וול סטריט שברה שיאים; בורסות אירופה ברצף העליות הארוך מ-2019

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט ברצף העליות הארוך מאוקטובר; נאסד"ק קפץ ב-3% השבוע

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא בדרכן לשבוע שלישי ברציפות של עליות, על רקע ציפיות להתאוששות איתנה של כלכלת ארה"ב ממשבר הקורונה. העליות במניות ההיי-טק היו מתונות יחסית לאחר שתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאית שבה והתקרבה לרמה של 1.7%, על רקע נתוני אינפלציה גבוהים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם, אך נמצא בדרכו לשבוע הגרוע ביותר השנה.

מחיר הזהב נסוג היום לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים, אך טיפס בסיכום שבועי. מחיר הנפט ירד בדרכו לנפילה שבועית של יותר מ-3% לאחר שגידול במספר הנדבקים בקורונה באירופה, ברזיל והודו הגביר את החששות מפני ירידה בביקוש לאנרגיה.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.5% והשלים עלייה שבועית של 3.1%. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.9% ונסגר בשיא, בדרכו לעלייה שבועית של 2% - שבוע חיובי שלישי ברציפות. מדד S&P 500 הוסיף 0.8% ונסגר בשיא זו הפעם ה-20 השנה. בסיכום שבועי עלה המדד ב-2.7% בדרכו לעלייה שבועית שלישית ברציפות - רצף השבועות החיובי הארוך ביותר מאז אוקטובר 2020.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.66%, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסה ל-1.69%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1% אולם נמצא בדרכו לירידה השבועית החדה ביותר השנה.

בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,744.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם טיפסו בסיכום שבועי ב-1%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 59.32 דולר לחבית, ירידה של 0.5%, בדרכם לנפילה שבועית של 3.5%.

מניית אמזון קפצה ב-2.2% לאחר שרוב גדול מבין עובדי מחסן של קמעונאית האינטרנט בעיר בסמר שבמדינת אלבמה, הצביעו נגד התאגדות.

מניית בואינג נסוגה ב-1.1% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית המטוסים הודיעה ל-16 מלקוחותיה על בעיות חשמליות במטוסים מדגם 737 מקס רדוף התקלות, והמליצה להם לקרקע זמנית חלק מהמטוסים.

בורסות אירופה בשיא; סגרו את רצף העליות השבועי הארוך מ-2019

בורסות אירופה המשיכו לשבור שיאים בדרכן לרצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז 2019, על רקע תקוות להתאוששות הכלכלה העולמית ממשבר הקורונה.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.4% אולם קפצה בכ-2.5% בסיכום שבועי. פרנקפורט הוסיפה 0.2%; פריז טיפסה ב-0.1%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא, תוך שהוא משלים זינוק של יותר מ-60% מהשפל שאליו נפל בשנה שעברה על רק משבר הקורונה. בסיכום שבועי טיפס המדד האירופי ביותר מ-1% בדרכו לשבוע שישי ברציפות של עליות – רצף השבועות החיובי הארוך ביותר מאז נובמבר 2019.

היורו נסוג מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1897 דולר ליורו, והליש"ט נחלשת קלות מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.373 דולר לליש"ט.

התפוקה התעשייתית בגרמניה ירדה במפתיע בפברואר, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית, דסטאטיס. התפוקה ירדה ב-1.6% לעומת ינואר, בניגוד לתחזיות אנליסטים שצפו עליה של 1.1%. בהשוואה לפברואר 2020, לפני שהוטלו ההגבלות הראשונות של מגפת הקורונה, נפלה התפוקה ב-6.4%.

גם בצרפת נרשמה ירידה מפתיעה בתפוקה התעשייתית, לפי נתונים שפורסמו היום. התפוקה ירדה ב-4.7% בפברואר לעומת ינואר, בעוד שאנליסטים צפו עליה של 0.5%. בהשוואה לפברואר 2020 נרשמה ירידה של 6.6%.

בנפרד, דיווחה דסטאטיס כי הייצוא מגרמניה המשיך להתאושש בפברואר, על אף הידוק ההגבלות שנועד לבלום את התפשטות הקורונה. הייצוא עלה ב-0.9% לעומת ינואר. אנליסטים צפו עליה מתונה יותר של 0.8%. הייבוא עלה ב-3.6%. העודף במאזן הסחר של גרמניה הסתכם ב-19.1 מיליארד יורו (22.7 מיליארד דולר) בפברואר. אנליסטים צפו עודף גדול יותר של 20.5 מיליארד יורו.

מדד המחירים ליצרן בארה"ב בזינוק החד מ-2011

המחירים הסיטונאים בארה"ב עלו בשיעור כפול מהצפוי בחודש שעבר בעקבות זינוק במחירי האנרגיה, והשלימות את הזינוק החד ביותר זה עשור ב-12 החודשים האחרונים.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס ב-1% בחודש מארס, מסר היום משרד העבודה האמריקאי, כפליים מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.5%. בחודש פברואר טיפס המדד ב-0.5%, ובינואר עלה ב-1.3%.

מרבית העלייה במדד בחודש מארס נבעה מזינוק במחירי האנרגיה, ובראשם מחירי הבנזין שקפצו ב-8.8%.

לעומת מארס 2020, קפץ מדד המחירים ליצרן ב-4.2%, הזינוק החד ביותר מאז ספטמבר 2011, ומעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 3.8%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס במארס ב-0.6% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.2% בפברואר. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, טיפס מדד הליבה ב-3.1%, הזינוק החד ביותר מאז ספטמבר 2018.

פרסום המדד בא יום לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, העריך כי צפוי זינוק בצריכה הפרטית בחודשים הקרובים בשעה שכלכלת ארה"ב נפתחת מחדש, אשר יחד עם צווארי בקבוק באספקה, יגרום להתגברות האינפלציה השנה.

עם זאת, הוא הוסיף כי התייקרות המחירים השנה תהיה זמנית בלבד. לדבריו, לא סביר שעליות המחירים יהפכו לתופעה רב-שנתית אשר תצביע על התגברות האינפלציה, ושתחייב את הבנק הפדרלי להגיב בהעלאת הריבית.

מחירי הבתים בבריטניה בשיא

מחירי הבתים בבריטניה עלו לרמת שיא במארס, שנה בדיוק לאחר שהחל הסגר הראשון בעקבות מגפת הקורונה, כך לפי נתוני חברת המשכנתאות הליפקס.

מחירי הבתים עלו ב-1.1% במארס לעומת פברואר. בהשוואה למארס 2020 נרשמה במחירי הבתים עליה של 6.5% בחודש שעבר.

מארס 2021 אמור היה להיות בתחילה החודש האחרון שבו ניתן בבריטניה פטור ממס בולים, אך לבסוף האריך שר האוצר רישי סונאק את תוקפו. המחיר הממוצע של בית בבריטניה הגיע ל-254,606 ליש"ט (350 אלף דולר), לפי הליפקס.

בורסות אסיה נסגרו בירידות שערים

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות, לאחר שבוול סטריט עלה אתמול מדד S&P 500 לשיא. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג ירדה ב-1.2%; שנחאי נסוגה ב-0.9%; סיאול ירדה ב-0.4%; סידני ננעלה ללא שינוי.

המחירים ליצרן בסין זינקו במארס לרמה הגבוהה ביותר מזה יותר משנתיים, בעקבות העלייה במחירי הסחורות בעולם. מדד המחירים ליצרן בסין עלה במארס ב-4.4% לעומת מארס שעבר, לאחר עלייה של 1.7% בפברואר. היתה זו עלייה חדה מתחזיות אנליסטים, והגבוהה ביותר מאז יולי 2018. בהשוואה לפברואר, נרשמה עלייה של 1.6%.

וול סטריט שברה שיאים; תשואת אג"ח ארה"ב מתחת ל-1.65%

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים, בהובלת מניות ההיי-טק, על רקע ירידת תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאית אל מתחת לרמה של 1.65%, ולאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אותת היום כי התאוששות כלכלת ארה"ב ממשבר הקורונה היא חלקית בלבד בינתיים, וכי הבנק המרכזי עודנו רחוק מצמצום התמיכה המוניטרית לכלכלה הגדולה בעולם.

הדולר נחלש לשפל של שבועיים לאחר שמספר המובטלים החדשים בארה"ב גדל במפתיע זה השבוע השני ברציפות. מחיר הזהב טיפס זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים, ונסגר בשיא של שישה שבועות. מחיר הנפט נסוג על רקע סימני התקדמות במשא ומתן השבוע בווינה בין איראן ושש המדינות החתומות על הסכם הגרעין, אשר אם יבשיל לכדי הסכמה יוביל כנראה לעלייה בהיצע בשוקי הנפט העולמיים.

מדד נאסד"ק עלה ב-1% ומרוחק כעת ב-2% משיא הסגירה שקבע ב-12 בפברואר; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2% ונסגר במרחק נגיעה משיא הסגירה שקבע ביום שני; מדד S&P 500 הוסיף 0.4%, עלייה חמישית בשישה ימי המסחר האחרונים, ונסגר בשיא זו הפעם ה-19 מתחילת השנה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 1.63%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.4% לרמתו הנמוכה ביותר מאז ה-23 במארס.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 59.6 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 1,758.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-25 בפברואר, לאחר  עלייה של 1%.

בורסות אירופה נסגרו בשיא; זינקו ביותר מ-60% משפל הקורונה

בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה מעולם על רקע תקוות להתאוששות הכלכלה העולמית ממשבר הקורונה.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.8%; פרנקפורט הוסיפה 0.2%; פריז עלתה ב-0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.6% ונסגר בשיא, תוך שהוא משלים זינוק של יותר מ-60% מהשפל שאליו נפל בשנה שעברה על רק משבר הקורונה.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1907 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נסחרת כמעט ללא שינוי מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.3741 דולר לליש"ט.

בראשונה מאז ינואר: ירידה בריבית המשכנתאות בארה"ב

הריבית על המשכנתאות בארה"ב ירדה זו הפעם הראשונה מאז ינואר, וקטעה בכך רצף של שבעה שבועות של עליות.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף ל-3.13%, לעומת 3.18% בשבוע הקודם, שהיתה רמתה הגבוהה ביותר מאז יוני 2020, לפי נתוני חברת המשכנתאות פרדי מאק שפורסמו היום.

ריבית המשכנתאות נפלה בשנה שעברה וצנחה לשפל של 2.65% בינואר. מאז, החלה הריבית לטפס על רקע חיסון המוני נגד הקורונה בארה"ב וציפיות להתאוששות איתנה של הכלכלה והתגברות האינפלציה, אולם עודנה נמוכה במונחים היסטוריים.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב גדל במפתיע שבוע שני ברציפות

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל במפתיע זה השבוע השני ברציפות, למרות סימני התאוששות בשוק התעסוקה בכלכלה הגדולה בעולם. זאת, לאחר שלפני שבועיים נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-744 אלף, לעומת 728 אלף תביעות בשבוע הקודם, ו-658 אלף תביעות לפני שבועיים, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות לרמה של 680 אלף, לעומת 719 אלף תביעות שעליהן דווח בתחילה בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות נמצא במגמת ירידה מתחילת השנה, אולם שב וטיפס בשבועיים האחרונים, ונמצא כעת מעל לשיא שקדם לתקופת המשבר. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה, שנרשם באוקטובר 1982, היה 695 אלף תביעות.

מספר התביעות השבועי גם עודנו גבוה משמעותית מרמתו לפני תחילת משבר הקורונה, אז היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-3.73 מיליון בשבוע שהסתיים ב-27 במארס, רמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2020, לעומת 3.75 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר ל-3.64 מיליון תביעות מתמשכות, לעומת 3.79 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עודנו גבוה יותר מכפליים מממוצע שבועי של 1.7 מיליון ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה.

ביום שישי, דיווח משרד העבודה האמריקאי כי 916 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש שעבר, הזינוק החד ביותר מאז אוגוסט וכפליים מהגידול שנרשם בפברואר. שיעור האבטלה בארה"ב נסוג במארס ל-6% - רמתו הנמוכה ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה.

חברת השקעות מכרה מניות טנסנט ב-14.7 מיליארד דולר

בצעד נדיר ביותר מכרה חברת ההשקעות ההולנדית פרוסוס (Prosus) בבת אחת 2% מחברת טנסטנט הסינית - מניות בשווי 14.7 מיליארד דולר. טנסנט, חברת המשחקים והמדיה החברתית הסינית, נסחרת בבורסת הונג קונג ומנייתה ירדה ב-1.5%.

מכירת כל כך הרבה מניות בו זמנית היא יוצאת דופן, משום שנהוג למכור מניות בהיקף כזה באופן הדרגתי, כך שלא ייגרם זעזוע למניה. מכירת המניות של טנסנט על ידי פרוסוס היא השנייה בגודלה בהיסטוריה של שוקי המניות. גדולה ממנה היתה רק מכירת מניות של חברת הביטוח AIG, כאשר חולצה על ידי הממשל האמריקאי.

הונג קונג מוסיפה 1%; טוקיו נסגרה בירידה קלה

מסחר הפכפך היום באסיה. טוקיו נסגרה בירידה קלה מאוד, על רקע חשש מהקשחת מגבלות הקורונה; הונג קונג מוסיפה כמעט 1%; שנחאי עולה ב-0.1%; סינגפור מאבדת 0.1%; סידני הוסיפה 1%.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק מאבד 0.9% ונסחר ב-59.23 דולר. הביטקוין שומר על יציבות ונסחר במחיר של 56,600 דולר למטבע. הזהב מוסיף 0.1%.

וול סטריט שברה שיאים; הזהב קטע רצף העליות הארוך זה חודשיים

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא בתום יום מסחר הפכפך, לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב אותת כי אין בכוונתו לצמצם את התמריצים המוניטריים בזמן הקרוב. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התאוששה משפל של שבועיים, והדולר מתחזק בראשונה מזה חמישה ימים מול המטבעות המרכזיים בעולם. מחיר הנפט טיפס, ואילו מחיר הזהב קטע את רצף העליות הארוך ביותר מזה חודשיים.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר ביום שני בשיא זו הפעם ה-18 מתחילת 2021 בטרם נסוג אתמול ב-0.3%, טיפס היום בפחות מ-0.1%; מדד נאסד"ק, שקטע אתמול רצף של שלושה ימי עליות, נסוג ב-0.1%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.2% - עלייה רביעית בחמישה ימי המסחר האחרונים - ונסגר בשיא זו הפעם ה-18 מתחילת השנה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 1.67%, לאחר שבמהלך יום המסחר נפלה מתחת ל-1.65% לרמתה הנמוכה ביותר מאז ה-26 במארס. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 59.77 דולר לחבית, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 1,741.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.1%, וקטעו בכך רצף של ארבעה ימי עליות - הרצף החיובי הארוך ביותר מזה חודשיים.

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב העריכו כי יחלוף עוד זמן מה בטרם יבשילו התנאים לתחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות שהבנק מבצע בעת ישיבתם בחודש שעבר. "המשתתפים ציינו כי סביר להניח שיחלוף עוד זמן מה עד שתחול התקדמות משמעותית בדרך להשגת היעדים של תעסוקה מלאה ויציבות במחירים", נכתב בפרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שהתקיימה ב-16-17 במארס, שפורסם הערב.

באותה הישיבה הותירו מקבלי ההחלטות בפד את היקף תוכנית רכישות הנכסים של הבנק ללא שינוי בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש, והדגישו כי הריבית בארה"ב תישאר ברמתה האפסית הנוכחית לפחות עד שנת 2023. זאת, למרות שהם העלו בצורה חדה את תחזיותיהם לצמיחה הכלכלית ולאינפלציה בארה"ב.

הבנק הפדרלי: יחלוף עוד זמן מה לפני שיתחיל צמצום רכישות הנכסים

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב העריכו כי יחלוף עוד זמן מה בטרם יבשילו התנאים לתחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות שהבנק מבצע בעת ישיבתם בחודש שעבר.

"המשתתפים ציינו כי סביר להניח שיחלוף עוד זמן מה עד שתחול התקדמות משמעותית בדרך להשגת היעדים של תעסוקה מלאה ויציבות במחירים", נכתב בפרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שהתקיימה ב-16-17 במארס, שפורסם הערב.

באותה ישיבה הותירו מקבלי ההחלטות בפד את היקף תוכנית רכישות הנכסים של הבנק ללא שינוי בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש, והדגישו כי הריבית בארה"ב תישאר ברמתה האפסית הנוכחית לפחות עד שנת 2023. זאת, למרות שהם העלו בצורה חדה את תחזיותיהם לצמיחה הכלכלית ולאינפלציה בארה"ב.

עם זאת, השווקים לא השתכנעו, ותשואות האג"ח זינקו השנה על רקע ציפיות כי התאוששות איתנה של הכלכלה האמריקאית ממשבר הקורונה תגרור עלייה באינפלציה. החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, צופים כעת כי הפד יבצע לא פחות מארבע העלאות ריבית בנות 0.25% עד סוף שנת 2023, מרמת הריבית הנוכחית של 0%-0.25%.

בורסות אירופה נסוגו משיא; לונדון טיפסה ב-0.9%

בורסות אירופה נסוגו מהשיא בו נסגרו אתמול, למרות עליות שרשמו היום מניות הנפט והבנקאות.

בניגוד למגמה הכללית באירופה היום, בורסת לונדון טיפסה ב-0.9% על רקע היחלשות הליש"ט מול הדולר, וציפיות להתקדמות מהירה בתוכניות החיסון בבריטניה. בורסת פרנקפורט, שנסגרה בשיא ביום שלישי, נסוגה ב-0.2%, ופריז נסגרה בירידות קלות ביותר.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.2%. זאת, לאחר שאתמול נסגר בשיא והשלים זינוק של יותר מ-60% מהשפל שאליו נפל בשנה שעברה על רק משבר הקורונה.

הליש"ט נחלשת ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.3755 דולר לליש"ט, ואילו היורו מתחזק ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1887 דולר ליורו.

ענקית הנפט הבריטית-הולנדית רויאל דאץ'-של מסרה שהרבעון הנוכחי צפוי להיות הרבעון הרווחי הראשון שלה מאז פרוץ מגפת הקורונה בשנה שעברה. מנייתה הוסיפה 1% במסחר בלונדון.

גירעון הסחר של ארה"ב בשיא: התרחב ל-71.1 מיליארד דולר בפברואר

גירעון הסחר של ארה"ב התרחב בפברואר לרמתו הגבוהה מעולם לאחר שביקוש איתן מצד משקי בית ועסקים הגדיל את הפער בין היבוא ליצוא.

גירעון הסחר התרחב בפברואר ל-71.1 מיליארד דולר, לעומת גירעון של 67.8 מיליארד דולר בחודש שלפניו, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון נמוך יותר של 70.5 מיליארד דולר בפברואר.

הגירעון נמצא במגמת התרחבות עקבית מאז פברואר 2020, אז התכווץ לשפל של יותר משלוש שנים.

היבוא לארה"ב ירד ב-0.7% בפברואר, ל-258.3 מיליארד דולר, ואילו היצוא צנח ב-2.6% ל-187.3 מיליארד דולר.

חזרה לצמיחה: מדד מנהלי הרכש בגוש היורו קפץ ל-53.2

מדד מנהלי הרכש של גוש היורו מצביע על צמיחה בחודש החולף. לפי נתונים של חברת IHS מרקיט, מארס היה חודש חזק במיוחד, ומדד קומפוזיט, שמשלב בין פעילות הרכש במגזר הייצור ומגזר השירותים, עלה מ-48.8 ל-53.2.

המדד עלה מעל לצפי של 52.5. כל מספר מעל 50 מצביע על צמיחה.

במגזר השירותים לבד חלה עלייה ל-49.6, לעומת 45.7 בחודש שעבר. הפעילות עברה את הצפי לחודש מארס, שהיה 48.8, וכמעט והגיעה לרף שמסמן צמיחה.

גרמניה עומדת בראש הטבלה תוצאה של 51.5 - הטובה זה שלוש שנים.

בורסות אסיה סגרו יום הפכפך; הונג קונג ירדה ב-0.8%

המסחר בבורסות אסיה נסגר במגמה מעורבת, לאחר הסגירה השלילית בוול סטריט אתמול. טוקיו הוסיפה 0.1%; הונג קונג ירדה ב-0.8%; שנחאי הפחיתה 0.2%; בסינגפור ירדה ב-0.4%; סיאול הוסיפה 0.3%, וסידני עלתה ב-0.6%.

מניית סמסונג ירדה ב-0.5% בבורסת סיאול, על אף שדיווחה על עלייה ברווחים ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה, בצל ימיה הראשונים של המגפה. דו"ח מלא צפוי בסוף החודש הנוכחי.

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) תיקנה את תחזית הצמיחה שלה ל-2021 ל-6%, מ-5.5% בדו"ח מינואר. "הדרך החוצה מהמגפה נראית ברורה יותר", מסרה גיטה גופינאת, הכלכלנית הראשית בקרן.

בשוק המטבעות, הין היפני נחלש ב-0.05%, ונסחר ב-109.800 ין לדולר. הדולר ההונג קונגי נחלש ב-0.08%, ונסחר ב-7.7825 דולרים הונג קונגיים לדולר. הדולר האוסטרלי נחלש ב-0.27% ונסחר ב-0.7643 דולרים אוסטרליים לדולר.

וול סטריט נסוגה משיא; תשואת אג"ח ארה"ב נפלה ל-1.65%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בראשונה זה ארבעה ימים, במחזורי המסחר הדלילים ביותר השנה, לאחר שאתמול שברו שיאים על רקע ציפיות להתאוששות של כלכלת ארה"ב ממשבר הקורונה השנה. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר ביום שני בשיא זו הפעם ה-18 מתחילת 2021, נסוג ב-0.3%; מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול במרחק של 2.8% משיא הסגירה שקבע ב-12 בפברואר, ירד היום ב-0.1%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם, איבד 0.1% בדרכו לירידה ראשונה מזה ארבעה ימי מסחר. מחזורי המסחר בבורסות בארה"ב היום היו נמוכים מ-10 מיליארד מניות בפעם הראשונה בשנת 2021.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.05% לרמה של 1.65%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%.

מניות שנמנו על הפוזיציות הגדולות של קרן ארקגוס קפיטל של ביל הואנג - שמימושי הענק שנאלצה לבצע בהן ארקגוס בעקבות מרג'ין קול (Margin Call) של הבנקים, עוררו בהלה בוול סטריט - נסחרו היום בעליות למרות הודעת קרדיט סוויס כי רשם הפרשה חד פעמית בסך 4.7 מיליארד דולר עקב המרג'ין קול.

מניית חברת המדיה ויאקום CBS טיפסה ב-3.4%, ומניית דיסקברי קפצה ב-4.2%. מניית חברת שירותי הסטרימינג הסינית iQiyi, שהוכתרה לא פעם בתור "נטפליקס הסינית", ניתרה ב-10%; מניית חברת טכנולוגיית החינוך הסינית GSX טצ'דו זינקה ב-13.8%, ומניית הקמעונית הסינית ויפשופ הוסיפה 5.8%.

הנפט התאושש משפל של שבועיים - אך לא הצליח להיסגר מעל 60 ד'

מחיר הנפט התאושש משפל של שבועיים על רקע ציפיות לגידול בביקוש העולמי לאנרגיה, אולם נסגר מתחת לרמה של 60 דולר לחבית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 59.33 דולר לחבית, עלייה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסו לרמה של 60.9 דולר לחבית. זאת לאחר שצנחו ב-4.6% ביום שני.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 62.74 דולר לחבית, עלייה של 1%, לאחר שצנחו ב-4.2% אתמול.

הזהב ברצף העליות הארוך מפברואר; נסגר בשיא של 6 שבועות

מחיר הזהב טיפס זה היום הרביעי ברציפות, רצף הימים החיובי הארוך ביותר אז בפברואר, לאחר שהיחלשות הדולר וירידת תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב הגבירו את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,743 דולרים לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-25 בפברואר, לאחר עלייה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.05% לרמה של 1.65%.

בורסות אירופה שברו שיאים; זינקו ביותר מ-60% משפל הקורונה

בורסות אירופה שברו שיאים תוך מחיקת כל הנפילות שרשמו בעקבות מגפת הקורונה, עם שובן מחופשת חג הפסחא.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.3%; פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי טיפס ב-0.7% ונסגר בשיא, והשלים בכך זינוק של יותר מ-60% מהשפל שאליו נפל בשנה שעברה על רק משבר הקורונה.

מניית קרדיט סוויס ירדה ב-0.4%, לאחר שהבנק השווייצי הודיע כי ירשום הפרשה חד פעמית של 4.7 מיליארד דולר בעקבות פרשת ארקגוס. הבנק פיטר כמה מבכיריו, בהם מנהל בנק ההשקעות, קיצץ את הדיווידנד וביטל בונוסים לבכירים.

מניית אייר פראנס-KLM טיפסה ב-1.6%, לאחר שממשלת צרפת אמרה כי תיתן לה 4 מיליארד יורו (4.7 מיליארד דולר) במסגרת חבילת חילוץ. הממשלה תשתלט על נתח של 30% בחברת התעופה.

לובי חדש במגזר הפיננסי בארה"ב יתמקד ברגולציה על קריפטו

ענקית הקרנות פידליטי אינווסטמנטס, שירות התשלומים סקוור שהקים מייסד טוויטר ג'ק דורסי, מפעילת בורסת מטבעות הקריפטו קוינבייס, ומספר חברות שירותים פיננסיים נוספות הקימו לובי פוליטי חדש בארה"ב שמטרתו להשפיע על האופן שבו תתבצע רגולציה על ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים.

מועצת הקריפטו לחדשנות (Crypto Council for Innovation) תפעיל שדולה כדי להשפיע על מקבלי החלטות, תערוך מחקרים ותדגיש את היתרונות הכלכליים הטמונים במטבעות דיגיטליים ובטכנולוגיות הקשורות אליהם.

"אנחנו יודעים שטמונות בקריפטו אפשרויות עצומות להגברת הצמיחה הכלכלית וליצירת משרות, לשיפור הכלה וגישה פיננסית, לשיפורים בפרטיות ובאבטחה, וגם יכולת לחצות גבולות", אמר גאס קולדיבלה, סמנכ"ל מדיניות של קרן השקעות הקריפטו פרדיים (Paradigm) ואחד ממארגני השדולה החדשה בהודעה על הקמתה.

"לכן אנחנו נסייע לקובעי המדיניות, לרגולטורים, ולאנשים בכל העולם להבין את יתרונות הקריפטו. העבודה הזו תחייב לחלוק תובנות וניתוחים לגבי קריפטו, ובמקביל לשנות תפיסות שגויות שנלוות באופן בלתי נמנע לכל טכנולוגיה חדשה שמחוללת שינוי", הוסיף קולדיבלה.

הקמת שדולת CCI באה על רקע זינוקים בשוק מטבעות הקריפטו ששוויו גבוה כעת משני טריליון דולר.

בורסת טוקיו ירדה ב-1.3%

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, על רקע חששות מהתפרצויות מחודשות של קורונה במדינות באזור והשפעותיהן הכלכליות. טוקיו ירדה ב-1.3%; שנחאי נסגרה ללא שינוי; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני עלתה ב-1%; בהונג קונג לא התקיים היום מסחר לרגל חג.

מומחי בריאות ביפן מזהירים מפני גל רביעי של קורונה, בעקבות עלייה בתחלואה ובמקרי המוות הקשורים למגפה, בזמן שקצב ההתחסנות בה אטי. נתונים שפורסמו היום (ג') ביפן הראו ירידה של 6.6% בצריכה הפרטית בפברואר, עם ירידה חדה במיוחד בביגוד, תחבורה, בידור ומסעדות.

נאסד"ק עלה ב-1.7%; דאו ג'ונס ו-S&P 500 ננעלו בשיא

בורסות וול סטריט עלו ושברו שוב שיאים, בעקבות דו"ח התעסוקה המעודד שפורסם בסוף השבוע בארה"ב, ולאחר שפעילות השירותים זינקה לשיא. מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.1% לשיא; מדד S&P 500 הוסיף 1.4% ונסגר אף הוא בשיא; מדד נאסד"ק התחזק ב-1.7%.

היום לא התקיים מסחר בבורסות שנחאי, הונג קונג, אוסטרליה ואירופה בשל חופשת יום שני של חג הפסחא.

מניית טסלה זינקה ב-4.4% לאחר שיצרנית המכוניות הגדולה בעולם במונחי שווי שוק דיווחה על שיא במסירות של מכוניות.

מניות חברות הפלגות הנופש עלו, לאחר שהנחיות חדשות שפרסם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) קירבו אותן צעד נוסף לחזרה לשגרה. המרכז המליץ לצוותים ולנוסעים להתחסן, אך לא כחובה. מניית קרניבל עלתה ב-4.5%; מניית רויאל קריביאן עלתה ב-2.9%.

מניית גיימסטופ ירדה ב-2.9%, לאחר שהודיעה כי תמכור עד 3.5 מיליון מניות. החברה הודיעה כי המכירות בתשעת החודשים הראשונים עד ה-4 באפריל עלו ב-11% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. המכירות נפגעו מהסגירה הזמנית של חנויות הרשת במהלך סגרי הקורונה, שהובילה לירידה של 13% במכירות בחנויות עצמן.

הנפט נפל בקרוב ל-5%

מחיר הנפט נפל היום בקרוב ל-5%, על רקע התחדשות החששות מפני ירידה בביקוש עקב הידוק הסגרים באירופה והחרפת התחלואה בכלכלות גדולות נוספות כמו הודו.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נפלו היום ב-4.6%, ונסגרו ברמה של 58.65 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. בכך מחק הנפט כמעט את כל העליות של סוף השבוע שעבר. המחירים זינקו ביום חמישי לאחר שמדינות אופ"ק ובעלות בריתן החליטו להגדיל בהדרגה את תפוקת הנפט בחודשים הבאים, על רקע התאוששות הכלכלה העולמית ממשבר הקורונה.

בשבועות האחרונים נע הנפט סביב מחיר של 60 דולר לחבית, עם עליה של יותר מ-20% השנה, אך עדיין נמוך ב-10% מהשיא שאליו הגיע ב-5 במארס.

פעילות השירותים בארה"ב בשיא

פעילות השירותים בארה"ב זינקה לשיא בחודש מארס, על רקע עליה בהזמנות החדשות והודות להתחממות מזג האוויר, הסרת ההגבלות והאצת קצב ההתחסנות, בעדות נוספת להתאוששותה של הכלכלה האמריקאית.

מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים של מכון ISM עלה לרמה של 63.7 נקודות בחודש שעבר, לעומת רמה של 55.3 נקודות בפברואר. היתה זו הרמה הגבוהה ביותר בהיסטוריה של המדד. כל קריאה מעל ל-50 נקודות מעידה על צמיחה בפעילות המגזר, אשר אחראי ליותר משני שלישים מהפעילות הכלכלית בארה"ב. אנליסטים צפו עליה מתונה יותר לרמה של 59 נקודות במארס.

ברקשייר התאוויי מציעה אג"ח בין יפני זאת השנה השלישית ברציפות

חברת האחזקות של וורן באפט, ברקשייר התאוויי, מציעה אג"ח בין יפני זאת השנה השלישית ברציפות, לאחר שמכרה אג"ח כאלה בשווי 430 מיליארד ין (3.89 מיליארד דולר) ב-2019. מכירת האג"ח לפני שנתיים היתה הגדולה ביותר של מנפיק זר בין יפני.

ברקשייר התאוויי אמרה באוגוסט כי רכשה נתחים של 5% בחברות היפניות איטוצ'ו, מרובני, מיצובישי, מיצואי וסומיטומו. באפט לא ביצע השקעה משמעותית ב-2020, אך החברה רכשה בחזרה מניות שלה ויש לה 138 מיליארד דולר במזומן.

ברקשייר אמרה בשנה שעברה שהיא מתכננת להמשיך להחזיק את השקעותיה היפניות בטווח הרחוק ועשויה להגדיל אותן עד 9.9%.

עליות בטוקיו; אין מסחר בשנחאי והונג קונג

האופטימיות בשווקים ודו"ח התעסוקה החיובי בסוף השבוע בארה"ב הובילו את טוקיו לעלייה של 0.8%. סינגפור עלתה ב-0.9%. סיאול עלתה ב-0.3%.

היום לא מתקיים מסחר בבורסות שנחאי, הונג קונג, סידני ואירופה בשל חופשת חג הפסחא.

החוזים העתידיים על הנפט נחלשים כעת ב-0.9% למחיר של 60.92 דולר לחבית. הין היפני נחלש ב-0.1% מול הדולר.

החוזים העתידיים על פתיחת המסחר בוול סטריט מצביעים על עליות של עד 0.7%.

LG סוגרת את חטיבת הסמארטפונים המפסידה

LG אלקטרוניקס מדרום קוריאה הודיעה כי תסגור את חטיבת הטלפונים הסלולריים המפסידה – צעד שיהפוך אותה למותג הסמארטפונים הגדול הראשון שיוצא מהשוק. ההחלטה לסגור את החטיבה מותירה את הנתח בן 10%  שלה בצפון אמריקה, שם החברה מדורגת במקום השלישי, להיאכל על ידי אפל וסמסונג.

החטיבה רשמה הפסדים בשש השנים האחרונות בסך 4.5 מיליארד דולר. יציאה מהשוק תסייע ל-LG להתמקד בתחומים כמו רכיבים למכוניות חשמליות, מכשירים מחוברים ובתים חכמים. הנתח של LG בעולם כיום הוא 2%. החברה סיפקה 23 מיליון טלפונים בשנה שעברה לעומת 256 מיליון לסמסונג, על פי קאונטרפוינט. החברה מדורגת במותג הטלפונים החמישי באמריקה הלטינית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker