איך אפליקציית הודעות הצליחה לפגוע במפלגה הקומוניסטית בסין?

שוק הטלקום הסיני נשלט על ידי שלוש חברות בבעלות ממשלתית, עד שבאה אפליקציית WeChat ושיחררה את ההמונים

במשך יותר מ-60 שנה, בשוק הטלקום הסיני היה רק שחקן אחד – המפלגה הקומוניסטית. שלושת חברות הסלולר כולן שייכות למדינה ועד לפני שנתיים הן התחרו רק אחת מול השנייה ללא התערבות השוק הפרטי. עד שהגיעה טנסנט. טנסנט אחזקות היא החברה שפיתחה את אפליקציית ההודעות החינמית WeChat שפועלת בדומה לאפליקציית ווטסאפ (Whatsapp)  הפופולארית בישראל.

תוך זמן קצר WeChat הצליחה לבנות בסיס משתמשים של יותר מ-300 אלף איש והיא מתחילה לנגוס ברווחים של צ'יינה מוביל, חברת הסלולר הגדולה במדינה. הכנסות צ'יינה מוביל מהודעות טקסט – העסק הרווחי ביותר שלה – נפלו ב-4.8% ל-44.2 מיליארד יואן (7.1 מיליארד דולר) ב-2012, כך לפי מנכ"ל החברה לי יו שאמר שהמכירות "צנחו בגלל תחליפים באינטרנט". בדו"ח הרבעוני האחרון, החברה דיווחה על הצמיחה החלשה ביותר ברווחים שרשמה אי פעם.

עד כמה שקשה להאמין, מי שהחלה כאפליקציית צ'אט קטנה היא היום האתגר הגדול ביותר של תעשייה ממשלתית בהיקף 210 מיליארד דולר. WeChat מדגישה את אחת הדילמות הגדולות כיום בסין. מצד אחד, הממשלה רוצה לשמור על השליטה בשוק, ומצד שני המנהיגים מנסים לקדם חדשנות. האם סין תסכים לשחרר את השליטה בשוק הטלקום?

צילום: דרימסטיים

ברעידת האדמה האחרונה עלתה WeChat שוב לכותרות לאחר שסיפקה אמצעי תקשורת בשעת חירום לאחר שרשתות הסלולר קרסו מעומס. גם בארץ ובארה"ב שירותי ההודעות בחינמיים נחשבים לאלה שחיסלו את תעשיית ה-SMS המסורתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker