מהומות אנטי-יפניות מאלצות חברות יפניות לסגור פעילותן בסין

חברות מטויוטה והונדה ועד פנסוניק נאלצו לסגור סניפים; אזרחים יפניים בסין לא יצאו את ביתם; המסעדות היפניות נותרו סגורות

לוגו רויטרס
רויטרס

הפגנות אנטי-יפניות ניצתו ברחבי סין ביום שלישי, ואילצו חברות יפניות בעלות פעילות במדינה להשעות את פעילותן, בעקבות מחלוקת טריטוריאלית שהסלימה ביום השנה של פלישתה של יפן לשכנתה העצומה.

הקשרים בין שתי הכלכלות הגדולות באסיה התדרדרו ביום השנה כאשר הרגשות החזקים מורגשים ברחובות ובים - שם שני פעילים יפניים הגיעו לאי שעומד במרכז המחלוקת. סין הגיבה לחדשות במהירות, טענה כי מדובר בצעד פרובוקטיבי, הגישה תלונה לטוקיו, והודיעו כי היא שומרת על הזכות לנקוט צעדים נוספים. "הנחיתה הבלתי חוקית של פעילי ימין יפניים בטריטוריה הסינית של איי דיאויו היא פעולה פרובוקטיבית הפוגעת בריבונות הסינית", אמר דובר משרד החוץ הסיני הונג ליי, בהצהרה.

המחלוקת בנוגע לקבוצת האיים הבלתי מיושבת הנקראת סנקאקו ביפן ודיאויו בסין, הובילה ליום של מחאות אנטי-יפניות שאזרחים יפניים בסין חוששים כי תסלים במהלך היום. עסקים יפניים סגרו מאות חנויות ומפעלים ברחבי סין, ושגרירות יפן בבייג'ין נתונה שוב במצור של מפגינים המשליכים בקבוקי מים, מנופפים בדגלים סיניים וצועקים ססמאות אנטי-יפניות המזכירות את היריבות של תקופת המלחמה הגדולה.

"חסלו את כל הכלבים היפניים" נאמר בכרזה שהניף אחד מאלפי מפגינים שצרו על השגרירות, שהוקפה על ידי 6 שורות של שוטרים לפיזור הפגנות. משרד החוץ היפני דיווח כי כמה מחלונות השגרירות נופצו. מחאות אלימות בעלות ניחוח לאומני ניצתו גם בערים גדולות אחרות, בהן שנחאי, והגדילו את החשש כי הן יצאו מכלל שליטה ויפגעו לבסוף בממשל, שתגובותיו במדיה התפרשו כתמיכה בהן. עיתון בהונג קונג דיווח כי בדרום שנזן נעצרו מפגינים שקראו לדמוקרטיה וזכויות אדם בסין.

בין סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, ליפן, השלישית בגודלה, מסחר בשווי כ-345 מיליארד דולר. אין כעת דיווחים על משיכת השקעות יפניות מסין, אך מומחים מאמינים כי האווירה האנטי-יפנית עשויה לגרום לחברות לחשוב מחדש על השקעה בסין בטווח הארוך. "לא ניתן לצאת מסין לחלוטין, אך עלות הפעילות בסין התייקרה בבירור, וחישוב זה צפוי להשפיע על החלטות", אמר יושיהידה סויה, מנהל המכון ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת קיו בטוקיו.

חברות יפניות ידועות מהוות מטרה למפגינים, שתקפו סניפים של יצרניות מכוניות כמו טויוטה והונדה. חברות אלה, כמו גם חברות אחרות - מניסאן, מאזדה ומיצובישי ועד יצרניות אלקטרוניקה כמו פנסוניק וקמעונאיות כמו פאסט ריטיילינג - סגרו סניפים ומפעלים ברחבי סין. מניותיהן בבורסת טוקיו צנחו הבוקר, והובילו להורדת תחזית אשראי מצד חברת דירוג האשראי פיץ' רייטינגס. מסעדות יפניות חסמו את דלתותיהם, ואזרחים יפניים רבים החיים בסין לא עזבו את בתיהם, מחשש כי יום השנה לפלישת יפן לסין ב-1931 עשוי להצית אלימות מוגברת.

מוטסוקו טקבאיאשי, עקרת בית יפנית החיה בשנחאי, אמרה כי בכוונתה לשוב ליפן עם משפחתה. "ייתכן כי חברות יפניות יתחילו לפנות משפחות ליפן, ואם זה יקרה, יהיה כבר קשה לקנות כרטיסים. לכן אני חוזרת היום", אמר. היטאצ'י קונסטרקשן מאשינרי החזירה 25 עובדים ליפן כבר בשל חוסר השקט.

הנחיתה הקצרה של שני פעילים יפניים באחד האיים בקבוצה העלתה חששות להתנגשות ישירה בין שתי המדינות, להן ספינות באזור. הפעילים נחתו בקצרה על אחד האיים – הם התקרבו לחוף ברפסודת גומי ושחו אל החוף, ולאחר מכן שבו לסירה, לפי דיווח של חברת הטלוויזיה היפנית NHK. משט של כאלף ספינות דייגים סיניות מתקרב אף הוא לאזור, לפי דיווחים במדיה ביפן ובסין. האיים מכילים עתודות גז פוטנציאליות.

הפגנות אנטי יפניות בסיןצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker