וול סטריט בשבוע הבחירות הטוב מ-1932; המשקיעים הרוויחו 1.5 טריליון ד'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

"מדד הפחד" בנפילת שבוע בחירות השנייה הכי חדה מעולם

מדד התנודתיות (VIX) של בורסת האופציות של שיקגו, הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" - שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסוג זה היום החמישי ברציפות, ונסגר היום ברמה של 24.86 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז ה-28 באוגוסט.

בסיכום שבועי נפל המדד ב-34.6%, הירידה השבועית החדה ביותר מאז פברואר 2018. היתה זו גם הנפילה השנייה הכי חדה מעולם שרשם מדד VIX בשבוע של בחירות לנשיאות ארה"ב, לאחר שהירידה החדה ביותר נרשמה בשבוע של נצחונו המפתיע של דונלד טראמפ על הילרי קלינטון ב-2016, אז צלל המדד ב-37%.

וול סטריט בשבוע הבחירות הטוב מ-1932; הדולר בשפל של חודשיים

בורסות וול סטריט סגרו את השבוע הטוב ביותר זה שבעה חודשים, ואת הזינוק השבועי החד ביותר זה 88 שנים בשבוע של בחירות לנשיאות בארה"ב, על רקע המשך ספירת הקולות בבחירות, ונתוני תעסוקה חזקים מהצפוי שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

שווי שוק המניות בארה"ב קפץ בשבוע ביותר מ-1.5 טריליון דולר על רקע התחזקות ההערכות כי גם לאחר הבחירות, אף מפלגה לא תשלוט הן בבית הלבן והן בקונגרס - מצב שנחשב היסטורית לחיובי עבור שוקי המניות בארה"ב. לקראות הבחירות, התחזיות היו כי יתכן שהמפלגה הדמוקרטית תצליח לכבוש חזרה לא רק את הבית הלבן, אלא גם את הרוב בסנאט האמריקאי, בנוסף לבית הנבחרים שכבר נמצא בשליטתה - תרחיש שנהוג לכנות "גל כחול". עם זאת, כאמור נראה כעת כי תרחיש זה לא יקרה.

שלושת המדדים המרכזיים בוול סטריט השלימו היום את הזינוק השבועי החד ביותר מאז אפריל. מדד נאסד"ק נסגר היום בעלייה של פחות מ-0.1% בדרכו לזינוק שבועי של 9%. מדד דאו ג'ונס נסוג היום ב-0.2% אולם קפץ בסיכום שבועי ב-6.9%. מדד S&P 500 איבד פחות מ-0.1% בדרכו לעלייה שבועית של 7.3% - הזינוק החד ביותר של המדד בשבוע שבהן התקיימו בחירות לנשיאות ארה"ב מאז שנת 1932. באותה השנה, בשבוע שבו פרנקלין דלנו רוזוולט ניצח את הרברט הובר בבחירות לנשיאות, קפץ המדד ב-11.6%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.05% לרמה של 0.82%, עלייה ראשונה מזה שלושה ימים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%, לאחר שמוקדם יותר יום נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז ה-2 בספטמבר, ונמצא בדרכו לירידה שבועית של 1.9% - השבוע הגרוע מאז מארס.

מניית אובר עלתה ב-7% במסחר בוול סטריט, למרות שחברת שירותי התחבורה דיווחה אמש על הפסד גדול מהצפוי ברבעון השלישי. אובר דיווחה על הפסד של קצת יותר ממיליארד דולר, או 62 סנט למניה, לעומת הפסד של 1.2 מיליארד דולר, או 68 סנט למניה, ברבעון המקביל ב-2019. אנליסטים צפו הפסד של 60 סנט למניה. ההכנסות ירדו ל-3.13 מיליארד דולר, מעל לתחזיות, ולעומת 3.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

חששות קורונה הפילו את הנפט ב-4% - אך עלה בסיכום שבועי

מחיר הנפט צנח היום ביותר מ-4% לאחר שזינוק במספר הנדבקים בקורונה בארה"ב ובאירופה, הגביר את החששות מפני פגיעה בביקוש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 37.14 דולר לחבית, ירידה של 4.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם טיפסו בסיכום שבועי ב-3.8%.

"הסנטימנט סביב הנפט לא טוב במיוחד כרגע", אמר ביל אוגריידי, סגן נשיא חברת ההשקעות קונפלואנס אינווסטמנט מנג'מנט (CIM) לסוכנות הידיעות בלומברג. "ישנם חששות מפני עודף היצע ותת-ביקוש, והזינוק בנגיף הן בארה"ב והן באירופה מגביר את החששות".

היחלשות הדולר דחפה את הזהב לשבוע הטוב מיולי; קפץ ב-4%

מחיר הזהב נסגר בשיא של שבעה שבועות, והשלים את הזינוק השבועי החד מאז יולי, לאחר שהנפילה השבועית החדה ממארס של הדולר בעולם, הגבירה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב לדצמבר נסגרו במחיר של 1,951.7 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הזהב ב-3.8% - השבוע הטוב ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-31 ביולי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%, ונמצא בדרכו לנפילה שבועית של כ-2% - השבוע הגרוע ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-27 במארס.

בורסות אירופה קפצו ב-7% - השבוע הטוב זה 5 חודשים

בורסות אירופה נסוגו בראשונה מזה שישה ימים בצל סגרים ומגבלות חדשים שהוטלו עקב עלייה במספר הנדבקים הקורונה ברחבי היבשת, ועל רקע המשך ספירת הקולות בבחירות בארה"ב. עם זאת, בסיכום שבועי רשמו המדדים האירופים את השבוע הטוב ביותר מזה חמישה חודשים.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.7%; פריז ירדה ב-0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד היום 0.2%, ירידה ראשונה לאחר חמישה ימי עליות, אולם קפץ ב-7% בסיכום שבועי - השבוע הטוב ביותר מאז זה שהסתיים ב-5 ביוני.

היורו מתחזק ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.1885 דולר ליורו, ונמצא בדרכו לזינוק שבועי של יותר מ-2% מול המטבע האמריקאי. הליש"ט מטפסת ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.3173 דולר לליש"ט, ונמצאת בדרכה לעלייה של 1.7% בסיכום שבועי.

התפוקה התעשייתית בגרמניה עלתה בספטמבר בשיעור מתון מהמצופה, לאחר שההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה פגעה בפעילות הייצור, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית בגרמניה. התפוקה עלתה ב-1.6% לעומת אוגוסט, מתחת לתחזיות אנליסטים שצפו עליה של 2.7%. את העליה הובילה התאוששות במגזר הרכב, התעשייה הגדולה ביותר בגרמניה.

שיפור בסיכויי ביידן מפיל את הלירה הטורקית לשפל; צנחה ב-30% השנה

הלירה הטורקית צונחת לשפל מול הדולר, בעקבות שיפור בסיכויי ג'ו ביידן לגבור על הנשיא המכהן דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב.

הלירה הטורקית נופלת ב-1.7% מול הדולר לשער של 8.5705 לירה לדולר, רמתה הנמוכה מעולם מול המטבע האמריקאי. בכך משלים המטבע נפילה של יותר מ-30% מתחילת השנה. היחלשות הלירה היום נרשמת בניגוד למגמה של מטבעות של שווקים מתעוררים אחרים, שדווקא מתחזקים.

היחסים בין טראמפ לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נחשבים לחמים. הנשיא האמריקאי סירב לתמוך בקריאות בקונגרס להטיל סנקציות על טורקיה לאחר שרכשה מרוסיה מערכות ההגנה נגד מטוסים מסוג S-400. בניגוד לטראמפ, ביידן כינה את ארדואן אוטוקרט שעליו "לשלם את המחיר".

אם לא די בכך, ישנן סיבות רבות לכך שארה"ב ואירופה ישקלו הטלת סנקציות נגד איסטנבול. טורקיה מעורבת בשורה של מלחמות וסכסוכים בסוריה ובלוב, מסייעת לאזרבייג'ן במלחמה נגד ארמניה בחבל נגורנו-קרבאך, נלחמת בכוחות הכורדיים בעיראק, מסלימה את מהלכיה מול יוון וקפריסין על רקע דרישות טריטוריאליות - ומסמנת מדינות נוספות על ציר הרשע שלה, בהן ישראל, סעודיה וצרפת.

מחירי הבתים בבריטניה עלו בקצב המהיר מזה 4 שנים

מחירי הבתים בבריטניה עלו באוקטובר בקצב המהיר ביותר מזה למעלה מארבע שנים, אבל השוק עומד בפני האטה, כך לפי דו"ח חדש של חברת המשכנתאות הבריטית הליפקס. 

לפי הליפקס, המחירים עלו באוקטובר ב-7.5% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, העליה המהירה ביותר במחירי הבתים בבריטניה מאז יוני 2016. הבית הממוצע בבריטניה עולה כעת 250,457 ליש"ט (328,874 דולר). בהשוואה לספטמבר, נרשמה עליה של 0.3% במחירי הבתים בבריטניה. ברבעון שבין אוגוסט לאוקטובר, עלו המחירים ב-4% לעומת שלושת החודשים שקדמו להם.

על אף הנתונים המעודדים, ראסל גאלי, מנהל בכיר בהליפקס, הזהיר כי השוק עלול לרדת. "היות שישנן כמה רוחות נגדיות ברורות בפני שוק הנדל"ן, אנחנו מצפים לירידות גדולות במחירי הבתים ככל שנתקדם לתוך 2021", אמר.

עליות באסיה; טוקיו נסגרה ברמתה הגבוהה מ-1991

המסחר במרבית בורסות אסיה ננעל בעליות שערים, לאחר שבורסות וול סטריט עלו על רקע המשך ספירת הקולות בארה"ב ונצחון מסתמן למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן. טוקיו עלתה ב-0.9%, ומדד ניקיי 225 נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 1991; שנחאי ירדה ב-0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.1%; סידני טיפסה 0.8%. 

המשקיעים מהמרים כי השליטה בקונגרס האמריקאי תמשיך להיות חצויה בין הרפובליקאים, שישלטו בסנאט, לבין הדמוקרטים, שימשיכו לשלוט בבית הנבחרים, מה שאומר שמסים נמוכים ורגולציה רופפת ככל הנראה יישארו בינתיים על כנם. 

מניית טויוטה עלתה ב-0.5% בטוקיו, לאחר שהחברה העלתה את תחזית הרווח שלה. טויוטה צופה כעת רווח תפעולי של 1.3 טריליון ין (12.6 מיליארד דולר) בשנה שתסתיים במארס 2021, לעומת התחזית הקודמת שצפתה רווח תפעולי של 500 מיליארד ין. בשנה הקודמת הסתכם הרווח התפעולי ב-2.47 טריליון ין. התחזית של טויוטה עלתה על תחזיות אנליסטים, שצפו רווח תפעולי של 1.25 טריליון ין. טויוטה צופה כעת כי תמכור 9.42 מיליון מכוניות השנה - עליה של 3.5% לעומת התחזיות הקודמות. 

בשוק האנרגיה, הנפט נופל בהמשך לירידה שרשם אתמול. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר יורדים ב-1.1% ל-38.37 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

וול סטריט בזינוק החד מאפריל בשל דעיכת הסיכוי ל"גל כחול"

בורסות וול סטריט המשיכו בתנופה החיובית ונמצאות בדרכן לזינוק השבועי החד ביותר מאז אפריל, על רקע הערכות כי תוצאות הבחירות בארה"ב ימנעו העלאות מסים או שינויים רגולטוריים משמעותיים, לאחר שבניגוד לתחזיות, המפלגה הדמוקרטית לא הצליחה להעביר לידיה את השליטה בסנאט האמריקאי - ובכך נמנע מה שנהוג לכנות "גל כחול", כלומר שליטה של מפלגה אחת בשני בתי הקונגרס האמריקאי ובבית הלבן.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 2.6% והשלים בכך זינוק של 9% השבוע. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-2% וקפץ ב-7.1% מתחילת השבוע. מדד S&P 500 הוסיף היום 2% ועלה מתחילת השבוע ב-7.4%. שלושת המדדים נמצאים בדרכם לזינוק השבועי החד ביותר מאז אפריל. עבור מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 יום חמישי גם בישר על הפעם הראשונה מאז 1982 שבו רשמו עלייה של 1% לפחות במשך ארבעה ימים ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 0.78%, לאחר שרשמה ביום רביעי את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שבעה חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.9% ומשלים בכך ירידה של יותר מ-1.5% בשלושה הימים האחרונים, הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מאז מארס.

מחיר הנפט נסוג בראשונה מזה ארבעה ימים, והחוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 38.79 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, מחיר החוזים עודנו גבוה ביותר מ-8% מרמתו בתחילת השבוע.

מניית קוואלקום קפצה בקרוב ל-13% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית השבבים דיווחה על רווח והכנסות גבוהים מהצפוי ברבעון השלישי של השנה, כולל זינוק של 76% ברווח נקי, וסיפקה תחזית חזקה בשורה העליונה והתחתונה כאחד גם לרבעון הנוכחי.

מניית טבע נפלה ב-6.5% במסחר בניו יורק, לאחר שהחברה פירסמה היום דו"חות כספיים לרבעון השלישי של השנה, אשר לפיהם היא הפסידה 4.3 מיליארד דולר בעקבות תביעות בפרשת האופיואידים.

הזהב קפץ ב-3% לשיא של 7 שבועות

מחיר הזהב זינק לשיא של כמעט שבעה שבועות לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים, ולאחר שהבנק המרכזי של בריטניה הרחיב את היקף תוכנית רכישת האג"ח שלו.

החוזים על הזהב לדצמבר נסגרו במחיר של 1,946.8 דולר לאונקייה, עלייה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-18 בספטמבר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.9% ומשלים בכך ירידה של 1.6% בשלושה הימים האחרונים, הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מאז מארס.

הריבית בארה"ב ללא שינוי; הפד: "הזינוק בקורונה מאוד מדאיג"

הבנק הפדרלי הותיר הערב ללא שינוי את הריבית בארה"ב בטווח של 0%-0.25%, בו היא נמצאת מאז חודש מארס, ולא הכניס שינויים בתוכניות לרכישת נכסים בהיקף של 120 מיליארד דולר בחודש, אשר נועדו לתמוך בכלכלה הסובלת מהשלכות משבר הקורונה.

הבנק המרכזי ציין בהודעתו כי הפעילות הכלכלית מתאוששת, אולם עודנה "נמוכה בהרבה" מרמתה לפני משבר הקורונה. במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר פרסום הודעת המדיניות, הדגיש יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל כי כלכלת ארה"ב זקוקה לתמיכה תקציבית ומוניטרית נוספת, והזהיר כי הזינוק במספר הנדבקים בקורונה מהווה סיכון.

"אני חושב שתהיה לנו התאוששות חזקה יותר אם פשוט נוכל לקבל לפחות עוד תמיכה תקציבית כלשהי", אמר פאואל. "העלייה שנרשמה לאחרונה במספר הנדבקים בקורונה, הן פה בארה"ב והן בחו"ל, היא מדאיגה במיוחד".

הודעת המדיניות של הבנק המרכזי באה יומיים לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב ויום לפני פרסום דו"ח התעסוקה החודשי על ידי משרד העבודה האמריקאי.

סגירה חיובית אירופה; פרנקפורט קפצה ב-2%

בורסות אירופה נסגרו בעליות על רקע המשך ספירת הקולות בבחירות בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט קפצה ב-2%; פריז טיפסה ב-1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 1%.

היורו מתחזק ב-0.8% מול הדולר לשער של 1.1816 דולר ליורו, והליש"ט מזנקת ב-1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.312 דולר לליש"ט.

הבנק המרכזי של בריטניה, שהגדיל הבוקר את תוכנית ההרחבה הכמותית, צופה כי האבטלה תגיע ל-7.75% ברבעון השני של 2021, זאת לעומת אבטלה של פחות מ-5% בבריטניה כיום. לפי תחזית הבנק, כלכלת בריטניה צפויה להתכווץ ב-11% השנה - 2% מתוכם מאוקטובר עד דצמבר.

ירידה מתונה מהצפוי במספר המובטלים החדשים בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד זה השבוע השלישי ברציפות, ונמצא כעת ברמתו הנמוכה ביותר מאז מארס, אולם ממשיך להיות גבוה משמעותית מרמתו לפני פרוץ משבר הקורונה.

מספר תביעות האבטלה ראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-751 אלף לעומת 758 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מספר התביעות הראשונות בשבוע שעבר היה הנמוך ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-14 במארס, אז היה מספרן 282 אלף. תחזית הכלכלנים היתה ל-741 אלף תביעות ראשונות.

למרות מגמת הירידה במספר תביעות האבטלה הראשונות, הרמה הנוכחית עדיין גבוהה יותר מכל תקופה אחרת מלבד משבר הקורונה. השיא השבועי לפני פרוץ המגפה היה 695 אלף תביעות שנרשם באוקטובר 1982. לפני תחילת משבר הקורונה, היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המפרסם בפיגור של שבוע, ירד ב-538 אלף לעומת השבוע הקודם, ל-7.29 מיליון.

זינוק של 74% ברווחי GM; המניה קופצת ב-6%

ענקית הרכב האמריקאית ג'נרל מוטורס דיווחה היום על זינוק של 74% ברווחיה הרבעוניים הודות למכירת טנדרים ורכבי שטח בעלי שולי רווח גבוהים בצפון אמריקה, וציינה כי חלה התאוששות מהירה מהצפוי במכירותיה בארה"ב ובסין. מניית GM קופצת ב-6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

GM רשמה רווח נקי של 4.05 מיליארד דולר ברבעון השלישי של השנה, זינוק של 74% לעומת רווח של 2.35 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 2.83 דולר למניה ברבעון השלישי - כפליים מתחזיות האנליסטים לרווח של 1.38 דולר למניה.

בשורה העליונה דיווחה החברה על מכירות של 35.5 מיליארד דולר - בהתאם לתחזיות האנליסטים.

הבנק המרכזי בבריטניה מגדיל את תוכנית התמריצים

הבנק המרכזי של בריטניה הגדיל את חבילת התמריצים לכלכלה ב-150 מיליארד ליש"ט, על רקע הגל השני של הקורונה והסגר הכללי שהוטל על המדינה פעם נוספת, ויפגע קשות בעסקים.

הוועדה למדיניות מוניטרית הצביעה פה אחד על הגדלת ההרחבה הכמותית, מדווח "גרדיאן". הצעד נועד להקטין על עלות ההלוואות כדי לסייע לעסקים ולמשקי בית לשרוד את התקופה הקשה. היא החליטה להשאיר את הריבית ללא שינוי על 0.1% - הרמה הנמוכה ביותר בכל ההיסטוריה של הבנק, 326 שנים.

עליות חדות ברחבי אסיה

עליות חדות ברחבי אסיה: טוקיו הוסיפה 1.7%; הונג קונג מזנקת ב-2.8%; שנחאי מוסיפה 1.3%; סינגפור עולה ב-2.2%. אמש סגרה וול סטריט את אחד הימים החזקים ביותר שלה לאחר בחירות, והנאסד"ק עלה כמעט ב-4%.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורד בכמעט 2% למחיר של 38.39 דולר לחבית.

חגיגת בחירות בוול סטריט; נאסד"ק המריא ב-4%

בורסות וול סטריט סגרו את היום הטוב ביותר מזה חמישה חודשים, ומדדי נאסד"ק ו-S&P 500 רשמו את הזינוק החד בתולדותיהם ביום שלמחרת בחירות לנשיאות בארה"ב. זאת, לאחר שהמפלגה הדמוקרטית לא הצליחה להשיג נצחון סוחף בבחירות, שהיה מאפשר לה לבטל את הפחתת מס החברות שאושרה בתקופת הנשיא טראמפ. מניות ההיי-טק הובילו את העליות על רקע הערכות כי האיום של חקירות ותביעות הגבלים עסקיים נגד ענקיות הטכנולוגיה יהיה קטן יותר ללא השגת רוב דמוקרטי בסנאט האמריקאי.

ההסבר: מדוע הבורסות עולות למרות הקרב הצמוד בין טראמפ לביידן | האזינו לאינטרסנטים

תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות רשמה את הנפילה החדה זה שבעה חודשים בצל חוסר ודאות לגבי תוצאות הבחירות. תשומת לב המשקיעים נתונה גם לפגישת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי - שנפתחה היום.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 3.9% - הזינוק החד ביותר שרשם מעולם ביום שאחרי בחירות לנשיאות בארה"ב; מדד S&P 500 טיפס היום ב-2.2% - הזינוק היומי החד ביותר מזה חמישה חודשים, והיום הטוב בתולדותיו למחרת בחירות לנשיאות.

מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-14 ביולי, נסגר היום בעלייה של 1.3%; במהלך יום המסחר, כבר קפץ מדד מניות הבלו צ'יפ ב-3% והיה בדרכו לזינוק החד ביותר זה 120 שנים ביום שאחרי בחירות לנשיאות. בשנת 1900 קפץ מדד דאו ג'ונס ב-3.3% למחרת הבחירות שבהן גבר הנשיא הרפובליקאי ויליאם מקינלי על המועמד הדמוקרטי ויליאם ג'נינגס בריאן.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.12% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שבעה חודשים - לרמה של 0.78%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%, לאחר שבמהלך היום עבר לסירוגין מעליות לירידות במסחר הפכפך.

מניות חברות שירותי התחבורה אובר וליפט זינקו ב-14.6% וב-11.3% בהתאמה במסחר בוול סטריט, לאחר שתושבי מדינת קליפורניה אישרו בהצבעתם של הצעה 22, המאפשרת לעובדים במה שנהוג לכנות "כלכלת החלטורה" להיחשב קבלנים עצמאיים ולא עובדים של החברות.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט: מניות אמזון ואלפבית, החברה האם של גוגל, קפצו ביותר מ-6%; פייסבוק זינקה מעל 8%. מנגד, המגזר הבנקאי צנח בעקבות נפילת תשואות האג"ח בארה"ב: מניות ג'י.פי מורגן צ'ייס, סיטי ובנק אוף אמריקה איבדו 3%-4%.

ההסבר: מדוע הבורסות עולות למרות הקרב הצמוד בין טראמפ לביידן

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

הנפט קפץ ב-4% לאחר נפילה חדה במלאי בארה"ב

מחיר הנפט טיפס זה היום השלישי ברציפות בעקבות נפילה חדה מהצפוי במלאי הגולמי בארה"ב, ולאחר שהנשיא דונלד טראמפ הכריז על נצחונו בבחירות לנשיאות, ודרש לעצור את ספירת הקולות בטענה להונאה בבחירות. 

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגר במחיר של 39.15 דולר לחבית, עלייה של 4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-8 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה שבועית של 600 אלף חביות בלבד. 

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 40.63 דולר לחבית, עלייה של 2.3%.

הזהב נסגר מתחת ל-1,900 דולר לאונקייה

מחיר הזהב נסוג משיא של שבוע ונסגר מתחת ל-1,900 דולר לאונקייה לאחר שדעיכת הסיכויים למהפך דמוקרטי בסנאט האמריקאי בבחירות בארה"ב, הפחיתה את הסתברות לאישור חבילת סיוע כלכלי גדולה נוספת בצל משבר הקורונה - אשר עשויה היתה לתמוך במחירי המתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,896.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בורסות אירופה זינקו ביותר מ-2%

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות בשעה שהמשקיעים ממתינים לתוצאות האמת של הבחירות בארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.7%; פרנקפורט קפצה ב-2%; פריז זינקה ב-2.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף יותר מ-2%. הליש"ט נחלשת ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.3004 דולר לליש"ט, ואילו היורו נסחר ביציבות מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.1722 דולר ליורו.

מניות יצרניות התרופות הובילו את העליות: רוש קפצה ב-5.4% בשווייץ; אסטרה זנקה עלתה ב-6.9% בלונדון. מנגד, מניות הבנקים נפלו, ו-HSBC הבריטי וסנטנדר הספרדי איבדו יותר מ-4%.

צמיחת מגזר השירותים בארה"ב - הנמוכה זה 5 חודשים

הפעילות במגזר השירותים בארה"ב צמחה באוקטובר בקצב הנמוך ביותר מזה חמישה חודשים.

מדד פעילות מגזר השירותים ירד בחודש שעבר לרמה של 56.6 נקודות לעומת רמה של 57.8 נקודות בספטמבר, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 57.5 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות המגזר, ואילו מדד נמוך לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

גירעון הסחר של ארה"ב התכווץ ב-4.7%; זינוק ביצוא סויה לסין

גירעון הסחר של ארה"ב התכווץ בספטמבר ב-4.7% לעומת החודש הקודם, ל-63.7 מיליארד דולר, הודות לגידול ביצוא של מוצרים חקלאיים, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. התכווצות הגירעון היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

היצוא מארה"ב גדל ב-2.6% בספטמבר ל-176.4 מיליארד דולר, כאשר זינוק ביצוא של פולי סויה לסין היה אחראי למרבית הגידול. היבוא גדל בשיעור מתון יותר של 0.5% לעומת החודש הקודם, ל-240.2 מיליארד דולר. יבוא המכוניות גדל, ואילו היבוא של טלפונים סלולריים צנח בחדות.

נתוני תעסוקה מאכזבים בארה"ב: 365 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי

האטה חדה נרשמה במספר המשרות החדשות במגזר הפרטי בארה"ב בחודש שעבר, בצל זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה.

365 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב באוקטובר, האטה חדה לעומת גידול של 753 אלף משרות בספטמבר, מסרה היום חברת ADP. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת גדולה הרבה יותר של 600 אלף משרות בחודש שעבר.

נתוני ADP מתפרסמים יומיים לפני פרסום דו"ח התעסוקה הרשמי של נובמבר על ידי משרד העבודה האמריקאי ביום שישי. כלכלנים צופים כי נוספו 530 אלף משרות לשוק העבודה בארה"ב בחודש שעבר, ולהשלים בכך גידול של כמעט 12 מיליון משרות מאז חודש מאי. שיעור האבטלה בארה"ב ירד לפי תחזיות הכלכלנים באוקטובר ל-7.7% לעומת 7.9% בחודש הקודם.

עליות באסיה; הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים

העיניים בעולם נשואות לתוצאות הבחירות בארה"ב. המאבק בין דונלד טראמפ לג'ו ביידן צמוד, אולם טראמפ מוביל במדינות מפתח שעדיין לא סיימו את הספירה, בהן טקסס ואוהיו.

טוקיו ננעלה הלעיות של 1.7%; הונג קונג יורדת ב-0.2%; שנחאי עולה ב-0.1%; סינגפור מטפסת ב-0.2%; סיאול מוסיפה 0.7% וסידני ירדה ב-0.1%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.82%. הין יורד ב-0.5% ל-105.08 ין לדולר. היורו יורד ב-0.6% ל-1.1647 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.5% ל-1.2995 דולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.7% ל-0.71 דולר אמריקאי. הדולר הקנדי יורד ב-0.6% ל-1.3227 דולר אמריקאי.

מניית עליבאבא צונחת ב-9% בבורסת הונג קונג לאחר שאתמול הרשויות בסין הודיעו על השעיית הנפקתה המתכוננת של ענקית הפינטק אנט גרופ. עליבאבא תיכננה להחזיק 32% מאנט לאחר ההנפקה.

וול סטריט ביום הבחירות הטוב מ-2008; דאו ג'ונס קפץ ב-2.1%

בורסות וול סטריט רשמו את הזינוק החד ביותר ביום בחירות לנשיאות בארה"ב זה 12 שנים, בשעה שהמצביעים הלכו לקלפיות בכלכלה הגדולה בעולם. מניות הבנקים הובילו את העליות לאחר שהתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקה לשיא של חמישה חודשים, על רקע הערכות כי הקונגרס יאשר חבילת סיוע כלכלית לאחר שהבחירות יוכרעו. הדולר נסוג משיא של חודש מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 2.1% - הקפיצה היומית החדה ביותר מזה 16 שבועות. מדד נאסד"ק טיפס ב-1.9% בדרכו ליום הטוב ביותר זה למעלה משלושה שבועות. מדד S&P 500 הוסיף 1.8% - הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה מארבעה שבועות - בדרכו לזינוק של 3.2% ביומיים. עבור שלושת המדדים היה זה הזינוק החד ביותר ביום בחירות לנשיאות מאז 2008, אז התמודדו בבחירות ברק אובמה מטעם הדמוקרטים וג'ון מקיין כמועמד הרפובליקאי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 0.89% - הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.6% לאחר שטיפס אתמול לרמתו הגבוהה מזה חודש.

המגזר הבנקאי הוביל את העליות בוול סטריט, ומניות גולדמן סאקס, סיטי ומורגן סטנלי קפצו עד 4%.

מניית עליבאבא נפלה ביותר מ-8%, לאחר השעיית הנפקתה המתכוננת של ענקית הפינטק אנט גרופ - לשעבר החברה הבת של עליבאבא - בבורסת שנחאי והונג קונג.

מניית פייפאל ירדה ביותר מ-4% לאחר שתוצאותיה הכספיות של מפעילת שירות התשלומים הדיגיטלי עלו על תחזיות האנליסטים ברבעון השלישי, אך החברה סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי.

הנפט קפץ ביותר מ-2%

מחיר הנפט קפץ ביותר מ-2% על רקע העליות בשווקים הפיננסים וסימנים לפיהם קבוצת אופ"ק פלוס מתכוונת לדחות את מועד תחילת צמצום מגבלות תפוקת הנפט שעליהן הוסכם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 37.66 דולר לחבית, עלייה של 2.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 39.81 דולר לחבית, עלייה של 2.2%.

הזהב בשיא של שבוע

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה שבוע על רקע חוסר ודאות סביב תוצאות הבחירות המתקיימות היום בארה"ב, ולקראת פתיחת ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי מחר. היחלשות הדולר בעולם תמכה את היא במחיר הזהב, הנקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר  של 1,910.4 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-27 באוקטובר, לאחר עלייה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת בהמשך לעלייה של 0.7% ביום שני.

הבנקים הובילו את העליות באירופה; פרנקפורט קפצה ב-2.6%

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות על רקע הבחירות לנשיאות הנערכות היום בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. מניות הבנקים הובילו את העליות היום ביבשת. האג"ח הממשלתיות באירופה נסוגו.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.3%; פרנקפורט קפצה ב-2.6%; פריז הוסיפה 2.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-2.3%, כאשר מניות המגזר הבנקאי קפצו ב-4.5%.

היורו מתחזק ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.1726 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.9% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.304 דולר לליש"ט.

ירידות נרשמו בשוקי האג"ח באירופה. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-5 שנים ירדה לשפל של 0.039%, והתשואה על האג"ח הממשלתיות של ספרד ל-10 שנים ירדה ל-0.106%, רמתה הנמוכה מאז ספטמבר. התשואה על האג"ח המקבילות של פורטוגל נפלה ל-0.081%, רמתה הנמוכה מאז אוגוסט 2019.

מניית BNP פאריבה קפצה ביותר מ-6% בבורסת פריז, לאחר שהבנק צרפתי דיווח על יציבות בתוצאותיו הכספיות ברבעון השלישי, על רקע עלייה ברווחים ממסחר. הבנק דיווח על רווח נקי של 1.89 מיליארד יורו ברבעון השלישי של 2020.

מניות יצרניות הנפט BP ורויאל דאץ' של עלו ב-2.3% ו-1.2% בהתאמה, לאחר שבנק מורגן סטנלי העלה את ההמלצותיו לחברות. הבנק מעניק ל-BP המלצת "נייטרלי" ולרויאל דאץ' של המלצת "החזק".

הבחירות בארה"ב: אסיה ננעלה בעליות בהמשך למגמה בוול סטריט

בורסות אסיה ננעלו בעליות לקראת הבחירות לנשיאות בארה"ב - בהמשך למגמה החיובית אמש בוול סטריט. המשקיעים מהמרים כי ניצחון של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן יסלול את הדרך לחבילת תמריצים חדשה ומשמעותית בארה"ב.

הונג קונג קפצה ב-2%, שנחאי הוסיפה 1.4%, סיאול התחזקה ב-1.9%, סינגפור טיפסה ב-2.2%, סידני עלתה ב-1.9%. בורסת טוקיו סגורה לרגל חג.

הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד הלילה את הריבית ב-0.15% לשפל של 0.1%. יו"ר הבנק המרכזי במדינה, פיליפ לאו, אמר כי הבנק מחויב לעשות את כל מה שביכולתו כדי לייצר משרות. הכלכלה האוסטרלית התכווצה במחצית הראשונה של השנה, אך לאו אמר כי הוא מצפה שברבעון השלישי תירשם צמיחה מחודשת.

הנפט נסחר בעליות חדות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-3.6% ב-38.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-3.4% ל-40.3 דולר לחבית. 

יממה לבחירות: דאו ג'ונס עלה ב-1.5%

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים, יום לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, ולקראת ישיבת ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי שתיפתח מחר.  העליות במדדים המובילים, אשר התמתנו במהלך יום המסחר, נרשמו אחרי שביום שישי סגרה וול סטריט את השבוע הגרוע ביותר שלה מאז מארס.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.6%; S&P 500 עלה ב-1.2%; נאסד"ק יורד ב-0.4%.  

המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן מוביל כעת בסקרים על פני הנשיא המכהן דונלד טראמפ, אך המרוצים במדינות המתנדנדות צמודים וכפי שהראו בחירות 2016, הכל עדיין פתוח. החשש הכי גדול של משקיעים הוא שהמרוץ יהיה כל כך צמוד, עד שלא יוכרז מנצח בליל הבחירות, וצריך יהיה להמתין לכך כמה ימים. 

מדד הדולר של ICE שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול המטבעות של 6 שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, כולל הין והיורו, ירד ב-0.1%. התשואה על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים ירדה ל-0.855%. 

מניית אמזון ירדה ב-1%; מניית אפל ירדה ב-0.1%, לאחר שהודיעה כי תקיים ב-10 בנובמבר אירוע השקה למחשבי מק חדשים עם מעבדים משלה. 

מניית אסתי לאודר עלתה ב-1.9% לאחר שיצרנית הקוסמטיקה דיווחה על רווחים גבוהים מהצפוי ברבעון שעבר. מניית חברת נורוויג'ן קרוז ליין ירדה ב-2.7% לאחר שהודיעה כי תאריך את משך ההשעיה של ההפלגות שלה לפחות עד ל-31 בדצמבר. 

הנפט עלה ב-3%

מחיר הנפט עלה היום, לראשונה מזה ארבעה ימים, לקראת הבחירות בארה"ב ולאחר שנציגי חברות נפט רוסיות נפגשו עם שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובק על מנת לדון באפשרות של דחיית האטת קיצוצי התפוקה של אופ"ק ובעלות בריתה בשלושה חודשים. 

החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר עלו ב-2.9% וננעלו ברמה של 36.81 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

הציפיות כי מדינות אופ"ק פלוס ידחו את ההקלה המתוכננת בקיצוצי התפוקה שלהן בינואר גברו לאחרונה, בעקבות הגל השני של הקורונה, אשר מאיים שוב על התאוששות הביקוש לנפט.

בורסות אירופה עלו למרות הטלת מגבלות קורונה מחודשות

עליות נרשמו היום בבורסות אירופה למרות הטלת מגבלות קורונה מחודשות במדינות שונות ביבשת, כולל בריטניה, צרפת, איטליה, גרמניה ואוסטריה.

לונדון עלתה ב-1.4%. פרנקפורט ופריז עלו ב-2%. מדד סטוקס 600 עלה ב-1.6%. 

הליש"ט נחלשה ב-0.3% מול הדולר על רקע הטלת סגר חדש בבריטניה. היורו נחלש ב-0.2%. 

פעילות הייצור בארה"ב בשיא של כמעט שנה

פעילות הייצור בארה"ב הואצה באוקטובר, וההזמנות החדשות זינקו לרמתן הגבוהה ביותר מזה כמעט 17 שנה, על רקע שינויים בדפוסי הצריכה בשל הקורונה. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור של מכון ISM עלה לרמה של 59.3 נקודות באוקטובר, הרמה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2018 ולאחר קריאה של 55.4 נקודות בספטמבר. 

המדד של ISM הוא הנתון המקרו-כלכלי האחרון שמתפרסם בארה"ב לפני הבחירות לנשיאות מחר. כל קריאה מעל לרמה של 50 נקודות מצביעה על התרחבות בפעילות המגזר, שמהווה 11.3% מהכלכלה האמריקאית. הקריאה היתה גבוהה מתחזיות אנליסטים שצפו רמה של 55.8 נקודות באוקטובר.

יום לפני הבחירות בארה"ב: עליות באסיה

עליות נרשמו בבורסות אסיה לאחר פרסום דו"ח חיובי על מגזר הייצור בסין באוקטובר. מחר - 3 בנובמבר - יתקיימו הבחירות לנשיאות בארה"ב, מה שגורם מנגד לאי-ודאות וחששות בקרב המשקיעים.

טוקיו עלתה ב-1.4%. הונג קונג עלתה ב-0.9%. שנחאי ננעלה ללא שינוי. סינגפור עלתה ב-0.8%. 

מדד קאישין של PMI למגזר הייצור בסין עלה באוקטובר לרמה של 53.1 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2011. 

השבוע צפויים להתפרסם שלל דו"חות רבעוניים של חברות באזור, כולל נינטנדו היפנית ויצרניות המכוניות.

החוזים העתידיים על הנפט הגקולי מסוג טקסס מתוק יורדים כעת ב-3.8% ל-34.42 דולר לחבית.

בגזרת המטבעות, הליש"ט נחלשת ב-0.3% והיורו ב-0.1% מול הדולר. הין היפני מתחזק ב-0.1%. מדד הדולר עולה ב-0.1%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker