עשר השנים הרעות

המדריך לפסימיסט ל-2028: חלק ב' ■ מחפשים היכן להשקיע אבל מודאגים מתפנית לרעה בכלכלה העולמי? ■ כך עלולות להיראות ההתרחשויות הפוליטיות הגלובליות בעשר השנים הבאות - וכך אפשר יהיה להרוויח מהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר תנועה בפקיסטן
צילום: בלומברג
בלומברג
פלוויה קראוס-ג'קסון, אדריאן לאונג וג'ון פרהר
בלומברג
פלוויה קראוס-ג'קסון, אדריאן לאונג וג'ון פרהר

תרחיש 1

קורבין מחזיר את הסוציאליזם לגדולתו

צילום: Frank Augstein/אי־פי

2018 המגעים לברקזיט בין בריטניה לאיחוד האירופי יוצאים משליטה, וראש הממשלה, תרזה מיי, מודחת. בחירות בזק מעלות את מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין לשלטון. המגעים עם אירופה חוזרים לסדרם.

2019 בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי על פי הסכם ב–29 במארס. קורבין מאשים את המפלגה השמרנית בהטעיית האומה, מכיוון שעלות היציאה מהאיחוד מתבררת כגבוהה בהרבה ממה שמסרה ממשלת מיי.

2022 בריטניה תחת קורבין נאלצת ללוות בהיקף גדול והמסים עולים כדי לקדם את האג'נדה הסוציאליסטית שלו. חינוך אוניברסיטאי ניתן בחינם. בנקאים עשירים בורחים מלונדון, וכך גם המסים שהם שילמו. קורבין מכריז על תוכנית להפוך את בתיהם של הנוטשים לדיור למעוטי יכולת. התשואה על אג"ח ל–10 שנים של בריטניה מגיעה ל–5%.

2023 הסוציאליזם חזר להיות סקסי, וקורבין נבחר מחדש ברוב מוחץ. אך המציאות הכלכלית מתחילה לתת את אותותיה לאחר שנים של התפרעות תקציבית. החוב מזנק ליותר מ–100% מהתמ"ג והאינפלציה מתחילה לרתוח.

2028 חשש גובר כי בריטניה תגיע לחדלות פירעון. נתון צמיחה חלש גורם לנפילה חדה בליש"ט. בריטניה נהפכת לשוק שנחשב מתעורר ובסיכון גבוה, והסקרים מראים כי הבריטים חוששים כי תידרש לחילוץ של קרן המטבע הבינלאומית.

המלצות למשקיעים הלחץ על הליש"ט יימשך והמטבע ימשיך להפגין חולשה — ולהיות זול ביחס לרוב המטבעות. השקעה בשורט (הימור נגד) הליש"ט מומלצת, תוך חיפוש אחר חשיפה לטווח ארוך ליצואניות בריטיות איכותיות שמטבע חלש יעניק להן יתרון תחרותי.

ברוכים הבאים לסוף העולם: התרחישים ל-2028 - מביטקוין בסופר לשואה גרעינית

זיהום אוויר בבייג'יןצילום: Jason Lee/רויטרס

תרחיש 2

סין פותחת במלחמת סחר

2018 הטייפון הקשה ביותר בתולדות סין המודרנית יפגע בשנחאי, ויגרום להצפות והפסקות חשמל. על הנשיא שי ג'ינפינג יהיה לחץ להשתמש בהשפעתה הכלכלית של סין — ויחסיו הטובים עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ — כדי לאלץ את ארה"ב לאמץ מחדש את אמנת פריז ולקצץ בפליטות.

2021 בייג'ין מזרימה מיליארדים לסבסוד של העברה מלאה של סין למכוניות חשמליות עד 2028. טראמפ, בכהונתו השנייה, מסרב לחזור לאמנת פריז. במקום זאת הוא מעניק הטבות מס נוספות לחברות הנפט ומכוניות הבנזין. רוסיה יוצאת גם היא מהסכם האקלים.

2024 עם הקצנת מזג האוויר, סין סובלת מהתייבשות נהרות. היחסים בין טראמפ לשי נשארים חמים, אך בכירים בממשל בביג'ין מתחילים לדבר על כך שיש לאלץ את ארה"ב לשנות את התנהגותה הסביבתית.

2025 סין מתחילה להטיל סנקציות סחר על מדינות שלא עומדות ביעדי פליטות הפחמן שלהן — כולל ארה"ב.

2028 נשיא ארה"ב ג'ימי קימל מנסה — ולא מצליח — לשכנע את הקונגרס לאמץ מחויבות לקיצוץ פליטות. הוא מפסיד בבחירות כתוצאה מכך. מלחמת הסחר העולמית הראשונה פורצת כשסין מטילה סנקציות על ארה"ב, אוסטרליה ורוסיה.

המלצות למשקיעים צמצום החשיפה לחברות הקשורות לפליטות פחמן נהפך לרלוונטי יותר. בתקופה של מודעות צרכנית גוברת להשפעה אקלימית זהו יתרון תחרותי. שקלו השקעה בתעודת סל דלת־פחמן.

אנשים ביוון ממתינים להוציא כסף מבנק, ב-2015 . צעירים יסרבו לשלם מסיםצילום: בלומברג

תרחיש 3

מלחמה בין־דורית הורסת את אירופה

2018 פנסיונרים צרפתיים מוחים נגד ניסיונו של הנשיא עמנואל מקרון לערוך רפורמה במערכת הפרישה הנדיבה. הבחירות באיטליה מראות קיטוב עמוק בין הדורות. קהל בני ה–50 פלוס תומך בסילביו ברלוסקוני הקשיש, שמנצח בהבטיחו להגן על הפנסיות שלהם.

2020 אוכלוסיית גיל העבודה מידלדלת והולכת ואין מי שיממן את הפנסיות של הקשישים. פורטוגל, איטליה, ספרד ויוון נקלעות למשבר פיננסי. מקרון ואנגלה מרקל מגרמניה כל כך לא פופולריים שאינם יכולים לאכוף משמעת תקציבית. הנציבות האירופית קונסת את שתי המדינות על הפרת כללי הגירעון.

2022 המועמד מהשמאל הקיצוני, ז'אן־לוק מלנשון, מנופף בנס המרד של הצעירים ומביס את מקרון. הוא משתמש בקורבין כדוגמה להצלחה של סוציאליזם במאה ה–21. המסים עולים בשתי המדינות. סקוטלנד מצביעה על עצמאות מבריטניה בתקווה שתוכל להוריד מסים.

2024 עם אבטלת נוער של 50% ברוב אירופה, תנועת חמשת הכוכבים הפופוליסטית מנצחת באיטליה. הממשלות מתחילות להתפורר תחת החובות התקציביים. קטלוניה מצביעה בעד עצמאות ספרד. מדינת האם, הענייה מכדי לממן צבא, לא יכולה לעצור זאת.

2028 שיעור ילודה נמוך ופרישה מוקדמת מקשים על תמיכה בפנסיונרים של אירופה. הצעירים מסרבים לשלם מסים. בלגיה מתפצלת לשלושה חלקים: צרפתי, פלמי ובריסל, בירתה של שארית האיחוד האירופי.

המלצות למשקיעים שורט על היורו יכול להיות הימור לטווח ארוך. בהתחשב באוכלוסייה המזדקנת והזעם החברתי של צעירים שיסרבו לשלם מסים, ההגירה תעבור לחזית — מכיוון שמהגרים יידרשו כדי לפרנס את הכלכלות האלה. חשיפת השקעה לחברות שמביאות עובדים זרים לגוש היורו — זמניים או קבועים — תהיה אסטרטגיית השקעות אפשרית.

מכונית חשמלית בתצוגה. יצרניות הנפט יאבדו מכוחןצילום: Mike Blake/רויטרס

תרחיש 4

מכוניות חשמליות מחסלות את עידן הנפט

2018 פריצת דרך בטכנולוגיית סוללות חשמליות סוללת דרך לייצור המוני של מכוניות חשמליות זולות. מחשש לעתידה, אופ"ק מצמצמת חדות את תפוקת הנפט. מחיר הנפט נע סביב 50 דולר לחבית.

2020 מוחמד בן סלמן מוכתר למלך סעודיה, והנפקת סעודי ארמקו, חברת הנפט הלאומית, היא הצלחה גדולה. הוא ממשיך להשקיע סכומי עתק בבניית Neom, עיר ענק במדבר. שאר העולם מתמקד בזרימתם של כלי רכב חשמליים מפס הייצור בעמק הסיליקון ושנזן. הנפט מסיים את השנה ב–40 דולר.

2021 כלכלות מיפן ועד ארה"ב נאבקות לנוכח הזעזוע שפוקד את תעשיות הרכב ושרשרת האספקה שלהן. הטלטלה הקשה ביותר מורגשת ברוסיה ובסעודיה, שתקציביהן מתאדים בשל מחירי הנפט הנמוכים. מהומות פורצות מחוץ לבתי חרושת ברוסיה. הנפט נופל ל–20 דולר.

2024 סעודיה נקלעת לשפל כלכלי ואי־יציבות פוליטית מתפשטת במזרח התיכון. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פורש מפוליטיקה ומנסה לשלוט דרך מקורבתו מהבנק המרכזי לשעבר, אלווירה נביולינה. הנפט נופל ל–10 דולר.

2028 סעודיה נוטשת את עיר הענק וגורדי השחקים הבנויים למחצה שוקעים בחול. אופ"ק מתפרק. ברוסיה, אף אחד לא ראה את פוטין במשך שנים, ונביולינה נאבקת למנוע את פירוקה של המדינה. המשקיעים מתחילים להיכנס לפניקה לנוכח פשיטות הרגל ברחבי תעשיית הנפט הגלובלית.

המלצות למשקיעים אם תרחיש הנפט הדועך יתממש, תהיה העברת עושר ברחבי העולם ובין מגזרים. מדינות שמייבאות אנרגיה ירוויחו המון משיפור מאזן הסחר, בעוד שמדינות שמייצאות יפסידו. הימור על אלה שירוויחו הוא אסטרטגיה לטווח ארוך — כולל הימור נגד יצרניות האנרגיה. מגזרים כמו תעופה יתנו ביצועים טובים יותר בבורסות.

>>> המדריך לפסימיסט ל-2028: חלק א'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker