עליות באסיה על רקע הגיוס המוצלח באיטליה: שנחאי מתחזקת ב-0.6%

הונג קונג עולה ב-1.1% לאחר שצנחה אמש ב-5.3%; הין מתחזק קלות מול הדולר

נדן פלדמן
נדן פלדמן

בורסות אסיה התאוששו היום מעט מנפילת המדדים אמש, בעקבות הנפקה מוצלחת שביצעה אתמול איטליה והדיווחים על הקמת ממשלה חדשה במדינה, ועל רקע נתוני מקרו מעודדים בארה"ב. אתמול רשמו המדדים ירידות בשיעור החד ביותר זה שבעה שבועות.

טוקיו עלתה ב-0.2%, סיאול קפצה ב-2.7%, סידני נסגרה בעליות של 1.2%. הונג קונג טיפסה ב-0.8% לאחר שצנחה אמש בלמעלה מ-5%, שנחאי וסינגפור נסגרו ללא שינוי במדדים.

הין נסחר מול הדולר בעליות קלות של 0.1% לרמה של 77.5465 ין לדולר; הוון הקוריאני ממשיך להתחזק מול הדולר בעליות של 0.6% לרמה של 1,126.61 וון לדולר.

משרד המסחר בסין הודיע היום כי היקפי המסחר בשנת 2012 צפויים לרשום האטה לעומת השנה הנוכחית. על פי תחזית המשרד, סך היקפי המסחר הבינלאומיים לשנה הבאה נאמדים ב-3‪.‬5 טריליון דולר. הצמיחה בהיקף היבוא צפויה להמשיך להיות גבוהה יותר מהצמיחה ביצוא. משרד המסחר מעריך כי הצמיחה ביבוא תכפיל עצמה עד 2016 ותעמוד על למעלה מ-8 טריליון דולר בסיכום חמש השנים הבאות.

ביפן, פרשת אולימפוס מסרבת לרדת מהכותרות. ממשלת יפן פירסמה הבוקר הצהרה רשמית, בה נמסר כי לא תהסס לבצע "חקירה יסודית" בחברה בנוגע לחשדות הכבדים על שחיתות בקרב בכיריה. שר המסחר היפני הביע חשש מהשלכות הפרשה והשפעתה על המוניטין ועל הנורמות של המגזר העסקי ביפן. מניית אולימפוס נסגרה בירידות של 5% בבורסת טוקיו.

הלחץ בשווקים על איטליה הוקל אתמול מעט לאחר שהסנאט האיטלקי התחייב להאיץ את קצב אישור הרפורמות על מנת לסלול את הדרך להקמת ממשלה חדשה, ובעקבות הנפקת אג"ח מוצלחת מהצפוי. עם זאת, הריבית בהנפקת האג"ח היתה כמעט כפולה מזו ששילמה איטליה בהנפקה דומה לפני חודש.

ממשלת איטליה הנפיקה אג"ח לשנה בשווי 5 מיליארד יורו (6.8 מיליארד דולר), בריבית פחות גבוהה מהצפוי. המשקיעים דרשו ריבית ממוצעת של 6.087%. מדובר בעלייה חדה מאוד לעומת ריבית של 3.57% בהנפקה דומה בחודש שעבר, אך מתחת לתחזיות לריבית של 7%. הביקוש לאג"ח עלה פי שניים על ההיצע. אתמול שברו התשואות על האג"ח הממשלתיות של איטליה שיאים, והתשואה על האג"ח לעשר שנים זינקה ל-7.4%. כעת יורדת התשואה ב-0.36% ל-6.886%.

בתוך כך, ממשלת גרמניה הודיעה היום כי אינה מקדמת רעיון של גוש יורו מוקטן ומדיניותה מתמקדת בייצוב גוש היורו כולו, בתגובה לדיווחים לפיהם גרמניה וצרפת דנות בהקטנת גוש היורו. "ממשלת גרמניה בהחלט אינה מקדמת תוכנית כזו", אמר דובר הממשלה הגרמנית. "להיפך, המדיניות שלנו נועדה לייצב את גוש היורו בשלמותו, ולתקוף את שורש כל הבעיות".

מצידו המערבי של האוקיינוס האטלנטי נרשמו אמש בוול סטריט עליות של 1% במדדים, על רקע נתוני מקרו חיוביים שפורסמו. משרד הסחר האמריקאי דיווח שהגירעון במאזן הסחר של ארה"ב הצטמצם ב-4% בספטמבר והסתכם ב-43.1 מיליארד דולר. כלכלנים חזו גירעון בסך 45.4 מיליארד דולר. המשרד תיקן גם את נתון הגירעון לחודש אוגוסט כלפי מטה, מ-45.6 מיליארד דולר ל-44.9 מיליארד דולר. לדברי משרד הסחר, צמצום הגירעון צפוי גם להוביל לשיפור בצמיחה בתמ"ג ברבעון השלישי.

היצוא מארה"ב בספטמבר עלה ב-1.4% לשיא חדש והסתכם ב-180.4 מיליארד דולר. היבוא צמח אף הוא אך בקצב איטי יותר של 0.3% והסתכם ב-223.5 מיליארד דולר. הגירעון במאזן הנפט של ארה"ב התרחב ב-1.4% בספטמבר והסתכם ב-26.3 מיליארד דולר. עם זאת, ירידה במחיר הנפט הובילה לירידה ביבוא הנפט לסך של 28.3 מיליארד דולר. הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב מול סין ירד ל-28.1 מיליארד דולר לעומת 29 מיליארד דולר באוגוסט.

גרף הניקיי
בורסת הונג קונג
גרף שנחאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker