עדכונים

וול סטריט בירידה דו-שבועית ראשונה מאוקטובר; אג"ח ארה"ב בחודש הגרוע מ-2016

בורסות וול סטריט נסוגו בדרכן לירידה דו-שבועית ראשונה מאז אוקטובר, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה משיא של שנה אך השלימה את הזינוק החודשי החד ביותר מאז 2016. הדולר מתאושש משפל של שלוש שנים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.6% אולם צנח ב-4.9% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.5% בדרכו לירידה שבועית של 1.8%. מדד S&P 500 איבד 0.5% בדרכו לירידה שבועית של 2.5%, והשלים בכך ירידה דו-שבועית ראשונה מאז אוקטובר. בסיכום חודשי טיפס נאסד"ק ב-0.9%, דאו ג'ונס הוסיף 3.2%, ו-S&P 500 עלה ב-2.6%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.11% לרמה של 1.42%, אולם השלימה זינוק חודשי של 0.33% - הקפיצה החודשית החדה ביותר מאז נצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר 2016. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.9%, לאחר שנפל השבוע לרמתו הנמוכה ביותר מזה שלוש שנים.

מניית אפל טיפסה ב-0.2%, לאחר שנפלה ב-6.8% בארבעת ימי המסחר הקודמים. מניית אמזון עלתה ב-1.2% לאחר שנפלה אתמול לשפל של יותר משלושה חודשים. מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נסוגה ב-1% - ירידה שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים.

מניית קמעונאית משחקי המחשב גיימסטופ, שעמדה לאחרונה במוקד קרב האיתנים בין משקיעים אינדיבידואלים המכונסים סביב אתר הפורומים רדיט לבין שורטיסטים וקרנות גידור, נסוגה היום ב-6.3%, אולם נסקה בסיכום שבועי ביותר מ-150% - השבוע הטוב ביותר החודש, והשני הכי טוב בתולדותיה.

מניית Airbnb קפצה ב-13.3% לאחר שחברת השכרת הדירות לטווח קצר דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על ירידה מתונה מהצפוי בהכנסותיה ברבעון הרביעי של 2020.

מניית דורדאש (DoorDash) טיפסה ב-2.3% לאחר שחברת משלוחי המזון הגדולה בארה"ב דיווחה אמש על זינוק של 226% בהכנסותיה הרבעוניות, אולם הזהירה כי ישנו חוסר ודאות רב לגבי התחזית לשנה הנוכחית.

מניית גרופון זינקה ב-17.4% לאחר שאתר הקופונים דיווח על רווח רבעוני כפול מתחזיות האנליסטים ועל הכנסות גבוהות מהצפוי.

הנפט סגר חודש חיובי רביעי ברציפות - נסק ב-18% בפברואר

מחיר הנפט נסוג היום משיא של 22 חודשים על רקע התחזקות הדולר, אולם השלים זינוק חודשי של כמעט 18% על רקע ציפיות להתאוששות בביקוש בשעה שההיצע העולמי ממשיך להיות מוגבל.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 61.5 דולר לחבית, ירידה של 3.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול נסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז מאי 2019.

בפברואר כולו, קפץ מחיר הנפט ב-17.8% בדרכו לעלייה חודשית רביעית ברציפות.

הזהב סגר החודש הגרוע מ-2016; נפל ב-6.6% בפברואר

מחיר הזהב ירד זה היום הרביעי ברציפות ונסגר בשפל של שמונה חודשים, לאחר שהזינוק בתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,728.8 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז יוני, לאחר ירידה של 2.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בחודש פברואר כולו נפל מחיר הזהב ב-6.6% - החודש הגרוע ביותר מאז נובמבר 2016.

בורסות אירופה סגרו שבוע שלילי ראשון החודש; עלו כ-2% בפברואר

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע הזינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות, אשר פגע בתיאבון המשקיעים למניות, בדרכן לירידה שבועית ראשונה החודש.

בורסת לונדון צנחה ב-2.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.7%; פריז ירדה ב-1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.6% בדרכו לירידה שבועית של 2.4% - לאחר שלושה שבועות רצופים של עליות. בחודש פברואר כולו טיפס המדד האירופי ביותר מ-2%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.2088 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3934 דולר לליש"ט.

הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי של אנגליה, אנדי הלדיין, התריע היום כי ברגע שההתאוששות הכלכלית תתניע - יהיה קשה לרסן את האינפלציה. לדבריו, הבנקים המרכזיים מתמודדים עם משימה "קשה ומסוכנת"  - שמירה על יציבות מחירים במהלך ההתאוששות הכלכלית.

בטחון הצרכנים בארה"ב ירד לשפל של 6 חודשים

בטחון הצרכנים בארה"ב נפל בפברואר לשפל של שישה חודשים למרות אישורה הקרב של חבילת תמריצים כלכליים נוספת בסך 1.9 טריליון דולר.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 76.8 נקודות לעומת רמה של 79 נקודות בינואר, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום. זהו שיפור קל לעומת נתונים ראשוניים שפורסמו מוקדם יותר שהראו כי מדד פברואר עמד על 76.2 נקודות, אולם עדיין נמוך משמעותית מרמה של 101 נקודות בה היה המדד לפני שנה, בטרם פרוץ משבר הקורונה.

רכיב המצב הנוכחי של המדד נסוג בפברואר לרמה של 86.2 נקודות לעומת רמה של 86.7 נקודות בחודש הקודם. רכיב הציפיות העתידיות נפל לרמה של 70.7 נקודות לעומת 74 נקודות בינואר.

ההכנסה האישית בארה"ב זינקה ב-10% בינואר

ההכנסה האישית בארה"ב רשם את הזינוק החודשי החד ביותר מזה תשעה חודשים, לאחר שמיליוני אמריקאים קיבלו המחאות בסך 600 דולרים במסגרת סבב חדש של סיוע ממשלתי ישיר, אולם האינפלציה נותרה נמוכה.

ההכנסה האישית זינקה ב-10% בינואר, הקפיצה החדה ביותר מאז אפריל 2020, לאחר עלייה של 0.6% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקפיצה של 9.5%.

הצריכה הפרטית גדלה ב-2.4% בחודש שעבר, הקפיצה החדה ביותר מאז יוני, אך מעט פחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 2.5%.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס בינואר ב-1.5% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת. זאת לאחר עלייה של 1.3% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר.

הבנק המרכזי של אירופה: עוקבים בתשומת לב אחרי תשואות האג"ח

הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי של אירופה, פיליפ ליין, אמר כי הבנק מפקח בזהירות על עליית תשואות האג"ח הממשלתיות. בראיון לעיתון ספרדי אמר ליין כי "זהו פרדוקס של השווקים הפיננסים והכלכלה בכללותה. זה יכול להיות בעייתי אם האופטימיות בשווקים תתרחש לפני המצב הנוכחי של הכלכלה. אנחנו עוקבים בזהירות אחרי עליית התשואות.

"כל השאלות האלה נמצאות כרגע במוקד תשומת הלב, במיוחד כאשר יש לנו תחזית אינפלציה חדשה. בכל מקרה, חשוב לזכור כי תוכנית רכישת האג"ח שלנו בתקופת הקורונה היא גמישה ותגיב בהתאם לתנאי השוק".

תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדו הבוקר לאחר שאתמול הגיעו לשיא של שנה וטילטלו את השווקים, והן ברמה של 1.45%.

נפילות בבורסות אסיה

נפילות בבורסות אסיה, לאחר שנאסד"ק צנח אמש ב-3.5%: טוקיו ירדה ב-4%; הונג קונג יורדת ב-3.3%; שנחאי מאבדת 2%; סינגפור יורדת ב-1%; מדד אסיה דאו נסוג ב-3.7%.

הין היפני ללא שינוי מול הדולר, בשער של 106.21 ין. היואן עלה ב-0.1% לשער של 6.483 מול הדולר.

תשואת האג"ח האמריקאיות לעשר שנים עלו לשיא מאז יוני - סימן אזהרה לנכסים הנחשבים מסוכנים, שנהנו מהמדיניות המוניטרית בשנה האחרונה. בכירים בבנק הפדרלי אמרו כי תשואות האג"ח משקפות אופטימיות, והדגישו כי לבנק אין כוונה להדק את המדיניות המוניטרית בשלב מוקדם מדי.

נאסד"ק נפל ב-3.5%; תשואת אג"ח ארה"ב נסקה ל-1.6%

בורסות וול סטריט צנחו בהובלת מניות ההיי-טק, שרשמו את היום הגרוע ביותר מאז אוקטובר, על רקע המשך הזינוק בתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות. הדולר מתאושש משפל של שלוש שנים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נפל ב-3.5% - היום הגרוע ביותר מאז אוקטובר; מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול בשיא, איבד 1.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מזה חודש; מדד S&P 500 נסוג ב-2.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.15% לרמה של 1.53%, והשלימה זינוק של 0.45% מתחילת החודש. זאת, לאחר שבמהלך המסחר כבר נסקה ל-1.6% - רמתה הגבוהה ביותר מזה שנה. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס בפחות מ-0.1%, לאחר שמוקדם יותר נפל לרמתו הנמוכה ביותר מזה שלוש שנים.

מניית קמעונאית משחקי המחשב גיימסטופ, שעמדה לאחרונה במוקד קרב האיתנים בין משקיעים אינדיבידואלים המכונסים סביב אתר הפורומים רדיט לבין שורטיסטים וקרנות גידור, קפצה ב-19%, בהמשך לזינוק של 104% אתמול. מניית יצרנית האוזניות קוס עלתה ב-17% בהמשך לזינוק של 55% אתמול.

מניית טוויטר טיפסה ב-3.7% לאחר שחברת המדיה החברתית העריכה כי מספר המשתמשים היומיים שלה יגיע ל-315 מיליון עד סוף 2023 וכי הכנסתיה השנתיות יוכפלו לפחות באותה השנה.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נפלה ביותר מ-8% - ירידה חמישית בששת ימי המסחר האחרונים. מניית אפל ירדה ב-3.5%, ומניית אמזון, פייסבוק ואלפבית - החברה האם של גוגל - איבדו יותר מ-3%.

בחזית הדו"חות הרבעוניים: Airbnb, חברת השכרת הדירות לטווח קצר, ודורדאש (DoorDash), חברת משלוחי המזון הגדולה בארה"ב, יפרסמו לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט את דו"חותיהן הרבעוניים הראשונים מאז הנפקותיהן הראשונות לציבור (IPO) בדצמבר.

הנפט בשיא של 21 חודשים; הזהב נסוג יום שלישי ברציפות

הנפט נסגר בשיא של 21 חודשים בעקבות נתוני מקרו כלכליים מעודדים שפורסמו היום בארה"ב, ואילו מחיר הזהב ירד זה היום השלישי ברציפות על רקע זינוק תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 63.53 דולר לחבית, רמתם הגבוהה ביותר מאז מאי 2019, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,775.4 דולר לאונקייה, ירידה של 1.3%.

בורסות אירופה נסגרו בירידות; היורו מתחזק מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל חששות מעליית תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב, ואכזבת המשקיעים מדו"חות כספיים של חברות אירופיות דוגמת בנק סטנדרד צ'רטרד ומבשלת הבירה אנהויזר-בוש אינבב.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.7%; פריז איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4%.

היורו מתחזק ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.2234 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלש מול המטבע האמריקאי ב-0.3% לרמה של 1.4105 דולר לליש"ט.

ריבית המשכנתאות בארה"ב זינקה לשיא של 6 חודשים

הריבית על המשכנתאות בארה"ב זינקה לרמתה הגבוהה ביותר מזה שישה חודשים.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, קפצה בשבוע החולף לרמה של 2.97% - רמתה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט - לעומת רמה של 2.81% בשבוע הקודם, לפי נתונים שפירסמה היום חברת המשכנתאות פרדי מאק.

בתחילת ינואר ירדה הריבית על המשכנתאות ל-2.65%, רמתה הנמוכה מעולם.

ריבית המשכנתאות הנמוכה סייעה להמריץ את שוק הדיור בארה"ב, והגדילה את כוח הקנייה של רוכשי בתים שביקשו לרכוש נכסים בפרברי הערים. אולם לנוכח האופטימיות כי חיסונים לקורונה יביאו להתאוששות הכלכלה, וזינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, עלולים לייקר את עלויות המימון ולאיים על הגאות בשוק הדיור.

הזינוק החד זה 6 חודשים בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב

הזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב זינוק בינואר בשיעור החד ביותר מזה שישה חודשים, על רקע זינוק חד בהזמנות של כלי טייס וציוד בטחוני.

ההזמנות קפצו ב-3.4% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 1.2% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 1.1%.

בניכוי הזמנות של ציוד בטחוני גדלו ההזמנות למוצרים בני-קיימא בינואר ב-2.3%. בניכוי הזמנות של ציוד תחבורה הן גדלו ב-1.4% בחודש שעבר לאחר עלייה של 1.7% בדצמבר.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב צנח לשפל של 3 חודשים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב צנח בחדות בשבוע שעבר, למרות מזג אוויר קשה שפקד את טקסס ואזורים אחרים בדרום ארה"ב.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ל-730 אלף, המספר הנמוך ביותר מאז שלהי נובמבר, לעומת 841 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר ל-825 אלף תביעות לאחר 861 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

הרמה הנוכחית של תביעות האבטלה השבועיות גבוהה יותר מכל תקופה אחרת למעט משבר הקורונה. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה, שנרשם באוקטובר 1982, היה 695 אלף תביעות. לפני תחילת משבר הקורונה היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-4.42 מיליון בשבוע שהסתיים ב-13 בפברואר, לעומת 4.52 מיליון תביעות בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה ל-4.46 מיליון תביעות מתמשכות, לעומת 4.49 מיליון תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. מספר תביעות האבטלה המתמשכות עודנו גבוה כמעט פי שלושה מממוצע שבועי של 1.7 מיליון בשנת 2019, לפני פרוץ משבר הקורונה.

בכירה במאסטרקארד: ביטקוין תנודתי מדי בשביל להפוך לאמצעי תשלום בחברה

לפני שבועיים עשתה מאסטרקארד כותרות כאשר הודיעה כי תאפשר לביטקוין ולמטבעות דיגיטליים נבחרים להפוך לאמצעי תשלום ברשת שלה. "לא משנה מה דעתכם על קריפטו - המגמה ברורה", אמר אז בכיר בחברה.

עם זאת, סגנית נשיא החברה אן קיירנס התבטאה באופן שונה בכנס Future of Money. לדבריה, כפי שמדווח אתר מרקטווץ', "ביטקוין אינו מתנהג כמו אמצעי תשלום. הוא תנודתי מדי, ולוקח יותר מדי זמן לבצע עמו עסקה".

לדבריה, "אם אני הולכת לשתות קפה, ומחליטה לשלם בביטקוין, הקפה עלול לעלות לי 40% יותר עד הזמן שבו הוא יוגש, וייקח אולי 10 דקות באמת להשלים את העסקה".

לדבריה, יהיה שימושי יותר לחשוב על ביטקוין כעל נכס, כמו זהב למשל, מאשר על אמצעי תשלום.

הביטקוין עולה בקצת יותר מ-1%, למחיר של 49,745 דולר למטבע.

טוקיו הוסיפה 1.7%; הנפט עבר לעליות

לאחר עליות נאות בבורסות האמריקאיות אמש (ד'), גם בורסות אסיה מתנהלות בעליות חדות: טוקיו נסגרה בעלייה של 1.7%; הונג קונג עלתה ב-1.3%; שנחאי הוסיפה 0.6%; סינגפור עולה ב-1.6%; מדד אסיה דאו מוסיף 1.8%.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק נשאר קרוב לשיא של שנה, על רקע קשיים בייצור ועלייה בביקוש. לאחר שרשם ירידה קלה מאוד של 0.1% במחירו, הוא מוסיף כעת 0.6% ונסחר במחיר של 63.65 דולר לחבית.

השווקים נשמו לרווחה אמש בעקבות דבריו של יו"ר הפד ג'רום פאואל, שמהם השתמע כי מדיניות התמריצים הנדיבה אינה הולכת להיפסק בעתיד הקרוב.

הין יורד ב-0.1% מול הדולר לשער של 105.97 ין.

מדד דאו ג'ונס שבר שיאים; גיימסטופ נסקה ב-104%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות ומניות הבלו-צ'יפ שברו שיאים, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, חזר ואמר היום בעדותו בקונגרס האמריקאי כי הבנק המרכזי ימשיך במדיניות המוניטרית המרחיבה כדי לתמוך בצמיחה הכלכלית. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקה במהלך המסחר מעל ל-1.4% בראשונה מזה שנה, ואילו הדולר נחלש לשפל של שלוש שנים. הנפט נסגר בשיא של 13 חודשים, ומחיר הזהב נסוג זה היום שני ברציפות ונסגר מתחת לרמה של 1,800 דולר לאונקייה בראשונה השבוע.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.4% ונסגר בשיא; מדד S&P 500 הוסיף 1.1% לאחר שקטע אתמול את רצף הימים השלילי הארוך ביותר זה שנה. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 קפץ ב-2.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.03% לרמה של 1.38%, והשלימה זינוק של 0.3% מתחילת החודש. במהלך יום המסחר כבר טיפסה התשואה ל-1.43% - רמתה הגבוהה ביותר מזה שנה. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2% לרמתו הנמוכה ביותר מזה שלוש שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 63.22 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2020, לאחר עלייה של 2.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,797.9 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%.

מניותיהן של חברות שעמדו לאחרונה במוקד קרב האיתנים בין סחרני היום של רדיט לבין השורטיסטים, חזרו לזנק היום. מניית קמעונאית משחקי המחשב גיימסטופ נסקה היום ב-104% במחזורי מסחר גבוהים פי שלושה מהרגיל. זאת, לאחר שהודיעה אמש כי סמנכ"ל הכספים של החברה, ג'ים בל, יפרוש מתפקידו בעוד חודש. מניית יצרנית האוזניות קוס זינקה ב-55%; מניית AMC, רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם, עלתה ב-18%; מניות הקמעונאיות נייקד ברנד (סימול NAKD) ואקספרס קפצו ב-31% וב-40% בהתאמה.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה התאוששה ב-6.2%, עלייה ראשונה מזה חמישה ימים, לאחר שאתמול מחקה את כל עליות 2021 ונכנסה לשוק דובי זו הפעם השנייה מזה שישה חודשים.

מניית יצרנית המטוסים בואינג המריאה ב-8.1%.

אירופה נסגרה בעליות; הליש"ט נסוגה משיא של 3 שנים

בורסות אירופה נסגרו בעליות בעקבות נתוני צמיחה חזקים מהצפוי שפורסמו בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביבשת. בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.8%; לונדון טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.5%.

הליש"ט נחלשת מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.4099 דולר לליש"ט, לאחר שהתחזקה מוקדם יותר מעל לרמה של 1.42 דולר לליש"ט, בפעם הראשונה מאז אפריל 2018, על רקע ציפיות לחזרה לשגרה בבריטניה לאחר הסגר הממושך. המטבע הבריטי נחלש קלות מול היורו, לשער של 1.1616 יורו לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר התחזק לשיא של שנה מול היורו. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.2135 דולר ליורו.

כלכלת גרמניה צמחה ב-0.3% ברבעון האחרון של 2020, ותיקנה הערכה קודמת של 0.1%, לפי דיווח הלמ"ס במדינה מהיום. זאת בזכות היצוא היציב וענף הבנייה במדינה. עם זאת, התמ"ג לשנה כולה תוקן כלפי מטה - מהערכה של 5% צמיחה, ל-4.9%.

גידול חד מהצפוי במכירות בתים חדשים בארה"ב בינואר

המכירות של בתים חדשים בארה"ב טיפסו בינואר בשיעור חד מהצפוי לרמתן הגבוהה מזה שלושה חודשים, לאחר שקונים ניצלו את הריביות הנמוכות על משכנתאות.

מכירות הבתים גדלו ב-4.3% לקצב שנתי של 923 אלף יחידות, לעומת קצב של 885 אלף בתים בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 856 אלף יחידות, לעומת קצב של 842 אלף בתים שעליו דווח במקור בדצמבר.

מחיר המכירה החציוני טיפס ב-5.3% לעומת ינואר 2020, ל-346,400 דולרים.

יום שלילי בבורסות אסיה; הונג קונג ירדה ב-3%

המסחר ברוב בורסות אסיה הסתיים בירידות. זאת למרות התאוששות וול סטריט אתמול, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר כי המדיניות המוניטרית המרחיבה צפויה להימשך.

טוקיו ירדה ב-1.6%; הונג קונג ירדה ב-3%; שנחאי הפחיתה 2% מערכה; סינגפור עלתה ב-1.3%.

הביטקוין השתקם ועולה ב-4.4%, לאחר שאתמול צלל לצד מטבעות דיגיטליים אחרים ושבר רצף עליות שהביא אותו לערך של יותר מ-55 אלף דולר. כעת הוא נסחר ב-50,199 דולר לביטקוין.

הין נחלש ב-0.29%, ונסחר ב-105.5600 ין לדולר; הדולר האוסטרלי מתחזק ב-0.05%, ונסחר ב-0.7915 דולר אוסטרלי לדולר.

ניו זילנד הותירה היום את הריבית על כנה, בשיעור של 0.25%, והבהירה שאין בכוונתה לשנות את מדיניותה המוניטרית בזמן הקרוב - ושתמתין להתייצבות האינפלציה סביב 2% כדי לפעול.

הקאמבק הגדול ביותר של וול סטריט זה 8 חודשים

בורסות וול סטריט מחקו את הירידות החדות שרשמו בתחילת יום המסחר בדרכן לקאמבק הגדול ביותר זה שמונה חודשים, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר כי האינפלציה והתעסוקה בארה"ב ממשיכות להיות נמוכות מיעדי הבנק, וכי משמעות הדבר היא כי המדיניות המוניטרית המרחיבה צפויה להימשך.

מדד נאסד"ק, נסוג ב-0.5%, לאחר שכבר נפל ב-3.9% במהלך המסחר, והשלים את רצף הירידות היומי הארוך ביותר זה ארבעה חודשים. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%, לאחר שכבר ירד ב-1.2% במהלך המסחר - הקאמבק הגדול ביותר של מדד מניות הבלו-צ'יפ מאז ה-21 בדצמבר. מדד S&P 500 טיפס ב-0.1% לאחר שכבר נפל במהלך המסחר ב-1.8% - הקאמבק הגדול ביותר מאז יוני. זאת, לאחר שאתמול השלים יום חמישי ברציפות של ירידות - רצף הימים השלילי הארוך ביותר זה שנה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 1.35%, לאחר שבמהלך המסחר כבר קפצה ל-1.39%. מתחילת החודש זינקה התשואה ב-0.27%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 61.67 דולר לחבית, ירידה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר זינקו למחיר של 63 דולר לחבית. מנגד, בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסרו במחיר של 65.37 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מזה 13 חודשים, לאחר עלייה של 0.2%.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,805.9 דולר לאונקייה, ירידה של 0.1%, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו לרמה של 1,815.2 דולר לאונקייה - שיא של שבוע.

מניית טסלה נסגרה בירידה של 2.2% ונכנסה לשוק דובי זו הפעם השנייה בתוך פחות משישה חודשים, לאחר שבמהלך המסחר כבר צללה ב-13%. הגדרתו המקובלת של שוק דובי היא נפילה של 20% מהשיא, ומחיר מניית יצרנית המכוניות החשמליות של אילון מאסק נמוך כעת ב-21% משיא סגירה של 883.09 שקבעה ב-26 בינואר.

מניית יצרנית אייפון, אפל, נסגרה בירידה של 0.1% לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלה ב-6%. זאת, לאחר שצנחה אתמול ב-3%.

מניית הום דיפו ירדה ב-3.1%, לאחר שקמעונאית מוצרי עשה זאת בעצמך דיווחה על עליה ברווחיה ברבעון הרביעי ועל מכירות גבוהות מהצפוי, והודיעה על העלאת הדיווידנד למשקיעים ב-10%. הום דיפו אמרה כי לא תספק תחזית שנתית, בשל אי הוודאות הנובעת ממגפת הקורונה.

מניות ההיי-טק הובילו את הירידות באירופה

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות הטכנולוגיה על רקע חששות מפני עלייה בריביות ומעבר המשקיעים למניות שביצועיהן קשורים יותר להתאוששות הכלכלה.

בורסות לונדון ופריז טיפסו ב-0.2%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.4%. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.2146 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזק ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.4093 דולר לליש"ט.

האבטלה בבריטניה עלתה בסוף 2020, על רקע קשייה של הממלכה המאוחדת להתאושש מהגל השני של מגפת הקורונה. לשכת הסטטיסטיקה הבריטית דיווחה  כי שיעור האבטלה עלה ל-5.1% ברבעון האחרון של השנה, שיא של כמעט חמש שנים, לעומת 5% בשלושת החודשים שהסתיימו בנובמבר. עם זאת, חברות גייסו עוד עובדים בינואר, ומספר מקבלי דמי האבטלה ירד בחודש שעבר.

בטחון הצרכנים בארה"ב בשיא של שלושה חודשים

בטחון הצרכנים בארה"ב התאושש בפברואר על רקע ירידה חדה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה, אולם הצרכנים ממשיכים להיות מודאגים מהשלכות המגפה בחודשים הקרובים.

מדד בטחון הצרכנים טיפס החודש לרמה של 91.3 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מזה שלושה חודשים, לעומת רמה של 88.9 נקודות בינואר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 91 נקודות.

עם זאת, המדד עודנו נמוך משמעותית מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה בשנה שעברה, אז עמד על רמה של 132.6 נקודות. יתר על כן, רכיב הציפיות העתידיות של המדד נסוג בפברואר לרמה של 90.8 נקודות לעומת רמה של 91.2 נקודות בחודש הקודם.

יו"ר הבנק הפדרלי: "האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה מהיעד"

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר היום כי האינפלציה והתעסוקה בארה"ב ממשיכות להיות נמוכות מיעדי הבנק המרכזי, וכי משמעות הדבר היא כי המדיניות המוניטרית המרחיבה צפויה להימשך.

בעדותו החצי שנתית בקונגרס על המדיניות המוניטרית אמר פאואל כי למרות הזינוק החד בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות מתחילת השנה, אשר חיזקו את החששות מפני התגברות האינפלציה, הלחצים האינפלציוניים ממשיכים בעיקרם להיות מתונים וקיים "חוסר ודאות גבוה" ביחס לתחזית הכלכלית.

"הכלכלה עדיין רחוקה מיעדי התעסוקה והאינפלציה שלנו, וכנראה שיחלוף זמן-מה עד שתושג התקדמות משמעותית נוספת", אמר פאואל לפי נוסח של דבריו שפורסם לקראת עדותו היום בפני ועדת הבנקאות של הסנאט.

לדבריו, הבנק המרכזי "מחויב לנצל את מלוא מגוון הכלים שעומדים לרשותו כדי לתמוך בכלכלה וכדי להבטיח כי התאוששותה מתקופה קשה זו תהיה איתנה ככל האפשר".

"אמנם עלינו לא להמעיט באתגרים שעומדים בפנינו כעת, אולם ההתפתחויות מצביעות על שיפור בתחזית להמשך השנה. ההתקדמות בחיסונים במיוחד אמורה לסייע לזרז את החזרה לפעילות נורמלית", אמר פאואל, אשר יעיד מחר בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים.

מחירי הבתים בארה"ב בזינוק השנתי החד מ-2013

מחירי הבתים בארה"ב כולה קפצו ב-10.4% בשנת 2020, הזינוק השנתי החד ביותר מאז 2013, לפי מדד קייס-שילר שפורסם היום. זאת לאחר עלייה של 9.5% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 9.9% בשנת 2020.

מדד קייס-שילר העוקב אחרי מחירי הבתים ב-10 ערים גדולות בארה"ב קפץ בדצמבר ב-9.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, לאחר עלייה של 8.9% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר.

המדד שעקוב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות זינק ב-10.1% לאחר עלייה של 9.2% בחודש הקודם.

נפילות חדות במטבעות הדיגיטליים: ביטקוין מאבד 13%, לייטקוין ואתריום 18%

שער הביטקוין

נפילות חדות נרשמות במטבעות הדיגיטליים, לאחר נסיקת הביטקוין אתמול למעל 54 אלף דולר. כעת צונח המטבע הפופולרי ב-13% ונסחר ב-47,472 דולר. האתריום צולל גם הוא ב-18% ונסחר ב-1,480 דולר לאתריום.

מטבעות אחרים יורדים גם הם: הדודג'קוין מפחית 18.2% מערכו, הלייטקוין יורד ב-19.5% והריפל צונח ב-21%.

אתמול הזהירה שרת האוצר של ארה"ב, ג'נט ילן, מ"חוסר היעילות הקיצוני" של הביטקוין כאמצעי תשלום. בנוסף דיברה על מחירו הסביבתי, לאור החשמל הרב שנדרש כדי לכרות מטבעות, והתריעה על השימוש בו בפעילויות לא חוקיות.

הונג קונג עלתה ב-1%; שנחאי ירדה

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, על אף הירידות שנרשמו אתמול בוול סטריט. הונג קונג עלתה ב-1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.3%; סידני עלתה ב-0.7%; בבורסת טוקיו לא התקיים היום מסחר לרגל חג. בשוק הסחורות, הנפט מסוג ברנט עולה ב-1.4% ל-66.18 דולר לחבית בלונדון.

הביטקוין ממשיך לרדת, לאחר שהגיע בסוף השבוע לשיא של 58 אלף דולר וחצה את שווי השוק של טריליון דולר. כעת נופל מחיר הביטקוין ב-12% ל-48,644 דולר. גם אתריום, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו, צונח ב-17% ל-1,570 דולר.

רווח גבוה מהצפוי ל-HSBC

בנק HSBC דיווח היום על רווח שנתי גבוה מהמצופה והודיע כי ישלם למשקיעים דיווידנד לראשונה מאז פרוץ מגפת הקורונה. HSBC, הבנק הגדול באירופה במונחי נכסים, אשר רוב הכנסותיו מגיעות מאסיה, דיווח על רווח לפני מס של 8.78 מיליארד דולר ב-2020, ירידה של 34% לעומת השנה הקודמת אך מעל לתחזיות אנליסטים, שצפו כי יסתכם ב-8.33 מיליארד דולר. הבנק רשם הכנסות של 50.43 מיליארד דולר, ירידה של 10% לעומת 2019.

"המגפה השפיעה באופן בלתי נמנע על ביצועינו הפיננסיים ב-2020", אמר נואל קווין, מנכ"ל HSBC, בהודעה עם פרסום הדו"חות. "השבתת רוב הכלכלה העולמית במחצית הראשונה של השנה גרמה לעליה חדה בהפסדי האשראי, והורדות הריבית הפחיתו את הכנסותינו בתחומים החשופים לריבית", הוסיף.

נאסד"ק צנח בכ-2.5%; הנפט מזנק ב-4%

המסחר בוול סטריט נסגר במגמה מעורבת: דאו ג'ונס עלה ב-0.2%; S&P 500 איבד 0.6% ונאסד"ק נסוג ב-2.5%.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק זינק ביותר מ-4% למחיר של 61.69 דולר לחבית.

תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים עלו לסביבות 1.36% לאחר שהגיעו באחרונה לשיא של שנה; אג"ח ל-30 שנה נגעו בשיא של שנה עם תשואות של 2.2%.

מניית בואינג איבדה 2% לאחר שיונייטד איירליינס קירקעה 24 מטוסי 777 בשל תקלה במנוע. מניית פייבר איבדה 12% בעקבות הודעת מיקרוסופט כי לינקדאין תפתח זירת מסחר לפרילנסרים.

מחר צפוי יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, לשאת עדות חצי שנתית בפני ועדת הבנקאות של הסנאט על מצב הכלכלה.

ילן על הביטקוין: ספקולטיבי מאוד, לא יעיל

ביטקוין

שרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן, חזרה הערב (שני) על אזהרותיה מפני המטבע הדיגיטלי הפופולרי בעולם. "אנשים צריכים להיזהר, הוא עלול להיות תנודתי מאוד, ואני חוששת מההפסדים שמשקיעים עלולים לספוג", אמרה ילן בראיון לניו יורק טיימס. קודם לכן היא תיארה את הביטקוין כ"ספקולטיבי מאוד".

ביטקוין הגיע השבוע בפעם הראשונה לשווי שוק של יותר מטריליון דולר. המטבע יורד בכ-7%, למחיר של 53,200 דולר למטבע בודד.

מניית גיימסטופ מזנקת ב-10%

מניית גיימסטופ חזרה להיות במרכז תשומת הלב - והיא מזנקת כעת ב-10%.

לאחר סגירת המסחר ביום שישי, קית פטריק גיל, יועץ פיננסי בן 34 ממסצ'וסטס הידוע בכינוי "החתלתול השואג" על שם ערוץ היוטיוב שלו, העלה באתר הפורומים רדיט פוסט על המניה, מה שלא עשה מתחילת החודש.

על פי הפוסט, האחזקות שלו במניה עלו מ-50 אלף בפוסט הקודם ל-100 אלף מניות. התגובות באתר היו נלהבות.

לפני ארבעה ימים עמד המסחר במניית גיימסטופ במוקד שימוע שקיימה ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים בארה"ב. בשימוע הופיע גם גיל.

אירופה נסגרה בירידות שערים

בורסות אירופה נסגרו בירידות שערים: לונדון נסוגה ב-0.2%, פרנפוקרט ירדה ב-0.3%, פריז נסוגה ב-0.1%. מדד סטוקס 600 ירד ב-0.4%.

סוחרים בשוקי המניות חוששים כי העליות שנרשמו בשבוע שעבר בתשואות של אג"ח פוגעות באטרקטיביות של המניות.

מדד ביטחון העסקים של Ifo בגרמניה בפברואר עלה ל-92.4 נקודות לעומת 90.3 נקודות בינואר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולים כעת ב-0.8% למחיר של 59.72 דולר לחבית. הין היפני מתזחק ב-0.3% מול הדולר, היורו והליש"ט נחלשים ב-0.1%. מדד הדולר עולה ב-0.2%.

מחיר הנחושת עבר את 9,000 דולר לטונה

מחיר הנחושת עלה הבוקר מעל 9,000 דולר לטונה לראשונה מזה תשע שנים בעוד המשקיעים מהמרים כי ההידוק בהיצע יימשך כשהעולם מתאושש מהמגפה.

החוזים העתידיים על הנחושת עולים ב-1.2% בבורסת הסחורות של לונדון, לאחר שהגיעו למחיר של 9,269.50 דולר לטונה – המחיר הגבוה ביות מאז 2011. הסחורה בדרכה ל-11 חודשים רצופים של עליות - רצף חסר תקדים. בפברואר 2011 הגיע מחיר הנחושת ל-10,190 דולר לטונה.

שנחאי ירדה ב-1.5% לאחר הותרת הריבית ללא שינוי

בורסת שנחאי ירדה במסחר ב-1.5% לאחר שהריבית במשק נותרה ללא שינוי, 3.85%, בהתאם לתחזיות האנליסטים.

טוקיו עלתה ב-0.5%. הונג קונג ירדה ב-1.1%. סינגפור עלתה ב-0.2%. סיאול ירדה ב-0.9%.

שר החוץ הסיני וואנג יי אמר היום כי סין רוצה שארה"ב תסיר את הסנקציות והמכסים שהטילה עליה, כדי "ליצור את התנאים ההכרחיים לשיתוף פעולה סיני-אמריקאי".

הין היפני מתחזק ב-0.2% מול הדולר. החוזים העתידיים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-1.2% ל-59.9 דולר לחבית.

החוזים העתידיים על פתיחת המסחר בוול סטריט מצביעים על ירידות של עד 0.3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום