מניות הבנקים גררו את וול סטריט לשבוע הגרוע מאוקטובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

מניות הבנקים גררו את וול סטריט לשבוע הגרוע מאוקטובר

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בדרכן לשבוע הגרוע ביותר זה למעלה מחודשיים, על רקע אכזבת המשקיעים מדו"חות כספיים שפירסמו כמה מהבנקים הגדולים בארה"ב, ובעקבות ירידה חודשית שלישית ברציפות במכירות הקמעוניות בכלכלה הגדולה בעולם. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו. הנפט נסוג משיא של 11 חודשים.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.9%. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.6%; מדד S&P 500 איבד 0.7% - היום היומית החדה ביותר זה למעלה משבוע. בסיכום שבועי איבדו מדדי S&P 500 ונאסד"ק 1.5% כל אחד, ומדד דאו ג'ונס אביד 0.9%. עבור שלושת המדדים היתה זו הירידה השבועית החדה ביותר מאז ה-30 באוקטובר. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 1.09%.

מדד הדולר של ICE, שעוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.6%, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.8%, השבוע ההטוב ביותר מזה 11 שבועות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 52.36 דולר לחבית, ירידה של 2.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה ביותר זה 11 חודשים. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-0.2% בדרכו לשבוע חיובי שלישי ברציפות.

המשקיעים עוקבים גם אחרי עונת הדו"חות לרבעון הרביעי, אשר נפתחה השבוע. אנליסטים מעריכים כי רווחי החברות במדד S&P 500 ירדו ב-9.5% ברבעון האחרון של 2020 לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, אך הם צופים התאוששות השנה, עם עליה של 16.4% ברבעון הנוכחי, לפי סקר של רפיניטיב.

מניית ג'י. פי מורגן צ'ייס ירדה ב-1.6% במסחר בוול סטריט, למרות שהבנק הגדול בארה"ב דיווח על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית סיטי נפלה ב-6.9% לאחר שהבנק דיווח על נפילה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ולמרות שהיכה את התחזיות בשורת הרווח. מניית ולס פרגו צנחה ב-7.8% לאחר שהבנק דיווח על הכנסות רבעוניות של 17.9 מיליארד דולר - נמוך מתחזיות האנליסטים של 18.1 מיליארד דולר.

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה חודש שלישי ברציפות

התפוקה התעשייתית בארה"ב צמחה בדצמבר זה החודש השלישי ברציפות, אולם עודנה נמוכה מרמתה לפני פרוץ משבר הקורונה. התפוקה גדלה בחודש שעבר ב-1.6%, בהמשך לעלייה של 0.5% בנובמבר וגידול של 1% באוקטובר, מסר היום הבנק הפדרלי.

עם זאת, למרות העליות של שלושת החודשים האחרונים, התפוקה התעשייתית עודנה נמוכה בכ-3.3% מרמתה בפברואר, לפני פרוץ מגפת הקורונה בארה"ב. ניצול כושר הייצור בדצמבר היה 74.5% - נמוך מרמה של 76.9% בפברואר.

אירופה סגרה שבוע שלילי ראשון מאז אמצע דצמבר

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות האנרגיה והכרייה, בדרכן לשבוע שלילי ראשון מאז אמצע דצמבר. זאת, בצל חששות כי חבילת התמריצים הנדיבה שהציג נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן לא תאושר בשל התנגדות הרפובליקאים. בנוסף, דיווחה היום בריטניה על חזרה לצמיחה שלילית בתמ"ג בנובמבר.

בורסת לונדון ירדה ב-1%; פרנקפורט איבדה 1.4%; פריז נסוגה ב-1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1% בדרכו לירידה שבועית של 0.8%. היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.2099 דולר ליורו, והליש"ט מאבדת 0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3599 דולר לליש"ט.

לירידות תרמה גם עליה בתחלואת הקורונה באירופה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל פועלת על מנת להשיג את הסכמתם של ראשי המחוזות להגבלות נוספות, על רקע חששות מכך שמוטציה חדשה ומדבקת יותר גרמה לגרמניה לאבד שליטה על התפשטות המגפה. גרמניה רשמה אתמול ציון דרך עגום, כאשר יותר מ-1,500 בני אדם מתו בה ביממה אחת לראשונה מאז תחילת המגפה. עד כה מתו בגרמניה למעלה מ-45 אלף בני אדם מקורונה.

צרפת תטיל החל ממחר עוצר לילי החל מהשעה שש בערב במשך 15 יום, על מנת לבלום את ההתפרצות המחודשת בה. ספרד דיווחה ביום רביעי על 39 אלף נדבקים ביום אחד, שיא במספר הנדבקים היומי, ופי שלושה מהשיא הקודם שנרשם במהלך הגל הראשון של המגפה.

ירידה חדה מהצפוי בבטחון הצרכנים בארה"ב החודש

בטחון הצרכנים בארה"ב נסוג בינואר בשיעור חד מהצפוי על רקע זינוק במספר הנדבקים בקורונה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד בינואר לרמה של 79.2 נקודות לעומת רמה של 80.7 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 79.5 נקודות.

רכיב המצד הנוכחי של המדד ירד ל-87.7 נקודות לעומת 90 נקודות בדצמבר, ורכיב הציפיות העתידיות נסוג ל-73.8 נקודות לעומת 74.6 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים שנאספו בין 2 ל-13 בינואר.

עלייה מתונה מהצפוי במחירים הסיטונאים בארה"ב

המחירים הסיטונאים בארה"ב טיפסו קלות בדצמבר, והרגיע בכך במעט את החששות מפני התגברות האינפלציה בחודשים הקרובים.

מדד המחירים ליצרן (PPI) טיפס בחודש שעבר ב-0.3% לאחר עלייה של 0.1% בנובמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.4% בדצמבר.

לעומת דצמבר 2019 טיפס המדד ב-0.8%, ללא שינוי לעומת 12 החודשים שהסתיימו בנובמבר, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

חודש רביעי ברציפות של האטה בייצור בניו יורק

מדד פעילות מגזר הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) ירד בינואר לרמה של 3.5 נקודות - רמתו הנמוכה מאז יוני - לעומת רמה של 4.9 נקודות בחודש הקודם, ירידה חודשית רביעית ברציפות, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של המדד בינואר לרמה של 7.2 נקודות. מדד חיובי מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית ואילו מדד נמוך מאפס משקף התכווצות.

המכירות הקמעוניות בארה"ב המשיכו לצנוח בדצמבר

המכירות הקמעוניות בארה"ב ירדו בדצמבר ב-0.7% לעומת החודש הקודם, בהמשך לנפילה של 1.4% בנובמבר וירידה חודשית שלישית ברציפות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה כי המכירות הקמעוניות נותרו ללא שינוי בדצמבר, לאחר ירידה מתונה יותר של 1.1% שעליה דווח במקור בנובמבר.

המכירות הקמעוניות בניכוי מכירות המכוניות נפלו ב-1.4% בדצמבר, הירידה החדה מאז אפריל, ולעומת תחזית הכלכלנים לירידה של 0.4% בלבד.

רווחי סיטי עלו על התחזיות; נפילה של 10% בהכנסות

ענק הבנקאות האמריקאי סיטי דיווח היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים לאחר שהבנק שחרר סכום גבוה מהצפוי של 1.5 מיליארד דולר שהופרשו לכיסוי חובות אבודים. סיטי גם דיווח על ירידה של 10% בהכנסות הרבעוניות. מניית הבנק נסוגה ב-1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

הבנק רשם ברבעון הרביעי רווח של 4.63 מיליארד דולר, או רווח של 2.08 דולר למניה, לעומת רווח של 2.15 דולר למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 1.34 דולר למניה.

הכנסות הבנק בתקופה המדווחת הסתכמו ב-16.5 מיליארד דולר, ירידה לשל 10% לעומת הכנסות של 18.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לירידה מתונה יותר בהכנסות לרמה של 16.7 מיליארד דולר.

רווח גבוה מהצפוי לג'יי. פי מורגן

ג'יי. פי מורגן, הבנק הגדול בארה"ב, דיווח היום על עליה ברווחיו ברבעון הרביעי של 2020, הודות להתחזקות פעילות המסחר וההשקעות.

הרווח הנקי של ג'יי. פי מורגן עלה ברבעון הרביעי ל-12.1 מיליארד דולר, או 3.79 דולר למניה, לעומת רווח של 8.5 מיליארד דולר, או 2.57 דולר למניה, ברבעון המקביל בשנה הקודמת. אנליסטים צפו רווח נמוך יותר של 2.62 דולר למניה. הכנסות הבנק עלו ל-30.16 מיליארד דולר, גם כן מעבר לתחזיות כי יסתכמו ב-28.7 מיליארד דולר.

בעקבות הסגר: בריטניה חזרה לצמיחה שלילית בנובמבר

כלכלת בריטניה רשמה צמיחה שלילית בנובמבר, נתון אשר ממחיש את המחיר הכלכלי הכבד שמשלמת הממלכה המאוחדת על הגבלות הקורונה והסגרים. התמ"ג של בריטניה נסוג ב-2.6% בנובמבר, לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה, וזאת לאחר שישה חודשים רצופים של צמיחה מאז הסגר של האביב. אנליסטים שהשתתפו בסקר של "וול סטריט ג'ורנל" צפו צמיחה שלילית חדה יותר של 4%.

בהשוואה לנובמבר שעבר, נרשמה בבריטניה צמיחה שלילית של 8.9%. ברבעון שהסתיים בנובמבר, צמחה הכלכלה הבריטית ב-4.1%, קצב מתון לעומת צמיחה של 10.5% שנרשמה בין אוגוסט לאוקטובר.

ה-OECD צופה כי בריטניה תרשום ב-2020 את הצמיחה השלילית הגרועה ביותר מבין כלכלות הג'י-7, הכלכלות המתועשות הגדולות בעולם. לפי תחזית ה-OECD, צפוי התמ"ג של בריטניה לרשום צמיחה שלילית של 11.2% ב-2020, לעומת נסיגה של 9.1% שצפויה בצרפת ו-5.5% בגרמניה.

טוקיו ירדה ב-0.6%; שיאומי נופלת בהונג קונג

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, לאחר הצגת תוכנית התמריצים של נשיא ארה"ב הנבחר ביידן, ועל רקע עליה מדאיגה במספר מקרי הקורונה בסין. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג עולה ב-0.3%; שנחאי נסגרה ללא שינוי; סיאול נפלה ב-2%; הבורסה באוסטרליה עלתה ב-0.1%.

בורסות סין יורדות בעקבות חששות לגבי עליה מחודשת בתחלואת הקורונה במדינה שבה התחילה המגפה לפני שנה. יותר מ-28 מיליון בני אדם בסין נמצאים בסגר בערים שונות. ביום שישי דווח במדינה המספר הגבוה ביותר של נדבקי קורונה חדשים מזה למעלה מעשרה חודשים.

מניית שיאומי נופלת ב-10% בהונג קונג, לאחר שממשל טראמפ בארה"ב הוסיף את יצרנית הסמארטפונים הסינית לרשימה השחורה שלו של חברות שמשתפות פעולה עם צבא סין.

וול סטריט נסוגה לקראת הצגת תוכנית ביידן

בורסות וול סטריט נסוגו בראשונה מזה שלושה ימים, לקראת הצגתה הצפויה של תוכנית סיוע כלכלי בהיקף של שני טריליון דולר על ידי נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, ולאחר שמספר המובטלים החדשים בארה"ב רשם את הזינוק השבועי החד ביותר מאז מארס. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.1% לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפס ב-0.7% לשיא תוך-יומי; מדד דאו ג'ונס איבד 0.2%, לאחר שאף הוא עלה לשיא במהלך יום המסחר; מדד S&P 500 נסוג ב-0.4%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.13%, לאחר שבמהלך המסחר אתמול כבר טיפסה לרמה של 1.18% - רמתה הגבוהה מאז מארס.

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן יציג הלילה, בשעה 2:15 לפנות בוקר שעון ישראל, תוכנית סיוע כלכלי שנועדה להקל על משקי בית ועסקים שנפגעו כתוצאה מהנזק שממיט משבר הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם. לפי דיווח CNN, תוכנית ביידן תכלול תשלומים ישירים למשקי בית וסיוע נרחב לרשויות מקומיות בארה"ב. בנוסף תכלול התוכנית חלוקה נרחבת של חיסונים ומימון אמצעים אחרים לשעת חירום.

מניית בלאקרוק, ששברה שיאים בשישה ימי המסחר הקודמים, נפלה ב-4.6% במסחר בוול סטריט, למרות שחברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

יו"ר הפד: "לא נעלה ריבית בקרוב"; הדולר עבר לירידות

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, ביום מסחר הפכפך בשוק המט"ח, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר כי הריבית בארה"ב לא צפויה לעלות בזמן הקרוב, ופסל אפשרות כי הבנק המרכזי יתחיל לצמצם את רכישות האג"ח בעתיד הקרוב.

מדד הדולר של ICE, שעוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%, וקרוב לשפל של שנתיים וחצי שקבע בשבוע שעבר.

פאואל אמר היום כי הכלכלה עודנה רחוקה מלעמוד ביעדי הפד וכי אינו רואה סיבה כלשהי לשינוי המדיניות המוניטרית המרחיבה "עד שהמשימה באמת ובתמים תסתיים". יו"ר הבנק הפדרלי אמר את הדברים בראיון מקוון שערכה אוניברסיטת פרינסטון.

הנפט בשיא של 11 חודשים

מחיר הנפט טיפס לרמתו הגבוהה ביותר זה 11 חודשים על רקע הערכות כי תוכנית סיוע כלכלי בהיקף של שני טריליון דולר שצפוי להציג הלילה נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, תתמוך בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 53.57 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-20 בפברואר, לאחר עלייה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 56.32 דולר לחבית, עלייה של 0.5%.

הזהב נסוג למחיר של 1,850 דולר לאונקייה

מחיר הזהב נסוג לאחר שעליות בשוקי המניות ברחבי העולם פגעו בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,851.4 דולר לאונקייה, ירידה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שטיפסו ב-0.6% ביום רביעי.

בה בעת, החוזים על הכסף למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 25.802 דולר לאונקייה, עלייה של 0.9%.

בורסות אירופה בשיא של 11 חודשים

בורסות אירופה נסגרו בשיא של 11 חודשים על רקע נתוני צמיחה פחות גרועים מהצפוי שפורסמו בגרמניה, ולקראת הצגתה הצפויה של תוכנית סיוע כלכלי בהיקף של שני טריליון דולר על ידי נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.8%; פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.7% לרמתו הגבוהה ביותר זה כמעט 11 חודשים.

היורו נחלש קלות מול הדולר לשער של 1.2155 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.369 דולר לליש"ט.

מניית רשת המרכולים קארפור ירדה ב-2.5% בבורסת פריז, לאחר שממשלת צרפת הביעה הסתייגות מרכישתה על ידי מפעילת חנויות הנוחות הקנדית אלומונטסיון קוש־טארד. אתמול המריאה מניית הרשת ב-13% לאחר שפורסמו המגעים למיזוג.

כלכלת גרמניה התכווצה ב-2020 ב-5% - פחות מבמשבר הפיננסי

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, התכווץ ב-5% בשנה שעברה עקב משבר הקורונה, לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום.

הירידה השנתית בתוצר היה מתונה במעט מתחזיות הכלכלנים לנפילה של 5.1% בתוצר, וגם עמוקה פחות מזו שנרשמה בשנת 2009 על רקע המשבר הפיננסי העולמי.

הגירעון בתקציב האוצר הגרמני היווה 4.8% מהתמ"ג, השיעור הגבוה ביותר מאז 1995.

זינוק מפתיע במספר המובטלים החדשים בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב רשם במפתיע את הזינוק השבועי החד ביותר מאז מארס, עדות להשפעת מגבלות התנועה שהוטלו בכלכלה הגדולה בעולם בצל הזינוק במספר הנדבקים בקורונה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ל-965 אלף, הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט, לעומת 784 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר במספר התביעות, לרמה של 789 אלף, לעומת 787 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

הרמה הנוכחית של תביעות האבטלה השבועיות גבוהה יותר מכל תקופה אחרת למעט משבר הקורונה. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה, שנרשם באוקטובר 1982, היה 695 אלף תביעות. לפני תחילת משבר הקורונה היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, גדל ל-5.27 מיליון בשבוע שהסתיים ב-2 בינואר - לעומת 5.07 מיליון בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות המתמשכות ל-5 מיליון. מספר תביעות האבטלה המתמשכות גבוה פי שלושה מממוצע שבועי של 1.7 מיליון בשנת 2019.

ביידן צפוי להכריז על חבילת סיוע בשווי 2 טריליון דולר

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן צפוי להכריז היום על סיוע למשק בשווי 2 טריליון דולר, לפי דיווח של CNN, במאמץ להקל על משקי בית ועסקים בעקבות ההחמרה בשיעורי התחלואה בקורונה.

ביידן צפוי לנאום היום במדינת דלאוור ולדבר על התוכנית, שתכלול תשלומים ישירים למשקי בית וסיוע נרחב לממשלים המקומיים בארה"ב. בנוסף תכלול התוכנית חלוקה נרחבת של חיסונים ומימון אמצעים אחרים לשעת חירום.

ההכרזה על תוכנית הסיוע מגיעה שישה ימים לפני כניסתו של ביידן לבית הלבן, ולאחר שהמפלגה הדמוקרטית זכתה ברוב דחוק בקונגרס, שיאפשר לנשיא הנבחר לקדם את המדיניות שלו.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות על רקע ההכרזה על חבילת הסיוע הקרבה; התשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.023% לרמה של 1.11%.

עליבאבא וטנסנט מזנקות ב-5%

מניות ענקיות הטכנולוגיה הסיניות עליבאבא וטנסנט מזנקות בבורסת הונג קונג בעקבות החלטתו של ממשל טראמפ לגנוז תוכנית להכניסן לרשימה שחורה של חברות הקשורות לצבא סין, דיווחו רויטרס הבוקר. זאת כחלק מממאבק שניהל ממשל טראמפ היוצא נגד בייג'ינג.

גם חברת ביידו, מנוע החיפוש המוביל בסין, הייתה אמורה להיכנס לרשימה השחורה עם עליבאבא וטנסנט.

מניית עליבאבא - קמעונית ענק, ספקית שירותי ענן ושירותי תשלומים מקוונים - עולה ב-4.8% בבורסת הונג קונג על רקע החדשות. טנסנט, ענקית האינטרנט הסינית שמפעילה את וויצ'אט, עולה גם היא ב-5%.

בעוד שלושת חברות הענק יכולות לנשום לרווחה, ארה"ב מתכננת לקדם השבוע הצעה שתכניס תשע חברות סיניות אחרות לרשימה השחורה, בכדי להטיל עליהן חרם השקעות.

ההחלטה לוותר על הטלת החרם היא מכה לאלו בממשל היוצא ששמו להם למטרה להשאיר מורשת ברורה של ניצחון על סין בזירה הכלכלית לפני סיום כהונת טראמפ ב-20 לחודש.

טוקיו טיפסה ב-0.8% למרות הסגר

המסחר באסיה נסגר במגמה מעורבת. טוקיו טיפסה ב-0.8%; הונג קונג עלתה ב-0.9%; שנחאי איבדה 1%; סינגפור הוסיפה 0.7%; מדד אסיה דאו הוסיף 1.1%.

חברת המדדים S&P דאו ג'ונס הודיעה אתמול בערב כי תסיר את חברת האנרגיה הסינית CNOOC מהמדדים בעקבות הסנקציות האמריקאיות על חברות הקשורות לצבא הסיני, דווח ברויטרס. החברות יוסרו עד ה-1 לפברואר, מסרו.

במהלך הלילה הצביע בית הנבחרים האמריקאי בעד הדחת הנשיא טראמפ, בפעם השנייה במהלך כהונתו; בריטניה רשמה שיא במספר המתים מקורונה, והחיסון המצופה של ג'ונסון אנד ג'ונסון לקורונה, שכולל זריקה אחת בלבד, עשוי להיות מוכן לשימוש רק במארס.

וול סטריט נסגרה בעליות על רקע ההצבעה על הדחת טראמפ

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות, על רקע ההצבעה של בית הנבחרים האמריקאי על הליך הדחה שני והיסטורי נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.4%; מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.2%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 1.09%, לאחר שטיפסה בתחילת השבוע לרמתה הגבוהה ביותר מאז מארס. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%.

בית הנבחרים של ארה"ב התכנס הערב לדון ולהצביע על סעיף ההדחה נגד הנשיא טראמפ בגין הסתה להתקוממות, שבוע לאחר שתומכיו הסתערו על בניין הקפיטול בוושינגטון כדי למנוע את אשרור ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות. לדמוקרטים יש רוב בבית הנבחרים והם צפויים להצביע בעד סעיף ההדחה וכמה מחוקקים רפובליקאים עשויים להצטרף אליהם ובכך לפתוח משפט הדחה שני וחסר תקדים בסנאט.

הליך הדחה נגד הנשיא בא לאחר שבית הנבחרים אישר הבוקר הצעת החלטה, בלתי מחייבת, הקוראת לסגן הנשיא מייק פנס ולקבינט של טראמפ להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה.

בה בעת, נשיא ארה”ב הנבחר, ג'ו ביידן, יציג מחר (חמישי) את פרטיה של חבילת תמריצים תקציביים בשווי טריליוני דולרים שלאישורה המיידי קרא בשבוע שעבר.

מניית אינטל קפצה ב-7% במסחר בוול סטריט, על הודעת ענקית השבבים כי המנכ"ל בוב סוואן יפרוש מתפקידו.

מניית אפירם (Affirm) נסקה ב-98% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט, לאחר שספקית ההלוואות המקוונת גייסה 1.2 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO). בעקבות הזינוק של מניית החברה היום, קפץ שווי השוק שלה לכ-23 מיליארד דולר, או כמעט 30 מיליארד דולר על בסיס דילול מלא.

מניית ג'נרל מוטורס עלתה ב-1.9% ונסגרה בשיא, בהמשך לזינוק של 6.2% אתמול, על רקע הודעתה ביום שלישי כי תיכנס לתחום המכוניות החשמליות על ידי הקמת חברה בת בשם ברייט-דרופ, שתייצר רכבים מסחריים מבוססי סוללות ותציע שירותי ניהול צי רכב.

הנפט קטע רצף העליות הארוך זה 8 חודשים

מחיר הנפט בניו יורק קטע את רצף העליות הארוך ביותר מאז מאי, על רקע התחזקות הדולר ובעקבות גידול חד מהצפוי במלאי הבנזין והדלקים המזוקקים בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 52.91 דולר לחבית, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הטקסס מתוק נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-21 בפברואר, והשלים שישה ימים רצופים של עליות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 56.06 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, לאחר שאתמול נסגרו ברמתם הגבוהה מאז ה-21 בפברואר.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,854.9 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, לאחר ירידה של 0.4% ביום שני.

הבנק הפדרלי: האטה בשוק התעסוקה בארה"ב

הפעילות הכלכלית בארה"ב צמחה במתינות בשלהי 2020, אולם הצמיחה בשוק התעסוקה הואטה על רקע מגבלות שהוטלו עקב זינוק במספר הנדבקים בקורונה, לפי "הספר הבז'", הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית, שפורסם היום.

"כמה ממחוזות הבנק ציינו כי חלה ירידה במכירות הקמעוניות ובביקוש לשירותים פנאי ואירוח, בעיקר בשל הזינוק שנרשם לאחרונה במספר הנדבקים בקורונה ומגבלות מחמירות יותר", נכתב בדו"ח המבוסס על מידע שאספו 12 מחוזות הבנק הפדרלי בשישה השבועות שהסתיימו ב-4 בינואר.

"אף כי הציפיות לחיסונים לקורונה הגבירו את אופטימיות העסקים לצמיחה ב-2021, העיבו על כך חששות מהזינוק בנדבקים בנגיף לאחרונה והשלכותיו על התנאים העסקיים בטווח הקצר", נכתב בדו"ח.

מיזוגים ורכישות דחפו את אירופה לעליות; קארפור קפצה 13%

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות לאחר שפעילות מיזוגים ורכישות האפילה בהשפעתה על זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ביבשת.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.1%, ופריז הוסיפה 0.2%. מנגד, לונדון נסגרה בירידה של 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.1%.

מניית קארפור זינקה ביותר מ-13% בבורסת פריז, לאחר שרשת המרכולים הצרפתית אישרה כי פתחה בשיחות ראשוניות על אפשרות למיזוג עם מפעילת חנויות הנוחות הקנדית אלומונטסיון קוש-טארד.

מניית חברת הטלקום הספרדית טלפוניקה זינקה ב-9.7% בבורסת מדריד. זאת לאחר שהכריזה מוקדם יותר היום שהחברה הבת שלה, טלקסיוס טלקום, חתמה על הסכם עם אמריקן טאוור למכירת מגדלי התקשורת שברשותה באירופה ואמריקה הלטינית עבור 9.4 מיליארד דולר.

האינפלציה בארה"ב צברה תאוצה בדצמבר - אך נותרה ברמה נמוכה

המחירים לצרכן בארה"ב עלו בדצמבר, על רקע התייקרות מחירי הדלק. עם זאת, בניכוי מחירי האנרגיה נותרה האינפלציה ברמה נמוכה, על רקע הנזק שממיט משבר הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס בדצמבר ב-0.4% לעומת החודש הקודם, בהמשך לעלייה של 0.2% בנובמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. העלייה של המדד בחודש שעבר היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. לעומת דצמבר 2019, טיפס המדד ב-1.4%, לעומת תחזיות הכלכלנים לעלייה של 1.3%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ב-0.1% בדצמבר. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, עלה מדד הליבה ב-1.6%, ללא שינוי לעומת העלייה ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

יעד האינפלציה של הבנק הפדרלי עומד על 2%.

טוקיו עלתה ב-1%; הין נחלש מול הדולר

המסחר בבורסות אסיה נסגר במגמה מעורבת. טוקיו טיפסה ב-1%; שנחאי ירדה ב-0.3%; הונג קונג נחלשה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.2%; וסידני עלתה ב-0.2%.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. הין נחלש ב-0.06% ל-103.8200 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.1%.

מניית קבוצת לנובו, יצרנית המחשבים האישיים הגדולה ביותר בעולם, עלתה בבורסת הונג קונג ב-9.7% - הרמה הגבוה ביותר מאז 2015 - לאחר שהודיעה היום (רביעי) שהיא מתכננת הנפקה בבורסת שנחאי.

מניית צ'יינה סנדס, החברה הבת של לאס וגאס סנדס, עלתה ב-0.5% יום לאחר פטירתו של המייסד שלדון אדלסון.

הנפט נסחר בעליות לאחר שסעודיה הודיעה כי תקצץ את התפוקה במיליון חביות ליום החל מה-1 בפברואר. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.38% ל-53.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.32% ל-56.7 דולר לחבית.

יוטיוב הסירה סרטונים של טראמפ והשעתה את חשבונו

יוטיוב הסירה היום (רביעי) סרטונים של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, והשביתה את חשבונו למשך שבעה ימים. זאת, לאחר שהחברה מסרה כי התכנים בסרטונים מנוגדים למדיניותה, מפני שהם מסיתים לאלימות. "בהתאם לנוהל ההשבתה שלנו, החשבון מנוע כעת מלהעלות סרטונים חדשים וסרטוני לייב", מסרה החברה לאתר החדשות אקסיוס.

מוקדם יותר היום אמרו נציגי ארגוני זכויות אדם לרויטרס כי בכוונתם לארגן חרם פרסומי נגד יוטיוב אם לא תחסום את הנשיא - בדומה לחרם שקידמו בקיץ האחרון נגד פייסבוק תחת קמפיין בשם "עיצרו את השנאה לשם רווח".

יוטיוב, החברה הבת של גוגל, היא האחרונה בשורה של חברות טכנולוגיה שחוסמות את טראמפ. טוויטר השעתה את חשבונו ל-12 שעות ולאחר מכן לצמיתות בעקבות אירועי המתקפה על גבעת הקפיטול, וכך גם פייסבוק.

מניית טוויטר סגרה את יום המסחר אתמול בירידה של 2.4%, והשלימה בכך נפילה של כמעט 13% בתוך שבוע בעקבות המאורעות. מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, סגרה גם היא את יום המסחר בירידה של 1.1%.

וול סטריט נסגרה בעליות; טוויטר נפלה 13% בשבוע

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בתום יום מסחר הפכפך, על רקע ציפיות כי חיסון המוני נגד הקורונה ותמריצים כלכליים נוספים בארה"ב יסייעו להתאוששות הכלכלה הגדולה בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.3%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2%; מדד S&P 500 הוסיף 0.1%.

נשיא ארה”ב הנבחר, ג'ו ביידן, קרא ביום שישי לאשר באופן מיידי חבילת תמריצים תקציביים בשווי טריליוני דולרים, שאת פרטיה יציג ביום חמישי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 1.14%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסה ל-1.185%. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פרצה התשואה מעל לרף של 1%, בפעם הראשונה מאז מארס.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.5%, ומתקרב לשפל של יותר משנתיים וחצי.

מניית לאס וגאס סנדס טיפסה ב-0.4% במסחר בוול סטריט, לאחר ההודעה על מותו של המייסד, היו"ר והמנכ"ל, שלדון אדלסון. המניה נפלה אתמול ב-2.6%.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, שרשמה אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט ארבעה חודשים, תוך שהיא קוטעת 11 ימי עליות רצופים - רצף הימים החיובי הארוך ביותר בתולדותיה - התאוששה היום ב-4.7%.

מניית טוויטר ירדה ב-2.4% והשלימה בכך נפילה של כמעט 13% בתוך שבוע. מניית ג'נרל מוטורס קפצה ב-6.3% ונסגרה בשיא זו הפעם הראשונה מאז אוקטובר 2017. מניית גולדמן סאקס טיפסה ב-2.8% ונסגרה אף היא בשיא.

הנפט נסגר בשיא של 11 חודשים; הזהב נסוג

מחיר הנפט טיפס לשיא של 11 חודשים לאחר שהודעת ערב הסעודית בשבוע שעבר על כוונתה לצמצם את תפוקת הנפט, האפילה בהשפעתה על חששות מפני פגיעה בביקוש עקב התפשטות מגפת הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 53.21 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 21 בפברואר, לאחר עלייה של 1.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,844.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%.

התחזקות הליש"ט גררה את לונדון לירידה של 0.7%

הבורסות הגדולות של אירופה נסוגו בצל המשך התפשטות נגיף הקורונה ברחבי היבשת. מניות האנרגיה טיפסו בעקבות מחירי הנפט.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7% על רקע התחזקות הליש"ט, ולאחר שנגיד הבנק המרכזי של בריטניה, אנדרו ביילי, אמר כי "הכלכלה סובלת מתקופה קשה מאוד", בעקבות הסגרים המקיפים בממלכה. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.1%; פריז איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעליות קלות.

הליש"ט מתחזקת ב-0.9% מול הדולר לשער של 1.3629 דולר לליש"ט, והיורו מטפס ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2164 דולר ליורו.

מדד אמון של עסקים קטנים בארה"ב - הנמוך מאז מאי

הפדרציה האמריקאית לעסקים קטנים פירסמה את מדד האמון לעסקים קטנים במדינה לחודש דצמבר, אשר ירד בחדות ל-95.9, מול 101.4 בנובמבר. זוהי ירידה תלולה גם ביחס למדד הממוצע של 98.

לפי הפרסום, עסקים קטנים חוששים יותר כעת לצפי המכירות שלהם ולתנאים הכלכליים משהיו בחודש נובמבר. זאת על רקע אי וודאות לגבי שינויים במדיניות שיחולו על עסקיהם כתוצאה מחילופי הממשל הקרבים בארה"ב, וסגירת עסקים קטנים כחלק מההגבלות שהושתו בכדי להילחם בקורונה.

 מדובר בירידה החדה ביותר במדד האמון מאז חודש מאי, בימי גל התחלואה הראשון של הקורונה והסגרים החמורים שבאו בעקבותיו.

הנפט בשיא של 11 חודשים

הנפט שב לעלות ושובר שיא של 11 חודשים. זאת לאחר שנחלש אתמול על רקע חששות מירידה נוספת בביקוש בעקבות עליית בתחלואה בקורונה ונתונים גבוהים של נפטרים בארה"ב ובריטניה.

חבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק נסחרת ב-52.95 דולר - עלייה של 1.3%; חבית נפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון עולה ב-1.42% ל-56.45 דולר לחבית. היום צפויים להתפרסם נתונים על מלאי הנפט של ארה"ב, והערכות מצביעות על ירידה.

הזהב ממשיך לעלות מזה יום שני ברציפות לאחר שסגר את שבוע המסחר הקודם בירידה. מחירו של זהב למסירה מיידית עולה ב-0.95% ל-1,861.39 דולר לאונקיה.

הבורסות בסין נסגרו בעליה של 3% - שיא של 13 שנה

רוב בורסות אסיה נסגרו בעליות שערים. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג עלתה ב-1.3%; שנחאי התחזקה ב-2.2%; סינגפור נחלשה ב-0.2%. סאול ירדה ב-0.7%.

מדד CSI 300 המשותף לבורסות שנחאי ושנזן נסגר בעליה של 3%, שיא של 13 שנה ועליה של 7.4% בחודש האחרון.

יפן מתכננת להרחיב את מצב החירום במדינה בעקבות התפשטות הקורונה לערים אוסאקה, קיוטו והיוגו, אמר היום ראש הממשלה יושידו סוגה. אתמול דווח כי מוטציה חדשה של נגיף הקורונה התגלתה ביפן, בגופם של ארבעה מטיילים שהגיעו מברזיל ואובחנו כחולים.

וול סטריט ננעלה בירידות; נאסד"ק נסוג ב-1.3%

בורסות וול סטריט נסוגו מהשיאים שרשמו ביום שישי האחרון, וזאת על רקע עליה במספר הנדבקים בקורונה בארה"ב ובעולם כולו, והניסיונות להדיח את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתפקידו. דאו ג'ונס ירד ב-0.3%; S&P 500 ירד ב-0.7%; נאסד"ק ירד ב-1.3%.

ביום שישי נסגרו כל שלושת המדדים בשיא, לאחר שנשיא ארה"ב הנכנס ג'ו ביידן אמר כי יודיע כבר השבוע  על חבילת תמריצים גדולה. לצד פרטיה של תוכנית ביידן, שתפורסם ביום חמישי, תיפתח השבוע עונת הדו"חות לרבעון הרביעי. עם החברות הראשונות שיפרסמו דו"חות נמנים הבנקים ג'יי. פי מורגן, סיטי ו-וולס פארגו, אשר דו"חותיהם יפורסמו ביום שישי. 

מספר הנדבקים העולמי במגפת הקורונה עלה היום ליותר מ-90 מיליון, בעוד שבארה"ב נרשמו כבר למעלה מ-22 מיליון נדבקים. ביום שישי נשבר בארה"ב שיא של יותר מ-300 אלף נדבקים ביום אחד. 

תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים עלו ב-0.01% לרמה של 1.135%. הדולר התחזק לרמתו הגבוהה ביותר מזה שבועיים וחצי. מדד הדולר של ICE, המודד את ערכו של המטבע מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר עיקריות של ארה"ב, עלה ב-0.5%. 

מניית טוויטר נפלה ב-6.4%, לאחר שהרשת החברתית הודיעה בסוף השבוע על השעיית חשבונו של טראמפ לצמיתות. 

מניית בואינג ירדה ב-1.5%, לאחר שמטוס 737-500 שלה התרסק בסמוך לבירת אינדונזיה, ג'קרטה. כל הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו בהתרסקות. 

מניית קרוקס זינקה ב-12% לאחר שיצרנית הנעליים העלתה את תחזיתה להכנסות שעליהן תדווח עבור 2020, ואמרה כי היא צופה הכנסות שיא של 1.38 מיליארד דולר, מעבר לתחזיות. "בעיצומה של מגפה עולמית ב-2020, נרשום את ההכנסות הגבוהות ביותר בהיסטוריה של קרוקס", אמר מנכ"ל החברה, אנדרו ריס, בהודעה.

הנפט ירד; הכסף זינק ב-2.6%

מחיר הנפט נסגר בירידה, על רקע חששות מירידה נוספת בביקוש עקב עליית תחלואת הקורונה והסגרים החדשים. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר ירדו ב-0.4% וננעלו ברמה של 52.05 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

מחיר הזהב רשם עליה קלה, לאחר שמשקיעים ניצלו את ההזדמנות וקנו זהב בעקבות הירידה שרשם ביום שישי. החוזים על הזהב למסירה בפברואר עלו ב-0.8% לרמה של 1,835.40 דולר לאונקיה בבורסת הסחורות של ניו יורק. בשבוע שעבר ירד הזהב ב-3%. 

הכסף זינק ב-2.6% למחיר של 25.28 דולר לאונקיה, לאחר שרשם בשבוע שעבר נפילה של 6.7%. 

אירופה ננעלה בירידות; לונדון ירדה ב-1%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, על רקע הזינוק במספר מקרי הקורונה ברחבי העולם. לונדון ירדה ב-1.1%; פרנקפורט נחלשה ב-0.8%; פריז איבדה 0.8%; מדד סטוקס 600 ירד ב-0.7%. 

מניית חברת התעופה איזיג'ט ירדה ב-1.9% לאחר שהסכימה להלוואה חדשה בסך 1.9 מיליארד דולר לחמש שנים מקבוצת בנקים. 

מניית מרקס אנד ספנסר ירדה ב-2.6%, לאחר שהחברה הודיעה על רכישת מותג האופנה פושט הרגל Jaeger.

בורסות אסיה נסחרו בירידות

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעיקר בירידות, על רקע נתונים כלכליים מאכזבים בסין ואיבוד מומנטום בבורסה של סיאול. הבורסה בטוקיו סגורה היום לרגל חג.

הונג קונג עלתה ב-0.1%. שנחאי ירדה ב-1.1%. סינגפור ירדה ב-0.2%. סיאול ירדה ב-0.1%.

מדד המחירים ליצרן לדצמבר בסין ירד ב-0.4% לעומת דצמבר 2019, מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% לעומת דצמבר 2019, על פי הלשכה לסטטיסטיקה של סין.

מניית יונדאי מוטורס עלתה ב-7% על רקע דיווחים כי תשתף פעולה עם אפל בייצור מכוניות אוטונומיות חשמליות.

הין היפני מתחזק ב-0.2% מול הדולר. היורו נחלש ב-0.4% והלחש"ט נחלשת ב-0.5$. 

מחיר החוזים העתידיים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.7% ל-51.88 דולר לחבית.

ענקית האינטרנט הסינית באיידו יצרה שותפות עם יצרנית המכוניות גילי לייצור מכוניות חשמליות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker