מצ'רנוביל ועד לפאקש: כך נראה כור גרעיני מבפנים

הונגריה מרחיבה את הכור הגרעיני שלה וטוענת שאסון כמו שאירע בצ'רנוביל לא יכול לחזור על עצמו בשטחה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סוכנויות הידיעות

הסדרה "צרנוביל" העלתה לסדר היום את נושא השימוש בגרעין לייצור חשמל ופיקוח על כורים גרעיניים בתקווה שהאסון הכבד שאירע באוקראינה ב-1986 לא יחזור. השבוע הודיעה הונגריה כי היא מרחיבה את הכור הגרעיני במדינה, שנמצא סמוך לעיר פאקש, ואף איפשרה לעיתונאים לבקר ולצלם את הכור - כשברקע מרחף האסון בצ'רנוביל שזכה לתשומת לב מחודשת.

אנטל קובאץ', דובר הכור בפאקש, התייחס באירוע לסדרה של HBO ואמר כי אין סיכון שאסון כמו זה שאירע בצ'רנוביל יקרה בכור בהונגריה. לדבריו, התכנון של שני הכורים שונה לחלוטין, אף שהכור בפאקש נבנה בתקופה שבה היתה הונגריה נתונה להשפעתה של ברית המועצןת, שהקימה ותיכננה גם את הכור בצ'רנוביל.

עובד הולך בחדר ליבת הכור בפאקש, הונגריה
עובד הולך בחדר ליבת הכור בפאקש, הונגריהצילום: בלומברג

לדבריו, מערכות הבטיחות בפאקש שולשו וכיום כלל לא דורשות התערבות בני אנוש. "מערכות הבטיחות בכור בפאקש מתוכננות למנוע טעות אנוש", אמר קובאץ'. עוד טען כי הכור מדורג באופן קבוע בין הבטוחים והטובים בעולם. הוא חשוב מאוד לכלכלת הונגריה, ומספק כיום מחצית מתצרוכת החשמל במדינה - שמונה כ-10 מיליון תושבים.

בין 2003 ל-2016 נרשמו כמה תקריות בטיחותיות בכור בפאקש, אך אף אחת מהן לא היוותה סכנה ממשית לסביבה, לפי חקירה של משרד האנרגיה ההונגרי.

חדר הבקרה בכור בצ'רנובילצילום: William Daniels / NYT

ב-20 ביוני החלו העבודות להקמת כור פאקש-2 על ידי חטיבת ההנדסה של רוסאטום, התאגיד הממלכתי לאנרגיה אטומית. "מנקודת מבט של התחרותיות לטווח ארוך של הכלכלה ההונגרית, חשוב ביותר שהאוכלוסייה ומיזמים שונים יקבלו חשמל זול ממקורות פנימיים", אמר בטקס ההכרזה על תחילת הבנייה של הכור יאנוש שולי, שר ללא תיק בממשלת הונגריה, שאחראי על פרויקט הפיתוח של הכור.

הפרויקט המתוכנן צפוי להסתיים ב-2027, והוא יגדיל את תוצרת החשמל בכור פי 2.4. ואולם ב-2032 צפויים החלקים הישנים בכור להיסגר מסיבות בטיחותיות.

לאחר אסון צ'רנובילצילום: AP
צ'רנוביל, לאחר האסון צילום: רויטרס
קווי המתח הגבוה המחוברים לכור הגרעיני בפאקש, הונגריה
קווי המתח הגבוה המחוברים לכור הגרעיני בפאקש, הונגריהצילום: בלומברג
עובד בכור בפאקש, הונגריה, מסביר את הליכי ייצור החשמל בו
עובד בכור בפאקש, הונגריה, מסביר את הליכי ייצור החשמל בוצילום: בלומברג
חדר הבקרה המרכזי של הכור בפאקש, הונגריה
חדר הבקרה המרכזי של הכור בפאקש, הונגריהצילום: בלומברג

תגובות