אויב הציבור הבא: כוסות קפה חד פעמיות

אחרי שקיות הפלסטיק, מגיע תורן של הכוסות החד פעמיות שמזהמות את הערים ברחבי העולם ■ רשתות הקפה כמו סטארבקס ודאנקן מנסות זה שנים למצוא תחליף יעיל וזול, אך ללא הצלחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוסות קפה חד פעמיות של סטארבקס
כוסות קפה חד פעמיות של סטארבקסצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

תושבי הרפובליקה העממית של ברקלי בקליפורניה, מתגאים בהיותם מובילים בתחומים אזרחיים ובנושאי איכות הסביבה. העיר הליברלית הקטנה ממזרח לסן פרנסיסקו היא אחת מהערים הראשונות בארה"ב שמאמצת מחזור מחמיר. היא אוסרת שימוש בקלקר, והיתה בין הראשונות לטפל בנושא שקיות הפלסטיק. בתחילת השנה מועצת העיר החלה להתייחס למפגע הסביבתי החדש שעל הכוונת - כוסות קפה חד פעמיות.

לפי נתוני מועצת העיר, כ-40 מיליון כוסות קפה חד פעמיות מושלכות בעיר בכל שנה - כמעט כוס אחת לתושב כל יום. בינואר החליטה מועצת העיר לדרוש מבתי הקפה לגבות 25 סנט עבור שימוש בכוס חד פעמית. "אי אפשר עוד לחכות עם הנושא הזה", אמרה סופיה האן, חברת מועצת העיר ברקלי שהגישה את הצעת החוק העירונית.

סניף סטארבקסצילום: בלומברג

רשויות מקומיות ומדינות ברחבי העולם שמוצפות בזבל החליטו לאסור את השימוש בשקיות פלסטיק ובכוסות חד פעמיות. האיחוד האירופי הודיע כי כוסות שתייה חד פעמיות צריכות להיעלם עד 2021, הודו רוצה להיפטר מהן עד 2022 וטייוואן קבעה את 2030 כמועד לסיום השימוש בכוסות חד פעמיות. הצעות חוק לחיוב נוסף עבור כוסות חד פעמיות צפויות להיות יותר נפוצות בעתיד הקרוב, בניסיון לשנות את הרגלי הצריכה של הלקוחות.

עבור רשתות כמו סטארבקס, שמשתמשת בכ-6 מיליארד כוסות חד פעמיות בשנה, מדובר בלא פחות מדילמה קיומית. כ-70% מהכנסותיה של דאנקן דונאטס, ששינתה את שמה באחרונה לדאנקן ('Dunkin) כדי להצניע את הסופגניות הלא בריאות (שעדיין נמכרות בסניפים) ולהדגיש את שאר המוצרים שהיא מציעה, הם ממשקאות קפה. ואולם, מדובר בבעיה דחופה גם עבור מקדונלד'ס ורשתות מזון מהיר אחרות.

מנהלי חברות המזון והמשקאות העריכו כי היום הזה מתקרב. חלק מהחברות עבדו בשיתוף פעולה על פיתוח אלטרנטיבות ידידותיות לסביבה לכוסות החד פעמיות ששולטות בשוק זה עשור, אולם עד כה אין התקדמות משמעותית.

כוסות הקפה החד ]עמיות של דאנקןצילום: בלומברג

"זה מציק לי מאוד", אמר סקוט מרפי, סמנכ"ל התפעול בדאנקן, שמשתמשת במיליארד כוסות קפה חד פעמיות בשנה. הוא עובד על עיצוב חדש של כוסות הרשת מ-2010, אז החברה הבטיחה להפסיק את השימוש בקלקר. השנה,חנויות הרשת עוברות לכוסות נייר, והם ממשיכים לחשוב על חומרים חדשים ועיצובים חדשים.

"זה קצת יותר מסובך ממה שאנשים חושבים. הכוס היא מעין קשר אינטימי שלנו עם הלקוחות. היא חלק גדול מהמותג והמורשת של החברה", אמר מרפי.

אמצעי ההגנה נגד מחלות שנהפך לסכנה סביבתית

כוסות הנייר החדשות של דנקין'צילום: Dunkin'

כוסות חד פעמיות הן חידוש מודרני יחסית. לפני 100 שנים, אנשים שעסקו בבריאות הציבור היו מעוניינים לאסור את השימוש בכוס מסוג אחר - כוס השתייה הציבורית. זו הייתה כוס עשיה מפח או מזכוכית שהייתה מונחת ליד מזרקות שתייה. כשלורנס לולן רשם פטנט על כוס מצופה שעווה, הוא שיווק אותה כחידוש הגייני - אמצעי הגנה נגד מחלות כמו שחפת ודלקת ריאות.

תרבות כוסות קפה החד פעמיות הופיעה רק שנים מאוחר יותר. מקדונלד'ס החלה לפעול בכל ארה"ב רק בשנות ה-70. עשור לאחר מכן, סטארבקס פתחה את הסניף ה-50 שלה. יחד עם דאנקן, שלוש הרשתות מוכרות כיום קפה ב-20 מיליארד דולר בשנה - כך עולה מהנתונים של פיטר סלה, אנליסט בחברת ההשקעות BTIG.

בארה"ב משתמשים מדי שנה בכ-120 מיליארד כוסות קפה עשויות נייר, פלסטיק וקלקר - כחמישית מהכמות הגלובלית. כמעט כולן, 99.75% מהן, מגיעות לאשפה ולא למחזור. לכוסות נייר לוקח 20 שנה להתפרק.

גל של איסורים על שימוש בשקיות פלסטיק עורר מאמצים חדשים לצמצום השימוש בכוסות קפה חד פעמיות. כלים חד פעמיים לשתייה ומזון הם בעיה גדולה יותר משקיות פלסטיק - לעתים הם מייצרים פי 20 אשפה משקיות פלסטיק במטמנות אשפה. ואולם, החזרה לשימוש בשקיות בד היא קלה יחסית. במקרה של כוסות קפה אין אלטרנטיבה פשוטה. עיריית ברקלי מעודדת את התושבים להשתמש בבקבוקי נשיאה רב פעמיים, וסטארבקס ודאנקן נותנות הנחה ללקוחות שמגיעים עם כוסות רב פעמיות.

מחפשים אלטרנטיבה לכוסות החד פעמיות

בתי קפה יודעים כי כוסות קפה רב פעמיות הן פתרון טוב, אך כעת הן גיהינום תפעולי עבור הזכיינים, אמר מרפי. העובדים לא יודעים אם הכוס נקייה או שצריך לשטוף אותה, וקשה לדעת את המידות של קפה קטן או בינוני בספל גדול.

לפני עשור, סטארבקס הבטיחה כי 25% מהספלים שלה יהיו ספלי נשיאה אישיים רב פעמיים. מאז היא הורידה את היעד הזה. החברה נותנת הנחה למי שמביא ספל נשיאה בעצמו, ועדיין רק 5% מהלקוחות עושים זאת. החברה החלה לגבות זמנית 5 פני עבור כוס קפה חד פעמית בסניפיה בבריטניה. ואולם, התשלום הנוסף גרם לעלייה של 150% בשימוש בכוסות רב פעמיות.

החברות ממשיכות לחפש את הכוס החדשה. לדאנקן לקח תשע שנים למצוא אלטרנטיבה לכוס הקלקר שלה. ניסיון קודם להחלפת הכוס הצריך את החלפת המכסים, שגם אותם קשה למחזר. הדגמים הראשונים שהיו עשויים מ-100% חומרים למחזור נזלו מהתחתית. כוס שהיתה עשויה מסיבי פטריות היתה יעילה מבחינת זמן פירוק החומר, אך עלות הייצור בכמויות גדולות היתה גבוהה מדי.

Revolv, עיצוב לכוס קפה רב פעמיתצילום: NextGen Cup Challenge

החברה התפשרה בסופו של דבר על כוס נייר בעלת דופן כפולה עם ציפוי פלסטיק, עבה מספיק כדי להגן על הלקוחות ומתאימה למכסים הקיימים. היא עשויה נייר ומתכלה מהר יותר מקלקר, אך אלה כל היתרונות שלה. היא יקרה יותר לייצור והכוסות אינן ממוחזרות ברוב המקומות.

כוסות נייר ידועות בכך שקשה למחזר אותן. הממחזרים חוששים שציפוי הפלסטיק יפגע במכונות המחזור, כך שכמעט תמיד הם שולחים את הכוסות למטמנות. יש רק שלוש מכונות בצפון אמריקה שיכולות להפריד ציפויי פלסטיק מנייר.

אם הערים יצליחו לשפר את הליך המחזור בהיקף נרחב, אחת מכל 25 כוסות קפה חד פעמיות תמוחזר תוך כמה שנים, לעומת אחת מ-400 כיום, כך עולה מנתוני הארגון הסביבתי בבריטניה Paper Cup Recovery & Recycling Group. ואולם, הצרכנים נוטים לזורק את כוסות הקפה עם המכסה, כך שלאחר מכן צריך להפריד אותו למחזור.

reCup, כוס קפה חד פעמית ניתנת למחזורצילום: NextGen Cup Challenge

דאנקן מסרה כי היא עובדת עם הרשויות המוניציפליות כדי להבטיח את מחזור הכוסות. "זה מסע ארוך - אני לא חושב שהוא יסתיים אי פעם", אומר מרפי.

מקדונלד'ס, סטארבקס ורשתות מזון מהיר אחרות מממנות ב-10 מיליון דולר את יוזמת NextGen Cup Challenge לפיתוח הדור הבא של כוסות רב פעמיות. בפברואר התוכנית הכריזה על 12 המנצחים בתחרות, בהם כוסות עשויות נייר ממחוזר, ציפוי על בסיס צמחי שמונע דליפות ותוכניות לעידוד השימוש בכוסות רב פעמיות.

"אנחנו מחפשים פתרונות שניתן לתמוך בהן מסחרית בטווח הקצר,וכן תוכניות שאפתניות לעתיד", אמרה ברידג'יט קרוק, סגנית נשיא בקלוזד לופ פרטנרס, קרן השקעות שמתמקדת במחזור, שמנהלת את התוכנית.

כוסות שמתכלות במהירות רבה יותר הן אחד הפתרונות – האיחוד האירופי מחריג מהאיסור העתידי על שימוש בכוסות חד פעמיות כוסות שמתכלות בתוך 12 חודשים – אך גם אם כוסות כאלה יהיו מוכנות לשימוש וזולות לייצור, בארה"ב אין מספיק מתקנים למחזור הכוסות. כך, הכוסות יועברו למטמנות ולא יתפרקו שם לעולם.

בפגישת המשקיעים השנתית של סטארבקס, בדקה החברה כוסות קפה שעשויות מחלקים ממוחזרים של כוסות קפה חד פעמיות אחרות. זה היה מבצע תפעולי מורכב: כדי למחזר את הכמות המוגבלת של כוסות, הרשת אספה כוסות קפה במשאיות ואז שלחה אותן למפעל למחזור בוויסקונסון. משם החומר הממוחזר הובל למפעל ווסטרוק בטקסס כדי להפוך אותו לכוסות ואז חברה נוספת הטביעה על הכוסות את הלוגו של סטארבקס. "מדובר בתהליך הנדסי מאתגר", אמרה קרוק, "זה ברור שהפתרונות שהחברות עבדו עליהן לא היו מהירים מספיק".

אתר לטיפול בפסולתצילום: בלומברג

מוכנים לשלם יותר למען הסביבה

רשויות מקומיות כמו ברקלי לא מחכות לחברות. הרשות המוניציפלית ערכה סקר בקרב התושבים לפני שהטילה את התשלום הנוסף על כוס חד פעמית, ומצאה כי 70% מהתושבים אמרו שהתשלום ישכנע אותם להשתמש בכוסות רב פעמיות.

התשלום הנוסף הוא יותר ניסוי בהתנהגות אנושית מאשר מס. בתי הקפה יכולים להוזיל את מחירי הקפה, כך שהצרכנים ימשיכו לשלם את אותו מחיר, הם רק מוודאים שהצרכנים יודעים ש-25 סנט מתוך המחיר הם בעבור השימוש בכוס חד פעמית. "זה עודד את האנשים לשנות את הרגלי הצריכה שלהם", אמרה מריאן גורדון אחת שסייעה בהכנת החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker