דיכאון וקור ברוסיה: פוטין מתכנן לשלוח את כל האשפה לפריפריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יישובי הפריפריה והערים הקטנות של רוסיה היו במשך זמן רב קרקע פוריה לנשיא, ולדימיר פוטין, לקריאתו להשיב למדינה את תפארתה הנושנה. אבל מתברר שגם כאן יש לכך גבול.

התוכנית להעברת הפסולת של מוסקווה לאזורי הפרובינציה שגובשה בחשאי, בטריקים ותוך כיפוף החוק, מעוררת גלים של מחאה. זאת על רקע מצוקות כלכליות גוברות ותחושה כללית שהממשלה שופכת כספים על עיר הבירה הנוצצת, אבל מוחצת במקביל את אזורי הפריפריה הנחנקים.

העיירה אורדומהצילום: Sergey Ponomarev, ניו יורק טיימס

רק במקרה נודע בשנה שעברה לתושבי אורדומה, עיירה שבה כ-4,750 נפש השוכנת כ-1,100 קילומטרים צפון-מזרחית למוסקווה, על התוכנית להקמת אתר אשפה עצום ממדים בסמוך, בזכותם של שני ציידים שנתקלו בעובדים שכרתו בסביבה עצי אורן ותרזה כדי לפלס מקום לאתר הפסולת. החדשות ליכדו מייד את תושבי העיירה ואת אלה המתגוררים בעשרות יישובים סמוכים ביערות מחוז ארכנגלסק, והקשיחו את יחסם לממשלה.

"כל חומרי הגלם, הנפט, הגז, היהלומים, העץ - הכל מגיע מכאן ונמכר למדינות אחרות, אבל ההכנסות הולכות למוסקווה", מלין יורי דזין, צייד בן 41 שמתגורר בקרונית שהמפגינים הציבו במקום בשביל לעקוב אחר הפעילות באתר הפסולת. "אנחנו לא מקבלים כלום".

סקרים מצביעים על כך שהתמיכה בפוטין צונחת ושבפעם הראשונה ב-13 שנה, רוב של רוסים סבורים שארצם צועדת לכיוון הלא נכון. שלא כמו בקרב הפעילים בערים הגדולות, המוחים נגד השלטון האוטוקרטי של הממשלה, דעת הקהל באזורי הפרובינציה השתנתה בקיצוניות רבה במיוחד דווקא באזורים שבהם הפופולריות של פוטין התבססה על רווחים כלכליים וגאווה לאומית.

הממשלה הכניסה שינויים מאוד לא פופולריים, כהעלאת גיל הפרישה, מס הקנייה ועלויות השירותים. ההכנסות, המותאמות לאינפלציה, ירדו בפועל ב־11% בחמש שנים; בחודש ינואר עוררה יוזמה של חקלאים רוסים למכור תשע ביצים במחיר של עשר - גל של ציוצים לגלגניים.

צילום: ניו יורק טיימס

באורדומה ובעיירות אחרות באזור התושבים אומרים שהמושל מכר את שלוותם לטובת בעלי אינטרסים בתחום האשפה, ושהממשלה, כולל משרדו של פוטין, מתעלמת מפנייתם לקבל תשובות.

"הם מנסים לנפנף אותנו כאילו שאנחנו זבובים", אומרת לודמילה מרינה, פנסיונרית שעבדה במנהל המקומי.

עד כה פוטין לא הפגין סימנים שהוא מתרגש ממורת הרוח; עם זאת, המשך הירידה בתמיכה בו עלולה ליצור לו בעיה בטווח הארוך יותר. על פי החוק, הוא אמור לפרוש מהנשיאות ב-2024 ויזדקק לתמיכה עממית כדי להסיר מגבלה זו מהדרך ולהאריך עוד את כהונתו.

נכון לעכשיו השאלה היא איך התושבים המאוכזבים יפגינו את מורת רוחם ומה פוטין יעשה בעניין.

אתר הבנייה למזבלה ליד תחנת הרכבת בשייסצילום: Sergey Ponomarev, ניו יורק טיימס

מחיר המחאה כבד

ברוסיה, מחיר ההצטרפות למחאה ציבורית נגד הממשלה עלול להיות גבוה. ברוסטוב-און-דון, בדרום רוסיה, נעצרה בחודש ינואר אנסטזיה שבצ'נקו, פעילה לזכויות אדם מטעם תנועת האפוזיציה רוסיה הפתוחה, באשמה שהיא עובדת בשביל "ארגון לא רצוי". בתה בת העשרה מתה מאז מסיבוכים בדרכי הנשימה, והיא הורשתה להגיע ושהות לצדה רק ברגע האחרון.

מחאה נגד הקמת אתר הפסולת נחשבת לאלטרנטיווה בטוחה יותר. ואולם במדינה שוררת מורת רוח כללית שבאה החודש לביטוי בשורה של הפגנות שהתקיימו ברחבי רוסיה נגד העלאת תעריפי פינוי הזבל והעדר שיטות מיחזור ידידותיות לסביבה.

סקר שנערך בסוף חודש ינואר בידי Levada Center, מכון סקרים בלתי תלוי, מלמד ש־45% מהרוסים חושבים שהמדינה הולכת לכיוון הלא נכון, לעומת 42% שחושבים שהכיוון הוא נכון; זהי ירידה חדה לעומת הממצאים בשנה הקודמת.

עובדים במנסרת עצים באורדומה

שיעור שביעות הרצון מתפקודו של פוטין עומד היום על 64%, לעומת 34% שאינם שבעי רצון ממנו. כל פוליטיקאי מערבי היה חותם על תוצאות כאלה, אבל לפני שנה קיבל מנהיג רוסיה 80% תמיכה.

"חוסר שביעות הרצון גדולה יותר באזורי הפרובינציה, שבהם מצוי בסיס התמיכה של פוטין", אומר לב גודקוב, מנהל מכון Levada Center.

פוטין מתרברב לעתים קרובות בכך שרוסיה פורחת למרות הסנקציות המערביות שהוטלו עליה לאחר סיפוח קרים ב-2014. אך בחודש שעבר שינתה הממשלה את נתוני התוצר המקומי הגולמי, בניסיון להציג תמונה שלפיה ב-2018 הצמיחה היתה מהירה יותר. כתוצאה מכך נשמעו מחאות רבות מצד מומחים.

הסנקציות וצניחת מחירי הנפט גבו מחיר לא קטן, ובמקביל גדלו מאוד הוצאות הממשלה לשדרוג הצבא. התמיכה העממית בשלטון הלכה ופחתה בגלל העלות הגבוהה של ההתערבויות בסוריה ובאוקראינה, אף שבעבר אלה דווקא הגדילו את הפופולריות של פוטין.

פעילים סביבתיים התכנסו לפגישה במועדון המקומי באורדומהצילום: Sergey Ponomarev, ניו יורק טיימס

"אנשים מוכנים לחיות במעצמה, אך הם אינם מוכנים לשלם על כך מכיסם", אמר ולדימיר ריז'קוב, מרצה להיסטוריה ופוליטיקאי המתנגד למשטר. "בפעם הראשונה מאז עלייתו לשלטון של פוטין לפני 20 שנה, לא רק שהחיים אינם משתפרים אלא הם אפילו נעשים קשים יותר".

עם זאת, ועל אף שאנשים רוצים שינוי, "הם אינם מתכוונים להסתער על הקרמלין", אמרה יקטרינה שולמן, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה הטכנולוגית ראנפה.

קולותיהם של מתנגדי המשטר לא הספיקו בסתיו האחרון לתפיסת משרות המושלים בארבעה מחוזות, ותבוסות דומות צפויות השנה. אלכסיי נבאלני, מתנגד המשטר הפופולרי ביותר ברוסיה, הודיע על הקמת איגוד עובדים לאומי שייאבק למען שכר הוגן לרופאים, אחיות, מורים ועובדי צווארון לבן אחרים - הבטחה שפוטין הבטיח ולא קיים.

הרוסים סובלים מ"דיכאון עמוק" שעלול להתעצם גם אם לא יאיים על פוטין, כתב מיכאיל רוסטובסקי, בעל טור בצהובון הפופולרי "מוסקובסקי קומסומולטס". לדבריו, "חברה שהתרגלה כי מונחים כמו 'פוטין' ו'שנים שמנות' אחד הם, נאלצת פתאום להתמודד עם מציאות חדשה ומפתיעה".

שייס, כפר השוכן במרחק של כ–30 ק"מ מאורדומה שנותרה בו תחנת תחזוקה אחת לרכבותצילום: Sergey Ponomarev, ניו יורק טיימס

חברי "אורדומה נקייה", ארגון העומד בראש המאמצים לאסור את יבוא האשפה לארכנגלסק, טוענים כי על אף משאבי הטבע העצומים של רוסיה וכיסי העושר הקיימים בה, רבים מבני עמה חיים בעוני.

"מוסקווה היא העיר העשירה והנוצצת ביותר ברוסיה", אמר סרגיי יאקימוב, עורך הדין של הארגון. "במקום להשקיע כספים במחזור, הם משקיעים אותם בתענוגות חדשים ורוצים לשלוח את האשפה לפרובינציות".

"פסולת ציבורית"

גודלו של מחוז ארכנגלסק הוא כמעט כגודל צרפת אך אוכלוסייתו מונה רק 1.1 מיליון אנשים, ולכן סבורים שיש בו די והותר מקום למזבלה ענקית. השלטונות בחרו בשייס, כפר השוכן במרחק של כ-30 ק"מ מאורדומה, ונותרה בו תחנת תחזוקה אחת לרכבות.

כנסייה נטושה על גדות נהר ויצ'גדהצילום: Sergey Ponomarev, ניו יורק טיימס

איגור אורלוב, מושל ארכנגלסק, משבח את הפרויקט ואומר שהוא השקעה חיונית שתיצור 500 מקומות עבודה.

במצגת ערמומית, שהוכנה על ידי עיריית מוסקווה, נאמר שזוהי "פסולת ציבורית" - בשום מקום לא נאמרת בה המילה "אשפה" - שתרוכז בצרורות גדולים ותיעטף בפלסטיק, וכי המזבלה תיבנה בצורה שתמנע התנדפות מזהמי אוויר. היא אמורה לקבל 500 אלף טון אשפה בשנה.

אך לתושבי העיר יש סיבות רבות לא להאמין להבטחות כאלה, ובעיקר החשאיות וההונאות שנלוו לפרויקט מאז תחילתו. הוא הוצג בפני הציבור בליווי מידע מינימלי ועדיין לא ברור מי עומד מאחוריו.

מישהו הפיק קליפ תוקפני בשם "בוגדים או טיפשים?", שהציג את מארגני המחאות נגד המזבלה כסוכנים המקבלים כספים מגורמים זרים.

נבאלני ואחרים מצאו קשרים בין חוזים רווחיים לפינוי אשפה לפקידים בכירים, עובדה שממנה נודף ריח של שחיתות.

אחרי תלונות על אי קיום דיון פומבי כפי שנדרש, התעוררו בוקר אחד תושבי אורדומה וגילו שעשרות זרים באו בפתאומיות לעיר. הזרים נכנסו לאודיטוריום כדי להשתתף ב"דיון" ששוטרים מנעו מהתושבים להיכנס אליו.

לא נערך שום מחקר ציבורי על השפעת המזבלה על הסביבה, והתושבים חוששים שגם מי התהום וגם נהר ויצ'גדה הסמוך יזוהמו ויפיצו רעלנים למרחקים, אפילו עד ים בארנטס.

בניגוד להרבה כפרים ברוסיה, אורדומה נראית פורחת. יש בה בתים שנבנו רק באחרונה ובית ספר חדש שבנייתו סובסדה על ידי גזפרום, תאגיד הנפט הממלכתי הרוסי הענק המעסיק יותר מ-530 מתושבי המקום. התושבים טוענים שמקומות עבודה נוספים אינם נחוצים.

כדי להגיע לאורדומה יש לנסוע ממוסקווה יותר מ-20 שעות ברכבת. אסירים בגולאגים בנו את מסילת הרכבת בשנות ה-30 של המאה הקודמת לאחר שנזרקו ביער והורו להם לעבוד כדי לשרוד.

התושבים מתארים כיצד הצליחו לשרוד בחורפים האכזריים והתקיימו מפטריות, פירות יער ובשר שהצליחו למצוא ביער. במצב הכלכלי הנוכחי הם מצפים ממוסקווה לקבל עוד פחות מזה, והזלזול שלהם רב. אך רבים מהתושבים אומרים שהתעלמות מצד הבירה חדלה להיות אופציה.

בנאום שנשא באפריל השמיע ניקולאי ויקטורוב, הבעלים של עסק לחומרי בניין, דברים שנשמעו כמו קריאת קרב: "אחרי שניפטר מהאשפה בשייס, נתחיל להיפטר מהאשפה במוסקווה".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker