וול סטריט סגרה את השבוע הטוב מאז יולי; הנפט קפץ ב-10% בסיכום שבועי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט סגרה השבוע הטוב מיולי

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בדרכן לשבוע הטוב ביותר מאז יולי, לאחר שהבית הלבן אותת על נכונותו לאשר חבילת תמריצים רחבה. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסוגו.

מדד נאסד"ק טיפס ב-1.4% בדרכו לזינוק שבועי של 4.6% - השבוע הטוב ביותר מאז יולי. מדד דאו ג'ונס עלה היום ב-0.6%, וקפץ בסיכום שבועי ב-3.3% - השבוע הטוב מאז אוגוסט. מדד S&P 500 הוסיף 0.9% וזינק השבוע ב-3.8% - השבוע הטוב מאז יולי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר היום בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 0.77% - אולם השלימה את הזינוק השבועי החד מאז אוגוסט. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.6%.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי הוא מעוניין באישור חבילת תמריצים עקב מגפת הקורונה שתהיה גדולה יותר בהיקפה הן מזו שהדמוקרטים בקונגרס מציעים והן מזו שמציעים הרפובליקאים.

בתחילת השבוע קטע טראמפ את השיחות על אישור חבילת תמריצים, והכריז כי המו"מ יחודש רק לאחר הבחירות. בהמשך השבוע חזר בו, ואמר כי יסכים לחבילת סיוע מצומצמת יותר לפני הבחירות, והיום כאמור הודיע כי הוא מעוניין באישור חבילה גדולה אף יותר מזו הנדונה בקונגרס.

בה בעת, מתחזקות ההערכות כי יריבו הדמוקרטי של טראמפ, ג'ו ביידן, ינצח בבחירות, והשאלה כעת היא אם הדמוקרטים גם יצליחו להשיג רוב בשני בתי הקונגרס.

מניית זיילינקס זינקה ב-14% במסחר בוול סטריט, לאחר שהעיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח כי יצרנית השבבים AMD מנהלת מגעים מתקדמים לרכישתה בעסקה בשווי של יותר מ-30 מיליארד דולר. מניית AMD נסוגה ב-4%.

מניית ג'נרל אלקטריק השלימה זינוק תלת-יומי של כמעט 11%.

הנפט נסוג היום - אך קפץ ב-10% בסיכום שבועי

מחיר הנפט נסוג היום בעקבות דיווח כי הושג הסכם בין חברות הנפט בנורבגיה לבין עובדיהן, אשר מנע שביתה שהיתה גורמת לצמצום תפוקת הנפט של המדינה ברבע החל מהשבוע הבא.

עם זאת, בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט בקרוב ל-10% על רקע השבתת למעלה מ-90% מבארות הנפט במפרץ מקסיקו לקראת פגיעת סופת ההוריקן דלתא באזור.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 40.6 דולר לחבית, ירידה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם זינקו ב-9.6% בסיכום שבועי - שבוע חיובי ראשון מזה שלושה שבועות.

היחלשות הדולר הקפיצה את הזהב לשיא של 3 שבועות

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה מזה שלושה שבועות בדרכו לעלייה שבועית שנייה ברציפות, לאחר שהיחלשות הדולר הגבירו את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים, מצד בעלי מטבעות אחרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,926.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-18 בספטמבר, לאחר עלייה של 1.6% בבורסות הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1%, והוא גבוה כעת בכ-25% מרמתו בתחילת השנה.

בורסות אירופה בשיא של 3 שבועות; רולס רויס המריאה ב-96%

בורסות אירופה נסגרו בשיא של שלושה שבועות, על רקע העלאת תחזיות של שורת חברות ביבשת, בהן יצרנית התרופות הדנית נובו נורדיסק, קמעונאית ההלבשה המקוונת הגרמנית זלנדו, ורשת התכשיטים הדנית פנדורה. הציפיות לחבילת תמריצים נוספת בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם - העניקה אף היא רוח גבית למדדים.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בעלייה של 0.7%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.6% ונסגר בשיא של שלושה שבועות, בדרכו לזינוק שבועי של יותר מ-2%. היורו מתחזק ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.1818 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת אף היא ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3004 דולר לליש"ט.

מניית יצרנית מנועי המטוסים הבריטית רולס רויס קפצה ביותר מ-14% בדרכה לזינוק שבועי של יותר מ-96%, אולם עודנה נמוכה ביותר מ-65% מרמתה בתחילת השנה.

בחזית המקרו כלכלית: בבריטניה דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה כי התמ"ג צמח ב-2.1% באוגוסט, העליה האטית ביותר מאז החלו הסגר וההגבלות בעקבות הקורונה. התמ"ג כיום נמוך ב-9.1% מרמתו בפברואר. ביולי נרשמה צמיחה של 6.4%, וביוני - 9.1%. מגזר הבנייה רשם עליה של 3%, ובשירותים נרשמה עליה של 2.4%, בעוד שהייצור עלה ב-0.7% בלבד והחקלאות ירדה ב-0.7%. 

בצרפת דווח היום כי התפוקה התעשייתית עלתה ב-1.3% באוגוסט לעומת יולי, וזאת לאחר עליה של 3.8% בחודש הקודם. העליה היתה מתונה מתחזיות אנליסטים. בהשוואה לפברואר, החודש האחרון שקדם לקורונה, ירדה התפוקה ב-6.3% באוגוסט.

יורונקסט תרכוש את מפעילת בורסת מילאנו מ-LSE

יורונקסט תרכוש את בורסה איטליאנה, מפעילת בורסת מילאנו, מ-LSE, מפעילת בורסת לונדון, בסכום של 4.3 מיליארד יורו (5.1 מיליארד דולר) במזומן, כך הודיעו החברות היום. LSE ניהלה בחודש האחרון מגעים בלעדיים עם יורונקסט, מפעילת בורסת פריז, לאחר שהאחרונה הצליחה לגבור על המתחרות דויטשה בורסה ו-SIX השווייצית. מניית יורונקסט יורדת ב-3.8%. 

העסקה עשויה לקרב את LSE צעד נוסף לכיוון אישור העסקה בשווי 27 מיליארד דולר לרכישת ספקית המידע רפיניטיב, ש-45% ממנה נמצאים בידי תומסון רויטרס. LSE העמידה למכירה את בורסה איטליאנה לאחר שהנציבות האירופית הביעה חשש לגבי הדומיננטיות שלה בשוק האג"ח האירופי. 

שנחאי זינקה ב-1.7%; טוקיו ירדה

בורסות אסיה רשמו הבוקר מגמה מעורבת, לאחר שוול סטריט עלתה אתמול לשיא של 5 שבועות על רקע התחדשות התקוות לאישור חבילת תמריצים בארה"ב. טוקיו ירדה ב-0.1%; הונג קונג יורדת ב-0.4%; שנחאי זינקה ב-1.7% לאחר שהיתה סגורה במשך שבוע לרגל היום הלאומי; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני עלתה ב-0.1%. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול כי המגעים בין הבית הלבן לבין הקונגרס לגבי חבילת תמריצים התחדשו, וזאת לאחר שהפסיק אותם בתחילת השבוע. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הביעה ביטחון בכך שניתן יהיה להגיע להסכם לגבי החבילה. 

הנפט רושם ירידה קלה לאחר שזינק אתמול ב-3%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר יורדים ב-0.1% ל-41.14 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

תקוות לתמריצים דחפו את וול סטריט לשיא של 5 שבועות

בורסות וול סטריט המשיכו בתנופה החיובית ונסגרו בשיא של חמישה שבועות, על רקע תקוות מחודשות לכך שהקונגרס האמריקאי יאשר חבילת תמריצים כלכלית נוספת. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.5% ונסגר בשיא של 5 שבועות; מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מזה 12 שבועות, עלה היום ב-0.4% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-2 בספטמבר. מדד S&P 500 הוסיף 0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-3 בספטמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 0.77%, לאחר שאתמול טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר מזה ארבעה חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג בפחות מ-0.1%.

מניית יבמ זינקה ב-6% במסחר בוול סטריט, אחרי שחברת הטכנולוגיה הוותיקה הודיעה כי תפצל את פעילות שירותי התשתיות המנוהלות שלה לחברה בורסאית חדשה.

מניית חברת התרופות רג'נרון עלתה ב-1.4%, לאחר שהנשיא דונלד טראמפ - שטופל קוקטייל הנוגדנים הניסיוני של החברה - אמר כי הטיפול לקורונה שפיתחה רגנרון היה המפתח להתאוששותו המהירה, וכי יפעל לאישורו המזורז על ידי מינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב.

מניית מקדונלדס נסוגה ב-0.3% למרות שענקית המזון המהיר דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי במכירות סניפיה בעולם ברבעון השלישי, והודיעה על הגדלת הדיווידנד למשקיעים ב-3%.

מניית איטון ואנס נסקה ב-48% לאחר שבנק מורגן סטנלי הסכים לרכוש את חברת ניהול הנכסים תמורת כשבעה מיליארד דולר במזומן ובמניות. מניית מורגן סטנלי טיפסה ב-0.6%.

הנפט קפץ ביותר מ-3% לקראת פגיעת הוריקן דלתא

מחיר הנפט קפץ ביותר מ-3% לאחר שהושבתה למעלה מ-90% מתפוקת הנפט במפרץ מקסיקו לקראת פגיעתה של סופת ההוריקן דלתא באזור.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 41.19 דולר לחבית, עלייה של 3.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 42.85 דולר לחבית, עלייה של 2%.

הזהב התאושש משפל של יותר שבוע

מחיר הזהב התאושש משפל של יותר משבוע על רקע חוסר ודאות סביב הבחירות לנשיאות ארה"ב והערכות כי תמריצים כלכליים נוספים בארה"ב יגבירו את האינפלציה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,895.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום רביעי ברמתם הנמוכה ביותר מאז ה-28 בספטמבר.

אירופה בשיא של 3 שבועות; מניות התעופה המריאו

בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה כמעט שלושה שבועות, על רקע תקוות מחודשות לאישור חבילת תמריצים כלכלית בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. מניות התעופה המריאו.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.9%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שלושה שבועות. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1753 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת מול המטבע האמריקאי ב-0.2% לשער של 1.2941 דולר לליש"ט.

מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס וחברות תעופה נוספות, זינקה ב-10%; מניית יצרנית מנועי המטוסים רולס רויס המריאה ב-25%.

בגרמניה פורסמו היום נתונים שהצביעו על המשך התאוששות היצוא מהמדינה באוגוסט, ואולם בקצב אטי יותר לעומת יולי ויוני. לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית, היצוא הגרמני גדל באוגוסט ב-2.4% לעומת יולי ותחזיות הכלכלנים לעלייה של 1.3% בלבד. היבוא לגרמניה עלה באוגוסט ב-5.8% לעומת יולי. העודף במאזן הסחר בכלכלה הגדולה באירופה הגיע באוגוסט ל-15.7 מיליארד יורו.

מורגן סטנלי קונה את איטון ואנס ב-7 מיליארד ד'

בנק מורגן סטנלי הסכים היום לרכוש את חברת ניהול הנכסים איטון ואנס תמורת כשבעה מיליארד דולר בעסקת מזומן ומניות, ומקדמת את תוכניות של המנכ"ל ג'יימס גורמן להרחיב את חטיבת ניהול העושר של הבנק.

בעלי מניות איטון מקיבל 28.25 דולר במזומן ו-0.5833 מניית מורגן סטנלי עבור כל מניה שברשותם. מחיר העסקה משקף פרמיה של 38% על מחיר הסגירה של מניית איטון ביום רביעי. איטון גם תחלק לבעלי המניות שלה דיווידנד חד פעמי מיוחד של 4.25 דולר למניה לפני סגירת העסקה.

בעקבות העסקה, יגדל היקף הנכסים המנוהלים על ידי מורגן סטנלי אינווסטמנט מנג'מנט ל-1.2 טריליון דולר, וההכנסות השנתיות המשולבות יסתכמו ביותר מ-5 מיליארד דולר. "איטון ואנס מתאימה לנו בדיוק", אמר גורמן בהודעה על העסקה.

מניית מורגן סטנלי נופלת ב-3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, ואילו מניית איטון ואנס מזנקת ב-46%.

שבוע 6 ברציפות של פחות ממיליון מובטלים חדשים בארה"ב

מספר תביעות האבטלה בארה"ב המשיך לרדת בשבוע שעבר, ונותר מתחת לרף של מיליון זה השבוע השישי ברציפות. עם זאת, מספר תביעות האבטלה הראשונות עודנו גבוה במונחים היסטוריים.

מספר תביעות האבטלה ראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-840 אלף לעומת 849 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-825 אלף תביעות ראשונות, לעומת 837 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, ירד בשבוע שהסתיים ב-26 בספטמבר לכ-11 מיליון, לעומת כ-12 מיליון בשבוע הקודם. נתוני השבוע הקודם תוקנו כלפי מעלה לאחר שמקור דווח של 11.8 מיליון תביעות. מספר התביעות המתמשכות נמצא במגמת ירידה מאז שטיפס לשיא של כמעט 25 מיליון במאי.

עליות באסיה אחרי העימות בארה"ב

העימות בין סגני המועמדים לתפקיד סגן נשיא ארה"ב מעודד את השווקים אחרי שעלו בו כמה נושאים מהותיים בבחירות. בנוסף, הסקרים בארה"ב מצביעים על הגדלת הפער של ג'ו ביידן מול דונלד טראמפ, וזה מגדיל את הוודאות בשווקים ועשוי למנוע מצב של מרוץ צמוד שיפגע באווירה בשוק.

טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג יורדת ב-0.6%; סיאול עלתה ב-0.5%; סידני עלתה ב-1.1%. היום (ה') לא מתקיים מסחר בסין לרגל חג לאומי. הדולר נסחר מול הין ללא שינוי ניכר תמורת 105.99 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר עולה ב-0.1% ל-40 דולר לחבית, על רקע התקרבות סופת ההוריקן דלתא לחופי מפרץ מקסיקו.

מניית סופטבנק בשיא של 20 שנה

מניית סופטבנק עלתה היום בטוקיו ב-1.9% ונסגרה בשעה של 7,085 ין למניה – שיא של יותר מ-20 שנה, אחרי שנרשם אחרי שנה מטלטלת עבור החברה שנפגעה מההשקעה הכושלת בחברת הנדל"ן WeWork שייסד אדם נוימן ואחרי שנפגעה ממשבר הקורונה.

מניית חברת התקשורת והטכנולוגיה היפנית עלתה תשעה ימים ברציפות על רקע תוכנית הרכישה מחדש של מניות החברה, ושמועות שלפיהן מייסד החברה, מסיושי סאן, מתכוון להפוך אותה בקרוב לפרטית – מה שצפוי להניב לבעלי המניות בה פרמיה גבוהה. השמועות גברו על רקע מסע המכירות שערך באחרונה סאן, שכלל מכירת אחזקות בשווי של 13.7 מיליארד דולר בעליבאבא, מכירת אחזקות בספקית הסלולר האמריקאית T מובייל, ומכירת מפתחת השבבים Arm לאנבידיה תמורת 40 מיליארד דולר.

וול סטריט בשיא של חודש; דאו ג'ונס ביום הטוב מאז יולי

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של יותר מחודש, ומניות הבלו-צ'יפ רשמו את היום הטוב ביותר מאז יולי, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי ישקול בכל זאת תמריצים כלכליים מצומצמים. זאת, לאחר שהפיל את הבורסות אתמול, כשדחה את המגעים עם הדמוקרטים בנוגע לתמריצים עד לאחר הבחירות בנובמבר. 

מדד נאסד"ק קפץ ב-1.9% ונסגר בשיא של 5 שבועות; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.9% - הזינוק היומי החד ביותר מזה 12 שבועות; מדד S&P 500 הוסיף 1.7% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-4 בספטמבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 0.78%, הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-9 ביוני. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1%.

שעות ספורות לאחר שדחה אתמול את המגעים בנושא התמריצים, צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מוכן לחתום עכשיו" על צו שיחלק מענק של 1,200 דולר לכל אזרח אמריקאי. הוא גם קרא לבית הנבחרים והסנאט לאשר סיוע לחברות התעופה ולעסקים קטנים.

היום בלילה יתקיים ביוטה עימות בין סגנו של טראמפ, מייק פנס, לבין הסנאטורית קמלה האריס מקליפורניה, המיועדת להיות סגניתו של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, אם ייבחר לנשיא.

מניות חברות התעופה המריאו בוול סטריט, בעקבות קריאתו של טראמפ לקונגרס לאשר סיוע בסך 25 מיליארד דולר למגזר. מניות אמריקן איירליינס ויונייטד איירליינס זינקו ביותר מ-4%. מניית יצרנית המטוסים בואינג קפצה ביותר מ-3%.

מניית לוי שטראוס זינקה ב-5% לאחר שבעלת מותג הג'ינס ליוויי'ס דיווחה על תוצאות טובות מהצפוי ברבעון השלישי.

הנפט נפל בקרוב ל-2%; נסגר מתחת ל-40 דולר

מחיר הנפט נסוג בעקבות גידול במלאי הגולמי בארה"ב, וחששות כי דחיית אישור תמריצים כלכליים נוספים בארה"ב תפגע בביקוש לאנרגיה. עם זאת, ירידת מחיר הנפט התמתנה לקראת הסגירה על רקע דיווחים כי למעלה מ-80% מתפוקת הנפט במפרץ מקסיקו הושבתה לקראת פגיעתה הצפויה של סופת ההוריקן דלתא באזור ביום שישי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 39.95 דולר לחבית, ירידה של 1.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 41.99 דולר לחבית, ירידה של 1.6%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-500 אלף חביות, עלייה שבועית ראשונה מזה ארבעה שבועות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה של 2 מיליון חביות במלאי הגולמי.

הבנק הפדרלי: התאוששות מהירה מהצפוי בפעילות הכלכלית בארה"ב

הפעילות הכלכלית בארה"ב מתאוששת מהר מהצפוי מהרמות הנמוכות שנרשמו ברבעון השני של השנה, לפי פרוטוקול ישיבת המדיניות האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-15-16 בספטמבר, ושפורסם היום.

"המשתתפים ציינו כי השקעות העסקים, שצנחו ברבעון השני, נראה כי החלו להתאושש", נכתב בפרוטוקול הישיבה. "למרות שקשרים עסקיים אותתו על כך שהפעילות העסקית הכללית היתה חזקה מהצפוי, היא עדיין נותרה ברמות הנמוכות מאלו שקדמו למגפה".

"רבים מהמשתתפים אמרו כי תחזיותיהם מניחות שיהיו תמריצים תקציביים נוספים", נכתב בפרוטוקול. "משתתפים רבים אמרו כי אם התמיכה התקציבית בעתיד תהיה קטנה משמעותית או תאושר באיחור משמעותי מכפי שהם צופים, קצב ההתאוששות עלול להיות איטי מהצפוי".

בישיבה בחודש שעבר, הבנק המרכזי הותיר ללא שינוי את הריבית בארה"ב, בטווח של 0.25%-0%, וכן את היקף תוכניות רכישות האג"ח שלו. בה בעת, בכירי הבנק המרכזי סיפקו תחזיות כלכליות מעודכנות - הראשונות מאז שהפד אימץ אסטרטגיה חדשה של יעד אינפלציה גמיש - שהצביעו על כך שלא צפויה העלאת הריבית בארה"ב עד סוף 2023.

הזהב נסוג ב-1% לקראת פרסום פרוטוקול הפד

מחיר הזהב נסוג לקראת פרסום פרוטוקול ישיבת המדיניות האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-15-16 בספטמבר, שיפורסם היום בשעה 21:00 שעון ישראל.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,890.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

חששות קורונה הכבידו על אירופה; היורו והליש"ט מתחזקים

בורסות אירופה נסגרו בירידות בראשונה מזה שבוע, על רקע חששות מהתפרצות חוזרת של נגיף הקורונה במדינות ביבשת. לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז ירדה ב-0.3%; מדד  סטוקס 600 הכלל אירופי נסוג ב-0.1% - ירידה ראשונה זה שבוע.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% לרמה של 1.177 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת בשיעור דומה מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2917 דולר לליש"ט.

התפוקה התעשייתית בגרמניה ירדה באוגוסט לאחר שלושה חודשים רצופים של עליה, כך דיווחה לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית היום. התפוקה ירדה ב-0.2% באוגוסט לעומת יולי, בניגוד לתחזיות אנליסטים שצפו כי תעלה. בהשוואה לאוגוסט שעבר, נרשמה צניחה של 9.6% בתפוקה התעשייתית.

מניית טסקו נסוגה ב-0.7% למרות שרשת המרכולים דיווחה על עליה ברווח שלה לפני מס במחצית הראשונה של שנת הכספים 2021, וזאת הודות לעליה בהכנסות. 

הנפט נופל ב-3%

הנפט יורד, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע אתמול על דחיית הדיונים בנוגע לחבילת תמריצים נוספת לעידוד הכלכלה, ועקב עליה חדה מהצפוי במלאי הנפט בארה"ב. 

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר יורדים ב-2.9% לרמה של 39.49 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק.

לירידה במחיר הנפט תרמו נתונים שפרסם מכון הנפט האמריקאי, לפיהם מלאי הנפט בארה"ב עלו ב-951 אלף חביות בשבוע שעבר. בנוסף, משפיעים על המחירים שיבושים בתפוקת הנפט במפרץ מקסיקו, על רקע סופת הוריקן, ובנורווגיה בעקבות שביתה במאגרי נפט.

הלירה הטורקית נפלה לשפל מול הדולר

הלירה הטורקית נפלה היום לשפל מול הדולר, על רקע התגברות סיכונים גיאופוליטיים באזור. הלירה נחלשת ב-0.4% מול הדולר לרמה של 7.832 לירה לדולר, לאחר שמוקדם יותר ירדה לשפל של 7.869 לירה לדולר. עד כה השנה צנחה הלירה ב-24% - הירידה החדה ביותר מבין מטבעות השווקים המתעוררים אחרי הריאל הברזילאי. 

טורקיה מתכננת לבדוק טילי S-400 מתוצרת רוסיה על אף התנגדותה של ארה"ב, ובה בעת תומכת באזרבייג'ן בלחימה מול הכוחות הארמנים בנגורנו-קרבאך, אף שרוסיה קראה להפסקת אש. בנוסף, היא ממשיכה לנסות לקדם את האינטרסים שלה במים הטריטוריאליים של קפריסין. 

אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות קלות. אמש זיעזע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, את וול סטריט כשהודיע כי הדיונים על חבילת תמריצים לכלכלת ארה"ב יידחו עד אחרי הבחירות.

בורסת שנחאי היתה סגורה היום. טוקיו ירדה ב-0.1%, הונג קונג עולה ב-1%, סינגפור עולה ב-0.4% וסיאול עלתה ב-0.9%; סידני עלתה ב-1.2% בעקבות הקלות במגבלות במדינת ויקטוריה שבאוסטלריה וירידה במספר הנדבקים בקורונה.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.05% ל-105.69 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.749%.

טראמפ הפיל את וול סטריט; דחה את התמריצים עד אחרי הבחירות

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה להפסיק את המו"מ עם המפלגה הדמוקרטית על חבילת תמריצים נוספת לצמצום הנזק הכלכלי של מגפת הקורונה. זאת, שעות ספורות בלבד לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, שב והזהיר כי ללא תמריצים תקציביים נוספים התאוששות הכלכלה תיבלם. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקו.

מדד נאסד"ק נסוג ב-1.6%. מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את היום הטוב ביותר זה כמעט שלושה חודשים, ירד ב-1.3%. מדד S&P 500, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-9 בספטמבר, איבד 1.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.04% לרמה של 0.75% - הנפילה החדה ביותר זה ארבעה שבועות. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2%.

הנשיא טראמפ פירסם הערב ציוץ בחשבונו בטוויטר: "הוריתי לנציגי להפסיק את המשא ומתן עד לאחר הבחירות, כאשר מיד לאחר ניצחוני, נעביר חבילת תמריצים גדולה שתתמקד בעובדים אמריקאים ובעסקים קטנים".

"זאת בהחלט היתה הפתעה לשוק שכבר התחיל לתמחר חבילת תמריצים נוספת", אמר אד קליסולד, אסטרטג המניות הראשי בארה"ב של חברת נד דיויד ריסרץ', בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "יהיה קשה לכלכלה לצבור תאוצה רבה עד שיהיה סבב תמריצים נוסף".

מניית ביונטק הגרמנית קפצה ב-6% בוול סטריט, בהמשך לזינוק של 9.5% אתמול, לאחר שהאיחוד האירופי הודיע כי יזרז את תהליך אישור החיסון נגד נגיף הקורונה שפיתחה יחד עם יצרנית התרופות האמריקאית פייזר.

הנפט קפץ ב-4% לקראת הוריקן דלתא

מחיר הנפט קפץ בקרוב ל-4% על רקע חששות מפני השבתת מתקני אנרגיה במפרץ מקסיקו לקראת פגיעתה של סופת ההוריקן דלתא בהמשך השבוע.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 40.67 דולר לחבית, עלייה של 3.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה נסגרו במחיר של 42.69 דולר לחבית, עלייה של 3.4%.

הזהב נסוג משיא של שבועיים

מחיר הזהב נסוג משיא של שבועיים לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל שב ואמר היום כי נדרש סיוע ממשלתי נוסף לכלכלת ארה"ב.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,908.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-18 בספטמבר.

יו"ר הפד מזהיר: ללא סיוע ממשלתי - התאוששות הכלכלה תהיה חלשה

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל הזהיר היום כי ללא סיוע ממשלתי מספיק צפויה התאוששות איטית של כלכלת ארה"ב, והוסיף כי עודף תמריצים לא יהווה בעיה.

דבריו של פאואל באים על רקע התנגדות הרפובליקאים לחבילת סיוע כלכלית גדולה יותר אשר גרמה לכך שהמגעים עם הדמוקרטים בקונגרס על סיוע נוסף נקלעו למבוי סתום.

"תמיכה מועטה מדי תוביל להתאוששות חלשה, שתיצור קשיים למשקי בית ועסקים שלא היו הכרחיים", אמר פאואל בנאום בכנס וירטואלי של האיגוד הלאומי לכלכלת עסקים (NABE). "מנגד, נדמה כי הסיכון להגזמה בתמיכה, לעת עתה, נראה קטן יותר. אפילו אם צעדי המדיניות יתבררו בסופו של דבר כגדולים מכפי הנדרש, הם לא יהיו לשווא", הוסיף.

"ההתאוששות תהיה חזקה ומהירה יותר אם המדיניות המוניטרית והמדיניות התקציבית ימשיכו לפעול זו לצד זו כדי לספק תמיכה לכלכלה עד שזו תצא בבירור מהמשבר", הוסיף פאואל.

הבנקים הובילו את העליות באירופה; הליש"ט נחלשת

בורסות אירופה נסגרו בעליות בהובלת מניות הבנקים. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1%.

היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.1783 דולר ליורו. הליש"ט נסוגה ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2943 דולר לליש"ט, על רקע דיווח לפיו האיחוד האירופי אינו מתכוון להסכים לוויתורים כלשהם לבריטניה בתנאי ברקזיט.

הזמנות במגזר הייצור בגרמניה עלו זה החודש הרביעי ברציפות באוגוסט, על פי המשרד הפדרלי לסטטיסטיקה. ההזמנות עלו ב-4.5% באוגוסט לעומת עלייה של 3.3% ביולי. לעומת אוגוסט 2019, נפלו ההזמנות ב-2.2%.

גירעון הסחר של ארה"ב בשיא של 14 שנים

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב טיפס באוגוסט לרמתו הגבוהה ביותר מזה 14 שנים. משרד המסחר האמריקאי מסר כי הגירעון במאזן הסחר התרחב באוגוסט ב-5.9% לעומת יולי, ל-67.1 מיליארד דולר. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 66.2 מיליארד דולר.

גירעון הסחר של ארה"ב עם סין התכווץ באוגוסט ב-6.7% ל-26.4 מיליארד דולר. מתחילת השנה, הסתכם גירעון הסחר הכולל של ארה"ב ב-421.8 מיליארד דולר, גידול של 5.7% לעומת הגירעון בתקופה שבין ינואר לאוגוסט 2019.

עליות באסיה בעקבות שיפור במצב טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחרר אמש מבית החולים עקב שיפור במצבו, לאחר שהודיע ביום שישי כי תוצאות בדיקת הקורונה שלו, ושל אשתו מלניה, היו חיוביות.

הונג קונג עולה ב-0.8%. טוקיו עולה ב-0.5%. מומביי מוסיפה 0.7%. סינגפור עולה ב-0.6%. סידני עלתה ב-0.2% וסיאול ב-0.6%. הבורסות בסין סגורות היום לרגל חג.

הבנק המרכזי של אוסטרליה הותיר הבוקר את הריבית ללא שינוי ב-0.25% - שפל היסטורי - לקראת פרסום התקציב הפדרלי על ידי משרד האוצר האוסטרלי. עוד באוסטרליה, חברות הזהב נורתרן סטאר ריסורסס וסרסן מינרל הולדינגס זינקו בכ-10% בסידני לאחר הודעה על מיזוג בשווי 16 מיליארד דולר.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולה כעת ב-0.3% למחיר של 39.34 דולר לחבית. בגזרת המטבעות, הין היפני נחלש ב-0.1% מול הדולר. מדד הדולר נסחר ללא שינוי.

וול סטריט נסגרה בעליות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי ישתחרר היום מבית החולים, ועל רקע אופטימיות לגבי הסיכויים לאישור חבילת תמריצים לכלכלת ארה"ב. דאו ג'ונס עלה ב-1.7%; S&P 500 עלה ב-1.8%; נאסד"ק עלה ב-2.3%.

מדד הדולר של ICE ירד ב-0.4% והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלתה ל-0.773%. 

הזהב עלה היום וננעל ברמתו הגבוהה מזה למעלה משבועיים, על רקע היחלשות הדולר ולאחר שעוד ועוד גורמים בכירים בממשל האמריקאי קיבלו תשובה חיובית בבדיקות קורונה. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר עלו ב-0.7% ונסגרו ברמה של 1,920.10 דולר לאונקיה. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לפני שעה קלה כי הוא צפוי להשתחרר היום בשעה 18:30 לפי שעון החוף המזרחי מהמרכז הרפואי הצבאי וולטר ריד, שלושה ימים לאחר שאושפז בו בשל קורונה. בציוץ בטוויטר כתב טראמפ כי הוא "חש טוב מאוד", וקרא ל-87 מיליון עוקביו: "אל תפחדו מקורונה". 

מניית רג'נרון עלתה ב-7% לאחר דיווח כי טראמפ קיבל טיפול בתרופה של החברה.

האתר פוליטיקו דיווח כי יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, ושר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, התייעצו עם יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, בנוגע לחבילת התמריצים שהקונגרס מנסה לאפשר. פלוסי אמרה ביום שישי כי ניתן להעביר חבילת תמריצים שתהיה מקובלת על שתי המפלגות.

מניית מיוקרדיה זינקה ב-58% לאחר שאישרה כי בריסטול מאיירס תרכוש את חברת הביוטכנולוגיה תמורת 13.1 מיליארד דולר. מיוקרדיה מייצרת תרופה למחלה תורשתית בשרירי הלב. 

הנפט זינק ב-6%

מחיר הנפט זינק היום ב-6% בעקבות שיפור במצבו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, החולה בקורונה, ועל רקע ציפיות לאישור סבב נוסף של תמריצים בארה"ב. בנוסף, עוקבים המשקיעים אחר שביתה שפוגעת בתפוקת הנפט של נורווגיה. 

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר עלו ב-5.9% וננעלו ברמה של 39.22 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. בשבוע שעבר צנח מחיר הנפט בארה"ב בקרוב ל-8%. 

חברת הנפט והגז הנורווגית אקווינור הודיעה היום כי ארבעה מאגרים שלה בים הצפוני אינם פועלים בשל שביתה. בכך עולה מספר מאגרי הנפט המושבתים בנורווגיה בשל השביתה לשישה, מה שגורם לאובדן תפוקה של 330 אלף חביות נפט ביום, לפי איגוד הנפט והגז הנורווגי. זוהי כמות השווה ל-8% מתפוקת הנפט והגז של נורווגיה. 

אירופה נסגרה בעליות; סינוורלד של מוקי גרדינגר נפלה ב-36%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים, על רקע ציפייה של המשקיעים לאישור חבילת תמריצים בקונגרס האמריקאי. לונדון עלתה ב-0.7%; פרנקפורט הוסיפה 1.1%; פריז התחזקה ב-1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.8%. 

מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע השנייה בגולה בעולם בבעלות איש העסקים הישראלי מוקי גרדינגר, צנחה ב-36% בבורסת לונדון, לאחר שהחברה הודיעה כי תסגור את כל בתי הקולנוע שהיא מפעילה בבריטניה ובארה"ב. 

כלכלנים מורידים תחזית הצמיחה לארה"ב

כלכלנים בארה"ב פסימיים יותר כעת לגבי עתידה של הכלכלה האמריקאית מכפי שהיו לפני 4 חודשים, כך לפי דו"ח שפורסם היום. 

פנל של 52 כלכלנים של איגוד הכלכלנים הלאומי (NABE) הוריד היום את תחזית הצמיחה שלו לרבעון האחרון של השנה ול-2021. הכלכלנים צופים כעת צמיחה בקצב שנתי של 4.9% ברבעון הרביעי, לעומת התחזית הקודמת מחודש יוני, שצפתה צמיחה של 6.8%. עבור 2020 כולה, התחזית היא לצמיחה שלילית של 4.3%. גם התחזית לשנה הבאה הונמכה, לקצב שנתי של 3.6%, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 4.8%. יותר ממחצית מהכלכלנים מעריכים כי בין 10% ל-20% מהמשרות שאבדו בעקבות המגפה לא יחזרו. 

הכלכלנים צופים כי הריבית בארה"ב תישאר קרובה לאפס עד סוף 2021. יותר מ-70% מהכלכלנים אמרו כי תחזיתם למדיניות הבנק הפדרלי לא השתנתה גם לאחר שהבנק הודיע על אסטרטגיה חדשה שמאפשרת לאינפלציה להיות גבוהה מ-2%.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 1.2%

בורסות אסיה מתאוששות מהירידות בסוף השבוע האחרון לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ חלה בקורונה. טוקיו עלתה ב-1.2%; שנחאי ירדה ב-0.2%; הונג קונג התחזקה ב-1.3%; סינגפור עלתה ב-0.7%; סיאול טיפסה ב-1.3% וסידני זינקה ב-2.6%.

המשקיעים עוקבים אחר מצבו הבריאותי של טראמפ, לאחר שחלה בקורונה. אנשי הצוות הרפואי שמטפלים בטראמפ, אמרו אתמול (א') כי מצבו של הנשיא מוסיף להשתפר. אחד מרופאיו, ד"ר בריאן גריבאלדי, אמר במסיבת עיתונאים במרכז הרפואי וולטר ריד, כי אם הנשיא האמריקאי ימשיך להרגיש טוב כמו שמרגיש היום, "אנחנו מקווים שיוכל להשתחרר כבר מחר‎".

הין יורד ב-0.3% ל-105.66 ין לדולר. הנפט נסחר העילות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-2.8% ל-38 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-2.4% ל-40.2 דולר לחבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker