תקוות לחיסון הקפיצו את וול סטריט לשיא; הנפט זינק ב-8% השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

תקוות לחיסון הקפיצו את וול סטריט לשיא

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא והשלימו שבוע חיובי שני ברציפות, לאחר שתקוות סביב פיתוח חיסונים וטיפולים לקורונה האפילו בהשפעתם על זינוק במספר הנדבקים בנגיף בארה"ב וברחבי העולם. דו"חות כספיים חיוביים של  סיסקו ודיסני תמכו אף הם במדדים.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.4% בדרכו לזינוק שבועי של 4.1%; מדד נאסד"ק, טיפס ב-1%, אולם נסוג ב-0.6% בסיכום שבועי. מדד S&P 500, טיפס ב-1.4% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם, זו הפעם הראשונה זה למעלה מחודשיים, והוסיף 2.2% בסיכום שבועי. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 עלה ביותר מ-2% ונסגר אף הוא בשיא, זו הפעם הראשונה מאז אוגוסט 2018.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 0.89%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

מניית סיסקו זינקה ב-7.1% בוול סטריט, לאחר שיצרנית ציוד רשתות התקשורת דיווחה אתמול על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, הודות לביקוש איתן למוצריה על רקע העלייה במספר האנשים העובדים מהבית. החברה גם סיפקה תחזית טובה מהצפוי לרבעון הנוכחי.

מניית וולט דיסני עלתה ב-2.1%, לאחר שענקית המדיה והבידור דיווחה אמש על תוצאות רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים הן בשורה העליונה והן בשורה התחתונה, ועל גידול חד מהצפוי במספר המנויים על שירות הסטרימינג דיסני פלוס.

חששות קורונה הכבידו על הנפט - אך קפץ ב-8% בסיכום שבועי

מחיר הנפט נסוג זה היום השני ברציפות בצל חששות כי העלייה במספר הנדבקים בקורונה תגרור הטלת סגרים ומגבלות שיפגעו בביקוש לאנרגיה. עם זאת, מחיר הנפט קפץ בסיכום שבועי ביותר מ-8% לאחר שזינק בתחילת השבוע בעקבות ההכרזה על תוצאות ראשוניות מבטיחות של ניסויים בחיסון לקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 40.13 דולר לחבית, ירידה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם קפצו ב-8.1% בסיכום שבועי. בבורסת ICE בלונדון נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר במחיר של 42.78 דולר לחבית, ירידה של 1.7%, אך זינקו ביותר מ-8% בסיכום שבועי.

הזהב התאושש - אך נפל ביותר מ-3% בסיכום שבועי

מחיר הזהב טיפס היום בצל הגידול במספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם, אולם סגר את השבוע הגרוע מאז שלהי ספטמבר, לאחר שרשם ביום שני את הנפילה היומית החדה ביותר מזה שבע שנים בעקבות ההכרזה על תוצאות ראשוניות מבטיחות של ניסויים בחיסון לקורונה.

"השווקים הספיקו להירגע מאז תחילת השבוע, והדולר נחלש, וזה סייע למתכת היקרה", אמר אנליסט השווקים דיויד מאדן מחברת CMC מרקטס.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,886.2 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ביותר מ-3%.

בורסת לונדון סגרה השבוע הטוב מאפריל; קפצה ב-7%

בורסות אירופה נסגרו כמעט ללא שינוי בדרכן לזינוק שבועי של כמעט 5%, לאחר שתקוות לחיסון קרוב לקורונה האפילו בהשפעתן על עלייה במספר הנדבקים בנגיף ביבשת.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4% אך קפצה בסיכום שבועי בקרוב ל-7% - השבוע הטוב ביותר מאז אפריל. בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.2%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר כמעט ללא שינוי, אולם קפץ בסיכום שבועי בכ-5% - שבוע שני ברציפות של עליות. במהלך השבועיים האחרונים קפץ המדד האירופי בכ-12%.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1823 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3171 דולר לליש"ט.

ירידה מפתיעה בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב נסוג במפתיע בתחילת נובמבר על רקע גידול במספר הנדבקים בקורונה והבחירות בארה"ב.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 77 נקודות, שפל של שלושה חודשים, לעומת רמה של 81.8 נקודות באוקטובר, לפי נתונים ראשוניים של נובמבר שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה קלה של המדד לרמה של 82 נקודות.

המחירים הסיטונאים בארה"ב טיפסו חודש שישי ברציפות

המחירים הסיטונאים בארה"ב טיפסו באוקטובר זה החודש השישי ברציפות.

מדד המחירים ליצרן (PPI) טיפס בחודש שעבר ב-0.3% לעומת ספטמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, עלה ב-0.2%.

לעומת אוקטובר 2019 טיפס מדד המחירים לצרכן ב-0.5%, לעומת עלייה של 0.4% ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר. בינואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, טיפס המדד בקצב שנתי של 2%.

אסיה ננעלה בירידות קלות

בורסות אסיה ננעלו בירידות על רקע העלייה במספר הנדבקים בווירוס קורונה בעולם, ועל רקע האי ודאות בארה"ב. טוקיו ירדה ב-0.5%; שנחאי איבדה 0.8%; הונג קונג ננעלה ללא שינוי; סיאול עלתה ב-0.7% וסידני ירדה ב-0.2%.

מספר מקרי ההדבקה בקליפורניה חצה את המיליון. יפן מדווחת על מספר שיא של 1,661 נדבקים ביום. דרום קוריאה, המצטיינת במאבק בקורונה, מדווחת על 191 מקרים חדשים ביממה האחרונה.

המשקיעים עדיין מממתינים לאישור חבילת תמריצים שנייה לכלכלת ארה"ב, כאשר הבית הלבן החליט כי הוא לא מתערב בנושא ומשאיר את הדיון לקונגרס.

הין עולה ב-0.1% ל-105.05 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.89%.

הנפט נסחר בירידות, בעקבות החשש כי גל נוסף של מגפת הקורונה יוריד את הביקוש לאנרגיה. נפט מסוג טקסס מתוק צונח ב-0.8% ל-40.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.6% ל-43.2 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בירידות של 1%

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות שערים, על רקע עליה בתחלואה בקורונה בארה"ב, ולנוכח אי ודאות לגבי חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית. בנוסף, נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל צינן את ההתלהבות מהחדשות של פייזר לגבי התקדמות החיסון שלה. 

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.1%; S&P 500 נחלש ב-1%; נאסד"ק איבד 0.7% מערכו.

זינוק במקרי הקורונה החדשים בארה"ב פגע בהתלהבות השווקים מהחיסון הצפוי. שבוע לאחר שארה"ב חצתה לראשונה את רף 100 אלף הנדבקים בקורונה ביום אחד, נקבע היום שיא חדש של 143 אלף נדבקים ביום, בעוד שמספר המאושפזים בבתי החולים עלה היום על 65 אלף, לראשונה מאז התפרצות המגפה. לפחות 1,431 בני אדם מתו ביממה האחרונה מקורונה בארה"ב. 

בלומברג דיווחה היום כי ממשל טראמפ החליט לסגת מהמגעים לחבילת תמריצים חדשים ולהשאיר את ההחלטה לגביה לקונגרס. 

הגירעון בתקציב של ארה"ב הסתכם ב-284 מיליארד דולר באוקטובר, עם תחילתה של שנת התקציב החדשה, והוא צפוי להמשיך ולגדול בשל הוצאות הקשורות למשבק הקורונה. ההוצאות של וושינגטון הסתכמו באוקטובר ב-522 מיליארד דולר, עליה של 37% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה. ההכנסות ממסים קטנו ב-3% והגיעו ל-238 מיליארד דולר. בשנת התקציב האחרונה רשמה ארה"ב גירעון שיא של 3.1 טריליון דולר.

תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ירדו. התשואה על האג"ח לעשר נשים ירדה ב-0.1% ל-0.882%. הדולר רשם ירידה קלה. מדד הדולר של ICE, המודד את ערכו של הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר של ארה"ב, ירד ב-0.1%. 

מניית חברת האינטרנט הסינית פינדואודואו זינקה ב-20%, לאחר שדיווחה על רווח רבעוני, בניגוד לתחזיות שצפו לה הפסד. הכנסות החברה זינקו בשיעור חד מהצפוי של 89%. 

הנפט ירד ב-0.8% עקב עליה בלתי צפויה במלאים

מחיר הנפט נסגר היום בירידה, בעקבות עליה בלתי צפויה במלאים בארה"ב ועל רקע ציפיות לירידה בביקוש בשל המשך העליה בתחלואת הקורונה בעולם. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר ירדו ב-0.8% למחיר של 41.12 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

הזהב, המשמש מקלט עבור משקיעים בעתות משבר, עלה היום, לאחר ירידה של 0.8% אתמול. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר עלו ב-0.6% לרמה של 1,873.30 דולר לאונקיה. 

הנגיד פאואל: "החודשים הבאים יהיו מאתגרים"

נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר היום כי אף שההתקדמות שהושגה במציאת חיסון לקורונה מהווה חדשות טובות בטווח הבינוני, התחזית לעתיד הקרוב עדיין קודרת. בשיחה עם בנקאים מרכזיים שאורגנה על ידי הבנק המרכזי של אירופה, אמר פאואל כי "החודשים הבאים יהיו מאתגרים", משום שנגיף הקורונה מתפשט בקצב מהיר יותר. 

"עדיין מוקדם מדי להעריך בביטחון את ההשפעות של החדשות על הכיוון שאליו תתקדם הכלכלה, במיוחד בטווח הקרוב", אמר פאואל. באופן כללי, הוא אמר כי ההתאוששות של כלכלת ארה"ב "מאטה מעט", אך עדיין יציבה. ההאטה, הסביר, מובנת בהתחשב בהתאוששות המהירה שחלה במאי וביוני. "אנחנו כן רואים את הכלכלה על מסלול יציב של התאוששות. הסיכון העיקרי הוא התפשטות נוספת של המחלה", אמר פאואל. 

בורסות אירופה ננעלו בירידות; צמיחת שיא בבריטניה

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות שערים, על אף נתונים מעודדים מכיוון הכלכלה הבריטית. לונדון ירדה ב-0.5%; פרנקפורט נסוגה ב-1.2%; פריז ירדה ב-1.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.8%. 

כלכלת בריטניה צמחה בשיעור שיא ברבעון השלישי של השנה, על פי נתונים שהתפרסמו הבוקר. הכלכלה הבריטית צמחה ב-15.5% כחלק מההתאוששות לאחר הגל הראשון של הקורונה. ברבעון השני, בעקבות ההגבלות שהוטלו במדינה, הכלכלה התכווצה בשיעור שיא, וגם אחרי הזינוק ברבעון השלישי הכלכלה עדיין נותרה קטנה בכמעט 10% מכפי שהיתה בסוף 2019.

עם זאת, בספטמבר צמחה הכלכלה הבריטית ב-1.1%, לעומת צמיחה של 1.5% שאותה צפו האנליסטים. בתגובה, הליש"ט מאבדת היום 0.6% מול הדולר, לשער של 1.314 דולר לליש"ט. מול היורו נחלשה הליש"ט ב-0.9% לרמה של 0.898 יורו לליש"ט. 

ירידה בתביעות האבטלה בארה"ב; האינפלציה נותרה ללא שינוי

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב המשיך לרדת בשבוע שעבר, בסימן להתאוששות הדרגתית בארה"ב. מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד ב-48 אלף ל-709 אלף, כך לפי הדו"ח השבועי שפרסם היום משרד העבודה האמריקאי. היה זה השבוע הרביעי ברצף שבו נרשמה ירידה בתביעות, אם כי הן עדיין גבוהות מרמתן לפני הקורונה. אנליסטים צפו לירידה מתונה יותר ל-735 אלף תביעות. 

בנפרד, דיווח משרד העבודה של ארה"ב כי האינפלציה נותרה ללא שינוי באוקטובר, בניגוד לתחזיות אנליסטים שציפו לעליה מתונה. בהשוואה לאוקטובר שעבר, נרשמה עליה של 1.2% במדד. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, נותר אף הוא ללא שינוי באוקטובר, ועלה ב-1.6% לעומת אוקטובר שעבר. 

הביטקוין עלה מעל ל-16 אלף דולר

מחיר הביטקוין חצה במהלך המסחר היום את רף ה-16 אלף דולר, בראשונה מאז ינואר 2018, לפי נתוני אתר קוין-מרקט-קאפ. המשקיעים חוזרים להתעניין בביטקוין בחודשים האחרונים בין היתר על רקע האי ודאות בעולם ועל רקע שורה של חדשות חיוביות על המטבע הדיגיטלי.

פייפאל מסרה לפני כחודש כי תאפשר תשלום בביטקוין בפלטפורמה שלה, מהלך שעשוי להוביל לאימוץ נרחב יותר של המטבע הדיגיטלי. משקיעים שונים וכן אנליסטים בבנקי השקעות אמרו כי יש לשקול אפשרות להשקעה בביטקוין בדומה להשקעה בזהב.

ירידות ברחבי אסיה

בורסות אסיה נסגרו בירידות, מלבד טוקיו שהוסיפה 0.7%; הונג קונג ירדה ב-0.2%; שנחאי איבדה 0.1%; סינגפור נשארה ללא שינוי; מדד אסיה דאו הכלל אסייתי ירד ב-0.2%.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק עולה ב-0.1% למחיר של 41.48 דולר לחבית.

וול סטריט בשיא של 10 שבועות; נאסד"ק קפץ ב-2%

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של 10 שבועות והשלימו יום שלישי ברציפות של עליות, לאחר שהודעתה של פייזר על חיסון יעיל לנגיף מוקדם יותר השבוע עוררה תקוות לחזרה לפעילות כלכלית רגילה. מניות ההיי-טק הובילו את העליות היום, לאחר שנפלו בשני ימי המסחר הקודמים.

מדד נאסד"ק זינק ב-2%. מדד דאו ג'ונס, שקפץ בכ-4% בשני ימי המסחר הראשונים של השבוע, נסגר היום בירידה של פחות מ-0.1%. זאת, לאחר שבתחילת יום המסחר טיפס מדד מניות הבלו צ'יפ מעל לשיא סגירה של 29,551.42 נקודות שקבע באמצע פברואר. מדד S&P 500 הוסיף 0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-2 בספטמבר.

לא התקיים היום מסחר בשוקי האג"ח בארה"ב לרגל יום הווטרנים (ותיקי המלחמות), על פי המלצת איגוד תעשיית ני"ע והשווקים הפיננסים בארה"ב (Sifma).

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום בוול סטריט: מניית זום וידאו, שנפלה ב-25% בשני ימי המסחר הראשונים של השבוע, התאוששה היום ב-9.9%. אפל עלתה ב-3%; אמזון טיפסה ב-3.4%; נטפליקס הוסיפה 2.2%.

הנפט קפץ ב-12% מתחילת השבוע

מחיר הנפט טיפס זה היום השלישי ברציפות לאחר שהתקדמות בניסויים בחיסון לקורונה האפילה בהשפעתה על חששות כי הגידול במספר הנדבקים הנגיף יפגע בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 41.45 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסו מעל לרמה של 43 דולר לחבית. מתחילת השבוע קפץ מחיר הנפט בניו יורק ב-11.6%.

הזהב מחק מרבית העליות שרשם אתמול

מחיר הזהב נסוג תוך מחיקת מרבית העליות שרשם אתמול, לאחר שהתחזקות הדולר ועליות בשוקי המניות פגעו בביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,861.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת לאחר שטיפס ב-1.2% אתמול, אחרי נפילה של 5% ביום שני - שהיה היום הגרוע ביותר של הזהב מאז 2013.

בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה מאז פברואר

בורסות אירופה טיפסו זה היום השלישי ברציפות ונסגרו בשיא של יותר משמונה חודשים על רקע תקוות לחיסונים לקורונה, ולאחר נשיאת הבנק המרכזי של אירופה (ECB), כריסטין לגארד, אותתה על אפשרות של צעדי מדיניות נוספים לעידוד הכלכלה ביבשת. היורו והליש"ט נחלשים מול הדולר.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.1% - יום חיובי שלישי ברציפות - ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז שלהי פברואר.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לרמה של 1.1767 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3204 דולר לליש"ט.

מניות מגזר התרופות נסחרו בעליות: אסטרה זנקה נסגרה בעלייה של 3%; נוברטיס הוסיפה 2%; רוש טיפסה ב-2.8%.

מניית IAG, הבעלים של חברת התעופה בריטיש איירווייס, המריאה ב-8%. מניית ABN אמרו ירדה ב-5.6% לאחר שהבנק ההולנדי הביס את תחזיות הכלכלנים בתוצאותיו ברבעון השלישי של 2020, אך איכזב בהכנסות ממסחר באג"ח.

נשיאת הבנק האירופי: חיסון לא יביא מיד להתאוששות כלכלית

נשיאת הבנק המרכזי של אירופה (ECB), כריסטין לגארד, הזהירה היום כי פיתוח חיסון לקורונה אינו מבטיח השלכות חיוביות מיידיות על הכלכלה.

"אמנם החדשות האחרונות על חיסון נראות מעודדות, אך אנחנו עדיין עלולים להתמודד עם מעגלים חוזרים של האצה בהתפשטות הנגיף והידוק המגבלות על שתושג חסינות נרחבת", אמרה לגארד בדברים שנשאה בפורום הבנקאות המרכזית של ECB.

"כך שיתכן שההתאוששות לא תהיה לינארית, אלא במקום זאת לא עקבית עם עליות ומורדות, ותהיה תלויה בקצב הפצת החיסון", הוסיפה.

לגארד אמרה היום גם כי סביר להניח שהבנק המרכזי של אירופה יפחית עוד יותר את הריבית על הלוואות לבנקים, וכן יכניס שינויים בתוכנית רכישת הנכסים בה פתח בעקבות משבר הקורונה.

הלירה הטורקית מתחזקת מול הדולר

הלירה הטורקית עולה ב-0.8%, ל-8.093 לירות לדולר - לאחר שהרגולטורים בטורקיה הקלו בהגבלות על המסחר במטבע המקומי. בעת מכירת הלירה הבנקים היו מוגבלים במכירות עד 2% משווי הונם בעסקות שמועד מימושן הוא שבעה ימים. הרגולטור האחראי על הבנקים העלה את המכסה ל-5% מהון הבנקים. בעסקות המתממשות תוך 30 יום, ההגבלה עלתה מ-5% מהון הבנקים ל-10%. בעסקות לשנה, ההגבלה קפצה מ-20% מהון הבנקים ל-30%.

המהלך הגיע לאחר שנשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, פיטר את נגיד הבנק המרכזי וקיבל את התפטרותו של שר האוצר בשבוע שעבר.

אסיה ננעלה בעליות; הנפט מזנק ביותר מ-3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה חיובית בהמשך לעליות בבורסות בעולם, על רקע ההערכות כי חיסון לקורונה יאושר בשנה הקרובה. טוקיו עלתה ב-1.8%; בורסות שנחאי והונג קונג ירדו ב-0.3%; סיאול התחזקה ב-1.3%; וסידני טיפסה ב-1.7%.

הין יורד ב-0.1% ל-105.4 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.98%. הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-3.4% ל-42.7 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-3.4% ל-44.5 דולר לחבית.

מניות ענקיות ההיי-טק הסיניות נסחרות בירידות חדות. עליבאבא יורדת ב-9.8%; טנסנט נחלשת ב-7.4%; JD מאבדת 9.2%. הממשל הסיני הציג הצעה לרגולציה חדשה, לפיה חוקי האנטי מונופולים מ-2008 יחולו על חברות אינטרנט. הרגולציה החדשה תתרכז בחיפוש בעיות בשיתוף מידע ואספקת שירותים במחירי הפסד כדי למנוע כניסה של מתחרות חדשות.

רוטציה בוול סטריט: בואינג המריאה 20% ביומיים; זום צללה ב-25%

בורסות וול סטריט נסוגו משיא של חודשיים בהובלת מגזר ההיי-טק, אחרי שתקוות ליציאתו הקרובה של חיסון לקורונה המשיכו להכביד על מניות טכנולוגיה דוגמת זום ואמזון - שזינקו בזמן המגפה הודות לקפיצה בביקוש לשירותיהן. בה בעת, מניות הבלו צ'יפ, שרשמו אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה חמישה חודשים, המשיכו לטפס בעקבות עליות במגזרים שהתאוששות כלכלית ויציאה ממשבר הקורונה תיטיב עמם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.4%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.9%, אחרי שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה חמישה חודשים; מדד S&P 500, שנסגר אתמול בשיא של חודשיים, נסוג היום ב-0.1%

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 0.95%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס בפחות מ-0.1%.

מניית פייזר, שקפצה אתמול בקרוב ל-8% בעקבות הודעתה כי ממצאים ראשוניים של שלב 3 בניסויים הקליניים הראו כי החיסון יעיל ב-90% מהמקרים, נסוגה ב-1.4% היום.

מניות שנמנו על המרוויחות הגדולות ביותר ממשבר הקורונה, צנחו. זום וידאו איבדה 9% בדרכה לנפילה של 24.8% ביומיים; אמזון נסוגה ב-3.5% אחרי שצנחה ב-5% ביום שני; מיקרוסופט ירדה ב-3.4%.

מנגד, מגזרים שיציאה מהמשבר תיטיב עמם בלטו היום לטובה, ועמם גם מניות האנרגיה שזינקו יחד עם מחירי הנפט. מניית יצרנית המטוסים בואינג המריאה ב-5.2% והשלימה זינוק דו-יומי של 19.6%. מניית ענקית הנפט שברון עלתה ב-4.6%.

הנפט לא עוצר: קפץ 11% ביומיים

מחיר הנפט טיפס זה היום השני ברציפות לאחר שהתקדמות בניסויים בחיסון לקורונה האפילה בהשפעתה על חששות כי הגידול במספר הנדבקים הנגיף יפגע בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 41.36 דולר לחבית, עלייה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בהמשך לזינוק של 8.5% אתמול - הזינוק היומי החד ביותר מזה שישה חודשים.

הזהב התאושש מהנפילה החדה זה 7 שנים; טיפס ב-1.2%

מחיר הזהב התאושש מהנפילה החדה ביותר מזה שבע שנים. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,876.4 דולר לאונקייה, עלייה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

זאת, לאחר שאתמול צללו ב-5% - היום הגרוע ביותר מאז יוני 2013 - לאחר שאופטימיות בשווקים בעקבות הצלחת ניסויים קליניים בחיסון לקורונה, גרמה למשקיעים לזנוח את המתכת היקרה, הנחשב למקלט בעתות משבר.

בורסות אירופה בשיא של 8 חודשים; לונדון עלתה ב-1.8%

בורסות אירופה המשיכו בתנופה החיובית זה היום השני ברציפות, ונסגרו בשיא של שמונה חודשים, לאחר שההודעה אתמול על הצלחת חיסון לקורונה ניסויים קליניים מתקדמים, עוררה תקוות להתאוששות בפעילות הכלכלית העולמית.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.8% בהמשך לזינוק של 4.7% ביום שני. פרנקפורט טיפסה ב-0.5% לאחר שקפצה ב-4.9% אתמול. פריז הוסיפה 1.6% לאחר שנסקה ביום שני ב-7.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.9% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ראשית מארס. אתמול קפץ המדד האירופי ב-4% - היום הטוב ביותר מאז ה-18 במאי.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1804 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3231 דולר לליש"ט.

האבטלה בבריטניה עלתה ברבעון שהסתיים בספטמבר של השנה לרמתה הגבוהה מאז סוף 2016, כך דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה הבריטית. האבטלה עלתה לרמה של 4.8%, לעומת 4.5% בשלושת החודשים שהסתיימו באוגוסט. למעלה מ-1.6 מיליון בני אדם בבריטניה מובטלים כעת.

ארדואן ממנה שר אוצר חדש

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, מינה את סגן ראש הממשלה לשעבר, לוטפי אלוון, כשר אוצר, לאחר שחתנו, בראט אלביירק, התפטר מהתפקיד במפתיע.

אלוון, 58, היה שר הפיתוח עד 2018. באותה שנה ארדואן מינה את אלביירק, שנשוי לבתו הבכורה, לתפקיד שר האוצר.

הלירה הטורקית איבדה 40% מערכה בזמן כהונתו של אלביירק, ולאחר ההודעה על עזיבתו אתמול זינקה ב-5.5%. עם זאת, היום הדולר מזנק לעומת הלירה ב-1.86%, ל-8.218 לירות לדולר.

בורסות אסיה רשמו עליות שערים

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות שערים, בעקבות העליות החדות שנרשמו אתמול בשוקי העולם לאחר התוצאות המבטיחות שעליהן דיווחה פייזר בחיסון הקורונה שפיתחה. עם זאת, העליות באסיה היום היו מתונות ביחס לאלה שנרשמו אתמול בוול סטריט ובבורסות אירופה. טוקיו עלתה ב-0.3%; הונג קונג עולה ב-1.1%; שנחאי ירדה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני עלתה ב-0.4%. בורסת סינגפור מזנקת ב-3.3%. 

האינפלציה בסין האטה לרמתה הנמוכה ביותר מזה 11 שנה באוקטובר, בעקבות ירידה במחירי החזיר, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הסינית. מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-0.5% באוקטובר בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה, וזאת לאחר עליה של 1.7% בספטמבר. העליה באוקטובר היתה מתונה מתחזיות אנליסטים. 

מניית עליבאבא ירדה ב-5% לקראת "יום הרווקים" שיחול מחר, 11.11. יום המבצעים המיוחד של עליבאבא הניב לה בשנה שעברה הכנסות של 38 מיליארד דולר.

חיסון לקורונה הקפיץ את וול סטריט עד 3%

בורסות וול סטריט, שרשמו בשבוע שעבר את הזינוק החד ביותר בשבוע בחירות לנשיאות מאז 1932, נסגרו בשיא של חודשיים, לאחר שבמהלך יום המסחר עלו לרמתן הגבוהה מעולם. זאת, לאחר שהצלחה ראשונה של ניסויים קליניים מתקדמים בחיסון לקורונה עוררה תקוות להתאוששות בפעילות הכלכלית. מחזורי המסחר בניו יורק היו גבוהים מהרגיל.

ענקית התרופות האמריקאית פייזר הודיעה כי חיסון לקורונה שפיתחה יחד עם חברת ביונטק השיג הצלחה של 90% במניעת הדבקה בנגיף בניסויים קליניים מתקדמים. בעקבות ההודעה, זינקו מניות המגזרים שנפגעו בצורה הקשה ביותר על רקע משבר הקורונה, ובראשן חברות התעופה, הנופש והפנאי; בעוד מניות שנמנו על המרוויחות הגדולות ביותר מהמשבר, ובראשן חברות טכנולוגיה כמו זום, אמזון ונטפליקס, צנחו. 

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 3% - הזינוק היומי החד ביותר מאז יוני - לאחר שבמהלך המסחר כבר נסק ב-5.7% לשיא תוך-יומי. מדד S&P 500, שהשלים ביום שישי את הזינוק השבועי החד ביותר בשבוע בחירות לנשיאות בארה"ב מאז 1932, טיפס ב-1.2% לשיא של חודשיים, לאחר שבמהלך המסחר כבר זינק לרמתו הגבוהה מעולם במונחים תוך-יומיים. מדד נאסד"ק נסוג ב-1.5%. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 קפץ ב-3.7% לאחר שבמהלך יום המסחר טיפס לשיא תוך-יומי בפעם הראשונה מאז שנת 2018.

"אני חושב שהראלי מוצדק. אני חושב שאנחנו הולכים להתחיל דיון חדש, והדיון יהיה על איך תיראה אמריקה אחרי הקורונה", אמר ג'ים קריימר, מגיש תוכנית הפיננסיים הפופולרית "מד מאני" בערוץ CNBC. "כאשר חושבים איפה היינו בשבוע שעבר, כשההרגשה היתה שיש מעט מאוד תקווה לעצור את הדבר הזה, עכשיו פתאום יש תקווה". 

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.12% לרמה של 0.94% - רמתה הגבוהה ביותר מאז מארס. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5%.

מניית פייזר קפצה בכ-8% במסחר בוול סטריט, בעקבות הודעתה כי ממצאים ראשוניים של שלב 3 בניסויים הקליניים הראו כי החיסון יעיל. מניית ביונטק זינקה ב-14%. מניית מודרנה, מתחרתן הגדולה בתחום החיסונים לקורונה, קפצה ב-7%. 

מניית וולט דיסני עלתה ב-12% על רקע ציפיות כי חיסון לקורונה יאפשר להגדיל את מספר הנופשים בפארקי השעשועים שלה. מניית לייב ניישן, הפלטפורמה הגדולה בעולם למכירת כרטיסים להופעות חיות, קפצה ב-15%. מניית ענקית בתי הקולנוע AMC נסקה ב-51%. מניות שתי חברות שיט התענוגות הגדולות בעולם, קרניבל ורויאל קריביאן זינקו ב-29%-39%. מניות חברות התעופה אמריקן איירליינס ויונייטד המריאו ב-15%-19%. מניית יצרנית המטוסים בואינג עלתה ב-13%.

מנגד, מניית זום, שירות שיחות הווידאו שזכה לפופולריות עצומה על רקע המגפה, צנחה ב-17%. מניות אמזון ונטפליקס איבדו 5%-8%.

מניות הבנקים והאנרגיה זינקו: בנק אוף אמריקה וג'י.פי מורגן צ'ייס קפצו בכ-14%; אקסון מוביל זינקה בקרוב ל-13%.

מניית ביוג'ן צללה ב-28% לאחר שהוועדה המייעצת של מינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב ביקרה בחריפות את היעילות של תרופה ניסיונית לאלצהיימר שפיתחה החברה. 

מניית מקדונלדס נסוגה ב-1.6% למרות שרשת המזון המהיר דיווחה על רווח והכנסות רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים זה הרבעון הרביעי ברציפות, והודיעה על הגדלת הדיווידנד הרבעוני ב-3%. 

מניית ברקשייר התאוויי עלתה בכ-6% לאחר שחברת ההחזקות של וורן באפט דיווחה בסוף השבוע על זינוק של 82% ברווחיה הרבעוניים.

הנפט ביום הטוב ביותר זה 6 חודשים: קפץ ב-8%

מחיר הנפט קפץ ביותר מ-8% בניו יורק, הזינוק היומי החד ביותר זה כמעט שישה חודשים - לאחר שהצלחה ראשונה של ניסויים קליניים מתקדמים בחיסון לקורונה עוררה תקוות להתאוששות בפעילות הכלכלית ובביקוש לאנרגיה.

מחיר הנפט נהנה מרוח גבית גם לאחר שערב הסעודית מסרה כי קבוצת יצואניות הנפט אופ"ק פלוס דנה באפשרות של שינויים במכסות התפוקה במקרה של גידול או ירידה בביקוש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 40.29 דולר לחבית, עלייה של 8.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 42.56 דולר לחבית, עלייה של 7.9%.

הזהב בנפילה החדה מאז 2013; צלל ב-5%

מחיר הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מזה שבע שנים. זאת, לאחר שהצלחה ראשונה של ניסויים קליניים מתקדמים בחיסון לקורונה הקפיצה את תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, וגררה התחזקות של הדולר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של  1,854.4 דולר לאונקייה, ירידה של 5% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני 2013 - בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שביום שישי השלים הזהב את הזינוק השבועי החד ביותר מאז יולי.

אירופה ביום הטוב מאז מאי; פריז ומדריד נסקו ב-8%

בורסות אירופה רשמו את הזינוק היומי החד ביותר זה כמעט מחצית השנה, לאחר שהצלחה ראשונה של ניסויים קליניים מתקדמים בחיסון לקורונה, עוררה תקוות להתאוששות בפעילות הכלכלית העולמית.

בורסת לונדון קפצה ב-4.7%; פרנקפורט זינקה ב-4.9%; פריז נסקה ב-7.6%; מדריד המריאה ב-8.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-4% בדרכו ליום הטוב ביותר מאז ה-18 במאי.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% לרמה של 1.1813 דולר ליורו, והליש"ט מאבדת 0.2% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3128 דולר לליש"ט.

מניות של מגזרים שנמנו על הנפגעים הקשים ביותר ממשבר הקורונה זינקו היום באירופה: מניית יצרנית מנועי המטוסים רולס רויס נסקה בכמעט 44% בלונדון; מניית מפעילת מרכזי הקניות קלפייר קפצה ב-31% בפריז; מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם, קפצה ב-38% במסחר בלונדון.

הלירה הטורקית מזנקת; הבורסה עולה ב-3%

הלירה הטורקית מזנקת, לאחר התפטרותו של שר האוצר הטורקי, בראט אלביירק, והדחתו של נגיד הבנק המרכזי, מוראט אויסל. בורסת איסטנבול עולה ב-2.8%, יום שישי ברציפות של עליות. 

אלביירק, חתנו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, המכהן בתפקיד מאז יולי 2018, כתב בפוסט בחשבון האינסטגרם הרשמי שלו ביום ראשון כי הוא מתפטר בגלל סיבות בריאותיות, והוסיף כי בכוונתו להקדיש זמן רב יותר למשפחתו. יום קודם לכן הודח הנגיד, לאחר צניחה בלירה הטורקית. 

הלירה קופצת כעת ב-3% מול הדולר לרמה של 8.1194 לירה לדולר, לאחר שמוקדם יותר זינקה בכמעט 5% מול הדולר. עם זאת, היא עדיין חלשה ב-37% מרמתה בתחילת השנה מול הדולר, מה שהופך אותה למטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר מבין השווקים המתעוררים השנה. 

עקב ניצחון ביידן: בורסות אסיה עלו ב-2%; היואן בשיא של שנתיים

בורסות אסיה נסחרו הבוקר בעליות שערים, על רקע ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות ארה"ב בסוף השבוע. טוקיו עלתה ב-2.1%. שנחאי הוסיפה 1.9%. הונג קונג עולה ב-1.1%; סיאול עלתה ב-1.3%; סידני עלתה ב-1.9%. 

היואן הסיני התחזק היום ועלה לשיא של יותר משנתיים מול הדולר. היואן מתחזק ב-0.6% מול הדולר לרמה של 6.57 יואן לדולר, הרמה הגבוהה ביותר מאז 26 ביוני 2018. 

המשקיעים מאמינים כי נשיאות של ביידן תפחית את חוסר הוודאות לגבי מדיניות החוץ והסחר של ארה"ב, ויפוגג את מלחמת הסחר שניהל טראמפ מול סין. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker