ראלי של ארבעה ימים באסיה: הונג קונג עלתה ב-1.3%

שנחאי טיפסה גם היא ב-1.3% בעקבות הודעת הבנק המרכזי על הקלות לבנקים; מדד MSCI אסיה פסיפיק ננעל בשער הגבוה מאז תחילת נובמבר

נדן פלדמן
נדן פלדמן

בורסות אסיה רשמו יום רביעי ברציפות של עליות שערים בעקבות הודעת קרן המטבע הבינלאומית על כוונתה להגדיל את קרן החילוץ למדינות שנקלעו לקשיי מימון והודעת הבנק המרכזי בסין על הקלות למגזר הבנקאי במדינה. טוקיו ננעלה בעליות של 1%; הונג קונג טיפסה ב-1.3%; שנחאי התחזקה בשיעור דומה; סיאול עלתה ב-1.2%.

סידני נסגרה בירידות של 0.1% בעקבות שיא של שנתיים באבטלה במדינה. מדד MSCIאסיה פסיפיק עלה ב-1.1%, לאחר שטיפס ביומיים האחרונים בלמעלה מ-2%, ונסגר בשער הגבוה מאז 9 בנובמבר. הין התחזק קלות מול הדולר בשיעור של 0.1% לשער של 76.7575 ין לדולר.

סין מתכנמת לאפשר לחמשת הבנקים הגדולים במדינה להגדיל את היקפי האשראי שלהם ולהעניק להם הקלות בדרישות ההון - כך דיווח היום בלומברג. הכלכלה הגדולה באסיה צמחה ברבעון הרביעי ב-8.9%, הקצב האיטי ביותר מזה שנתיים.
"המשימה העיקרית של הממשלה תהיה שמירת קצב הצמיחה ב-2012", אמר לבלומברג זאנג לינג, מנהל קרן השקעות בשנחאי ריבר פאנד. "אנחנו צפויים לראות עוד צעדים מעודדי צמיחה והקלות על מתן הלוואות, וזאת התחלה טובה".

בד בבד פורסם הלילה כי יתרות המט"ח של סין ירדו בנובמבר זה החודש השני ברציפות, לאחר שהתשואות על האג"ח של ארה"ב הגיעו לרמות הנמוכות ביותר ב-2011 והביקוש העולמי להן עלה. בסה"כ החזיקה סין, נכון לנובמבר, יתרות מט"ח בהיקף של 1.13 טריליון דולר, ירידה של 0.1%, או 1.5 מיליארד דולר לעומת החודש שקדם לו.

באוסטרליה עלה שיעור האבטלה במפתיע זה החודש השני ברציפות וחתם את השנה הגרועה ביותר לשוק התעסוקה בשני העשורים האחרונים. שיעור האבטלה הגיע בדצמבר ל-5.2%, בדומה לנובמבר - השיעו הגבוה מאז 1992. בשכנה ניו זילנד פורסמו נתוני מקרו מעורבים, לאחר שמדד המחירים לצרכן נפל ב-0.3% ברבעון הרביעי, לאחר עלייה של 0.4% ברבעון שקדם לו, על פי נתונים שפירסמה הממשלה, ומנגד ביטחון הצרכנים עלה בינואר לעומת דצמבר לרמה הגבוהה מזה שנה.

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) מתכוונת לגייס עד 500 מיליארד דולר נוספים לקרן החילוץ לסיוע למדינות שנקלעו לקשיי מימון, כדי לעמוד בהוצאות צפויות של טריליון דולר בשנים הקרובות, מסרה אתמול הקרן, בעקבות דיווחים בתקשורת על התוכנית המתגבשת.

"על סמך הערכות הצוותים שלנו כי צרכי המימון הפוטנציאלים העולמיים צפויים להסתכם בטריליון דולר בשנים הקרובות, מתכוונת קרן המטבע לגייס עד 500 מיליארד דולר נוספים למימון הלוואות נוספות", אמר דובר קרן המטבע בהודעה שפורסמה היום. "בשלב מוקדם זה, אנו בודקים את אפשרויות המימון ואיננו מתכוונים להתייחס עוד לנושא זה עד שיושלמו ההתייעצויות ההכרחיות בין עם המדינות החברות הקרן", הוסיף הדובר.

כלכלנים של סקושיה קפיטל ציינו בדו"ח שפירסמו היום כי "בשלב זה ישנם יותר מדי גורמי חוסר ודאות". הכלכלנים ציינו כי קיימת חוסר ודאות סביב מקורות המימון וצורתם.
יו"ר קרן המטבע, כריסטין לגארד, אמרה אתמול כי הקרן בוחנת אפשרויות להגדיל את קרן הסיוע שלה אל מעבר להיקפה הנוכחי של 385 מיליארד דולר.

מדינות גוש היורו התחייבו להעביר לקרן 150 מיליארד יורו (192 מיליארד דולר), אך ארה"ב כבר הודיעה כי אין בכוונתה להגדיל את הסכום שהיא מעבירה לקרן המטבע, ובקרב מנהיגי 20 הכלכלות המובילות בעולם (G20) ישנם חילוקי דעות בסוגיה. קרן המטבע מעוניינת להגיע להסכם לגבי הרחבת קרן החילוץ בפגישת שרי האוצר והבנקים המרכזיים של קבוצת מדינות G20 שתתקיים ב-25-26 בפברואר במקסיקו סיטי.

גרף שנחאי
בורסת הונג קונג
גרף הניקיי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker