בורסות ארה"ב ואירופה סגרו בעליות את השבוע הגרוע מאז מארס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט סגרה בעליות את השבוע הגרוע מאז מארס

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שזינוק במחירי הנפט ושיפור מפתיע בבטחון הצרכנים בארה"ב, האפילו בהשפעתם על הנפילות החדות מעולם בתפוקה התעשייתית ובמכירות הקמעוניות בכלכלה הגדולה בעולם, שנרשמו בצל מגפת וירוס הקורונה.

למרות הסגירה החיובית היום, וול סטריט השלימה את השבוע הגרוע ביותר מאז המפולת בחודש מארס, בצל הסלמה מחודשת ביחסי ארה"ב וסין, וחששות מפני גל שני של מגפת הקורונה בעולם.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.8% אולם ירד בסיכום שבועי ב-1.2% - השבוע הגרוע מאז אפריל. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.3% אולם נפל השבוע ב-2.7%, ומדד S&P 500 הוסיף 0.4% אך איבד בסיכום שבועי 2.3%. עבור שני מדדים אלו היה זה השבוע הגרוע ביותר מאז מאז השבוע שהסתיים ב-20 במארס, שבמהלכו נפלו המדדים המרכזיים בוול סטריט ביותר מ-12%.

המכירות הקמעוניות בארה"ב צללו באפריל ב-16.4%, הנפילה החודשית החדה ביותר מאז החל פרסום נתון זה ב-1992, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. המכירות הקמעוניות של הלבשה קרסו ב-79%.

התפוקה התעשייתית בארה"ב צללה באפריל ב-11.2% לעומת החודש הקודם, הנפילה החדה ביותר מאז החל המעקב אחר נתון זה בשנת 1919, מסר היום הבנק הפדרלי.

החזית המקרו כלכלית בארה"ב גם סיפקה היום חדשות מעודדות, לאחר שבטחון הצרכנים התאושש במפתיע בתחילת חודש מאי. מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס לרמה של 73.7 נקודות לעומת רמה של 71.8 נקודות באפריל, שהיתה שפל של שמונה שנים. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 68 נקודות.

בה בעת, גברה היום המתיחות בין ארה"ב לסין לאחר שמשרד המסחר האמריקאי הודיע על צעד שנועד למנוע מיצרניות שבבים ברחבי העולם לספק מוליכים למחצה לחברת וואווי הסינית.

מניית סורנטו זינקה ב-158% במסחר בוול סטריט, במחזורי מסחר גבוהים פי 70 מהרגיל, לאחר שחברת התרופות האמריקאית הודיעה היום כי נוגדן שפיתחה הצליח לנטרל את יכולתו של נגיף הקורונה להדביק תאים אנושיים בריאים במעבדה.

הנפט סגר שבוע שלישי של עליות; קפץ ב-19% בסיכום שבועי

מחיר הנפט הגולמי נסגר בשיא של חודשיים בדרכו לשבוע חיובי שלישי ברציפות, על רקע סימני התייצבות הדרגתית בשוקי הנפט העולמיים.

בבורסת הסחורות של ניו יורק, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 29.43 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-13 במארס, לאחר עלייה של 6.8%. בסיכום שבועי קפצו ב-19%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 32.5 דולר לחבית - עלייה של 4.4%. בסיכום שבועי קפצו ב-4.9%.

המשקיעים נמלטים לזהב: קפץ ב-2.5% השבוע לשיא של חודש

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה מזה חודש לאחר שנפילות חסרות תקדים במכירות הקמעוניות ובתפוקה התעשייתית בארה"ב עקב מגפת וירוס הקורונה, הגבירו את הביקוש למתכת היקרה.

הסלמה מחודשת ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין סיפקה אף היא תמיכה לזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר 1,756.3 דולר לאוקנייה, עלייה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הזהב ב-2.5%.

בורסות אירופה סגרו בעליות את השבוע הגרוע מאז מארס

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מגזרי התיירות והסחורות, על רקע המשך ההקלה ההדרגתית של המגבלות שהוטלו ביבשת בעקבות מגפת וירוס הקורונה, אולם השלימו את השבוע הגרוע ביותר מאז מארס.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1%; פרנקפורט טיפסה ב-1.2%; פריז הוסיפה 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי עלה ב-0.5% אולם השלים את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז אמצע מארס, בעקבות הנפילות החדות שרשם מוקדם יותר השבוע.

התאוששות מפתיעה בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב התאושש במפתיע בתחילת חודש מאי הודות לסיוע ממשלתי ומבצעי הנחות על רקע מגפת וירוס הקורונה.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס לרמה של 73.7 נקודות במאי לעומת רמה של 71.8 נקודות באפריל, שהיתה שפל של שמונה שנים, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד במאי לרמה של 68 נקודות.

רכיב המצב הנוכחי של המדד טיפס ל-83 נקודות לעומת רמה של 74.3 נקודות בחודש הקודם, ואילו רכיב הציפיות העתידיות ירד לרמה של 67.7 נקודות, רמתו הנמוכה מאז 2013, לעומת רמה של 70.1 נקודות באפריל.

התפוקה התעשייתית בארה"ב בנפילה החדה זה מעל 100 שנה

התפוקה התעשייתית בארה"ב צללה באפריל בשיעור החד ביותר מאז החל המעקב אחר נתון זה בשנת 1919, על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

התפוקה התעשייתית צנחה ב-11.2% לעומת החודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לנפילה חדה אפילו יותר של 12%.

ניצול כושר הייצור נפל באפריל לרמה של 64.9%, הרמה הנמוכה ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 1967, לעומת 72.7% במארס. כלכלנים צפו כי ניצול כושר הייצור יצנח ל-63.2% באפריל.

צניחת פעילות הייצור בניו יורק נמשכת גם החודש

פעילות הייצור באזור ניו יורק, מוקד התפרצות וירוס הקורונה בארה"ב, התכווצה בשיעור חד זה החודש השני ברציפות, בצל השבתת חלקים נרחבים מהפעילות הכלכלית בשל מגפת וירוס הקורונה.

מדד פעילות הייצור של ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) טיפס בחודש שעבר לרמה של מינוס 48.5 נקודות לעומת רמה של מינוס 78.2 באפריל, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של מינוס 65 נקודות.

מדד אפריל היה הנמוך מעולם, ומדד מאי הוא השני הכי נמוך. מדד שלילי מצביע על התכווצות פעילות הייצור, ואילו מדד חיובי משקף צמיחה בפעילות העסקית.

15% מהחברות במגזר הייצור באזור ניו יורק דיווחו כי חל שיפור בתנאים הכלכליים במאי לעומת אפריל.

המכירות הקמעוניות בארה"ב בנפילה החדה מעולם; ההלבשה קרסה ב-79%

המכירות הקמעוניות בארה"ב רשמו באפריל את הנפילה החדה ביותר זה עשרות שנים, בצל הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

המכירות הקמעוניות צללו בחודש שעבר ב-16.4%, הנפילה החודשית החדה ביותר מאז החל פרסום נתון זה ב-1992, לאחר נפילה של 8.3% במארס - מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 12.3% באפריל, לאחר נפילה של 8.7% שעליה דווח במקור במארס, ושהיתה אז הנפילה מאז החל פרסום הנתונים.

המכירות הקמעוניות בניכוי מכירות המכוניות, צנחו ב-16.2% באפריל - ירידה חדה משמעותית מתחזיות הכלכלנים של 9.6%.

המכירות של קמעונאיות ההלבשה קרסו ב-78.8% באפריל, והמכירות של קמעונאיות אלקטרוניקה ומוצרים לבית צללו ב-60.6%. המכירות של קמעונאיות מזון ומשקאות נפלו ב-13.1%, והמכירות של מסעדות וברים צנחו ב-29.5%.

התחום היחיד מבין 13 הקטגוריות המרכזיות שבו נרשם גידול במכירות, היה קטגוריית המכירות שאינן דרך חנויות, אשר כוללת גם מכירות של חנויות מקוונות כמו אמזון, שבה נרשם גידול של 8.4%.

כלכלת גוש היורו התכווצה ב-3.8% ברבעון הראשון

כלכלת גוש היורו התכווצה ב-3.8% ברבעון הראשון של 2020, ההתכווצות הרבעונית החדה מאז החלו לעקוב אחר הנתונים ב-1995.

גרמניה, צרפת, ספרד ואיטליה התכווצו בשיעור החד ביותר אי פעם, כשכלכלות גרמניה וצרפת נתונות כעת במיתון, כך עולה מנתוני יורוסטט, הלשכה לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי.

באיחוד האירופי כולו, כולל שבדיה ופינלנד, התכווצה הכלכלה ברבעון הראשון ב-3.3%. התמ"ג בבריטניה ירד ב-2% ברבעון, פחות ממדינות כמו איטליה וצרפת, שרשמו ירידות של 4.7% ו-5.8% בהתאמה.

עליות באסיה לאור נתונים תפוקה חיוביים בסין

עליות נרשמו ברוב בורסות אסיה לאחר יום של עליות בוול סטריט ולאור נתוני תפוקה תעשייתית גבוהים מהמצופה בסין.

טוקיו עלתה ב-0.6%.הונג קונג ירדה ב-0.1%. שנחאי ירדה ב-0.1%. סינגפור עלתה ב-0.1%.

מחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק התחזק ב-1.1% לאחר שאתמול זינק ב-9%. מחיר חבית הוא כעת 27.86 דולר.

הדולר נסחר ללא שינוי מול המטבעות המובילים. הליש"ט נחלשת ב-0.1%. 

התפוקה התעשייתית בסין באפריל עלתה ב-3.9% לעומת אפריל ב-2019 ומעל לתחזיות, כך עולה מנתוני הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בסין. זאת ההתרחבות הראשונה של המדד השנה בסין. עם זאת, המכירות הקמעוניות נפלו באפריל ב-7.5% - יותר מהתחזיות. 

חברת הנפט הרוסית רוזנפט עברה להפסד נקי ברבעון הראשון

חברת הנפט הרוסית רוזנפט עברה להפסד נקי ברבעון הראשון וכי היא משיקה תוכנית רכישה חוזרת של מניות.

החברה הודיעה כי עברה להפסד של 156 מיליארד רובל (2.12 מיליארד דולר) לעומת רווח נקי של 131 מיליארד רובל ברבעון הראשון של 2019. החרה הודיעה כי הסיבה העיקרית היא הפסדים במט"ח של 177 מיליארד רובל בשל פיחות הרובל וחובות פיננסיים במטבעות זרים.

ההכנסות הגיעו ל-1.765 טריליון רובל לעומת 2 טריליון רובל ברבעון הראשון בשנה שעברה. הירידה בהכנסות קרתה בשל הצניחה במחירי הנפט, מסרה החברה.

התמ"ג בגרמניה התכווץ ב-2.2% ברבעון הראשון

התמ"ג בגרמניה התכווץ ב-2.2% ברבעון הראשון לעומת הרבעון האחרון של 2019, כך על פי נתוני הסטטיסטיקה הרשמיים. זאת ההתכווצות החדה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2009 בעצומו של המשבר הפיננסי.

במונחים שנתיים, הכלכלה הגרמנית התכווצה ב-2.3% ברבעון הראשון לעומת הרבעון הראשון של 2019.

זה הרבעון השני ברציפות של ירידה בתמ"ג לאחר שברבעון הרביעי של 2019 רשמה הכלכלה ירידה של 0.1% בתמ"ג, מה שאומר שכלכלת גרמניה נמצאת כעת במיתון טכני. 

ההתכווצות, שתודלקה על ידי הסגר שיושם במארס כדי לרסן את מגפת הקורונה, היתה זהה לתחזית האנליסטים.

גרמניה החלה להקל על הסגר בסוף אפריל, לאחר שרשמה שיעור מוות נמוך יחסית למדינות אירופה האחרות.

על פי מכון רוברט קוך לבקרת מחלות, שיעור ההדבקה בווירוס נותר מתחת לרף של 1 בגרמניה. נכון להבוקר יש בגרמניה 174,478 מקרים מאומתים ו-7,884 אנשים מתו מהווירוס, על פי אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

בורסת ניו יורק תפתח מחדש את רצפת המסחר

בורסת ניו יורק תפתח מחדש את רצפת המסחר לכמה ברוקרים, יממה לאחר יום הזיכרון (ממוריאל דיי), ב-26 במאי, כך אמרה נשיאת הבורסה סטייסי קאנינגהם.

לדבריה, רצפת המסחר תיראה שונה מבעבר. הברוקרים ישובו במספרים קטנים, ילבשו מסכות מגן בעבודה ויצייתו ל"הוראות ריחוק חברתי נוקשות" שייושמו בחללים שבהם עובדים אנשים .

הבורסה היתה מוגבלת למסחר אלקטרוני בלבד מאז ה-23 במארס לאחר ששני עובדים נמצאו חיוביים לקורונה. לדברי קאנינגהם, העובדים שיגיעו יידרשו לא לנסוע בתחבורה ציבורית לעבודה. העובדים ומבקרים יעברו בדיקות חום בכניסה לבניין. עם זאת, מרבית הבניין יישאר ריק בעוד רוב העובדים ימשיכו לעבוד מהבית. בנוסף, יתקיים משטר יומי של ניקיון וחיטוי החללים בבניין.

מזכ"ל ארגון הסחר העולמי פורש שנה מוקדם

מנכ"ל ארגון הסחר העולמי, רוברטו אזוודו, הודיע כי יפרוש מתפקידו שנה מוקדם מהמתוכנן. עזיבתו המפתיעה מגיעה כשהארגון מתמודד עם ההשפעה של מגפת הקורונה והביקורת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

היקף הסחר העולמי צנח בחדות בזמן שהעולם נאלץ להתמודד עם המיתון החמור ביותר מאז השפל הגדול ב-1929. טראמפ מאשים את הארגון ביחס לא הוגן כלפי ארה"ב.

לדברי אזוודו, עזיבתו המוקדמת את התפקיד היתה "החלטה אישית" שנעשתה לטובת הארגון. "WTO אולי אינו מושלם, אך אינו בר תחליף. הוא ששומר עלינו מפני עולם שבו חוק הג'ונגל שולט, לפחות כשמדובר בסחר", הוא אמר.

טראמפ, שאמר כי ארה"ב תעזוב את הארגון אם לא ישתנה, אמר כי הוא "בסדר עם העזיבה".

"התייחסו אלינו גרוע מאוד. הם מתייחסים לסין כמדינה מתפתחת ולכן היא מקבלת הטבות רבות שארה"ב לא מקבלת" הוא אמר.

קאמבק בוול סטריט: מניות הבנקים והאנרגיה הובילו את העליות

בורסות וול סטריט, שפתחו את יום המסחר בירידות חדות, ביצעו קאמבק מרשים ונסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות הבנקאות והאנרגיה - שניים מהמגזרים שרשמו את הנפילות החדות ביותר השנה. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

המדדים בוול סטריט פתחו את היום במגמה שלילית לאחר שמיליוני עובדים הצטרפו למעגל האבטלה בארה"ב זה השבוע השמיני ברציפות, על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מדד דאו ג'ונס, שצנח ב-2% בתחילת יום המסחר, נסגר בעלייה של 1.6%. מדד מניות הבלו צ'יפ נפל ב-4.5% בשלושה ימי המסחר הקודמים. מדד נאסד"ק טיפס היום ב-0.9%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול (ד') ברמתו הנמוכה ביותר מזה שלושה שבועות, הוסיף 1.2%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 0.62%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1% וגבוה כעת ביותר מ-4% מרמתו בתחילת השנה.

מניית סיסקו קפצה ב-4.5% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית ציוד רשתות התקשורת דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, וירידה מתונה מהתחזיות בהכנסותיה.

שיפור בתחזית הביקוש העולמי הקפיץ את הנפט ב-9%

מחירי הנפט זינקו היום לאחר שסוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA) העריכה כי הנפילה בביקוש העולמי השנה תהיה מתונה מכפי שהעריכה בחודש שעבר. זאת, הודות לחידוש הדרגתי של הפעילות הכלכלית ברחבי העולם לאחר הסרת הסגר, ובזכות התמתנותן של חלק מהמגבלות שהוטלו בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

בבורסת הסחורות של ניו יורק, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 27.56 דולר לחבית - עלייה של 9%. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 31.13 דולר לחבית - עלייה של 6.7%.

סוכנות האנרגיה הבנלאומית העריכה היום כי הביקוש העולמי לנפט גולמי צפוי לצנוח השנה ב-8.6 מיליון חביות ליום, לעומת תחזית לנפילה של 9.3 מיליון חביות ליום בעדכון החודשי הקודם שפורסם באפריל.

הזהב נסגר בשיא של שלושה שבועות

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה שלושה שבועות לאחר שנתונים שפורסמו היום בארה"ב הראו כי מיליוני אמריקאים הצטרפו למעגל האבטלה זה השבוע השמיני ברציפות, על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,740.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-23 באפריל, לאחר עלייה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

חששות קורונה הפילו את בורסות אירופה; לונדון צנחה ב-2.8%

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות לאחר שאזהרתו אמש של יו"ר הבנק הפדרלי לגבי מצב כלכלת ארה"ב, גרם להתפוגגות התקוות כי משבר הקורונה קרוב לסיומו.

בורסת לונדון צנחה ב-2.8%; פרנקפורט נפלה ב-2%; פריז נסוגה ב-1.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-2.2%, אולם עודנו גבוה בכ-18% מהשפל של משבר הקורונה שאליו נפל במארס.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.0799 דולר ליורו, והליש"ט נסוג ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2198 דולר לליש"ט.

לפי תחזית שפירסם אתמול בנק ההשקעות גולדמן סאקס, האבטלה בארה"ב עלולה לזנק ברבעון השני של השנה ל-25%, והכלכלה עלולה להתכווץ ב-39%.

מחירי היצוא בארה"ב בנפילה החדה מאז שנות ה-80

מחירי היבוא בארה"ב רשמו בחודש שעבר את הנפילה החדה ביותר זה למעלה מחמש שנים, על רקע השבתת הפעילות הכלכלית בצל מגפת וירוס הקורונה, ומחירי היצוא רשמו את הנפילה החדה ביותר מאז החל להתפרסם נתון זה בשנות ה-80.

מחירי היבוא צנחו באפריל ב-2.6% לעומת החודש הקודם, הנפילה החדה ביותר זה למעלה מחמש שנים, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה אפילו יותר של 3%.

מחירי נפט מיובא צללו באפריל ב-31.5% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז החל פרסום הנתונים ב-1992 - בהמשך לצניחה של 26% במארס, על רקע קריסת הביקוש העולמי לנפט כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה.

לעומת אפריל 2019 נפלו מחירי היבוא ב-6.8%. מחירי היבוא, בניכוי מחירי נפט ודלק מיובאים, נסוגו באפריל ב-0.5% בלבד לעומת החודש הקודם, ונמוכים כעת ב1% מרמתם בחודש המקביל בשנה הקודמת.

מחירי היצוא צנחו באפריל ב-3.3% לעומת מארס, הירידה החדה ביותר מאז החל פרסום נתונים חודשיים ב-1988. כלכלנים צפו ירידה של 2.3%.

הקורונה מחקה 36 מיליון משרות בארה"ב תוך 8 שבועות

מיליוני עובדים הצטרפו למעגל האבטלה בארה"ב זה השבוע השמיני ברציפות, על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה בארה"ב קפץ בשבוע שעבר בכמעט 3 מיליון - כך פירסם היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 2.7 מיליון במספר התביעות לאחר עלייה של 3.2 מיליון בשבוע הקודם. המשמעות של הנתונים שפורסמו היום היא שמספר המובטלים החדשים בארה"ב הגיע בשמונת השבועות החולפים ליותר מ-36 מיליון.

בשבעת השבועות הקודמים קפץ מספר תביעות האבטלה הראשונות ביותר מ-3 מיליון בכל שבוע, לאחר שזינק בשיא שבועי של 6.9 מיליון בשלהי מארס, ומאז נמצא במגמת ירידה. עד לפני חודשיים, היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, גדל ל-22.8 מיליון בשבוע שהסתיים ב-2 במאי, עלייה של 450 אלף לעומת השבוע הקודם.

דו"ח התעסוקה החודשי שפירסם משרד העבודה האמריקאי בשבוע שעבר, הראה כי מספר שיא של 20.5 מיליון משרות נמחקו משוק התעסוקה בארה"ב באפריל, וכי שיעור האבטלה זינק ל-14.7% - רמתו הגבוהה ביותר מאז ימי השפל הגדול לפני 90 שנה.

44% מהעסקים בבריטניה מזהירים: לא נשרוד יותר מחצי שנה

המשרד הלאומי לסטטיסטיקה בבריטניה פירסם נתונים שמצביעים על עלייה בשיעור החברות שחוששות שלא ישרדו תקופה ממושכת של משבר כלכלי בעקבות התפרצות הקורונה. לפי הנתונים בסקר שנערך בין 20 באפריל ל-3 במאי, 44% מהעסקים שלא נאלצו להיסגר אמרו שיתרות המזומן שלהם יספיקו לשישה חודשים או פחות.

בתוך כך, חברת הביטוח הבריטית לויד'ס פירסמה היום הערכות שמהן עולה שהמשבר הכלכלי יעלה לתעשיית הביטוח העולמית 203 מיליארד דולר – בעיקר בגין פיצויים לבעלי עסקים ופיצויים הקשורים לתעשיית התיירות. ואולם היא לא הזכירה את הירידה בתביעות ביטוח רכב בתקופת ההסגרים בעולם בשל הירידה בנסועה.

טוקיו נסגרה בירידה של כ-1.8%

ירידות בבורסות אסיה: טוקיו איבדה 1.8%; הונג קונג יורדת ב-1.5%; שנחאי נסוגה ב-0.9%; סינגפור מאבדת 1.8%.

בורסות אסיה נסחרו בירידות הבוקר לאחר שאתמול וול סטריט נסגרה בירידות שהגיעו ליותר מ-2%. נראה כי הזינוק שנרשם בשוק המניות הגלובלי מאז הירידות החדות במארס מתחיל לקרטע, בין השאר משום שמשקיעים הביעו את חששם כי המניות עלו יותר מדי ומהר מדי. סיבה נוספת לכך היא דבריו של יו"ר הפד ג'רום פאואל אתמול שקבע כי המיתון הנוכחי בארה"ב הוא חסר תקדים בעידן המודרני.

סיסקו היכתה את התחזיות למרות הקורונה; המניה מזנקת לאחר הסגירה

מניית סיסקו קופצת ב-3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, לאחר שיצרנית ציוד רשתות התקשורת דיווחה הערב על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, וירידה מתונה מהתחזיות בהכנסותיה, בצל מגפת וירוס הקורונה.

החברה האמריקאית דיווחה על רווח נקי של 2.8 מיליארד דולר, או רווח של 65 סנט למניה, ברבעון הראשון של 2020, ובניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה רווח של 79 סנט למניה - שמונה סנט יותר מתחזיות האנליסטים. ברבעון המקביל בשנה הקודמת דיווחה על רווח מותאם של 78 סנט למניה.

הכנסות סיסקו בתקופה המדווחת הסתכמו ב-12 מיליארד דולר, ירידה של 8% לעומת הרבעון הראשון של 2019, אך מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 11.7 מיליארד דולר.

אנליסטים הנמיכו משמעותית את תחזיותיהם לסיסקו בחודשים האחרונים, לאחר שבתחילת 2020 צפו כי תרשום ברבעון הראשון רווח מותאם של 80 סנט למניה על הכנסות של 12.7 מיליארד דולר.

במבט קדימה, צופה סיסקו לרשום ברבעון הנוכחי רווח מותאם של 74-72 סנט למניה וירידה של 11.5%-8.5% בהכנסות. אנליסטים צפו תחזית לרווח של 69 סנט למניה וירידה של 12% בהכנסות.

וול סטריט צנחה לשפל של 3 שבועות; GE חזרה 29 שנים לאחור

בורסות וול סטריט נסגרו בשפל של שלושה שבועות, לאחר לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הזהיר היום כי המיתון הנוכחי בארה"ב הוא חסר תקדים בעידן המודרני, ועלול להסב נזק קבוע לכלכלה הגדולה בעולם, אם מקבלי ההחלטות לא ינקטו צעדים נדרשים כדי לתת מענה להשלכות מגפת וירוס הקורונה. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את הנפילה החדה ביותר מאז ה-1 במאי, צנח ב-2.2% נוספים היום, בדרכו ירידה תלת-יומית של כ-4.5%. מדד נאסד"ק, שקטע אתמול שישה ימים רצופים של עליות - הרצף החיובי הארוך ביותר השנה - נסוג היום ב-1.6%; מדד S&P 500 נסגר בירידה של 1.8%, בשפל של שלושה שבועות, לאחר שבמהלך יום המסחר נפל מתחת לרמה של 2,800 נקודות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.05% לרמה של 0.64%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% וגבוה כעת בכ-4% מרמתו בתחילת השנה.

בחזית המקרו-כלכלית היום בארה"ב: מדד המחירים ליצרן (PPI) צנח באפריל ב-1.3%, הנפילה החודשית החדה ביותר מאז החל פרסום המדד בדצמבר 2009, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.5%.

מניית קונצרן התעשייה ג'נרל אלקטריק נפלה ביותר מ-3% בוול סטריט, במחזור מסחר גבוה יותר מכפליים מהרגיל, ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז ה-20 בדצמבר 1991. קונצרן התעשייה האמריקאי נימנה על יצרני מנוע המטוסים הגדולים בעולם, וחטיבת ייצור מנועי המטוסים שלו, GE אוויאיישן, היא הגדולה שבחטיבותיו. התחזיות העגומות למגזר התעופה העולמי בעקבות מגפת וירוס הקורונה, חתכו את מחיר מניית GE ביותר ממחצית בשלושה החודשים האחרונים.

חשש מגל שני של קורונה גרר את אירופה לנפילות של 2%

בורסות אירופה נסגרו בירידות של כ-2% בצל חששות כי חידוש הפעילות הכלכלית ברחבי היבשת והעולם, תגרור גל שני של מגפת וירוס הקורונה. מגזרי התיירות והפנאי הובילו את הירידות.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.5%; פרנקפורט צנחה ב-2.6%; פריז נפלה ב-2.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד כ-2%.

מניית מרסק נפלה ב-5.8% בבורסת קופנהגן לאחר שענקית הספנות מסרה כי תנועת הספינות צפויה לרדת ב-25%-20% ברבעון השני. מרסק דיווחה על רווח נקי של 197 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת הפסד נקי של 659 מיליון דולר ברבעון המקביל. מרסק רשמה הפסד של 552 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019 בגלל הפסקת הפעילות בקווים מסוימים.

מניית קומרצבנק צנחה ב-7% לאחר שהבנק השני בגודלו בגרמניה דיווח על הפסד של 295 מיליון דולר ברבעון הראשון. 

יו"ר הבנק הפדרלי: "המיתון בארה"ב - חסר תקדים בעידן המודרני"

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר היום כי הסיכונים שמאיימים על כלכלת ארה"ב הם חסרי תקדים, ועלולים להסב נזק קבוע לכלכלה אם מקבלי ההחלטות לא ינקטו בצעדים הנדרשים כדי לתת מענה לנזק שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

"היקף וקצב ההאטה הנוכחית הם חסרי תקדים בעידן המודרני, גרועים באופן ניכר מכל תקופת מיתון מאז מלחמת העולם השנייה", אמר פאואל, אשר ציין כי "כל המשרות שנוספו בעשור החולף נמחקו".

יו"ר הפד הוסיף כי יתכן שמקבלי ההחלטות בארה"ב יצטרכו לנקוט בצעדים נוספים כדי לתמוך בכלכלה, אולם הוא לא פירט באלו צעדים מדובר.

פאואל אמר עוד כי הבנק המרכזי אינו שוקל להוריד את הריבית בארה"ב מתחת לאפס, למרות צעדי המדיניות חסרי התקדים שננקטו על ידי הבנק המרכזי.

עוד הוסיף, כי השבתת הפעילות הכלכלית בארה"ב כדי לבלום את המגפה, שגרמה לאובדן של יותר מ-20 מיליון משרות, הסבה "רמת כאב שקשה לתאר במילים", הוסיף.

בראשונה בתולדותיו: מדד המחירים הסיטונאים בארה"ב בנפילה שנתית

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב צנח באפריל ב-1.3%, הנפילה החודשית החדה ביותר מאשר החל פרסום המדד בדצמבר 2009, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.5%.

לעומת אפריל 2019 ירד המדד ב-1.2%, הירידה החדה ביותר מאז 12 החודשים שהסתיימו בנובמבר 2015.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון, האנרגיה ושירותי מסחר הנחשבים לתנודתיים, נפל ב-0.9% באפריל - הירידה החדה ביותר מאז החל פרסום מדד הליבה בספטמבר 2013. לעומת אפריל 2019, ירד מדד הליבה ב-0.3% - ירידה שנתית ראשונה בתולדותיו.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 0.5%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות לאחר שאמש הזהיר אנתוני פאוצ'י, המומחה הבכיר למחלות מדבקות המייעץ לבית הלבן במאבק בנגיף הקורונה, כי חזרה מהירה מדי לשגרה עלולה לגרום להתפרצויות נוספות של הנגיף.

טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג ירדה ב-0.3%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.9%;  סינגפור ירדה ב-0.5% וסידני עלתה ב-0.3%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-107.04 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.2% ל-0.64 דולר.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1% ל-25.5 דולר לחבית, ונפט מסוג ברנט יורד ב-2% ל-29.3 דולר לחבית.

ניו זילנד הכפילה את ההרחבה הכמותית; שוקלת ריבית שלילית

הבנק המרכזי של ניו זילנד הודיע היום על הכפלת מספר האג"ח שירכוש במסגרת ההרחבה הכמותית. המטרה: לסייע לכלכלת המדינה במאבק בהשפעות מגפת הקורונה. בנוסף, בבנק ציינו כי הם שוקלים ריבית שלילית אם המצב הכלכלי יחמיר. הדולר הניו זילנדי ירד ב-1% ל-0.6 דולר אמריקאי בעקבות הודעת הבנק.

הבנק המרכזי של ניו זילנד הותיר את הריבית ברמה של 0.25%, אך ציין כי הוא מוכן להשתמש בכלים מוניטריים נוספים במקרה הצורך. הבנק צופה כי כלכלת ניו זילנד תתכווץ ב-21.8% ברבעון השני, וברבעון השלישי תתרחב ב-23.8%. הבנק מסר כי הריבית תישאר ברמה של 0.25% לפחות עד 2021

כלכלת בריטניה התכווצה ב-2% ברבעון הראשון של 2020

כלכלת בריטניה התכווצה ב-2% ברבעון הראשון של 2020 בעקבות מגפת הקורונה. בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, הכריז על סגר ב-23 במארס כדי לרסן את התפשטות המגפה. עד כה נדבקו 227 אלף בני אדם בבריטניה בקורונה. ג'ונסון חשף השבוע את התוכנית להסרה הדרגתית של הסגר בחודשים הקרובים.

הבנק המרכזי של בריטניה מסר בשבוע שעבר כי הוא צופה שכלכלת המדינה תתכווץ ב-14% ב-2020 - הירידה השנתית החדה ביותר מאז 1706. הבנק המרכזי צופה כי ברבעון השני של 2020 התמ"ג יירד ב-25%.

פאוצ'י הפיל את וול סטריט ב-2%; נאסד"ק קטע הרצף החיובי הארוך השנה

בורסות וול סטריט צנחו ומדד נאסד"ק קטע את רצף העליות הארוך ביותר השנה. זאת, לאחר שהמומחה הבכיר למחלות מדבקות, המייעץ לבית הלבן במאבק בנגיף הקורונה, הזהיר כי השבה מוקדמת מדי של כלכלת ארה"ב לסדרה, עלולה לגרום להתפרצויות נוספות של הנגיף. מגמת המסחר השלילית נרשמה גם בצל התגברות המתיחות ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין, שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 2.1%. מדד מניות ההיי-טק טיפס בשישה ימי המסחר האחרונים - הרצף החיובי הארוך ביותר השנה - ונסגר אתמול (ב') במרחק של 6.5% בלבד מהשיא שאליו טיפס ב-19 בפברואר. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.9%. מדד S&P 500 נפל ב-2.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 0.67%.

אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון לאלרגיה ומחלות מדבקות, הזהיר היום בעדות שנתן מול חברי ועדה בסנאט האמריקאי, כי בחזרה מוקדמת מדי לפעילות מלאה "יש סיכון אמיתי שזה יוביל להתפרצות שייתכן שלא ניתן יהיה לשלוט עליה".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה לקרנות פנסיה של עובדי הממשל הפדרלי לחסל את השקעותיהן במניות של חברות סיניות, דיווחה אמש רשת פוקס ניוז.

מניית חברת משלוחי המזון גראבהאב קפצה ב-29% במסחר בוול סטריט על רקע דיווח על משא ומתן לרכישתה על ידי חברת שירותי התחבורה אובר תמורת כשישה מיליארד דולר. מניית אובר טיפסה ביותר מ-2%.

הנפט קפץ ב-7%; נסגר מעל 25 דולר לחבית

מחיר הנפט נסגר ברמה של 25 דולר לחבית בניו יורק, לאחר שערב הסעודית הודיעה על קיצוץ נוסף בתפוקתה. זאת, בניסיון לצמצם את עודף ההיצע בשווקים העולמיים, שנגרם כתוצאה מקריסת הביקוש בשל מגפת וירוס הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 25.78 דולר לחבית, עלייה של 6.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 29.98 דולר לחבית, עלייה של 1.2%, בבורסת ICE בלונדון.

סעודיה מסרה הלילה כי תצמצם את תפוקת הנפט שלה במיליון חביות ליום ביוני, ובכך יגיע הקיצוץ הכולל בתפוקתה ל-7.5 מיליון חביות ליום - נפילה של כמעט 40% לעומת תפוקתה באפריל.

סגירה חיובית באירופה; טיסנקרופ צללה ביותר מ-15%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעיקרה על רקע האטה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה ביבשת, לאחר שפתחו את היום בירידות בשל חששות מפני גל שני של המגפה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-0.1%; פריז איבדה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שנסוג בתחילת יום המסחר, נסגר לבסוף בעלייה של 0.3%.

מניית טיסנקרופ צללה ביותר מ-15% בבורסת פרנקפורט לאחר שקונצרן התעשייה שהוא גם יצרן הפלדה הגדול בגרמניה, סיפק תחזית עגומה. מניית ארסלור-מיטאל, יצרנית הפלדה הגדולה בעולם, נפלה ביותר מ-5% בבורסת אמסטרדם.

מנגד, מניית וודאפון זינקה ביותר מ-8% בבורסת לונדון לאחר שחברת הסלולר הגדולה באירופה דיווחה כי עברה לרווח ברבעון הראשון של השנה, והותירה ללא שינוי את הדיווידנד המחולק למשקיעים.

מוקדם יותר היום, רשת המלונות הייאט הודיעה כי תפטר 1,300 עובדים ברחבי העולם, בעקבות הפגיעה בתעשייה לאחר התפרצות הקורונה. החברה אמרה בנוסף כי תקצץ בשכר הבכירים, חברי הדירקטוריון והעובדים כדי לנסות להתגבר על המשבר.

אינפלציית הליבה בארה"ב בנפילה החדה מעולם

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב צנח באפריל ב-0.8% לעומת החודש הקודם, הנפילה החדה ביותר מאז דצמבר 2008, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. הירידה תאמה את תחזיות הכלכלנים. לעומת אפריל 2019 טיפס המדד ב-0.3% בלבד.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים יחסית, ירד באפריל ב-0.4% לעומת החודש הקודם, הנפילה החדה ביותר מאז שמשרד העבודה האמריקאי החל לפרסם נתון זה ב-1957. לעומת אפריל 2019 המדד טיפס ב-1.4%.

הנפילה באפריל באה לאחר שמדד הליבה נסוג במארס ב-0.1%, והמדד הראשי איבד 0.4%.

עם זאת, המחירים ששילמו הצרכנים על מוצרי מזון קפצו ב-2.6% באפריל, הזינוק החודשי החד ביותר מאז פברואר 1974.

ארמקו דיווחה על נפילה של 25% ברווח הנקי ברבעון הראשון

ארמקו הסעודית דיווחה על נפילה של 25% ברווח הנקי ברבעון הראשון, על רקע הקריסה במחירי הנפט והצניחה בביקוש הגלובלי.

החגרה הודיעה כי הרווח הנקי צנח ל-62.5 מיליארד ריאל (16.6 מיליארד דולר) ברבעון הראשון, לעומת 83.3 מיליארד ריאל ברבעון המקביל אשתקד.

ריאנאייר תחדש 40% מהטיסות החל מה-1 ביולי

חברת התעופה המוזלת ריאנאייר הודיעה הבוקר כי תחדש 40% מהטיסות החל מה-1 ביולי כדי לכסות כ-90% מרשת הטיסות שלה לפני המשבר.

החברה אמרה כי הצוות והנוסעים יעטו מסכות על גבי המטוס, והשירות בטיסות יהיה מוגבל לחטיפים ארוזים מראש ושתייה. החברה הוסיפה כי כל העסקות הפיננסיות על גבי המטוס יהיו ללא מזומן.

עוד מסרה ריאנאייר כי ייאסר התור לשירותים במטוס, ובמקום זאת הגישה תתאפשר לנוסעים בודדים על פי בקשה.

מאז המגבלות על הטיסה מאמצע מארס ריאנאייר מפעילה 30 טיסות ביום בין אירלנד, לבריטניה ולאירופה.  

הכנסות סיזרס אנטרטיימנט נפלו ב-11.5% ברבעון

רשת בתי הקזינו האמריקאית סיזרס אנטרטיימנט החמיצה את תחזית ההכנסות ברבעון על רקע סגירת בתי קזינו בשל מגפת הקורונה.

תעשיית ההימורים, שמסתמכת על התעופה ועל קבוצות גדולות של אנשים שאינם מרוחקים זה מזה, היא אחת הנפגעות הקשות ממשבר הבריאות העולמי.

"הביצועים ברבעון הראשון משקפים את הירידה המשמעותית בהכנסות כתוצאה מסגירת הפעילות ועלויות כוח עבודה", אמר המנכ"ל טוני רודיו.

הוא הוסיף כי כל בתי הקזינו של החברה סגורים מאז ה-17 במארס והזהיר מפני "שריפת מזומנים" יומית בסך 9.3 מיליון דולר. נכון ל-31 במארס, היו לחברה 2.6 מיליארד דולר במזומן.

ברבעון הראשון של השנה, הכנסות החברה נפלו ב-11.5% ל-958 מיליון דולר. ההכנסות הנקיות צנחו ב-13.6% ל-1.83 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות האנליסטים ל-204 מיליארד דולר.

הרווח הנקי היה 189 מיליון דולר ברבעון שהסתיים ב-31 במארס לעומת הפסד של 217 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019. ההפסד למניה התרחב ל-36 סנט למניה מ-32 סנט למניה בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ענקית התשתיות הגרמנית E.ON עברה להפסד נקי ברבעון

ענקית התשתיות הגרמנית E.ON דיווחה הבוקר כי עברה להפסד נקי ברבעון הראשון של 2020 ואישרה שוב את התחזית שלה לשנה כולה.

החברה רשמה הפסד של 237 מיליון יורו (353.9 מיליון דולר) ברבעון הראשון לעומת הרבעון הראשון של 2019, לעומת רווח של 387 מיליון יורו בשנה שעברה. הרווח ללא הוצאות הריבית, המס, הפחת וההפחתות הגיע ל-1.46 מיליארד יורו.

המכירות גדלו ל-17.67 מיליארד יורו לעומת 9.13 מיליארד יורו ברבעון המקביל ב-2019. חטיבת רשתות האנרגיה רשמה שיא במכירות של 4.71 מיליארד יורו, בשל המיזוג של פעילות החברה הבת אינוג'י.

במבט קדימה אמרה החברה כי היא צופה שהרווח הנקי בשנה כולה יגיע ל-1.7-1.9 מיליארד יורו "לא כולל סיכונים ממגפת הקורונה שאולי עוד יצוצו בהמשך השנה", נמסר מהחברה.

התאגיד הגרמני תיסנקרופ דיווח על הפסד נקי של 948 מיליון יורו ברבעון

תאגיד התעשייה תיסנקרופ דיווח הבוקר כי ההפסד הנקי ברבעון השני התרחב על רקע מגפת הקורונה, והזהיר כי תירשם פגיעה בתוצאותיו הפיננסיות גם ברבעון הבא.

התאגיד הגרמני דיווח על הפסד נקי של 948 מיליון יורו (1.03 מיליארד דולר) ברבעון שהסתיים ב-31 במארס, לעומת הפסד של 173 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2019.

המכירות הנקיות הרבעוניות נפלו ל-10.11 מיליארד יורו לעומת 10.64 מיליארד יורו בשנה שעברה, בעוד ההזמנות צנחו ב-8% ל-9.54 מיליארד יורו.

הרווח ללא הוצאות הריבית, המס, הפחת וההפחתות עבר להפסד של 80 מיליון יורו לעומת 240 מיליון יורו ברבעון המקביל בשנה שעברה.

החברה אמרה כי היא צופה שהמכירות מפעילות שוטפת, לא כולל חטיבת המעליות שאותה הסכימה למכור, יירד משמעותית במחצית השנייה של השנה. עוד הוסיפה החברה כי אינה יכולה לשלול הפסדים מפעילות שוטפת של עד מיליארד יורו ברבעון השלישי.

ירידה של 29% ברווחי ענקית הביטוח אליאנץ ברבעון הראשון

חברת הביטוח הגרמנית אליאנץ אמרה הבוקר כי רווחי הרבעון הראשון נפלו על רקע הסערה שיצרה מגפת הקורונה.

החברה דיווחה על רווח נקי של 1.4 מיליארד יורו (1.52 מיליארד דולר), ירידה של 29% מ-1.97 מיליארד יורו ברבעון הראשון של 2019. ההכנסות עלו ב-5.7% ל-42.6 מיליארד יורו, בעיקר על רקע ביטוחים בתחום הבריאות.

הרווח התפעולי צנח ב-22% לעומת הרבעון הראשון ב-2019. זאת בשל תביעות נזקים של נכסים רבות יותר בשל אסונות טבע ומגפת הקורונה. חטיבת ניהול הנכסים, שכוללת את מנהלת ההשקעות האמריקאית פסיפיק אינווסטמנט מנג'מנט, רשמה עלייה ברווח התפעולי של 19%.

ירידות באסיה לאחר פרסום אינפלציה נמוכה מהצפוי בסין באפריל

ירידות נרשמות הבוקר במסחר בבורסות אסיה על רקע פרסום נתוני האינפלציה בסין.

טוקיו יורדת ב-0.4%. הונג קונג יורדת ב-1.7%. שנחאי מאבדת 0.6%. סינגפור מאבדת 1.2%.

האינפלציה בסין באפריל החמיצה את התחזיות. מדד המחירי לצרכן עלה ב-3.3% לעומת אפריל 2019. התחזיות היו לעלייה של 3.7%. מדד המחירים לצרכן באפריל ירד ב-3.1% באפריל לעומת אפריל 2019 ותחזיות לירידה של 2.6%, כך עולה מנתוני הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בסין.

מחירי הנפט עולים הבוקר. הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.8% למחיר של 24.34 דולר לחבית.

הין היפני נחלש מול הדולר ב-0.2%. מדד הדולר מתחזק ב-0.1%. 

באוסטרליה, מדד תנאי העסקים של NAB ירד למינוס 34 נקודות באפריל לעומת מינוס 22 נקודות במארס. מדד הביטחון של בנק נשיונל אוסטרליה שיקף פסימיות גבוהה בקרב העסקים במדינה לאור מגפת הקורונה.

נאסד"ק בשיא של 10 שבועות; דאו ג'ונס ירד ב-0.4%

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת אחרי פתיחה שלילית. נאסד"ק בשיא של 10 שבועות על רקע הקריאות הגוברות בארה"ב לפתיחה של מפעלים ומסעדות. דאו ג'ונס ירד ב-0.45%;  S&P 500 ננעל ללא שינוי; נאסד"ק עלה ב-0.8%.

מדד הדולר של ICE - הבוחן את שער המטבע מול מטבעות שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב- עולה ב-0.4%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.714%. בשוק הסחורות, מחירי הנפט הגולמי חזרו לרדת אף שסעודיה הודיעה כי תמשיך לקצץ בתפוקה ביוני. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני יורד ב-0.3% ל-24.7 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה ביולי יורד ב-2.9% ל-30.1 דולר לחבית.

מניית AMC מזנקת ב-30% לאחר שהעיתון "דיילי מייל" דיווח כי אמזון מעוניינת לרכוש את מפעילת בתי הקולנוע הגדולה בעולם, שנמצאת בקשיים בעקבות הקורונה. מניית אנדר ארמור ירדה ב-9.7% אחרי שפירסמה תוצאות מאכזבות לרבעון הראשון.

ירידות בבורסות אירופה; הליש"ט נחלשת ב-0.7%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות על רקע החשש מגל שני של הדבקות בעקבות העלייה במספר החולים בכמה מדינות שהקלו על ההסגרים. לונדון עלתה בפחות מ-0.1%; פרנקפורט ירדה ב-1.3%; פריז נחלשה ב-0.3% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.4%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. היורו יורד ב-0.2% ל-1.0814 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.7% ל-1.22328 דולר.

מניית בנק אוף אירלנד ירדה בדבלין ב-15% לאחר שהבנק דיווח על הפסד לפני מס של 241 מיליון יור ברבעון הראשון של 2020. זאת לעומת רווח של 123 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2019.

הבנק מסר כי בעקבות התחזיות להאטה משמעותיתבכלכלת אירלנד ובריטניה היקף ההלוואות עשוי לרדת ב-50%, והרווחים מריביות ירדו בהתאם לסביבת הריבית הנמוכה.

מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז, ואיזיג'ט ירדו ב-2.9% ו-5.9% בהתאמה. אנליסטים בסיטי בנק העריכו כי איזיג'ט תצטרך לגייס מיליארד ליש"ט כדי להתגבר על השפעות מגפת הקורונה.

מניית סינוורלד - מפעילת בתי הקולנוע שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית  עלתה ב-5%. מניית רנו עלתה ב-0.8% לאחר שהחברה חידשה את פעילות המפעלים.

אנדר ארמור צונחת ביותר מ-10% אחרי שאיכזבה את האנליסטים

מניית אנדר ארמור צונחת ביותר מ-10% אחרי שדיווחה היום על תוצאות מאכזבות לרבעון הראשון בהמשך למגמת היחלשות המותג בשנים האחרונות. החברה אמרה שהמכירות שלה צנחו ב-23% וששני שלישים מהירידה במכירות נבעה מהתפרצות הקורונה והשבתת השווקים במדינות רבות בעולם.

אנדר ארמור הפסידה ברבעון הראשון 590 מיליון דולר, או 1.3 דולרים למניה. מכירות החברה הגיעו ברבעון הקודם ל-930 מיליון דולר. לשם השוואה, ברבעון הראשון של 2019 הצליחה החברה לרשום רווח של 22.5 מיליון דולר על מכירות של 1.2 מיליארד דולר. בהתאמה לתנאי החשבונאות המקובלים וללא הוצאות חד פעמיות, הפסידה החברה 152 מיליון דולר, או 34 סנט למניה. תחזיות האנליסטים היו להפסד של 19 סנט למניה.

אסטרטגים מזהירים: התחזיות בנוגע לרווחי החברות אופטימיות מדי

וול סטריט אמנם נסחרת היום בירידות, אבל קשה להתעלם מהעליות שנרשמו בשבועות האחרונים, למרות שיעור האבטלה בארה"ב שהגיע ל-14.7% - שיא מאז ימי השפל הגדול בשנות ה-30 של המאה ה-20. אנליסטים בבנק ING ההולנדי אמרו בשיחה עם מרקטווץ' כי העלייה באבטלה והירידה ברווחי החברות כבר תומחרה בתחילת המשבר, כשהמדדים רשמו את הירידות החדות ביותר מאז יום שני השחור ב-1987.

ואולם במחקר שביצע צוות של הבנק בראשות האסטרטג כריס טרנר, נטען כי התחזיות לירידה של 20% ברווחים ב-2020 של חברות במדד S&P 500 היתה "אופטימית מדי". עוד טוענים החוקרים כי הירידות ברווחי החברות השנה "תתגמד" לעומת המשבר הכלכלי של 2008, וגם לא בטוח שב-2021 תירשם עלייה של 25% ברווחים כפי שחזו חלק מהאנליסטים.

לפי נתונים של פאקט-סט, עד לסיום המסחר ביום שישי דיווחו 86% מהחברות במדד S&P 500 על ירידה קולקטיבית של 13.6% ברווחים, ו-58% מהחברות דיווחו על תוצאות טובות מהתחזיות. החברות שדיווחו על הירידה החדה ביותר ברווחים היו במגזרי האנרגיה, הפיננסים ומוצרי צריכה שאינם חיוניים (כמו ביגוד ומכוניות). עם זאת, הירידה ברווחים צפויה להעמיק ברבעון השני לאור הקושי לחזור לפעילות מלאה בכמה מהשווקים הגדולים בעולם.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות, לאחר שמספר מדינות דיווחו על ירידה במספר הנדבקים בווירוס קורונה ומדינות רבות מתכוננות להסרה הדרגתית של הסגר. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג התחזקה ב-1.5%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; סינגפור עלתה ב-0.7%; סיאול ירדה ב-0.4% וסידני עלתה ב-1.3%.

הין יורד ב-0.5% ל-107.22 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.69%. הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-2.4% ל-24.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-2.4% ל-30.2 דולר לחבית.

סעודיה מיישמת צעדי צנע

סעודיה הודיעה על שורה של צעדי צנע כדי להתמודד עם ההשפעה של מגפת הקורונה והקריסה במחירי הנפט. המדינה שילשה את מס ערך מוסף וקיצצה בהוצאות המחיה שמקבלים עובדי ממשלה.

הצעדים אמורים להגדיל את ההכנסות של המדינה ולרסן את ההוצאות הציבוריות שמוערכות ב-100 מיליארד ריאל (26.6 מיליארד דולר), על פי סוכנות הידיעות הרשמית של סעודיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker