חוש ריח חזק פי 100 אלף משל בני אדם: תעשיית היין מגלה את השימוש בכלבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלב של חברת TN Coopers
כלב של חברת TN Coopers צילום: TN Coopers
לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

השעה 6:30 בבוקר בעמק קזבלנקה בצ'ילה. שני כלבי הלברדור זמבה וממבה מרחרחים ערימות של מוטות עץ אלון שמיועדים להפוך לחביות יין. יצרנית חביות היין הבינלאומית TN Coopers סומכת על יכולותיהם המרשימות של הכלבים כדי לאתר  כימיקלים מזיקים לעץ כמו TCA ו-TBA, שעשויים לפגוע בטעם ובארומה של היין המאוחסן בחביות.

בכל פעם שהכלבים מוצאים משהו, הם מקבלים חטיף בתמורה. אחרי 30 דקות הם הולכים לנוח וצוות אחר מחליף אותם. הכלבים הם חלק מפרויקט Natinga של החברה, הדוגמה האחרונה לשימוש בכלבים שאומנו במיוחד למניעת זיהום ביין. מייקל פטרס, מנהל המכירות ב- TN Coopers אמר כי "הכלבים מדויקים ויעילים יותר מטכנולוגיה מודרנית".

כלב של חברת TN Coopers מחפש TCA בערימות עץ אלוןצילום: TN Coopers

חוש הריח של כלב חזק פי 10,000 עד 100 אלף מחוש הריח של בני אדם, הודות ל-300 מיליון קולטני ריח, לעומת 6 מיליון בבני אדם. הטכנולוגיה הרובוטית מפגרת אחרי הכלבים, ולכן חברו הטוב ביותר של האדם נהפך כלי חיוני באיתור בני אדם נעדרים בהריסות, מציאת הנקניק האיטלקי האיכותי שהחבאת במזוודה בשדה התעופה, מציאת פצצות ורדיפה אחר פושעים נמלטים.

הכלבים משמשים בתעשיית היין לאיתור TCA וכימיקלים דומים, שפוגעים ביצרני היין בכל בעולם. כמות קטנה של TCA היא הגורם המרכזי ל"יין קורקי" – תופעה של יין מעופש שאינו ראוי לשתייה. רוב הכלבים מסוגלים לזהות ריכוז של 5 חלקיקים לטריליון – כמות המשתווה לכמה טיפות בבריכה אולימפית.

"הנזק יכול להיות גדול יותר מ'יין קורקי'. TCA יכול לזהם עץ המשמש לחביות יין, צינורות פלסטיק, משאבות, סיליקון המשמש כפקק לחביות ואף עשוי לזהם מרתף יין שלם", אמר פטרס.

הסיכון הכלכלי אדיר – וככל שמגלים את הזיהום בשלב מוקדם יותר, כך ניתן למזער נזקים. כך למשל, בדצמבר האחרון יקב אופוס וואן מעמק נאפה בקליפורניה תבע את אחת מספקיות החביות הצרפתיות שלו ב-470 אלף דולר, בטענה שעשר חביות היו מזוהמות ב-TCA וגרמו נזק ל-2,200 ליטר יין קברנה בשווי 325 דולר לבקבוק.

TN Coopers למדה את הלקח לפני עשור, כאשר רכשה עץ לחביות, שמאוחר יותר התברר שהיה מזוהם. "אנו עוקבים אחר החביות, כך שיכולנו לעשות ריקול לכולם", אמר פטרס. בעלי החברה חיפש טיפול מונע לבעיה והתייעץ עם חבר שעבד בתור מאמן כלבים לאיתור פצצות וסמים בשדות התעופה, אם כלבים יוכלו לעזור להם.

שני הכלבים הראשונים שאומנו, אמברוזיה ואודיסי, נכנסו ראשונים לפעילות, ולאחר מכן הצטרפו אליהם מורו, זמבה וממבה. המאמן עובד עמם יום-יום והילדים יודעים כי מדובר בבדיקה חשובה ברגע ששמים עליהם את הרתמה השחורה.

כעת, לפני שהחברה מעמיסה את החביות למכולות למשלוחים ליקבים בכל העולם, הכלבים מוודאים שאין בחביות TCA, TBA וחומרים מזיקים אחרים. יקבים בצ'ילה מבקשים שהכלבים יגיעו מדי תקופה מסוימת לבדוק את מרתפי החביות – שירות נוסף שהחברה מספקת.

קבוצה חדשה של גורי כלבים מאומנת בימים אלה, ובשנה הבאה האפים שלהם יחלו לעבוד בקליפורניה ובמקומות אחרים בעולם. "אני לא חושב שאנחנו מבינים עד כמה חשובים הם יהיו", אמר פטרס.

כלב של חברת TN Coopers צילום: TN Coopers

עדיפים על רובוטים

אם לא די בכך, הכלבים הם גם נשק חיוני במלחמתם של מגדלי הענבים בטפילים ובמחלות בכרמים. מייקל הוניג, בעלי יקב הונג בעמק נאפה, עובד יחד עם בוני ברגין, שעומדת בראש אונ' ברגין ללימודי כלבים בסונומה, על פרויקט לאיתור חרקים קמחיתיים שניזונים מענבים והורגים אותם. החרקים זעירים, כך שלא ניתן לראות אותם בעין בלתי-מזוינת, והם מסתתרים מתחת לקליפה ולשורשים.

בעוד שכלבים לאיתור סמים הם בדרך כלל מגזע רועה גרמני, ברגין עובדת עם כלבי לברדור וגולדן רטריבר. ברגין מאמנת את הכלבים להריח את הפרומון של נקבת הקמחיתיים, ולנבוח כאשר הם מזהים צמח מזוהם. "אם מגלים את החרקים בשלב מוקדם, ניתן לטפל בבעיה במהירות ללא הדברה", אמר הוניג.

ברגין מעוניינת להרחיב את תחומי הפעילות של הכלבים בכרמים. הרעיון הבא שלה הוא לאמן את הכלבים לאתר קנים של צרעות צהובות השותות את הסוכר מהענבים. הרעיון עוד רחוק ממימוש. תחילה, ברגין צריכה לחשוב על רעיון כיצד לאמן את הכלבים לזהות את הקנים בלי להתקרב אליהם ולהסתכן בעקיצה.

מייקל הונג והכלבים מחפשים חרקים מזיקים בכרםצילום: Honig Winery

סוניה נידס, מומחית למדעי בעלי חיים וגדול ענבי יין מאוסטרליה, מצביעה על היתרונות הרבים שבשימוש בכלבים: הם מהירים, יעילים ולאחר אימון יכולים לזהות 12 ריחות שונים. היא עובדת כעת באונ' מלבורן באימון כלבים לזיהוי המזיק הגרוע מכולם לענבי יין – פילוקסרה, שהחריב כרמים שלמים באירופה במאה ה-19.

זה לא היה קל. "צריך לחפור אדמה ולהוציא חרק טרי מכרם מזוהם", אמרה נידס. ואולם הכלבים היו צריכים רק שני אימונים, שנמשכו 20 דקות כל אחד, כדי לזהות את ריחם של החרקים. היא מקווה לקבל מימון להרחיב את פרויקט הפיילוט.

כלבים כמו זמבה וממבה עשויים בעתיד להתחרות בטכנולוגיה רובוטית כמו זו שעליה דנו בכנס ביטחון תעופה שנערך במונטריאול בדצמבר. השאלה היא האם הרובוטים יוכלו לאתר TCA וחרקים? לעת עתה, יצרני היין מהמרים על הכלבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker