אובדי עצות בדאבוס

לאנשים שהכניסו את העולם למשבר הכלכלי הקשה ביותר במאה האחרונה אין פתרונות

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דאבוס 2012

>> כותרות והצהרות לא חסרו השנה בדאבוס, מכל הסוגים. כל מגוון הדעות, האופטימיות והפסימיות, נשמע כאן השנה. אבל את הסוד הגדול ביותר סירבו הדוברים - בנקאים, כלכלנים או מדינאים - לגלות: אין להם מושג ירוק מה צופן העתיד, העולם הכלכלי והפיננסי מסובך מדי ומספר הסיכונים והסיבוכים האפשריים גדל מדי שנה.

"ב-2008 כולם כאן היו בפחד נוראי לאחר קריסת מערכת הבנקאות האמריקאית", אומר לי אחד הכלכלנים הבכירים בעולם, ששימש במשך שנים בתפקידים בכירים במוסדות פיננסיים בינלאומיים. "אבל ידענו פחות או יותר מה לעשות: לפתוח את הברזים. ועשינו את זה. עכשיו זה הכל הרבה יותר מסובך, ועם משוכות פוליטיות אדירות.

קלאוס שוואבצילום: רויטרס

"איך מזהים כלכלן טוב? הוא יודע לזהות את מקור הבעיה או לפחות את שניים-שלושה הנושאים החשובים. אבל כיום, לראשונה אי-פעם, אני לא יכול לשים אצבע על מקור הבעיה. יש כל כך הרבה בעיות.

"בעבר, במצבי משבר, היינו מנתחים את מקורות הבעיה, מבינים מה הסיפור המרכזי ובונים תרחישים אפשריים ודרכים להתמודד אתם. הפעם אני לא יודע להגיד מה הסיפור המרכזי ולבנות את התרחישים. האם זה יהיה פשיטת רגל ביוון? יציאת יוון מגוש היורו? פשיטת רגל באיטליה? אני לא יודע להגיד".

קונים זמן

שני הנושאים המדוברים ביותר בדאבוס השנה הם אירופה, גוש היורו והפוליטיקה של גרמניה מול שאר המדינות, והאי-שוויון בעולם.

הבנקאים, אנשי העסקים וראשי המדינות מעדיפים לדבר על אירופה ועל קשייה. הם מתארים תסריטים רבים ואת הפוליטיקה של האיחוד. "אבל בסוף היום המסקנה של כולם היא אחת: האירופאים לא יכולים לאפשר ליורו להיכשל - ולכן הוא לא ייכשל. ואז הם עוברים לנושאים אחרים, וזו הבעיה", אומר הכלכלן הבכיר.

"בסופו של דבר לא תהיה לבנק האירופי ברירה אלא להדפיס כסף ולקנות איגרות חוב של המדינות החלשות באירופה - איטליה, ספרד ואולי גם יוון. הגרמנים מתנגדים כי הם חושבים שאם יחלצו את המדינות החלשות, הן לא ינקטו ברפורמות הנדרשות. הסיכון הוא שהמערכת הפיננסית תקרוס - והמשבר יחריף", הוא אומר.

ואם הבנק המרכזי ידפיס כסף ויקנה אג"ח, זה יפתור את הבעיה?

"כמובן שלא. זה רק קונה לנו זמן", הוא משיב מיד.

ומה ייעשה בזמן הזה? יטפלו בבעיות?

"זה כבר תלוי בפוליטיקאים".

ומה יעשו הפוליטיקאים?

"הם מבינים שאם לא יפעלו - הם יאבדו את הציבור שלהם".

זה רק חלק מהסיפור כמובן. הפוליטיקאים צפויים לאבד את הציבור בין אם יפעלו ובין אם לאו, משום שהבעיות הכלכליות של המערב עמוקות וקשות. הממשלות הבטיחו לציבור הרבה מעבר למה שביכולתן לספק, והמיתון באירופה לוחץ את הממשלות בסד תקציבי ופיננסי שמחריף מיום ליום.

האנשים שהכניסו את העולם למשבר הפיננסי המתמשך ביותר והקשה ביותר במאה האחרונה נמצאים ברובם בדאבוס - ואין להם פתרונות כרגע.

האנשים שאחראים לשינוי הגדול ביותר בשיח הציבורי ובמודעות - לא נמצאים בדאבוס. אלה אנשי המחאות בעולם, ושל המחאה בוול סטריט בפרט. אנשים אלה, שנתפשו ועדיין נתפשים כאנשי שוליים, הצליחו להביא את האי-שוויון לראשונה אי-פעם למרכז השיח הציבורי.

פישר: יש שאלות קשות

ביום האחרון של הכינוס הוקדש פאנל בבוקר לנושא "האמון והחוזה החברתי". נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר - בדרך כלל מומחה למקרו-כלכלה ופיננסים - היה אחד מחברי הפאנל. לצד ג'וזף אקרמן, המנכ"ל היוצא של דויטשה בנק, הוא הקשיב לשורה של שאלות קשות שהטיחו פעילים חברתיים שישבו בקהל.

האולם היה קטן, וחציו היה ריק. הנושא חשוב ומדובר - אבל רוב באי דאבוס מעדיפים דיונים מסוג אחר. הם לא אוהבים לשמוע את המציאות הכואבת של שאר ה-99%.

פרופ' פישר, מדוע בחרת להופיע בפאנל בנושא חברתי?

"זה נושא חשוב ויש שאלות קשות. ידעתי שאשאל שאלות קשות, ואני רוצה לשמוע אותן. אנחנו לא מרגישים בנוח עם המצב בחברה שלנו, ואנחנו לא יכולים שלא לעשות כלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker