חובות החברות בסין שולשו תוך 5 שנים ל-1.7 טריליון דולר

הגידול בשיעור החובות מגדיל החששות מחדלות פירעון ופוגע בהשקעות ההון של חברות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברות סיניות משקיעות יותר מאי פעם במימון חובותיהן, לאחר שכמעט שילשו את הלוואותיהן תוך 5 שנים. סך ההלוואות לטווח קצר וארוך של 3,895 חברות ציבוריות שאינן מהענף הפיננסי, טיפס ל-1.7 טריליון דולר, לפי סיכום דו"חות החברות שביצעה בלומברג. בסוף 2007 היה סכום זה 604 מיליארד דולר.

עלויות מימון חובות, כולל הריבית על החובות, עלו לרמתן הגבוהה אי פעם כאחוז מהתמ"ג בשנה שעברה, לפי חישובי חברת ההשקעות סנפורד סי. ברנסטין. לטענת הבנק, פירוש השיעור הגבוה הוא פחות מזומנים להשקעות בקידום הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. רויאל בנק אוף סקוטלנד טוען כי החשש מחדלות פירעון ימנע ליברליזציה של הריביות בסין.

החשש מחדלות פירעון משתקף גם במחירי האג"ח, והתשואות, הנעות בכיוון הפוך למחיר, קרובות לשיא של 13 שנים. התשואה הממוצעת על אג"ח ל-10 שנים של חברות סיניות בדירוג השקעה הוא כעת 5.27%, לעומת תשואה של 2.6% במדד האג"ח הקונצרניות הדומות של בנק אוף אמריקה מריל לינץ'.

אף שסין נהנתה מצמיחה מהירה יותר ברבעון הרביעי של 2012, לאחר 7 רבעונים רצופים של האטה בצמיחה, בפני ממשלת סין החדשה אתגרים רבים, בהם התגברות האינפלציה, שמעלה גם את תשואות האג"ח. ב-2012 צמחה סין בקצב האיטי ביותר זה 13 שנים – 7.8%.

צילום: בלומברג

הבנקים הסיניים העניקו הלוואות חדשות בסך 8.2 טריליון יואן (1.3 טריליון דולר) ב-2012, עלייה של 10% לעומת 2011, והרמה השניה בגובהה מעולם, לפי נתוני הבנק המרכזי. מכסת ההלוואות הממשלתית עשויה להיות 9 טריליון דולר השנה. גל הלוואות במסגרת תכניות תמריצים בשנים 2009-2010 שהגיע ל-17.6 טריליון יואן, הביל לעלייה באינפלציה, החליש את מצבורי הביטחון הפיננסיים של הבנקים והוביל לגידול בהלוואות המסופקות.

מאז הפכה כלכלת סין ל"נרקומנית אשראי" הדורשת כמויות הולכות וגדלות של הלוואות על מנת לשמור על קצב הצמיחה", כתבו האנליסטים אדוארד צ'אנסלור ומייק קונלי בחברת ההשקעות GMO. סך האשראי בכלכלה, כולל פריטים חוץ מאזניים בבנקים, טיפס ל-190% מהתמ"ג נכון לסוף 2012, לעומת 124% ב-2008, להערכת חברת דירוג האשראי פיץ'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker