עדכונים

וול סטריט: נאסד"ק צנח ב-2.2%; מדד VIX בזינוק החד מזה חודש

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בהובלת מניות ההיי-טק, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי נדבק בנגיף הקורונה, ועל רקע נתוני תעסוקה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב. עם זאת, המדדים בניו יורק השלימו עלייה שבועית שנייה ברציפות. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו. מדד הפחד VIX רשם את הזינוק התוך-יומי החד ביותר מזה חודש.

מדד נאסד"ק צנח ב-2.2%, אולם טיפס ב-1.5% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס איבד היום 0.5% אך הוסיף 1.9% השבוע. מדד S&P 500 נסגר בירידה של 1%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נפל ב-1.7%. בסיכום שבועי עלה המדד ב-1.5% - שבוע חיובי שני ברציפות.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד", מכיוון הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - קפץ במהלך יום המסחר ביותר מ-10%, הזינוק היומי החד ביותר מזה חודש.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 0.69%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט: מניית אפל נפלה ב-3.2%; אמזון ומיקרוסופט ירדו ב-3%.

מניית טסלה צנחה ב-7.4%, לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות של אילון מאסק דיווחה היום כי מסרה ללקוחות 139,300 כלי רכב ברבעון השלישי של השנה, וכי ייצרה ברבעון למעלה מ-145 אלף מכוניות. אנליסטים צפו כי החברה תמסור מספר מעט נמוך יותר של 137 אלף כלי רכב ברבעון השלישי.

מניית וול מארט נסוגה ב-1.8%, לאחר שענקית הקמעונות הודיעה כי היא מוכרת את רשת המרכולים הבריטית אסדה לאחים המיליארדרים מוחסן וזובר עיסא ולחברת ההשקעה הפרטית TDR קפיטל. העסקה מעריכה את אסדה בשווי של 6.8 מיליארד ליש"ט (8.8 מיליארד דולר). וולמארט ניסתה בשנה שעברה למזג את אסדה עם מתחרתה בבריטניה סיינסברי, אך העסקה לא אושרה על ידי הרגולטורים הבריטים.

הנפט סגר שבוע שלילי שני ברצף; צלל ב-8% השבוע

מחיר הנפט צנח היום ביותר מ-4% בדרכו לירידה שבועית שנייה ברציפות, לאחר שהודעת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי נדבק בנגיף הקורונה, הגבירו את החששות מפני המגפה ונזקיה לביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 37.05 דולר לחבית, ירידה של 4.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי צנח מחיר הנפט בכ-8%.

הזהב סגר השבוע הטוב ביותר זה 8 שבועות

מחיר הזהב נסוג משיא של שבועיים לאחר שהתחזקות הדולר - בעקבות הודעת נשיא ארה"ב כי נדבק בקורונה - פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,907.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת לאחר שאתמול טיפסו ב-1.1% ונסגרו ברמתם הגבוהה ביותר זה כשבועיים. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-2.2% - השבוע הטוב ביותר מזה שמונה שבועות.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 24.03 דולר לאונקייה, ירידה של 0.9%, אולם קפצו ב-4.1% בסיכום שבועי.

אפקט טראמפ התפוגג: בורסות אירופה נסגרו בעליות

בורסות אירופה התאוששו מהירידות שרשמו בתחילת יום המסחר בעקבות הודעת נשיא ארה"ב כי נדבק בנגיף הקורונה, ונסגרו רובן בעליות.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.4%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2% בדרכו לעלייה שבועית של 2%. היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1713 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.293 דולר ליורו.

גם באירופה גוברים החששות מהתפרצות חוזרת של קורונה. בגרמניה התגלו ביממה האחרונה 2,626 נדבקים חדשים בקורונה, המספר הגבוה ביותר מאז 18 באפריל. הקנצלרית אנגלה מרקל קראה לציבור לשמור על כללי הריחוק החברתי וההיגיינה כדי להימנע מעליה נוספת בתחלואה, והתחייבה לעשות כל שביכולתה על מנת להימנע מסגר כללי. 

בבריטניה, שחווה גם היא עליה בתחלואה, גוברות הקריאות לחברת הקונגרס מרגרט פרייר להתפטר, לאחר שהתגלה כי הפרה את הבידוד שבו שהתה. פרייר הגיעה לדיון בפרלמנט השבוע אף שעדיין המתינה לתוצאה של בדיקת קורונה שעברה. הבדיקה חזרה מאוחר יותר חיובית.

בנפרד, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי על ירידה במדד המחירים לצרכן בגוש היורו בספטמבר, אשר השאירה את האינפלציה בגוש היורו מתחת ליעד של הבנק המרכזי של אירופה. המדד ירד ב-0.3% בהשוואה לספטמבר שעבר, ירידה חדה יותר מהירידה של 0.2% שנרשמה באוגוסט. חלק מהירידה נגרמה מנפילה של 8.2% במחירי האנרגיה, אולם גם אינפלציית הליבה, שאינה כוללת את מחירי האנרגיה והמזון, היתה נמוכה בספטמבר.

בטחון הצרכנים בארה"ב ברמתו הגבוהה מאז פרוץ משבר הקורונה

בטחון הצרכנים בארה"ב טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מאז פרוץ משבר מגפת הקורונה במארס, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בספטמבר לרמה של 80.4 נקודות, שיא של שישה חודשים, לעומת רמה של 74.1 נקודות באוגוסט. נתונים ראשוניים שפורסמו כבר בחודש שעבר הצביעו על עלייה מתונה יותר של המדד בספטמבר לרמה של 78.9 נקודות.

מוקדם יותר השבוע, מדד בטחון הצרכנים המקביל של חברת המחקר קונפרנס בורד זינק אף הוא בספטמבר לרמה הגבוהה מאז פרוץ המשבר.

טוקיו ירדה ב-0.8%; בורסות סין היו סגורות לרגל חג

בורסת טוקיו עברה למגמה שלילית, וננעלה בירידה של 0.8%, לאחר שהתגלה כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חולה בקורונה. המסחר בטוקיו התחדש היום לאחר שאתמול היתה סגורה במשך כל היום בעקבות תקלה טכנית. לעליה בבוקר תרמו דיווחים לפיהם ממשלת יפן מכינה חבילת תמריצים חדשה על מנת לעודד את התאוששות הכלכלה ממשבר הקורונה. 

בורסת סידני ירדה ב-1.4% על רקע נתוני מכירות קמעוניות מאכזבים שפורסמו באוסטרליה. הבורסות בסין, הונג קונג ודרום קוריאה היו סגורות היום לרגל חגים. 

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט; נאסד"ק טיפס ב-1.4%

בורסות וול סטריט פתחו את חודש אוקטובר בעליות, על רקע סימני התקדמות במגעים בוושינגטון על אישור חבילת תמריצים כלכליים נוספת בצל מגפת וירוס הקורונה. מניות ההיי-טק הובילו את העליות. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.4%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 0.67%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום בוול סטריט: נטפליקס קפצה ב-5.5%; טסלה זינקה ב-4.5%; אמזון הוסיפה 2.3%. מניית יצרנית השבבים AMD קפצה ב-3.5%.

גולדמן סאקס רוכש את עסקי כרטיסי האשראי של GM ב-2.5 מיליארד ד'

בנק גולדמן סאקס רוכש את עסקי כרטיסי האשראי של יצרנית המכוניות ג'נרל מוטורס תמורת כ-2.5 מיליארד דולר, דיווח היום העיתון וול סטריט ג'ורנל מפי אנשים המעורים במצב.

הבנק ניצח במלחמת הצעות רכש מול בנק ברקליס הבריטי, לפי הדיווח. חטיבת כרטיסי האשראי של GM כוללת למעלה ממיליון בעלי כרטיסים עם הוצאות שנתיות של כ-8.5 מיליארד דולר.

הנפט צנח ב-4% לשפל של שבועיים

הנפט צנח לשפל של שבועיים לאחר שגידול במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם הגביר את החששות מפני האטה בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 38.72 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-15 בספטמבר, לאחר ירידה של 3.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הזהב בשיא של שבועיים

מחיר הזהב טיפס לשיא של כמעט שבועיים לאחר שנתוני ייצור וצריכה פרטית חלשים שפורסמו היום בארה"ב, הגבירו את החשש מפני האטה בהתאוששות הכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,916.3 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-18 בספטמבר, לאחר  עלייה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

נפילה של 2.7% בהכנסה האישית בארה"ב באוגוסט

ההכנסה האישית בארה"ב נפלה באוגוסט בשיעור החד ביותר מזה שלושה חודשים, לאחר סיום הסיוע הכספי הפדרלי למובטלים.

ההכנסה האישית צנחה ב-2.7% לאחר עלייה של 0.5% ביולי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 2.5% באוגוסט.

הצריכה הפרטית צמחה באוגוסט ב-1% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 1.5% ביולי.

מגזר השבבים הוביל את העליות באירופה; רולס רויס צללה ב-10%

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות על רקע תקוות לאישור חבילת תמריצים כלכליים נוספת בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. מניות השבבים והקמעונות הובילו את העליות באירופה. הליש"ט נחלשת לאחר שהאיחוד האירופי הודיע יפתח בהליכים משפטיים נגד בריטניה, בעקבות הודעת הממלכה על כוונתה להפר את תנאי הסכם ברקזיט.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.2%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז עלתה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2% לאחר שהשלים אתמול את החודש הגרוע ביותר מאז מארס. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1742 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלש ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2885 דולר לליש"ט.

מניית ST מיקרו קפצה בקרוב ל-7% בפריז, לאחר שיצרנית השבבים הצרפתית-איטלקית העלתה את תחזית ההכנסות. מניית מתחרתה הגרמנית אינפיניון זינקה ב-7.6%.

מניית באייר צללה ב-13% בפרנקפורט בעקבות אזהרת רווח של ענקית התרופות והכימיקלים הגרמנית. מניית רולס רויס צנחה ב-10% בלונדון לאחר שיצרנית מנועי המטוסים הודיעה על כוונתה לגייס 6.5 מיליארד דולר בהנפקת מניות, כדי לסייע לחברה לשרוד את משבר הקורונה.

חברת האופנה השוודית H&M אמרה היום ששיא משבר הקורונה מאחוריה ודיווחה על תוצאות טובות מהמצופה לרבעון השלישי. החברה דיווחה על רווח נקי של 1.82 מיליארד קרונות שוודיות (202.7 מיליון דולר) ברבעון השלישי בשנת הכספים של החברה שהסתיים ב-31 באוגוסט, לעומת רווח של 3.86 מיליארד קרונות ברבעון המקביל בשנה שעברה.

תחזיות האנליסטים בסקר של פאקט-סט היו לרווח של 1.41 מיליארד קרונות. מכירות החברה ירדו ב-19% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה והגיעו ל-50.87 מיליארד קרונות. מניית החברה קפצה ב-6% במסחר בשטוקהולם.

ריבית המשכנתאות בארה"ב קרובה לשפל: ירדה ל-2.88%

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף ל-2.88% לעומת 2.9% בשבוע הקודם, לפי נתוני פרדי מאק שפורסמו היום.

הריבית על המשכנתאות נמצאת מתחת לרמה של 3% מאז שלהי יולי, ונפלה בחודש שעבר ל-2.86%, רמתה הנמוכה ביותר מאז החל להתפרסם נתון זה בשנת 1971. 

האטה מפתיעה בצמיחת פעילות הייצור בארה"ב בספטמבר

צמיחת פעילות מגזר הייצור בארה"ב סבלה במפתיע מהאטה בספטמבר.

מדד פעילות מגזר הייצור נסוג בחודש שעבר ל-55.4 נקודות לעומת רמה של 56 נקודות באוגוסט, שהיתה רמתו הגבוהה ביותר מאז שלהי 2018, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של המדד לרמה של 56.5 נקודות

ספטמבר היה החודש החמישי ברציפות שבו המדד היה מעל לרמה של 50 נקודות. מדד מעל לרמה זו מצביע על צמיחה בייצור, ואילו מדד נמוך מרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

רכיב ההזמנות החדשות במדד נפל בספטמבר ל-60.2 נקודות לעומת 67.6 נקודות בחודש הקודם, ירידה ראשונה מאז אפריל.

נפילה חדה מהצפוי במספר המובטלים החדשים בארה"ב

מספר תביעות האבטלה בארה"ב ירד בשיעור חד מהצפוי בשבוע שעבר, ונותר מתחת לרף של מיליון זה השבוע החמישי ברציפות. עם זאת, מספר תביעות האבטלה הראשונות עודנו גבוה במונחים היסטוריים.

מספר תביעות האבטלה ראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-837 אלף, לעומת 873 אלף תביעות בשבוע הקודם - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות הראשונות ל-850 אלף, לעומת 870 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, ירד בשבוע שהסתיים ב-19 בספטמבר ל-11.8 מיליון, לעומת כ-12.8 מיליון בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר ל-12.2 מיליון. מספר התביעות המתמשכות נמצא במגמת ירידה מאז שטיפס לשיא של כמעט 25 מיליון במאי.

הליש"ט נופלת ב-0.5% בעקבות עימות בין האיחוד האירופי לבריטניה

הליש"ט נופלת ב-0.5% ל-1.2849 דולר בעקבות העימות בין האיחוד האירופי לבריטניה בנוגע לשיחות המשא ומתן על הברקזיט.

האיחוד האירופי מסר כי יפתח בהליכים משפטיים נגד בריטניה' בעקבות תוכניתו של בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, להפר את תנאי הסכם הגירושים בין שני הצדדים.

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פונדר ליין, מסרה כי הנציבות תגיש תלונה רשמית לממשלת בריטניה' בעקבות הצעת החוק שמנסח ג'ונסון שמהווה הפרה של התחייבויות קודמות של בריטניה.

למהלך של הנציבות אין השלכות מיידיות על תהליך הברקזיט, אך הוא מעיד על המתיחות בין האיחוד האירופי לבריטניה במשא ומתן. בוריס ג'ונסון מעלה הצעת חוק שתבטל חלקים מהסכם הגירושים שעליו סיכמו בריטניה והאיחוד. הצעת החוק עשויה לסתור חוקים בינלאומיים. 

המסחר בבורסת טוקיו הושבת בשל תקלה; סידני עלתה ב-1%

בורסת טוקיו הושבתה בגלל תקלה והנהלת הבורסה מסרה שמהלך יום המסחר שהוא לא יתחדש היום, ולא ברור אם הוא יתחדש גם מחר. בסין ובדרום קוריאה לא התקיים היום מסחר לרגל חג. בסידני נרשמו עליות של 1%; סינגפור עלתה ב-1.3%.

בעיתון היפני אסהי דווח כי התקלה בבורסה נגרמה מכשל מכני, אך לא סופקו פרטים נוספים באשר למהות התקלה. בורסת טוקיו היא השלישית בגודלה בעולם אחרי בורסת יורק ונאסד"ק ונסחרות בה חברות בשווי שוק של 6 טריליון דולר.

בשוק המט"ח, הין יורד ב-0.1% ל-105.45 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר יורד ב-1.1% ל-39.7 דולר לחבית; זהב למסירה בדצמבר עולה ב-0.1% ל-1,898 דולר לאונקיה.

באייר צונחת ב-9% בעקבות אזהרת רווח

מניית באייר יורדת ב-9.5% לאחר שענקית הכימיקלים והחלקאות הגרמנית מסרה כי הרווח למניה בשנה הבאה יהיה נמוך מהרווח למניה בשנה הנוכחית וכי היא לא צופה עלייה במכירות.

באייר מסרה כי מגזר החקלאות נפגע מירידית מחירי הסחורות, תחרות  גוברת בתחום פולי הסויה והירידה בצריכת ביו-דלק. בנוסף התנודות בריאל הברזילאי פווגעות ברווחי החברה. באייר מסרה כי תרשום ירידה של מיליארד דולר ברווחי חטיבת החקלאות של החברה.

וול סטריט סגרה בעליות חודש שלילי ראשון ממארס

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בעקבות נתוני תעסוקה, דיור וייצור חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, אולם העליות התמתנו לקראת הסגירה לאחר שיו"ר בית הנבחרים בארה"ב, ננסי פלוסי, ושר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, לא הצליחו בפגישתם היום להגיע להסכם על חבילת סיוע כלכלית נוספת עקב מגפת הקורונה.

המסחר התקיים גם על רקע העימות הראשון של שני המועמדים לנשיאות ארה"ב שנערך אמש, וחרג מכללי הפורמט והיה לעתים כאוטי, ואשר חיזק את ההערכות כי הנשיא דונלד טראמפ יסרב לקבל את תוצאות הבחירות במקרה של נצחון המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.7%, אולם נפל ב-5.2% בחודש ספטמבר. ברבעון השלישי כולו קפץ מדד נאסד"ק ב-11%. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.2%, אך נסוג בסיכום חודשי ב-2.3%. עם זאת, בסיכום רבעוני קפץ מדד מניות הבלו-צ'יפ ב-7.6%. מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.8% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר קפץ ב-1.7%. המדד נפל ב-3.9% בספטמבר - ירידה חודשית ראשונה מאז מארס - אך קפץ ב-8.5% ברבעון השלישי כולו.

מניית וולט דיסני נסוגה היום ב-1% במסחר בוול סטריט, לאחר שענקית הבידור והמדיה הודיעה אתמול כי תפטר 28 אלף עובדים בארה"ב, מרביתם עובדי פארקי השעשועים של החברה, אך חלקם גם בחטיבת ספינות שיט התענוגות דיסני קרוז ליין, ובחנויות דיסני.

מניית חברת כריית המידע פלנטיר, שעל מייסדיה נימנה היזם המיליארדר פיטר תיל, קפצה ב-34% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט. זאת, לאחר שביצעה הנפקה באמצעות רישום ישיר (direct listing) של מניותיה למסחר בבורסת ניו יורק.

חברה נוספת שמניותיה החלו להיסחר היום בניו יורק לאחר שהונפקה ברישום ישיר, היא אסאנה (Asana), שמייצרת תוכנה לניהול פרויקטים, ואשר מנייתה זינקה ב-42%.

הנפט סגר בעליות את החודש הגרוע מאז אפריל

מחיר הנפט טיפס לאחר שמלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד זה השבוע השלישי ברציפות. עם זאת, מחיר הנפט השלים ירידה חודשית ראשונה מאז אפריל, בצל חששות מהשפעת גל שני של מגפת הקורונה עולמית על ביקוש האנרגיה הגלובלי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 40.22 דולר לחבית, עלייה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום חודשי נפל מחיר הנפט בספטמבר ב-5.6% - ירידה חודשית ראשונה מזה חמישה חודשים - בעוד שברבעון השלישי כולו טיפס ב-2.4%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר, שהפכו לחוזים הקובעים לאחר סגירת המסחר היום, נסגרו במחיר של 42.3 דולר לחבית, עלייה של 1.8%. עם זאת, בסיכום חודשי נפל מחיר הברנט ב-9.6%, וברבעון השלישי כולו נסוג ב-0.5%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב התכווץ ב-2 מיליון חביות בשבוע שעבר, ירידה שבועית שלישית ברציפות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול של 1.9 מיליון חביות במלאי.

הזהב נפל ב-4% בספטמבר - אך סגר רבעון חיובי 8 ברצף

מחיר הזהב נסוג היום בדרכו לנפילה חודשית של יותר מ-4%, אולם קפץ ביותר מ-5% בסיכום רבעוני - רבעון שמיני ברציפות של עליות.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,895.5 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בחודש ספטמבר כולו נפל מחיר הזהב ב-4.2%, אולם ברבעון השלישי כולו טיפס מחיר הזהב ב-5.3% - רבעון שמיני ברציפות של עליות.

בורסות אירופה סגרו החודש הגרוע ביותר מאז מארס

בורסות אירופה נסגרו בירידות, והשלימו את הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מארס, בצל חששות מפני התפרצות חוזרת של מגפת וירוס הקורונה ביבשת.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו ב-0.5%; פריז ירדה ב-0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1%, בדרכו לירידה של 1.5% בספטמבר - החודש הגרוע ביותר מאז מארס. עם זאת, בסיכום רבעוני נותר המדד האירופי כמעט ללא שינוי.

כלכלת בריטניה רשמה נסיגה פחות חדה מההערכות הקודמות ברבעון השני, כך לפי נתונים מתוקנים שפורסמו היום. התמ"ג של בריטניה רשם צמיחה שלילית של 19.8% בשלושת החודשים שהסתיימו ביוני, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה הלאומית הבריטית. ההערכה הקודמת היתה לנסיגה של 20%. זוהי צמיחה שלילית חדה לעומת זו שנרשמה במדינות אחרות באירופה, וזאת בשל הסגר הממושך במיוחד שננקט בבריטניה בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה. 

מניית רויאל דאץ'-של נסוגה ב-2% בלונדון, לאחר שענקית האנרגיה הודיעה כי תקצץ 9,000 משרות עד 2022, במסגרת ארגון מחדש שנועד לייעל את החברה ולהכין אותה למעבר לאנרגיה נקיה יותר. 

שיפור חד מהצפוי בפעילות הייצור בארה"ב

מדד מנהל הרכש (PMI) של מגזר הייצור אזור שיקגו, הנחשב לברומטר של מצב המגזר בארה"ב כולה, קפץ בספטמבר לרמה של 62.4 נקודות, לעומת 51.2 נקודות בחודש הקודם.

זוהי רמתו הגבוהה ביותר של המדד מאז דצמבר 2018, וגבוהה גם באופן ניכר מתחזית הכלכלנים שהיתה לעלייה קלה של המדד לרמה של 52 נקודות.

החוזים למכירת בתים בארה"ב שוברים שיאים

החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב זינקו באוגוסט ב-8.8% לעומת החודש הקודם, לרמתם הגבוהה ביותר מאז החל איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR) לפרסם נתון זה בינואר 2001.

לעומת אוגוסט 2019, קפצו החוזים למכירת בתים ב-24.2%.

"ריבית המשכנתאות נמצאת ברמות נמוכות מאוד, מתחת ל-3%, ושוב סייע לחוזים למכירת בתים לטפס באוגוסט", אמר הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן.

מעל לצפוי: 749 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב החודש

749 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש ספטמבר, בעיקר הודות לזינוק בגיוס עובדים במגזר הייצור, לפני נתונים שפירסמה היום חברת ADP.

תחזית הכלכלנים היתה לתוספת מתונה יותר של 600 אלף משרות למגזר הפרטי החודש.

נתוני ADP מתפרסמים יומיים לפני פרסום דו"ח התעסוקה הרשמי של ספטמבר על ידי משרד העבודה האמריקאי.

כלכלנים צופים כי נוספו 800 אלף משרות לשוק העבודה בארה"ב בספטמבר, האטה לעומת גידול של 1.37 מיליון משרות באוגוסט. שיעור האבטלה צפוי לרדת ל-8.2% לעומת 8.4% בחודש הקודם.

סיזר'ס פאלאס רוכשת את ויליאם היל

מפעילת בתי הקזינו סיזר'ס אנטרטיינמנט הודיעה היום כי תרכוש את חברת ההימורים הבריטית ויליאם היל בעסקה בשווי 2.9 מיליארד ליש"ט (3.73 מיליארד דולר). במסגרת העסקה יקבלו בעלי המניות של ויליאם היל 2.72 ליש"ט במזומן על כל מניה שבידיהם, פרמיה של 25% על מחיר הסגירה של המניה ביום חמישי, יום לפני שוויליאם היל אמרה כי קיבלה את ההצעה. 

"דירקטוריון ויליאם היל מאמין שזו האופציה הטובה ביותר לוויליאם היל במחיר אטרקטיבי לבעלי המניות", אמר יו"ר החברה, רוג'ר דוולין. "המומחיות של ויליאם היל בהימורי ספורט תשלים את ההיצע הקיים של סיזר'ס, תאפשר לחברה הממוזגת לשרת בצורה טובה יותר את לקוחותינו בשוק הימורי הספורט הצומח במהירות בארה"ב ובהימורים באינטרנט", אמר מנכ"ל סיזר'ס, טום ריג. 

טוקיו ירדה ב-1.5%; פעילות הייצור בסין בשיא של שנתיים

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה שלילית, על אף נתוני ייצור טובים בסין. טוקיו ירדה ב-1.5%; הונג קונג עולה ב-0.5%; שנחאי יורדת ב-0.6%; סידני ירדה ב-2.2%; בדרום קוריאה הבורסה סגורה היום.

פעילות המפעלים בסין צמחה בקצב מואץ בספטמבר, מה שמעיד על המשך ההתאוששות של הכלכלה הסינית. מדד מנהלי הרכש של סין עלה לרמה של 51.5 נקודות בספטמבר, הגבוהה ביותר  מזה שנתיים, לעומת 51 נקודות באוגוסט, כך דיווחה לשכת הסטטיסטיקה של סין היום. העליה היתה חדה מתחזיות אנליסטים, שצפו רמה של 51.2 נקודות. היה זה חודש שביעי ברצף שבו עולה המדד אל מעל לרף של 50 נקודות, אשר מבדיל בין צמיחה בפעילות לבין נסיגה. גם מדד מנהלי הרכש של חברת קאישין שפורסם היום הראה האצה בפעילות הייצור של סין בספטמבר.

ירידות בוול סטריט; הנפט מאבד 3.9%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות לאחר שאמש עלו המדדים המובילים בעד 2%. המשקיעים עדיין ממתינים לאישור חבילת החילוץ השנייה לכלכלת ארה"ב, לאחר שהדמוקרטים בקונגרס הציגו הצעה מחודשת לחבילת חילוץ בשווי 2.2 טריליון דולר. בנוסף, ממתינים המשקיעים לעימות בין המועמדים לנשיאות, ג'ו ביידן ודונלד טראמפ, שייערך הלילה בארה"ב.

דאו ג'ונס ירד ב-0.5%; S&P 500 ירד ב-0.5%; נאסד"ק ירד ב-0.3%.

מדד הדולר של ICE יורד ב-0.4% והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.646%. מחיר הזהב עולה ב-1% ל-1,902 דולר לאונקייה. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר יורד ב-3.9% ל-39 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בנובמבר יורד ב-3.8% ל-40.8 דולר לחבית.

ירידות באירופה; לונדון ירדה ב-0.5%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות לאחר שאתמול ננעלו המדדים המובילים ביבשת בעליות של עד 3%. לונדון  ירדה ב-0.5%; פרנקפורט נחלשה ב-0.3%; פריז ירדה ב-0.2%  ומדד סטוקס 600 הכללל אירופי ירד ב-0.5%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. היורו עולה  ב-0.6%  ל-1.1735 דולר. הליש"ט עולה ב-0.1% ל-1.2846 דולר.

שיפור בביטחון העסקים והצרכנים באיחוד האירופי. הנציבות האירופית מסרה כי בטחון הצרכנים והעסקים עלה ל-91.1 נקודות בספטמבר לעומת 87.5 נקודות באוגוסט, זה החודש החמישי ברציפות. ואולם, עדיין מדובר ברמה נמוכה לעומת השיא שנרשם בפברואר של 103.4 נקודות. 

מחירי הבתים בארה"ב ממשיכים לעלות; עלייה בגירעון הסחר של ארה"ב

מדד קייס-שילר למחירי הבתים בארה"ב שפורסם היום הצביע על עלייה שנתית של 4.8% במחירים ביולי, לעומת 4.3% ביוני. המדד ב-10 הערים הגדולות בארה"ב עלה ב-3.3% ביולי, לעומת עלייה של 2.8% ביוני. המדד שעוקב אחרי המחירים ב-20 הערים הגדולות עלה ביולי ב-3.9%, לעומת 3.5% ביוני.

העליות החדות ביותר במחירים נרשמו בפיניקס, סיאטל ושארלוט. ב-16 מתוך 19 הערים הגדולות בארה"ב נרשמו עליות במחירים. בניו יורק ובשיקגו נרשמו העליות הנמוכות ביותר ביחס ליוני. העליות במחירי הבתים בארה"ב נרשמות על רקע שיעורי הריבית הנמוכים במדינה שמעודדים צרכנים לרכוש בתים.

במקביל, נתונים שפורסמו היום בארה"ב הצביעו על עלייה חדה מהצפוי בגירעון הסחר של הכלכלה הגדולה בעולם. לפני נתוני משרד המסחר האמריקאי, גירעון הסחר עלה באוגוסט ל-82.9 מיליארד דולר, לעומת 80.1 מיליארד דולר ביולי. תחזיות הכלכלנים בסקר של בלומברג היו כי הגירעון יגיע ל-81.8 מיליארד דולר. הגירעון עלה בעקבות עלייה של 3.1% ביבוא לארה"ב ל-201.3 מיליארד דולר – שיא של שבעה חודשים. היצוא מארה"ב עלה ב-2.8% ל-11.3 מיליארד דולר.

אסיה ננעלה בירידות קלות; הונג קונג איבדה 0.8%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות קלות. טוקיו עלתה ב-0.1%; שנחאי עלתה ב-0.2%; הונג קונג ירדה ב-0.8%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.8% וסידני ננעלה ללא שינוי.

הין יורד ב-0.1% ל-105.57 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.655%. 

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.6% ל-40.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-42.2 דולר לחבית.

NTT היפנית תרכוש את דוקומו ב-38 מיליארד דולר

ענקית הטלקום היפנית NTT - Nippon Telegraph and Telephone תרכוש את מניות דוקומו ותהפוך אותה לפרטית. NTT כבר מחזיקה ב-66.2% ממניות דוקומו וצפויה לרכוש את היתר תמורת 38 מיליארד דולר, כך דיווח העיתון ניקיי היפני. מניית NTT יורדת ב-0.2% במסחר בטוקיו ומניית דוקומו עולה ב-2.3%.

NTT הנפיקה את דוקומו בבורסת טוקיו ב-1998, אז מעט מאד אנשים החזיקו במכשיר סלולרי. המהלך למיזוג שתי החברות מגיע על רקע חילופי השלטון ביפן, כשראש הממשלה החדש, יושיהידה סוגה שם לעצמו למטרה להוזיל את מחירי מנויי הסלולר ביפן.

וול סטריט נסגרה בעליות; נאסד"ק עלה ב-1.9%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות, לאחר ארבעה שבועות רצופים של ירידות.  דאו ג'ונס עלה ב-1.5%; S&P 500 עלה ב-1.6% ונאסד"ק נסגר בעליה של 1.9%.

המשקיעים מעודדים מדבריה של יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, שאמרה בסוף השבוע כי יש סיכוי לאישור חבילת חילוץ נוספת לכלכלת ארה"ב בתחילת אוקטובר. בנוסף, המשקיעים ממתינים לעימות הראשון שיתקיים מחר בלילה בין שני המועמדים לנשיאות ארה"ב: ג'ו ביידן והנשיא דונלד טראמפ.

מדד הדולר של ICE ירד ב-0.4% והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.666%.

מניית יצרנית התרופות אינוביו נפלה ב-28% לאחר שהחברה הודיעה כי מינהל המזון והתרופות (FDA) עצר חלקית ובאופן זמני את הניסויים בחיסון הפוטנציאלי של החברה לנגיף הקורונה.

מניות דיבון אנרגי' ו-WPX אנרג'י עלו ב-11% וב-17%, בהתאמה, לאחר ששתי החברות הודיעו על מיזוג שייצור חברה בשווי שוק של 12 מיליארד  דולר.

טירוף המכוניות החשמליות נמשך. מניית פידמונט ליתיום זינקה ב-236% אחר שחברת הכרייה הודיעה כי חתמה על חוזה לאפסקת ליתיום לטסלה

מניית וירג'ין גלקטיק, חברת תיירות החלל של ריצ'רד ברנסון, קפצה ב-25% לאחר שקיבלה המלצות קניה משורה של בנקים ובתי השקעות בוול סטריט. 

אחרי הירידה של השבוע שעבר: הנפט עלה ב-0.9%

הנפט שב לעלות היום, לאחר שירד בשבוע שעבר ב-2.6%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר עלו ב-0.9% ונסגרו ברמה של 40.60 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

גורמים בכירים בשוק האנרגיה צופים כי ההתאוששות האיטית ממגפת הקורונה תכביד על מחירי הנפט ברבעון הרביעי של השנה. שר האנרגיה הרוסי, אלכסנדר נובאק, אמר בפגישה מקוונת של שרי האנרגיה של מדינות ה-G20 בסוף השבוע כי הביקוש לנפט התייצב בחודשים האחרונים, אך עלול ליפול בשיעור של עד 10%. הוא ייחס את הירידה הצפויה בביקוש לגל שני במגפת הקורונה במדינות שונות. 

עוד בשוק הסחורות, הזהב עלה אף הוא ב-0.9% ל-1,882.30 דולר לאונקיה, על רקע היחלשות הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מניות הבנקים הובילו את אירופה לעליות; פרנקפורט זינקה ב-3%

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים, בהובלת מניות הבנקים. לונדון עלתה ב-1.5%; פרנקפורט זינקה ב-3.2%; פריז הוסיפה 2.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-2.2%, השיעור החד ביותר מזה שלושה שבועות. 

היורו עולה ב-0.4% ל-1.1677 דולר. הליש"ט מזנקת ב-1% ל-1.2874 דולר על רקע אופטימיות להתקדמות בשיחות הברקזיט. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים עולה למינוס 0.5%.

מניית דויטשה בנק זינקה ב-7.3%. מניית קומרצבנק עלתה ב-5.6% לאחר שהבנק הודיע על מינויו של מנפרד קנוף לתפקיד המנכ"ל. קנוף ניהל את חטיבת הבנקאות הפרטית בדויטשה בנק.

מניית יצרנית הפלדה ארסלורמיטאל זינקה ב-11% לאחר שהחברה דיווחה על מכירת עסקיה בארה"ב לחברת קליבלנד-קליפס תמורת 1.4 מיליארד דולר.

מניית וויליאם היל צללה ב-11.9% לאחר דיווח שלפיו מפעילת בתי הקזינו סיזר'ס אנטרטיימנט מנהלת משא ומתן לרכישת חברת ההימורים הבריטית תמורת 3.7 מיליארד דולר. 

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 1.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות חדות. טוקיו עלתה ב-1.3%; הונג קונג הוסיפה 1%; שנחאי ירדה ב-0.05%; סיאול התחזקה ב-1.3%; סינגפור עלתה ב-0.5% וסידני ירדה ב-0.2%.

מניית SMIC איבדה 3.9% מערכה בבורסת הונג קונג לאחר שארה"ב החלה לאכוף את ההגבלות ליצוא רכיבים מארה"ב ליצרנית השבבים הסינית. במקביל, בית המשפט בארה"ב ביטל זמנית את האיסור על הורדת אפליקציית טיק טוק בארה"ב - איסור שהיה אמור להיכנס לתוקפו אמש.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-105.31 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.2% ל-0.7 דולר אמריקאי. 

הנפט נסחר בירידות על רקע עלייה בתפוקה בלוב, לאחר שהוסר מצור על נמלי היצוא במדינה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.8% ל-39.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.7% ל-41.6 דולר לחבית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker