עובדים קשה? הכירו את 996: תרבות העבודה של סין - מ-9 בבוקר עד 21:00, ששה ימים בשבוע

עובדי חברות ההיי-טק בסין מתחילים להתנגד לתרבות שעות העבודה הלא אנושיות במגזר שממנו יצאו חברות כמו עליבאבא וטנסננט ■ החוק בסין מחייב תשלום עבור שעות נוספות, אך המעסיקים טוענים כי העובדים תורמים את שעות העבודה מרצונם החופשי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
עובדים בטנסנט ישנים בהפסקת הצהרייםצילום: ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

טייקוני האינטרנט בסין חושבים שהעובדים צריכים לעבוד יותר. ג'ק מא, מייסד עליבאבא, אמר כי יום עבודה ארוך הוא ברכה גדולה. ריצ'רד ליו, מנכ"ל ומייסד JD.com – המתחרה של עליבאבא, אמר כי אנשים שמבזבזים את זמנם אינם האחים שלו.

בדרך לשליטה עולמית | כך כובשת סין בכסף ותחכום את העולם – פרויקט TheMarker

לעובדים בענף ההיי-טק הסיני, שמיואשים מהיחלשות שוק העבודה בסין ומסיכוייהם הנמוכים להצטרף לאריסטוקרטיה המקומית, יש רעיונות אחרים.

הם מתאגדים נגד תרבות ה-996 - מ-9:00 בבוקר עד 21:00, ששה ימים בשבוע. במשך שנים, עובדי ההיי-טק בסין עבדו שעות ארוכות, שלעומתם שעות העבודה התובעניות בעמק הסיליקון נראות מעולות. כעת הם יוצאים נגד עובדים שמבקשים לעבוד עד מאוחר. חלק מהמתכנתים אפילו מונעים מחברות שחשודות בניצול יתר של 996 להשתמש ביצירותיהם.

"לפני עשר שנים אף אחד לא התלונן על 996", אמר לי שון, עובד לשעבר בענקית החיפוש באידו, שעזב כדי להקים סטארט-אפ משלו. "התעשייה הזאת פרחה פעם, אך כיום זוהי תעשייה רגילה. כבר אין תשואות ענק. לצפות מאנשים שיעבדו 996 כמו בעבר - זה לא ריאליסטי", הוא אמר.

עובדים בוואווי
עובדים בוואוויצילום: בלומברג

גם המדיה הסינית קוראת למעסיקים להקל על העובדים. "בעקבות ההאטה הכלכלית חברות רבות מתמודדת עם השאלה אם ישרדו, והחרדה שלהם מובנת. אבל להעביד את העובדים בשעות נוספות כמה שיותר זה לא הפתרון", נכתב בעיתון המפלגה הקומוניסטית "פיפל'ס דיילי".

חוקי העובדה בסין קובעים תשלום עבור שעות נוספות, אך החוקים נאכפים באופן אקראי בתעשיית ההיי-טק, והמעסיקים מתעקשים כי העובדים תורמים את זמן העבודה מרצונם החופשי.

ואולם קשה לדרוש מעובדים לעבוד שעות קשה יותר כשהשוק נמצא בירידות. ענקיות ההיי-טק הסיניות פיטרו עובדים. השקעות ההון סיכון בחברות ירדו בצורה משמעותית וענקיות ההיי-טק עליבאבא וטנסנט שולטות בשוק ולא מאפשרות למתחרות קטנות לצמוח.

ג'ק מא מייסד עליבאבא
ג'ק מא, מייסד עליבאבאצילום: בלומברג

הדיון על 996 החל לפני חודש בפוסט בגיטהאב, מאגר הקוד הפתוח המקוון הפופולרי שבו נפגשים מתכנתים מכל העולם. הפוסט נכתב על ידי משתמש אנונימי ונקרא 996icu  - השם מתייחס למקום אליו מגיעים אלה שעובדים בשעות העבודה 996, מחלקת טיפול נמרץ (intensive care unit).

הפוסט זכה ל-240 אלף סימוני "כוכב" בגיטהאב, מה שמעיד על רמת ההתעניינות. סין חוסמת את פייסבוק וטוויטר ואף חסמה בעבר את גיטהאב, אך המתכנתים והמהנדסים מחאו נגד המהלך.

נאגי זוגי, מהנדס בסטארט-אפ במחוז חונאן, חי כבר שנתיים באורח החיים 996. "הקולגות שלי מפחדים ללכת הביתה בסוף יום העבודה. בתור עובד זוטר אני לא יכול להיות הראשון שיוצא מהמשרד", הוא אמר.

קבוצות המחאה מנסות לדחוק בממשל הסיני לפעול לפתרון הבעיה, אך פועלות בעדינות. כך, אין שביתות ואין הפגנות. באחת מקבוצת הטלגרם נגד 996 אסור להתייחס למארקס וללנין. הפילוסופיה של מנהיגי הקומוניזם היא לעתים קרובות הפוכה לדרך שבה מתנהלת סין כיום.

הקבוצות מנסות לרתום את כוחם של הממים (Memes), כמו שימוש בסטיקרים ובחולצות. זוגי קורא לעובדים לשלוח עותק של חוקי העבודה לג'ק מא. "אנחנו מתבטאים בעדינות, כפי שמתכנתים נוטים לעשות", אמר סוג'י יאן, מייסד סטארט-אפ בשנחאי. בפרויקט גיטהאב 996icu, מופיע מידע על זכויות עובדים, ואף רשימה של חברות שבהן שעות העבודה אורכות, בהן: עליבאבא, וואווי, בייטדאנס וטיק-טוק. באחד האייטמים האחרונים בפרויקט נכתב "לכו הביתה ב-18:00 בלי להצטער על כך".