כך נראים החיים בסגר בדנמרק, הודו וחוף יפהפה באוסטרליה - עדויות של 9 אנשים

מיליארדי אנשים בכל העולם נתונים להנחיות מסוימות של בידוד והתנועה שלהם מוגבלת. התנאים שבהם האנשים שוהים בבידוד שונים מאוד ממקום למקום, הנה כמה מהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מיליארדי אנשים בכל העולם נתונים להנחיות מסוימות של בידוד והתנועה שלהם מוגבלת. הם יוצאים מהבית רק לצרכים חיוניים ונראה כי רבים מאתנו, ממקומות שונים, חווים בדיוק אותו דבר. אבל יש הבדלים בין מדינה למדינה ובין התחושות האישיות, שנעות בין פחד לתקווה ובין שמחה לעצב.

התנאים שבהם האנשים שוהים בבידוד שונים מאוד ממקום למקום. לפי מחקר שערך מכון פיו, במדינות אפריקה שמדרום לסהרה משק הבית הממוצע הוא הגדול ביותר וכולל 6.9 נפשות, באירופה משקי הבית הקטנים ביותר עם ממוצע של 3.1 נפשות, והממוצע העולמי הוא 4.9 נפשות במשק בית.

אם ובנה שבים מקניות בצ'יינה טאון בלוס אנג'לס
אם ובנה שבים מקניות בצ'יינה טאון בלוס אנג'לסצילום: Damian Dovarganes/אי־פי

גם אופן המגורים שונה. 45% מהאסייאתים, למשל, מתגוררים עם המשפחה המורחבת, לעומת 11% בלבד בצפון אמריקה וממוצע עולמי של 38%. שיעור האנשים שמתגוררים בגפם הוא הגבוה ביותר באירופה ומגיע ל-13%, כשמזרח התיכון וצפון אפריקה רק 1% מהאנשים מתגוררים לבד.

רוב האנשים בעולם שגרים לבד הם מבוגרים מעל 60 – קבוצת הגיל שנמצאת בסיכון הכי גבוה לנגיף. 16% מהמבוגרים בעולם גרים לבד, לעומת 4% מהאנשים בגילים 18-59. בישראל, 21% מהמבוגרים מעל גיל 60 מתגוררים לבד, לפי הנתונים של פיו, ובנורבגיה מגיע שיעורם ל-33%.

הנה כמה מהסיפורים של אנשים שונים, בגילים שונים, ממקומות שונים בעולם, שמספרים על התחושות שלהם בעקבות הסגר שהוטל עליהם.

מרי בלייקי, אוסטרליה

"אני נמצאת בביתי בוואלה ביץ' (Valla Beach), באמצע הדרך בין סידני לבריזביין.

"טום,  בני בן ה-30, וארוסתו האמריקאית ג'סי,  נמצאים עימו בבית, הם בבידוד לאחר שחזרו ממקסיקו, בדירה מתחת לשלי, לשבועיים. ביום ראשון הם יהיו חופשיים וסוף סוף אוכל לחבק אותם. מפה הם נדרשים לחזור ישירות לדירתם בסידני, שם יש סגר יותר מחמיר, אבל חברים בגילם. זה יהיה להם יותר בריא.

מרי בלייקי ונכדיה בוואלה ביץ', אוסטרליה
מרי בלייקי ונכדיה בוואלה ביץ', אוסטרליהצילום: מרי בלייקי

"בן נוסף שלי ואשתו חיים בבאלינה, סמוך לביירון ביי. הם לא מורשים לבקר אותי כשהם נוסעים לבית השני שלהם שנמצא דרומה מכאן, אז כשטום וג'סי יעזבו אהיה לבד.

"למזלי אני גרה קרוב לחוף, אבל מותר לי לשהות רק בחברת אדם אחד לפי כללי הסגר. בהליכה ובשחייה אני צריכה לשמור מרחק מאנשים אחרים. אסור לנסוע שלא למטרות חיוניות, או לבקר פה. אני מקווה שלא יהיו צעדים יותר דרקוניים.

מרי בלייקי ונכדתה מיני, אוסטרליה
מרי בלייקי ונכדתה מיני, אוסטרליהצילום: מרי בלייקי

"בכל מקרה, נקעתי את הקרסול ואיני יכולה ללכת, אז כרגע זה לא משנה הרבה. אני יכולה לנהוג לשפך הנהר ולשחות, לקרוא, לעשות יוגה, ולדבר בטלפון. בשבת הקרובה תהיה מסיבת קוקטייל עם החברות שלי בזום. זה בטוח יהיה מגוחך, אבל כיף.

"איך החיים שלנו השתנו! אני מרגישה שאנחנו חיים ב-1984 או בסיפורה של שפחה. מעודדים אנשים להלשין ולא רק על הפרות בידוד. הפראנויה הזו מאכזבת ומיותרת".

עאלייה, הודו

"שמי עאלייה, אני בת 16, וגרה במומבאי עם הוריי ושתי אחיותיי התאומות.

"כרגע יש סגר במומבאי. כל בתי הספר והמשרדים נסגרו ואסור לנו לצאת מהבית למעט לקניית אוכל או מקרה חירום.

עאליה, הודו
עאליה, הודוצילום: עאליה

"אנחנו משועממים בבית ולפעמים יש תחושה מאוד מדכאת, אבל מנסים לנצל את הזמן החופשי ככל האפשר ולעשות דברים שבדרך כלל אין לנו זמן. אני מבשלת, כותבת מוזיקה ולומדת תכנות בקורס מקוון.

"מכיוון שבהודו יש עוני כל כך קיצוני, אנחנו בני מזל שהבידוד הביתי שלנו כל כך נוח. עובדי דחק רבים במומבאי מתקשים להשיג מזון ומקום לישון בו. אנשים שגרים בשכונות העוני של מומבאי דחוסים ביחד בלי שתהיה להם אפשרות לריחוק חברתי, ובידוד אינו אפשרי עבורם".

"אנשים שגרים בשכונות העוני של מומבאי דחוסים ביחד בלי שתהיה להם אפשרות לריחוק חברתי, ובידוד אינו אפשרי עבורם"

שכונת מצוקה במומבאי, השבוע
שכונת מצוקה במומבאי, השבועצילום: Rajanish Kakade/אי־פי

רוברט לנדוורן ריהולט, דנמרק

"אני גר עם משפחתי – אשתי ושתי בנות, 4 ו-13, ושני בניי הגדולים, 20 ו-24. הילדות בגן ובית ספר, הבן הגדול לומד מחשבים והצעיר בצבא, משרת בגדוד שלי. אשתי ואני עובדים בכנסייה המקומית.

"אנחנו גרים בדרום דנמרק בנורדבורג, סמוך לגרמניה, בעיירה שבה המטה של חברת ענק תעשייתית, דנפוס. הקורונה פגעה בכלכלה המקומית והעולמית, אז אנחנו מפחדים מאבטלה. אבל הכלכלה במצב טוב, אז אין פאניקה. אבל ברור לי שהימים אחרי הקורונה יהיו קשים.

"לפני שלושה שבועות הכריזה ראש הממשלה שלנו, מטה פרדריקסון מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, כי צריך להשבית את המדינה. בתי הספר והגנים נסגרו, עובדי הציבור נשלחו הביתה, והם מקבלים עדיין תשלום. הכנסיות גם נסגרו, בפעם הראשונה בדנמרק זה 800 שנה, כשהיה סכסוך בין מלך דנמרק והאפיפיור. ככומר, מוזר לי מאוד שלא נחגוג את פסחא בכנסייה. התקשורת עם בני הקהילה נעשית רק באינטרנט.

"אסור לנו להיפגש בקבוצות של עשרה אנשים, והתבקשנו להפחית מגע חברתי ככל האפשר, ולשמור על מרחק של 2-3 מטר זה מזה. ראש הממשלה הבטיחה שלא צריך לאגור מזון, אז התוצאה המיידית היתה שאנשים יצאו מדעתם (ויקינגים זקנים, נו), וקנו כמויות גדולות של שמרים ונייר טואלט. המשפחה שלי יצאה מדעתה בספריה, וטוב שכך, כי מיד סגרו אותה.

בית הכומר, רוברט ריהולט, דנמרק
בית הכומר, רוברט ריהולט, דנמרקצילום: רוברט ריהולט

"ראש הממשלה מופיעה בטלוויזיה עם מומחים רפואיים ועם מפכ"ל המשטרה. הוא מזכיר שיש שוטרים ברחובות ושעלינו לציית להם. הציפייה שלו נענתה בצורה מדהימה. בשבוע הראשון צעירים התנהגו כרגיל כהרגלם, אבל אז מרגרתה השנייה, המלכה שלנו, נאמה וגינתה את ההתנהגות הזו כחסרת התחשבות באנשים אחרים. הנאום עזר, המלכה מאוד מוערכת.

"בעיקרון מותר לנו לצאת לאן שנרצה, אבל מומלץ שלא. אז אנשים יוצאים עם הכלב, יוצאים לריצה, מבקרים בבית הקברות, ונשארים בגפם בעיקר.

"התבקשנו לחשוב על כל העסקים הקטנים ולעזור ככל שאפשר – כמו להמשיך לשלם על חברות בחדר כושר, למרות שהוא נסגר. (לי, כמובן, יש חדר כושר משלי בבית).


שכונה בקופנהגן שנחסמה למעבר עקב התפרצות נגיף הקורונה
שכונה בקופנהגן שנחסמה למעבר עקב התפרצות נגיף הקורונה צילום: AFP

"מנהג תרבותי דני ותיק הרים ראש בימים אלה: הדנים נהגו לשיר בציבור. כעת יש תוכנית בשעה תשע בבוקר, שבה מנצח של מקהלת בנות מפורסמת מנגן בפסנתר ושר שירים שכולם מכירים: מזמורי כנסייה ושירי עם. התוכנית זכתה להצלחה אדירה, וספר השירים שמלווה אותה, שירי בית הספר התיכון, הוא רב מכר".

ליאנדרו מונק, נורווגיה

"אני בן 18. גר באוסלו עם אחותי. הוריי עובדים בשגרירות נורווגיה בטורקיה.

"לפני שלושה שבועות חליתי ואובחנתי כחולה בקורונה בבית חולים מקומי. מאז אני בבידוד בבית. אני מתעורר משיעולים באמצע הלילה וקשה לי לנשום. תקופת הבידוד שלי הסתיימה אתמול (יום ראשון) ואני מרגיש יותר טוב. אבל אני לא יכול להיות בטוח שנרפאתי לגמרי אז אני נשאר בבית לכמה זמן.

"מצב הרוח יותר חופשי מבמדינות אחרות, אין פאניקה, אבל אין לנו מושג מה יקרה. אישית, אני משועמם ורוצה לחזור לחיים נורמליים"

ליאנדרו מונק, נורווגיה
ליאנדרו מונק, נורווגיהצילום: ליאנדרו מונק

"הבניין שאני גר בו מלא בעיקר בקשישים שהוירוס מסוכן להם מאוד, אז יהיה אנוכי מצידי לצאת מהבית ולהדביק אותם.

"רחובות אוסלו לא ריקים כמו שהייתם חושבים. הרבה אנשים יוצאים החוצה לטייל, להתאמן ועוד... חלק מהם שומרים על ריחוק חברתי. זה מעצבן ששוטרים לא אוכפים את זה.

אדם עוטה מסכה ברחובות אוסלו, השבוע
אדם עוטה מסכה ברחובות אוסלו, השבועצילום: NTB SCANPIX/רויטרס

"בתי הספר סגורים אבל יש עוד הרבה מקומות פתוחים, כמו קניונים, חנויות בגדים, חדרי כושר, מרכולים ועוד.

"ראש הממשלה ארנה סולברג הכריזה שמשבוע הבא יהיה סגר מלא ויאסרו התקהלויות בציבור עד הקיץ.

"מצב הרוח יותר חופשי מבמדינות אחרות, אין פאניקה, אבל אין לנו מושג מה יקרה. אישית, אני משועמם ורוצה לחזור לחיים נורמליים".

זאיד אוסטה, ארה"ב

זאיד אוסטה, ארה"ב
זאיד אוסטה, ארה"בצילום: זאיד אוסטה

"מצב הרוח בקהילה הוא של בלבול ואי ודאות. אנשים מאוד מפחדים ונזהרים עכשיו. בחנות המכולת כולם עם מסכות וכפפות ומסתובבים עם ג'ל חיטוי ושומרים מרחק"

"אני בן 17. גר עם הוריי, אחי ואחותי במקלין, וירג'יניה.

"מושל וירג'יניה נתן לפני שבועיים הוראה לסגר עד 10 ביוני, כך שאי אפשר לצאת לעבודה, אין בתי ספר או אוניברסיטאות, כל העסקים, המסעדות והפארקים סגורים.הכל סגור מלבד חנויות מכולת.

"אסור לצאת לשום מקום מלבד לחנות מכולת וצריך לחזור הביתה מיד. מותר ללכת בשכונה לבד או בני משפחה בלבד, ולשמור על מרחק של 2 מטר מאחרים. ממליצים לנו לשים מסכות וכפפות כשיוצאים מהבית. ציפיתי להוראה להישאר בבית מרגע שהמגפה הגיעה לארה"ב, אז זה לא הפתיע אותי.

"מצב הרוח בקהילה הוא של בלבול ואי ודאות לגבי כמה זמן זה ימשך, מתי קצב ההדבקה יפחת, מתי יהיה חיסון, מתי בתי החולים יקבלו יותר ציוד רפואי. אנשים מאוד מפחדים ונזהרים עכשיו. בחנות המכולת כולם עם מסכות וכפפות ומסתובבים עם ג'ל חיטוי ושומרים מרחק.

זאיד אוסטה, ארה"ב
ליד ביתו של זאיד אוסטה, ארה"בצילום: זאיד אוסטה

"אבל מנסים לשמור על גישה חיובית. אנשים רבים, כולל אני והשכנים, עושים הרבה יותר פעילות גופנית מבעבר.

רות בנט, אנגליה

"שמי רות, אני בת 37 וגרה באימפינגטון, כפר מצפון לקיימברידג' בבריטניה. כרגע אני בחל"ת מעבודתי בחברה מקומית. אני גרה עם בעלי ניל, שעובד בתחום הפיננסים, ובתנו בת ה-9 אביגיל.

רות וניל בנט, אנגליה
רות וניל בנט, אנגליהצילום: רות בנט

"אנחנו נתונים תחת הגבלות סגר, ויוצאים רק לדברים הכרחיים כמו קניות או ספורט. למזלנו יש לנו גישה סבירה לחנויות, בית מרקחת ודברים חיוניים.

"אנחנו מנסים לעזור להורים של בעלי כמה שיותר, כי הם מעל גיל 70. בשכונה שבה אנו גרים יש רשת אנשי קשר, וכולנו מנסים לעזור למי שצריך להיות בבידוד. אנחנו מאוד שמחים לעזור למי שצריך.

רוכבת אופניים עוטה מסכה בקיימברידג', בריטניה
רוכבת אופניים עוטה מסכה בקיימברידג', בריטניהצילום: ANDREW COULDRIDGE/רויטרס

"אחרי התחלה קשה, התרגלנו לשגרה. בעלי עובד מהבית, ועושה הרבה שיחות ועידה. אנחנו מלמדים את הבת שלנו בבית, וזו חוויה מעניינת. יש תסכולים מתחת לפני השטח, וזה שאין לנו מקום להתרחק אחד מהשני גרם לכמה ויכוחים. מצב הרוח שלנו די מרומם, אבל הייתי אומרת שיש תחושה של חשש. הריחוק מחברים ומשפחה גובה מחיר".

סוזן בידינגר, 60, ברמינגהם, אלבמה, ארה"ב

"אני גרה לבד ורואה שהכל מאוד שונה. הכבישים ריקים, יש תורים בחנויות. אף אחד גם לא יודע מתי זה יסתיים. זה ממש בעייתי שאף אחד לא יודע מה יקרה. בעיקר בחגים כמו פסח ויום כיפור, יהודים בכל העולם יושבים ביחד וזה מרגיע שכולנו ביחד. אבל עכשיו זה פשוט משוגע וזה ככה בכל העולם.

"אני לא עושה כלום בליל הסדר. אני אהיה לבד. שמעתי שיש אנשים עושים סדר וירטואלי. אבל אני לא יצרתי קשר עם אף אחד מהקהילה בנוגע לזה"

"אני עובדת כמנהלת של הצד העסקי בבית ספר היהודי בעיר, אבל בית הספר סגור. אנחנו נתנו לתלמידים עבודות הביתה, ואחרי פסח יהיו ממש ללימודים מקוונים.

סוזן בידינגר
סוזן בידינגרצילום: סוזן בידינגר

"זה קשה לכולם. בעיקר למבוגרים. הבת שלי גרה במילווקי. היא בסדר. אני יוצאת מהבית כשזה הכרחי - למכולת או שאני צריכה להשיג משהו. אני משתדלת לבשל ולא לאכול בחוץ. אני משתדלת לסיים את כל הסידורים של בנסיעה אחת.

"אני חייבת להגיע פעם בשבוע לבית הספר כדי לסדר כל מיני עניינים, או שאני חייבת ללכת לבנק, אבל אז אני הולכת לשירות של הבנק דרך האוטו. יש לנו גם נוהל להחתמה על צ'קים: אנחנו מחתימים אנשים על צ'קים בנפרד מבלי שנראה אותם וחייבים לחטא את הידיים לפני שחותמים על הצ'ק. אני גם לא רוצה להדביק אנשים אחרים ואני לא רוצה להידבק.

"אני לא עושה כלום בליל הסדר. אני אהיה לבד. שמעתי שיש אנשים עושים סדר וירטואלי. אני לא יודעת לגבי זה. אני לא יודעת אם יש ממש סדר קהילתי בווידאו, אבל אני מניחה שיש כאלה שעושים את זה וירטואלית. אני לא יצרתי קשר עם אף אחד מהקהילה בנוגע לזה. בשבת האחרונה יצרתי קשר עם אחד מהחברים הקבועים שלי לארוחות שבת ועשינו שיחת פייסטיים ואמרנו את הברכות, כי אנחנו מתגעגעות.

"אני אוהבת אנשים – ואני לא יכולה לראות אותם וזה ממש קשה. זה פשוט עולם שונה לחלוטין עכשיו".

ארדין ג'נובלי, 28, פרשטינה, קוסובו

"מבין מדינות הבלקן, בקוסובו יש הכי מעט מקרים של קורונה. זה בעיקר בגלל שקוסובו התחילה לנקוט באמצעים די מוקדם. עד 13 באפריל, אנשים מורשים לצאת מהבתים רק בין 6 בבוקר ל-17 בערב. בימים הקרובים אנחנו נראה אם מאריכים את התקופה לפחות עד סוף אפריל.

ארדין ג'נובלי
ארדין ג'נובליצילום:

"טוב לראות  שאנשים מכבדים את המצב ולא יוצאים החוצה אלא אם כן זה הכרחי. כל החנויות, בתי הקפה והברים סגורים. אפילו הבנקים ומוסדות פיננסיים אחרים עובדים ימים מקוצרים. לצערי, קוסובו היא המדינה היחידה בעולם שבה נפלה הממשלה בזמן משבר הקורונה אחרי שהתקבלה הצבעת אי אמון.

"זה משפיע על אנשים באופן שלילי בגלל שהם חוששים ומרגישים חוסר ביטחון בגלל הווירוס והם לא יודעים מה יקרה אם המצב ידרדר.

"קיבלנו סיוע מהאיחוד האירופי (כסף, ציוד רפואי וערכות בדיקה) ועורכים עכשיו יותר בדיקות כדי לראות אם מספר החולים גבוה משחשבנו וזה יעזור לרשויות להעריך את המצב.

"אני עובד בבנק וחיי היומיום עכשיו מלאי חוסר ביטחון, מתישים והכל שחור ולבן. ככל שהזמן עובר, אין אפילו כוח לסרטים, לסדרות, לספרים ולבישול. קשה למצוא דברים שיסיחו את דעתי. מצד שני, רובנו עובדים מהבית וזה קצת מקל על המצב, אבל גם זה מתיש.

כלב ברחובות הריקים בפרישטינה, קוסובו
כלב ברחובות הריקים בפרישטינה, קוסובוצילום: AFP

"האמת שיש אנשים ברחובות, אבל שמים לב שלא יוצאים מהבית אלא אם כן זה הכרחי. יש עדיין אנשים שיוצאים לפארקים ולכיכרות ציבוריים במהלך היום. לכן הודיעו השבוע גם על סגירה מוחלטת של כל הכיכרות והפארקים הציבוריים".

טים צימרלי, 27, בברלין

"בעיקרון אני גר עם שני שותפים, אבל שניהם עברו בזמן הסגר לגור עם בני הזוג שלהם, אז אני לבד כרגע בדירה. אני עובד כמפקח קומה במלון הבוטיק אס.או ברלין דס שטו  (SO/ Berlin Das Stue). בעיקרון אני בחופשה מהעבודה, אבל אני ממשיך לקבל 60% מהמשכורת מהמדינה. אני כן ממשיך מדי פעם להגיע למלון כשצריכים אותי, ואם אני בא הם מוסיפים לי שכר לפי השעות שאני עובד בהן.

"יש הרבה פחות אורחים כרגע במלון - רק אנשי עסקים שממשיכים לעבוד. המסעדה והבר סגורים, והאורחים יכולים לקבל מזון רק דרך שירות חדרים. כולם נשארים בחדרים שלהם.

"התחושה הכללית במדינה היא של סגר, אבל כן עדיין יחסית חופשית. ההוראות הכלליות מהממשלה הן שאסור לצאת החוצה יותר מ-2 אנשים, וצריך לשמור על מרחק זה מזה. אפשר לצאת לחנות מכולת, לרופא, לעבודה. אי אפשר לשבת בפארקים, גם אם אתה לבד.

"מרקל אמרה שזו אחריות חברתית להישאר בבית, לא חובה. הבוקר נסעתי ברכבת התחתית לעבודה, ויש שם עדיין אנשים, אבל הרבה פחות. ביום ראשון למשל מצאתי את עצמי לבד בקרון ברכבת.

"לפני שבועיים לא יכולת כל כך להרגיש את השינוי, אבל עכשיו כן. הסופרמרקטים למשל שמו סרט ליד הקופה כדי לא לבוא במגע עם הקופאים, אבל אין מדידות חום ולא חייבים לחכות בחוץ אם אין הרבה אנשים. בכל זאת, האנשים כן מתרחקים אחד מהשני.

"גם מזג האוויר פה שהפך לאפור וקר משאיר את האנשים יותר בבית. לפני כמה ימים ירד כאן שלג.

"יש אצלנו אנשים שמבקשים הנחה בשכר דירה, אני למשל קיבלתי אישור מהעבודה שאני מקבל רק 60% מהמשכורת, אז אפשר ללכת לבעל הבית ולהגיד לו שמבקשים הנחה בשכר דירה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker