הזהב בפתיחת השנה הגרועה זה 30 שנה; וול סטריט בשבוע שלילי ראשון החודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריטצילום: Nicole Pereira/אי־פי
עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע שלילי ראשון החודש

בורסות וול סטריט השלימו את הירידה השבועית הראשונה החודש, בצל חששות כי עליית תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות תפגע בתיאבון המשקיעים למניות, וכי התייקרות עלויות המימון ולחצים אינפלציוניים עלולים לבלום את התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם.

עם זאת, מדדי נאסד"ק ודאו ג'ונס נסגרו היום בעליות קלות, לאחר ששרת האוצר האמריקאית, ג'נט ילן, אמרה כי יש צורך בתמריצים ממשלתיים נוספים לכלכלה, ועל רקע דו"חות רבעוניים חזקים של חברות דוגמת דיר ואפלייד מטריאלס.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.1% אולם ירד בסיכום שבועי ב-1.6% - שבוע שלילי ראשון מזה שלושה שבועות. מדד דאו ג'ונס, שקטע אתמול רצף של שלושה ימים שבהם שבר שיאים, נסגר היום בעליות קלות ביותר, בדרכו לעלייה שבועית של 0.1% - שבוע חיובי שלישי ברציפות. מדד S&P 500 נסוג ב-0.2% בדרכו ליום רביעי ברציפות של ירידות - רצף הימים השלילי הארוך מזה חודשיים. בסיכום שבועי נסוג המדד ב-0.7% - ירידה שבועית ראשונה החודש.

מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000, הנחשב לרגיש יותר לצמיחה כלכלית בארה"ב, קפץ היום ב-2.2%. זו הפעם השמינית בלבד בתולדות המדד שהוא קפץ ביותר מ-2% ביום שבו מדד S&P 500 נסוג.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.34% - רמתה הגבוהה ביותר זה כשנה. התשואה גם השלימה את הזינוק השבועי החד ביותר מזה שישה שבועות לאחר שקפצה ב-0.14% השבוע.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%.

מניית דיר זינקה ב-9.6% בוול סטריט לאחר שיצרנית המיכון הכבד דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, וגם העלתה את תחזית הרווח השנתי על רקע התאוששות במגזרי החקלאות והבנייה.

מניית אפלייד מטריאלס קפצה ב-5.3%, לאחר שיצרנית ציוד ייצור השבבים סיפקה אמש לאחר הסגירה תחזית חזקה לרבעון הנוכחי הודות לצמיחה בהזמנות מצד יצרניות שבבים שמזדרזות להגדיל את תפוקתן בצל מחסור עולמי במוליכים למחצה.

מניית נובהווקס (סימול NVAX) עלתה ב-4.8% לאחר שיצרנית התרופות חתמה על הסכם עם הברית הגלובלית לחיסונים (GAVI) לאספקת 1.1 מיליארד מנות של חיסון לקורונה שפיתחה.

הנפט נסגר מתחת ל-60 דולר בניו יורק; הברנט עלה שבוע 5 ברצף

מחיר הנפט נסוג היום בניו יורק ושב ונסגר מתחת לרמה של 60 דולר לחבית, בדרכו לירידה שבועית ראשונה מזה שלושה שבועות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 59.24 דולר לחבית, ירידה של 2.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחירו ב-0.4%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגרו במחיר של 62.91 דולר לחבית, ירידה של 1.6%. בסיכום שבועי טיפס מחיר הברנט ב-0.8% בדרכו לשבוע חיובי חמישי ברציפות.

הזהב בפתיחת השנה הגרועה זה 30 שנה; הנחושת ברמתה הגבוהה מ-2011

מחיר הזהב נסגר היום בעליות בניו יורק על רקע היחלשות הדולר בעולם שפגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים. עם זאת, מחירו נפל ב-2.5% בסיכום שבועי לאחר שזינוק בתשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פגע בביקוש למתכת, והמתכת היקרה רשמה עד כה את פתיחת השנה הגרוע ביותר מזה שלושה עשורים.

מחיר הנחושת נסגר היום בשיא של יותר מתשע שנים לאחר שציפיות להתאוששות הכלכלה הגבירו את הביקוש למתכת.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,777.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפל מחירם ל-1,759 דולר לאונקייה - רמתו הנמוכה ביותר מאז יוני. מתחילת השנה נפל מחיר הזהב ב-6.5% - פתיחת השנה הגרוע ביותר מזה 30 שנה.

החוזים על הנחושת למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 4.074 דולר לליברה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2011, לאחר עלייה של 4.4%. בסיכום שבועי זינק מחיר הנחושת ב-7.6%.

גידול מפתיע במכירות בתים בארה"ב; המחירים קפצו ב-14% תוך שנה

המכירות של בתים קיימים בארה"ב טיפסו במפתיע בינואר לשיא של שלושה חודשים, בעוד האמריקאים מנצלים את ריביות המשכנתאות הנמוכות.

המכירות של בתים קיימים גדלו ב-0.6% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 6.69 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 6.6 מיליון. נתוני דצמבר תוקנו כלפי מטה לקצב של 6.65 מיליון.

"אנחנו צריכים להגדיל את מלאי הבתים", אמר הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן, בעת פרסום הנתונים. "המכירות יוכלו לטפס אפילו יותר" אם יהיו יותר בתים בשוק, אמר.

ריביות המשכנתאות הנמוכות אמנם מאפשרות לאנשים רבים יותר לרכוש בתים, אולם מחירי הבתים מזנקים. מחיר המכירה החציוני טיפס בינואר ל-303,900 דולרים, זינוק של 14.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

צמיחת העסקים בארה"ב בשיא של שש שנים

מדד מנהלי הרכש (PMI) בארה"ב טיפס בפברואר לרמה של 58.8 נקודות, רמתו הגבוהה מאז 2015, לעומת רמה של 58.7 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף הרעה בתנאים הכלכליים.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים טיפס בפברואר לרמה של 58.9 נקודות, רמתו הגבוהה מאז מארס 2015, לעומת רמה של 58.3 נקודות בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 58 נקודות.

מנגד, מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור נסוג ל-58.5 נקודות לעומת 59.2 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 59 נקודות.

אירופה נסגרה בעליות; הליש"ט מעל 1.4 ד' בראשונה זה 3 שנים

בורסות אירופה קטעו את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוקטובר על רקע דו"חות כספיים מעודדים של חברות ביבשת ונתוני מקרו כלכליים שפורסמו בגוש היורו. הליש"ט טיפס מעל לשער של 1.4 דולר זו הפעם הראשונה מאז אפריל 2018.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.5%, עלייה ראשונה מזה ארבעה ימים, בדרכו לעלייה שבועית של 0.2%.

הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.4019 דולר לליש"ט. היורו מטפס ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2135 דולר ליורו, לאחר שמדד פעילות הייצור בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו - טיפס בפברואר בשיעור חד מהצפוי.

מניית הרמס טיפסה ב-3.1% לאחר שחברת מוצרי היוקרה דיווחה על זינוק במכירותיה ברבעון הרביעי של 2020. מניית אליאנץ טיפסה ב-0.3% לאחר שחברת הביטוח הגרמנית דיווחה על רווח תפעולי גבוה מהצפוי ברבעון האחרון. מניית דנונה עלתה ב-2.2% לאחר שחברת המזון הצרפתית העריכה כי תשוב לצמיחה ברבעון השני של השנה.

שווי שוק הביטקוין מעל טריליון ד'; מתקרב ל-55 אלף ד'

השווי שוק של ביטקוין טיפס היום בפעם הראשונה לטריליון דולר, והתשואה על ההשקעה במטבע הדיגיטלי עולה כעת באופן נכיר  על ביצועי נכסים מסורתיים יותר כמו מניות וזהב.

שווי מטבע הקריפטו הפופולרי בעולם קפץ ביותר מ-415 מיליארד דולר מתחילת 2021 ליותר מטריליון דולר, לפי נתוני בלומברג. מדד גלקסי קריפטו של בלומברג, העוקב אחרי ביטקוין וארבעה מטבעות דיגיטלים נוספים, יותר מהוכפל באותה התקופה. ביטקוין נסחר כעת במחיר של 54,717 דולרים, עלייה של 6.2% ביממה החולפת, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ.

הפעילות העסקית בגרמניה וצרפת צמחה למרות הסגרים

מדדי IHS מרקיט שמתפרסמים הבוקר (ו') מצביעים על כך שהפעילות העסקית בגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באיחוד האירופי, התחזקה בחודש החולף בהובלת מגזר הייצור. זאת למרות הסגר שבו נתונה המדינה - שנתן את אותותיו במגזר השירותים.

מדד מנהלי הרכש לחודש פברואר הגיע לרמה של 51.3 נקודות, מול 50.8 נקודות בינואר - שיא של חודשיים - כאשר כל נתון מעל 50 נקודות מצביע על צמיחה. במגזר השירותים הגיע המדד לרמה של 45.9 נקודות - שפל של תשעה חודשים - ובמגזר הייצור טיפס לרמה של 60.06 מול 57.1 בחודש ינואר, ושבר שיא של שלוש שנים.

בצרפת עלה מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ל-55 נקודות מול 51.6 בינואר, ורשם את הצמיחה הגדולה ביותר שנרשמה מאז פברואר 2018.

יום הפכפך באסיה; טוקיו הפחיתה 0.7%

המסחר בבורסות אסיה נסגר במגמה מעורבת לאחר שלושה ימי מסחר בוול סטריט שנסגרו בירידות.

הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי מוסיפה 0.6%; סינגפור מפחיתה 1.1% מערכה.

טוקיו הפחיתה 0.7% מערכה וסגרה שלושה ימים של ירידות, לאחר ששברה שיאים של שלושה עשורים בתחילת השבוע - ולאחר שמדד ניקיי הוסיף 10% לערכו מתחילת 2021.

מדד המחירים לצרכן ביפן ירד ב-0.6% בחודש ינואר ביחס לתקופה המקבילה ב-2020, לאחר חמישה חודשים של ירידות. עם זאת, הירידה היתה קטנה מהצפוי לאור ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה במדינה, שהובילה לסגרים נרחבים באזורי מפתח לכלכלה.

ההיי-טק הוביל הירידות בוול סטריט; וול-מארט נחתכה ב-27 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום השלישי ברציפות, על רקע אזהרת רווח של ענקית הקמעונות וול-מארט, ולאחר שמספר המובטלים החדשים בארה"ב קפץ במפתיע, והתחלות הבנייה ירדו בפעם הראשונה מזה חמישה חודשים.

תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה משיא של שנה, והדולר נחלש ביחס למטבעות המרכזיים בעולם. בשוק הסחורות, מחיר הנפט נסוג משיא של 13 חודשים, ואילו מחיר הזהב התאושש משפל של 8 חודשים, וטיפס בראשונה מזה חמישה ימים.

מדד נאסד"ק, שרשם אתמול את יומו הגרוע ביותר זה כמעט שלושה שבועות, נסגר היום בירידה של 0.7%, לאחר שכבר נפל ב-1.2% במהלך יום המסחר. מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול בשיא זה היום השלישי ברציפות, נסוג ב-0.4% - ירידה ראשונה מזה שבוע. מדד S&P 500 איבד 0.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.29%. זאת, לאחר שבמהלך המסחר אתמול עלתה התשואה לרמה של 1.33% - רמתה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2020. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 60.52 דולר לחבית, ירידה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה מאז ינואר 2020. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,775 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, לאחר שנסגר ביום רביעי ברמתו הנמוכה מאז יוני.

מניית וול-מארט נפלה ב-6.5% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית הקמעונות הזהירה היום כי צפויה האטה במכירות וברווחיה השנה; וכי הוצאותיה על משכורות עובדים, מיכון וטכנולוגיות אחרות צפויות לגדול במיליארדי דולרים. בעקבות נפילת המניה נחתך שווי השוק של וול-מארט בקרוב ל-27 מיליארד דולר.

מניות ההיי-טק, החשופות במיוחד ללחצים אינפלציוניים, המשיכו להוביל את הירידות גם היום. מניית אפל איבדה 0.9% בדרכה לנפילה תלת-יומית של 4.2%. מניית טסלה ירדה ב-1.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker