הנפט בשבוע הגרוע מעולם; וול סטריט סגרה ירידה שבועית ראשונה החודש

מחיר הנפט צלל השבוע ביותר מ-32% ■ הזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב בנפילה החדה מאז 2014 ■ המשקיעים מחפשים מקלט בזהב: סגר שבוע רביעי של עליות בחמישה השבועות האחרונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט נסגרה בעליות - אך השלימה שבוע שלילי ראשון החודש

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות ההיי-טק לאחר אישורה של חבילת סיוע ממשלתית נוספת בארה"ב, רביעית במספר, לצמצום הנזק הכלכלי חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם. המדדים נהנו מרוח גבית גם הודות להמשך התאוששות מחירי הנפט, אולם נפלו בסיכום שבועי בראשונה מזה שלושה שבועות.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.7% אולם נסוג ב-0.2% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.1% אך איבד 1.9% השבוע. מדד S&P 500 הוסיף 1.4% אך נסוג ביותר מ-1% בסיכום שבועי. שלושת המדדים קטעו בכך שבועיים רצופים של עליות.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר בחתימתו את חבילת הסיוע הממשלתית החדשה שאושרה הלילה על ידי בית הנבחרים האמריקאי, בהיקף של 484 מיליארד דולר. בכך מתקרב הסיוע הממשלתי הכולל שאושר לשלושה מיליארד דולר, או כמעט 15% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב.

מניית אמריקן אקספרס עלתה ב-0.9% במסחר בוול סטריט לאחר שספקית השירותים הפיננסיים אמריקן אקספרס דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אולם החמיצה את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה.

מניית ורייזון טיפסה ב-0.6% לאחר שמפעילת שירותי הטלקום השנייה בגודלה בארה"ב דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, אולם רשמה ירידה מפתיעה בהכנסות והנמיכה את תחזית הרווח השנתי בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

מניית אינטל נסגרה בעלייה של 0.4% לאחר שיצרנית השבבים הגדולה בעולם והמעסיקה הגדולה ביותר בהיי-טק הישראלי, דיווחה אמש על רבעון שלישי ברציפות של צמיחה ברווח ובהכנסות, אך סיפקה תחזית רווח מאכזבת לרבעון הנוכחי, ומשכה את תחזית המכירות השנתית בשל "חוסר ודאות כלכלי משמעותי" כתוצאה ממגפת הקורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחפשים מקלט: הזהב סגר שבוע רביעי של עליות בחמישה האחרונים

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסוג היום אולם סגר שבוע חיובי רביעי בחמישה השבועות האחרונים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,735.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול (ה') נסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-14 באפריל.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-2.2% בדרכו לעלייה שבועית רביעית בחמישה השבועות האחרונים. מחיר הזהב גבוה כעת ביותר מ-13% מרמתו בתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט נסגר בעליות אך השלים את השבוע הגרוע מעולם - צלל ב-32%

מחיר הנפט נסגר היום בעליות אולם צלל ב-32% בסיכום שבועי - הנפילה השבועית החדה מעולם - בצל מחסור במקום אחסון וקריסת הביקוש העולמי בשל מגפת וירוס הקורונה. היה זה שבוע שלישי ברציפות של ירידה במחיר הנפט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 16.94 דולר לחבית, עלייה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי צללו ב-32.3%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 21.65 דולר לחבית, עלייה של 1.5%, בבורסת ICE בלונדון, אך נפל בסיכום שבועי ביותר מ-20%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה סגרה שבוע שלילי ראשון החודש

בורסות אירופה נסגרו בירידות בדרכן לשבוע שלילי ראשון החודש, לאחר שמנהיגי האיחוד האירופי לא הצליחו להגיע להסכמה על חבילת חילוץ בסך טריליון דולר לצמצם הנזק הכלכלי של מגפת וירוס הקורונה ביבשת.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בירידה של 1.3%; פרנקפורט נסוגה ב-1.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 1.1% בדרכו לירידה שבועית של 1.2%, וקטע בכך רצף של שבועיים חיוביים.

מניית לופטהנזה נפלה בכ-7% לאחר שחברת התעופה הגרמנית הזהירה כי צפויה הרעה מהירה בנזילותה בשבועות הקרובים.

מניית סינוורלד, מפעילת בתי הקולנוע שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית, צנחה ביותר מ-9% בבורסת לונדון, והשלימה בכך נפילה של למעלה מ-75% מתחילת השנה.

מניית נסטלה עלתה ב-1.8% בבורסת שווייץ, לאחר שענקית מוצרי המזון דיווחה על נפילה במכירות ברבעון הראשון, אך הותירה את תחזיות הרווח שלה ל-2020 כולה ללא שינוי. נסטלה דיווחה כי המכירות ברבעון הראשון של 2020 ירדו ל-20.8 מיליארד פרנק שווייצי לעומת 22.18 מיליארד פרנק שווייצי ברבעון המקביל.

מניית סנופי טיפסה ב-2.3% לאחר שיצרנית התרופות הצרפתית דיווחה על עלייה של 6.9% במכירות ל-8.97 מיליארד יורו. הרווח התפעולי ברבעון הראשון של 2020 זינק ב-48% ל-1.68 מיליארד יורו. זאת בעקבות מגפת הקורונה שגרמה לאנשים לאגור תרופות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בטחון הצרכנים בארה"ב התדרדר חודש שלישי ברציפות

בטחון הצרכנים בארה"ב התדרדר זה החודש השלישי ברציפות על רקע הנזק הכלכלי חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן צנח באפריל לרמה של 71.8 נקודות לעומת רמה של 89.1 נקודות במארס, לפי נתונים שפורסמו היום.

תחזית הכלכלנים היתה לנפילה חדה אפילו יותר של המדד לרמה של 67 נקודות. נתונים ראשוניים של מדד אפריל שפורסמו מוקדם יותר החודש הצביעו על מדד מעט נמוך יותר של 71 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתוני מוצרים בני-קיימא בארה"ב - הגרועים מאז 2014; הזמנות מטוסים קרסו ב-300%

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב רשמו בחודש שעבר את הנפילה החדה ביותר מאז 2014, על רקע הנזק הכלכלי חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא צללו ב-14.4% במארס לאחר עלייה של 1.1% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לנפילה מתונה יותר של 11.9% לאחר עלייה של 1.2% שעליה דווח במקור בפברואר.

הזמנות של מוצרי תחבורה הובילו את הירידה עם נפילה של 41% במארס. הנפילה החדה ביותר בהזמנות היתה למטוסים אזרחיים, שלהם נרשמו במארס הזמנות שליליות של 16.3 מיליארד דולר כתוצאה מביטולי הזמנות, או נפילה של 296% לעומת החודש הקודם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רווחי אמריקן אקספרס צללו ב-76%; המנכ"ל: "אנחנו בעולם אחר"

ספקית השירותים הפיננסיים אמריקן אקספרס דיווחה היום (שישי) על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אולם החמיצה את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה. מניית אמריקן אקספרס קופצת ביותר מ-2% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

אמריקן אקספרס דיווחה על רווח נקי של 367 מיליון דולר, או רווח של 41 סנט למניה, ברבעון הראשון של השנה, נפילה של 76% לעומת רווח של 1.55 מיליארד דולר, או רווח של 1.8 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, בניכוי סעיפים חד-פעמיים רשמה החברה רווח של 1.98 דולר למניה - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.46 דולר למניה.

הכנסות אמריקן אקספרס בתקופה המדווחת הסתכמו ב-10.31 מיליארד דולר, ירידה של 1% לעומת הרבעון הראשון של 2019, ונמוך מתחזיות האנליסטים להכנסות של 10.71 מיליארד דולר.

"בחודשיים הראשונים של 2020 נמשכה התנופה החזקה של השנתיים החולפות, אבל עכשיו אנחנו בעולם אחר", אמר מנכ"ל אמריקן אקספרס, סטיבן סקוורי, בעת פרסום הדו"חות. "ההתדרדרות במצב הכלכלה בשל מגפת הקורונה החלה בראשון הראשון וצברה תאוצה באפריל והשפיעה באופן דרמטי על המחזורים שלנו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצל הקורונה: ירידה מפתיעה בהכנסות ורייזון; תחזית הרווח השנתי הונמכה

חברת ורייזון, מפעילת שירותי הטלקום השנייה בגודלה בארה"ב אחרי AT&T, דיווחה היום (שישי) על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, אולם רשמה ירידה מפתיעה בהכנסות והנמיכה את תחזית הרווח השנתי בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

החברה רשמה רווח נקי של 4.28 מיליארד דולר, או רווח של דולר אחד למניה, ברבעון הראשון של השנה, ירידה לעומת רווח של 5.16 מיליארד דולר, או רווח של 1.22 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד-פעמיים דיווחה ורייזון על רווח של 1.26 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.22 דולר למניה.

החברה דיווחה על הכנסות של 31.6 מיליארד דולר, ירידה לעומת הכנסות של 32.1 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2019, ופחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 32.4 מיליארד דולר.

במבט קדימה, צופה ורייזון כי רווחיה לפי סעיפים חד-פעמיים יירשמו השנה בין ירידה של 2% לעלייה של 2%, והחברה משכה את תחזית ההכנסות השנתיות. קודם לכן, צפתה ורייזון גידול של 2%-4% ברווח השנתי וצמיחה חד-ספרתית נמוכה עד בינונית במכירות השנתיות. אנליסטים צפו צמיחה אפסית בשורת הרווח וירידה של  1% בהכנסות ב-2020.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הורדת ריבית ברוסיה: הופחתה ל-5.5% - שפל של 6 שנים

הבנק המרכזי של רוסיה הפחית היום את הריבית ב-0.5% לרמה של 5.5% - הרמה הנמוכה ביותר מאז 2014 - ואותת על הורדות נוספות בשעה שכלכלת רוסיה נמצאת בדרכה למיתון הכלכלי החמור ביותר זה למעלה מעשור. הורדת הריבית היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

אם ההתפתחויות יהיו בהתאם לתחזיות, הבנק המרכזי "משאיר את הדלת פתוחה לאפשרות של הורדה נוספת של הריבית בפגישות הקרובות", נאמר בהודעת הבנק.

הבנק המרכזי של רוסיה הפחית את הריבית שבע פעמים בשנה החולפת. בחודש מארס הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 6%, לאחר שלפני כן הפחית הבנק המרכזי את הריבית שש פעמים ברציפות.

בהורדת הריבית היום הצטרפה רוסיה למקסיקו, שהנמיכה השבוע את הריבית ב-0.5%, ולדרום אפריקה, טורקיה ופרו שכולן הנמיכו החודש את הריביות ב-1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו נחלשה ב-0.8%

בורסות אסיה ננעלו בירידות לאחר שאתמול וול סטריט ננעלה ללא שינוי ניכר במדדים המובילים. טוקיו ירדה ב-0.8%; הונג קונג נחלשה ב-0.6%; שנחאי ירדה ב-1%; סיאול איבדה 1.3% וסידני עלתה ב-0.4%.

הין יורד ב-0.05% ל-107.65 ין לדולר. מחירי הנפט מפסיקים לעלות לאחר שהשלימו עלייה של 40% ביומיים. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.4% ל-16.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.9% ל-21.1 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה מעורבת בוול סטריט; שלדון אדלסון התעשר היום ב-2.2 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת לקראת הצבעת בית הנבחרים האמריקאי על אישור חבילת סיוע כלכלי נוספת, שכבר אושרה בסנאט וזכתה לברכתו של הנשיא דונלד טראמפ.

המסחר התנהל גם על רקע המשך התאוששות מחירי הנפט והאטה בקצב גידול מספר המצטרפים למעגל האבטלה בארה"ב, לצד דיווח על כשלון ניסוי קליני בתרופה מבטיחה לקורונה.

מדד נאסד"ק, שנסוג ב-1.8% מתחילת השבוע ועד אתמול (ד'), נסגר היום בעלייה של 0.2%; מדד דאו ג'ונס, שצנח ב-3.2% מתחילת השבוע ועד אתמול, הוסיף 0.2%; מדד S&P 500, שנפל ב-2.6% מתחילת השבוע, נסגר היום בירידה של פחות מ-0.1%. שלושת המדדים נמצאים בדרכם לקטוע שבועיים רצופים של עליות.

מניית לאס וגאס סנדס (LVS) זינקה ב-12% במסחר בוול סטריט, לאחר שהמיליארדר שלדון אדלסון - בעל השליטה במפעילת בתי הקזינו הגדולה ביותר בארה"ב במונחי שווי שוק - אישר בשיחת ועידה עם אנליסטים אמש כי החברה מעוניינת כעת במיזוגים ורכישות. בעקבות זינוק המניה היום, קפץ הונו האישי של אדלסון ב-2.2 מיליארד דולר ל-30.4 מיליארד דולר - סכום שמציב אותו במקום ה-29 ברשימת עשירי העולם של פורבס.

מניית גיליאד סיינסס נסוגה ביותר מ-4% על רקע דיווח של העיתון פייננשל טיימס על כשלון ניסוי של תרופתה האנטי ויראלית המבטיחה רמדסיביר (Remdesivir) על 237 חולי Covid-19 - מחלת דרכי הנשימה שגורם נגיף קורונה - בסין.

מניית אינטל נסוגה ב-1.8% לקראת פרסומם הערב לאחר הסגירה של הדו"חות הרבעוניים של יצרנית השבבים האמריקאית, שהיא גם המעסיקה הגדולה ביותר בהיי־טק הישראלי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט נסק ב-43% בתוך יומיים

מחירי הנפט זינקו זה היום השני ברציפות לאחר שבתחילת השבוע צללו מתחת לאפס בראשונה בהיסטוריה בניו יורק, ונפלו לרמתם הנמוכה ביותר במאה ה-21 בלונדון, בצל קריסת הביקוש העולמי על רקע מגפת וירוס הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 16.5 דולר לחבית, עלייה של 19.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לזינוק דו-יומי של 42.6%. במהלך המסחר היום כבר טיפס מחיר הנפט מעל לרמה של 18 דולר לחבית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 21.33 דולר לחבית, עלייה של 4.7%, בבורסת ICE בלונדון, בהמשך לעלייה של 5.4% אתמול.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; רנו וקרדיט סוויס זינקו

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע המשך התאוששות מחירי הנפט ובעקבות קבלת פנים חיובית מצד המשקיעים לדו"חות כספיים של חברות מובילות ביבשת, בהן יצרנית המכוניות הצרפתית רנו והבנק השווייצי קרדיט סוויס.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעלייה של 1%; פריז טיפסה ב-0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.9%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.0818 דולר ליורו. הליש"ט מתחזקת מול המטבע האמריקאי ב-0.2% לרמה של 1.2362 דולר לליש"ט.

מניית רנו זינקה בכ-4% למרות שיצרנית המכוניות הצרפתית הודיעה על ביטול חלוקת הדיווידנים עבור הרבעון האחרון של 2019, ודיווחה על ירידה של 19.2% בהכנסות ברבעון הראשון של 2020 ל-10.99 מיליארד דולר.

מניית קרדיט סוויס טיפסה ביותר מ-2% לאחר שהבנק השני בגודלו בשווייץ דיווח היום על גידול ברווח ובהכנסות ברבעון הראשון של 2020.

מניית יוניליוור נסוגה ב-1.8% בלונדון לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה כי לא חל שינוי במכירות ברבעון האחרון לעומת הרבעון המקביל ב-2019 בצל מגפת הקורונה. יוניליוור דיווחה על ירידה של 38% ברווח הנקי ל-6.03 מיליארד יורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מכירות בתים בארה"ב צללו ב-15% - הנפילה החדה מ-2013

המכירות של בתים חדשים בארה"ב רשמו את הנפילה החודשית החדה ביותר מאז 2013 על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

המכירות של בתים חדשים נפלו במארס ב-15.4% לעומת פברואר לקצב שנתי של 627 אלף בתים, הרמה הנמוכה ביותר זה כמעט שנה, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות גבוה יותר של 644 אלף.

לעומת מארס 2019 נפלו מכירות בתים ב-9.5%. המחיר החציוני של בתים חדשים שנמכרו במארס 2020 היה 321,400 דולרים.

המכירות של בתים חדשים במערב ארה"ב צללו במארס ב-38.5%, הנפילה החודשית החדה ביתר זה כמעט עשור. מכירות הבתים בצפון מזרח ארה"ב צנחו ב-41.5%. המכירות במערב התיכון ירדו ב-8.1%, ובדרום ארה"ב התכווצו ב-0.8%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב צלל לרמתו הנמוכה מעולם

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב צלל החודש לרמתו הנמוכה מעולם והמדד המקביל של מגזר הייצור צנח לשפל של 11 שנים, על רקע נזקי מגפת וירוס הקורונה לכלכלה הגדולה בתבל.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים נפל באפריל לרמה של 27 נקודות, רמתו הנמוכה מעולם, לעומת רמה של 39.8 נקודות במארס, לפני נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור צנח לרמה של 36.9 נקודות לעומת רמה של 48.5 נקודות בחודש הקודם. מדד נמוך מרמה של 50 נקודות מצביע על ירידה בפעילות העסקית, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף צמיחה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

26 מיליון מובטלים חדשים בארה"ב תוך 5 שבועות

מיליוני אמריקאים הצטרפו למעגל האבטלה בארה"ב זה השבוע החמישי ברציפות על רקע הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ב-4.4 מיליון, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של ארבעה מיליון במספר התביעות.

בכך הגיע מספר המובטלים החדשים בארה"ב בחמישה השבועות החולפים ליותר מ-26 מיליון. בארבעה השבועות הקודמים קפץ מספר תביעות האבטלה הראשונות ב-5.2 מיליון, 6.6 מיליון, 6.9 מיליון ו-3.3 מיליון בהתאמה.

עד לפני כחודשיים, מספר תביעות האבטלה השבועי היה ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה במגמה מעורבת - טוקיו עלתה ב-1.5%; הנפט עולה ב-14%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת, על רקע התאוששות מחירי הנפט. טוקיו הוסיפה 1.5%; הוגנ קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי איבדה 0.2%; סיאול עלתה ב-1% וסידני נחלשלה ב-0.1%.

מחירי הנפט ממשיכים להתאושש אחרי שקרסו בשבוע האחרון. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני מזנקים ב-13% ל-15.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-8.7% ל-22.2 דולר לחבית.

בשוק המט"ח, הין עולה ב-0.1% ל-107.61 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.3% ל-0.6342 דולר אמריקאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וולוו מדווחת על ירידה של 56% ברווח; "אין טעם לפרסם תחזית ל-2020"

וולוו, יצרנית המשאיות השוודית, דיווחה היום על ירידה ברווחים ברבעון הראשון והודיעה כי היא מבטלת את כל תחזיות הרווח ל-2020. מניית החברה יורדת בקרוב ל-6% במסחר בשטוקהולם.

וולוו דיווחה על ירידה של 56% ברווח הנקי ל-4.68 מיליארד קרונות שוודיות (463.5 מיליון דולר), מעל לתחזיות הכלכלנים לרווח נקי של 4.38 מיליארד קרונות ברבעון הראשון.

המכירות ברבעון הראשון ירדו ב-15% ל-91.4 מיליארד קרונות, מעל לתחזיות הכלכלנים למכירות ב-86.9 מיליארד קרונות ברבעון. מסירות המשאיות ירדו ב-24% ברבעון וההזמנות ירדו ב-16% ברבעון.

ההזמנות במארס צנחו ב-75% וההזמנות מאז מארס עברו לרמה שלילית. "בהתחשב במצב הבעייתי והלא יציב, אנחנו לא רואים שום משמעות במתן תחזיות לביקוש ב-2020", אמר מרטין לנדסטד, מנכ"ל וולוו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפעילות העסקית בגוש היורו צנחה לשפל היסטורי

הפעילות העסקית בגוש היורו ירדה קבעה שיא שלילי נוסף בחודש אפריל - סימן נוסף לפגיעה חסרת התקדים של מגפת הקורונה באזור.

מדד מנהלי הרכש (PMI) בגוש היורו - שכולל את מגזר השירותים והייצור - נפל ל-13.5 נקודות בחודש אפריל, הירידה החודשית הגדולה ביותר מאז החל איסוף הנתונים על ידי החברה לפי 22 שנה, לפי מידע מקדים של חברת המחקר IHS מרקיט. קריאה של מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות בפעילות. המדד כבר קבע בחודש מארס שיא שלילי כשנפל ל-29.7 נקודות.

"כלכלת גוש היורו סבלה מהירידה החדה ביותר שנרשמה בפעילות העסקית ובתעסוקה במהלך חודש אפריל, כתוצאה מהצעדים שננקטו להגבלת התפשטות וירוס קורונה", אמרה חברת המחקר.

מדד מנהלי הרכש המשוקלל בגרמניה נפל באפריל ל-17.1 נקודות - הקריאה הנמוכה ביותר אי פעם, לאחר שעמד על 35 נקודות בחודש מארס. יש לציין שתקופת הסקר נערכה בין ה-7 ל-22 באפריל - שלב השיא של הסגר במדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגפת הקורונה עולה לקרדיט סוויס מיליארד דולר בדו"חות הרבעוניים

קרדיט סוויס, הבנק השני בגודלו בשווייץ, דיווח היום על עלייה ברווח הנקי ובהכנסות ברבעון הראשון של 2020, אך גם על מחיקה והפרשות של מיליארד דולר בעקבות מגפת הקורונה. המניה עולה ב-1% במסחר המוקדם בשווייץ.

קרדיו סוויס דיווח על רווח נקי של 1.31 מיליארד פרנק שווייצי, מעל לתחזיות הכלכלנים לרווח נקי של 997 מיליון פרנק שווייצי. הכנסות הבנק ברבעון הראשון הסתכמו ב-5.78 מיליארד פרנק שווייצי לעומת הכנסות של 5.39 מיליארד פרנק שווייצי ברבעון המקביל. התשואה על הון מוחשי (ROTEׂ) עלתה ל-13.1% מעומת 7.8% ברבעון מקביל ב-2019. ההכנסות מחטיבת ניהול העושר עלו ל-1.5 מיליארד פרנק שווייצי לעומת 1.42 מיליארד פרנק שווייצי.

עם זאת הבנק דיווח על מחיקה והפרשות של מיליארד דולר בעקבות הלוואות רעות. הבנק דיווח על הפרשות של 568 מיליון פרנק שוויצי לטובת הפסדים באשראי, פי שלושה מתחזיות הכלכלנים. בנוסף הבנק דיווח על מחיקה (הפחת ערך הנכסים) של 444 מיליון פרנק שווייצי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית ראשונה השבוע בוול סטריט; נאסד"ק קפץ כמעט 3%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה שלושה ימים על רקע התאוששות מחירי הנפט. מגמת המסחר החיובית נרשמה גם על רקע עונת הדו"חות הרבעוניים הראשונה בארה"ב מאז פרוץ משבר הקורונה, אשר כללה עד כה גם כמה הפתעות לטובה.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 2.8%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-2%; מדד S&P 500 הוסיף 2.3%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.05% לרמה של 0.62%.

מניית נטפליקס נפלה בקרוב ל-3% במסחר בוול סטריט לאחר שענקית הסטרימינג דיווחה אמש על רווח נמוך מתחזיות האנליסטים ברבעון הראשון של השנה, אך גם על זינוק חד כמעט כפליים מהצפוי במספר המנויים בעולם ברבעון.

מניית ביוג'ן צנחה ביותר מ-9% לאחר שחברת הביוטכנולוגיה הודיעה על דחיית מועד הגשת הבקשה לאישור השימוש בתרופה ניסיונית ומבטיחה למחלת אלצהיימר.

מניית AT&T נסוגה ב-1.4% לאחר שחברת הטלקום הגדולה בארה"ב דיווחה היום על רווח והכנסות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים, ומשכה את תחזיותיה להמשך בשל חוסר ודאות סביב מגפת וירוס הקורונה.

מניית סנאפ זינקה ב-36% לאחר שהחברה שאחראית על אפליקציית סנאפצ'ט דיווחה אמש על צמיחה חדה מהצפוי במספר המשתמשים היומיים ובהכנסות מפרסומות ברבעון הראשון של השנה.

מניית אינטל קפצה ב-6.6% לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של יצרנית השבבים מחר (ה').

מניית לאס וגאס סנדס (LVS) טיפסה ב-0.8% לקראת פרסום תוצאותיה הכספיות של חברת בתי הקזינו של המיליארדר שלדון אדלסון, היום לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט קפץ ב-19% בניו יורק; התאושש משפל של 21 שנים בלונדון

מחיר הנפט קפץ בקרוב ל-20% בניו יורק והתאושש מרמתו הנמוכה ביותר במאה ה-21 בלונדון, לאחר המפולת חסרת התקדים שנרשמה בשוקי הנפט השבוע.

עליית מחירי הנפט באה גם לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע בציוץ בחשבונו בטוויטר כי "הורה לחיל הים של ארה"ב להטביע ולהשמיד כל ספינת תותחים איראנית שתטריד את הספינות שלנו בים"

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 13.78 דולר לחבית, עלייה של 19.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שצללו אתמול ביותר מ-43%. מוקדם יותר השבוע, החוזים למסירה במאי שפקעו אתמול, צללו בראשונה מעולם אל מתחת לאפס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 20.37 דולר לחבית, עלייה של 5.4%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שצנחו אתמול ביותר מ-24% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שלושה עשורים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות אינפלציה וחבילת סיוע נוספת הקפיצו את הזהב ב-3%

הזהב, הנחשב לגידור כנגד אינפלציה, התאושש משפל של כמעט שבועיים על רקע הערכות כי התאוששות מחירי הנפט תגביר את הלחצים האינפלציוניים.

המתכת היקרה נהנתה גם מרוח גבית בזכות ציפיות כי בית הנבחרים האמריקאי יאשר מחר חבילת סיוע כלכלית נוספת בהיקף של כמעט 500 מיליארד דולר, שאושרה אתמול על ידי הסנאט, וכבר זכתה לברכתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,738.3 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מזה שבוע, לאחר עלייה של 3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; לונדון עלתה ב-2.3%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות חומרי הגלם, על רקע התאוששות מחירי הנפט מהמפולת חסרת התקדים שנרשמה בתחילת השבוע. העליות נרשמו גם על רקע דו"חות כספיים מעודדים שפירסמו חברות בולטות ביבשת, בהן רוש, ST מיקרו ואקזו נובל.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.3%; פרנקפורט טיפסה ב-1.6%; פריז הוסיפה 1.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.8%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.0827 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2326 דולר לליש"ט.

מניית רוש עלתה ב-2.7% לאחר שיצרנית התרופות השווייצית דיווחה על צמיחה במכירותיה ברבעון הראשון של השנה.

מניית ST מיקרו זינקה ביותר מ-8% לאחר שיצרנית השבבים האירופית דיווחה על צמיחה ברווח ובהכנסות הרבעוניות.

מניית אקזו נובל קפצה בכמעט 8% במסחר באמסטרדם למרות שיצרנית הצבעים ההולנדית רשמה ירידה במכירות ברבעון הראשון עקב מגפת הקורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בצל הקורונה: דלתא איירליינס בהפסד ראשוני ראשון זה 5 שנים

חברת התעופה דלתא איירליינס דיווחה היום על הפסד רבעוני ראשון זה למעלה מחמש שנים וסיפקה תחזית עגומה על רקע השבתת שירותי התעופה המסחריים ברחבי העולם בשל מגפת וירוס הקורונה.

החברה האמריקאית רשמה ברבעון הראשון של השנה הפסד נקי של 534 מיליון דולר, ובניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה הפסד של 51 סנט למניה - פחות מתחזיות האנליסטים להפסד של 70 סנט למניה.

החברה דיווחה כי הכנסותיה ברבעון הסתכמו ב-8.6 מיליארד דולר, נפילה של 18% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. מנכ"ל דלתא, אד בסטיאן, העריך כי צפויה נפילה של 90% בהכנסות ברבעון השני וכי ההתאוששות תימשך זמן רב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קימברלי קלארק היכתה התחזיות בזכות זינוק במכירות קלינקס

מניית קימברלי קלארק מטפסת ב-1.6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שיצרנית מוצרי הצריכה, שעל מותגיה נמנים ממחטות קלינקס וחיתולי האגיס, דיווחה היום על רווח והכנסות גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, בין השאר הודות לזינוק של 13% במכירות של ממחטות על רקע מגפת וירוס הקורונה. 

עם זאת, החברה האמריקאי משכה את תחזיתה השנתית בצל חוסר ודאות סביב הקורונה.

מכירות קימברלי קלארק ברבעון הסתכמו ב-5.01 מיליארד דולר, צמיחה של כ-8% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 4.89 מיליארד דולר. בשורה התחתונה דיווחה החברה בתקופה המדווחת על רווח של 2.13 דולר למניה - 16 סנט מעל לתחזיות האנליסטים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טורקיה: הורדת ריבית שמינית בתוך פחות משנה

טורקיה הורידה במפתיע את הריבית, זה הפעם השמינית בתוך פחות משנה, על רקע מאמצי הבנק המרכזי להגביר את הנזילות ולצמצם את הנזק הכלכלי של התפרצות וירוס הקורונה.

ועדת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי של טורקיה, שבראשה עומד הנגיד מוראט אויסל, הפחיתה היום (ד') את הריבית ב-1%, מרמה של 9.75% לרמה של 8.75%. רק שניים מתוך 28 כלכלנים שנסקרו על ידי בלומברג צפו את הצעד, ואילו השאר חזו הורדות ריבית מתונות יותר או הותרת הריבית ללא שינוי.

הבנק המרכזי ציין כי הסיכונים לתחזיות האינפלציה השנתית פחתו לאחר שמחירי הסחורות ירדו למרות היחלשות הלירה הטורקית. המטבע הטורקי נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 6.9959 לירה לדולר מיד לאחר פרסום ההחלטה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רווחי AT&T גדלו ב-15% אך ההכנסות התכווצו

מניית AT&T מטפסת בקרוב ל-1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט למרות שחברת הטלקום הגדולה בארה"ב דיווחה היום על רווח והכנסות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים, ומשכה את תחזיותיה להמשך בשל חוסר ודאות סביב השפעת מגפת וירוס הקורונה על עסקי המדיה של החברה.

AT&T דיווחה על רווח נקי של 4.6 מיליארד דולר, או רווח של 0.63 למניה, ברבעון הראשון של 2020, גידול של כ-15% לעומת רווח של 4.1 מיליארד דולר, או רווח של 56 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

עם זאת, בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 84 סנט למניה, ירידה לעומת רווח של 86 סנט למניה ברבעון המקביל, וסנט אחד פחות מתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה דיווחה AT&T על הכנסת רבעוניות של 42.8 מיליארד דולר, ירידה של כ-4.5% לעומת התקופה המקבילה, ונמוך מתחזיות האנליסטים להכנסות של 44.2 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגמה מעורבת באסיה; טוקיו איבדה 0.7%

המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת לאחר פתיחה שלילית, על רקע הירידות החדות בוול סטריט אמש, ולאור הפגיעה ברווחי החברות כתוצאה מהקורונה.

טוקיו איבדה 0.7%; הונג קונג עלתה ב-0.4%; שנחאי הוסיפה 0.6%; סינגפור עלתה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.9% וסידני ננעלה ללא שינוי ניכר.

בשוק המט"ח, הין עולה מול הדולר ב-0.1% לרמה של 107.71 ין לדולר; הדולר האוסטרלי עולה ב-0.8% לרמה של 0.6331 דולר אמריקאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בריטניה: האינפלציה ירדה ל-1.5%; נגיד הבנק המרכזי מזהיר מפני התרת הסגר

מדד המחירים לצרכן בבריטניה עלה בחודש מארס ב-1.5%, לפי המשרד לסטטיסטיקה לאומית. מדובר בקצב העליה האיטי מאז ספטמבר, ובירידה לעומת הנתונים מבפרואר, אז המדד עלה ב-1.7%. 

הירידה נבעה בעיקר ממחירי הביגוד והדלק הנמוכים, ומחירי הטיסות המאמירים הם אלו שתרמו למדד את מרבית העליה שלו.

במקביל, נגיד הבנק המרכזי החדש של בריטניה, אנדרו ביילי, הזהיר מפני פתיחה מוקדמת מדי של הכלכלה הבריטית על רקע הקורונה. "אם נתיר את הסגר ואז נחזיר אותו, זה יפגע בביטחון של האנשים בצורה חמורה", הוא אמר לדיילי מייל.

הוא הוסיף כי מעסיקים צריכים לוודא שהעובדים שלהם בטוחים במשרדים ובמהלך ההגעה למשרד לפני שיהיה ניתן להסיר את הסגר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דרום קוריאה הכריזה על חבילת תמריצים שלישית בגובה 32 מיליארד דולר

נשיא דרום קוריאה מון גי'אה אין הורה לממשלה לגבש תקציב נוסף שלישי לסיוע לתעשיות שסובלות ממשבר הקורונה ולהבטיח משרות.

קרן בסך 40 טריליון וון (32 מיליארד דולר) תוקם כדי לספק נזילות ומימון לחברות. מון הודיע על המימון הנוסף לאחר פגישת חירום על הכלכלה אמש.

תוכנית קיימת תתרחב ל-35 טריליון וון, לסייע לעסקים קטנים משפחתיים, לרכישת אג"ח תאגידיות ולספק נזילות לחברות בעלות דירוג אשראי נמוך. בנוסף, 10 טריליון וון יוזרמו לייצוב התעסוקה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בירידות של 3%

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר בירידות של 2.7% ומעלה, על רקע הירידות החדות במחירי הנפט שפוגעו באופן חמור גם בחוזים למסירה ביוני, אחרי שאתמול הגיע בפעם הראשונה בהיסטוריה נפט למסירה מיידית למחירים שליליים.

מדד דאו ג'ונס איבד 2.7%; מדד S&P 500 ירד ב-3.1% ומדד נאסד"ק נפל ב-3.5%. התשואה על אג"ח של ארה"ב ל-10 שנים יורדת ב-0.04% ל-0.565%.

מניית יבמ ירדה ב-3% לאחר שדיווחה אתמול על תוצאות מאכזבות. נטפליקס איבדה 0.8% לקראת פרסום תוצאותיה היום אחרי סגירת המסחר.

מניית קוקה קולה ירדה ב-2.5%, למרות שדיווחה היום על תוצאות טובות מהמצופה לרבעון הראשון, וזאת בגלל תחזית לנפילה במכירות ברבעון הנוכחי.

הרווח הנקי של החברה ברבעון הראשון עמד על 2.78 מיליארד דולר, או 64 סנט למניה, לעומת 1.68 מיליארד דולר, או 39 סנט למניה ברבעון המקביל ב-2019 - מעל תחזיות האנליסטים, שחזו בסקר של פאקט-סט רווח של 44 סנט למניה. הכנסות החברה היו 8.8 מיליארד דולר – מעל הערכות האנליסטים להכנסות של 8.3 מיליארד דולר. חברת הייעוץ CFRA הורידה היום את מחיר היעד של המניה מ-60 דולר ל-55 דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הוון הקוריאני נחלש ב-0.8% לאחר שדווח כי קים ג'ונג און חולה מאוד

הוון הקוריאני יורד ב-0.8% מול הדולר לרמה של 1,229.6 וון לדולר, על רקע דיווחים לא מאושרים לפיהם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און חולה מאוד.

שוק המניות בדרום קוריאה ירד גם הוא מוקדם יותר היום, וסיאול איבדה 1%.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי לפי דיווחים של רשת CNN, שליט צפון קוריאה בן ה-36 עבר ניתוח ומצבו הרפואי קשה. גורם רשמי הוסיף כי בממשל בארה"ב עוקבים אחר דיווחים לפיהם קים מצוי "בסכנה גדולה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות פייסבוק, גוגל וטוויטר ירדו בעקבות היחלשות הפרסום באינטרנט

מניות אלפאבית - החברה האם של גוגל - פייסבוק וטוויטר נופלות במסחר בוול סטריט, כחלק ממגמה שלילית רחבה במגזר הטכנולוגי. זאת לאחר שהאנליסטים חתכו את מחירי היעד של המניות והזהירו מפני נפילה במכירות מפרסום באינטרנט.

מניית אלפאבית איבדה 3.6%, פייסבוק ירדה ב-4% וטוויטר נפלה ב-4.3%.

אהרון קסלר מבית ההשקעות ריימונד ג'יימס הוריד את מחיר היעד של מניית אלפאבית בכמעט 10%, ואת מחיר היעד של פייסבוק ב-20%.

הוא גם הוריד את תחזיות הרווח של החברות בכ-15%, בטענה שמגפת הקורונה הביאה לחולשה בתחום הפרסום האינטרנטי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב ננעל בירידה של 0.8% על רקע התחזקות הדולר

החוזים על הזהב למסירה ביוני ננעלו בירידה של 0.8% במחיר של 1,696.9 דולר לאונקייה - המחיר הנמוך ביותר זה כמעט שבועיים, לאור התחזקות הדולר.

על אף הירידה היומית, בנק אוף אמריקה העלה היום את מחיר היעד של הזהב ל-18 חודשים הקרובים ל-3,000 דולר לאונקייה – עלייה של יותר מ-50% ממחיר השיא שלו.

"הירידה החדה בתפוקה הכלכלית, הנסיקה בהוצאות התקציביות והגידול החד בדפי המאזנים של הבנקים המרכזיים עלולים להפעיל לחץ על כסף פיאט (כסף ששוויו נובע מחוק מדינה)", נכתב בדו"ח,  ולכן "המשקיעים יכוונו לעבר הזהב".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החוזים על הנפט ליוני צנחו ב-43%

הנפט המשיך להיסחר היום בתנודתיות קיצונית. החוזים על הנפט למסירה במאי פקעו היום במחיר של 9.06 דולר לחבית - רמה שלא נראתה זה 40 שנה - לאחר שאתמול ירדו למחיר שלילי בפעם הראשונה בהיסטוריה. זאת בעקבות מחסור במקום אחסון וקריסה בביקוש העולמי לנפט כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה.

במקביל, החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי, שיהפכו עתה לחוזים הקבועים, צנחו.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נפל ב-43% ל-11.57 דולר לחבית - לאחר שמוקדם יותר צנח ב-55%; נפט מסוג ברנט למסירה ביוני ננעל בירידה של 24.4% ל-19.33 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט הפיל את אירופה; לונדון איבדה 2.9%

צניחת מחירי הנפט גררה גם את בורסות אירופה לירידה. בנוסף, נתוני האבטלה שפורסמו היום בבריטניה ומתייחסים לפברואר מציגים תמונה מדאיגה של עלייה באבטלה עוד לפני שהחל הסגר במדינה.

לונדון ירדה ב-2.9%; פרנקפורט מאבדת 3.9%; פריז נחלשת ב-3.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 3.3%.

הליש"ט יורדת מול הדולר ב-1.1% ל-1.2293 דולר, והיורו נסחר ללא שינוי מול הדולר ב-1.0861 דולר.

לשכת הסטטיסטיקה של בריטניה פירסמה היום כי שיעור האבטלה בממלכה בפברואר עלה ל-4%, לעומת 3.9%. הנתונים אינם כוללים פיטורי עובדים והוצאתם לחל"ת בגין ההסגר בממלכה שהחל במארס, ובדיווח הבא על נתוני האבטלה צפוי להירשם זינוק בשיעור האבטלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צניחה במדד ביטחון העסקים בגרמניה

נתוני ביטחון העסקים והמשקיעים של מכון ZEW בגרמניה ממחישים על כמה החריפו התנאים העסקיים בכלכלה הגדולה באירופה. המדד שבוחן את התנאים הכלכליים הנוכחיים ירד החודש למינוס 91.5 נקודות, לעומת מינוס 43.1 נקודות. הירידה החדה נרשמה על רקע הסגר בגרמניה שפגע בפעילות המסחר והייצור במדינה. המדד היה נמוך מתחזיות האנליסטים שציפו שיגיע למינוס 77 נקודות.

ואולם המדד הציג גם אופטימיות מסוימת כשהמרכיב לגבי התחזיות העתידיות עלה לפלוס 25.2 נקודות, לעומת מינוס 49.5 נקודות במארס. מדד זה היה טוב מתחזיות הכלכלנים שציפו שתת המדד יישאר שלילי גם באפריל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באסיה; הנפט שוב מתחת ל-0 דולר

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות חדות לאחר שמחיר הנפט למסירה מיידית צלל אתמול למחיר שלילי, ועל רקע הדיווח שמנהיג צפון קוריאה עבר ניתוח בשבוע שעבר ומצבו קשה.

טוקיו ירדה ב-2%; הונג קונג מאבדת 1.8%; סיאול השילה מערכה 1%; סידני נחלשה ב-2.5%; שנחאי ירדה ב-0.8%. בשוק המט"ח, היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% ל-1.0836 דולרים; הין מתחזק 0.2% ל-107.37 ין לדולר; הוון הקוריאני מאבד יותר מ-0.8% ונסחר תמורת 1,299.66 וון לדולר.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסחר תמורת מינוס 4.4 דולרים לחבית – עלייה של יותר מ-80% ממחיר הסגירה אתמול. ואולם המחיר אינו צפוי להתאושש בשל מצוקת עודף ההיצע ובעיות האחסון, לפחות עד שיפוגו החוזים למאי ויתחלפו בחוזים ליוני בסוף היום. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני עולה ב-0.2% ל-20.5 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה ביוני יורד ב-7.5% ל-23.6 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רווחי פריימק נופלים; מכירות פז'ו צונחות

ABF, החברה האם של פריימרק, דיווחה היום על ירידה חדה ברווח לפני מס במחצית הראשונה של שנת הכספים 2020 בגלל הירידה ברכישות כתוצאה מהסגר שהוטל במקומות רבים כדי להילחם בהתפשטות הקורונה ובשל הוצאות חד-פעמיות חריגות. החברה דיווחה על רווח לפני מס של 289 מיליון ליש"ט ב-24 השבועות שהסתיימו ב-29 בפברואר, לעומת רווח לפני מס של 515 מיליון ליש"ט בתקופה המקבילה אשתקד.

יצרנית המכוניות פז'ו, שמחזיקה גם במותגים סיטרואן ואופל, דיווחה על ירידה במכירות ברבעון הראשון של השנה, אחרי שנאלצה לסגור מפעלים כדי לעצור את התפשטות הקורונה. הכנסות החברה ברבעון הראשון היו 15.18 מיליארד יורו, ירידה של 16% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. ברבעון הראשון של 2020 מכרה החברה 627,024 כלי רכב – צניחה של 29% לעומת הרבעון הראשון של 2019.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכנסות יבמ חזרו להתכווץ; נפילה של 26% ברווחים

ענקית המחשוב האמריקאית יבמ דיווחה הערב לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אולם הכנסותיה שבו והתכווצו והחמיצו את תחזיות האנליסטים.

המניה יורדת ביותר מ-1% במסחר לאחר הסגירה אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בוול סטריט בעלייה של 0.2%.

החברה רשמה רווח נקי של 1.18 מיליארד דולר, או רווח של 1.31 דולר למניה, ברבעון הראשון של השנה, נפילה של 26% לעומת רווח של 1.59 מיליארד דולר, או רווח של 1.78 דולר למניה, התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

יבמ דיווחה על רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 1.84 דולר למניה ברבעון, ירידה לעומת רווח של 2.25 דולר למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, אך מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.78 דולר למניה.

בשורה העליונה דיווחה יבמ על הכנסות של 17.57 מיליארד דולר בתקופה המדווחת, ירידה של 3.4% לעומת הכנסות של 17.63 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2019, ונמוך מתחזיות האנליסטים להכנסות של 18.18 מיליארד דולר.

הירידה בהכנסות יבמ באה לאחר שברבעון הקודם רשמה החברה באופן חריג צמיחה בשורה העליונה. הכנסות החברה ירדו לעומת הרבעון המקביל ב-28 מתוך 32 הרבעונים האחרונים.

החברה גם הודיעה על משיכת תחזית הרווח השנתית על רקע משבר מגפת וירוס הקורונה. ברבעון הקודם צפתה יבמ רווח שנתי מותאם של לפחות 13.35 דולר למניה, ותחזית האנליסטים לקראת פרסום הדו"חות היום היתה לרווח שנתי של 11.73 דולר למניה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הבלו צ'יפ הובילו הירידות בוול סטריט; דאו ג'ונס נפל ב-2.4%

בורסות וול סטריט, שהשלימו ביום שישי עלייה דו-שבועית ראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה בשווקים בפברואר, פתחו את שבוע המסחר בירידות לאחר מחיר הנפט בניו יורק צלל ביותר מ-100% ונסגר ברמה שלילית בראשונה בהיסטוריה. המסחר התנהל גם על רקע עונת הדו"חות הרבעוניים הראשונה מאז החל משבר וירוס הקורונה בארה"ב.

מניות הבלו צ'יפ הובילו את הירידות היום בעקבות נפילת ענקיות הנפט אקסון מוביל ושברון ביותר מ-4%, וצניחת יצרנית המטוסים בואינג בכמעט 7%.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 2.4%. מדד נאסד"ק נסוג ב-1%. מדד S&P 500, שנסגר ביום שישי בשיא של שישה שבועות תוך שהוא משלים זינוק של יותר מ-30% מהשפל התוך-יומי שאליו צנח ב-23 במארס, איבד היום 1.8%.

עונת הדו"חות הרבעוניים צוברת תנופה, ובין החברות שיפרסמו בימים הקרובים את תוצאותיהן הכספיות נמנות קוקה קולה ונטפליקס. ענקית המחשוב יבמ תפרסם דו"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

מניית יונייטד איירליינס נסוגה ביותר מ-4% לאחר שחברת התעופה דיווחה היום על הפסד רבעוני גדול מהצפוי של 2.1 מיליארד דולר, ומסרה כי תקבל סיוע ממשלתי בהיקף של עד 9.5 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לראשונה בהיסטוריה - מחיר הנפט שלילי: "מנסים למכור אבל אין קונים"

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק צלל היום והפך לשלילי בראשונה בהיסטוריה לקראת פקיעתם מחר של החוזים למסירה במאי, ובצל מחסור במקום אחסון וקריסה בביקוש העולמי לנפט כתוצאה ממגפת וירוס הקורונה..

מחיר הנפט לאספקה מיידית צלל ביותר מ-100% ונסגר ברמה נמוכה מאפס. משמעות הדבר שבעלי החוזים היו נואשים למכור את החוזים עד כדי כך שהיו מוכנים לשלם עבור הזכות להיפטר מהם.

בורסת הסחורות של ניו יורק מסרה עוד קודם לכן כי תאפשר תמחור נמוך מאפס של החוזים. התופעה חסרת התקדים מצביעה על עד כמה קיצוני עודף ההיצע בשוק הנפט בארה"ב בעקבות עצירת כמעט כל הפעילות הכלכלית והתעשייתית בשל התפשטות נגיף הקורונה.

אפילו הסכם קיצוץ תפוקה חסר תקדים שאליו הגיעו לפני שבוע ארגון אופ"ק ויצואניות נפט בולטות נוספות ובראשן רוסיה - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס - לא הצליח בינתיים לפצות עת קריסה של כשליש בביקוש העולמי לנפט.

"האנשים שנמצאים בפוזיציות לונג (Long) נואשים לצאת", הסביר כלכלן הנפט הוותיק והיועץ העצמאי, פיל ורלגר, בראיון לרויטרס. "אם אין לך איפה לאחסן אתה חייב לצאת".

"פסיכולוגיית הרקע כרגע פשוט מאוד פסימית", אמר מייקל לינץ', נשיא חברת המחקר סטרטג'יק אנרג'י אנד אקונומיק ריסרץ' (SEER) בראיון לבלומברג. "אנשים מודאגים מכך שתהיה הצטברות מלאי כל כך גדולה שיהיה מאוד קשה לתקן את המצב בטווח הקצר", הוסיף. "אנשים מנסים להיפטר מהנפט ואין קונים".

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו היום במחיר של מינוס 37.63 דולר לחבית, נפילה של כ-300%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עם זאת, מחירי החוזים העתידיים לאספקת נפט בחודשים הקרובים עדיין חיוביים. החוזים למסירה ביוני, שיהפכו לחוזים הקובעים לאחר סגירת המסחר מחר (ג'), נסגרו במחיר של 20.43 דולר לחבית, ירידה של כ-18%. החוזים למסירה ביולי נסגרו במחיר של 26.18 דולר לחבית, ירידה של כ-11%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 25.58 דולר לחבית, ירידה של כ-9%, בבורסת ICE בלונדון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב טיפס מעל ל-1,700 דולר לאונקייה

מחיר הזהב טיפס מעל לרמה של 1,700 דולר לאונקייה לאחר שצלילת מחירי הנפט בצל קריסת הביקוש העולמי, הגבירה את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,711.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שירדו בשבוע שעבר ב-3.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; לונדון ופרנקפורט טיפסו ב-0.5%

בורסות אירופה, שזינקו בקרוב ל-8% בשבועיים האחרונים, פתחו את שבוע המסחר ברגל ימין על רקע סימני האטה נוספים בהתפשטות מגפת וירוס הקורונה, ולאחר שכמה מדינות ביבשת החלו בצעדים להסרה הדרגתית של הסגר.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעליות של 0.5%; פריז הוסיפה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שקפץ ב-7.9% בשבועיים האחרונים, טיפס היום ב-0.7% נוספים.

היורו נסחר ביציבות מול הדולר בשער של 1.0873 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2462 דולר לליש"ט.

אוסטריה, דנמרק, גרמניה והולנד הודיעו על הקלות בסגר שהושם בעקבות מגפת הקורונה. בין ההקלות פתיחת בתי עסק קטנים. בדנמרק נפתחו גם בתי הספר היסודיים. באיטליה נפתחו חלק מהחנויות, אך באזורים שבהם התפרצה המגפה נותרו העסקים סגורים. בספרד חודשה פעילות מגזר הבנייה והייצור. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יונייטד איירליינס: הפסד של 2.1 מיליארד ד'; תקבל סיוע של עד 9.5 מיליארד ד'.

מניית יונייטד איירליינס נופלת ב-6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שחברת התעופה האמריקאית דיווחה על הפסד רבעוני גדול מהצפוי, והודיעה על כוונה ללוות עד 4.5 מיליארד דולר במסגרת תוכנית הסיוע הממשלתית לעסקים שאושרה בארה"ב.

יונייטד פירסמה היום נתונים ראשוניים שהצביעו על הפסד נקי של 2.1 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, ועל הפסד של מיליארד דולר בניכוי סעיפים חד פעמיים. תחזית האנליסטים היתה להפסד נקי של 623 מיליון דולר ולהפסד לפני סעיפים חד פעמיים בסך 534 מיליון דולר.

הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו בשמונה מיליארד דולר, נפילה של 17% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ופחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 8.35 מיליארד דולר.

יונייטד ציינה כי במידה שההלוואות הממשלתיות שתקבל יגיעו ל-4.5 מיליארד דולר, תצטרך החברה להעביר לידי הממשל אופציות לרכישת 14.2 מיליון מניות, או כ-5.7% ממניות החברה, במחיר של 31.5 דולר למניה, הנמוך ב-8.3% ממחיר הסגירה של מניית יונייטד ביום שישי.

החברה גם צופה כי תקבל סיוע ממשלתי נוסף בסך חמישה מיליארד דולר במסגרת תוכנית CARES שתמורתו תעביר אופציות לרכישת 4.6 מיליון מניות, או 1.9% מסך מניותיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 1.1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות על רקע נפילת מחיר הנפט ולאחר שסין הורידה את הריבית. טוקיו ננעלה בירידות של 1.1%; הונג קונג נחלשה ב-0.1%; שנחאי התחזקה ב-0.5%; סינגפורירדה ב-0.6%; סיאול ירדה ב-0.8% וסידני נחלשת ב-2.4%.

סין הורידה את הריבית לשנה אחת מ-4.05% ל-3.85% ואת הריבית לחמש שנים מ-4.75% ל-4.65%. זוהי הפעם השנייה השנה שהבנק המרכזי של סין מוריד ריבית במטרה לסייע לכלכלה בתקופת משבר הקורונה. הין יורד ב-0.1% ל-107.64 ין לדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker