המהומות בסין: חברות יפניות קוראות לעובדים להישאר בבתיהם

המחלוקת הטריטוריאלית על קבוצת האיים עליה נאבקות סין, יפן וטיוואן החריפה בסוף השבוע ■ שר החוץ היפני: הממשלה תגן על החברות והיפנים שמתגוררים בסין

סוכנויות הידיעות

מספר חברות יפניות גדולות סגרו את מפעליהן בסין וקראו לעובדיהן בסין להשאר במבנים סגורים, עקב הפגנות הזעם שפרצו על רקע הסכסוך הטריטוריאלי, שמאיים לפגוע בקשרי הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות באסיה.

במהלך סוף השבוע, התחוללו הפגנות אלימות מול עסקים יפנים מובילים בסין כמו טויוטה והונדה, שאילצו את העובדים היפנים להתחבא במבנים. יצרנית האלקטרוניקה פנסוניק עצרה חלק מפעילותה בסין לאחר שמפגינים סיניים תקפו שניים ממפעליה. לפי דיווחים בתקשורת, יצרנית המצלמות קנון עצרה את הפעילות בשלושה מפעלים בסין. "אני לא יוצאת היום וביקשתי מהחבר הסיני שלי שישאר איתי כל היום מחר", אמרה סאיו מורימוטו, סטודנטית יפנית בת 29 הלומדת באוניברסיטה שעיר שנזן.

צילום: רויטרס

המחלוקת בין המדינות נובעת מהתוכנית של ממשלת יפן לרכוש קבוצת איים בלתי מיושבים שבבעלות משקיע פרטי.גם  סין, וגם טאיוואן טוענות כי הן מחזיקות בבעלות על האיים, וכי לא ניתן לרכוש או למכור אותם.

זוהי האחרונה בשרשרת מחלוקות ארוכת ימים על טריטוריה ועל משאבים לחופי מזרח סין. ב-11 בספטמבר אישר הקבינט היפני את רכישת האיים תמורת 26 מיליון דולר. סין הודיעה בתגובה כי אינה מאשרת את ההחלטה ושלחה נציגות ממשלתית לאזור.

המחלוקת על השליטה באיים, ששמם ביפנית סנקאקו, ובסינית דיאויו, הסלימה באפריל לאחר שמושל טוקיו שינטארו אישיהארה אמר כי בכוונתו להשתמש בכספי ציבור על מנת לרוכשם. האיים מהווים סלע מחלוקת בעיקר בשל המשאבים שהם טומנים בחובם.

שר החוץ הסיני הונג לה אמר אמש כי הממשלה תגן על החברות היפניות ועל האזרחים היפנים המתגוררים בשטחה וקרא למפגינים לציית לחוק.

היקף הסחר בין סין ליפן הסתכם בשנה שעברה ב-345 מיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker