חששות גל שני הפילו את וול סטריט; דאו ג'ונס צנח כמעט 3%; גולדמן סאקס ב-9%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

חששות גל שני הפילו וול סטריט; דאו ג'ונס צנח כמעט 3%; גולדמן סאקס ב-9%

בורסות וול סטריט צנחו לשפל של יותר משבועיים וסגרו שבוע שלילי שני בשלושה השבועות האחרונים, בצל התגברות החששות מפני הנזק הכלכלי שעלול להמיט גל שני של מגפת וירוס הקורונה. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

המגזר הבנקאי הוביל היום את הירידות בניו יורק, לאחר שהבנק הפדרלי הורה לבנקים הגדולים להגביל את תשלום הדיווידנדים ואסר עליהם לבצע קנייה חוזרת של מניות לפחות עד סוף ספטמבר, בעקבות פרסום תוצאות מבחני העמידות לבנקים. נייקי צנחה לאחר שענקית מוצרי הספורט עברה במפתיע להפסד ודיווחה על קריסה של כמעט 40% במכירות בגלל הקורונה.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 2.8% בדרכו לנפילה שבועית של 3.3%; מדד נאסד"ק נפל ב-2.6% ואיבד 1.9% בסיכום שבועי; מדד S&P 500 ירד היום ב-2.4% ונסוג ב-2.9% בשבוע כולו. עבור שלושת המדדים היה זה שבוע שלילי שני בשלושה השבועות האחרונים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 0.65% - שפל של כמעט שישה שבועות. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסחר ביציבות וגבוה כעת בכ-1% מרמתו בתחילת השנה.

הזינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב שבר שיאים זה היום השני ברציפות. הרשויות במדינה דיווחו על 41 אלף נדבקים חדשים ביממה שבין יום רביעי ליום חמישי. מרבית המקרים החדשים הגיעו ממדינות בדרום ובמערב ארה"ב, בהן יוטה, מונטנה, אלסקה ואלבמה - הרחק ממוקדי המגפה הגדולים הקודמים, שהתרכזו בניו יורק ובניו ג'רזי.

המגזר הבנקאי, שהוביל אתמול את העליות בוול סטריט לאחר שהרגולטורים בארה"ב אישרו ריכוך של המגבלות שהוטלו על הבנקים בעקבות המשבר הפיננסי של 2008, הוביל היום את הירידות לאחר שהבנק הפדרלי הורה לבנקים הגדולים בארה"ב לא להעלות דיווידנדים או לחזור ולבצע קנייה חוזרת של מניות לפחות עד סוף הרבעון השלישי, על רקע חוסר ודאות לגבי השלכות מגפת וירוס הקורונה. מניית ולס פרגו צנחה ב-7.4%; גולדמן סאקס צלל ב-8.7%; בנק אוף אמריקה נפל ב-6.4%.

מניית נייקי צנחה ב-7.6% לאחר שענקית מוצרי הספורט דיווחה אמש על מעבר מפתיע להפסד רבעוני ועל נפילה של 38% במכירות, עקב סגירת חנויות על רקע מגפת וירוס הקורונה. החברה עברה להפסד של 790 מיליון דולר ברבעון האחרון - הפסד רבעוני ראשון מזה שנתיים - לעומת רווח של 989 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. ההכנסות בתקופה המדווחת צללו ל-6.3 מיליארד דולר לעומת הכנסות של 10.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

הנפט נסוג ביותר מ-3% בסיכום שבועי

מחיר הנפט השלים נפילה שבועית של יותר מ-3% על רקע חששות כי זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה יפגע בהתאוששות הכלכלה והביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 38.49 דולר לחבית, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט בכ-3.5%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 40.9 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, בדרכם לנפילה שבועית של 3.1%.

הזהב טיפס שבוע שלישי ברציפות - הרצף הארוך מינואר

מחיר הזהב טיפס בניו יורק בדרכו לשבוע שלישי ברציפות של עליות, הרצף החיובי הארוך ביותר מאז ינואר.

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, עלה לאחר שזינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב הגביר את החששות מפני הטלת סגר נוסף כדי לבלום את המגפה.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,780.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.6% - שבוע חיובי שלישי ברציפות.

מוקדם יותר השבוע, ביום שלישי, נסגר הזהב ברמתו הגבוהה ביותר מאז הרביעי באוקטובר 2012.

חששות קורונה גררו את אירופה לשבוע שלילי שני בשלושה האחרונים

בורסות אירופה נסגרו בירידות, בתום יום מסחר הפכפך, בצל חששות מזינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2% הודות להיחלשות הליש"ט; פרנקפורט ירדה ב-0.7%; פריז נסוגה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי נסוג ב-0.4% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפס ביותר מ-1%. עם זאת, המדד האירופי השלים שבוע שלילי שני בשלושה השבועות האחרונים.

היורו נחלש בפחות מ-0.1% מול הדולר לשער של 1.1214 דולר ליורו. הליש"ט נסוגה ב-0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2332 דולר לליש"ט.

ויירקארד קרסה היום בכ-60% נוספים על רקע השערוריה החשבונאית שגררה את חברת הפינטק הגרמנית לפשיטת רגל.

H&M נפלה ב-5.5% בבורסת שטוקהולם לאחר שהקמעונאית השוודית דיווחה על ירידה של 50% במכירות ברבעון השני בעקבות סגירה של 80% מהחנויות בעולם בשל מגפת הקורונה.

הצריכה הפרטית בארה"ב קפצה ב-8% - הזינוק החד מעולם

הצריכה הפרטית בארה"ב רשמה במאי את הזינוק החד ביותר בתולדותיה, אולם עדיין נותרה מתחת לרמתה לפני פרוץ מגפת וירוס הקורונה - על רקע צמצום המגבלות שהוטלו על פעילות עסקים בכלכלה הגדולה בעולם בעקבות המגפה.

הצריכה הפרטית קפצה ב-8.2% בחודש שעבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, לאחר שבאפריל צנחה ב-12.6% - הנפילה החדה ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 1959. כלכלנים צפו זינוק של 9.3% בצריכה הפרטית במאי.

ההכנסה האישית נפלה במאי ב-4.2%, לאחר שבאפריל קפצה ב-10.8% - הזינוק החד מעולם - הודות לסיוע ממשלתי לכל אזרחי ארה"ב על רקע הקורונה. כלכלנים צפו נפילה של 6% בהכנסה האישית במאי.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 1.1%

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות לאחר שאמש (ה') הרגולטורים בארה"ב אישרו ריכוך של ההגבלות שהוטלו על מגזר הבנקאות בעקבות המשבר הפיננסי של 2008.

טוקיו עלתה ב-1.1%; בורסת שנחאי סגורה; סינגפור עולה ב-1%; סיאול עלתה ב-1% וסידני זינקה ב-1.5%. הונג קונג ירדה ב-0.9% לאחר שהסנאט האמריקאי אישר אתמול הצעת חוק להטלת סנקציות על בנקים וגרומי ממשל סינים שמעורבים בחוק הביטחון הלאומי שאושר החודש בסין - ההצעה נועדה להגביל את המחאה בהונג קונג.

הין עולה ב-0.3% ל-106.9 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.68%.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.4% ל-39.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.6% ל-41.7 דולר לחבית.

הבנקים הובילו את העליות בוול סטריט

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול (רביעי) את הנפילה החדה ביותר זה כמעט שבועיים, התאוששו היום בהובלת מניות הבנקים. הדולר מתחזק בעולם.

המדדים פתחו את היום בירידות על רקע זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם, ובעקבות גידול חד מהצפוי במספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב זה השבוע השני ברציפות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.2%; מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 טיפסו ב-1.1%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נותרה כמעט ללא שינוי ברמה של 0.68%, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נסוגה לרמה של 0.66% - שפל של כשבועיים.

מניות הבנקים זינקו בוול סטריט, לאחר שהרגולטורים בארה"ב אישרו לרכך את ההגבלות שהוטלו על המגזר בעקבות המשבר הפיננסי של 2008. מניות גולדמן סאקס, ולס פרגו ומורגן סטנלי קפצו בכ-4%.

מניית חברת השכרת הרכב הרץ קפצה ב-5%, בהמשך לזינוק של 30% אתמול, בעקבות דיווח על כך שקמעוניות המכוניות קארמקס ואוטו-ניישן עשויות לגלות עניין בחברה שפושטת רגל.

מניית GNC זינקה ב-12% לאחר שרשת חנויות תוספי התזונה והויטמינים, שנוסדה לפני 85 שנים, הגישה השבוע בקשה להגנה מפני נושיה (צ'פטר 11).

בין החברות הישראליות הנסחרות בוול סטריט בלטו היום מניית סייפ טי, שקפצה ב-8% בעקבות השקת כלי חדש לאבטחת התחברות מרחוק למקום העבודה, ומניית כיטוב פארמה שזינקה ב-46%.

הנפט טיפס בכמעט 2% על רקע נתוני מקרו בארה"ב

מחיר הנפט טיפס בכמעט 2% לאחר שזינוק חד מהצפוי בהזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב, חיזק את ההערכות כי הכלכלה הגדולה בעולם נמצאת בדרכה להתאוששות מהירה ממגפת וירוס הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 38.72 דולר לחבית, עלייה של 1.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, מחיר הנפט בניו יורק נפל ב-2.6% מתחילת השבוע בצל חששות מגל שני של הקורונה.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 41.05 דולר לחבית, עלייה של 1.8%, לאחר שצנח אתמול (ד') ב-5.4%.

התחזקות הדולר גררה את הזהב ליום שני של ירידות

מחיר הזהב, שטיפס בתחילת השבוע לרמתו הגבוהה מאז 2012, נסוג זה היום השני ברציפות. זאת לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,770.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עם זאת, הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, טיפס מתחילת השבוע בכ-1% על רקע התגברות החששות מגל שני של מגפת הקורונה.

אירופה נסגרה בעליות; לופטהנזה המריאה ב-7%; ויירקארד קרסה ב-70%

בורסות אירופה, שצנחו אתמול בכמעט 3%, התאוששו היום למרות זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שצנח אתמול (ד') ב-2.8%, התאושש היום ב-0.7%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1218 דולר ליורו, והליש"ט נסוג ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2405 דולר לליש"ט.

מניית ויירקארד קרסה ביותר מ-70%, לאחר שחברת הפינטק הגרמנית הודיעה על בקשה לחדלות פירעון. החברה הסתבכה בשערוריית חשבונאות לאחר שהודיעה כי נעלמו 2.1 מיליארד דולר מחשבונותיה.

מניית לופטהנזה המריאה ב-7%, לאחר שחברת התעופה הגרמנית הגיעה להסכם עם איגודי העובדים, ולאחר שבעל המניות הגדול בחברה אישר את תוכנית החילוץ של ממשלת גרמניה.

הייצוא מארה"ב נפל ב-6% לשפל של 11 שנים

הייצוא מארה"ב נפל לשפל של יותר מעשור והיבוא צנח לאחר שמגפת וירוס הקורונה פגעה בביקוש וגרמה לשיבושים בשרשראות אספקה.

היצוא של סחורות צנח במאי ב-5.8% לעומת החודש הקודם, והסתכם ב-90.1 מיליארד דולר, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2009, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. היבוא התכווץ ב-1.2% ל-164.4 מיליארד דולר.

הזמנות מוצרים בני-קיימא בארה"ב בזינוק החד מ-2014

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב זינקו במאי בשיעור החד ביותר זה כמעט שש שנים, לאחר שחידוש הפעילות העסקית ברחבי המדינה סייע להתאוששות הביקוש.

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא קפצו ב-15.8% בחודש שעבר, הזינוק החד ביותר מאז יולי 2014, לאחר נפילה של 18.1% באפריל, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 10.5% במאי.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) בארה"ב התכווץ ברבעון הראשון בקצב שנתי של 5%, לפי נתונים מעודכנים וסופיים שפורסמו היום.

47 מיליון מובטלים חדשים בארה"ב תוך 14 שבועות

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד זה השבוע ה-12 ברציפות, אולם עדיין היה גבוה מתחזיות הכלכלנים, על רקע מגפת וירוס הקורונה. מספר תביעות האבטלה המתמשכות נפל מתחת ל-20 מיליון בראשונה מזה חודשיים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות הסתכם בשבוע שעבר ב-1.48 מיליון - כך מסר היום (ה') משרד העבודה האמריקאי. המספר היה גבוה מתחזית הכלכלנים ל-1.38 מיליון תביעות. זהו השבוע השני ברציפות שמספר התביעות הראשונות גבוה מתחזיות הכלכלנים. עם זאת, זוהי ירידה לעומת השבוע הקודם, אז הסתכם מספר התביעות הראשונות ב-1.54 מיליון.

מספר התביעות הראשונות השבועי נמצא במגמת ירידה מאז שזינק בשיא שבועי של 6.9 מיליון בשלהי מארס, והשבוע שעבר היה השבוע ה-12 ברציפות בו נרשמה ירידה במספר התביעות לעומת השבוע הקודם. לפני פרוץ משבר הקורונה, מספר תביעות האבטלה השבועי היה ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר האמריקאים שהגישו תביעות אבטלה ראשונות ב-14 השבועות האחרונים מסתכם ביותר מ-47 מיליון.

משרד העבודה האמריקאי מסר היום כי מספר התביעות המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, ירד ל-19.52 מיליון בשבוע שהסתיים ב-13 ביוני, לעומת 20.29 מיליון בשבוע שלפניו. מספר התביעות המתמשכות התייצב בשבועות האחרונה סביב רמה של 20 מיליון, לאחר שטיפס לשיא של כמעט 25 מיליון בתחילת מאי.

ירידות באסיה; טוקיו איבדה 1.2%

ירידות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה בהמשך לירידות החדות שנרשמו אתמול בוול סטריט, על רקע העלייה במספר הנדבקים בקורונה והחששות מפני גל שני.

קרן המטבע הבינלאומית חתכה אתמול שוב את התחזית השנתית שלה לצמיחה הכלכלית. הקרן צופה התכווצות של 4.9% בתמ"ג הגלובלי ב-2020 - חדה יותר מתחזית קודמת להתכווצות של 3%.

טוקיו ירדה  ב-1.2%. סינגפור איבדה 1.3%. סיאול ירדה ב-1.7%. בורסות שנחאי והונג קונג סגורות לרגל חופשת חג.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.5% לאחר שאתמול צנח ב-6%, למחיר של 37.85 דולר לחבית. הדולר נסחר ללא שינויים כמעט. מדד הדולר מתחזק ב-0.1%. 

קאנטאס האוסטרלית תקצץ 6,000 משרות

חברת התעופה המוזלת האוסטרלית קאנטאס הודיעה הלילה כי תקצץ 6,000 משרות ותוציא יותר מ-15 אלף עובדים לחופשה ללא תשלום על רקע משבר הקורונה.

קאנטאס הודיעה על תוכנית לצמצום עלויות במיליארדי דולרים ולגיוס הון חדש. התוכנית כוללת קרקוע של 100 מטוסים בשנה או יותר, ופרישה מיידית של שישה מטוסי בואינג 747.

מנכ"ל החברה, אלן ג'ויס, אמר כי חברת התעופה חייבת לקטון בעודה מתכוננת לשנים של הכנסות נמוכות יותר.

חששות מגל שני הפילו את וול סטריט בכמעט 3%; הרץ קפצה ב-30%

בורסות וול סטריט רשמו את היום הגרוע ביותר זה כמעט שבועיים, ומדד נאסד"ק נסוג משיא. זאת, בצל זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בארה"ב, ולאחר שקרן המטבע הבינלאומית הזהירה כי צפוי מיתון כלכלי עולמי עמוק משמעותית מכפי שחזתה עד כה. דיווחים על כך שממשל טראמפ שוקל להטיל מכסים נוספים על יבוא מאירופה, בהיקף של יותר משלושה מיליארד דולר, הכבידו אף הם על המדדים בניו יורק.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 2.7%. מדד נאסד"ק נחלש ב-2.2% לאחר שנסגר אתמול בשיא זו הפעם ה-21 השנה. מדד מניות הטכנולוגיה גם קטע רצף של שמונה ימי עליות - רצף הימים החיובי הארוך ביותר מאז דצמבר. מדד S&P 500 נסגר בירידה של 2.6% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שבועיים - לאחר שבמהלך המסחר כבר נפל ב-3.2%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 0.69%.

מניות התעופה, הנופש והקמעונות, מהמגזרים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהמגפה, הובילו את הירידות היום במסחר בניו יורק. מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, צללה ב-11%. מניית חברת התעופה יונייטד איירליינס צנחה ב-8%. מניית הקמעונית גאפ נפלה ב-9%.

מניות המגזר הבנקאי, שנוטות לביצועים טובים כאשר חל שיפור בתחזית הכלכלית, נסוגו אף הן. מניות סיטי ובנק אוף אמריקה ירדו ביותר מ-4%.

מניית דל קפצה ב-8% בעקבות דיווח של העיתון וול סטריט ג'ורנל שלפיו יצרנית המחשבים האישיים שוקלת מספר אפשרויות - בהן פיצול ספקית שירותי הענן והוירטואליזציה VMware לחברה נפרדת או מכירת הנתח של 81% ממניותיה שבבעלותה.

מניית אפל נסוגה ב-1.8% לאחר שנסגרה אתמול בשיא אחרי שענקית מוצרי האלקטרוניקה הודיעה כי תעבור לשימוש במעבדים מתוצרתה במקום מעבדים של אינטל.

מניית חברת השכרת הרכב הרץ, שנפלה במצטבר ב-38% בארבעה ימי המסחר הקודמים, נסקה היום ב-30% לאחר שאנליסטים של בית ההשקעות ג'פריס העריכו כי קמעוניות המכוניות קארמקס ואוטו-ניישן עשויות לגלות עניין בחברה שהגישה בחודש שעבר בקשה להגנה מפני פשיטת רגל (צ'פטר 11).

הנפט צנח ב-6%; המלאי הגולמי בארה"ב שובר שיאים

מחיר הנפט צנח בקרוב ל-6% בניו יורק לאחר שמלאי הנפט הגולמי בארה"ב המשיך לשבור שיאים, ועל רקע זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 38.01 דולר לחבית, ירידה של 5.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 40.29 דולר לחבית, ירידה של 5.5%. אתמול נסגר הברנט ברמתו הגבוהה ביותר מאז ראשית מארס, ממש לפני שמגפת הקורונה ומלחמת המחירים הסעודית-רוסית הפילו את מחירי הנפט.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-1.4 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול מתון יותר של 300 אלף חביות. זה השבוע השלישי ברציפות שמלאי הנפט הגולמי בארה"ב מטפס לשיא.

חששות קורונה הפילו את בורסות אירופה ב-3%

בורסות אירופה צנחו על רקע זינוק במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם, ולאחר שקרן המטבע הבינ"ל העריכה היום כי כלכלות גוש היורו ובריטניה יתכווצו השנה ביותר מ-10% עקב המגפה. לכך הצטרפו דיווחים לפיהם הממשל האמריקאי שוקל להטיל מכסים נוספים על יבוא מאירופה בהיקף של יותר משלושה מיליארד דולר.

בורסת לונדון צנחה ב-3.1%; פרנקפורט צללה ב-3.4%. פריז נפלה ב-2.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 2.8%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1271 דולר ליורו, והליש"ט נסוג ב-0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.243 דולר לליש"ט.

מניית ויירקארד, שהסתבכה בשערוריית חשבונאות לאחר שנחשף כי נעלמו מחשבונותיה 2 מיליארד דולר, צללה היום ביותר מ-28%.

ארה"ב: רשת תוספי המזון GNC פושטת רגל; תסגור 1,200 חנויות

רשת חנויות תוספי התזונה והויטמינים האמריקאית GNCהגישה בקשה לפשיטת רגל (צ'פטר 11), ומתכננת לסגור 800 עד 1,200 חנויות ואולי אף להעמיד את עצמה למכירה.

החברה, שנוסדה לפני 85 שנים, הגישה ביום שלישי בלילה בקשה להגנה מפני נושיה לבית משפט לפשיטות רגל במדינת דלוור.

GNC ניסתה לצמצם את נטל חובותיה, המסתכמים בכמעט 900 מיליון דולר, על רקע ירידה במכירות חנויותיה הפיסיות, כאשר פרצה מגפת הקורונה וגרמה לסגירה זמנית של אלפים מסניפיה, ועצרה בכך את מקור ההכנסות העיקרי שלה. כ-2,100 מתוך 11 אלף עובדיה עדיין נמצאים בחופשה ללא תשלום.

לחברה יש כ-7,300 חנויות, מהן 5,200 בארה"ב ועוד 1,600 חנויות בתוך סניפים של רשת בתי המרקחת רייט אייד. שאר הסניפים נמצאים מחוץ לארה"ב, בכ-50 מדינות בעולם.

הזהב בשיא של 9 שנים - על סף 1,800 ד'

מחיר הזהב נסוג, בראשונה מזה ארבעה ימים, לאחר שמוקדם יותר היום טיפס לשיא של תשע שנים והתקרב לרף של 1,800 דולר לאונקייה.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסחרים במחיר של 1,778.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס למחיר של 1,796.1 דולר לאונקייה, רמתם הגבוהה ביותר מאז 2011.

מחיר הזהב קפץ ביותר מ-15% מתחילת השנה בצל מגפת וירוס הקורונה העולמית.

ארה"ב שוקלת הטלת מכסים נוספים על מוצרים אירופים

נציג הסחר של ארה"ב אמר כי הממשל שוקל הטלת מכסים נוספים על סחורות אירופיות בשווי 3.1 מיליארד דולר, בעיקר על מוצרים מצרפת, גרמניה, ספרד ובריטניה. בין המוצרים החדשים המוזכרים נמצאים זיתים, ג'ין ומשאיות. בנוסף שוקלת ארה"ב להעלות מכסים קיימים על מטוסים ויוגורט.

אסיה ננעלה בירידות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות בעקבות עלייה במספר הנדבקים בווירוס קורונה בעולם. טוקיו ירדה ב-0.1% הוגנ קונג נחלשה ב-0.5%; שנחאי הוסיפה 0.3%; סיאול התחזקה ב-1.4% וסידני עלתה ב-0.2%.

הין יורד ב-0.05% ל-106.51 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.69%. הוון הדרום קוריאני עולה ב-0.8% ל-1,199 וון לדולר.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.7% ל-39.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.3% ל-42 דולר לחבית. הדהב עולה ב-0.6% ל-1,792 דולר לאונקייה.

עליות בוול סטריט: נאסד"ק ואפל שוברים שיאים

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע אופטימיות המשקיעים לגבי ההתאוששות הכלכלית עם פיחת הכלכלות אחרי הסגרי הקורונה. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%; S&P 500 עלה ב-0.4%; נאסד"ק 100 עלה ב-0.7% והגיע לשיא.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.3%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.72%. הזהב למסירה באוגוסט עולה ב-1.1% ל-1,785 דולר לאונקיה בדרכו לשיא מ-2012. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט יורד ב-1.3% ל-40.2 דולר לחבית.

אפל עלתה ב-2.1% וננעלה בשיא לאחר שאתמול הציגה את השבבים החדשים מתוצרת החברה שיחליפו בשנתיים הקרובות את שבבי אינטל. מניית נטפליקס ירדה ב-0.3% וקטעה רצף עליות של שישה ימים שהיה מביא אותה לשיא. גוגל עלתה ב-0.9% וננעלה על סף טריליון דולר.

וול סטריטצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

גוגל בדרך לטריליון דולר

מניית גוגל עולה ב-1% לקראת נעילת המסחר בוול סטריט. אם מניית החברה תשמור על שיעור עלייה דומה בדקות הקרובות, תצטרף אלפאבית, החברה האם של גוגל, למועדות החברות בעלות שווי שוק של יותר מטריליון דולר – ותהיה החברה הרביעית בו.

שווי השוק של אפל, חברת הטכנולוגיה בעלת השווי שוק הגבוה בעולם, מגיע ל-1.6 טריליון דולר, אחרי שהחברה נהנתה מזינוק של יותר מ-60% אחרי הירידות החדות בשווקים שנרשמו במארס. שווי השוק של מיקרוסופט מגיע ל-1.5 טריליון דולר, והיא עלתה ממארס ב-50%. אמזון בעלת שווי שוק של כמעט 1.4 טריליון דולר והיא עלתה ביותר מ-60% מאז השפל השנתי שלה במארס.

השווי שוק של חברת ארמקו הסעודית מגיע ל-1.75 טריליון דולר, אך היא לא נסחרת בניו יורק ולכן לא נכללת ברשימה.

גוגל עלתה ביותר מ-40% מאז השפל השנתי במארס, והיא נהנית מאמון המשקיעים לאור הביקוש הגובר בעולם לשירותים דיגיטליים בשל הסגרי הקורונה שקרמו לסגירת מפעלים ולעלייה בעבודה מהבית.

עליות באירופה; פרנקפורט עלתה ב-2.1%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים על רקע נתוני מקרו המעידים על שיפור בפעילות הכלכלית ביבשת ביוני. לונדון עלתה ב-1.2%; פרנקפורט הוסיפה 2.1%; פריז עלתה ב-1.4%; ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי, עלה ב-1.3%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. היורו עולה ב-0.6% ל-1.1326 דולר. הליש"ט עולה ב-0.45% ל-1.22524 דולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.72%.

מניות יצרניות המכוניות הצרפתיות פז'ו ורנו עלו ב-7.5% ו-6.4%, בהתאמה. מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית, עלתה ב-3.2% אחרי שממשלת בריטניה אישרה היום לפתוח בתי קולנוע בממלכה.

זינוק במכירות בתים חדשים בארה"ב

המשקיעים בארה"ב מקבלים חיזוק נוסף לאופטימיות שלהם מנתוני מכירות הבתים החדשים במדינה, שמצביעים על זינוק של 16.6% בתים פרטיים במאי לקצב שנתי של 676 אלף בתים חדשים. הנתונים טובים יותר מתחזיות האנליסטים, שצפו כי מכירות הבתים החדשים במאי יגיעו לקצב שנתי של 640 אלף בתים.

במארס ובאפריל נכנס השוק לקיפאון בעקבות הסגרי הקורונה. הריבית הנמוכה והתמריצים של הבנק הפדרלי בארה"ב החזירו את הרוכשים לשוק במאי עם ההקלה בהסגרים. לפי עלי וולף, הכלכלן הראשי בחברת המחקר מאיירס, "העובדה שאנחנו מגיעים לרמות מכירות כאלה בזמן שאנחנו במגפה ובמיתון היא בלתי יאומנת".

הייצור בארה"ב מתאושש

מדד מנהלי הרכש (PMI) של מרקיט שפורסם היום בארה"ב מציג נתונים מעודדים לגבי הפעילות הכלכלית במדינה. במקרה של ענף הייצור, הנתונים הראשוניים מצביעים כמעט על חזרה לצמיחה. המדד המשולב, שכולל את מגזרי השירותים והייצור, הגיע ביוני ל-46.8 נקודות, לעומת 37 נקודות במאי. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מייצג התכווצות בפעילות.

המדד במגזר השירותים הגיע ביוני לשיא של ארבעה חודשים – 49.6 נקודות, לעומת 39.8 נקודות במאי. לפי המדד הזה, ההאטה בפעילות הייצור כמעט נבלמה לחלוטין ביוני, אך הנתונים מייצגים עדיין התכווצות בפעילות. המדד במגזר השירותים הגיע ביוני ל-46.7 נקודות, לעומת 37.5 נקודות במאי.

מנכ"ל ויירקארד לשעבר נעצר; המניה מזנקת ב-23%

מרקוס בראון, לשעבר מנכ"ל ויירקארד, נעצר בגרמניה בעקבות שערוריית החשבונאות בחברת עיבוד התשלומים המקוונים, שבמסגרתה התגלה חוסר של 2.1 מיליארד דולר. מניית ויירקארד מזנקת ב-23% בבורסת פרנקפורט.

בראון התפטר ביום שישי האחרון מתפקידו בעקבות השערורייה, לאחר שנחשף כי ככל הנראה הכספים החסרים בחשבונות הנאמנות של החברה מעולם לא היו קיימים. כמה שעות לאחר התפטרותו של בראון דווח כי החברה פיטרה את יאן מרסלק, סמנכ"ל התפעול של ויירקארד, שהושעה מתפקידו שבוע לפני כן. מרסלק היה אחראי בין היתר על פעילות החברה בדרום מזרח אסיה, שם אירעה ההונאה. שני בנקים פיליפיניים, שנמסר כי הם מחזיקים בחשבונות החברה, הכחישו כל קשר עם ויירקארד.

החברה נחשבה בעבר לתקווה של תעשיית הפינטק הגרמנית ושווי השוק שלה הגיע ליותר מ-20 מיליארד דולר. "פייננשל טיימס" פרסם לפני שנתיים כתבה החושפת את הבעייתיות בהתנהלות החשבונאית של ויירקארד.

אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים. טוקיו עלתה ב-0.6%; הונג קונג זינקה ב-1.6%; שנחאי הוסיפה 0.2%; סיאול עלתה ב-0.2% וסידני עלתה ב-0.1%.

הין יורד ב-0.2% ל-107.09 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.7%.

נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.9% ל-41.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.9% ל-43.5 דולר לחבית.

שיפור בפעילות הכלכלית ברחבי אירופה

מדדי מנהלי הרכש לגרמניה, צרפת וגוש היורו מעידים על שיפור בפעילות הכלכלית ביבשת אירופה ביוני. מדד מנהלי הרכש של מרקיט למגזר הייצור בצרת בחודש יוני עלה ל-52.1 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר זה 21 שבועות. כ תוצאה מעל 50 נקודות מעידה על התרחבות הכלכלה.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בגרמניה עלה ל-44.6 נקודות ביוני, לעומת שפל של 36.6 נקודות במאי. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בצרפת עלה ל-50.3 נקודות בצרפת, לעומת 31.1 נקודות במאי. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בגרמניה עלה ל-45.8 נקודות ביוני לעומת 32.6 נקודות במאי.

מדד מנהלי הרכש המשולב בגוש היורו לחודש יוני עלה ל-47.5 נקודות לעומת 31.9 נקודות במאי. הנתון אמנם נמוך מ-50 נקודות אך עדיין מעיד על התאוששות כלכלית ביבשת.

סאנופי משקיע בחיסון קורונה; המניה יורדת ב-0.9%

יצרנית התרופות סאנופי הודיעה היום כי היא מגדילה את השקעתה בחברת Translate Bio האמריקאית שמפתחת חיסוני mRNA למחלות זיהומיות. מניית סאנופי יורדת ב-0.9%.

החברה הודיעה כי תשקיע עוד 425 מיליון דולר ב-Translate Bio. סאנופיצופיה לקבל זכויות בלעדיות לייצור כל חיסון שתפתח החברה. סאנופי הודיעה כי היא צופה שחיסון לקורונה יהיה זמין כבר במחצית הראשונה של 2021. עשרות חברות עובדות כיום על יותר מ-100 חיסונים פוטנציאלים לקורונה. 

תחזית: כלכלת סין תחזור לצמוח כבר ברבעון הנוכחי

כלכלנים צופים כי כלכלת סין תחזור לצמוח כבר ברבעון הנוכחי ומעריכים כי ההתאוששות ההדרגתית ממגפת הקורונה מתנהלת היטב. כלכלת סין תצמח ברבעון השני של 2020 ב-1.5% לעומת הרבעון המקביל ב-2019, כך לפי סקר הכלכלנים של בלומברג.

מדובר בתחזית אופטימית יותר מזאת של החודש הקודם - שהציגה צמיחה של 1.2%. בנוסף, הכלכלנים העלו את התחזיות לצמיחה בסין ב-2020 כולה מ-1.7% ל-1.8%. המשמעות היא שסין תוכל להימנע ממיתון טכני לאחר שברבעון הראשון של השנה נפלה בצמיחה ב-5.8% בגלל השבת הכלכלה בעוקבות מגפת הקורונה.

לעומת זאת, ארגון הספר הבז' הסיני (CBB) - חברת מחקר שמנתחת את כלכלת סין וסוקרת כ-3,000 עסקים בסין ׁ- מסר כי להערכתו כללכלת סין תתכווץ ברבעון השני של 2020, וסין תסיים את השנה במיתון.

וול סטריט ננעלה בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.1%

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות שערים בהובלת מניות הטכנולוגיה. דאו ג'ונס עלה ב-0.6%; S&P 500 הוסיף 0.6%; נאסד"ק עלה ב-1.1% וננעל בשיא זו הפעם ה-20 ב-2020 ב-10,056 נקודות.

בשוק המט"ח, מדד הדולר ICE - שעוקב אחרי ביצועי המטבע האמריקאי מול שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - יורד ב-0.6%. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.7%.

מיקרוסופט ונייקי הובילו את העליות בדאו ג'ונס ועלו ב-2.8% ו3.8%, בהתאמה. אפל עלתה ב-2.6% לאחר שהציגה הערב את השבבים החדשים מתוצרת החברה שיחליפו בשנתיים הקרובות את שבבי אינטל.

מניות חברות הספנות וחברות התעופה מובילות את הירידות: רויאל קאריביאן נחלשה ב-6.4%; נורוויג'ן קרוז ירדה ב-6.2%; קרניבל ירדה ב-4%. מניית אמריקן איירליינס איבדה 6.8% לאחר שהחברה מסרה כי תגייס 3.5 מיליארד דולר כדי להתמודד עם השפעות מגפת הקורונה.

הזהב והנפט ננעלו בעליות

המסחר בנפט ננעל בעליות, כאשר נראה כי הסוחרים מעריכים כי הביקוש לנפט יגדל על אף העלייה במספר הנדבקים בווירוס קורונה בעולם, שעשויה להחזיר את הסגר. היום פקחו החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי. נפט מסוג טקסס מתוק ננעל בעליות של 1.8% במחיר של 40.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט למסירה באוגוסט ננעל בעליות של 1.5% במחיר של 43 דולר לחבית.

לעומת זאת, נראה כי לפחות חלק מהמשקיעים חוששים מהחמרה במגפת הקורונה ומהידרדרות כלכלית נוספת וממהרים לנכסים הבטוחים. מחיר הזהב למסירה ביולי ננעל על 1,769 דולר לאונקייה, כשהזהב עלה במהלך המסחר לרמה הגבוהה ביותר מאז 2012.

בורסות אירופה ננעלו בירידות

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות לאור החשש כי העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה בעולם תוביל להטלה מחודשת של מגבלות ואולי אפילו סגרים. בעולם נרשמו אתמול 180 אלף מקרים חדשים של קורונה. בגרמניה זינק מקדם ההדבקה של הנגיף, ובמדינה בוחנים אם המגבלות על מקומות העבודה מספיקות.

לונדון ירדה ב-0.7%; פרנקפורט נחלשה ב-0.5%; פריז ירדה ב-0.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.7%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% ל-1.1257 דולרים; הליש"ט עולה ב-0.39% ל-1.2461 דולרים.

מניית ויירקארד צללה בפרנקפורט ב-44% אחרי שהחברה מסרה כי ייתכן ש-1.9 מיליארד דולר שנעלמו מחשבונותיה כלל לא היו קיימים.

מכירות בתים קיימים ירדו לרמה הנמוכה ביותר מאז 2010

מכירות בתים קיימים בארה"ב ירדו במאי לרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטבר 2010. מספק העסקאות למכירת בתים משומשים ירדו ב-9.7% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה לקצב שנתי של 3.91 מיליון, כך לפי איגוד המתווכים הלאומי.

למרות זאת, הנתונים האחרונים בחודש מעידים על תחילתה של התאוששות בשוק הדיור. חלה עלייה בבקשות למשכנתאות, על רקע ירידת הריבית, למרות שמיליוני אמריקאים איבדו את מקום עבודתם ומלאי נמוך של דירות מורידים את הציפיות כי המכירות יחזרו בקרוב לשיא של ה-13 בפברואר.

המחיר החציוני של דירה עלה ב-2.3% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ל-284,600 דולר. מלאי הדירות עלה ב-6.25 במאי, לעומת אפריל, ל-1.55 מיליון דירות, אך ירד ב-18.8% לעומת מאי 2019. 

הרבעון הגרוע בהיסטוריה של מגזר הייצור בבריטניה

זה היה הרבעון הגרוע ביותר של ההיסטוריה התעשייתית בבריטניה, כך עולה מנתוני התפוקה התעשייתית של CBI שפורסמו היום בבריטניה שמצביעים על התכווצות חזרת תקדים בפעילות הייצור בממלכה בחודשים מארס-מאי.

לפי הנתונים של CBI, מדד התפוקה התעשייתית הגיע למינוס 57 נקודות, לעומת מינוס 54 בחודשים פברואר-אפריל. הנתונים שפורסמו היום מצביעים על ההתכווצות התעשייתית החדה ביותר מאז יולי 1975, אז התפרסם המדד לראשונה. עוד עולה מהמדד כי ירידה בתפוקה נרשמה ב-15 מתוך 17 המגזרים הנבחנים. הירידה החדה ביותר נרשמה בייצור כלי רכב ואמצעי תחבורה, ציוד מכני ומוצרי מתכת. הנתונים שפורסמו היום מצביעים גם על המשך הירידה בהזמנות ליצוא, מה שפוגע בתחזיות ההתאוששות של מגזר הייצור בבריטניה בטווח הקרוב.

היצוא הדרום קוריאני מראה סימני התאוששות

נתונים שפורסמו היום בדרום קוריאה מצביעים על האטה בירידה ביצוא מהמדינה הודות לביקוש עולמי גובר לשבבים מוליכים למחצה ועלייה בביקוש לסחורות שונות מסין שמתאוששת מההסגרים שהוטלו בה. ב-20 הימים הראשונים של יוני נרשמה ירידה של 16% ביצוא היומי הממוצע לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. הנתון מהווה שיפור לעומת מאי, אז נרשמה ירידה של 20% ביצוא היומי הממוצע.

יצוא השבבים, שמהווה את מקורה ההכנסה הגדול ביותר של דרום קוריאה בסחר בסחורות עלה ב-2.6%. היצוא לסין, שותפת הסחר הגדולה של דרום קוריאה עלה ב-15%. ואולם המדינה סבלה מירידה חדה ביצוא של כלי רכב ומוצרי חשמל ביתיים.

ירידות בבורסות אסיה

בורסת טוקיו ירדה ב-0.2% אחרי שפורסם כי מספר מקרי הקורונה החדשים בעולם הגיע אתמול לשיא. שנחאי נחלשת ב-0.1%; הונג קונג מאבדת 0.7%; סיאול ירדה ב-0.7%; סידני ננעלה ללא שינוי. הין נחלש מול הדולר ב-0.1% ונסחר ברמה של 106.94 ין לדולר. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.5% ל-39.55 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט עולה ב-0.2% ל-42.3 דולר לחבית.

ארגון הבריאות העולמי דיווח אתמול (ראשון) על 183 אלף מקרי קורונה חדשים. מספר מקרי הקורונה הכולל שהתגלו בעולם גבוה מ-9 מיליון. ברזיל וארה"ב הובילו את רשימת המדינות שבהן התגלו הכי הרבה חולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker