הבעיה החשובה ביותר שעומדת בפני ארה"ב כיום

כששואלים אמריקאים מהי הבעיה הגדולה ביותר של ארה"ב, התשובות שמקבלים תלויות מאוד בתקופה: המצב הכלכלי, מלחמות ואי־אמון בממשל

ניו יורק טיימס
גרגור אייש ואלישה פרלפיאנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ניו יורק טיימס
גרגור אייש ואלישה פרלפיאנו

מאז כהונתו של הנשיא פרנק­לין ד' רוזוולט, חברת גאלופ לסקרים שואלת אמריקאים שאלה פתוחה בסקר חודשי שהיא עורכת: "מהי לדעתכם הבעיה החשובה ביותר העומדת בפני ארצנו כיום?".

בשנות ה–70 וה–80 ניכר כי האינפלציה היתה הנושא שהעיב ביותר על האמריקאים — שציינו אותה או את יוקר המחיה כבעיות העיקריות. המצב הכלכלי מעיב בתקופות של משברים ומיתון, כפי שהיה בתחילת כהונתם של קלינטון ואובמה, אך בכהונתם השנייה התפוגגו החששות בתחום הכלכלי. החששות מהשתתפות במלחמה העיבו על אזרחי ארה"ב במלחמת העולם השנייה לפני פרל הרבור, ועל כהונתו השנייה של הנשיא רייגן, שטיפל בהצלחה באינפלציה, אך צל אבטלה המשיך לרחף מעליו.

בחודש השני בבית הלבן של הנשיא דונלד טראמפ, עומדים בפניו נושאים ייחודיים לטיפול, כשהסוגיות המובילות, לטענת האמריקאים, הן אי־שביעות רצון מהממשל, הגירה ואחדות פנימית.

הסקר נערך עד סוף שנות ה–80 בראיונות פנים אל פנים, ואז עבר לטלפון. בתחילת הדרך השתמשה גאלופ במדגם מייצג, וכיום המדגם הוא אקראי ומשוקלל דמוגרפית.

לא רוצים מלחמה - פרנקלין ד. רוזוולט

פרנקלין דלאנו רוזוולט
פרנקלין דלאנו רוזוולטצילום: Associated Press

כהונה שלישית, נובמבר 1941

ארה"ב נכנסה רשמית למלחמת העולם השנייה בדצמבר 1941, כמעט שנה לאחר תחילת כהונתו השלישית של רוזוולט. הסקר שנערך בחודש לפני כן משקף את חששותיהם של האמריקאים לבטחון האומה וממעורבותה במלחמה.

"הצורך הבוער כרגע הוא שמעשינו ומדיניותנו תהיה מוקדשת בראש ובראשונה – וכמעט בלעדית – לעמידה מול האיום הזר. כל בעיותינו הפנימיות כעת הן חלק ממצב חירום קשה זה"

נאום לאומה ב-6 בינואר 1941

רוזוולט-1941.jpg

תחת מרוץ החימוש - רונלד רייגן

רונאלד רייגן
רונאלד רייגןצילום: אי־פי

כהונה שנייה, ינואר 1985

לאחר שנים של בניית כוח צבאי ומרוץ חימוש מול ברית המועצות, רונלד רייגן נכנס לכהונתו השנייה במהלך להקמת מערכת הגנה מטילים בליסטיים שלדבריו "תחסל את הנשק הגרעיני".

"אישרתי תוכנית מחקר שנועדה לפתח מערכת הגנה שתשמיד טילים גרעיניים לפני שהם יוכלו להגיע למטרתם. היא לא תהרוג אנשים, היא תשמיד כלי נשק. היא לא תחמש את החלל, היא תפרוק את מחסני הנשק על כדור הארץ" -

רייגן בנאום ההשבעה השני שלו, 21 בינואר 1985

רייגן-1985.jpg

לדאוג למובטלים - ביל קלינטון

ביל קלינטון
ביל קלינטוןצילום: AP

כהונה ראשונה, ינואר 1993

קלינטון נכנס לתפקידו ב–1993 בעיצומם של מיתון ועלייה באבטלה, ששיעורה הגיע ל–7.8% באמצע 1992. עם זאת, מיד לאחר מכן התחיל שגשוג כלכלי, ובסוף כהונתו רק מעט אנשים ציינו את המצב הכלכלי כבעיית מפתח.

"העדיפות המיידית שלנו היא ליצירת מקומות עבודה, יצירת עבודות עכשיו. יש אנשים שאומרים, 'אנחנו מתאוששים, ולכן אנחנו לא חייבים לעשות זאת'. ובכן, כולנו אמנם מקווים שאנחנו מתאוששים, אך עדיין אין מספיק משרות חדשות"

נאומו הראשון של קלינטון בפני הקונגרס, 17 בפברואר 1993

קלינטון-93.jpg

המלחמה בעיראק - ג'ורג' וו. בוש

ג'ורג' בוש
ג'ורג' בושצילום: רויטרס

כהונה שנייה, ינואר 2005

ג'ורג' וו. בוש התחיל את כהונתו השנייה שנתיים לאחר פרוץ מלחמת עיראק. הוא אמנם לא הזכיר את עיראק בנאום ההשבעה השני שלו, אך התמקד בחשיבות של ביצור הביטחון של ארה"ב באמצעות הפצת חירות ודמוקרטיה.

"ארצנו קיבלה על עצמה התחייבויות שקשה למלא, ויהיה זה חוסר כבוד להפנות להן עורף. ואולם בזכות פועלנו להפיץ את החירות, במיטב המסורת של האומה, עשרות מיליוני אנשים יצאו לחופשי"

מתוך נאום ההשבעה השני של בוש, 20 בינואר 2005

בוש-2005

משבר כלכלי עמוק - ברק אובמה

ברק אובמה
ברק אובמהצילום: Via Bloomberg

כהונה ראשונה, פברואר 2009

אובמה התחיל את כהונתו הראשונה בעיצומו של המיתון הגדול, בעקבות המשבר הפיננסי. בנאום הראשון שלו מול הקונגרס הוא קידם את חבילת התמריצים שזה עתה הועברה, ואת הצורך של הממשלה להמשיך להתערב בעולם הפיננסי.

"אמנם עלות המהלך תהיה גבוהה, אבל אני יכול להבטיח לכם שאי־עשייה תעלה הרבה יותר, והיא עלולה ליצור כלכלה שתקרטע במשך חודשים או שנים, ואולי אפילו עשור"

מתוך נאומו הראשון של אובמה בפני הקונגרס, 24 בפברואר 2009

אובמה-2009

אי־אמון בממשל דונלד טראמפ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: Patrick Semansky/אי־פי

תחילת כהונה, פברואר 2017

כלכלת ארה"ב מתאוששת יפה, וצבאותיה נסוגו מהמלחמות הגדולות. לפיכך, האמריקאים מצביעים על שלל נושאי פנים כעל הבעיות החשובות ביותר. התשובה הנפוצה ביותר בסקר היתה אי־שביעות רצון מתפקוד הממשלה, תחושה שטראמפ רתם לשירותו במסע הבחירות הפופוליסטי שלו.

"במשך זמן רב מדי קבוצה קטנה בבירת האומה קצרה את פירות הממשל, ושאר העם נשא במחיר. וושינגטון שיגשגה, אך העם לא השתתף בעושר"

מתוך נאום ההשבעה של דונלד טראמפ, 20 בינואר 2017

טראמפ-2017

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker