חילופי שלטון בסין: ההנהגה החדשה בוחנת רפורמות דמוקרטיות וכלכליות

ועידת המפלגה הקומוניסטית שתיפתח מחר תציג בראשונה רפורמות דמוקרטיות במפלגה שמנסה להתנער מתדמית השחיתות

ישראל פישר
ישראל פישר

אחרי 10 שנים, גם בסין ייערכו מחר חילופי שלטון במסגרת ועידת המפלגה הקומוניסטית שתימשך עד ה-15 בנובמבר. במסגרת חילופי השלטון יעזבו את תפקידם נשיא סין הו ג'ינטאו וראש הממשלה וון ג'יאבאו ויוחלפו על ידי שי ג'ינגפינג שישמש כנשיא ולי קהציאן שייכנס לתפקיד ראש הממשלה.

השלטון בסין מוחלף פעם בעשור על ידי בכירי המפלגה הקומוניסטית שמעוניינים להמשיך בדרך כלל במדיניות דומה, אם כי מנצלים את ההזדמנות לעריכת רפורמות חיוניות. המדינה מונהגת על ידי הוועדה העליונה של המפלגה הקומוניסטית, שבאופן מסורתי היתה מורכבת מתשעה חברים, אבל ככל הנראה הוועדה תהיה מורכבת הפעם משבעה חברים - מה שיעניק לנשיא ולראש הממשלה כוח רב יותר.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי ההנהגה היוצאת בסין וההנהגה הנכנסת בוחנים אפשרויות לערוך רפורמות דמוקרטיות נדירות במדינה בבחירת ההנהגה החדשה. המפלגה הקומוניסטית בסין, ששולטת במדינה מאז 1949, נאבקת בירידה בפופולריות במדינה, אחרי הפרסומים האחרונים על מעשי שחיתות, ובשל צמיחה כלכלית נמוכה מהמצופה ב-2012.

הנשיא שי ג'ין-פינג (במרכז) עם הנשיא הקודם הו ג'ינטאו (מימין) וראש הממשלה ג'יאבאוצילום: אי–פי

הו ושי צפויים להציע בוועידה לערוך בחירות להנהגת הפוליטובורו, שבפעם הראשונה מספר המועמדים לכהן בו יהיה גדול ממספר המקומות בו. בפוליטובורו, הגוף השני בעצמתו בסין, יש 24 מושבים ובוועידה עשוי להגיע מספר המועמדים על המושבים לכ-200. "הו רוצה להרחיב את הדמוקרטיה הפנים מפלגתית ושזה יהיה חלק מהמורשת שלו", אמר מקור מקורב למפלגה לרויטרס. "זה גם יהיה טוב לתדמית של שי".

סוכנות הידיעות של ממשלת סין, שינחואה, מתגאה באתר האינטרנט שלה, כי במהלך כהונתו של הו, נהפכה סין לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, ליצרנית וליצואנית הגדולה בעולם ולמדינה בעלת רזרבות המט"ח הגדולות בעולם. "מאז מלחמת האופיום ב-1840, כשהמדינה נהרסה על ידי מעצמות המערב, לא היה לסין כזה כוח".

ואולם, למרות שכוחה של סין התעצם בעשור האחרון, הצמיחה במדינה צפויה להסתכם השנה ב-7.5%, לעומת הערכות קודמות לצמיחה של 8% ומלחמת שערי המטבע מול ארה"ב עשויה לגרום לשחיקה ברווחיות היצוא. ההנהגה החדשה תצטרך לעמוד בפני אתגרים כלכליים רבים, ובהם רפורמות מבניות הדרושות בתחום שוק ההון ופתיחה נוספת של השווקים לחברות עולמיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker