פותחים את שנת הנחש באופטימיות

העיר הראשונה שתיבנה בזכות היואן

היואן הנסחר בשווקים זרים ‏(CNH‏) - שמשך משקיעים רבים בתחילת דרכו, אך החל לרדת ב-2011 - חוזר לקצור הצלחה בעקבות ביקושים גבוהים ועידוד הממשל לסחור בו מחוץ לסין ■ כעת הוא גם עתיד לממן את הפיכתו של אחד הרובעים בשנזן הנושק להונג קונג למנהטן הסינית

אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-6 בפברואר, כמה ימים לפני ראש השנה הסיני, הציעו בנקים בטייוואן ללקוחותיהם מוצר חדש: חשבונות חיסכון במטבע הרשמי, יואן. רוח החג שרתה על הבנקים והם הציעו תנאים טובים בהרבה מכפי שבדרך כלל מוצע למפקידי חיסכון. לקוחות בבנק סינופאק הוזמנו להפקיד אפילו יואן שחוק אחד בחשבון נושא ריבית.

הפקדת חיסכון ומסחר ביואן נהפכו אפשריים בטיוואן לאחר שבאוגוסט הבנק המרכזי של סין ומקבילו הטייוואני, שסין אינה מכירה בו רשמית, הגיעו להסכם. הסכם זה הוא הדוגמה האחרונה למאמציה הלא שגרתיים של סין לקידום השימוש במטבע שלה מעבר לגבולותיה, אפילו כשהיא ממשיכה לשמור על השליטה בתנועות ההון של היואן מחוצה להם.

בנק הונג קונגיצילום: בלומברג

המאמצים האלה החלו ביולי 2009, בתוכנית ניסיונית שאיפשרה לכמה חברות סיניות פרטיות לרכוש מוצרים מיובאים ביואן ולמכור מוצרים באותו מטבע לחברות זרות. הקריירה הבינלאומית של היואן קיבלה דחיפה באוגוסט 2010, כשבנקים בהונג קונג הורשו להשקיע ביואן בשוק האג”ח הסיני, הנושא ריבית גבוהה, ובכך קיבלו תמריץ להחזיק במטבע. מאז, ממשלת סין נעה הלוך וחזור בין הקלות בהזרמת יואן לתוך המדינה להקלות במשיכת יואן החוצה ממנה.

התזרימים של היואן בשוק המט”ח הבינלאומי עלו וירדו בתנודתיות, וכך גם ההון. בימיו המוקדמים, היואן שנסחר מחוץ לסין ‏(CNH‏) היה יקר יותר מהיואן בתוך סין. הפרמיה, שבשיאה באוקטובר 2010 היתה 2.6%, שיקפה את הרצון העז של זרים להחזיק בנכס בלתי נגיש שהיה צפוי להתייקר.

לווים ניצלו את הציפייה הזאת במלואה, ומכרו בהונג קונג אג”ח נקובות ביואן, שזכו לשם “דים סאם”, במחירים גבוהים ובריבית נמוכה של 0.6% בלבד. אבל בעיות החלו לצוץ בסתיו 2011, כשהטלטלה הפיננסית העולמית האיצה במשקיעים זרים לזנוח את נכסיהם במדינות מתפתחות מכל הסוגים. עד סוף השנה הפיקדונות ביואן בהונג קונג החלו לרדת. לאחר שבפברואר 2012 הפסיק היואן לעלות מול הדולר - המשקיעים הזרים קיבלו תמריץ נוסף להפסיק להחזיק במטבע.

היואן התחזק ב-2.5% מיולי

השוק לאג”ח דים סאם השתנה משוק מוכרים לשוק קונים. קצב ההנפקה הואט והתשואות החלו להשתוות לאג”ח דומות בסין. האימוץ של היואן בידי העולם החל להיראות כמו מגמה חולפת - במקום בלתי נמנעת.

החשבונות בטאיפיי יתמלאו במהרה

אבל ה-CNH‏ עשוי לפתוח את השנה החדשה באופטימיות מחודשת. היואן חזר לרמות המרשימות שלו מול הדולר וטיפס ב-2.5% מאז יולי. הפיקדונות ביואן בהונג קונג גדלו בעקביות מאז ספטמבר ‏(אף שטרם חזרו לרמות השיא של 2011‏), וה-CNH‏ שוב נסחר בפרמיה שמקבילה לבן דודו בתוך סין. מתחילת 2013 רכשו משקיעים זרים אג”ח ביואן בהיקף של 1.9 מיליארד דולר, לפי חברת נתוני השווקים דילוג’יק. זו עלייה של 73% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2012.

השאלה כרגע היא אם התנודות בסחר ביואן יימשכו גם בשנת 2013. הכניסה של טייוואן למעגל הסחר ביואן צפויה להאיץ את זרימת היואן החוצה. היצואנים הטייוואנים נהנים מעודפי הסחר הגדולים בעולם של סין. אם הם יחליטו להחזיק את רוב ההון שלהם ביואן, חשבונות היואן החדשים שהם פתחו בטאיפיי בירת טיוואן יתמלאו במהרה.

חוזרים לעלות: פיקדונות יואן בהונג קונג

גם תזרימי ההון ביואן לתוך סין צפויים לגדול. ממשלת סין פותחת נתיבים חדשים ל-CNH‏ בחזרה לתוך המדינה. בחודש שעבר סיים הממשל הקצאה של 70 מיליארד יואן ‏(11 מיליארד דולר‏) שמאפשרת לחברות זרות להשקיע במניות, ניירות ערך ואג”ח בתוך סין. הרשות לני”ע בסין הודיעה כי בקרוב יוקצו עוד 200 מיליארד יואן.

ערוץ אחורי מצומצם אך מעניין יותר נפתח בחודש שעבר. 15 בנקים בהונג קונג הלוו 2 מיליארד יואן CNH‏ למגזר העסקי בשיאונחיי ‏(Qianhai‏), רובע של שנזן השוכן מעבר לגבול עם הונג קונג. בשל מיקומו, האזור, ששטחו 15 קמ”ר, צפוי להיהפך לזירה שוקקת של שירותים עסקיים, המציעים מגורים עם נוף אל הים, מסים נמוכים וקרבה להונג קונג.

כדי לעזור לשיאונחיי להגשים את החזון, החברות שפועלות ברובע יכולות ללוות יואנים מבנקים זרים בכל ריבית שהשוק יציע להן, אפילו אם היא נמוכה מהסף התחתון שמוטל על בנקים מקומיים. מאחר שהריבית על יואן בבנקים הזרים נמוכה מזו שבתוך סין, הפיתוי גדול.

אם כך, מה עוצר כל חברה סינית ברחבי המדינה שיש לה דריסת רגל כלשהי בשיאונחיי לגייס יואן זול בבנקים הזרים? במהלך התוכנית הניסיונית ההלוואות יהיו כפופות ל”תנאים קפדניים, בקרה ודיווח”, מסביר ג’ון טאן מבנק סטנדרד צ’רטרד, אחד מ-15 הבנקים הכלולים בתוכנית. הממשל המקומי והממשל המרכזי עדיין חושבים איך לגדר את הכסף כדי למנוע ממנו להגיע לאזורים אחרים של סין.

כך או אחרת, טאן בטוח לחלוטין שהחברות בשיאונחיי ירצו שהכסף שלהן יישאר באזור. יש די הון בשביל לספק עבודה לכולם. “מנהטן” חדשה חייבת לקום שם, רובע עסקים שיכלול משרדים, בניינים, בתי ספר, בתי חולים וגנים. אם זה יקרה, שיאונחיי תהיה העיר הראשונה שבנה היואן הנסחר בשווקים הגלובליים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker