הודעה מפתיעה של הפד הפילה את הבנקים בוול סטריט; הנפט צנח ב-6% השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

מניות הבנקים צנחו בוול סטריט עקב הודעה מפתיעה של הפד

מניות הבנקים צנחו בוול סטריט, לאחר שהבנק הפדרלי הודיע היום במפתיע כי לא יאריך את תוקפן של הקלות בדרישות הון מהבנקים בארה"ב, שניתנו על רקע משבר הקורונה. המדדים עברו לסירוגין מעליות לירידות במהלך יום מסחר הפכפך, על רקע יום "הכישוף המרובע" החל היום בוול סטריט. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות המשיכה להיסחר קרוב לרמתה הגבוהה זה 14 חודשים, על רקע ציפיות להתגברות האינפלציה בארה"ב.

מדד נאסד"ק טיפס היום ב-0.8%, אולם ירד בסיכום שבועי ב-0.8% - שבוע שלילי רביעי בחמישה השבועות האחרונים. מדד דאו ג'ונס נסוג היום ב-0.7% תוך מחיקת כל עליות השבוע, ואיבד בסיכום שבועי 0.5%, וקטע בכך שבועיים רצופים של עליות. מדד S&P 500 איבד היום 0.1% בדרכו לירידה שבועית של 0.8% - שבוע שלילי ראשון זה שלושה שבועות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.73%, לאחר שבמהלך המסחר אתמול נסקה מעל לרף של 1.75% בפעם הראשונה מאז ינואר 2020, והשלימה בכך קפיצה של כ-0.8% מאז תחילת 2020, כאשר היתה ברמה של 0.953%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

המסחר בוול סטריט היום היה תנודתי מהרגיל על רקע יום "הכישוף המרובע" (Quadruple Witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט אם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

מניות המגזר הפיננסי צנחו בוול סטריט בעקבות הודעה קצרה ומפתיעה שפירסם היום הבנק הפדרלי, בה מסר כי לא יאריך את ההקלות שעליהן הכריז בתחילת אפריל 2020, שתוקפן יסתיים בסוף החודש הנוכחי, ואשר מתירות לבנקים להגדיל את המינוף שלהן. מניית ג'י.פי מורגן צ'ייס נסוגה ב-2.3%, ומניית ולס פרגו נפלה ב-3%. מניית חברת כרטיסי האשראי ויזה צנחה ב-6.2%.

מניית נייקי ירדה ב-4%, לאחר שענקית בגדי הספורט דיווחה אמש לאחר הסגירה על צמיחה מתונה מהצפוי במכירות ברבעון הרביעי, בשל שיבושים בשרשרת האספקה, אך גם על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים.

מניית פדקס זינקה ב-5.6%, לאחר שחברת השילוח דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו באופן ניכר על התחזיות, והעריכה כי הביקוש לשירותיה ימשיך להיות גבוה ביותר בעתיד הנראה לעין.

מניית קמעונאית משחקי המחשב גיימסטופ טיפסה היום, ב-0.3% אולם צנחה בסיכום שבועי ב-23.5%, וקטעה בכך רצף של שלושה שבועות חיוביים, שבמהלכם מחירה נסק פי יותר משישה.

מניה נוספת שהפכה השנה לחביבתם של סחרני היום המכונסים סביב פורומים ברשת החברתית רדיט, רשת בתי הקולנוע AMC, נסוגה היום ב-1.1%, אולם היא זינקה בסיכום שבועי ב-24%, בדרכה לשבוע חמישי ברציפות של עליות - רצף השבועות החיוביים הארוך ביותר מאז אוגוסט 2019.

הנפט סגר את השבוע הגרוע מאז אוקטובר: צנח ביותר מ-6%

מחיר הנפט טיפס היום, בפעם הראשונה זה שישה ימי מסחר, לאחר שמתקן נפט בבירת ערב הסעודית, ריאד, נפגע במתקפת מל"טים ששיגרו מורדים חותים בתימן, שגרמה לשריפה גדולה בו.

עם זאת, בסיכום שבועי השלים הנפט את הנפילה החדה ביותר מאז אוקטובר, בצל חששות כי סגרים שהוטלו ברחבי אירופה על רקע התפשטות נגיף הקורונה עלולים לפגוע בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 61.42 דולרים לחבית, עלייה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט בניו יורק ב-6.4% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 64.53 דולר לחבית, עלייה של 2%, אולם נפלו בסיכום שבועי ב-6.8%.

הזהב בשיא של 3 שבועות; סגר שבוע חיובי שני ברציפות

מחיר הזהב נסגר בשיא של כשלושה שבועות לאחר שהדולר מחק את מרבית העליות שרשם בתחילת היום, ובכך הגביר את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,741.7 דולרים לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-25 בפברואר, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.3% - שבוע חיובי שני ברציפות.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 26.32 דולרים לאונקייה, ירידה של 0.1%, אולם טיפסו ב-1.5% בסיכום שבועי.

נפילות הבנקים מחקו את כל עליות השבוע של בורסות אירופה

מניות הבנקים הובילו את הירידות היום בבורסות אירופה לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב הודיע היום במפתיע כי לא יאריך את תוקפן של הקלות בדרישות הון מהבנקים, שניתנו על רקע משבר הקורונה, ועל רקע המשך עליית תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות.

מניות הנפט בלטו אף הן בירידות היום באירופה, לאחר שמחיר הנפט רשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר.

בורסת פרנקפורט, שנסגרה אתמול (ה') בשיא, נסוגה ב-1.1%, וכך גם בורסות לונדון ופריז. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.8% ונסגר כמעט ללא שינוי לעומת רמתו לפני שבוע.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1908 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3872 דולר לליש"ט.

בבריטניה פורסם היום שסך ההלוואות שלקחה על עצמה הממשלה בחודש פברואר הגיע ל-19.1 מיליארד ליש"ט - הסכום הגבוה ביותר לחודש פברואר מאז תחילת התיעוד ב-1993. זאת כחלק מחבילות סיוע לכלכלה שיצאו לדרך בעקבות הסגרים הנרחבים כתוצאה מהמגפה. אתמול החליט הבנק המרכזי של בריטניה להותיר את הריבית ללא שינוי.

אסיה נסגרה בירידות; טוקיו הפחיתה 1.4%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות שערים לאחר הסגירה השלילית אתמול (ה') בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-1.4%; הונג קונג הפחיתה 1.7%; שנחאי ירדה ב-1.7%; בורסת סינגפור ללא שינוי; סיאול הפחיתה 0.8%.

לאחר פגישה של יומיים הבנק של יפן הודיע היום שישאיר את הריבית ללא שינוי כצפוי, וימשיך לנקוט במדיניות של הרחבה כמותית לעת עתה. עם זאת, מסר שמדיניות רכישת תעודת הסל שלו תהפוך גמישה יותר ותפעל לפי הצורך בשוק ולא באופן גורף, אך תשמור על יעד של 12 טריליון ין בשנה.

בשוק המטבעות, הין מתחזק ב-0.06% ונסחר ב-108.8300 ין לדולר, הדולר האוסטרלי נחלש ב-0.22% ונסחר ב-0.7742 דולר אוסטרלי לדולר, והדולר ההונג קונגי נסחר ללא שינוי ב-7.7667 דולר הונג קונגי לדולר.

נאסד"ק צנח ב-3%; תשואת אג"ח ארה"ב בשיא של 14 חודשים

בורסות וול סטריט נסוגו משיא בהובלת מניות ההיי-טק, לאחר שחששות מהתגברות האינפלציה הקפיצו את תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות מעל ל-1.75%, בפעם הראשונה מאז ינואר 2020. מניות האנרגיה צנחו בעקבות הנפילה החדה מאז ספטמבר במחירי הנפט.

מדד נאסד"ק צנח ב-3% בדרכו ליום הגרוע ביותר מזה שלושה שבועות; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.5%, לאחר שאתמול נסגר בראשונה בתולדותיו מעל לרמה של 33 אלף נקודות. מדד S&P 500, שנסגר אף הוא בשיא ביום רביעי, ירד ב-1.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.07% לרמה של 1.72%, לאחר שבמהלך המסחר כבר נסקה מעל לרף של 1.75% בפעם הראשונה זה 14 חודשים, והשלימה בכך קפיצה של כ-0.8% מאז תחילת 2020, כאשר היתה ברמה של 0.953%. התשואה על האג"ח ל-30 שנים פרצה היום במהלך המסחר מעל לרף של 2.5% בראשונה מאז אוגוסט 2019.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5%.

תחזיות מעודכנות של בכירי הבנק הפדרלי שפורסמו אתמול המשיכו להצביע על כך שלא צפויה העלאת ריבית בארה"ב לפני שנת 2024, וכי האינפלציה צפויה לטפס השנה מעל ליעד של הבנק הפדרלי של 2%.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט: מניות אפל, אמזון ואינטל נסוגו ביותר מ-3%, ומניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נפלה בקרוב ל-7%.

מניות האנרגיה צנחו בעקבות הנפילה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר במחירי הנפט. מניית אקסון מוביל צנחה ב-4.3%; מניית שברון נסוגה ב-3.6%.

הנפט צלל ב-7% - היום הגרוע מספטמבר; הזהב בשיא של שבועיים

מחיר הנפט בניו יורק רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר, לאחר שעיכובים בחלוקת החיסונים לקורונה באירופה הגבירו את החשש מפני התאוששות איטית מהצפוי בביקוש לאנרגיה. התחזקות הדולר ועלייה נוספת במלאי הנפט הגולמי בארה"ב הכבידה אף היא על מחיר הנפט.

מחיר הזהב נסגר בשיא של יותר משבועיים על רקע הירידות בוול סטריט, לאחר שנסחר בירידות לאורך מרבית היום בשל התחזקות הדולר, אשר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 60 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז השני במארס, לאחר נפילה של 7.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,732.5 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז השני במארס, לאחר עלייה של 0.3%.

סגירה חיובית באירופה; פרנקפורט טיפסה ב-1.2% לשיא

שוקי המניות באירופה טיפסו ובורסת פרנקפורט נסגרה בשיא, בעקבות הודעת הבנק הפדרלי בארה"ב, שפורסמה אתמול לאחר סגירת המסחר באירופה, ואשר במסגרתה העריכו בכירי הבנק המרכזי כי לא צפויה העלאת ריבית בארה"ב לפני שנת 2024.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-1.2% ונסגרה ברמתה הגבוהה מעולם. בורסת לונדון הוסיפה 0.3%; פריז עלתה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% לרמה של 1.1921 דולר ליורו, והליש"ט מאבדת 0.2% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3931 דולר לליש"ט.

ריבית המשכנתאות בארה"ב טיפסה לשיא של תשעה חודשים

הריבית על המשכנתאות בארה"ב טיפסה זה השבוע החמישי ברציפות, והגיעה לרמתה הגבוהה ביותר מזה תשעה חודשים.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, טיפסה בשבוע החולף לרמה של 3.09%, רמתה הגבוהה מאז ה-25 ביוני, לעומת 3.05% בשבוע הקודם, לפי נתוני חברת המשכנתאות פרדי מאק שפורסמו היום.

ריבית המשכנתאות נמצאת במגמת עלייה מאז ינואר, ומאיימת לצנן את השגשוג שממנו נהנה שוק הדיור האמריקאי על רקע מגפת הקורונה. עם זאת, הריבית עודנה נמוכה במונחים היסטוריים.

הלירה הטורקית קופצת ב-2% בעקבות העלאת ריבית חדה

הלירה הטורקית נמצאת בדרכה לזינוק היומי החד ביותר מזה ארבעה חודשים, לאחר שהבנק המרכזי של טורקיה העלה את הריבית בשיעור חד כפליים מהצפוי בניסיון לבלום את האינפלציה.

הלירה קופצת ב-2.1% מול הדולר לשער של 7.3506 לירות טורקיות לדולר, לאחר שהבנק המרכזי העלה את הריבית בטורקיה ב-2% לרמה של 19%. כלכלנים צפו העלאת ריבית של 1%.

מאז כניסתו של נאג'י אגבל לתפקיד נגיד הבנק המרכזי של טורקיה בנובמבר, הועלתה הריבית במדינה ב-8.75%, ובמהלך התקופה הזו נסק ערך הלירה בכ-20%.

זינוק מפתיע במספר המובטלים החדשים בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב זינק במפתיע בשבוע שעבר משפל של ארבעה חודשים, אולם נותר מתחת לרמה של 800 אלף זה השבוע הרביעי ברציפות הודות לצמצום מגבלות הקורונה וסיוע כלכלי ממשלתי.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-770 אלף, לעומת 725 אלף תביעות בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות לרמה של 700 אלף תביעות, לאחר 712 אלף תביעות שעליהן דווח בתחילה בשבוע הקודם.

הרמה הנוכחית של תביעות האבטלה השבועיות עדיין גבוהה יותר מבכל תקופה אחרת למעט משבר הקורונה. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה, שנרשם באוקטובר 1982, היה 695 אלף תביעות. לפני תחילת משבר הקורונה היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-4.12 מיליון בשבוע שהסתיים ב-6 במארס, לעומת 4.14 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר במספר התביעות המתמשכות לרמה של 4.03 מיליון. מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה יותר מכפליים מממוצע שבועי של 1.7 מיליון ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה.

לאחר הברקזיט: היצוא מהאיחוד לבריטניה צנח ב-27.4% בינואר

היצוא מהאיחוד האירופי לבריטניה נפל ב-27.4% בחודש ינואר ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, לאחר שהברקזיט נכנס לתוקף. זאת, לפי נתוני יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי.

בנוסף, היבוא מבריטניה לאיחוד צנח ב-59.5% ביחס לינואר 2020 - הנפילה החמורה ביותר בהשוואה לשותפות הסחר האחרות של האיחוד האירופי. זאת במקביל לנפילה כללית בהיקף הסחר של האיחוד: היצוא האירופי ירד ב-11.5% ביחס לינואר 2020, והיבוא הצטמק ב-14.1%.

עם זאת, יורוסטאט מסרה שלאור יציאת בריטניה מהאיחוד, הנתונים "אינם לחלוטין ברי השוואה לשנה שעברה".

התשואה על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים קופצת לשיא של 14 חודשים

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות קופצת במסחר המוקדם על רקע תחזית הצמיחה החיובית שפירסם אתמול הבנק הפדרלי, וההכרזה שאינו צופה העלאת ריבית לפני 2024 - למרות שהאינפלציה צפויה לטפס השנה מעל ליעד שקבע.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.085% ל-1.72%, רמתה הגבוה ביותר מאז ינואר 2020, לאחר שאתמול קפצה ל-1.69% בעקבות הודעת הבנק המרכזי, במקביל לירידת הדולר.

התשואה זינקה ב-0.7% מתחילת 2020, אז היתה ברמה של 0.953%.

כעת עולה מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - ב-0.2%.

אסיה נסגרה בעליות; הונג קונג הוסיפה 1.2%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות שערים לאחר שבירת השיאים בוול סטריט אתמול (ד'). זאת על רקע החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב להשאיר את הריבית על כנה, ותחזיות הצמיחה האופטימיות שפרסם.

טוקיו הוסיפה 1%; הונג קונג עלתה ב-1.2%; שנחאי התחזקה ב-0.5%; בורסת סינגפור עלתה ב-0.8%; סידני ירדה ב-0.6%.

הין נחלש ב-0.34%, ונסחר ב-109.2100 ין לדולר; הדולר ההונג קונגי ללא שינוי; הדולר האוסטרלי מתחזק ב-0.08%, ונסחר ב-0.7804 דולר אוסטרלי לדולר ארה"ב.

הנפט נסחר בירידות. חבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק נסחרת ב-63.98 דולר - ירידה של 0.9%; חבית נפט גולמי מסוג ברנט יורדת ב-1% ונסחרת ב-67.30 דולר.

הודעת הפד דחפה את וול סטריט לשיא; דאו ג'ונס מעל ל-33 אלף נקודות

בורסות וול סטריט חזרו לשבור שיאים, לאחר שהבנק הפדרלי העלה את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב השנה, ובכיריו המשיכו להעריך כי לא צפויה העלאת ריבית לפני 2024 - למרות ציפיותיהם כי האינפלציה בארה"ב תטפס השנה מעל ליעד של הבנק המרכזי. הדולר עבר לירידות בעקבות הודעת הבנק המרכזי, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה לשיא של 14 חודשים.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.4%, לאחר שכבר נפל ביותר מ-1% לפני הודעת הפד; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.6%, ונסגר בראשונה בתולדותיו מעל לרמה של 33 אלף נקודות. זאת, לאחר שמדד מניות הבלו צ'יפ קטע אתמול את רצף השיאים היומי הארוך ביותר מאז 2017, ונסוג בראשונה מזה שמונה ימים. מדד S&P 500 הוסיף 0.3% ונסגר אף הוא בשיא, לאחר שנסוג אתמול בראשונה מזה שישה ימי מסחר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.64%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר קפצה ל-1.69%, רמתה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020. התשואה זינקה ב-0.7% מתחילת 2020, אז היתה ברמה של 0.953%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עבר לירידות בעקבות הודעת הבנק הפדרלי, ונסוג ב-0.5%.

מניית פלאג פאוור (Plug Power) צנחה ב-7.9% במסחר בוול סטריט, לאחר שהיצרנית של תאי דלק (Fuel cell) דיווחה כי גילתה שגיאות חשבונאיות במאזניה, וכי תפרסם מחדש את תוצאותיה הכספיות לשנים 2018 ו-2019.

אירופה נסגרה בירידות; פולקסווגן קפצה ב-18% ביומיים

בורסות אירופה נסגרו בירידות לקראת הודעת המדיניות של הבנק הפדרלי בהמשך הערב.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.5%.

מניות יצרניות המכוניות זינקו זה היום השני ברציפות אירופה: פולקסווגן קפצה ב-11% בדרכה לזינוק דו-יומי של 18.4%. מניית BMW עלתה היום ב-6.2%, ורנו הוסיפה 3.1%.

היורו נחלש קלות מול הדולר לשער של 1.1903 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.388 דולר לליש"ט.

התחלות הבנייה בארה"ב צנחו ב-10% לשפל של שישה חודשים

התחלות הבנייה בארה"ב צנחו בשיעור חד מהצפוי בפברואר, לשפל של שישה חודשים, על רקע סופות חורפיות קשות שפקדו חלקים גדולים מהמדינה בחודש שעבר.

התחלות הבנייה בארה"ב צללו בפברואר ב-10.3% לקצב שנתי של 1.42 מיליון יחידות, הנמוך מאז אוגוסט, לעומת קצב שנתי של 1.58 מיליון יחידות בינואר, ונמוכות כעת ב-9.3% מרמתן בפברואר 2020. כך לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב שנתי של 1.56 מיליון בפברואר.

היתרי הבנייה, הנחשבים לאינדיקטור לבנייה עתידית, נפלו ב-10.8% בחודש שעבר לקצב שנתי של 1.68 מיליון, אולם עדיין גבוהים ב-17% מרמתם בפברואר 2020. תחזית הכלכלנים היתה לקצב גבוה יותר של 1.75 מיליון יחידות בפברואר.

"הביקוש לנפט יחזור לרמתו לפני הקורונה רק ב-2023"

"הביקוש לנפט גולמי יחזור לרמתו לפני הקורונה רק ב-2023" - כך טוענת היום סוכנות האנרגיה הבינלאומית, IEA, בין השאר על רקע שינויים בהרגלי העבודה ומעבר לאנרגיות מתחדשות.

צריכת הדלק תגיע לממוצע של כ-101 מיליון חביות ביום ב-2023, ותפצה על האובדן היומי של 9 מיליון חביות בשנה שעברה, כאשר הסגרים רוקנו את הרחובות וקירקעו את המטוסים.

על פי הדו"ח של הסוכנות, הביקוש לנפט באמצע העשור הנוכחי יהיה נמוך יותר ב-2.5 מיליון חביות ביום מכפי שחזתה בשנה שעברה.

לאחר פרסום הדו"ח ירד מחיר הנפט הגולמי, וכעת הוא יורד ב-1% למחיר של 64.2 דולר לחבית.

ירידות קלות בבורסות אסיה

ירידות קלות במסחר בבורסות אסיה הבוקר: טוקיו נסגרה ללא שינוי; הונג קונג יורדת ב-0.1%; שנחאי נסגרה ללא שינוי; סינגפור מוסיפה 0.2%; אסיה דאו יורד ב-0.3%.

בשווקים ממתינים לעדכון התחזיות של הבנק הפדרלי בהמשך היום, ושוקי הריבית מוכנים להעלאה מוקדם יותר מהתחזית הנוכחית של הבנק. תשואות האג"ח הממשלתיות המרכזיות נמצאות סביב שיא של שנה. תשואת האג"ח האמריקאיות לעשר שנים הגיעה ל-1.62%.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.2% למחיר של 64.95 דולר לחבית.

הין היפני יורד ב-0.1% מול הדולר לשער של 109.13 ין; היואן נסחר בשער של 6.5018 יואן לדולר.

וול סטריט נסגרה בירידות; דאו ג'ונס קטע רצף השיאים הארוך מ-2017

בורסות וול סטריט נסוגו מרמתן הגבוהה מעולם ונסגרו בירידות בראשונה מזה שישה ימים, ומדד דאו ג'ונס קטע את רצף השיאים היומי הארוך מאז 2017, בעקבות נתונים מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב, ועל רקע פתיחת ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות קרובה לשיא של יותר משנה, מחיר הזהב טיפס לשיא של שבועיים, ואילו מחיר הנפט נסוג זה היום השלישי ברציפות.

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.4%. זאת, לאחר שמדד מניות הבלו צ'יפ נסגר אתמול בשיא זה היום הרביעי ברציפות - רצף השיאים היומי הארוך מאז דצמבר 2017 - וגם השלים יום שביעי ברציפות של עליות, הרצף הארוך מאז אוגוסט. מדד S&P 500 נסוג ב-0.2%, לאחר שנסגר אתמול בשיא זה היום השלישי ברציפות וזו הפעם ה-13 מתחילת השנה, ואף השלים יום חיובי חמישי ברציפות. מדד נאסד"ק נסגר היום בעלייה של 0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 1.62%, מרחק נגיעה מרמתה הגבוהה ביותר זה יותר משנה, מעל 1.63%, שקבעה ביום שישי. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס בפחות מ-0.1%.

בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 64.8 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,730.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה מאז 2 במארס, לאחר עלייה של 0.1%.

ישיבת המדיניות בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) נפתחה היום, והמשקיעים מצפים כי בכירי הבנק המרכזי יתייחסו בהודעתם שתפורסם מחר לעלייה בתשואות האג"ח האמריקאיות באחרונה, על רקע חששות כי התגברות הצמיחה והאינפלציה יביאו לכך שהפד יתחיל להעלות את הריבית מוקדם מהמצופה. הודעת המדיניות מחר גם תכלול תחזיות טריות לצמיחה הכלכלית ולרמת הריבית בארה"ב.

מניית גיימסטופ צנחה ב-5.7% במסחר בוול סטריט, בהמשך לנפילה של 17% שרשמה אתמול. המסחר במניה, שזינקה בתחילת השנה לאחר שנהפכה ליעד של משקיעים קטנים שהתאגדו בפורומים ברדיט, הופסק למשך זמן קצר אתמול, בשל התנודתיות הרבה שרשמה.

מניית AMC, רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם שנהפכה אף היא השנה לחביבה על משקיעי רדיט, נפלה ב-7.2%, לאחר שזינקה ב-25.8% ביום שני.

יצרניות הרכב הובילו העליות באירופה; פולקסווגן קפצה ב-7%

בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר שציפיות להתאוששות הכלכלה העולמית האפילו בהשפעתן על מספר גדל והולך של מדינות ביבשת - בהן גרמניה, צרפת ואיטליה - שהודיעו על השעיית מתן החיסון נגד קורונה של חברת אסטרה-זנקה, על רקע דיווחים לפיהם החיסון יוצר קרישי דם אצל מחוסנים. מניות יצרניות המכוניות הובילו את העליות היום באירופה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.8%; פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.9%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.1906 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נסחרת ביציבות מול המטבע האמריקאי בשער של 1.3902 דולר לליש"ט.

דויטשה בנק הוריד את תחזית הצמיחה שלו לגוש היורו, בשל המשך השפעת הגבלות הקורונה על הפעילות הכלכלית. תחזית הצמיחה לגוש היורו השנה הורדה ב-1% ל-4.6%. עם זאת, התחזית לבריטניה הועלתה, וכעת צופים בדויטשה בנק צמיחה של 5.7% בתמ"ג של בריטניה השנה, לעומת התחזית הקודמת שצפתה צמיחה של 4.6%.

מניית פולקסווגן זינקה ב-6.7% בפרנקפורט, לאחר שענקית הרכב אישרה את תחזיתה השנתית, אשר צופה התאוששות חדה לעומת 2020.

נוקיה תפטר עד 10,000 עובדים - ותשקיע בטכנולוגיות 5G

יצרנית ציוד הטלקום נוקיה הודיעה היום כי תפטר עד 10,000 עובדים במסגרת תוכנית שנועדה להגביר את כושר התחרות מול וואווי ואריקסון בשוק הציוד לרשתות סלולריות דור 5.

החברה הפינית ציינה כי במהלך השנתיים הקרובות יקוצצו בין 5,000 ל-10,000 משרות, או עד 11% מכוח העבודה הנוכחי של 90 אלף איש. הקיצוצים אמורים להביא לחיסכון בהוצאות של כ-600 מיליון יורו (716 מיליון דולר) בשנתיים הקרובות.

נוקיה, שבראשה עומד המנכ"ל פקה לונדמרק, ציינה כי הכסף שייחסך בעקבות הצמצומים, יפונה להשקעות שיסייעו לנוקיה בטווח הארוך, בהן השקעות במחקר ופיתוח, ובכלל זה טכנולוגיות דור 5 והשקעות בתשתיות ענן ודיגיטל.

ירידה בביטחון בענף הבנייה בארה"ב חודש

מדד הביטחון בענף הבנייה בארה"ב של איגוד הקבלנים בארה"ב (NAHB) ובנק ולס פרגו נסוג במארס לרמה של 82 נקודות לעומת רמה של 84 נקודות בחודש קודם.

במארס 2020 היה המדד ברמה של 72 נקודות, והוא טיפס לרמה של 90 נקודות בנובמבר, בטרם שב לרדת.

"אף כי הקבלנים ממשיכים להיות עדים לתנועת קונים - עליות שנרשמו לאחרונה במחירי חומרי גלם ובזמני האספקה, פגעו בבטחון הקבלנים החודש", נאמר בהודעת NAHB עם פרסום המדד.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על כך שמרבית הקבלנים מעריכים כי מצב השוק טוב, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף כי מרבית הקבלנים מעריכים כי מצב השוק חיובי.

ירידה מפתיעה בתפוקה התעשייתית וניצול כושר הייצור בארה"ב

התפוקה התעשייתית וניצול כושר הייצור בארה"ב ירדו במפתיע בחודש שעבר, על רקע סופות חורפיות קשות שהיכו באזורים נרחבים של הכלכלה הגדולה בעולם.

התפוקה התעשייתית נפלה בפברואר ב-2.2% לעומת ינואר, מסר היום הבנק הפדרלי, בניגוד לתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.5%. לעומת פברואר 2020 היתה התפוקה נמוכה ב-4.2%.

ניצול כושר הייצור ירד בפברואר ל-73.8% לעומת 75.5% בחודש הקודם, ונמוך כעת ב-5.8% הרמתו הממוצעת בארבעה העשורים האחרונים. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה בניצול כושר הייצור בפברואר לרמה של 75.8% לעומת רמה של 75.6% שעליה דווח במקור בינואר.

מחירי היבוא בארה"ב זינקו חודש שלישי ברציפות

מחירי היבוא בארה"ב זינקו ב-1.3% בפברואר, עלייה חדה חודשית שלישית ברציפות, ועדות לכך שהאינפלציה מרימה ראש, אם כי בעיקר בשל קפיצה במחירי הבנזין. זאת, לאחר זינוק של 1.4% במחירי היבוא בינואר, ועלייה של 1% בדצמבר. לעומת פברואר 2020 קפצו מחירי היבוא ב-3%.

בניכוי מחירי הדלק, טיפסו מחירי היבוא בחודש שעבר ב-0.4%, וזינקו ב-2.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

מחירי היצוא זינקו ב-1.6% בפברואר, לאחר קפיצה של 2.5% בחודש הקודם.

הפוגה בין תמריצים: המכירות הקמעוניות בארה"ב צנחו ב-3% בפברואר

המכירות הקמעוניות בארה"ב צללו בשיעור חד פי שישה מהצפוי בחודש שעבר, על רקע הפוגה בסיוע הממשלתי לפני אישור חבילת התמריצים הכלכליים של הנשיא ג'ו ביידן, ועקב מזג אוויר קשה מהרגיל בחלקים נרחבים בארה"ב.

המכירות הקמעוניות בארה"ב צנחו ב-3% בפברואר לאחר זינוק של 7.6% בינואר - שבו קיבלו אזרחי ארה"ב סיוע ממשלתי ישיר בסך 600 דולר, שאושר עוד בתקופתו של הנשיא דונלד טראמפ. כך לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום בארה"ב.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.5% במכירות בפברואר, לאחר זינוק של 5.3% שעליו דווח במקור בינואר.

השפעת התמריצים שאושרו בתוכנית ביידן, הכוללים סיוע ישיר לאזרחים בסך 1,400 דולר, ככל הנראה יבואו לידי ביטוי בנתוני המכירות הקמעוניות של מארס ואפריל.

עליה חדה בביטחון העסקים בגרמניה

ביטחון העסקים בגרמניה עלה במארס, לפי הסקר האחרון שערך מכון המחקר ZEW. המדד החודשי של המכון עלה במארס באופן חד ל-76.6 נקודות, לעומת 71.2 נקודות בפברואר. גם מדד הציפיות עלה באופן חד, ל-74 נקודות לעומת 69.6 נקודות בחודש שעבר.

זהו סימן טוב לתקווה להמשך ההתאוששות בכלכלה הגדולה באירופה, על רקע התמריצים והתחסנות האוכלוסיה. עם זאת, הסקר נערך לפני שגרמניה הפסיקה את השימוש בחיסונים של חברת אסטרה-זנקה. בנוסף, נשמעות בגרמניה קריאות להטלת הגבלות חדשות כדי להיאבק בגל השלישי של הקורונה במדינה.

עליות באסיה

בורסות אסיה רושמות עליות, בעקבות השיאים שנשברו אתמול בוול סטריט לקראת ישיבת הבנק הפדרלי. טוקיו נסגרה בעלייה של 0.5%; הונג קונג מטפסת ב-0.6%; מדד CSI של שנחאי ושנזן בסין עולה ב-0.9%; סיאול מוסיפה 0.5%; סידני עולה ב-0.8%.

המשקיעים ממתינים לישיבה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), הקובעת את הריבית, שתיערך היום ומחר. תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב זינקו השנה על רקע ציפיות כי הריביות יעלו מוקדם מהצפוי כדי לבלום את האינפלציה. לפי ההערכות, צופים מקבלי ההחלטות בבנק כי הכלכלה האמריקאית תצמח ב-2021 בקצב המהיר ביותר זה כמה עשורים.

בשוק הסחורות, נרשמת ירידה במחיר הנפט. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל יורדים ב-1% למחיר של 64.73 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

דאו ג'ונס ו-S&P 500 שברו שיאים שוב - לנוכח העליות באג"ח

בורסת וול סטריט נסגרה בעליות ושברה שיאים למרות יום מסחר הפכפך. זאת על רקע המתנה להחלטת ריבית של הבנק הפדרלי ביום רביעי הקרוב, ואופטימיות גוברת והולכת לאור תפוצת החיסונים והפתיחה המחודשת של הכלכלה לאחר הסגרים הממושכים.

מדד דאו שבר שיאים לאחר שעלה ב-0.5% וסגר שבעה ימי מסחר חיוביים - לראשונה מאז חודש אוגוסט; גם מדד S&P 500 נסגר בשיא מזה יום המסחר השלישי ברציפות, לאחר שעלה ב-0.7%; מדד נאסד"ק עלה ב-1%.

המניות שצפויות להרוויח מהתאוששות כלכלית מהירה מהמגפה, הודות לחבילת הסיוע שאישרה בשבוע שעבר ממשלת ארה"ב, הובילו את מגמת העלייה. חברת התעופה אמריקן איירליינס עלתה ב-7.7%, ויונייטד איירליינס הוסיפה 8.3%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות. התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים עומדת כעת על 1.604%, ירידה של 0.031%, כשביום שישי רשמה שיא של 1.642% - הרמה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2020.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מוסיף 0.1%.

המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי, אשר יסיים את שני ימי ההידיינות ב-16–17 במארס. הבנק לא צפוי להעלות את הריבית או לצמצם את רכישות האג"ח.

הנפט סגר יום של ירידות מתונות. חוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב- ב-0.4%, ל-65.34 דולר לחבית; חוזים על נפט מסוג ברנט נסחרים בירידה של 0.5%, במחיר 68.86 דולר לחבית.

הזהב נסחר בעליות. זהב למסירה מיידית עולה ב-0.2%, ל-1,731.26 דולר לאונקייה.

אירופה נסגרה בירידות; דנונה הוסיפה 3% לאחר הדחת המנכ"ל

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות לאחר יום מסחר הפכפך. לונדון ירדה ב-0.2%; פרנקפורט הפחיתה 0.3%; פריז ירדה ב-0.2%; מדד סטוקס 600 נסגר ללא שינוי.

יצרנית המכוניות פולקסווגן הודיעה כי תצמצם כ-900 עובדים.

חברת דנונה עלתה ב-2.9% בבורסת פריז, לאחר שמוקדם יותר דווח שהמנכ"ל והיו"ר עמנואל פאבר הודח על ידי קבוצת משקיעים.

המחיר הממוצע של נכס שנכנס לשוק בבריטניה עלה בפברואר, על רקע עודף הביקוש לעומת ההיצע הגבוה ביותר מזה עשור, על פי אתר הנדל"ן הבריטי רייטמוב.

המחיר הממוצע של נכס עלה ב-0.8% או 2,484 ליש"ט (4,476 דולר) בין ה-7 בפברואר ל-6 במארס. העלייה נבעה מרמות שיא של ביקוש מצד הקונים שתודלק מהסגרים ומכספי החילוץ הממשלתיים. על פי האתר, העליות צפויות להימשך גם באביב, שהיא עונת מכירות מסורתית.

לקראת החלטת הריבית בארה"ב השבוע: עליות באסיה

בורסות אסיה נסחרו בעיקר בעליות בציפייה לפגישת הבנק הפדרלי ב-17-16 במארס ולהודעת הריבית, אף שלא צפוי שינוי במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי ולא צפויה העלאת ריבית.

טוקיו עלתה ב-0.2%. הונג קונג עלתה ב-0.2%. שנחאי ירדה ב-1%. סינגפור בתחזקה ב-0.4%.

ענקית הטכנולוגיה היפנית ראטוקן זינקה ב-24% לאחר שהודיעה בסוף השבוע כי תמכור נתחים מהחברה כדי לגייס 2.2 מיליארד דולר. ג'פאן פוסט צפויה לרכוש 8.3% מהחברה, טנסנט הסינית 3.6% ו-וולמארט - 0.9%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק מתחזקים כעת ב-0.8% ל-66.16 דולר לחבית.

בגזרת המטבעות, הין היפני מתחזק ב-0.2% מול הדולר. היורו נחלש ב-0.1%. מדד הדולר עולה ב-0.1%.

סין: שיעור האבטלה בקרב גילי 16-24 עמד על 13.1% בפברואר

שנה מפרוץ המגפה, צעירי סין עדיין מתקשים למצוא עבודה. שיעור האבטלה בקרב גילי 16-24 עמד על 13.1% בפברואר, לעומת שיעור האבטלה האורבני הלאומי של 5.5%, על פי נתוני הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה. שיעור אבטלה דומה נרשם ברבעון הראשון בשנה שעברה, בעיצומה של המגפה בסין.

השנה, שיא של 9.09 מיליון סטודנטים צפויים להיכנס לשוק העבודה, לעומת 8.74 מיליון בשנה שעברה, על פי נתונים רשמיים. סין שואפת לייצר 11 מיליון משרות אורבניות חדשות השנה. ב-2019 נפל מספר המשרות האורבניות החדשות ל-13.42 מיליון, לעומת 13.61 מיליון משרות ב-2018. ב-2020 נוצרו רק 11.86 מיליון משרות חדשות בשל הקורונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker