וול סטריט ברצף הירידות הארוך השנה; אפל נחתכה ב-540 מיליארד ד' תוך 12 יום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וול סטריט ברצף השלילי הארוך השנה; אפל נחתכה ב-540 מיליארד ד' תוך 12 יום

בורסות וול סטריט סגרו שבוע שלישי ברציפות של ירידות, הרצף השלילי הארוך ביותר זה שנה, על רקע חוסר ודאות סביב אישור תמריצים כלכליים נוספים על ידי הקונגרס האמריקאי ובצל חששות מהסלמה נוספת ביחסי ארה"ב וסין.

מדד נאסד"ק נסוג ב-1.1% ונסגר בשפל של יותר מחמישה שבועות, ואיבד 0.6% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.9% בדרכו לירידה שבועית של 0.1%; מדד S&P 500 איבד 1.1% ונסגר בשפל של יותר משישה שבועות, ואיבד 0.7% בסיכום שבועי. עבור שלושת המדדים היה זה שבוע שלישי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי הארוך ביותר מאז השנה שעברה.

מחזורי המסחר וול סטריט היו גבוהים מהרגיל היום, על רקע יום "הכישוף המרובע" (quadruple witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט האם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

מניית אפל השלימה נפילה של 22.6% משיא תוך-יומי של 137.98 דולרים שקבעה בשני בספטמבר, צניחה שחתכה כ-539 מיליארד דולר משווי השוק של יצרנית אייפון בתוך 12 ימי מסחר בלבד.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה קפצה ב-4.4%. המניה השלימה אתמול נפילה דו-יומית של יותר מ-6%, לאחר שזינקה ביותר מ-36% בחמישה ימי המסחר שלפניהם.

הנפט סגר השבוע הטוב מאז יוני - קפץ ביותר מ-10%

מחיר הנפט סגר את השבוע הטוב ביותר זה למעלה משלושה חודשים לאחר שקבוצת אופ"ק פלוס שבה והתחייבה לעמוד בקיצוצי התפוקה שעליהם הסכימה, ועל רקע ירידה במלאי הגולמי בארה"ב לרמתו הנמוכה ביותר זה חמישה חודשים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 41.11 דולר לחבית, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-10.1% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-5 ביוני.

קבוצת אופ"ק פלוס - חברות קרטל אופ"ק ויצואניות נפט נוספות המשתפות עמו פעולה בתיאום תפוקתן - הודיעה אתמול בפגישתה החודשית כי ינקטו צעדים נגד מדינות שלא יקפידו על יישום מלא של הקיצוצים בתפוקה שעליהם הוסכם.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-4.4 מיליון חביות ל-496 מיליון חביות, רמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל, מסר שלשום משרד האנרגיה האמריקאי.

על רקע היחלשות הדולר: הזהב סגר שבוע שני של עליות

מחיר הזהב טיפס, בדרכו לעלייה שבועית שנייה ברציפות, לאחר שהיחלשות הדולר בעולם הגבירה את האטרקטיביות של המתכת היקרה - שמחירה נקוב בדולרים - עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים.  

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,962.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-0.7%, לאחר עלייה בשיעור דומה גם בשבוע הקודם.

עוד בשוק המתכות: החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 27.13 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, וטיפסו ב-1% בסיכום שבועי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג מ-0.1%, ומשלים בכך נפילה של 5.5% בשנה החולפת.

בורסות אירופה חילצו עלייה שבועית; מניות התעופה צללו

בורסות אירופה נסוגו זה היום השני ברציפות, בהובלת מניות התיירות, לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) הזהיר אתמול מפני החמרה חמורה במצב מגפת וירוס הקורונה ביבשת. עם זאת, בסיכום שבועי, הצליח שוק המניות האירופי לחלץ עליות קלות.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו ב-0.7%; פריז ירדה ב-1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.7%, בהמשך לירידה של 0.5% ביום חמישי שקטעה רצף של ארבעה ימי עליות. בסיכום שבועי טיפס המדד הכלל אירופי ב-0.2%.

מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס וחברות תעופה נוספות, צללה ב-14.6%. מניית חברת התעופה המוזלת איזיג'ט צנחה ביותר מ-9%. מניית רשת המלונות אינטרקונטיננטל נסוגה ב-4.5%. מניית מפעילת נמלי התעופה הגרמנית פרפורט איבדה כ-5%.

קאישה בנק ובנקיה הודיעו היום על מיזוג ביניהם, שייצור את הבנק הגדול ביותר בספרד. מניית קאישה נסוגה ב-2.2% בעקבות ההודעה; מניית בנקיה נפלה ב-4.8%.

משרד הסטטיסטיקה הלאומי בבריטניה פירסם היום כי המכירות הקמעונאיות בממלכה עלו באוגוסט ב-0.8% - חודש רביעי ברציפות של עליות. בהשוואה לפברואר, לפני התפרצות נגיף קורונה בממלכה, המכירות עלו ב-4%. חנויות עשה זאת בעצמך נהנו מעלייה של 10% בהשוואה לפברואר, אך מכירות הבגדים עדיין נמוכות ב-16% לעומת פברואר.

האטה בעליית מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב טיפס באוגוסט ב-1.2%, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. הנתון משקף האטה לעומת עלייה של 2% ביולי וזינוק של 3.1% ביוני.

"ההאטה בשיפור מצביע על כך שההתאוששות הכלכלית של הקיץ הנוכחי אולי מאבדת מתנופתה לקראת החודשים האחרונים של 2020", נאמר בהודעת קונפרנס בורד בעת פרסום המדד.

בטחון הצרכנים בארה"ב טיפס לשיא של 6 חודשים

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בספטמבר לרמה של 78.9 נקודות - רמתו הגבוהה מאז מארס - לעומת רמה של 74.1 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 75.9 נקודות.

ריינאייר: ההגבלות באירלנד - כמו בצפון קוריאה

חברות תעופה באירופה מובילות את הירידות ביבשת בעקבות החשש מגל שני של התפרצות הקורונה שיפגע בפעילותן ואחרי שחברת התעופה ריינאייר הודיעה שהיא מקצצת 20% מפעילותה.

IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס ואיבריה, יורדת ב-11%; איזיג'ט נחלשת ביותר מ-8%; חברת בתי המלון אינטרקונטיננטל יורדת ב-6%; ריינאייר נחלשת ב-5%.

בהודעה שפירסמה היום, השוותה ריינאייר בין המגבלות האיריות על ענף התעופה לממשל בצפון קוריאה. "בעוד ביטחון הצרכנים ניזוק בעקבות הניהול הממשלתי הלקוי של מדיניות התיירות בתקופת הקורונה, לקוחות רבים של ריינאייר לא יכולים לטוס לעסקים או מסיבות משפחתיות דחופות מבלי שיידרשו לבידוד קלוקל של 14 יום". עוד נכתב כי "אירלנד נותרת סגורה כמו דרום קוריאה מאז 1 ביולי, בעוד בגרמניה ובאיטליה הסירו את מגבלות הנסיעות בתוך האיחוד האירופי".

עליות בבורסות אסיה

המסחר ברוב בורסות אסיה מתנהל בעליות קלות, למרות הירידות שנרשמו אתמול (ה') בוול סטריט, אבל חששות בנוגע לבחירות בארה"ב ולביצועי הכלכלה מגבילים את העליות. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג מוסיפה 0.6%; שנחאי עולה ב-2%; סיאול התחזקה ב-0.3%; סידני ירדה ב-0.3%.

בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין בפחות מ-0.1% ונסחר תמורת 104.7 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.8% ל-41.3 דולר לחבית. זהב למסירה בדצמבר עולה ב-0.6% ל-1,961.5 דולר לאונקייה.

"היסוסים בנוגע ליכולת של כלכלת ארה"ב לשמור על קצב ההתאוששות הנוכחי על רקע היעדר תוספת תמיכה של המדיניות הפיסקלית ומצד הבנק הפדרלי, גורמים שוב לטלטלה בשוק", אמר ג'ינגי פאן, אנליסט בכיר ב-IG.

דאו ג'ונס נסוג בראשונה זה שבוע; פייסבוק נפלה ב-6% ביומיים

מניות ההיי-טק הובילו את הירידות בבורסות וול סטריט זה היום השני ברציפות, לאחר שנתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום חיזקו את ההערכות כי התאוששות כלכלת ארה"ב ממשבר הקורונה עלולה להיות ממושכת. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.3%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.5% וקטע בכך רצף של ארבעה ימי עליות. מדד S&P 500 איבד 0.8% - הירידה החדה ביותר זה שבוע, ויום שני שלילי ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים יורדת ב-0.01% לרמה של 0.68%. צדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג מ-0.3%, ומשלים בכך נפילה של 5.5% בשנה החולפת.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה השלימה נפילה דו-יומית של יותר מ-6%, לאחר שקפצה ביותר מ-36% בחמישה ימי המסחר שלפניהם.

מניית פייסבוק השלימה נפילה דו-יומית של 6.4%. מניית אמזון ירדה ב-2.3%; מניית נטפליקס נפלה ב-2.8%.

הודעת אופ"ק פלוס הקפיצה את הנפט ב-2%

מחיר הנפט נסגר בעליות לאחר שקבוצת אופ"ק פלוס - חברות קרטל אופ"ק ויצואניות נפט נוספות המשתפות עמו פעולה בתיאום תפוקתן - הודיעה בפגישתה החודשית כי ינקטו צעדים נגד מדינות שלא יקפידו על יישום מלא של הקיצוצים בתפוקה שעליהם הוסכם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 40.97 דולר לחבית, עלייה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 43.3 דולר לחבית, עלייה של 2.6%.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,949.9 דולר לאונקייה, ירידה של 1.1%.

אירופה נסגרה בירידות על רקע החלטות ריבית

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות הבנקים לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב אותת אתמול כי לא יעלה את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם לפני שנת 2024, ואחרי שבנק אוף אינגלנד הותיר היום את הריבית בבריטניה ללא שינוי, אולם הזהיר כי נמשכת "חוסר ודאות יוצאת דופן" לגבי התחזית הכלכלית.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.5% לאחר שהמועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, הזהיר את רה"מ בריטניה בוריס ג'ונסון כי לא יהיה הסכם סחר בין המדינות לאחר יישום הברקזיט (יציאתה של בריטניה מהאיחוד) בפועל, אם הברקזיט יסכן את השלום בצפון אירלנד.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.4%. פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.5%. היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1823 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.296 דולר לליש"ט.

לפי נתונים שהתפרסמו הבוקר (ה'), מסירת המכוניות ללקוחות באוגוסט באיחוד האירופי צנחה ב-18% לעומת אוגוסט 2019. מדובר על נתון גרוע בהרבה לעומת יולי, אז נרשמה ירידה של 3.7%.

ירידה במדד פעילות הייצור של פילדלפיה החודש

האטה קלה נרשמה בצמיחת פעילות הייצור באזור פילדלפיה החודש, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד פעילות מגזר הייצור של הבנק הפדרלי של פילדלפיה ירד החודש לרמה של 15 נקודות לעומת רמה של 17.2 נקודות באוגוסט, בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

מדד גבוה מאפס מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות.

ירידה בהתחלות בנייה בארה"ב; נפילה של 25% בבתי דירות

מספר התחלות הבנייה בארה"ב ירד באוגוסט לעומת החודש הקודם עקב נפילה בהתחלות הבנייה של בתי דירות, אולם עודנו גבוה מרמתו באוגוסט 2019.

מספר התחלות הבנייה ירד באוגוסט ב-5% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי מותאם עונתית של 1.42 מיליון, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום בארה"ב. תחזית הכלכלנים היה לקצב גבוה יותר של 1.52 מיליון יחידות. עם זאת, לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת גדל מספר התחלות הבנייה ב-3%.

הירידה בהתחלות הבנייה באוגוסט נבעה בעיקרה מנפילה של 25% בהתחלות הבנייה של בתים רב-משפחתיים.

מספר היתרי הבנייה ירד באוגוסט ב-1% לעומת יולי, לקצב שנתי של 1.47 מיליון - קצב כמעט זהה לזה שנרשם באוגוסט 2019. תחזית הכלכלנים היתה לקצב היתרי בנייה שנתי גבוה יותר של 1.55 מיליון באוגוסט.

ירידה חדה מהצפוי במספר המובטלים החדשים בארה"ב בשבוע שעבר

מספר המובטלים החדשים בארה"ב ירד בשיעור חד מהצפוי בשבוע שעבר, אולם ממשיך להיות גבוה מאוד במונחים היסטוריים. מספר תביעות האבטלה המתמשכות נפל אף הוא מעבר לציפיות.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-860 אלף, מסר היום משרד העבודה האמריקאי, לעומת 893 אלף תביעות בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה ל-875 אלף תביעות ראשונות בשבוע שעבר, לעומת 884 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, נפל בשבוע שהסתיים ב-5 בספטמבר ל-12.63 מיליון, לעומת 13.54 מיליון בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות המתמשכות ל-13 מיליון, לעומת 13.38 מיליון תביעות שעליהן דווח בשבוע שלפניו.

שיפור בכלכלת בריטניה

הבנק המרכזי של בריטניה החליט להשאיר את הריבית במדינה ללא שינוי, בשפל של 0.1%. הבנק הודיע כי הנתונים הכלכליים האחרונים היו טובים מן הצפוי, והכלכלה הבריטית נראית קצת יותר טוב מהחודש שעבר.

כמו כן הבנק אמר כי הליש"ט נפגעה בעקבות ההתפתחויות האחרונות הנוגעות לברקזיט, וכי התחזית כוללת מידה רבה של חוסר ודאות. הבנק גם רמז כי אינו צפוי להעלות את הריבית או להקטין את היקפה של תוכנית רכישת הנכסים – שכיום הוא 745 מיליארד ליש"ט – בקלות ראש.

ירידות ברחבי אסיה

לאחר סגירה שלילית ברובה בוול סטריט אמש (ד'), בורסות אסיה נסחרות בירידות: טוקיו איבדה 0.7%; הונג קונג יורדת ב-1.7%; שנחאי נסוגה ב-0.5%; סינגפור נסוגה ב-0.15%; מדד אסיה דאו ירד ב-1.3%.

לאחר שזינק אמש ב-5%, נפט גולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק יורד ב-0.8% למחיר של 39.82 דולרים לחבית. הזהב מאבד 0.6% ונסחר ב-1,947 דולר לאונקייה.

"קודאק לא הפרה את החוק"; המניה קפצה ב-37% בוול סטריט

מניית איסטמן קודאק קפצה ב-37% במסחר בוול סטריט בעקבות דיווח לפיו ועדה מיוחדת שאת שירותיה שכרה חלוצת הצילום האמריקאית כי לחקור את אופן הדיווח על הלוואה ממשלתית שקיבלה בארה"ב, מצאה כי החברה לא הפרה חוקים כלשהם.

הוועדה מצאה מספר בעיות פיקוח פנימי בקודאק סביב אופן הדיווח על הלוואה ממשלתית בסך 765 מיליון דולר שעל קבלתה הודיעה החברה בשלהי יולי, אך קבעה כי לא בוצעו עבירות על החוק. מניית קודאק נסקה בקרוב ל-1,500% בשלושה הימים לאחר שדיווחה על קבלת ההלוואה הממשלתית שנועדה לסייע בזירוז ייצור רכיבים לתרופות לטיפול בנדבקים בנגיף הקורונה.

בתחילת אוגוסט, פתחה רשות ני"ע בארה"ב (SEC) בחקירת חשד למסחר לפי מידע פנים בחברה, היות שמניית קודאק החלה לזנק עוד בטרם פרסום ההודעה הרשמית על קבלת ההלוואה.

פאואל גרר את וול סטריט לירידות; נאסד"ק נסוג ב-1.3%

בורסות וול סטריט מחקו את העליות שרשמו לאורך מרבית יום המסחר, ונסגרו בירידות בראשונה מזה ארבעה ימים, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי הזהיר כי לא בטוח שההתאוששות המהירה של כלכלת ארה"ב תימשך, ובעקבות תחזית בכירי הבנק המרכזי לפיה לא צפויה העלאת ריבית לפני שנת 2024.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.3%. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1%; מדד S&P 500 איבד 0.5% לאחר שנסגר בעליות בשלושה ימי המסחר הקודמים.

הבנק הפדרלי הותיר היום ללא שינוי את הריבית בארה"ב, בטווח של 0.25%-0%, וכן את היקף תוכניות רכישות האג"ח שלו. בה בעת, בכירי הבנק המרכזי סיפקו תחזיות כלכליות מעודכנות - הראשונות מאז שהפד אימץ אסטרטגיה חדשה של יעד אינפלציה גמיש - שהצביעו על כך שלא צפויה העלאת הריבית בארה"ב עד סוף 2023.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נסוגה ב-1.8% במסחר בוול סטריט, ירידה ראשונה מזה שישה ימים, לאחר שקפצה ביותר מ-36% בחמישה ימי המסחר הקודמים.

מניית פדקס זינקה ב-5.8%, לאחר שענקית השילוח דיווחה על רווחים והכנסות גבוהים מהצפוי ברבעון שעבר. 

מניית פייסבוק ירדה ב-3.2%, עקב דיווח כי נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב מתכננת להגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד מפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם.

עוד בלטו לרעה במגזר ההיי-טק: אפל נפלה ב-3%; אמזון ונטפליקס נסוגו ב-2.5%.

הוריקן סאלי ונפילה במלאי הקפיצו את הנפט ב-5%

מחיר הנפט קפץ בקרוב ל-5% בניו יורק - הזינוק היומי החד ביותר מאז יוני - בעקבות נפילה מפתיעה במלאי הנפט הגולמי בארה"ב, ועל רקע השבתת למעלה מרבע מתפוקת הנפט באזור מפרץ מקסיקו עקב סופת ההוריקן סאלי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 40.16 דולר לחבית, עלייה של 4.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בבורסת ICE בלונדון, נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר במחיר של 42.22 דולר לחבית, עלייה של 4.2%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-4.4 מיליון חביות ל-496 מיליון חביות, רמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לעלייה של 1.3 מיליון חביות במלאי.

אירופה נסגרה בעליות; התחזקות הליש"ט גררה את לונדון לירידות

בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר שהארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) העלה את תחזית הצמיחה הגלובלית, ולקראת החלטת הריבית בארה"ב בהמשך הערב. מניות הקמעונות נסחרו בעליות לאחר שאינדיטקס הספרדית, חברת חנויות האופנה הגדולה בעולם, חזרה לרווח ברבעון השני.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.4% על רקע התחזקות הליש"ט. פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פריז הוסיפה 0.1%; מדריד עלתה ב-1.1%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.6%.

הליש"ט מתחזק ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.2979 דולר לליש"ט, ואילו היורו נחלש ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1839 דולר ליורו.

מניית אינדיטקס קפצה בכ-8% בבורסת מדריד לאחר שהחברה הספרדית שבבעלותה מותגי ההלבשה זארה ופול אנד בר, דיווחה היום (ד') על הפסד נקי במחצית הראשונה של השנה בשל ירידה במכירות שנגרמה מסגירת חנויות בשל התפרצות הקורונה. החברה דיווחה על הפסד נקי של 195 מיליון יורו במחצית הראשונה של שנת הכספים של החברה שהסתיימה ביולי, לעומת רווח נקי של 1.55 מיליארד יורו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. מכירות החברה ירדו ל-8.03 מיליארד יורו, לעומת 12.82 מיליארד יורו.

בבריטניה פורסמו היום נתונים שמצביעים על עלייה של 0.2% באינפלציה באוגוסט לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. העלייה היתה נמוכה מהתחזיות בגלל צניחה במחירי האירוח בבתי מלון והמסעדות שניסו למשוך לקוחות אחרי הסגרי הקורונה. ביחס ליולי נרשמה ירידה של 1% באינפלציה.

המכירות הקמעוניות בארה"ב צמחו חודש 4 ברצף - אך פחות מהצפוי

המכירות הקמעוניות בארה"ב גדלו באוגוסט - זה החודש הרביעי ברציפות.

המכירות הקמעוניות צמחו באוגוסט ב-0.6% לעומת החודש הקודם - האטה לעומת גידול של 1.2% ביולי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 1% באוגוסט, לאחר צמיחה של 0.9% שעליה דווח במקור ביולי.

המכירות הקמעוניות בניכוי מכירות דלק וכלי רכב צמחו ב-0.7% באוגוסט  פחות מתחזיות הכלכלנים לגידול של 1%.

עליות בטוקיו; ירידות בשנחאי

בורסת טוקיו עלתה ב-0.1% אחרי שראש ממשלת יפן, שינזו אבה, התפטר היום (ד') באופן רשמי אחרי שמונה שנות כהונה, ומפנה את מקומו למחליפו יושיהידה סוגה. הונג קונג נסחרת ללא שינוי; שנחאי נחלשת ב-0.4%; סיאול עולה ב-0.1%; סידני עולה ב-1%. המשקיעים ממתינים להודעה היום של הבנק הפדרלי לפיה הריבית במדינה צפויה להישאר קרובה ל-0% לפחות עד 2023.

בשוק המט"ח, הין עולה מול הדולר ב-0.1% ונסחר תמורת 105.39 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר עולה ב-2.2% ל-39.1 דולר לחבית, על רקע ההיערכות לפגיעת ההוריקן סאלי במפרץ מקסיקו ולהשבתה זמנית של חלק מפעילות שאיבת הנפט באזור. נפט מסוג ברנט למסירה בנובמבר עולה ב-1.9% ל-41.3 דולר לחבית.

ביפן פורסמו היום נתונים שמצביעים על צניחה של 14.8% ביצוא באוגוסט. ואולם הנתונים היו טובים מהתחזיות והציגו שיפור לעומת יולי.

ההיי-טק הוביל העליות בוול סטריט; טסלה בזינוק של 36% ב-5 ימים

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות זה היום השלישי ברציפות, בעקבות נתוני מקרו כלכליים מעודדים שפורסמו בארה"ב, בסין ובגרמניה, ועל רקע פתיחת ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי. מחיר הנפט קפץ בקרוב ל-3% בניו יורק לקראת פגיעתה של סופת ההוריקן סאלי, שחייבה את השבתתן של יותר מרבע מתפוקת הנפט הגולמי באזור מפרץ מקסיקו.

מדד נאסד"ק עלה ב-1.2%; מדד דאו ג'ונס נסגר ללא שינוי; מדד S&P 500 הוסיף 0.5% - יום שלישי ברציפות של עליות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 38.28 דולר לחבית, עלייה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בבורסת ICE בלונדון נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר במחיר של 40.53 דולר לחבית, עלייה של 2.3%.

מניית אפל טיפסה ב-0.2% במסחר בוול סטריט, בעקבות השקת הדור הבא של השעון החכם אפל ווטש ושל מחשב הטאבלט אייפד אייר.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה השלימה זינוק של יותר מ-36% בתוך חמישה ימים.

מניית יצרנית המשאיות החשמליות ניקולה נפלה ביותר מ-8% לאחר שרשות ני"ע בארה"ב (SEC) פתחה בבדיקת חשדות כי החברה הוליכה שולל את המשקיעים לגבי תחזיותיה הפיננסיות והיכולות של משאיותיה.

הזהב בשיא של שבועיים

מחיר הזהב טיפס זה היום השני ברציפות ונסגר בשיא של שבועיים, לקראת החלטת המדיניות של הבנק הפדרלי בארה"ב מחר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,966.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-1 בספטמבר, לאחר עלייה של 0.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק המתכות: החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 27.46 דולר לאונקייה, עלייה של 0.4%. זאת, בהמשך לעלייה של 1.9% אתמול.

סגירה חיובית באירופה; לונדון טיפסה ב-1.3%

בעקבות שיפור מפתיע בבטחון המשקיעים בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, ולקראת החלטות הריבית בארה"ב, יפן ובריטניה בהמשך השבוע.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.3%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.7%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.1851 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת מול המטבע האמריקאי ב-0.2% לרמה של 1.2865 דולר לליש"ט.

מספר המובטלים בבריטניה עלה באוגוסט, כאשר מספר תביעות האבטלה עלה ב-121% ל-2.7 מיליון מאז פרוץ המגפה במארס. רמת האבטלה באוגוסט עלתה ל-4.4% - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2018.

מניית H&M זינקה ב-10.8% בבורסת שטוקהולם לאחר שקמעונאית האופנה דיווחה על תוצאות טובות מהצפוי ברבעון שהסתיים ב-31 באוגוסט. החברה דיווחה על רקווח לפני מס של 2 מיליארד קרונות שוודיות (228 מיליון דולר) ברבעון השלישי של 2020.

האטה חדה בהתאוששות התפוקה התעשייתית בארה"ב

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה באוגוסט ב-0.4%, מסר היום הבנק הפדרלי - האטה חדה בצמיחה לעומת החודשיים הקודמים. תחזית הכלכלניים היתה לעלייה של 0.5%.

הבנק הפדרלי גם עידכן כלפי מעלה את נתוני החודשיים הקודמים. התפוקה התעשייתית גדלה ביולי ב-3.5% לעומת צמיחה של 3% שעליה דווח במקור, והתפוקה זינקה ביוני ב-6.1% לעומת קפיצה של 5.7% שעליה דווח במקור.

התפוקה התעשייתית עודנה נמוכה ב-7.3% לעומת רמתה בפברואר לפני פרוץ מגפת וירוס הקורונה בארה"ב. 

זינוק חד מצפוי במחירי היבוא בארה"ב; עלו ב-0.9% באוגוסט

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו באוגוסט בשיעור חד מהצפוי, והעלייה של החודש הקודם עודכנה בחדות כלפי מעלה - עדות להתגברות הלחצים האינפלציוניים.

מחירי היבוא טיפס בחודש שעבר ב-0.9%, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.5%.

משרד העבודה תיקן כלפי מעלה את נתוני חודש יולי לעלייה של 1.2% לעומת עלייה של 0.7% שעליה דווח במקור.

לעומת אוגוסט 2019, נפלו מחירי היבוא ב-1.4% לאחר נפילה של 2.8% ב-12 החודשים שהסתיימו ביולי.

התאוששות חדה מהצפוי בפעילות הייצור בניו יורק

מדד פעילות הייצור של הבנק הפדרלי של ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) טיפס בספטמבר לרמה של 17 נקודות לעומת רמה של 3.7 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הפד של ניו יורק. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 6 נקודות.

הזינוק החודש בא לאחר נפילה של 14 נקודות במדד בחודש אוגוסט. זה החודש השלישי ברציפות שהמדד חיובי. מדד גבוה מאפס מצביע על שיפור בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות.

אסיה ננעלה העליות על רקע סימנים להתאוששות כלכלת סין

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות על רקע נתוני מאקרו המעידים על המשך התאוששות כלכלת סין. טוקיו ירדה ב-0.4%;  הוגנ קונג עלתה ב-0.4%; שנחאי הוסיפה 0.5%; סיאול עלתה ב-0.6% וסידני ירדה ב-0.1%.

הין נסחר ביציבות מול הדולר ברמה של 105.75 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.5% ל-0.73 דולר אמריקאי.

סין דיווחה על עלייה במכירות הקמעוניות באוגוסט - עלייה ראשונה ב-2020. המכירות הקמעוניות בסין עלו באוגוסט ב-0.5% לעומת אוגוסט 2019. הייצור התעשייתי עלה ב-5.6% באוגוסט לעומת החודש הקודם ולעומת תחזיות הכלכלנים לעלייה של 5.1%.

המשקיעים ממתינים לפתיחת ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, שבסופה יפרסם מחר בערב הבנק את החלטת הריבית והמשך המדיניות על רקע משבר הקורונה.

הנפט נסחר בעליות חדות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.6% ל-37.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.6% ל-40.2 דולר לחבית.

עליות בוול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט מתנהל בעליות שערים על רקע שורת עסקות במגזר התאגידי בארה"ב ואופטימיות למציאת חיסון לנגיף הקורונה.  מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.2%; S&P 500 עלה ב-1.3%; נאסד"ק הוסיף 1.9%.

מניית אורקל עולה ב-4.3% אחרי שדווח שהחברה תרכוש את פעילות טיקטוק בארה"ב. מניית אנבידיה זינקה ביותר מ-5.7% אחרי שפירסמה רשמית על רכישת מפתחת השבבים Arm. מניית אימנומדיקס מזנקת ב-98% אחרי שדווח כי תירכש על ידי גיליאד תמורת יותר מ-20 מיליארד דולר. טסלה זינקה בכמעט 13%.

בשוק המט"ח, מדד הדולר ICE שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, כולל הין והיורו, יורד ב-0.3%. התשואה על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים עולה ל-0.677%. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסחר ללא שינוי תמורת 37.3 דולר לחבית.

הביקוש לטיסות מתאושש ומרים את מניות חברות התעופה

מניות חברות התעופה והתיירות בוול סטריט עולות היום (ב') על רקע העלייה בביקוש לטיסות ואחרי שחברת דלתא דיווחה על תוכנית לגיוס חוב של 6.5 מיליארד דולר באמצעות חברת בת.

דלתא עולה בכ-3%; סאות'ווסט מטפסת ב-2.5%; אמריקן איירליינס מוסיפה לערכה 1.5%; ג'טבלו מתחזקת ב-1.8%; יונייטד עולה ב-1%; וספיריט מטפסת ב-2.5%.

מינהל האבטחה בתחבורה (TSA), שאחראי על בדיקות הביטחון בכל נמלי התעופה בארה"ב, פירסם נתונים שלפיהם מספר הנוסעים הממוצע שעבר בכל יום בשבוע שעבר בשדות התעופה במדינה הגיע ליותר מ-738 אלף - שיא מאז התפרצות הקורונה. ואולם הנתונים נמוכים בהרבה מנתוני השבוע המקביל בשנה שעברה, אז עברו ביום ממוצע בשדות התעופה בארה"ב יותר מ-2 מיליון נוסעים.

הליש"ט והיורו מתחזקים מול הדולר; לונדון ירדה ב-0.1%

בורסות אירופה יינעלו בשינויים קלים אחרי פתיחה חיובית של יום המסחר. מדד FTSE 100 של בורסת לונדון נחלש ב-0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.1%; פריז כלתה ב-0.35%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.15%.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.187 דולר ליורו; הליש"ט מטפסת ב-0.6% לעומת הדולר לרמה של 1.2876 דולר לליש"ט. 

יורונקסט הודיעה היום כי הגישה הצעה לרכישת בורסה איטליאנה, מפעילת בורסת מילאנו, מ-LSE, אשר מפעילה את בורסת לונדון. יורונקסט אמרה כי ההצעה הוגשה בשותפות עם הבנקים האיטלקים קאסה דפוזיטי א פרסטיטי אקוויטי (CDP) ואינטסה סאנפאולו. עדיין לא בטוח שהמגעים יבשילו לכדי עסקה, אמרה יורונקסט. 

בבריטניה, נשמעה הבוקר ביקורת לאחר שאתמול פורסמה הודעה רשמית על רכישתה של חברת השבבים הבריטית Arm לאנבידיה האמריקאית בעסקה בשווי 40 מיליארד דולר. הרמן האוזר, אחד ממייסדי Arm, אמר היום כי מכירת החברה לחברה אמריקאית היא "אסון לקיימברידג', לבריטניה ולאירופה". בראיון לתחנת רדיו של ה-BBC אמר האוזר כי העסקה עלולה להוביל לאובדן משרות בבריטניה, להרוס את המודל העסקה של החברה ולפגוע בריבונות הכלכלית של בריטניה.

מאסק צייץ - ומניית טסלה מזנקת

ב-22 בספטמבר תערוך טסלה את "יום הסוללה" שלה שבו היא צפויה לחשוף עדכונים לטכנולוגיית הסוללות שמניעה את המכוניות החשמליות שלה. ביום שישי בערב צייץ מנכ"ל החברה אילון מאסק כי "הרבה דברים מרגשים ייחשפו ביום הסוללה", ובתגובה מזנקת היום מניית החברה ביותר מ-8%.

הציוץ זכה לחשיפה גבוהה אפילו יותר מציוצים אחרים של מאסק, ואנליסטים מנסים לנחש מה תחשוף החברה בשבוע הבא. לפי חלק מההערכות, החברה צפויה להציג הוזלה משמעותית בעלות הייצור של הסוללות – מה שיאפשר לה להוריד את מחיר המכוניות ולקרוץ לפלח שוק גדול יותר בגלל שסוללות יקרות יותר ממנועי בעירה פנימית מסורתיים.

הערכות אחרות גורסות כי טסלה תציג שיפור ביכולת הייצור של הסוללות, וכך להגדיל את יכולת הייצור של המכוניות שלה. הערכות נוספות קשורים לשיפורים טכנולוגיים שיאפשרו לטסלה להעניק למכוניות שלה טווח נסיעה ארוך יותר וזמן טעינה קצר יותר.

מחירי הבתים בסין עלו באוגוסט

מחירי הבתים החדשים בסין המשיכו לעלות בקצב מהיר באוגוסט, לעומת החודש הקודם, על רקע התאוששות מגזר הנדל"ן ממשבר הקורונה והאשראי הזול.

המחיר הממוצע של בתים ב-70 ערים גדולות בסין עלה ב-0.56% באוגוסט לעומת יולי, לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה של סין היום. ביולי נרשמה עליה של 0.47%. המחירים עלו ב-59 מתוך 70 ערים באוגוסט. בהשוואה לאוגוסט שעבר, נרשמה עליה של 4.72% במחירי הבתים, וזאת לאחר עליה של 4.75% ביולי. 

אסיה נסגרה בעליות; סופטבנק זינקה ב-9%

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, על אף שביום שישי סגרה וול סטריט את השבוע הגרוע ביותר שלה מאז מארס. טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג מטפסת ב-0.6%; שנחאי עולה ב-0.1%; סיאול קפצה ב-1.1%; סידני הוסיפה 0.7%. 

מניית סופטבנק, שהודיעה אתמול כי היא מוכרת את חברת השבבים Arm לאנבידיה ב-40 מיליארד דולר, זינקה ב-9% בטוקיו. סופטבנק רכשה את Arm הבריטית ב-32 מיליארד דולר ב-2016. 

בהמשך השבוע צפויה להתכנס ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, שתפרסם את החלטת הריבית שלה. כמו כן, יפרסם הבנק המרכזי של יפן את החלטת הריבית שלו, שלא צפויה להשתנות. 

המפלגה הליברל-דמוקרטית, השולטת ביפן, צפויה לבחור השבוע מנהיג חדש, שימונה לראש ממשלה במקומו של שינזו אבה, שפרש מסיבות בריאותיות. מי שככל הנראה יזכה בתפקיד הוא הפוליטיקאי הוותיק יושיהידה סוגה, שצפוי להמשיך במדיניות הכלכלית של אבה, "אבנומיקס", שכוללת הלוואות בתנאים מקלים ודה-רגולציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker