וול סטריט מחקה כל עליות השבוע; הנפט פרץ מעל 20 ד'; אמזון נחתכה ב-94 מיליארד ד'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

ציוץ של אילון מאסק חתך את שווי טסלה ב-14 מיליארד דולר

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נפלה היום ביותר מ-10% במסחר בוול סטריט לאחר שהמייסד והמנכ"ל אילון מאסק פירסם ציוץ בחשבונו בטוויטר בו טען כי מחיר המניה יקר מדי. בעקבות צניחת המניה היום נחתך שווי השוק של טסלה ב-14 מיליארד דולר, והונו האישי של מאסק התכווץ בשלושה מיליארד דולר.

מאסק הסתבך בעבר עם רשות ני"ע בארה"ב (SEC) בעקבות ציוצים שפירסם שהתייחסו למחיר מניית טסלה. באוגוסט 2018 הוא צייץ כי הוא שוקל להפוך את טסלה לחברה פרטית במחיר של 420 דולר למניה, וכי הצליח להבטיח את המימון הנדרש לשם כך.

בעקבות המקרה, התחייב מאסק בפני הרשויות כי בעתיד יקבל ייעוץ משפטי לפני כל התייחסות פומבית להיבטים פיננסים של טסלה. תחילה לא היה ברור האם אכן נהג כך לפני פרסום הציוץ היום, ובהמשך נשאל מאסק האם נועץ משפטית לפני הציוץ, ותשובתו היתה שלילית.

מוקדם יותר השבוע זינקה מניית טסלה לאחר שהחברה דיווחה על רווח מפתיע ברבעון הראשון של השנה - רבעון רווחי שלישי ברציפות - למרות השבתת חלק מפעילותה בסין ובארה"ב עקב מגפת וירוס הקורונה.

וול סטריט מחקה את כל עליות השבוע; אמזון נחתכה ב-94 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט, שהשלימו אתמול את החודש הטוב ביותר מאז 1987, פתחו את מאי בירידות חדות תוך מחיקת כל עליות השבוע. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות היום לאחר שענקיות הטכנולוגיה אפל ואמזון הזהירו מפני האתגרים הגדולים העומדים בפניהן בשל מגפת וירוס הקורונה.

הדולר והאג"ח הממשלתיות בארה"ב טיפסו לאחר שהנשיא דונלד טראמפ, איים להטיל מכסים נוספים על סין, שלדבריו נושאת באחריות להפצת מגפת הקורונה.

מדד נאסד"ק נסגר בנפילה של 3.2%; מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.6%; מדד S&P 500 נסוג ב-2.8%. בסיכום שבועי נסוגו מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ב-0.2%, ונאסד"ק איבד 0.3%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 0.63%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס בפחות מ-0.1%.

מניית אקסון מוביל נפלה ב-7.1% במסחר בוול סטריט, לאחר שחברת הנפט הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה היום על הפסד רבעוני ראשון מזה 32 שנים.

מניית קולגייט-פלמוליב נסוגה ב-2.5%, לאחר שיצרנית מוצרי הצריכה דיווחה היום על רווח ומכירות גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, אולם הזהירה כי אינה יכולה עוד לספק תחזית ל-2020 כולה, בשל התגברות חוסר הוודאות על רקע מגפת הקורונה.

מניית אפל ירדה ב-1.6% לאחר שיצרנית אייפון דיווחה אמש על ירידה ברווחיה לצד צמיחה במכירות ברבעון הראשון של השנה, אולם לא סיפקה תחזית לרבעון הנוכחי בשל חוסר ודאות עקב הקורונה.

מניית אמזון צנחה ב-7.6% לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה אמש על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הראשון, אך הזהירה כי ייתכן שתעבור להפסד ברבעון הנוכחי על רקע גידול בהוצאותיה עקב המגפה. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של אמזון ב-94 מיליארד דולר.

אמזון ואפל נמנו עם המניות שהובילו את התאוששות בורסות וול סטריט מהשפל אליו נפלו בשלהי ממארס, וזינקו בכ-27% ובכ-15% בהתאמה באפריל.

הנפט פרץ מעל 20 דולר; סגר שבוע חיובי ראשון זה חודש

מחיר הנפט סגר שבוע חיובי ראשון מזה ארבעה שבועות על רקע כניסתו לתוקף היום של ההסכם ההיסטורי של קבוצת אופ"ק פלוס לקיצוץ של 10% בתפוקת הנפט העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 19.78 דולר לחבית, עלייה של 5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר פרצו מעל לרף של 20 דולר לחבית. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-16.8%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 26.31 דולר לחבית, ירידה של 0.6%, בבורסת ICE בלונדון. בסיכום שבועי קפץ מחיר הברנט ביותר מ-20%.

הזהב נסגר מעל 1,700 ד' - אך נסוג ב-2% השבוע

מחיר הזהב טיפס היום ונסגר מעל לרמה של 1,700 דולר לאונקייה על רקע נתוני ייצור חלשים שפורסמו היום בארה"ב, ולאחר שהנשיא דונלד טראמפ, איים להטיל מכסים נוספים על סין, שלדבריו נושאת באחריות להפצת מגפת הקורונה.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,700.9 דולר לאונקייה, עלייה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-2%.

הזמנות חדשות במגזר הייצור בארה"ב בשפל של 69 שנים

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב נפל בחודש שעבר לרמה של 41.5 נקודות - שפל של 11 שנים -לעומת רמה של 49.1 נקודות במארס, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לנפילה חדה יותר של המדד לרמה של 35 נקודות.

מדד מתחת לרמה של 50 נקודות מצביע על התכווצות פעילות הייצור, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף צמיחה בפעילות.

רכיב ההזמנות החדשות במדד הייצור צנח באפריל ל-27.1 נקודות לעומת רמה של 42.2 נקודות בחודש הקודם, הנפילה החודשית החדה ביותר מאז 1951.

רכיב התעסוקה במדד הייצור צנח בחודש שעבר ב-16.3 נקודות - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז 1948 - לרמה של 27.5 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1949.

הסחורות גררו את בורסת לונדון לנפילה של 2.5%

בורסות אירופה, שהשלימו אתמול את החודש הטוב ביותר מאז 2015, היו סגורות ברובן היום לרגל חג הפועלים - ה-1 במאי. בורסת לונדון, בה התקיים מסחר היום, נפלה ב-2.5% בהובלת מגזר הסחורות.

רויאל דאץ'-של צנחה ב-6.7% לאחר שאתמול דיווחה על הורדת תשלום הדיווידנדים לבעלי המניות בראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. חברת המסחר בסחורות גלנקור נפלה ב-5% ו ענקית הכרייה BHP ביליטון נסוגה ב-3.4%.

רויאל בנק אוף סקוטלנד דיווח על ירידה של כ-50% ברווח התפעולי לפני מס ברבעון הראשון של 2020 בעקבות מגפת הקורונה. הבנק דיווח על רווח תפעולי לפני מס של 519 מיליון ליש"ט בשלושת החודשים הראשונים של 2020, לעומת רווח של 1.01 מיליארד ליש"ט ברבעון המקביל. הבנק דיווח על הפחתת ערך ב-802 מיליון ליש"ט בגלל השפעות הקורונה. המניה טיפסה ב-2.4%.

הנפט גרר את אקסון מוביל להפסד ראשון זה 32 שנה

אקסון מוביל, חברת הנפט הגדולה ביותר בארה"ב, דיווחה היום על הפסד רבעוני ראשון מזה 32 שנים עקב מחיקות הקשורות לצניחת מחירי הנפט. הכנסות החברה התכווצו ב-12% לאחר שקריסת הביקוש לנפט כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה, גרמה לעודף היצע בשווקים.

מניית אקסון, שאיבדה כשליש משווייה מתחילת השנה, נופלת ביותר מ-2% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה רשמה ברבעון הראשון של 2020 הפסד נקי של 610 מיליון דולר, או הפסד של 14 סנט למניה, לעומת רווח נקי של 2.35 מיליארד דולר, או רווח של 55 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של סנט אחד למניה.

הכנסות אקסון בתקופה המדווחת הסתכמו ב-56.16 מיליארד דולר לעומת הכנסות של 63.63 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2019. תחזית האנליסטים היתה להכנסות נמוכות יותר של 53.5 מיליארד דולר.

אקסון גם הודיעה כי תצמצם השקעות הון השנה ב-30% ל-23 מיליארד דולר, ותקטין את הוצאות התפעול ב-15%.

"מחלת וירוס הקורונה השפיעה משמעותית על הביקוש לטווח הקצר, וגרמה לעודף היצע בשווקים וללחץ חסר תקדים על מחירי הסחורות", אמר מנכ"ל אקסון, דארן וודס, בעת פרסום הדו"חות.

קולגייט-פלמוליב ביטלה את התחזית השנתית בגלל הקורונה

ענקית מוצרי הצריכה קולגייט-פלמוליב דיווחה היום על רווח ומכירות גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, אולם משכה את תחזיתה לשנת 2020 כולה בשל התגברות חוסר הוודאות על רקע מגפת וירוס הקורונה. המנייה יורדת ב-2% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה האמריקאית דיווחה על רווח נקי של 715 מיליון דולר, או רווח של 83 סנט למניה, ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח של 560 מיליון דולר, או רווח של 65 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח נמוך יותר של 73 סנט למניה.

בשורה העליונה רשמה קולגייט פלמוליב בתקופה המדווחת מכירות של 4.1 מיליארד דולר, צמיחה של יותר מ-5% לעומת הרבעון הראשון של 2019, ומעט מעל לתחזיות האנליסטים למכירות של 4.08 מיליארד דולר.

הזמנה מסחרית לבדיקות קורונה מזניקה את מדיגוס הישראלית ב-60% בטרום מסחר בוול סטריט

מניית מדיגוס מזנקת במסחר המוקדם בוול סטריט לאחר שיצרנית המכשור הרפואי הישראלית דיווחה על הזמנה מסחרית לבדיקות למחלת -COVID 19 - מחלת דרכי הנשימה שגורם וירוס הקורונה.

מדיגוס דיווחה ביום שני כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת L-1 Systems לפיתוח מוצרים ופתרונות למגפת הקוורנה. מדיגוס דיווחה היום כי חברה מקסיקנית, המספקת ציוד רפואי למתקנים רפואיים שונים במקסיקו, הזמינה 10,000 ערכות לבדיקות קורונה. מדיגוס ציינה כי שווי העסקה הוא עשרות אלפי דולרים. המניה עולה במסחר המוקדם ב-60% ל-3.8 דולר.

בורסות טוקיו וסידני ננעלו בירידות חדות

המסחר בבורסות טוקיו וסידני ננעל בירידות חדות על רקע התחזיות החלשות שפירסמו אמש ענקיות הטכנולוגיה בארה"ב. הבורסות בסין, הונג קונג, מלזיה, סיאול, אינדונזיה, טייוואן וסינגפור סגורות לרגל יום הפועלים - ה-1 במאי.

טוקיו ירדה ב-2.8% וסידני נפלה ב-5%. מניות יצרניות המכוניות טויוטה ומאזדה יורדות ב-6% בבורסות טוקיו. הין עולה ב-0.4% ל-106.77 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-1% ל-0.64 דולר אמריקאי.

הנפט עבר לירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-2.2% ל-18.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-2% ל-25.9 דולר לחבית.

וול סטריט סגרה בירידות את החודש הטוב מ-1987

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית ביום המסחר האחרון של אפריל, על רקע נתוני מקרו כלכליים שליליים שפורסמו בארה"ב והמשך עונת הדו"חות הרבעוניים. בסיכום חודשי, רשם שוק המניות האמריקאי את החודש הטוב ביותר מזה 33 שנים.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.3% אך קפץ בכ-15% בסיכום חודשי - החודש הטוב ביותר מאז שנת 2000. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.2% אולם עלה באפריל כולו ב-11.1% בדרכו לזינוק החודשי החד ביותר מאז 1987. מדד S&P 500, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מזה שבעה שבועות, איבד היום 1.2%. עם זאת, באפריל כולו קפץ המדד ב-12.7% - החודש הטוב ביותר מאז 1987.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב פורסמו נתונים שהצביעו על הנפילה החדה אי פעם בצריכה הפרטית, ועל זינוק חד מהצפוי במספר תביעות האבטלה הראשונות, שהביא את מספר האמריקאים שהצטרפו למעגל האבטלה בשישה השבועות האחרונים ליותר מ-30 מיליון בני אדם.

בחזית הדו"חות הרבעוניים: ביממה החולפת פירסמו את תוצאותיהן הכספיות שורה של חברות אמריקאיות בולטות, בהן מקדונלד'ס, מיקרוסופט, פייסבוק, טסלה וטוויטר. אפל ואמזון יפרסמו דו"חות לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

מניית מקדונלד'ס נסוגה ב-0.1%, לאחר שענקית המזון המהיר דיווחה היום על נפילה של 17% ברווחיה ברבעון הראשון של השנה. המכירות ירדו ב-6% בגלל סגירת סניפים במשבר הקורונה. 

מניית טוויטר נפלה בכמעט 7%, לאחר שחברת המדיה החברתית דיווחה על הצמיחה החדה בתולדותיה במספר המשתמשים, אולם גם על מעבר להפסד רבעוני בראשונה מזה שנתיים.

מניית מיקרוסופט טיפסה ב-1%, לאחר שחברת התוכנה הגדולה ביותר בעולם דיווחה אמש על תוצאות רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים.

מניית פייסבוק זינקה ביותר מ-5%, לאחר שמפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם דיווחה אמש על הכנסות ומספר משתמשים גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, וציינה כי הכנסותיה מפרסום התייצבו בשבועות הראשונים של אפריל.

מניית טסלה נסוגה ב-2.3%, אף על פי שיצרנית המכוניות החשמליות של אילון מאסק דיווחה אמש על רווח רבעוני מפתיע - רבעון רווחי שלישי ברציפות.

הנפט קפץ ב-25% בניו יורק - אך סגר חודש רביעי של ירידות

מחיר הנפט קפץ היום בניו יורק ביותר מ-25% על רקע סימני התאוששות ראשוניים בצריכת הדלק בכלכלות הגדולות בעולם, וצמצום התפוקה של כמה מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. עם זאת, הנפט נסוג באפריל כולו, שהיה אחד מחודשי המסחר התנודתיים בתולדות שוקי הנפט, ושבמהלכו נפל מחיר הנפט מתחת לאפס בראשונה בתולדותיו.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 18.84 דולר לחבית, זינוק של 25.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת בהמשך לקפיצה של 22% אתמול.

עם זאת, בחודש אפריל כולו ירד מחיר הנפט בניו יורק ב-8% על רקע מחסור במקום אחסון ולאחר שהביקוש העולמי נחתך בקרוב לשליש. היה זה חודש שלילי רביעי ברציפות עבור מחיר טקסס מתוק, שמחירו נמוך כעת ב-70% מרמתו בתחילת השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של  25.27 דולר לחבית, קפיצה של 12.1%, בבורסת ICE בלונדון. בסיכום חודשי טיפס מחיר הברנט ב-11.1% לאחר שצנח ביותר מ-65% בשלושה החודשים הקודמים.

ריבית המשכנתאות בארה"ב נפלה לשפל

הריבית על המשכנתאות בארה"ב נפלה לשפל, זו הפעם השנייה בתוך חודשיים, על רקע מגפת וירוס הקורונה.

הריבית על משכנתא ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, נפלה בשבוע החולף לשפל של 3.23% לעומת 3.33% בשבוע הקודם, מסרה היום ענקית המשכנתאות פרדי מאק.

הריבית הנוכחית היא הנמוכה ביותר מאז החלה פרדי מאק לפרסם נתון זה בשנת 1971. לפני שנה, היתה הריבית ברמה של 4.14%.

בתחילת מארס נפלה הריבית על משכנתא ל-30 שנה לשפל של 3.29%, ובכך שברה את השיא השלילי שנרשם בנובמבר 2012, אז צנחה הריבית לרמה של 3.31%.

בורסות אירופה צנחו - אך סגרו את החודש הטוב מאז 2015

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות על רקע מבול נתוני מקרו כלכליים גרועים ולאחר שנשיאת הבנק המרכזי של אירופה (ECB), כריסטין לגארד, הזהירה כי כלכלת גוש היורו עלולה להתכווץ ב-12% השנה. עם זאת, בסיכום חודשי רשמו בורסות היבשת את החודש הטוב ביותר מאז שנת 2015.

בורסת לונדון נפלה ב-3.5%; פרנקפורט נסוגה ב-2.2%; פריז איבדה 2.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל היום ב-2% אך קפץ בסיכום חודשי בכ-9% - החודש הטוב ביותר מאז אוקטובר 2015.

מניית רויאל דאץ'-של צללה ביותר מ-10% לאחר שענקית הנפט הבריטית-הולנדית הפחיתה בשני שלישים את הדיווידנדים שתחלק למשקיעים ברבעון הראשון של 2020. זו הפעם הראשונה שהחברה מקצצת דיווידנדים מאז מלחמת העולם השנייה.

הבנק הפדרלי הרחיב סיוע לעסקים קטנים ובינוניים

הבנק הפדרלי הגדיל היום את ההיקף הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בארה"ב, והרחיב את התנאים והזכאות להשתתפות בתוכנית הלוואות לעסקים (Main Street Lending Fund) שנועדה להזרים אשראי לעסקים באמצעות הלוואות בהיקף של עד 600 מיליארד דולר.

התוכנית, שעליה הודיע הבנק המרכזי מוקדם יותר החודש אך טרם הושקה, תאפשר מעתה לעסקים גדולים יותר להשתתף, ותרכך את המגבלות על סכומי המינימום של ההלוואות כדי לסייע ליותר עסקים קטנים ליהנות מהן, מסר הפד. במסגרת התוכנית, עסקים זכאים לקבל הלוואות של עד ארבע שנים בריביות נמוכות מהריבית בשוק.

עסקים עם כוח עבודה של עד 15 אלף בני אדם והכנסות שנתיות של עד חמישה מיליארד דולר ב-2019 יהיו זכאים מעתה להשתתף בתוכנית. זאת לעומת מגבלות קודמות של עד 10,000 עובדים והכנסות של עד 2.5 מיליארד דולר. סכום ההלוואה המינימלי הופחת ל-500 אלף דולר לעומת מיליון דולר עד כה.

הצריכה הפרטית בארה"ב בנפילה החדה מעולם; שיעור החיסכון בשיא של 39 שנים

הצריכה הפרטית בארה"ב רשמה את הנפילה החדה מעולם בחודש מארס על רקע המגבלות הנרחבות שהוטלו על הפעילות העסקית ופיטוריהם של מיליוני אמריקאים בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

הצריכה הפרטית צללה בחודש שעבר ב-7.5% לעומת פברואר, הנפילה החדה ביותר מאז שהחל משרד המסחר האמריקאי לפרסם נתון זה בשנת 1959. תחזית הכלכלנים היתה לנפילה מתונה יותר של 5.1%.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - נסוג במארס ב-0.1% לעומת החודש הקודם, אולם טיפס ב-1.7% לעומת מארס 2019.

ההכנסה האישי צנחה במארס ב-2% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז ינואר 2013.

מאחר שהצריכה הפרטית נפלה בשיעור חד יותר מההכנסה האישית, שיעור החיסכון בארה"ב זינק במארס ל-13.1%, רמתו הגבוהה ביותר מזה 39 שנים, לעומת 8% בפברואר.

נפילה של 17% ברווחי מקדונלדס; "שינויים דרמטיים בהתנהגות הצרכנים"

ענקית המזון המהיר מקדונלדס דיווחה היום על נפילה של 17% ברווחיה ברבעון הראשון של השנה, לאחר שסגירת סניפים עקב מגפת הקורונה גררה צניחה במכירותיה. מניית מקדונלד'ס נסוגה ב-1.3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

הרשת האמריקאית דיווחה על רווח נקי של 1.11 מיליארד דולר, או רווח של 1.47 דולר למניה, ירידה לעומת רווח של 1.33 מיליארד דולר, או רווח של 1.72 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח גבוה יותר של 1.57 דולר למניה.

בשורה העליונה רשמה מקדונלדס בתקופה המדווחת מכירות של 4.71 מיליארד דולר, ירידה של 6% לעומת הרבעון הראשון של 2019, וציינה כי התרחשו שינויים דרמטיים בהתנהגות הצרכנים בעקבות המגפה. תחזית האנליסטים היתה לירידה חדה יותר בהכנסות, ל-4.65 מיליארד דולר.

מכירות סניפי הרשת ברחבי העולם הפתוחים לפחות שנה נפלו ב-3.4% ברבעון הראשון של השנה. מכירות הסניפים הפתוחים לפחות שנה בארה"ב רשמו צמיחה אפסית ברבעון עקב נפילה של יותר מ-13% בחודש מארס.

מקדונלדס גם משכה את תחזיותיה ל-2020 בשל חוסר ודאות סביב מגפת הקורונה והשפעתה הכלכלית. בתחזיתה האחרונה בפברואר, צפתה החברה צמיחה של 3%-5% במכירות וגידול חד ספרתי גבוה ברווח למניה השנה.

מעל 30 מיליון מובטלים חדשים בארה"ב תוך 6 שבועות

מיליוני אמריקאים הצטרפו למעגל האבטלה בארה"ב זה השבוע השישי ברציפות על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ב-3.8 מיליון, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 3.5 מיליון במספר התביעות.

בכך הגיע מספר המובטלים החדשים בארה"ב בשישה השבועות החולפים ליותר מ-30 מיליון. בחמישה השבועות הקודמים קפץ מספר תביעות האבטלה הראשונות ב-4.4 מיליון, 5.2 מיליון, 6.6 מיליון, 6.9 מיליון ו-3.3 מיליון בהתאמה.

עד לפני כחודשיים, מספר תביעות האבטלה השבועי היה ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

כלכלת גוש היורו התכווצה ב-3.8% ברבעון האחרון

כלכלת גוש היורו התכווצה ב-3.8% ברבעון הראשון של 2020 - כך דיווחה היום יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה האירופית. זו הירידה החדה ביותר מאז החל תיעוד את הנתונים ב-1995. מגפת הקורונה פגעה קשות בכלכלת אירופה, ובייחוד באיטליה ובספרד, שם מתו עשרות אלפי אנשים מהווירוס ההקטלני.

תחזיות הכלכלנים היו לירידה של 3% בתמ"ג ברבעון הראשון של 2020. יורוסטאט דיווחה גם כי האבטלה במדינות האיחוד האירופי עלתה ל-7.4% במארס וכי האינפלציה באיחוד ירדה מ-0.7% במארס ל-0.4% באפריל.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 2.1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים בהמשך לעליות אמש בוול סטריט ועל רקע התוצאות הטובות שהציגו ענקיות ההיי-טק ברבעון הראשון של 2020. בורסות סיאול והונג קונג סגורות לרגל חג. טוקיו עלתה ב-2.1%; שנחאי התחזקה ב-1.3%; טייוואן וסינגפור עלו ב-2% וסידני עלתה ב-2.4%.

הין נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 106.65 ין לדולר. הנפט נסחר בעליות על רקע סימנים לעלייה קלה בצריכת הדלק בסין ובארה"ב ולאחר שרוסיה ונורווגיה הודיעו כי יקצצו בתפוקת הנפט. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-14.3% ל-17.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-8% ל-24.3 דולר לחבית.

נאסד"ק קפץ ב-3.6%; שווי גוגל זינק ב-75 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט קפצו לשיא של שבעה שבועות בעקבות זינוק מחירי הנפט, איתות של הבנק הפדרלי על תמריצים נוספים לכלכלה, ותוצאות חיוביות בניסויים בתרופה למחלת נגיף הקורונה. מניות ההיי-טק והחברות הקטנות הובילו את העליות.

העליות נרשמו למרות נתוני הצמיחה הגרועים ביותר מאז המיתון האחרון בארה"ב לפני למעלה מעשור, שפורסמו היום. עיני המשקיעים נשואות כעת לדו"חות רבעוניים של מיקרוסופט, פייסבוק וטסלה שיפורסמו לאחר סגירת המסחר.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 3.6%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-2.2%; מדד S&P 500 הוסיף 2.7% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה שבעה שבועות. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסק ב-4.8%.

הבנק הפדרלי הותיר היום את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה כמעט אפסית, ויו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, אמר כי כנראה יהיה צורך בתמריצים נוספים מצד הפד כדי לתמוך בכלכלה האמריקאית.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב התכווץ ברבעון הראשון של השנה ב-4.8% במונחים שנתיים, לפי נתונים שפורסמו היום.

מניית גיליאד סיינסס זינקה ב-5.7% במסחר בוול סטריט לאחר שהודיעה היום על תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 3 בתרופות רמדיסיביר למחלת Covid-19 - מחלת דרכי הנשימה שגורם וירוס קורונה.

מניית בואינג המריאה ב-6% לאחר שיצרנית המטוסים דיווחה היום על מעבר להפסד רבעוני, אולם הודיעה על כוונתה לצמצם את הייצור של חלק מדגמי המטוסים, ובכלל זה דגם 787 דרימליינר, וכן לצמצם את כוח העבודה באמצעות הסכמי פרישה מרצון או "צעדים נוספים בכוח העבודה לפי הצורך".

מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, קפצה בקרוב ל-9% לאחר שדיווחה אמש על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה ברבעון הראשון. בעקבות זינוק המניה היום גדל שווי השוק של אלפבית ב-75 מיליארד דולר.

הנפט נסק ב-22% ונסגר מעל 15 דולר לחבית

מחיר הנפט טיפס בראשונה מזה שלושה ימים וקפץ ביותר מ-20% בניו יורק לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח על גידול מתון מהצפוי במלאי הגולמי בארה"ב, ועל רקע תקוות כי חידוש הפעילות הכלכלית ברחבי העולם יתרחש מוקדם מההערכות.

החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 15.06 דולר לחבית, זינוק של 22%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 22.54 דולר לחבית, עלייה של 10.2%, בבורסת ICE בלונדון.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר בתשעה מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו גידול של 11.7 מיליון חביות.

בורסות אירופה זינקו לשיא של 8 שבועות

בורסות אירופה עלו זה היום השלישי ברציפות ונסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה כמעט שמונה שבועות, על רקע מבול דו"חות רבעוניים שפירסמו חברות ביבשת, ולקרתא החלטת הריבית בארה"ב הערב.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.6%; פרנקפורט קפצה ב-2.9%; פריז טיפסה ב-2.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-1.8% לרמתו הגבוהה ביותר מאז ה-6 במארס.

מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז, קפצה ב-5.7% לאחר שחברת התעופה הבריטית הודיעה אמש על פיטורי 12 אלף עובדים.

ירידה מתונה מהצפוי של 8% בהכנסות GE; המניה עולה

קונצרן התעשייה האמריקאי ג'נרל אלקטריק דיווח היום על נפילה מתונה מהצפוי בהכנסותיו ברבעון הראשון, על רקע מגפת וירוס הקורונה. מניית GE מטפסת ב-0.7% במסחר בוול סטריט.

GE רשמה הכנסות של 20.5 מיליארד דולר ברבעון, ירידה של 8% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה להכנסות נמוכות מעט יותר של 20.4 מיליארד דולר.

החברה דיווחה על רווח נקי של 6.16 מיליארד דולר, או רווח של 70 סנט למניה, לעומת רווח של 3.55 מיליארד דולר, או רווח של 41 סנט למניה, ברבעון המקביל. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה GE רווח של חמישה סנט למניה, ירידה לעומת רווח של 13 סנט למניה בתקופה המקבילה, ונמוך מתחזיות האנליסטים לרווח של שמונה סנט למניה.

"השפעת מגפת הקורונה איתגרה משמעותית את תוצאות הרבעון הראשון, במיוחד בתחום התעופה, בו היינו עדים לנפילה דרמטית בתחום החלל-אוויר המסחרי על רקע התפשטות הנגיף בעולם במארס", אמר מנכ"ל GE, לארי קאלפ, בעת פרסום הדו"חות.

כלכלת ארה"ב התכווצה ב-4.8% ברבעון הראשון

כלכלת ארה"ב התכווצה ברבעון הראשון של 2020 בשיעור החד ביותר זה יותר מעשור, על רקע הערכות כי תרשום נפילה חדה אף יותר ברבעון הנוכחי. 

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב התכווץ ברבעון הראשון בקצב שנתי של 4.8%, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום (ד'), עקב שיבושים שגרמה מגפת הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם.

כלכלנים צפו נפילה מתונה יותר של 3.5% בתמ"ג, לאחר צמיחה של 2.1% ברבעון הרביעי של 2019.

התכווצות התוצר ברבעון הראשון היתה הראשונה מאז הרבעון הראשון של 2014, אז נסוג ב-1.1%, והחדה ביותר מאז המיתון האחרון בארה"ב.

אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתפורסם היום (ד') ב-21:00 שעון ישראל. בורסת טוקיו סגורה לרגל חג. הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי הוסיפה 0.4%; סיאול התחזקה ב-0.7%; סינגפור עלתה ב-0.4%; טייוואן הוסיפה 1.5%; וסידני עלתה ב-1.5%.

המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי. התחזיות הן כי הבנק יותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית, אך יספק פרטים נוספים על הצעדים שנקט וינקוט לסייע לכלכלת ארה"ב במגפת הקורונה.

שלשום הודיע הבנק הפדרלי כי ירחיב את תוכנית ההלוואות לרשויות מקומיות. הבנק ירכוש אג"ח מוניציפליות של מחוזות שבהם יש לפחות 500 אלף בני אדם וערים שבהן מתגוררים לפחות 250 אלף בני אדם.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-106.49 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.3% ל-0.65 דולר אמריקאי. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-0.61%.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-15% ל-14.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-4.6% ל-21.4 דולר לחבית.

ברקליס מצטרף לשאר הבנקים בעולם: מדווח על הפרשה של 2.1 מיליארד ליש"ט

מניית ברקליס עולה ב-6% בבורסת לונדון לאחר שהבנק הבריטי דיווח היום על ירידה ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2020 והפרשה של מיליארדי דולרים לטובת הפסדים מהלוואות לא משולמות. זאת בעקבות מגפת הקורונה.

ברקליס דיווח על רווח נקי של 605 מיליון ליש"ט ברבעון הראשון של 2019, ירידה של 42% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. הבנק דיווח על הפרשה של 2.1 מיליארד ליש"ט לטובת הפסדים עתידיים מהלוואות לא משולמות. הבנק דיווח כי ההפרשות עבור הלוואות רעות ברבעון הראשון הסתכמו ב-448 מיליון ליש"ט. 

"בהתחשב באי ודאות בנוגע להאטה הכלכלית וסביבת הריבית הנמוכה, 2020 תהיה שנה מאתגרת", אמר ג'ס סטיילי, מנכ"ל ברקליס. הבנק מצטרף לשורה של בנקים שמפרישים מיליארדי דולרים לקראת להתרחיש כי לווים רבים לא יוכלו להחזיר הלוואות. הבנקים הגדולים בארה"ב דיווח על הפרשות של 25 מיליארד דולר.

מגפת הקורונה חתכה במחצית את רווחי סטארבקס

רשת בתי הקפה האמריקאית סטארבקס דיווחה היום על נפילה של 10% במכירות סניפיה הפתוחים לפחות שנה ברחבי העולם, לאחר שמגפת וירוס הקורונה היכתה בשני השווקים הגדולים ביותר שלה - ארה"ב וסין. אנליסטים צפו ירידה של 9.7%.

מניית סטארבקס נסוגה ב-1.5% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט.

החברה רשמה רווח נקי של 328 מיליון דולר, או רווח של 28 סנט למניה, ברבעון הראשון של 2020, נפילה של יותר מ-50% לעומת רווח של 663 מיליון דולר, או רווח של 53 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 32 סנט למניה. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 34 סנט למניה.

בשורה העליונה רשמה סטארבקס מכירות של שישה מיליארד דולר, ירידה של 5% לעומת הרבעון המקביל, אך מעל לתחזית האנליסטים למכירות של 5.9 מיליארד דולר.

ברבעון הנוכחי, צופה החברה נפילה של 25%-35% במכירות סניפיה הפתוחים לפחות שנה בסין. סטארבקס לא סיפקה תחזית מכירות לעסקיה בארה"ב לרבעון הנוכחי, אולם העריכה כי הנזק הכספי יהיו גדול משמעותית לעומת הרבעון הראשון.

פורד עברה להפסד של 2 מיליארד ד' עקב הקורונה; המניה צונחת

חברת פורד, יצרנית המכוניות השנייה בגודלה בארה"ב, דיווחה הערב על הפסד של שני מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, והזהירה כי תרשום הפסד מותאם לפני מס של יותר מחמישה מיליארד דולר ברבעון הנוכחי, על רקע השבתת מפעליה וקריסה במכירות עקב מגפת וירוס הקורונה.

מניית פורד צונחת ב-6.5% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט.

החברה רשמה הפסד של שני מיליארד דולר, או הפסד של 50 סנט למניה, בתקופה המדווחת, לעומת רווח של 1.1 מיליארד דולר, או רווח של 29 סנט למניה, ברבעון הראשון של 2019. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה פורד על הפסד של 23 סנט למניה. תחזית האנליסטים היתה להפסד נמוך יותר של שמונה סנט למניה.

מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתמכו ב-34.3 מיליארד  דולר, נפילה של 15% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה למכירות של 34.7 מיליארד דולר.

וול סטריט נסוגה משיא של 7 שבועות; ההיי-טק הוביל הירידות

בורסות וול סטריט נסוגו משיא של שבעה שבועות בהובלת מגזר ההיי-טק לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של אלפבית, החברה האם של גוגל, לאחר סגירת המסחר, ופרסום תוצאותיהן הכספיות של ענקית טכנולוגיה אחרות בהן פייסבוק, אמזון ואפל בהמשך השבוע.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.4%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1%; מדד S&P 500, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז 10 במארס, איבד 0.5%.

מניית קטרפילר טיפסה ב-0.2% לאחר שענקית המיכון הכבד דיווחה היום על נפילה של 21% במכירותיה וצניחה של 39% ברווח למניה ברבעון הראשון של השנה, אך תוצאותיה הכספיות עלו על תחזיות האנליסטים בשורה העליונה והתחתונה כאחת.

מניית MMM עלתה ב-2.6% לאחר שענקית הייצור האמריקאית דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים הודות לזינוק בביקוש למסכות פנים N95 בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

מניית פפסיקו טיפסה ב-1.4% לאחר שיצרנית המשקאות הקלים והחטיפים דיווחה על מכירות רבעוניות גבוהות מהצפוי, אולם איכזבה בשורת הרווח.

מניית פייזר נסוגה בכ-1% על אף שיצרנית התרופות דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי ואישרה את תחזית ההכנסות השנתית על רקע צמיחה איתנה במכירות של מוצרים לבתי חולים על רקע מגפת הקורונה. מנגד, מניית מתחרתה מרק נפלה ביותר מ-3% לאחר שהנמיכה את תחזית הרווח השנתי.

מניית UPS צנחה ב-6% לאחר שענקית המשלוחים דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי, נמנעה לספק תחזית שנתית והודיעה על עצירת קנייה חוזרת של מניות עד סוף השנה.

מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, נסוגה ב-3% לאחר פרסום דו"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

בתום יום מסחר הפכפך: הנפט נסגר מעל 12 דולר לחבית

מחיר הנפט נסגר בירידות בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו צלל ביותר מ-20% בניו יורק בצל מחסור במקום אחסון וקריסת הביקוש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 12.34 דולר לחבית, ירידה של 3.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר צללו ביותר מ-20% למחיר של 10.07 דולר לחבית, אך גם טיפסו למחיר של 13.69 דולר לחבית. ביום שני צלל מחיר הטקסס מתוק בקרוב ל-25%.

מנגד, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 20.46 דולר לחבית, עלייה של 2.4%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שאתמול נפלו ב-6.8%.

הן הטקסס מתוק והן הברנט נמצאים בדרכם לירידה חודשית רביעית ברציפות, בראשונה מאז 2017.

בריטיש איירווייס מפטרת 12 אלף עובדים - 30% מכוח עבודה

חברת התעופה בריטיש איירווייס תפטר עד 12 אלף עובדים, כמעט 30% מכוח העבודה שלה, במסגרת ארגון מחדש שתבצע בעקבות קרקוע כל מטוסי החברה בשל מגפת וירוס הקורונה.

"בשבועות האחרונים, חלה הרעה נוספת בתחזית לענף התעופה ועלינו לפעול כעת", אמר מנכ"ל בריטיש איירווייס, אלכס קרוז, במכתב לעובדים. "כל הלוואה שניקח כעת תהיה רק לטווח קצר ולא לספק מענה לאתגרים העומדים בפנינו בטווח הארוך יותר".

החברה האם של בריטיש איירווייס, IAG, דיווחה היום (שלישי) על הפסד תפעולי של 535 מיליון יורו ברבעון הראשון של השנה, והזהירה כי ההפסד ברבעון השני יהיה גרוע יותר באופן משמעותי.

IAG העריכה כי יחלפו מספר שנים עד שהביקוש לטיסות נוסעים יתאושש ויחזור לרמות של 2019.

בורסות אירופה נסגרו בשיא של 7 שבועות

בורסות אירופה נסגרו בשיא של שבעה שבועות על רקע צמצום הדרגתי של המגבלות שהוטלו ביבשת בעקבות מגפת וירוס הקורונה ובעקבות דו"חות כספיים מעודדים שפירסמו בנקים אירופים מובילים בהם HSBC, סנטנדר ו-UBS.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.9%; פרנקפורט טיפסה ב-1.3%; פריז הוסיפה 1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.7% לרמתו הגבוהה ביותר מזה שבעה שבועות.

מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבשליטת משפחת גרידינגר הישראלית, זינקה ב-17% בבורסת לונדון.

ביטחון הצרכנים בארה"ב בנפילה החדה מעולם

מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב צנח החודש לרמה של 86.9 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז 2014 - לעומת רמה של 118.8 נקודות במארס, כך מסרה היום (שלישי) חברת המחקר קונפרנס בורד.

היתה זו הנפילה החדה ביותר של המדד מאז 1973. כלכלנים צפו מדד של 87.9 נקודות באפריל לאחר מדד של 120 נקודות שעליו דווח במקור במארס.

רכיב המצב הנוכחי של המדד צלל לרמה של 76.4 נקודות לעומת רמה של 166.7 נקודות בחודש הקודם, גם כאן הנפילה החדה מעולם.

דו"חות UPS איכזבו; עצרה קנייה חוזרת של מניות

ענקית שירותי המשלוחים UPS דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי, הודיעה על עצירת קנייה חוזרת של מניות עד סוף השנה, ונמנעה לספק תחזית שנתית בשל חוסר ודאות ממגפת וירוס הקורונה. המניה נופלת בקרוב ל-4% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה האמריקאית רשמה ברבעון הראשון של השנה רווח נקי של 965 מיליון דולר, או רווח של 1.11 דולר למניה, לעומת רווח של 1.11 מיליארד דולר, או רווח של 1.28 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה על רווח של 1.15 דולר למניה - תשעה סנט פחות מתחזיות האנליסטים.

הכנסות UPS בתקופה המדווחת הסתכמו ב-18.04 מיליארד דולר, ירידה של 5.1% לעומת הרבעון המקביל, אך מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 17.27 מיליארד דולר. הכנסות החברה בארה"ב צמחו ב-9.3% ברבעון, אולם הכנסותיה בשווקים הבינלאומיים התכווצו ב-2.2%.

הצרכנים אגרו מוצרים לקראת הסגר: רווחי פפסיקו עלו

מניית פפסיקו עולה ב-1% במסחר המוקדם בוול סטריט לאחר שענקית מוצרי השתייה דיווחה על עלייה ברווח ברבעון הראשון בעקבות מגפת הקורונה. פפסיקו דיווחה כי הרווח המתואם עלה ב-10% ברבעון הראשון של 2020, זאת לאחר שהצרכנים החלו לאגור מזון ושתייה לקראת הסגר בעקבות מגפת הקורונה.

החברה דיווחה על רווח מתואם של 1.07 דולר למניה ועל הכנסות של 13.88 מיליארד דולר. הרווח הנקי ברבעון הראשון של 2020 הסתכם ב-1.34 מיליארד דולר , או 96 סנט למניה, לעומת 1.41 מיליארד דולר או דולר למניה, ברבעון המקביל ב-2019. פפסיקו דיווחה כי המכירות הארגניות עלו ב-7.9% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון המקביל.

פפסיקו הביסה את תחזיות הכלכלנים לתוצאותיה ברבעון הראשון, עם זאת החברה ביטלה את תחזיות הרווח לשנת הכספים של 2020. החברה מסרה כי היא תשלים רכישה חוזרת של מניותיה ב-2 מיליארד דולר ותחלק למשקיעים דיווידנדים ב-5 מיליארד דולר למשקיעים בשנת הכספים של 2020.

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת בשל חוסר הוודאות ומחירי הנפט

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמת מעורבת לאור הציפייה לתמריצים נוספים השבוע של הבנקים המרכזיים וחוסר הוודאות לגבי פתיחת הכלכלות במדינות שונות.

טוקיו ירדה ב-0.1%. הונג קונג עלתה ב-1.2%. שנחאי ירדה 0.2%. מומביי עלתה ב-0.8%. סינגפור עלתה ב-0.2%.

החוזים העתידיים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק נחלשים כעת ב-13.5% למחיר של 1.70 דולר לחבית בניו יורק. הנפט מסוג ברנט נחלש ב-3.8% ל-19.24 דולר לחבית.

עלייה של 16% ברווח הנקי של יצרנית התרופות נובארטיס

יצרנית התרופות נובארטיס דיווחה על עלייה במכירות וברווח הנקי ברבעון הראשון של השנה.

הרווח הנקי עלה ב-16% ל-2.17 מיליארד דולר, לעומת 1.87 מיליארד דולר ברבעון הראשון ב-2019. הרווח התפעולי צמח ל-4.18 מיליארד דולר לעומת המכירות הנקיות שעלו ל-12.28 מיליארד דולר לעומת רבעון ראשון ב-2019.

יצרנית התרופות השווייצית מעריכה כי הרכישות המוקדמות של צרכנים לאור מגפת הקורונה תרמו לתוספת של 400 מיליון דולר להכנסות ברבעון.

ירידה של 67% ברווחי BP ברבעון הראשון

ענקית האנרגיה BP דיווחה על נפילה ברווח הנקי ברבעון הראשון, על רקע הקריסה במחירי הנפט בשל היעדר יכולת אחסון ומשבר הקורונה.

בריטיש פטרוליום, חברת הגז והנפט, דיווחה על רווח נקי של 800 מיליון דולר, לעומת 2.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2019 – ירידה של 67%. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 987 מיליון דולר ברבעון. מניית BP ירדה עד כה השנה ב-35%.

צניחה של 82% ברווח לפני הפרשה לבנקו סנטנדר הספרדי

בנקו סנטנדר הולך בעקבות עמיתיו האירופיים והאמריקאיים ומכין את עצמו להפסדים בשל הלוואות שלא יוחזרו.

הבנק הספרדי, אחד הגדולים באירופה, הפריש 2.31 מיליארד יורו (2.50 מיליארד דולר) ברבעון הראשון בעבור הפסדים פוטנציאליים מהלוואות – עלייה של 6% לעומת הרבעון הראשון ב-2019.

הבנק דיווח על ההפרשה הגבוהה ביותר שעשה עד כה בנק אירופי ברבעון הראשון, בניסיון להעריך את ההפסדים מתשלומי הלוואות שלא יגיעו. על פי הבנק, הוא מפריש 1.6 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר) במיוחד בעבור הפסדים על הלוואות שקשורות למגפת הקורונה.

ההפרשות הגבוהות, בשילוב ירידה בהכנסות, תרמו לצניחה של 82% ברווח לפני הפרשה לחובות מסופקים ל-331 מיליון יורו. ההכנסות נפלו ב-2% ל-11.81 מיליארד יורו.

תחזית האנליסטים היתה לרווח נקי של 1.75 מיליארד יורו על הכנסות של 11.86 מיליארד יורו, והפרשות להפסדים מהלוואות של 2.61 מיליארד יורו.

ממשלת הפיליפינים מכרה אג"ח ב-2.35 מיליארד דולר

ממשלת הפיליפינים גייסה 2.35 מיליארד דולר באמצעות הנפקת אג"ח ממשלתיות לטובת המאבק במגפת הקורונה. כלכלת הפיליפינים נפגעה קשות ממשבר הקורונה ויחס הגירעון/תוצר של המדינה צפוי להיות הגרוע ביותר זה שני עשורים. בפיליפינים צופים כי הגירעון התקציבי יעלה ל-5.3% מהתמ"ג ב-2020, לעומת 3.6% מהתמ"ג ב-2019.

רודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים, אמר כי הוא שוקל הקלה בחלק מההגבלות שהוטלו על האזרחים מאז אמצע מארס במטרה לרסן את התפשטות המגפה.

עסקים קטנים בבריטניה יקבלו הלוואות בערבות 100% של המדינה

עסקים קטנים בבריטניה יקבלו הלוואות ב-100% ערבות של המדינה. שר האוצר של בריטניה, רישי סונאק, אמר כי עסקים יקבלו הלוואות להתאוששות מהירה בערבות מדינה מלאה החל בשבוע הבא. זאת בעקבות לחץ גובר על הממשלה לשנות את תוכנית הלוואות החירום לסיוע לכלכלה הבריטית בזמן מגפת הקורונה.

סונאק אמר כי עסקים יוכלו לקבל הלוואות מיקרו, בשווי 25% מההכנסות שלהם, עד 50 אלף ליש"ט. הלוואות אלו נועדו לסייע לעסקים שמתקשים לקבל הלוואות מגופים שנתמכים על ידי הממשלה.

UBS דיווח על זינוק של 40% ברווח הנקי אך מזהיר מהשפעות הקורונה

UBS דיווח היום על עלייה של 40% ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2020, אך הזהיר כי מגפת הקורונה תוביל להפסדים בתחום ההלוואות.

UBS, הבנק הגדול ביותר בשווייץ, דיווח על רווח נקי של 1.6 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2020, לעומת רווח נקי של 1.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2019.

הרווח התפעולי הסתכם ב-7.9 מיליארד דולר לעומת 7.2 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. 

התשואה על הון עצמי לא כולל נכסים בלתי מוחשיים, או ROTE - מדד לרווחיות, הגיעה ל-12.8% - לעומת 9.8% ברבעון הראשון ב-2019.

הרווח התפעולי לפני מסים עלה ל-709 מיליון דולר לעומת 207 מיליון דולר בסוף הרבעון הראשון בשנה שעברה. 

הרווח התפעולי לפני מס בחטיבת ניהול ההון הגלובלית עלה גם כן ל-1.2 מיליארד דולר לעומת 863 מיליון דולר 

הבנק מסר כי "מגפת הקורונה והאמצעים שננקטו לריסון המגפה משנים באופן דרמטי את התחזיות לכלכלה העולמית בעתיד הנראה לעין. הכלכלה העולמית תתכווץ השנה, השיבוש לעסקים והעלייה באבטלה יובילו להפסדי אשראי בתעשיית הבנקאות".

UBS מסר בתחילת החודש כי לא יחלק דיווידנדים לבעלי המניות על הרווחים במחצית השנייה של 2019. מניית UBS ירדה ב-30% ב-12 החודשים האחרונים.

רווחי בנק HSBC ברבעון הראשון נפלו ב-48%

HSBC, הבנק הגדול באירופה, הודיע הבוקר כי הרווח לפני מס ברבעון הראשון של 2020 נפל ב-48% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, לכ-3.23 מיליארד דולר, בעוד ההכנסות נפלו ב-5% לכ-13.69 מיליארד דולר.

הבנק הלונדוני מקבל את מרבית הרווחים שלו מאסיה, בעיקר מסין רבתי, שם וירוס הקורונה פגע ראשון. הבנק הזהיר בפברואר כי שיבושים שנגרמו בשל המגפה יפגעו כנראה בהכנסות השנתיות – אך כמה משקיעים אמרו כי התנאים הכלכליים התגלו כגרועים מהמצופה.

וול סטריט ננעלה בעליות של 1.5%

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות, בהמשך למגמה באסיה ובאירופה, על רקע הקלה בהגבלות הסגר בכמה מדינות. בנוסף, המשקיעים ממתינים להודעת הבנק הפדרלי הצפויה ביום רביעי שעשויה לכלול תוכנית להרחבת התמריצים המוניטריים. השבוע יפרסמו דו"חות חברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב, ובהן אפל, אמזון, גוגל, פייסבוק וטוויטר.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.5%; מדד S&P 500 הוסיף לערכו 1.5% ומדד נאסד"ק טיפס ב-1.1%..

בין מובילות העליות נמצאת מניית טסלה, שזינקה ב-10% על רקע דיווחים לפיהם החברה הורתה לעובדים במפעל שלה בקליפורניה להתכונן לחזרה לעבודה בשבוע הבא; מניית ג'יי.פי מורגן צ'ייס קפצה ב-4.3% ומניית וול דיסני הוסיפה 4.8%.

הזהב ננעל בירידה של 0.7% על רקע ההקלות בהגבלות

מחיר הזהב ננעל בירידה של 0.7%. הביקוש למתכת היקרה, שנחשבת למקלט בטוח בזמני משבר, נחלש מעט היום, על רקע הקלות בהגבלות הסגר במספר מדינות ברחבי העולם.

החוזים על הזהב למסירה ביוני ננעלו בירידה של 0.7% למחיר של 1,722.6 דולר לאונקיה בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ביום שישי סגר הזהב שבוע רביעי של עליות בתוך חמשת השבועות האחרונים, ומחירו גבוה כעת ב-13% מהרמה שעמד עליה בתחילת השנה.

הנפט נפל ב-23% על רקע הקיצוצים בתפוקה

מחיר הנפט צנח היום ב-22.6% - הירידה היומית השנייה החדה ביותר מאז נובמבר 2011 - על רקע הקיצוצים בתפוקה ברחבי העולם, והתמעטות מקומות האחסון לעודפי הנפט הרבים שאינם נמכרים כתוצאה מהנפילה בביקוש.

תעשיית הנפט עומדת כעת בפני משבר, ועלולה להיכנס לפרק חדש, שיכלול סגירה של חלקים גדולים בתעשייה. בשבוע שעבר צלל מחיר הנפט ב-32%, ואף הגיע לרמה שלילית בפעם הראשונה בהיסטוריה.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נפלו ב-22.6% למחיר של 13.1 דולר לחבית; החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה ביוני ירדו ב-6.4% ל-20.06 דולר לחבית.

אירופה ננעלה בעליות; פרנקפורט הוסיפה 3.1%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות על רקע הסרה של חלק מהגבלות הסגר בכמה ממדינות היבשת. בנוסף, המשקיעים ממתינים להודעה על תמריצים נוספים של הבנק המרכזי של אירופה בהמשך השבוע.

לונדון עלתה ב-1.6%; פרנקפורט הוסיפה לערכה 3.1%; פריז התחזקה ב-2.5% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי טיפס ב-1.8%.

מניית דויטשה בנק זינקה ב-13% לאחר שהבנק הגרמני מסר כי תוצאותיו לרבעון הראשון יהיו טובות מהתחזיות. לפי הבנק, הוא צפוי לדווח על רווח של 66 מיליון יורו ברבעון הראשון, ולהפריש 500 מיליון יורו בגין הפסדים על הלוואות שהוא עשוי לספוג.

בשוק המט"ח, היורו נסחר ללא שינוי מול הדולר תמורת 1.082 דולרים; הליש"ט עולה ב-0.4% ל-1.2413 דולרים.

מחצית מהעובדים בצרפת מובטלים או בחל"ת

בצרפת פורסמו היום נתונים שמצביעים על הזינוק החד ביותר באבטלה במדינה במארס על רקע הסגר שהוטל במדינה וסגירתם של מפעלים וחנויות רבים. לפי נתונים של משרד העבודה של צרפת, מספר מבקשי קצבאות האבטלה עלה בחודש שעבר ב-246,100 ליותר מ-3.7 מיליון בני אדם. המספרים מייצגים עלייה של 7% בחודש – העלייה החודשית הגדולה ביותר מאז שהחלו במדינה לעקוב אחרי הנתונים ב-1996.

הנתונים האלה כוללים רק אנשים שפוטרו לחלוטין מעבודתם ואינם כוללים 10.8 מיליון צרפתים ב"אבטלה חלקית", לפי נתונים שפירסם משרד העבודה במדינה ביותם רביעי. ממשלת צרפת מממנת 84% משכר העובדים שמוגדרים באבטלה חלקית.

כוח העבודה בצרפת הגיע ברבעון האחרון של 2019 ל-28.5 מיליון. מתוכם, מספר הצרפתים המובטלית או שהוצאו לחל"ת מגיע ל-14.5 מיליון – יותר מ-50%.

עליות בבורסות אסיה; הנפט צונח

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות, אף שמחירי הנפט יורדים בחדות. טוקיו עלתה ב-2.7%; הונג קונג עלתה ב-1.9%; שנחאי עולה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-1.8%; סידני עלתה ב-1.5%.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני יורד ב-13.5% ל-14.6 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט יורד ב-5.5% ל-20.3 דולר לחבית. בשווקים ממתינים להחלטות ריבית של הבנקים המרכזיים בארה"ב ואירופה. הבנקים צפויים להשאיר את הריבית ברמתה הנוכחית, אך להכריז גם על הזרמת תמריצים נוספים לשוק. היום הכריז הבנק המרכזי ביפן על תמריצים נוספים.

בסין פורסמו היום נתונים שמצביעים על צניחה של 35% ברווחי מגזר הייצור במארס. ואולם הנתונים מסמלים האטה בירידה לעומת נתוני פברואר וינואר.

רווחי אדידס צנחו ב-95% ברבעון הראשון

אדידס הודיעה ביום שני כי הרווח הנקי והמכירות של החברה נפלו בחדות ברבעון הראשון, והזהירה כי הרבעון השני יהיה גרוע יוד יותר בשל משבר הקורונה.

יצרנית מוצרי הספורט מסרה כי הרווח הנקי ברבעון הראשון היה 31 מיליון יורו (33.5 מיליון דולר), לעומת 632 מיליון יורו בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 95%. המכירות נפלו ב-19% ל-4.75 מיליארד יורו, לאחר שהחברה נאלצה לסגור חנויות באזור אסיה פסיפיק ובהמשך בשאר העולם.

אדידס הזהירה כי הרבעון השני יהיה גרוע יותר, בזמן שיותר מ-70% מחנויותיה עדיין סגורות. "המכירות יהיו נמוכות ביותר מ-40% ברבעון השני, והרווח התפעולי יהיה שלילי", אמרה החברה.

החברה גם דיווחה כי המכירות בסין רבתי משתפרות בהדרגתיות, בעוד המכירות המקוונות עלו במארס ב-55%. בסוף הרבעון הראשון יש לאדידס 1.98 מיליארד יורו נזילים.

הבנק המרכזי של יפן מגדיל את התמריצים

הבנק המרכזי ביפן הודיע היום על הרחבת חבילת התמריצים המוניטריים במדינה כדי לאפשר למערכת הפיננסית להתמודד טוב יותר עם אתגרי הקורונה. הבנק הודיע גם כי יגדיל את הכמות המקסימלית של אג"ח קונצרניות שהוא יכול לרכוש ל-20 טריליון ין (186 מיליארד דולר), לעומת 7 טריליון ין. בצעד זה יסייע הבנק המרכזי של יפן להקל על המצוקה הפיננסית של כמה מהחברות במדינה.

בנוסף, הודיע הבנק שירכוש אג"ח ממשלתיות ללא הגבלה, וביטל את מגבלת הרכישה שהיתה 80 טריליון ין. בכך, יעניק למעשה הבנק המרכזי מימון לתוכנית התמריצים הממשלתית.

עליות במזרח התיכון בעקבות הקלות על הסגר

המסחר בבורסות המזרח התיכון מתנהל בעליות, על רקע התרופפות חלקית של ההגבלות שהוטלו באזור המפרץ בעקבות הקורונה.

דובאי הוסיפה 3.5%; סעודיה עולה גם היא ב-3.5%; קטאר עלתה ב-0.5% ועומאן התחזקה ב-0.9%.

בדובאי, המטרו, האוטובוסים והמוניות חזרו היום לפעולה, והמסעדות פתחו את שעריהן בשנית - אם כי בכפוף לשמירה על תפוסה של לא יותר מ-30% מהרגיל.

סעודיה התירה היום למשך שלושה שבועות את הסגר הכולל שהוטל במדינה, עם החרגה של העיר מכה ושל כמה אזורים מבודדים, שיישארו תחת מגבלות הדוקות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker