וול סטריט סגרה השבוע הגרוע מאוקטובר; גיימסטופ נסקה 1,638% בינואר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריטצילום: Nicole Pereira/אי־פי
עדכונים

וול סטריט בשבוע הגרוע מאוקטובר; גיימסטופ נסקה 1,638% בינואר

בורסות וול סטריט מחקו את כל עליות השנה בדרכן לשבוע הגרוע ביותר מאז אוקטובר, בצל המשך החששות סביב תנודתיות שנגרמת כתוצאה מהשקעות ספקולטיביות של משקיעים חובבנים קטנים. הודעת ג'ונסון אנד ג'ונסון כי החיסון שפיתחה לקורונה מספק הגנה נמוכה יותר באזורים מסוימים בעולם, הכבידה אף היא על סנטימנט המשקיעים. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק נסוג ב-2% בדרכו לירידה שבועית של 3.5%, אולם טיפס ב-1.4% בחודש ינואר כולו. מדד דאו ג'ונס ירד היום ב-2%, ונפל ב-3.3% בסיכום שבועי, וב-2% בסיכום חודשי. מדד S&P 500 איבד היום 1.9% בדרכו לנפילה שבועית של 3.3%, וירידה חודשית של 1.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.08%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מוסיף 0.1%.

בשוק הסחורות: החוזים על הזהב טיפס בראשונה מזה שבעה ימים, אולם ירד בסיכום חודשי, ואילו מחיר הנפט השלים זינוק של יותר מ-7% בינואר. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,850.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, וקטעו בכך את רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז מארס 2019. בסיכום שבועי ירד מחיר הזהב ב-0.5% בחודש ינואר כולו איבד 2.4%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו בניו יורק  במחיר של 52.2 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, אולם קפצו ב-7.6% בינואר כולו.

מניית קמעונאית משחקי הוידאו גיימסטופ זינקה ב-69% במסחר בוול סטריט, לאחר שרובין הוד ופלטפורמות מסחר אחרות באינטרנט נכנעו ללחץ מצד משתמשיהן והסכימו לאפשר מסחר במניות אלה תחת פיקוח הדוק יותר מצדן. אתמול צנחה גיימסטופ ב-44%, לאחר שפלטפורמות מסחר הודיעו כי יגבילו את המסחר במנייתה ובמניות נוספות של חברות כושלות שנמצאו על כוונת השורטיסטים, ואשר זינקו לאחרונה הודות לביקוש מצד גדודי משקיעים חובבנים. בסיכום שבועי קפצה מניית גיימסטופ ב-400%, ובחודש ינואר כולו נסקה ב-1,638%.

מניית רשת בתי הקולנוע AMC זינקה היום בכמעט 55%, לאחר שצללה אתמול ב-56%, ונסקה בסיכום שבועי ב-278%, ובקרוב ל-530% בינואר כולו. מניית הקמעונאית אקספרס קפצה ב-27%, לאחר שנפלה ביום חמישי ב-50%, אולם השלימה זינוק של 556% בינואר. מניית חברת השירותים הפיננסים סייברט פייננשל, המצטרפת הטרייה לרשימת המניות שעליהן מסתערים הסוחרים הקטנים המאורגנים באתר רדיט, נסקה היום ב-121%.

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון נפלה ב-3.6% בעקבות הודעת החברה היום כי החיסון שפיתחה לקורונה סיפק הגנה של 72% נגד הנגיף בניסויים שנערכו בארה"ב, אך הגנה נמוכה יותר של 66% בניסויים אחרים שנערכו באמריקה הלטינית, והגנה של 57% בניסויים בדרום אפריקה.

מניית קטרפילר נסוגה ב-0.9% למרות שיצרנית ציוד הכרייה והבנייה הגדולה בעולם דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, והעריכה כי צפויה צמיחה במכירותיה ברבעון הנוכחי הודות לפעילות מוגברת בענף הבנייה.

בורסות אירופה נפלו ביותר מ-3% השבוע - הגרוע מאוקטובר

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל המשך החששות סביב תנודתיות שנגרמת כתוצאה מהשקעות ספקולטיביות של משקיעים חובבנים קטנים בוול סטריט, ולמרות נתוני צמיחה שפורסמו בשלוש הכלכלות הגדולות בגוש היורו אשר הצביעו על כך שהגוש עשוי להצליח לחמוק ממיתון עמוק יותר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.8%; פרנקפורט נפלה ב-1.7%; פריז צנחה ב-2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1.9% בדרכו לנפילה שבועית של 3.1% - השבוע הגרוע ביותר מאז שלהי אוקטובר.

מניית H&M נפלה ב-5% בבורסת שטוקהולם, לאחר שקמעונאית האופנה השניה בגודלה בעולם דיווחה על נפילה ברווח השנתי שלה על רקע מגפת הקורונה. H&M השוודית דיווחה על נפילה של 88% ברווח לפני מס שלה בשנה שהסתיימה בנובמבר ל-2.05 מיליארד קרונה שוודית (245 מיליון דולר), על אף קיצוצי הוצאות גדולים. ברבעון הרביעי של השנה, נפל הרווח ב-32% ל-3.67 מיליארד קרונה, לאחר שהמכירות ירדו ב-10%. יותר משליש מ-5,000 חנויותיה של H&M בעולם סגורות כרגע.

החוזים למכירת בתים בארה"ב ירדו חודש רביעי ברצף

החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב ירדו בדצמבר זה החודש הרביעי ברציפות, על רקע היצע נמוך בשוק הדיור, שגרם לעליות מחירים.

החוזים למכירת בתים ירדו בחודש שעבר ב-0.3%, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.1%.

לעומת דצמבר 2019, זינקו החוזים למכירת בתים ב-21.4%. המכירות של בתים קיימים זינקו בשנת 2020 לשיא של 14 שנים.

ירידה בצריכה הפרטית בארה"ב למרות צמיחה בהכנסות

הצריכה הפרטית בארה"ב ירדה בדצמבר, זה החודש השני ברציפות, למרות צמיחה חדה מהתחזיות בהכנסה האישית. הצריכה הפרטית ירדה ב-0.2% בדצמבר בהמשך לנפילה של 0.4% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר של 0.5% בדצמבר.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס בדצמבר ב-0.4% לאחר שנותר ללא שינוי בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.3%. לעומת דצמבר 2019 טיפס המדד ב-1.3%, לעומת עלייה של 1.1% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה בדצמבר ב-0.3% לעומת החודש הקודם - מעל לתחזיות לעלייה של 0.1%. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת טיפס מדד הליבה ב-1.5% - מעל לתחזיות הכלכלנים שצפו עלייה של 1.3%.

ההכנסה האישית גדלה בדצמבר ב-0.6% לעומת החודש הקודם, לאחר ירידה של 1.3% בנובמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.1% לאחר ירידה של 1.1% שעליה דווח במקור בנובמבר.

שברון עברה במפתיע להפסד עקב הוצאות סביב רכישת נובל

ענקית האנרגיה האמריקאית שברון דיווחה היום במפתיע על מעבר להפסד ברבעון הרביעי של 2020, לאחר שנפילה בביקוש לדלק פגעה בעסקי הזיקוק ובעקבות הפרשות גדולות שרשמה החברה על רקע רכישת חברת נובל אנרג'י, המחזיקה במאגרי תמר ולווייתן בישראל.

שברון דיווחה על הפסד של סנט אחד למניה ברבעון האחרון, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של שבעה סנט למניה. מניית החברה נסוגה ב-1.5% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

מחירי הנפט הגולמי הנמוכים והפסדים בסך 338 מיליון דולר מפעילות בתי הזיקוק של שברון, מחקו את מרבית הרווחים מפעילות קידוחי הנפט והגז הטבעי ברבעון. מלבד זאת, רשמה החברה גם הוצאות של 120 מיליון דולר הקשורות לעסקת רכישת נובל וכן גידול בהוצאות הפנסיה.

ד"ר מרטנס הונפקה לפי שווי של 5 מיליארד ד'

מניית ד"ר מרטנס זינקה ב-18% מיד לאחר הנפקתה בבורסת לונדון. פרמירה הולדינגס, החברה המחזיקה במותג הנעליים האייקוני, גייסה כמעט 1.3 מיליארד ליש"ט, אשר מעניקים לחברה שווי שוק של 3.7 מיליארד ליש"ט (5.07 מיליארד דולר), בהנפקה הגדולה ביותר בבורסת לונדון מאז ספטמבר. זהו שווי גבוה יותר מפי עשרה מ-300 מיליון ליש"ט ששילמה פרמירה עבור ד"ר מרטנס כשרכשה את המותג ב-2014. המסחר המלא במניה יתחיל ב-3 בפברואר, יום רביעי.

ההנפקה של ד"ר מרטנס מגיעה לאחר שביום רביעי הונפקה חברת InPost הפולנית, יצרנית לוקרים, בבורסת אמסטרדם לפי שווי של 9.5 מיליארד יורו (11.50 מיליארד דולר). המניה זינקה ב-20% ביום ההנפקה.

בורסות אסיה ננעלו בירידות שערים

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות, לאחר שוול סטריט התאוששה אתמול מהירידה החדה ביותר מזה כמעט שלושה חודשים, ועל רקע נתונים מקרו כלכליים מאכזבים ביפן. טוקיו נפלה ב-1.9%; שנחאי ירדה ב-0.6%; הונג קונג נחלשה ב-0.9%; סיאול נפלה ב-3%; סידני ירדה ב-0.7%.

התפוקה התעשייתית ביפן המשיכה לרדת בדצמבר, בשל הירידה בביקוש כתוצאה מההגבלות שהוטלו ביפן ובכל העולם בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה. התפוקה ירדה ב-1.6% בדצמבר, לאחר ירידה של 0.5% בנובמבר ומעט מעל ירידה של 1.5% שצפו אנליסטים שהשתתפו בסקר של רויטרס.

בנפרד, דווח ביפן כי מספר המשרות הפנויות ירד ב-2020 בשיעור החד ביותר מזה 45 שנה, בשעה ששיעור האבטלה בדצמבר נותר ללא שינוי, ברמה של 2.9%.

שווי קוואלטריקס קפץ ל-27 מיליארד ד' ביומה הראשון בוול סטריט

מניית קוואלטריקס (Qualtrics), ספקית שירותי התוכנה בענן לשאלונים מקוונים שפוצלה מענקית התוכנה הגרמנית SAP, זינקה ב-51.7% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט, לאחר שביצעה הנפקה ראשונה לציבור (IPO) במחיר גבוה מהיעד.

קוואלטריקס, הנסחרת תחת הסימול XM, מכרה בהנפקה 51.7 מיליון מניות במחיר של 30 דולר למניה - מעל לטווח היעד של 27-29 דולר למניה.

עם סגירת יום המסחר הראשון של המניה בבורסת נאסד"ק, היה מחיר המניה 45.5 דולרים, המשקף לחברה שווי שוק של 27.3 מיליארד דולר.

קוואלטריקס, שנוסדה בארה"ב בשנת 2002, נרכשה על ידי SAP בשלהי 2018 תמורת שמונה מיליארד דולר. SAP ממשיכה להחזיק בגרעין השליטה בחברה גם לאחר ההנפקה, וכן בכל מניות קלאס B של החברה, שמעניקות זכויות הצבעה נוספות.

וול סטריט התאוששה מהיום הגרוע מאוקטובר; אפל נפלה ב-4%

בורסות וול סטריט התאוששו מהנפילה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר, לאחר שמגבלות חדשות שהוטלו על סחרני יום חובבנים, איפשרו לקרנות גידור לשוב ולהשקיע במניות שנאלצו למכור בימים האחרונים כדי לצמצם חשיפה לסיכונים. נתוני תביעות אבטלה מעודדים שפורסמו היום בארה"ב העניקו אף הם רוח גבית למדדים.

מדד S&P 500, שרשם אתמול הנפילה היומית החדה ביותר מזה שלושה חודשים תוך שהוא מוחק את כל עליות 2021, התאושש היום ב-1%; מדד נאסד"ק עלה ב-0.5%. מדד דאו ג'ונס הוסיף 1%.

במוקד תשומת הלב היום עמדו מניותיהן של החברות שנמצאות במוקד המאבק בין גדודי משקיעים חובבנים המכונסים ברדיט ובפורומים מקוונים אחרים, לבין השורטיסטים המקצוענים. מניות אלו, שמחיריהן זינקו במאות ואלפי אחוזים בשבועות האחרונים, צללו היום בעקבות מגבלות שהוטלו על המסחר בהן מצד פלטפורמות מסחר דוגמת רובין הוד ואינטראקטיב ברוקרס.

מניית קמעונאית משחקי הוידאו גיימסטופ, שקפצה אתמול בכ-135% בדרכה לנסיקה של למעלה מ-1,700% מתחילת החודש, צנחה היום ב-43%. מניית AMC, שקפצה ב-570% בחמישה ימי המסחר הקודמים, צללה היום ב-56%. מניית הקמעונאית אקספרס, שזינקה אתמול ב-214% בדרכה לקפיצה של כמעט 950% מתחילת השנה, נפלה היום ב-50%. מניית בלאקברי צנחה ב-41%.

מנגד, מניית חברת התעופה אמריקן איירליינס, אחת המצטרפות הטריות לראלי במניות שעל כוונת השורטיסטים, המריאה ב-9.3%.

בה בעת, עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט נמשכה: מניית מקדונלדס נסגרה כמעט ללא שינוי לאחר  שענקית המזון המהיר דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים. מניית מסטרקארד עלתה ב-2.7% לאחר שענקית התשלומים דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי ברווחיה והכנסותיה ברבעון הרביעי של 2020.

מניית אפל נפלה ב-3.5% לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה אתמול בראשונה בתולדותיה על מכירות רבעוניות של יותר מ-100 מיליארד דולר, אולם לא סיפקה תחזית הכנסות לרבעון הנוכחי, זה הרבעון הרביעי ברציפות.

מניית פייסבוק נסוגה ב-2.6% למרות שמפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם, דיווחה אמש על תוצאות כספיות שעלו על תחזיות האנליסטים.

מניית טסלה נסוגה ב-3.3% לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות שבראשה עומד אילון מאסק, דיווחה אמש על רווח רבעוני נמוך מהצפוי, ולא סיפקה תחזית מדויקת לגבי מספר כלי הרכב שתמסור ללקוחות השנה.

קאמבק באירופה; נסגרו בעליות לאחר שמחקו כל עליות 2021

בורסות אירופה התאוששו מנפילות של יותר מ-2% שרשמו בתחילת יום המסחר, ונסגרו בעליות קלות בעקבות התאוששות שוקי המניות בוול סטריט מהירידות החדות שרשמו יום קודם לכן. עם זאת, סגרים ומגבלות חריפות שהוטלו ברחבי היבשת במטרה למנוע את התפשטות המוטציות השונות של וירוס הקורונה, המשיכו להכביד על סנטימנט המשקיעים באירופה.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.6%; פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פריז הוסיפה 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שרשם אתמול את יומו הגרוע ביותר זה חמישה שבועות, נסגר בעלייה של 0.1%, לאחר שכבר נפל ביותר מ-2% במהלך יום המסחר, תוך מחיקת כל עליות 2021.

בה בעת, הנפילות החדות של מניות שנמצאות במוקד המאבק בין גדודי משקיעים חובבנים המכונסים ברדיט ובפורומים מקוונים אחרים, לבין השורטיסטים המקצוענים בוול סטריט, נרשמו גם באירופה. מניית נוקיה הפינית, שזכתה לאזכורים רבים בפורום משקיעי וול סטריט ברדיט, צנחה היום ב-13.3% בבורסת הלסינקי, לאחר שקפצה ב-14% ביום הקודם.

חברת הלואו קוסט איזיג'ט דיווחה על צניחה של 90% בהכנסות ברבעון הרביעי של 2020 לעומת השנה הקודמת. עם זאת, היא צופה התאוששות בהמשך השנה בעקבות הפצת החיסונים לקורונה. חברת הלואו קוסט ההונגרית וויז אייר דיווחה על צניחה של 77% בהכנסות ברבעון והפסד של 77 מיליון יורו.

ספרד דיווחה כי שיעור האבטלה ברבעון הרביעי של 2020 נותר סביב 16%. כ-19.3 מיליון איש מובטלים במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker