נאסד"ק שבר שיאים; אינטל צנחה ב-9%; יבמ ב-10%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריט
וול סטריט
עדכונים

נאסד"ק שבר שיאים; אינטל צנחה ב-9%; יבמ ב-10%

מדד דאו ג'ונס

בורסות וול סטריט נסוגו משיא ונסגרו בירידות בראשונה השבוע, לאחר שהמומחה הבכיר בארה"ב למחלות מדבקות, ד"ר אנתוני פאוצ'י, אמר כי נראה שהחיסונים נגד נגיף הקורונה יעילים פחות נגד גרסאות חדשות של הנגיף. מניות ההיי-טק שברו שיאים. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא, בדרכו לזינוק שבועי של 4.2%. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.6% אולם טיפס בסיכום שבועי ב-0.6%. מדד S&P 500 ירד ב-0.3% אולם טיפס ב-1.9% השבוע. זאת לאחר שרשם שלשום (רביעי) את הזינוק החד ביותר ביום השבעת נשיא נבחר מאז שה-20 בינואר נקבע כמועד הרשמי של תחילת כהונת נשיא ארה"ב, בשנת 1937.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03%, לרמה של 1.08%.

מניית יבמ נפלה ב-9.9% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית המחשוב דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר אמש על ירידה חדה מהצפוי בהכנסותיה רבעוניות - רבעון רביעי ברציפות של התדרדרות בתוצאותיה בשורה העליונה.

מניית אינטל צנחה ב-9.3%, לאחר זינוק של 6.5% שרשמה בדקות האחרונות של המסחר אתמול בוול סטריט, אחרי שענקית השבבים הקדימה לפרסם את דו"חותיה הרבעוניים שהיו אמורים לצאת לאחר סגירת המסחר אמש. בה בעת, החברה הודיעה כי פתחה בחקירת דיווחים לפיהם האקרים הצליחו לפרוץ אל דו"חותיה הכספיים הרבעוניים ולהדליף אותם לפני מועד הפרסום המתוכנן.

הנפט מחק עליות השבוע עקב גידול מפתיע במלאי בארה"ב

מחיר הנפט נסוג היום בדרכו לירידה שבועית בעקבות גידול מפתיע במלאי הנפט הגולמי בארה"ב, ועל רקע חששות כי מגבלות חדשות שהוטלו בסין עקב התפרצות הקורונה יפגעו בביקוש לנפט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 52.27 דולר לחבית, ירידה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-0.3%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-4.4 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה של 1.2 מיליון חביות במלאי.

היחלשות הדולר דחפה את הזהב לשבוע הטוב זה חודש

מחיר הזהב נסוג על רקע התאוששות הדולר, שהקטינה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים. עם זאת, בסיכום שבועי רשם הזהב את הזינוק החד ביותר מאז אמצע דצמבר.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,856.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.4% - שבוע חיובי ראשון מזה שלושה שבועות, והעלייה השבועית החדה ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-18 בדצמבר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס היום ב-0.1%, אולם נמצא בדרכו לירידה שבועית של 0.6%. עם זאת, מתחילת החודש טיפס המדד ב-0.3%.

מניות התעופה והתיירות הובילו הירידות באירופה

בורסות אירופה נסגרו בירידות בראשונה מזה שלושה ימים על רקע נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו ביבשת. מגזרי התעופה והתיירות הובילו את הירידות בעקבות הטלת מגבלות נוספות ביבשת בשל מגפת הקורונה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.3%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז איבדה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.6% אולם הצליח לחלץ עלייה שבועית של 0.2%.

הליש"ט נחלשת ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.368 דולר לליש"ט, לאחר שראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר כי הסגר השלישי שהוטל בממלכה עלול להימשך עד לקיץ. היורו מתחזק ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2179 דולר ליורו.

המכירות הקמעוניות בבריטניה עלו מעט בדצמבר, בשל הקניות לקראת חג המולד. לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הבריטית, עלו המכירות ב-0.3% בדצמבר לעומת החודש הקודם, מתחת לתחזיות שצפו עליה חדה יותר של 1.5%. במהלך החודש נכנסה בריטניה בהדרגה לסגר.

המכירות בדצמבר היו גבוהות ב-2.7% מרמתן בפברואר, לפני התפרצות הקורונה בבריטניה, וכן עלו ב-2.9% לעומת דצמבר 2019. עם זאת, ב-2020 כולה ירדו המכירות ב-1.9% לעומת 2019, הירידה החדה ביותר אי פעם.

צמיחת מגזר הייצור בארה"ב בשיא של 14 שנים

מדד מנהלי הרכש (PMI) של מגזר הייצור בארה"ב טיפס לרמה של 59.1 נקודות בינואר, רמתו הגבוהה מאז מאי 2007, לעומת רמה של 57.1 נקודות בדצמבר, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד בינואר לרמה של 56.5 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

מכירות בתים קיימים בארה"ב סגרו השנה הטובה מ-2006

שוק הדיור בארה"ב סגר את השנה הטובה ביותר מזה 14 שנים לאחר שריבית המשכנתאות הנמוכה הקפיצה את המכירות של בתים קיימים ב-2020.

המכירות של בתים קיימים בארה"ב גדלו בדצמבר ב-0.7% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 6.76 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לירידה בקצב המכירות לרמה של 6.55 מיליון יחידות. לעומת דצמבר 2019 זינוק מכירות הבתים בכ-22%.

מחיר המכירה החציוני בדצמבר היה 309,800 דולרים, עלייה של כמעט 13% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

בשנת 2020 כולה גדלו המכירות של בתים קיימים ל-5.64 מיליון, המכירות הגבוהות ביותר מאז 2006, ולעומת 5.34 מיליון בשנה הקודמת.

פעילות הייצור בגוש היורו בשפל של שבעה חודשים

הפעילות הכלכלית בגוש היורו ירדה בינואר לשפל של חודשיים, כך לפי מדד מנהלי הרכש של IHS מרקיט שפורסם היום. המדד המשולב ירד בינואר לרמה של 47.5 נקודות, מעט מתחת לתחזיות, לעומת 49.1 נקודות בדצמבר. כל רמה של פחות מ-50 נקודות מעידה על ירידה בפעילות, וכל רמה של יותר מ-50 מראה על עליה.

מדד השירותים ירד ל-45 נקודות לעומת 46.4 בדצמבר, בעוד שמדד הייצור ירד ל-54.5 - שפל של שבעה חודשים - לעומת 56.3 נקודות בדצמבר. "מיתון כפול בכלכלת גוש היורו נראה כרגע יותר ויותר כמו תרחיש בלתי נמנע, בגלל הגבלות הקורונה אשר גובות מחיר נוסף מהעסקים בינואר", אמר כריס ויליאמסון, הכלכלן הראשי של חברת IHS מרקיט.

בורסות אסיה נסגרו בירידות; הונג קונג נפלה ב-1.6%

בורסות אסיה רשמו הבוקר ירידות שערים, על רקע התפשטות מחודשת של הקורונה בסין, ועליה במספר המקרים בדרום-מזרח אסיה. טוקיו ירדה ב-0.4%; שנחאי ירדה ב-0.4%; הונג קונג נפלה ב-1.6%; סיאול ירדה ב-0.6%; סידני ירדה ב-0.4%.

היום התגלו בסין 103 מקרים חדשים של קורונה, היום ה-11 ברציפות שבו יש במדינה יותר מ-100 חולים מאומתים חדשים. ממשלת סין קראה לציבור להימנע מהתקהלויות ונסיעות במהלך חופשת ראש השנה הסינית, חג שיחול בחודש הבא, ואשר נחשב בדרך כלל לאירוע משפחתי חשוב. במקביל נרשמה בימים האחרונים עליה במספר הנדבקים במלזיה, תאילנד והפיליפינים, ובמקרי המוות באינדונזיה.

הונג קונג מחילה החל מסוף השבוע לראשונה סגר על עשרות אלפי תושבים באזור קאולון, בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker