שנחאי עלתה ב-1%; המסחר ברוב בורסות העולם סגור לרגל חג המולד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

ביטקוין מתקרב ל-25 אלף דולר; נסק 240% מתחילת השנה

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, שובר שיאים ומתקרב לרמה של 25 אלף דולר, לאחר שרק בשבוע שעבר פרץ בראשונה בתולדותיו את רף 20 אלף דולר.

מטבע הקריפטו נסחר כעת בשווי של 24,504 דולר, עלייה של 4.8% ביממה החולפת, לפי נתוני טרייד-בלוק, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס לשיא של כמעט 24,550 דולר.

ערך ביטקוין נסק ביותר מ-240% מתחילת השנה, לאחר שמשבר הקורונה וריביות אפסיות בעולם הגבירו את תיאבון המשקיעים למטבע, ובעקבות ציפיות להמשך אימוצו כאמצעי תשלום מקובל.

שנחאי עלתה ב-1%

בורסת שנחאי ננעלה הבוקר בעלייה של 1%, בהובלת מניות חומרי גלם ובריאות, בעוד שבורסת טוקיו נסגרה ללא שינוי. מרבית הבורסות באסיה ובעולם כולו סגורות היום לרגל חג המולד. היואן נגע היום בשיא של שבוע מול הדולר, ברמה של 6.566 יואן לדולר. לאווירה החיובית בשווקים תורם הסכם הסחר שאליו הגיעה בריטניה מול האיחוד האירופי לאחר חודשים של משא ומתן. 

המכירות הקמעוניות ביפן ירדו ב-2% בנובמבר לעומת החודש הקודם, לאחר שהצרכנים ביפן המשיכו לקצץ ברכישות בגדים, כך דיווח היום משרד הכלכלה היפני. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 0.8%. בנפרד, דיווחה הממשלה כי המחירים לצרכן בטוקיו בניכוי מחירי מזון טרי, ירדו ב-0.9%, השיעור החד ביותר מאז 2010.

הנפט בירידה שבועית ראשונה זה חודשיים

מחיר הנפט טיפס על רקע ההכרזה על הסכם סחר היסטורי בין בריטניה לאיחוד האירופי, ולקראת חופשת חג המולד. עם זאת, מחיר הנפט השלים ירידה שבועית ראשונה זה כמעט חודשיים, בצל חששות מפגיעה בביקוש לאנרגיה כתוצאה מהידוק סגרים ומגבלות ברחבי העולם על רקע מוטציה חדשה של נגיף הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 48.23 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-1.9%, וקטע בכך רצף של שבעה שבועות של עליות.

המסחר בנפט בניו יורק נסגר היום שעה מוקדם מהרגיל לקראת חג המולד החל מחר, ושבמהלכו לא יתקיים מסחר.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 51.3 דולר לחבית, עלייה של 0.2%.

הזהב סגר שבוע שלילי ראשון זה חודש

מחיר הזהב טיפס לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את האטרקטיביות של המתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים, אולם השלים ירידה שבועית ראשונה מזה חודש.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,883.2 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ב-0.3%, וקטע בכך רצף של שלושה שבועות של עליות.

המסחר בזהב בניו יורק נסגר היום שעה מוקדם מהרגיל לקראת חג המולד החל מחר, ושבמהלכו לא יתקיים מסחר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

וול סטריט סגרה בעליות שבוע מסחר מקוצר; עליבאבא צללה ב-13%

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות ביום האחרון של שבוע המסחר המקוצר של חג המולד, על רקע תקוות כי הקונגרס בארה"ב ירחיב את חבילת הסיוע הכלכלי שנועדה לצמצם את נזקי משבר הקורונה. העליות נרשמו גם בעקבות ההכרזה על הסכם סחר היסטורי בין בריטניה לאיחוד האירופי לתקופה שאחרי יציאת הממלכה מהאיחוד (ברקזיט). מחר לא יתקיים מסחר בוול סטריט.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.3%, בדרכו לעלייה שבועית של 0.4%, לאחר שקבע ביום רביעי שיא סגירה זו הפעם ה-54 ב-2020. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.2% ועלה בסיכום שבועי בפחות מ-0.1%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול בעליות בראשונה זה ארבעה ימים, טיפס ב-0.4%, אולם נסוג ב-0.2% בסיכום שבועי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 0.93%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%.

מניית עליבאבא צללה ב-13.3% במסחר בוול סטריט, הנפילה היומית החדה בתולדותיה, לאחר שהרגולטורים בסין הודיעו כי פתחו בחקירת הגבלים עסקיים נגד ענקית המסחר המקוון. הצניחה היתה חדה משמעותית מהנפילה היומית החדה ביותר של עליבאבא עד היום, שאירעה בינואר 2015 והיתה בשיעור של 8.8%.

מניית פייר-איי (FireEye) נפלה ב-7%, לאחר שמניית ספקית שירותי אבטחת המידע זינקה ב-78% ב-10 ימי המסחר שחלפו מאז הודעתה לפני שבועיים, כי נפלה קורבן למתקפת הסייבר המתוחכמת וחסרת התקדים נגד מערכות מחשוב בארה"ב.

ריבית המשכנתאות בארה"ב בשפל של 50 שנה

הריבית על המשכנתאות בארה"ב נפל לרמתה הנמוכה מעולם זו הפעם ה-16 השנה. הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף ל-2.66% - לעומת 2.67% בשבוע הקודם. כך מסרה היום חברת המשכנתאות פרדי מאק, שציינה כי זוהי הריבית הנמוכה ביותר מאז החלה לפרסם נתון זה לפני כמעט 50 שנה.

"שוק הדיור צפוי לסיים את השנה בצורה חזקה, מאחר שריבית המשכנתאות הנמוכה ממשיכה להגביר את הביקוש מצד רוכשי בתים", אמר סם קייטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק. "במבט ל-2021, אנו צופים כי הריביות יישארו יציבות, אבל הגורם המשמעותי בטווח הקצר יהיה נתיב מגפת הקורונה והחיסונים".

אירופה נסגרה בעליות; הליש"ט התקרבה לשיא של שנתיים וחצי מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות ביום מסחר מקוצר, על רקע הסכם הסחר לתקופת הפוסט-ברקזיט שאליו הגיעו בריטניה והאיחוד האירופי. הליש"ט התקרבה לשיא של שנתיים וחצי מול הדולר.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.1%; פריז נסוגה ב-0.1%; מדריד הוסיפה 0.5%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי טיפס ב-0.1%. לא התקיים מסחר בבורסות פרנקפורט ומילאנו לרגל חג המולד.

הליש"ט מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.3542 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס לרמה של 1.362 דולר, והתקרב בכך לשיא של שנתיים וחצי של 1.3625 דולר לליש"ט שקבע המטבע הבריטי בשבוע שעבר. היורו נסחר ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.2188 יורו לדולר.

אסיה נסגרה בעליות; עליבאבא נפלה ב-8%

המסחר במרבית בורסות אסיה נסגר בעליות שערים. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-0.6%; סיאול קפצה ב- 1.7%; סידני הוסיפה 0.4% לערכה. 

מניית עליבאבא נפלה ב-8.1% בבורסת הונג קונג, לאחר שהרגולטורים בסין הודיעו כי פתחו בחקירת הגבלים עסקיים נגד ענקית המסחר המקוון. רגולטור השווקים בסין אמר כי הוא חוקר את מדיניות "לבחור אחת מבין שתיים" שלה, המאלצת את שותפותיה העסקיות להימנע משיתוף פעולה עם מתחרותיה. 

בשוק הסחורות, הנפט עולה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר עולים ב-0.2% ל-48.20 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק; החוזים על הנפט מסוג ברנט עולים ב-0.3% ל-51.35 דולר לחבית בלונדון.

הליש"ט מוסיפה 0.5% בעקבות הציפיה להסכם

הליש"ט עולה ב-0.5% לאחר דיווחים שבריטניה והאיחוד האירופי נמצאות על סף חתימת הסכם סחר שיקבע את תנאי פרישתה מהאיחוד. ההכרזה על ההסכם בין בריסל ללונדון צפויה להתרחש היום. מוקדם יותר היום זינקה ב-1%.

דווח שהצדדים הסכימו ביניהם על פשרה לגבי זכויות דיג, שעיכבו בתקופה האחרונה את החתימה על ההסכם. כעת מסוכמים ניסוחים אחרונים.

ההסכם מסדיר מכסים, סחורות שיסחרו ללא מכסות ושיתוף פעולה בתחומי ביטחון, תעופה ועוד. הוא מגיע לאחר ארבע וחצי שנות דיונים, מאז הצביעו תושבי בריטניה בעד הברקזיט - פיצול האי מהאיחוד האירופי.

וול סטריט קטעה 3 ימי ירידות; מניות החברות הקטנות שברו שיאים

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בראשונה זה ארבעה ימים, על רקע נתוני תביעות אבטלה מעודדים שפורסמו בארה"ב, ולמרות איומיו של הנשיא דונלד טראמפ לטרפד את חבילת הסיוע הכלכלי שאישר הקונגרס האמריקאי. מניות האנרגיה והפיננסים הובילו את העליות. מניות ההיי-טק והנדל"ן ירדו. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בשיא זו הפעם ה-54 ב-2020, נסוג ב-0.3%. מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את הירידה היומית החדה ביותר החודש, טיפס ב-0.4%; מדד S&P 500 הוסיף 0.1% בדרכו לסגירה חיובית ראשונה זה ארבעה ימים. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 טיפס ב-0.9% ונסגר בשיא זו הפעם ה-13 השנה, ומעל לרמה של 2,000 נקודות בראשונה בתולדותיו.

שבוע המסחר הנוכחי בוול סטריט יהיה מקוצר לרגל חופשת רגל המולד. המסחר מחר, ערב חג המולד, יסתיים מוקדם מהרגיל, בשעה 20:00 שעון ישראל. ביום שישי לא יתקיים מסחר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים מטפסת ב-0.04% לרמה של 0.96%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה התאוששה בכמעט 1% לאחר שנפלה בכ-8% בשני ימי המסחר הראשונים לאחר צירופה למדד S&P 500.

מניית פייזר עלתה ב-1.9% בעקבות הסכם עם הממשל האמריקאי, לפיו החברה תספק לו 100 מיליון מנות חיסון נוספות עד סוף יוני.

הזהב טיפס בראשונה זה ארבעה ימים

מחיר הזהב טיפס בראשונה זה ארבעה ימים לאחר שהיחלשות הדולר בעולם הגבירה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,878.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%.

הנפט טיפס בראשונה זה 3 ימים; קפץ ביותר מ-2%

מחיר הנפט טיפס בראשונה זה שלושה ימים, בעקבות ירידה במלאי הנפט הגולמי בארה"ב ועל רקע היחלשות הדולר, שהפכה את הנפט - שמחירו נקוב בדולרים - לזול יותר עבור בעלי מטבעות אחרים. דיווחים כי בריטניה והאיחוד האירופי נמצאים על סף הסכם סחר היסטורי תמכו אף הם במחירי הנפט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 48.12 דולר לחבית, עלייה של 2.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד ב-562 אלף חביות בשבוע שעבר, לרמה של 499.5 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. בלאי הבנזין ירד במפתיע ב-1.1 מיליון חביות, לרמה של 237.8 מיליון חביות, לפי נתוני משרד האנרגיה.

סגירה חיובית באירופה; תקוות ברקזיט הקפיצו הליש"ט מעל 1.35 ד'

בורסות אירופה נסגרו בעליות שערים על רקע תקוות כי יושג הסכם סחר בין בריטניה לאיחוד האירופי לפני פרישת הממלכה מהאיחוד. החלטת צרפת להקל בהגבלות שהטילה על נוסעים ומטענים מבריטניה בעקבות גילוי המוטציה לנגיף הקורונה, העניקה אף היא רוח גבית למדדים האירופים.

בורסת לונדון עלתה ב-0.7%; פרנקפורט הוסיפה 1.3%; פריז התחזקה ב-1.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.1% לאחר שרשם אתמול את הזינוק היומי החד מזה שישה שבועות. זאת, לאחר הנפילה היומית החדה זה כמעט חודשיים ביום שני.

הליש"ט מתחזקת בקרוב ל-1% מול הדולר לשער של 1.3483 דולר ללליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס לרמה של 1.356 דולר. היורו מטפס ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2184 דולר ליורו.

הזמנות מוצרים בני-קיימא בארה"ב מתקרבות לרמתן לפני הקורונה

הזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב גדלו בנובמבר זה החודש השביעי ברציפות, ובשיעור חד מתחזיות הכלכלנים.

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא גדלו בחודש שעבר ב-0.9% לעומת אוקטובר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.5%, לאחר זינוק של 1.8% באוקטובר.

היקף ההזמנות של מוצרים בני-קיימא מתקרב כעת לרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה, אולם חלה האטה בקצב הצמיחה.

הרעה בבטחון הצרכנים בארה"ב בדצמבר

הרעה חלה בביטחון הצרכנים בארה"ב לקראת סוף דצמבר. מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן נסוג החודש לרמה של 80.7 נקודות לעומת הנתונים הראשוניים שפורסמו מוקדם יותר החודש, אשר הצביעו על מדד של 81.4 נקודות.

עם זאת, מדד דצמבר עודנו גבוה מרמתו בנובמבר, אז עמד על 76.9 נקודות. לקראת פרסום הנתונים הסופיים של המדד היום, צפו כלכלנים ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 81 נקודות.

המדד ממשיך להיות נמוך בקרוב ל-20 נקודות מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה.

מכירות בתים חדשים בארה"ב נפלו ב-11% לשפל של 5 חודשים

המכירות של בתים חדשים בארה"ב נפלו לשפל של חמישה חודשים, עדות להצטננות שוק הדיור בצל זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה וסימני האטה נוספים בכלכלה.

המכירות של בתים חדשים נפלו בנובמבר ב-11% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 841 אלף יחידות, הנמוך מאז יוני - כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במכירות לקצב שנתי של 995 אלף.

המכירות של בתים חדשים זינקו ב-20.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת. מחיר המכירה החציוני טיפס ב-2.2% לעומת נובמבר 2019, לרמה של 335,300 דולרים.

נתוני המכירות של חודש אוקטובר תוקנו כלפי מטה לקצב שנתי של 945 אלף לעומת קצב של 999 אלף, שעליו דווח במקור.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב נסוג במפתיע משיא של 3 חודשים

מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי בארה"ב ירד בראשונה מזה שלושה שבועות ונסוג משיא של שלושה חודשים - עדות לנזק שממיט הזינוק במספר הנדבקים בקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ל-803 אלף, לעומת 892 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-888 אלף תביעות, לעומת 885 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

הרמה הנוכחית של התביעות גבוהה יותר מכל תקופה אחרת למעט משבר הקורונה. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה, שנרשם באוקטובר 1982, היה 695 אלף תביעות. לפני תחילת משבר הקורונה היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, טיפס ירד ל-5.4 מיליון בשבוע שהסתיים ב-12 בדצמבר - לעומת 5.51 מיליון בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה ל-5.56 מיליון תביעות מתמשכות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות עודנו גבוה יותר מפי שלושה מממוצע שבועי של 1.7 מיליון בשנת 2019.

הדולר ממשיך לרדת

מדד הדולר מול המטבעות המרכזיים יורד היום ב-0.3% מול המטבעות המרכזיים, מה שעתיד לרמוז על כך שהמשקיעים אופטימיים לגבי אישור חבילת הסיוע לכלכלה בסך 900 מיליארד דולר, ואולי אפילו עם צקים מוגדלים כפי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ דורש להוסיף.

רפי רויאדיג'ן מ-XM כי האיום של טראמפ כי יחסום את חבילת החילוץ פגעה באופטימיות בשווקים, אבל מנגד, פתיחת הגבול של צרפת עם בריטניה בהחלט שיפרה את מצב הרוח בהם.

הנפט הגולמי משנה מגמה ורושם עלייה של כ-0.2% במחירו, לכ-47 דולר לחבית.

הביטקוין עולה ב-0.8%, הריפל מאבד כ-23% משוויו.

אסיה נסגרה בעליות; טוקיו הוסיפה 0.3%

בורסות אסיה ננעלו בעליות קלות. טוקיו עלתה ב-0.3%; הונג קונג הוסיפה 0.9%; שנחאי עלתה ב-0.8%; סינגפור עלתה ב-0.1% ומדד אסיה דאו הוסיף 0.6%.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק ממשיך לרדת ומאבד 0.3% - למחיר של 46.9 דולר לחבית.

היורו עולה ב-0.2% לשער של 1.2186 דולרים; הליש"ט מוסיפה 0.3% לשער של 1.339 דולרים; הדולר יורד מעט מול הין היפני לשער של 103.45 ין.

נאסד"ק שבר שיאים; שווי אפל קפץ ב-60 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט נסוגו זה היום השלישי ברציפות, לאחר שסגרים ומגבלות שהוטלו ברחבי העולם עקב מוטציה חדשה של נגיף הקורונה, האפילו בהשפעתם על אישור חבילת הסיוע הכלכלי השנייה בגודלה בתולדות ארה"ב. מניות ההיי-טק שברו שיאים בהובלת ענקית הטכנולוגיה אפל.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.5% ונסגר בשיא; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.7% - הירידה היומית החדה ביותר מזה שלושה שבועות; ומדד S&P 500 איבד 0.2% - יום שלישי ברציפות של ירידות. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 0.92%.

מניית אפל טיפסה בקרוב ל-3%, בעקבות דיווח כי החברה הבורסאית הגדולה בעולם מתכננת להשיק מכונית אוטונומית ב-2024. הודות לעליית המניה היום גדל שווי השוק של אפל ב-62 מיליארד דולר.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה השלימה נפילה דו-יומית של כ-8% בשני ימי המסחר מאז צירופה למדד S&P 500.

מניית IAC קפצה ביותר מ-14% לאחר שחברת אחזקות האינטרנט שבראשה עומד איל המדיה בארי דילר, הודיעה כי תפצל את אתר הסרטונים וימאו (Vimeo) לחברה נפרדת שמניותיה ייסחרו בניו יורק.

מניית פלוטון אינטראקטיב קפצה בקרוב ל-12% ונסגרה בשיא, לאחר שיצרנית ציוד הספורט האינטראקטיבי הודיעה על רכישת חברת מוצרי הספורט פרקור ב-420 מיליון דולר.

חששות קורונה הפילו את הנפט ב-5% ביומיים

מחיר הנפט השלים נפילה דו-יומית ראשונה זה שבועיים בצל חשש מפגיעה בביקוש לאנרגיה עקב שסגרים ומגבלות שהוטלו באירופה ובארה"ב בצל חששות ממוטציה חדשה של נגיף הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 47.02 דולר לחבית, ירידה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לנפילה דו-יומית של 4.5%. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 50.08 דולר לחבית, ירידה של 1.6%.

מחירי הטקסס מתוק והברנט טיפסו ביום שישי לרמות הגבוהות ביותר מאז פברואר ומארס בהתאמה, והשלימו שבוע חיובי שביעי ברציפות.

התחזקות הדולר גררה את הזהב לנפילה החדה זה שבועיים

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה שבועיים לאחר שהתחזקות הדולר צמצמה את הביקוש למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,870.3 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר מאז התשיעי בדצמבר. מחיר הזהב נסוג ב-0.3% אתמול, ועם ירידתו היום השלים גם נפילה דו-יומית ראשונה מזה שבועיים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.7%.

בורסות אירופה ביום הטוב זה 6 שבועות

בורסות אירופה התאוששו מהנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט חודשיים, שרשמו אתמול, ונסגרו היום בעליות בדרכן ליום הטוב ביותר זה שישה שבועות, לאחר שתקוות כי יושג הסכם סחר בין בריטניה לאיחוד האירופי האפילו בהשפעתן על מוטציה חדשה של נגיף הקורונה בבריטניה. מניות הבנקים וההיי-טק הובילו את העליות היום ביבשת.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.6%; פרנקפורט עלתה ב-1.3%; פריז הוסיפה 1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-1.2% - היום הטוב ביותר זה שישה שבועות - לאחר נפילה של כ-2% אתמול.

הליש"ט ממשיכה להיחלש מול הדולר, ומאבדת מולו 0.8% לרמה של 1.336 דולר לליש"ט. היורו נסוג ב-0.6% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2176 דולר ליורו.

בריטניה עידכנה מטה את נתוני הצמיחה לרבעון השלישי של 2020 ל-16%, בקצב שנתי. במקביל הגרעון הממשלתי זינק ל-323 מיליארד דולר, בעקבות ההוצאות הממשלתיות בתקופת מגפת הקורונה.

נפילה מפתיעה בבטחון הצרכנים בארה"ב החודש

בטחון הצרכנים בארה"ב נפל במפתיע בדצמבר לשפל של ארבעה חודשים על רקע מגבלות שהוטלו עקב זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה.

מדד בטחון הצרכנים ירד החודש לרמה של 88.6 נקודות לעומת רמה של 92.9 נקודות בנובמבר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של המדד לרמה של 97 נקודות. רכיב הציפיות העתידיות של המדד טיפס, ואילו רכיב המצב הנוכחי ירד.

מדד בטחון הצרכנים גם ממשיך להיות נמוך משמעותית מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה. המדד היה ברמה של 132.6 נקודות בפברואר.

ירידה במכירות בתים קיימים בארה"ב בראשונה זה 6 חודשים

המכירות של בתים קיימים בארה"ב ירדו בנובמבר בראשונה זה שישה חודשים, סימן אפשרי לכך שהזינוק במחירים וההיצע הנמוך מגבילים את המכירות.

המכירות של בתים קיימים ירדו בחודש שעבר ב-2.5% לעומת אוקטובר, לקצב שנתי של 6.69 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR). תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 6.7 מיליון. לעומת נובמבר 2019, זינקו המכירות ב-25.8%.

מחיר המכירה החציוני קפץ ב-14.6% לעומת החודש המקביל השנה הקודמת, ל-310,800 דולרים. מלאי הבתים הקיימים העומדים למכירה נפל ב-22% לעומת נובמבר 2019, ל-1.28 מיליון יחידות - המספר הנמוך ביותר מאז החלה NAR לפרסם נתון זה ב-1982.

המכירות של בתים קיימים ירדו בנובמבר לעומת החודש הקודם בכל אזורי ארה"ב למעט המערב, שבה נותרו ללא שינוי לעומת אוקטובר.

נתונים סופיים: צמיחה של 7.5% בכלכלת ארה"ב ברבעון השלישי

כלכלת ארה"ב רשמה ברבעון השלישי את הצמיחה החדה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה - לאחר התכווצות, שגם היא היתה החדה ביותר, שרשמה ברבעון השני. כך עולה מנתונים סופיים של התוצר המקומי הגולמי (GDP) ברבעון השלישי, שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי, אשר תוקנו כלפי מעלה לעומת נתוני ביניים שפורסמו בחודש שעבר.

הצמיחה הרבעונית (QOQ) בתמ"ג של ארה"ב, המחושבת לעומת הרבעון הקודם (במקרה זה - הרבעון השלישי של 2020 לעומת הרבעון השני של 2020) - עמדה על 7.5%. זאת לאחר נפילה של 9% בתוצר ברבעון השני לעומת הראשון.

התאוששות הכלכלה ברבעון השלישי באה על רקע חבילות סיוע כלכלי פדרלי בהיקף של 3 טריליון דולר, שנועדו לפצות על הנזק שהמיטה המגפה על הכלכלה הגדולה בעולם. עם זאת, התוצר עודנו נמוך ב-3.4% מרמתו בסוף 2019.

הצמיחה בחישוב שנתי (annualized) - בו לוקחים את הגידול לעומת הרבעון הקודם, ומעלים אותו בחזקת ארבע, כדי למצוא בכמה תצמח הכלכלה במשך שנה, אם הקצב יישמר - היתה ברבעון השלישי 33.4%, לאחר נפילה של 31.4% ברבעון השני של השנה. השיא הקודם בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה נרשם ברבעון הראשון של 1950, אז קפץ התוצר ב-16.7% במונחים שנתיים.

נתונים ביניים לרבעון השלישי שפורסמו בחודש שעבר, שכאמור תוקנו כלפי מעלה היום, הצביעו על צמיחה רבעונית של 7.4% ועל צמיחה בחישוב שנתי של 33.1%.

אסיה נסגרת בירידות; טוקיו נחלשה ב-1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות, על רקע החשש כי המוטציה החדשה של הקורונה תתפשט ותוביל לסבב חדש של סגרים בעולם. טוקיו ירדה ב-1%; הונג קונג נחלשה ב-0.7%; שנחאי ירדה ב-1.86%;  סיאול יורדת ב-1.6%; סידני מאבדת 1%.

הדולר ממשיך להתחזק מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-103.38 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.755 דולר אמריקאי.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-2.8% ל-47.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.6% ל-50.1 דולר לחבית.

ירידות בוול סטריט בשל המוטציה הבריטית

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעיקר בירידות, כשהמוטציה החדשה של הקורונה מאפילה על חבילת החילוץ שהקונגרס צפוי לאשר היום. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.2%;  S&P 500 ירד ב-0.4%; ה נאסד"ק ירד ב-0.2%.

הקונגרס צפוי לאשר היום חבילת סיוע בסך 900 מיליארד דולר לכלכלת ארה"ב. המחוקקים הדמוקרטים והרפובליקאים סיכמו אמש על החבילה, כאשר שני נושאים יישארו מחוץ לחבילת החילוץ: פטור למעסיקים מאחריות על הידבקות בקורונה וסיוע לממשלות ולרשויות מקומיות.

מגזר התעופה וחברות ספינות השיט הובילו את הירידות. בואינג ירדה ב-0/2%  אמריקן איירליינס ירדה  ב-2.7%; יונייטד איירליינסירדה ב-.1.5%; קרניבלירדה ב-1.9%

מניית טסלה נסחרה בירידה של 6.4% ביומה הראשון של יצרנית המכוניות החשמליות להיסחר במדד S&P 500.

ירידות חדות באירופה

המסחר בבורסות אירופה התנהל בירידות חדות, בעקבות המוטציה החדשה של וירוס הקורונה שנמצאה בבריטניה. היום דווח כי המוטציה התגלתה גם באיטליה. גרמניה, צרפת הולנד, בלגיה ואיטליה השעו את הטיסות לבריטניה.

לונדון ירדה ב-1.7%; פרנקפורט איבדה 2.7%; פריז נחלשה ב-2.4%; מדד סטוקס 600 ירד ב-2.2%. מניית איזיג'ט נפלה ב-7.1% בעקבות ביטולי הטיסות באירופה לבריטניה. 

הרובל הרוסי בשפל של תשעה חודשים

הרובל הרוסי רשם את הירידה החדה ביותר מזה תשעה חודשים על רקע צניחת מחיר הנפט, בשל החששות כי מגפת הקורונה מחריפה ודיווח שמרמז על כך שארה"ב עשויה להטיל סנקציות על רוסיה בתגובה למתקפות הסייבר שביצעה באחרונה.

הרובל נחלש ב-2% מול הדולר ל- 74.9886 רובל לדולר, לאחר שקודם לכן צנח ב-3%. עד כה החודש עלה הרובל ב-2.1%.

סופטבנק רוצה לגייס 500 מיליון דולר באמצעות SPAC

חברת ההשקעות היפנית סופטבנק מתכננת לגייס 500 מיליון דולר היום, כך דיווח בלומברג. ההנפקה תיערך בעזרת הנפקת SPAC (ר"ת Special Purpose Acquisition Company) - חברה המוקמת ללא פעילות משלה, כשכל מטרתה היא להתמזג עם חברה אחרת, ולשם כך מגייסת כסף ממשקיעים.

סופטבנק יוצאת להנפקה כדי לנצל את ההתלהבות בשווקים מהנפקות SPEC, ומתכוונת לרכוש בהון שתגייס חברה שבה לא השקיעה עד כה, אמר אדם שבחר לא להזדהות לאתר אקסיוס. על ההנפקה יפקחו מנהלי ההשקעות של סופטבנק, המנהלים גם את קרן ויז'ן - קרן ההשקעות הגדולה בעולם מבית סופטבנק. 

גיוס כסף בעזרת הנפקת SPAC שנוי במחלוקת. עם זאת, השנה יצאו לדרך רצף של הנפקות SPAC, ובין החברות שגייסו כך כסף ניתן למנות את וירג'ין גלקטיק, חברת תיירות החלל של ריצ'רד ברנסון; יצרנית המשאיות החשמליות ניקולה; ויצרנית המכוניות החשמליות פיסקר.

ירידות באסיה בעקבות מוטציית הקורונה; הנפט מאבד 3.4%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות קלות בעקבות גילוי המוטציה החדשה של וירוס הקורונה בבריטניה. טוקיו ירדה ב-0.2%; הונג קונג איבדה 0.6% מערכה; סינגפור נותרה ללא שינוי; סיאול ירדה ב-0.2% וסידני נחלשה ב-0.1%.

הין מתחזק ב-0.3% ל-103.58 ין לדולר. הדולר מתחזק מול היורו, שיורד ב-0.5% ל-1.2199 דולר, ומול הליש"ט שנופלת ב-1.9% ל-1.3273 דולרים על רקע התפשטות המוטציה החדשה של וירוס הקורונה בבריטניה, והקשיים במשא ומתן על הברקזיט מול האיחוד האירופי. גורם בכיר בשיחות המשא ומתן אמר כי נותרו פערים משמעותיים בין הצדדים.

מנהיגי הקונגרס האמריקאי הגיע להסכמה על חבילת חילוץ בסך 900 מיליארד דולר לסיוע לכלכלת ארה"ב בהתמודדות עם השפעות מגפת הקורונה.
הנפט צונח בעקבות החשש מסגרים נוספים שיובילו לירידה בביקוש. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-3.38% ל-47.44 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-3.2% ל-50.59 דולר לחבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker