עדכונים

וול סטריט בשיא; סגרה את רצף העליות השבועי הארוך השנה

בורסות וול סטריט חזרו לשבור שיאים, ומדדי נאסד"ק ו-S&P 500 נסגרו ברמתם הגבוהה מעולם במונחי סגירה, בעקבות נתוני מכירות בתים ופעילות עסקית חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% ונסגר בשיא זו הפעם ה-36 השנה, בדרכו לזינוק שבועי של 2.7%. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.7% וסיים את השבוע כמעט ללא שינוי.

מדד S&P 500 הוסיף 0.3% ונסגר בשיא זו הפעם ה-15 השנה. בסיכום שבועי טיפס המדד ב-0.7% - שבוע רביעי ברציפות, ורצף השבועות החיובי הארוך ביותר השנה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.2% לרמה של 0.63%. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.4% לאחר שנפל השבוע לרמתו הנמוכה ביותר מאז מאי 2018.

מניית דיר קפצה ביותר מ-4% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית המיכון החקלאי הגדולה בעולם דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, והעלתה את תחזית הרווח השנתי.

מניית טסלה עלתה ב-2.4% לשיא לאחר שנסגרה אתמול בפעם הראשונה מעל לרמה של 2,000 דולר. שווי השוק של יצרנית המכוניות החשמליות של אילון מאסק גדל ל-386 מיליארד דולר - יותר משווי ענקית הקמעונות וול-מארט.

אפל, החברה הבורסאית בעלת שווי השוק הגבוה בעולם, זינקה ב-5.2% ונסגרה בשיא לקראת התאריך הקובע לפיצול מניות ביחס של 4 ל-1 שתבצע יצרנית אייפון ביום שני הקרוב. שווי השוק של אפל, שפרץ השבוע בפעם הראשונה את רף 2 טריליון דולר, זינק היום ל-2.13 טריליון דולר.

הנפט בשבוע חיובי 5 ב-6 האחרונים; הזהב נסוג שבוע שני ברצף

מחיר הנפט מחק היום כמעט את כל עליות השבוע, אולם הצליח לחלץ שבוע חיובי חמישי בשישה השבועות האחרונים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 42.34 דולר לחבית, ירידה של 1.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפסו החוזים ב-0.1%.

בבורסת ICE בלונדון, נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר במחיר של 44.06 דולר לחבית, ירידה של 1.9%.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,947 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%. בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ב-0.1% - ירידה שבועית שנייה ברציפות.

בורסות אירופה נסוגו ב-0.8% השבוע; היורו והליש"ט נחלשים

בורסות אירופה נסגרו בירידות בעקבות נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בגוש היורו, והגבירו את החששות כי כלכלת היבשת מתקשה להתאושש ממשבר הקורונה. היורו והליש"ט נחלשים מול הדולר לאחר ששליח האיחוד האירופי לשיחות ברקזיט, מישל ברנייה, האשים את בריטניה בבזבוז זמן והביע דאגה מהיעדר התקדמות בסבב השיחות האחרון.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.2%; פרנקפורט ירדה ב-0.5%; פריז איבדה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.2% בדרכו לירידה שבועית של 0.8%, ועודנו נמוך ביותר מ-12% מרמתו בתחילת השנה.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.7% לרמה של 1.1775 דולר ליורו, והליש"ט נסוג ב-0.9% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3096 דולר לליש"ט.

מדד מנהלי הרכש המשולב של גוש היורו נסוג החודש לרמה של 51.6 נקודות, רמתו הנמוכה זה חודשיים, לעומת 54.9 נקודות ביולי, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום.

עלייה במכירות הקמעוניות בבריטניה בחודש יולי על רקע פתיחת העסקים מחדש לאחר הסרת מגבלות הקורונה. המכירות הקמעוניות ביולי עלו ב-3.6% לעומת המכירות ביוני והגיעו לרמה שהייתה בפברואר האחרון. תחזיות הכלכלנים היו לעלייה של 1.4%.

הזינוק החד מעולם במכירות בתים בארה"ב; המחירים בשיא

שוק הדיור, אחד הענפים היחידים בארה"ב שהפגינו חסינות מול משבר הקורונה, משאיר את המגפה מאחוריו. המכירות של בתים קיימים בארה"ב רשמו בחודש שעבר את הקפיצה החדה מאז החל איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) לפרסם נתון זה ב-1968, וקצב המכירות היה הגבוה ביותר זה כמעט 14 שנים, לפי נתונים שפורסמו היום. בה בעת, מחיר המכירה החציוני של בתים קיימים שבר שיאים וטיפס בראשונה מעולם מעל לרף של 300 אלף דולר.

המכירות של בתים קיימים זינוק ביולי ב-24.7% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 5.86 מיליון, כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב. לעומת יולי 2019, גדלו המכירות ב-8.7% לרמתן הגבוהה מאז דצמבר 2006. כלכלנים צפו גידול מתון יותר של 5.5%.

מחיר המכירה החציוני קפץ ביולי ב-8.5% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, לשיא נומינלי של 304.1 אלף דולר. זהו שיא גם בהתאמה לאינפלציה, והמחירים המותאמים גבוהים כעת ב-3.4% מרמתם בשיא הבועה בשוק הדיור האמריקאי ב-2006.

"שוק הדיור הרבה מעבר לשלב ההתאוששות וכעת משגשג עם מכירות בתים גבוהות יותר ביחס לימים שלפני המגפה", אמר הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן, בעת פרסום הנתונים. "לאור המעבר הניכר לעבודה מהבית, אנשים מחפשים בתים גדולים יותר וזה יוביל לביקוש גם לתוך 2021".

שיפור חד מהצפוי בפעילות העסקים בארה"ב באוגוסט

מדד מנהלי הרכש (PMI) של מגזר הייצור בארה"ב טיפס באוגוסט לרמה של 53.6 נקודות לעומת רמה של 50.9 נקודות ביולי, כך מסרה היום חברת המחקר IHS מרקיט. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר, לרמה של 51.9 נקודות.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים קפץ באוגוסט לרמה של 54.8 נקודות לעומת רמה של 50 נקודות בחודש הקודם, ומעל לתחזיות הכלכלנים של 51 נקודות. מדד מעל 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות.

"נתוני אוגוסט הצביעו על שיפור נוסף בתנאים העסקיים לרוחב המגזר הפרטי על רקע התאוששות בביקוש הלקוחות הן במגזר הייצור והן במגזר השירותים", ציינו כלכלני IHS מרקיט בעת פרסום הנתונים היום.

מניית דיר מזנקת במסחר המוקדם לאחר שהביסה את התחזיות

מניית דיר מזנקת ב-4.5% במסחר המוקדם בוול סטריט, לאחר שיצרנית המיכון החקלאי הביסה את תחזיות הכלכלנים בדו"חותיה לרבעון השני של 2020. דיר דיווחה על רווח נקי של 811 מיליון דולר, או 2.57 דולרים למניה, ברבעון השני לעומת רווח של 899 מיליון דולר או 2.81 דולרים למניה. תחזיות הכלכלנים היו לרווח של 1.26 דולר למניה.

הכנסות דיר עלו ב-11% ל-8.9 מיליארד דולר, לעומת תחזיות הכלכלנים להכנסות של 7.5 מיליארד דולר. ההכנסות ממגזר החקלאות ירדו ב-5% ל-5.67 מיליארד דולר, אך עקפו את תחזיות הכלכלנים להכנסות של 5.23 ממיליארד דולר. ההכנסות ממגזר הבנייה והיערנות נפלו ב-28% ל-2.19 מיליארד דולר לעומת תחזיות להכנסות של 1.62 מיליארד דולר.

אסיה ננעלה בעליות; הונג קונג התחזקה ב-1.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים בהמשך לעליות אמש בוול בטריט ועל רקע ציפיות לאישור חיסון לקורונה. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג התחזקה ב-1.3%; שנחאי הוסיפה 0.5%; סיאול עלתה ב-1.3%; סינגפור ננעלה ללא שינוי וסידני ירדה ב-0.1%.

פייזר הודיעה כי החיסון הפוטנציאלי לווירוס קורונה, שהיא מפתחת יחד עם ביו-אן-טק, עשוי לעמוד לביקורת של הרגולטורים כבר באוקטובר.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.2% ל-105.62 ין לדולר. היואן הסיני עולה ב-0.1% ל-6.91 יואן לדולר, לאחר שמוקדם יותר עלה ל-6.89 יואן לדולר. זוהי הפעם הראשונה שהיואן עולה מעל ל-6.9 יואן לדולר זה שבעה חודשים על רקע ציפייה של המשקיעים לחידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.7% ל-42.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.6% ל-44.6 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בעליות; נאסד"ק שוב שבר שיא

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים, לאחר שנתוני תביעות האבטלה המרכזיים ומדדים נוספים של הפעילת העסקית הראו סימנים להתאוששות אטית מהצפוי בכלכלה האמריקאית. על המסחר הכבידו בתחילת יום המסחר גם חוסר ההתקדמות במגעים בקונגרס לקראת חבילה שנייה של תמריצים, והתחזית הקודרת שפירסם אתמול (ד') הבנק הפדרלי, לפיה הוא צופה כי מגפת הקורונה תמשיך להכביד על הכלכלה.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.2%; S&P 500 עלה ב-0.3%; נאסד"ק עלה ב-1.1% ונסגר בשיא. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדה ל-0.65%.

מדד של הבנק הפדרלי של פילדלפיה, הבודק את הפעילות העסקית באזור פילדלפיה, ירד באוגוסט לרמה של 17.2 נקודות, לעומת 24.1 נקודות ביולי, לפי דו"ח שפורסם היום. זו הירידה החודשית השנייה ברציפות, והיא חדה מתחזיות אנליסטים, שצפו ירידה לרמה של 20 נקודות. כל קריאה של יותר מאפס מצביעה על שיפור בפעילות, בעוד קריאה נמוכה מאפס מראה על ירידה בפעילות.

מדד המדדים הכלכליים המובילים של חברת קונפרנס בורד עלה ביולי ב-1.4%, עליה חודשית שלישית ברציפות, אך קצב העליה הואט, מה שמעיד על האטה בקצב ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית. המדד עלה ב-3% הן במאי והן ביוני, כאשר נדמה היה שמגפת הקורונה מתחילה לדעוך. המדד מורכב מעשרה אינדיקטורים שנועדו לאותת על עליות וירידות במחזור העסקי. 

מניית חברת התרופות קיור-ואק (CureVac) זינקה ב-16% על רקע דיווחים כי היא מנהלת מגעים לאספקת 225 מיליון מנות של חיסון ניסיוני לקורונה לאיחוד האירופי. 

מניית ליפט עלתה ב-5.8% ומניית אובר זינקה ב-6.8%, לאחר שבית משפט בקליפורניה דחה לפי שעה את כניסתו לתוקף של חוק המחייב את שתי חברות שיתוף הנסיעות להעסיק נהגים כעובדים מן המניין במקום כקבלנים עצמאים. 

מניית זום, המפעילה את שירות שיחות הוועידה הווירטואליות שנהפך לפופולרי במיוחד בתקופת הקורונה, קפצה ב-6.3%, לאחר שהחברה הודיעה כי תרחיב את שירות "זום לבית" (Zoom for Home service) שלה למכשירי בית חכם, כולל אמזון אקו, ומכשירי בית חכם שפייסבוק וגוגל צפויות להשיק בקרוב. 

מניית אינטל עלתה ב-1.8% לאחר שהחברה דיווחה על תוכנית לרכישה חוזרת של מניותיה ב-10 מיליארד דולר. אפל עלתה ב-2.2% לאחר שאתמול הגיעה החברה לשווי שוק חסר תקדים של 2  טריליון דולר.

הנפט והזהב ננעלו בירידות

הנפט נסוג משיא של חמישה חודשים, לאחר שנתונים כלכליים בארה"ב הראו חולשה בשוק העבודה האמריקאי, ולאחר איתותים זהירים ממדינות אופק פלוס לגבי התאוששות בביקוש לזהב השחור. 

משרד העבודה האמריקאי דיווח היום במפתיע על עליה במספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ליותר ממיליון, מה שלא מבשר טובות לצריכת הדלק של ארה"ב. לפסימיות תורם גם פרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, שבו נאמר כי מגפת הקורונה תכביד מאוד על הפעילות הכלכלית. בנוסף, הזהירו אתמול מדינות אופ"ק ובעלות בריתן מכך שקצב ההתאוששות הכלכלית איטי מכפי שצפו, וכי גל שני ממושך של המגפה עלול לסכן את ההתאוששות הזו. 

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר ננעלו בירידה של 0.8% למחיר של 42.58 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

הזהב ננעל אף הוא בירידה. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר ירדו ב-1.2% ונסגרו במחיר של 1,946.50 דולר לאונקיה. 

תביעות האבטלה הראשונות שוב מעל למיליון

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב עלה בשבוע שעבר וחזר באופן לא צפוי להיות גבוה ממיליון, כך לפי נתונים שפרסם היום משרד העבודה האמריקאי, אשר מעידים כי התאוששות שוק העבודה בארה"ב ממשבר הקורונה תהיה כנראה ממושכת. 

תביעות האבטלה הראשונות עלו ל-1.1 מיליון בשבוע שהסתיים ב-15 באוגוסט, לעומת 971 אלף בשבוע הקודם. אנליסטים צפו ירידה בתביעות האבטלה הראשונות ל-920 אלף. 

בתביעות המתמשכות - הנתון שכולל את כלל האמריקאים שהגישו תביעות לדמי אבטלה - נרשמה ירידה של 636 אלף ל-15.48 מיליון בשבוע שהסתיים ב-8 באוגוסט, לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי. 

עליבאבא מדווחת על עלייה במכירות בחזרה לרמה שלפני מגפת הקורונה

עליבאבא מדווחת על עלייה חדה בהכנסות ברבעון האחרון מעבר לתחזיות הכלכלנים. מניית החברה עולה ב-0.8% במסחר המוקדם בוול סטריט. הקמעונאית המקוונת הסינית דיווחה על הכנסות של 153.8 מיליארד יואן (22.2 מיליארד דולר) ורווח נקי של 47.6 מיליארד יואן ברבעון השני של 2020. אנט פייננשל, חברת הפינטק שעליבאבא מחזיקה ב-33% ממניותיה, דיווחה כי הרווח עלה פי שישה ל-1.3 מיליארד דולר ברבעון השני.

עליבאבא מתאוששת ממגפת הקורונה ודיווחה כי טיפלה במכירות בשווי של 698 מיליארד דולר באירוע הקניות 6.18,  שמתרחש באמצע יוני. מספר המשתמשים הפעילים השנתיים בעליבאבא עלה ב-16 מיליון ל-742 מיליון משתמשים. עסקי המכירות הקמעוניות, עסקי הליבה של החברה, צמחו ב-34%.

בורסות אירופה ננעלו בירידות של יותר מ-1%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות של יותר מ-1%, על רקע התחזית הפסימית של הבנק הפדרלי. לונדון נחלשה ב-1.6%; פרנקפורט ירדה ב-1.1%; פריז מאבדת 1.3%; ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.1%.

מדד מייסקס של בורסת מוסקבה ירד ב-1%, לאחר שדוברו של מנהיג האופוזיציה, אלכסיי נבלני, אמר כי הוא מורדם ומונשם בטיפול נמרץ בבית חולים בסיביר, לאחר שככל הנראה הורעל.

מניות חברות התעופה הובילו את הירידות. IAG, החברה האם של בריטיש איירוויז, נםפלה ב-5.2%, ריינאייר נחלשה ב-3.2%.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות לאחר שהבנק הפדרלי פירסם אמש (ד') את פרוטוקול ישיבת הריבית ומסר כי משבר בריאות הציבור המתמשך יכביד על הכלכלה בטווח הקצר, וטומן בחובו סיכונים ניכרים לתחזית הכלכלית בטווח הבינוני.

טוקיו ירדה ב-1%; הונג קונג איבדה 1.5%; שנחאי נחלשה ב-1.3%; סינגפור ירדה ב-1.3%; סיאול וטייוואן נפלו ב-3.6% ו-3.2%, בהתאמה; סידני נחלשה ב-0.8%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-105.98 ין לדולר. הנפט נסחר בירידות לאחר שאופ"ק פלוס מסרה אתמול כי ההתאוששות בביקוש לנפט איטית מהצפוי, על רקע מגפת הקורונה שמדינות רבות בעולם עדיין מתמודדות איתה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.1% ל-42.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.1% ל-44.8 דולר לחבית.

מומנטה קפצה ב-69% בעקבות הודעת J&J על רכישתה ב-6.5 מיליארד ד'

ענקית מוצרי הצריכה והתרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון הודיעה על רכישת חברת הביוטכנולוגיה האמריקאית מומנטה תמורת כ-6.5 מיליארד דולר, עסקה שתרחיב את פעילותה של J&J בתחום הטיפולים למחלות אוטואימוניות.

ג'ונסון מסרה היום כי במסגרת העסקה תשלם 52.5 דולרים במזומן עבור כל מניית מומנטה - פרמיה של 70% על מחיר הסגירה של מניית מומנטה אתמול (ג').

מניית מומנטה קפצה ב-69.2% במסחר בוול סטריט, ונסגרה במחיר של 52.12 דולרים, לאחר שזינקה בכ-56% מתחילת השנה ועד אתמול. מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון טיפסה ב-0.2%.

וול סטריט נסוגה משיא; שווי אפל פרץ מעל 2 טריליון דולר

בורסות וול סטריט נסוגו משיא לאחר פרסום פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי בארה"ב, שממנו עלה כי בכירי הבנק המרכזי מודאגים לגבי התחזית הכלכלית בצל מגפת וירוס הקורונה.

מתיחות גוברת ביחסי ארה"ב וסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - והיעדר התקדמות במגעים בקונגרס האמריקאי על אישור חבילת תמריצים כלכליים נוספת לצמצום נזקי משבר הקורונה, הכבידו אף הם על סנטימנט המשקיעים.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בשיא זו הפעם ה-34 השנה, נסוג ב-0.6%. מדד דאו ג'ונס איבד 0.3%. מדד S&P 500, שנסגר אתמול בשיא זו הפעם הראשונה מאז ה-19 בפברואר, ירד היום ב-0.4%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 0.69%.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי ביטל את סבב שיחות הסחר עם סין שתוכנן לסוף השבוע האחרון, ובכך והגביר את החששות לגורל הסכם הסחר שעליו חתמו שתי המדינות. "ביטלתי את השיחות עם סין", אמר טראמפ אתמול. "אני לא רוצה לדבר עם סין כרגע".

בה בעת, המשקיעים שאבו עידוד מדבריה של יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, ננסי פלוסי הדמוקרטים, שאמרה בראיון לאתר פוליטיקו כי מפלגתה תסכים לשקול פשרות נוספות מול הרפובליקאים, על מנת לזרז את אישור חבילת הסיוע בקוגנרס.

מניית אפל טיפסה ב-0.1% בוול סטריט ונסגרה במחיר של 462.83 דולר, המשקף ליצרנית אייפון שווי שוק של 1.98 טריליון דולר. שבמהלך יום המסחר כבר נסחרה המניה במחיר של 468.65 דולר, ששיקף לאפל שווי שוק של 2.004 טריליון דולר. זו הפעם הראשונה ששווי השוק של החברה הבורסאית הגדולה בעולם טיפס מעל 2 טריליון דולר.

מניית מומנטה המריאה ב-69% לאחר שענקית מוצרי הצריכה והתרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון הודיעה על רכישת חברת הביוטכנולוגיה האמריקאית תמורת כ-6.5 מיליארד דולר במזומן.

מניית טרגט קפצה ביותר מ-12%, לאחר שהקמעונאית המוזלת דיווחה על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה מכירות חנויות טרגט הפתוחות לפחות שנה זינקו בשיעור חסר תקדים של 24.3% ברבעון השני של השנה - יותר מפי שלושה מתחזיות האנליסטים לגידול של 7.6% - והקפיצו את הרווח הרבעוני ביותר מ-80% ל-1.7 מיליארד דולר.

יצרנית השבבים אנבידיה תפרסם את תוצאותיה הכספיות לאחר סגירת המסחר היום בניו יורק.

הדולר מתאושש משפל של 27 חודשים: הזהב צנח מתחת ל-2,000 ד'

מחיר הזהב צנח מתחת ל-2,000 דולר לאונקייה לאחר שהדולר התאושש משפל של יותר משנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם, תוך פגיעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,970.3 דולר לאונקייה, ירידה של 2.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מתאושש ב-0.8% לאחר שנפל אתמול לרמתו הנמוכה ביותר מאז מאי 2018.

הבנק הפדרלי: התאוששות בצריכה הפרטית בארה"ב; חוסר ודאות אצל עסקים

בכירי הבנק הפדרלי ציינו כי חלה התאוששות בצריכה הפרטית בארה"ב, בעת פגישתם בחודש שעבר, אולם שבו והעריכו כי נתיב התאוששות הכלכלה יהיה תלוי בבלימת מגפת וירוס הקורונה.

"החברים הסכימו כי משבר בריאות הציבור המתמשך יכביד קשות על הפעילות הכלכלית, התעסוקה והאינפלציה בטווח הקצר, וטומן בחובו סיכונים ניכרים לתחזית הכלכלית בטווח הבינוני", נכתב בפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שהתקיימה בשיחות ועידה ב-28 וב-29 ביולי.

"המשתתפים ראו פחות שיפור במגזר העסקי בחודשים האחרונים, וציינו כי הקשרים העסקיים במחוזות שלהם המשיכו לדווח על רמות חוסר ודאות וסיכונים גבוהות באופן יוצא דופן".

בפגישה בחודש שעבר הותירו מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית והחליטו להמשיך ברכישות אג"ח ממשלתיות אמריקאיות ואג"ח מגובות משכנתאות בהיקף של כ-120 מיליארד דולר בחודש: צעדים שמטרתם לתמוך בכלכלה על רקע מיתון חריף שגרמה מגפת וירוס הקורונה.

בורסות אירופה טיפסו ב-0.7%; היורו והליש"ט נחלשים

בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר ששוק המניות בארה"ב טיפס לרמתו הגבוהה מעולם. היורו והליש"ט נחלשים מול הדולר.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6%; פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.7% לאחר ירידה של 0.6% אתמול.

היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לרמה של 1.1874 דולר ליורו, והליש"ט מאבד אף הוא 0.5% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.317 דולר לליש"ט.

טוקיו עולה ב-0.2%; בורסת הונג קונג נסגרה בשל סערה

בורסות אסיה ננעלו בהמשך לעליות אמש בוול סטריט. בורסת הונג קונג סגורה בשל תנאי מזג האוויר הקשים בעיר. טוקיו עלתה ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-1.2%; סיאול הוסיפה 0.8% וסידני התחזקה ב-0.7%.

הין עולה ב-0.05% ל-105.36 ין לדולר. יפן דיווחה על ירידה של 19.2%ביצוא מהמדינה ביולי, לעומת תחזיות הכלכלנים לירידה של 20.6%. היצוא לסין עלה ב-8.2% ביולי, לעומת ירידה של 0.2% ביוני. היצוא לארה"ב לעומת זאת ירד ב-19.5%, על רקע ירידה בביקוש למכוניות ומנועים.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.6% ל-42.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.7% ל-45.1 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בשיא בראשונה מאז הקורונה; קפצה ב-52% ממארס

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא בפעם הראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה, והשלימו בכך את ההתאוששות המהירה בתולדותיהן משוק דובי. זאת, לאחר שהזינוק החד ביותר מאז 2016 בהתחלות הבנייה בארה"ב, חיזק את ההערכות כי הכלכלה האמריקאית נמצאת במסלול התאוששות. מניות הבלו צ'יפ נסוגו על רקע מתיחות גוברת ביחסי ארה"ב-סין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הדולר נחלש לשפל של 27 חודשים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.7% ונסגר בשיא זו הפעם ה-34 השנה. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.2%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא זו הפעם הראשונה מאז ה-19 בפברואר, תוך השלמת זינוק של 52% מאז השפל של משבר הקורונה אליו נפל ב-23 במארס. נדרשו למדד 126 ימי מסחר כדי לשוב לשבור שיאים - פרק הזמן הקצר ביותר מעולם שנדרש לו כדי לעשות זאת לאחר נפילה של לפחות 20% - ההגדרה המקובלת של שוק דובי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 0.66%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.6% לרמתו הנמוכה ביותר מאז מאי 2018.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום בוול סטריט: מניית אמזון קפצה ביותר מ-4% והשלימה בכך זינוק של כמעט 80% מתחילת השנה. מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, טיפסה ב-2.6%; נטפליקס הוסיפה 2%.

מניית טבע צללה ב-9.5% במסחר בניו יורק לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעה בארה"ב נגד יצרנית התרופות הישראלית, שלפיה טבע נתנה תמריצים לא חוקיים לרופאים כדי לגרום להם להעדיף לרשום למטופלים את התרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה.

יצרנית המכוניות החשמליות של המיליארדר אילון מאסק המשיכה לשבור שיאים: מניית טסלה קפצה ב-2.8% לשיא, והשלימה בכך זינוק של יותר מ-350% מתחילת השנה, על רקע ציפיות כי תצורף בקרוב למדד S&P 500 היוקרתי.

מניית וול-מארט נסוגה ב-0.7% לאחר שענקית הקמעונות דיווחה היום על רווח ומכירות ברבעון השני של השנה שעלו באופן ניכר על תחזיות האנליסטים, שכן מכירותיה באינטרנט כמעט הוכפלו, אולם ציינה כי חלה האטה בקצב צמיחת ההכנסות ביולי - החודש הראשון של הרבעון הנוכחי.

מניית הום דיפו ירדה ב-1.2% על אף שרשת החנויות עשה זאת בעצמך דיווחה על רווח גבוה מהצפוי ברבעון השני. הרווח הנקי של הום דיפו עלה ברבעון ל-4.33 מיליארד דולר, לעומת 3.48 מיליארד דולר ברבעון המקביל. מכירות החברה זינקו ב-23.4% לשיא של 38.05 מיליארד דולר, לאחר שאמריקאים רבים ניצלו את תקופת סגר הקורונה לביצוע שיפוצים ותיקונים בבתיהם.

הזהב שוב מעל 2,000 דולר לאונקייה

מחיר הזהב שב וטיפס מעל לרמה של 2,000 דולר לאונקייה, שאותה פרץ בפעם הראשונה מוקדם יותר החודש, לאחר שהדולר נחלש לשפל של 28 חודשים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מחיר הזהב נקוב בדולרים, ומכאן שהיחלשות הדולר הופכת את המתכת היקרה להשקעה אטרקטיבית יותר עבור בעלי מטבעות אחרים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 2,013.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק - יום חיובי שני ברציפות.

אירופה נסגרה בירידות; היורו בשיא של 27 חודשים

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל המתיחות הגוברת בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. היורו מתחזק מול הדולר לרמתו הגבוהה מאז מאי 2018.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.6%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.193 דולר ליורו ומשלים בכך זינוק של כמעט 7% מתחילת השנה. הליש"ט קופצת ב-1% מול הדולר לרמה של 1.3232 דולר לליש"ט.

מניית מרקס אנד ספנסר נפלה בקרוב ל-5% לאחר שהחברה הודיעה כי תקצץ 7,000 משרות. הקיצוץ נובע מירידה חדה במכירות הקמעונאית על רקע מגפת הקורונה. 

מניית ריינאייר המריאה ב-3.4% בלונדון, לאחר שחברת התעופה האירית הודיעה כי אחת מכל חמש טיסות שלה שהיו מתוכננות לספטמבר ואוקטובר תבוטל בשל ירידה בהזמנות עקב הבידוד שבו נדרשים נוסעים אירופיים להיות במדינות רבות.

התאוששות בארה"ב: זינוק של 22.6% בהתחלות הבנייה ביולי

ענף הבנייה ממשיך להיות נקודת אור במיתון שאליו נקלעה כלכלת ארה"ב, והתחלות הבנייה צמחו זה החודש השלישי ברציפות, וזינקו ביולי בשיעור החד מאז 2016.

התחלות הבניה בארה"ב זינק ביולי ב-22.6% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.496 מיליון יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו קצב נמוך יותר של 1.24 מיליון. מספר התחלות הבנייה גבוה כעת ב-23.4% מרמתו בחודש המקביל בשנת 2019.

היתרי הבנייה, הנחשב לאינדיקטור לגבי התחלות הבנייה בעתיד, זינק ביולי ב-18.8% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.495 מיליון, וגבוהים כעת ב-9.4% מרמתם ביולי 2019.

וול-מארט ניפצה את התחזיות; זינוק של 97% במכירות באינטרנט

ענקית הקמעונות וול-מארט דיווחה היום על רווח ומכירות ברבעון השני של השנה שעלו באופן ניכר על תחזיות האנליסטים, לאחר שמכירותיה באינטרנט כמעט הוכפלו. עם זאת, הקמעונאית הגדולה בעולם ציינה כי חלה האטה בקצב צמיחת הכנסותיה ביולי - החודש הראשון של הרבעון הנוכחי.

החברה האמריקאית דיווחה על רווח נקי של 6.48 מיליארד דולר, או רווח של 2.27 דולר למניה, ברבעון השני של השנה, זינוק של כמעט 80% לעומת רווח של 3.61 מיליארד דולר, או רווח של 1.26 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה וול-מארט רווח של 1.56 דולר למניה - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.25 דולר למניה.

בשורה העליונה דיווחה החברה על הכנסות של 137.7 מיליארד דולר ברבעון, צמיחה של 5.6% לעומת התקופה המקבילה, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 135.6 מיליארד דולר. עם זאת, וול-מארט ציינה כי בחודש יולי חלה האטה בקצב הצמיחה בשורה העליונה, לכ-4%.

מכירות החנויות בארה"ב הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-9.3% ברבעון השני של השנה בזכות ביקוש מוגבר למוצרי מזון ומוצרים כלליים. תחזית האנליסטים היתה לגידול מתון יותר של 5.4%. מכירות וול-מארט באינטרנט בארה"ב זינקו ב-97% לעומת הרבעון השני של 2019.

מכירות וול-מארט מחוץ לארה"ב נפלו ב-6.8% ברבעון, ל-27.2 מיליארד דולר, על רקע סגרים שהוטלו עקב מגפת הקורונה בהודו, אפריקה ומרכז אמריקה.

בורסת סיאול ירדה ב-2% עקב זינוק במספר הנדבקים

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת, על רקע המתיחות בין ארה"ב לסין, אשר מאפילה על העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-0.1%; הונג קונג יורדת ב-0.2%; שנחאי עולה ב-0.2%; סיאול נפלה ב-2.2% על רקע זינוק במספר הנדבקים בקורונה בדרום קוריאה; סידני עלתה ב-0.8%. 

ממשל טראמפ הודיע אתמול כי יהדק את הסנקציות שכבר הטיל על חברת הטכנולוגיה הסינית וואווי, במטרה להגביל את רכישות השבבים שלה ולפגוע במכירות הסמארטפונים וציוד הטלקום שלה בעולם. 

הדולר נחלש נגד המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר נתוני ייצור ומשכנתאות מאכזבים אתמול בארה"ב, ולקראת פרסום פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי. מדד הדולר של ICE, המודד את ערכו של המטבע מול סל של שישה מטבעות, בהם יורו, ליש"ט וין, יורד ב-0.2%. 

בשוק הסחורות, הנפט יורד לאחר שננעל אתמול בעליה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר יורדים ב-0.4% ל-42.74 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

הנפט עלה ל-42.9 דולר לחבית; הזהב מתקרב ל-2,000 דולר לאונקייה

מחירי הנפט טיפסו היום על רקע דיווחים כי סין תגדיל את רכישות הנפט מארה"ב וכי חברות אופ"ק פלוס אכן קיצצו בתפוקת הנפט כפי שסוכם. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר ננעלו במחיר של 42.89 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה בחודש אוקטובר ננעלו במחיר של 45.37 דולר לחבית.

הזהב למסירה בבדצמבר ננעל על מחיר של 1,990 דולר לאונקייה, לאחר שמוקדם יותר טיפס ל-2,000 דולר לאונקייה. אתמול דווח כי ברקשייר התאווייף חברת ההשקעות של וורן באפט, רכשה מניות בחברת כריית הזהב באריק גולד. באפט היה ידוע בהתנגדותו להשקעה בזהב מכיוון שהוא אינו רואה בו ערך ממשי.

ביטחון הקבלנים בארה"ב בשיא

ביטחון הקבלנים בארה"ב בשיא על רקע הריבית הנמוכה שגורמת לעלייה בביקושים לדירות בייחוד באזורי הפרברים, על רקע מגפת הקורונה.

מדד איגוד בוני הבתים ו-וולס פארגו עלה ל-78 נקודות, ומשתווה לרמת השיא שנרשמה ב-1998. "שוק הדיור הוא נקודץ אור במגפת הקורונה, והעלייה בביטחון הקבלנים הובילה לשיפור בתחזיות לבניית בתי מגורים, וכעת התחזית היא לירידה קלה בלבד ב-2020", אמר רוברט דיאז, הכלכלן הראשי של איגוד בוני הבתים בארה"ב.

ממשלת ארה"ב תפרסם מחר את נתוני התחלות הבנייה לחודש יולי, כאשר התחזיות הן ל-1.24 מיליון התחלות בנייה בקצב שנתי, לעומת 1.186 מיליון התחלות בנייה ביוני.

וול סטריט ננעלה בעליות; טסלה וג'נרל מוטורס זינקו

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל במגמה חיובית, אף שהמשקיעים ממוקדים בעלייה במתיחות בין ארה"ב לסין והחשש מפני עלייה בתחלואה שתוביל להטלת מגבלות נוספות. דאו ג'ונס ירד ב-0.3%; S&P 500 עלה ב-0.3%; נאסד"ק התחזק ב-1%.

מניית טסלה עלתה ב-11.1%, אחרי שהועלה מחיר היעד למניית החברה על ידי חברת המחקר וודבוש. מניית ג'נרל מוטורס עלתה ב-7.7% לאחר שקיבלה המלצת קנייה מדויטשה בנק, על רקע הערכות האנליסטים בבנק כי החברה עשויה להנפיק את פעילות המכוניות החשמליות כחברה נפרדת.

מניית באריק גולד זינקה ב-11.6%, לאחר שוורן באפט השקיע בחברה, ומושכת אחריה את שאר מניות חברות כריית הזהב. ניומנט עולה ב-3.5% ומניית פריפורט-מקמורן קופר עולה ב-2.6%.

מניית יצרנית התרופות פרינסיפיה עולה ב-9.3% לאחר שענקית הפארמה סאנופי הודיעה על רכישת החברה ב-3.4 מיליארד דולר במטרה להגדיל את יכולות המחקר שלה בתחום אלרגיות ומחלות אוטו-אימינויות.

מניות הבנקים הגדולים, גולדמן סאקס, ג'י.פי. מורגן ו-וולס פארגו ירדו בעד 3.2% לאחר שברקשייר התאוויי, חברת ההשקעות של באפט, דיווחה כי הפחיתה את אחזקותיה בבנקי ההשקעות ברבעון האחרון.

מדד הדולר ICE, שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, כולל הין והיורו, יורד ב-0.3%. התשואה על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים יורדת ב-0.689%.

סינגפור מרחיבה את התמריצים למשק

סינגפור הודיעה כי תגדיל את חבילת התמריצים שהיא מעבירה לשווקים ב-8 מיליארד דולר סינגפורי (5.8 מיליארד דולר אמריקאי) כדי לשקם את כלכלת המדינה מפגעי התפרצות הקורונה. במסגרת התוכנית החדשה, תרחיב הממשלה את מימון השכר לעובדים בענפים שנפגעו ותתמוך בענפי התעופה והתיירות, שספגו מכה קשה בעקבות סגירת הגבולות בעולם.

סגן ראש הממשלה ושר האוצר, הנג סווי קיט, הודיע היום על הרחבת הסיוע, שתביא את היקף התמריצים של ממשלת סינגפור לכלכלה ל-100 מיליארד דולר סינגפורי (73 מיליארד דולר) – כ-20% מהתמ"ג של המדינה ב-2019. סינגפור נכנסה באופן רשמי למיתון אחרי שפורסם כי התמ"ג של עיר המדינה צנח ברבעון השני בקצב שנתי של 42.9%.

אירופה ננעלה בעליות; מדריד ומילאנו נחלשו

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות, אחרי שנתונים שפורסמו היום ביפן הצביעו על התכווצות חדה בתמ"ג של הכלכלה השלישית בגודלה בעולם ברבעון האחרון. בנוסף, העלייה בתחלואה בקורונה ביבשת מגבירה את החשש מפני הטלת מגבלות נוספות.

לונדון עלתה ב-0.6%; פרנקפורט הוסיפה לערכה 0.2%; פריז עלתה ב-0.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.3%. בורסות מדריד ומילאנו ירדו ב-0.9% ו-0.3%, בהתאמה.

בשוק המט"ח, היורו עולה ב-0.2% ונסחר תמורת 1.1869 דולרים; הליש"ט עולה ב-0.2% ל-1.3107 דולרים.

ריינאייר ואיזיג'ט ירדו ב-7.6% ו-4.6%, בהתאמה. לופטהנזה ירדה ב-3.7% ואייר פראנס KLM ירדב ב-3.5%.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עולה ב-0.1% ל-42.1 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט לסירה באוקטובר נסחר ללא שינוי תמורת 44.8 דולר לחבית.

הבנק המרכזי בסין הזרים לבנקים 100 מיליארד דולר

הבנק המרכזי של סין (PBOC) הכריז היום על הזרמת נזילות לבנקים המסחריים במדינה כדי שיוכלו להתמודד טוב יותר עם פגעי משבר הקורונה. הבנק הזרים לבנקים 700 מיליארד יואן (101 מיליארד דולר) באמצעות הלוואות לטווח הבינוני.

ביום שישי הודיע הבנק כי הוא נערך לצעד כדי שהבנקים יוכלו להחזיר היום הלוואות של 400 מיליארד יואן, שמועד פרעונן הוא היום, ועוד 150 מיליארד יואן שמועד פרעונן ב-26 באוגוסט.

כלכלת סין מצליחה להשתקם ממשבר הקורונה, והבנק המרכזי במדינה רוצה להבטיח שלבנקים המסחריים יהיה מספיק כסף שבאמצעותו הם ירכשו אג"ח ממשלתיות - ובכך הוא מגלגל למעשה את הכסף לתקציב הממשלתי. הבנק המרכזי בסין הודיע היום כי הוא מותיר את הריבית במדינה ללא שינוי ברמה של 2.95%.

אחרי שפורסם שכלכלת יפן התכווצה ב-27.8%: ירידות בבורסת טוקיו

בורסת טוקיו ירדה ב-0.8% אחרי שפורסמו נתוני הצמיחה ביפן שמצביעים על הצמיחה השלילית החדה ביותר במדינה זה לפחות 40 שנה. בורסות אחרות באסיה עולות, אחרי שהבנק המרכזי של סין הזרים נזילות לשווקים כדי לתמוך בבנקים. שנחאי עולה ב-2.3%; הונג קונג מוסיפה 1.1%; סידני ירדה ב-0.8% לאור העלייה בתחלואה בקורונה באזור. בסיאול לא היה היום מסחר בשל חג.

בשוק המט"ח, הדולר יורד ב-0.1% מול הין ונסחר תמורת 106.46 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס למסירה בספטמבר מתוק עולה ב-0.8% ל-42.4 דולר לחבית. הזהב למסירה בדצמבר עולה ב-0.7% ל-1,965 דולר לאונקיה.

היום פורסם ביפן כי כלכלת המדינה התכווצה ברבעון השני ב-7.8% ביחס לרבעון הראשון ובקצב שנתי של 27.8% - הירידה החדה ביותר בתמ"ג לפחות מאז 1980, אז החלו להתפרסם נתוני צמיחה רבעוניים. התכווצות כלכלת יפן עקפה גם את ההתכווצות של 4.8% שרשמה ברבעון הראשון של 2009 בעת המשבר הכלכלי העולמי. ואולם כלכלת יפן, השלישית בגודלה בעולם, רשמה ביצועים טובים ביחס לכלכלות אחרות כמו ארה"ב שהתכווצה הרבעון הקודם ב-9.5%, או כלכלות באירופה שהתכווצו ביותר מ-10%.

עליות בבורסות איחוד האמירויות

הבורסות באיחוד אמירויות המפרץ עלו היום, ביום המסחר הראשון לאחר שהאיחוד וישראל הודיעו ביום חמישי על הסכם לנרמול היחסים. מדד DFM של בורסת דובאי עלה ב-1.3%, בעוד שמדד ADS של הבורסה באבו דאבי עלה ב-0.6%. עליות נרשמו גם בבורסות בכוויית, בחריין וסעודיה, אך הן נבעו גם מדו"חות כספיים של חברות באזור. 

היום כבר הודיעה חברת ההשקעות אפקס נשונל אינווסטמנט מאיחוד האמירויות כי תשתף פעולה עם קבוצת טרה הישראלית במחקר לגבי נגיף הקורונה. "בעשורים האחרונים האזור סבל ממלחמות ואי יציבות פוליטית. ההסכם הזה עשוי להיות פריצת דרך במבוי הסתום הפוליטי הנוכחי, ולהביא הזדמנויות לשלום ושגשוג כלכלי באזור", אמר עלי אל עבדו, ראש חטיבת ניהול נכסים בחברת דמאן אינווסטמנטס בדובאי, בראיון לבלומברג. 

ההסכם בין איחוד האמירויות לישראל הוא היסטורי, אבל "לא משנה את כללי המשחק, במבט ראשון", אמר לבלומברג חסנין מאליק, ראש חטיבת אסטרטגיית מניות בחברת טלימר בדובאי. "היתרון המיידי העיקרי עבור האיחוד יהיה שיתוף פעולה פחות מוגבל עם ישראל בכל הנוגע לשיתוף מודיעין וטכנולוגיה מול איראן ואיומים ביטחוניים אזוריים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker