יפן בדרך ליציאה מהמיתון: הכלכלה צמחה ב-0.2%

לעומת תחזיות להתכווצות ברבעון הרביעי הצליחה הכלכלה לצמוח בהשוואה שנתית ■ הין נחלש ב-0.7%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת יפן צמחה ברבעון הרביעי של 2012 ב-0.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ובניגוד להערכות ראשוניות על התכווצות של 0.4%, כך לפי נתוני הממשלה. בהשוואה רבעונית נותר התמ"ג היפני ללא שינוי לעונת הרבעון השלישי של 2012. בורסת טוקיו עלתה היום ב-2.6%; הין נחלש ב-0.77 מול הדולר ונסחר תמורת 95.55 ין לדולר.

הנתונים עשויים להעיד כי הכלכלה היפנית יוצאת מהמיתון לאחר שברבעון השני והשלישי רשמה צמיחה שלילית. מיתון מוגדר כשני רבעונים רצופים של התכווצות בתוצר במדינה.

צילום: רויטרס

נתוני הצמיחה הם חדשות טובות עבור שינזו אבה, ראש הממשלה היפני שנכנס לתפקידו בדצמבר האחרון ונקט בחודשים האחרונים צעדים כדי להוציא את המדינה ממיתון. בין היתר עודד אבה את הבנק המרכזי במדינה לנקוט בצעדים אגרסיביים של הרחבה כמותית כדי לעודד הצריכה במדינה, מהלך שקיבל ביקורת ממנהיגים אחרים בעולם בטענה שהוא עלול לעודד "מלחמת מטבעות".

יפן, השרויה במיתון בפעם הרביעית מאז שנת 2000, מתמודדת כבר כשני עשורים עם צמיחה אפסית, דיפלציה, הזדקנות של האוכלוסייה וחוב ממשלתי עצום. הין היפני החזק הקשה בשנים האחרונות על היצואנים במדינה, שנאלצו להתמודד במקביל גם עם המשבר בגוש היורו שהוביל לירידה בביקושים.

בינואר חשף אבה תוכנית הרחבה כמותית שצפויה להוסיף 600 אלף משרות למשק היפני ולדחוף את הצמיחה הכלכלית ב-2%.

הרוהיקו קורודה, המועמד המוביל לראשות הבנק המרכזי אמר בשבוע האחרון לפרלמנט היפני כי על מנת להלחם בדפלציה במדינה יש צורך במדיניות אגרסיבית יותר מהנהוג.

קורודה אמר כי המדיניות הנוכחית של הבנק המרכזי אינה מספיקה לעידוד האינפלציה ליעד של 2%, יעד שלטענתו יש להשיג תוך שנתיים. קורודה אמר כי הדרך הטבעית ביותר להגדלת התמריצים של הבנק המרכזי לכלכלה היא רכישות גדולות של אג"ח ממשלתיות ארוכות טווח. לדבריו, הבנק המרכזי צריך גם להשיק את רכישת הנכסים המתוכננת שלו מוקדם מהמתוכנן - 2014.

קורודה צפוי להחליף בתפקיד את מסאקי שיראקאווה, בן 63, שיעזוב ב-19 במארס עם שני סגניו. בהנהגת שיראקאווה החליט הבנק המרכזי לרכוש נכסים או להציע הלוואות של 101 טריליון ין עד סוף השנה. חלק מהנכסים שרכש היו אג"ח שמועד פרעונן עד 3 שנים. בינואר הודיע הבנק כי יעבור לרכישת נכסים ללא הגבלה ב-2014, על מנת לעמוד ביעד אינפלציה חדש שקבע - 2%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker