וול סטריט סגרה עוד שבוע שלילי; הנפט בשבוע הטוב מעולם - קפץ ב-32%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

דו"ח התעסוקה גרר את וול סטריט לשבוע שלילי שלישי ב-4 שבועות האחרונים

בורסות וול סטריט נסוגו בדרכן לירידה שבועית שלישית בארבעה השבועות האחרונים, לאחר שמספר המשרות בשוק העבודה בארה"ב התכווץ בחודש מארס בראשונה זה עשור ושיעור האבטלה רשם את הזינוק החד ביותר זה 46 שנים, על רקע צמצום הפעילות הכלכלית בשל מגפת וירוס הקורונה. מגזרי הפיננסים והתשתיות הובילו את הירידות היום (שישי) בניו יורק.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 1.7% בדרכו לירידה שבועית של 2.7%. מדד נאסד"ק איבד 1.5% וירד בשבוע כולו ב-1.7%. מדד S&P 500 נסוג ב-1.5% ונפל בסיכום שבועי ב-2.1%. המדד נמוך כעת בכ-27% מהשיא שאליו טיפס באמצע פברואר - נפילה שמחקה יותר משבעה טריליון דולר משווי השוק של החברות הנכללות במדד.

מדד הדולר של ICE, שעוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, מטפס ב-0.5% ונמצא בדרכו לעלייה של כ-2.5% מתחילת השבוע. מדד הדולר של ICE גבוה כעת ביותר מ-4% מרמתו בתחילת השנה.

מניין הנדבקים עד כה בנגיף הקורונה בארה"ב גבוה מ-245 אלף - המספר הגדול מבין מדינות העולם - ומניין המתים מעל 6,000.

הנפט סגר השבוע הטוב מעולם - קפץ ב-32%

מחיר הנפט נסק זה היום השני ברציפות בדרכו לזינוק השבועי החד מעולם, על רקע דיווחים לפיהם ארגון אופ"ק ויצואניות נפט נוספות בעולם ובראשן רוסיה - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס - יקיימו שיחת ועידה ביום שני.

לפי דיווח רויטרס, צפויים הצדדים לדון בקיצוץ תפוקה של כ-10 מיליון חביות ביום. עם זאת, הסכם על קיצוץ יתאפשר רק אם חברות נפט אמריקאיות יצטרפו אף הן למהלך, אמר גורם המעורה המצב לעיתון וול סטריט ג'ורנל.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 28.34 דולר לחבית, עלייה של 11.9%, בבורסות הסחורות של ניו יורק, לאחר שזינקו ב-24.7% אתמול - הקפיצה היומית החדה מעולם. בסיכום שבועי קפץ מחיר הטקסס מתוק ב-31.7% - השבוע הטוב ביותר מאז החל המסחר בו ב-1983.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 34.11 דולר לחבית, עלייה של 13.9%, בבורסת ICE בלונדון, בהמשך לקפיצה של 21% אתמול. בסיכום שבועי זינק הברנט ב-22%.

הזינוק במחירי הנפט אתמול בא על רקע תקוות כי סעודיה ורוסיה יצליחו להגיע להסכם על קיצוץ בתפוקה שיביא לסיום מלחמת המחירים ביניהן שגררה את הנפט במארס לנפילה החודשית החדה מעולם, ולשפל של 18 שנים.

הזהב טיפס בעקבות דו"ח התעסוקה - אך נסוג בסיכום שבועי

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, טיפס לאחר שדו"ח התעסוקה שפורסם היום בארה"ב סיפק עדות נוספת לנזק שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,645.7 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם ירדו בסיכום שבועי ב-0.5%.

החוזים על הכסף למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 14.49 דולר לאונקייה, ירידה של 1.1%, בדרכם לירידה שבועית של 0.3%.

מחיר הנחושת נסוג היום ב-1.2% אולם טיפס ב-0.9% בסיכום שבועי. מחיר הפלטינה ירד ב-1.6% בדרכו לנפילה שבועית של יותר מ-3%, והפלדיום נסוג ב-0.7% היום וצנח בשבוע כולו ביותר מ-4%.

בורסות אירופה מחקו את כל עליות השבוע

בורסות אירופה נסגרו בירידות תוך מחיקת כל עליות השבוע, לאחר שפעילות מגזר השירותים בגוש היורו התכווצה בשיעור החד מעולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.2%; פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פריז איבדה 1.6%. מילאנו נפלה ב-2.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1% בדרכו לירידה שבועית של 0.6%. המדד הכלל אירופי נמוך כעת בכמעט 26% מרמתו בתחילת השנה.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.6% לרמה של 1.0794 דולר ליורו. הליש"ט נסוג ב-1.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2224 דולר לליש"ט.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים בגוש היורו נפל בחודש מארס לרמה של 26.4 נקודות, רמתו הנמוכה מעולם, לעומת 52.6 נקודות בפברואר, מסרה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

ירידות באסיה לאחר שהנפט חזר למגמה שלילית

ירידות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה, לאחר שמחירי הנפט חזרו למגמה שלילית. אמש זינק הנפט ב-25% על רקע דבריו של הנשיא דונלד טראמפ כי שוחח עם נשיא רוסיה ונסיך הכתר הסעודי, והשניים הסכימו על קיצוץ בתפוקת הנפט של 10-5 מיליון חביות נפט ביום.

עם זאת במהלך הלילה שב הנפט לרדת. כעת יורדים החוזים על מחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק ב-5.7% למחיר של 23.91 דולר לחבית.

טוקיו ללא שינוי. הונג קונג ירדה ב-0.2%. שנחאי איבדה 0.6%. סינגפור צנחה ב-2.5%. טייוואן איבדה 0.5%.

הדולר נסחר ללא שינוי מול המטבעות המובילים בעולם. 

מדד מנהלי רכש במגזר השירותים הסיני, מדד קאישין צ'יינה, טיפס ל-43 נקודות במארס לעומת 26.5 נקודות בפברואר. קריאה מעל 50 נקודות מציינת התרחבות במגזר. 

מדד מקביל בסינגפור צנח לשפל במארס - עם קריאה של 33.3 לעומת 47 נקודות בפברואר, בשל השפעות מגפת וירוס הקורונה. שני המדדים מצביעים על פגיעה בביטחון העסקים במדינות. 

H&M צופה הפסד ברבעון השני

רשת הקמעונות H&M השבדית הודיעה היום כי היא מצפה לדווח על הפסד ברבעון השני על רקע ירידה משמעותית במכירות לאור סגירת חנויות ברחבי העולם. החברה מעריכה גם שהירידה במכירות לא תקוזז על ידי קיצוצים בעלות התפעולית.

החברה סגרה 3,778 חנויות מתוך 5,065 חנויות בסוף מארס, והמכירות נפלו בחודש שעבר ב-46%  לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

החברה גם צימצמה את שעות העבודה של עשרות אלפי עובדים, יישמה פיטורים זמניים ובודקת את הצורך בפיטורים רשמיים. החברה לא מסרה את המספר המדויק של עובדים שיושפעו מכך. בכירים בחברה הסכימו לקיצוץ זמני של 20% בשכר.

החברה ביטלה כבר את הדיווידנד שלה ל-2019 כדי לשחרר 16 מיליארד קרונות שבדיות (1.59 מיליארד דולר) אך נקטה בעוד אמצעים לשיפור הנזילות, כולל משא ומתן על שכר הדירה עם בעלי השטחים, צמצום הוצאות הון והיא מתכננת להרחיב את האשראי.

החברה דיווחה על רווח נקי של 1.93 מיליארד קרונות שבדיות ברבעון שהסתיים ב-28 בפברואר לעומת 803 מיליון קרונות שבדיות בתקופה המקבילה אשתקד. המכירות עלו ל-54.95 מיליארד קרונות שבדיות לעומת 1.02 מיליארד קרונות שבדיות, כפי שדווח קודם לכן.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים בגוש היורו ברמה הנמוכה ביותר בהיסטוריה

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים לגוש היורו של חברת IHS מרקיט צנח במארס לקריאה של 26.4 לעומת 52.6 בפברואר - הקריאה הגרועה ביותר בהיסטוריה של המדד. רמה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות בפעילות. 

באיטליה נפל המדד ל-17.4 במארס לעומת 52.1 בפברואר. "הנתונים מצביעים על כך שכלכלת גוש היורו כבר מתכווצת בשיעור שנתי שמתקרב ל-10%, כשהגרוע מכל יקרה בעתיד הקרוב", אמר כריס ויליאמסון, כלכלן ראשי ב-IHS מרקיט.

מסירות הרכב של טסלה היכו התחזיות; המניה קופצת ב-12%

יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, שבראשה עומד אילון מאסק, דיווחה לאחר סגירת המסחר בוול סטריט כי מסרה ללקוחות כ-88,400 מכוניות ברבעון הראשון של 2020, לעומת 63 אלף כלי רכב שמסרה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה למסירה של כ-80 אלף כלי רכב ברבעון הראשון.

מניית טסלה קופצת ב-12% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט. בשעות המסחר הרגילות נפלה המניה ב-5.6% והשלימה בכך נפילה של יותר מ-50% ממחיר שיא של 917.42 דולרים בו נסגרה ב-19 בפברואר.

טסלה מסרה היום כי ברבעון הראשון של 2020, מסרה 76,200 מכוניות מדגמי מודל 3 ומודל Y, ו-12,000 מכוניות מדגמי מודל S מודל X.

וול סטריט נסגרה בעליות של יותר מ-2%; מניות הנפט זינקו

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול (רביעי) את פתיחת הרבעון הגרועה ביותר בתולדותיהן, התאוששו היום בהובלת מגזר האנרגיה לאחר שציפיות לסיום מלחמת המחירים בין רוסיה לסעודיה הקפיצו את מחיר הנפט ב-25%. העליות האפילו בהשפעתן על זינוק חסר תקדים במספר המובטלים החדשים בארה"ב זה השבוע השני ברציפות. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 2.2%. מדד מניות הבלו צ'יפ רשם אתמול את הנפילה החדה ביותר ביום המסחר הראשון של רבעון בכל 124 שנותיו, תוך שבירת השיא הקודם שנרשם ביום המסחר הראשון של הרבעון השלישי של 1896.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול ברמה הנמוכה ב-25% מהשיא שאליו טיפס ב-19 בפברואר, עלה היום ב-1.7%. מדד S&P 500 הוסיף 2.3%. המדד נפל אתמול ב-4.4% בפתיחת הרבעון הגרועה מאז השקתו ב-1957, והשלים בכך נפילה של 27% מהשיא שבו נסגר ב-19 בפברואר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 0.62% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר ירדה לרמה של 0.57%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, מטפס ב-0.5%.

מספר התביעות החדשות לדמי אבטלה בארה"ב ממשיך לשבור שיאים בעקבות השפעת מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם. מספר תביעות האבטלה החדשות בארה"ב קפץ בשבוע שעבר לשיא של 6.6 מיליון, מסר היום משרד העבודה האמריקאי, לעומת זאת שיא של 3.3 מיליון תביעות בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה למספר נמוך יותר של תביעות.

מגזר האנרגיה נסחר בעליות היום בוול סטריט לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום כי רוסיה וסעודיה קרובות להסכם לסיום מלחמת המחירים ביניהן, שגררה את מחירי הנפט לנפילה החודשית החדה מעולם. מניות אקסון מוביל ושברון, שתי חברות האנרגיה הגדולות בארה"ב, זינקו ב-8% וב-11% בהתאמה במסחר בוול סטריט.

הזהב קפץ ב-3% - עלייה ראשונה זה שבוע

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, טיפס בראשונה מזה חמישה ימים על רקע זינוק חסר תקדים במספר המובטלים החדשים בארה"ב בצל מגפת וירוס הקורונה.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,637.7 דולר לאונקייה, עלייה של 2.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

המחירים של מתכות אחרות טיפסו אף הם. החוזים על הכסף למסירה במאי נסגרו במחיר של 14.654 דולר לאונקייה לאחר שזינקו ב-4.8% בניו יורק. מחיר הנחושת קפץ ב-2% והפלטינה הוסיפה 1.7%.

מגזר האנרגיה הוביל את העליות בבורסות אירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מגזר האנרגיה לאחר שציפיות לסיום מלחמת המחירים בין רוסיה לסעודיה הקפיצו את מחירי הנפט. עם זאת, זינוק חסר תקדים בתביעות האבטלה בארה"ב הכביד על סנטימנט המשקיעים.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.4%.

היורו נחלש ב-0.9% מול הדולר לשער של 1.0865 דולר ליורו. הליש"ט נסחרת ביציבות מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.2372 דולר לליש"ט.

מגזר האנרגיה הוביל את העליות היום באירופה. מניית ענקית הנפט הבריטית-הולנדית רויאל דאץ'-של זינקה ב-8.5% בבורסת לונדון. ענקית האנרגיה הספרדית רפסול קפצה ב-6% בבורסת מדריד.

טוקיו ננעלה בירידות של 1.2%; מחיר הנפט עולה ב-8%

לאחר שאתמול פתחה וול סטריט את הרבעון השני של 2020 בירידות של 4% - טוקיו ננעלה בירדה של 1.2%; הונג קונג הוסיפה 0.1%; שנחאי עלתה ב-0.8%; סינגפור איבדה ב-0.5%; סיאול קפצה ב-2.2%, וסידני ירדה ב-2%.

הין יורד ב-0.2%, ל-107.46 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים מטפסת ל-0.59%.

מחיר הנפט מזנק לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר כי שוחח עם מנהיגי סעודיה ורוסיה, וכי הוא צופה שבקרוב שתי המדינות יגיעו להסכם על מחירי הנפט. נפט מסוג טקסס מתוק מזנק ב-8.7%, ל-22 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט נוסק ב-11.1%, ל-27.5 דולר לחבית.

לאחר הרבעון הראשון הגרוע מעולם: וול סטריט צנחה ב-4.4%

בורסות וול סטריט, שסגרו אתמול הרבעון הראשון של השנה הגרוע בתולדותיהן, פתחו את הרבעון השני בירידות חדות לאחר שהבית הלבן העריך כי בין 100 ל-240 אלף בני אדם ימותו בארה"ב מנגיף הקורונה, והנשיא דונלד טראמפ הזהיר כי "השבועיים הקרובים יהיו כואבים מאוד" עבור הציבור האמריקאי. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות מטפסים.

מדד דאו ג'ונס, שצלל ביותר מ-23% ברבעון הראשון והשלים בכך את הרבעון הגרוע ביותר מאז 1987, נסגר היום בירידה של 4.4%. מדד נאסד"ק, שנפל ב-14% ברבעון הראשון, נסוג ב-4.4%. מדד S&P 500 איבד אף הוא 4.4%. זאת לאחר שצנח ב-20% ברבעון הראשון בדרכו לנפילה הרבעונית החדה מאז 2008 ולרבעון הראשון של השנה הגרוע בתולדותיו, ותוך ששווי החברות הנכללות בו נחתך בחמישה טריליון דולר. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 צלל היום ביותר מ-7%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 0.63% לאחר שבמהלך היום כבר נפלה מתחת לרף של 0.6%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, מטפס ב-0.5%.

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב פורסמו נתונים שהחלו לשקף את השפעת מגפת הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם: פעילות הייצור התכווצה במארס וההזמנות החדשות במגזר נפלו בשיעור החד ביותר מאז המשבר הפיננסי. מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב התכווץ בחודש שעבר, בראשונה מזה 10 שנים. הוצאות הבנייה ירדו במפתיע בפברואר, אם כי הנתונים אינם משקפים אתמלוא השפעת מגפת הקורונה שכן עיקר ההגבלות בארה"ב בעקבות ההתפרצות הוטלו במארס.

מניית חברת כרטיסי האשראי אמריקן אקספרס צנחה ב-9%; מניית יצרנית המטוסים בואינג נפלה ביותר מ-12%.

מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, צללה היום ב-33% לאחר שהשלימה אתמול את הנפילה הרבעונית החדה בתולדותיה. מניית חברת התעופה יונייטד איירליינס נפלה כ-19%.

מכירות המכוניות בארה"ב צללו בעקבות הקורונה

יצרנית המכוניות הגדולות דיווחו היום על נפילה חדה במכירות הרכב בארה"ב בצל הגבלות תנועה וחששות הנובעים ממגפת וירוס הקורונה.

ג'נרל מוטורס, יצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב, רשמה נפילה של 7% במספר המכוניות שמכרה ברבעון הראשון של השנה. פיאט קרייזלר, היצרנית השלישית בגודלה, דיווחה על צניחה של 10.4% במכירות. שתי החברות ציינו כי נפילה חדה במכירות במארס האפילה בהשפעתה על מכירות איתנות בינואר ובפברואר.

פורד, יצרנית המכוניות השנייה בגודלה בארה"ב, תפרסם את נתוני המכירות מחר. אנליסטים צופים נפילה של 16% במכירותיה ברבעון הראשון של השנה.

מארס מסתמן כחודש אכזרי במיוחד עבור מכירות הרכב בכלכלה הגדולה בעולם. כך למשל, מרצדס-בנץ הגרמנית רשמה נפילה של 50% במכירות המכוניות בארה"ב במארס. יונדאי הדרום קוריאנית דיווחה על צניחה של 42% במכירות המכוניות בארה"ב בחודש שעבר ועל ירידה של 11% ברבעון הראשון כולו.

הזהב נסוג יום רביעי ברציפות; הנפט נסגר קרוב ל-20 ד'

מחיר הזהב ירד זה היום הרביעי ברציפות על רקע התחזקות הדולר, ומחיר הנפט נסגר בעליות קלות מעט מעל לרמה של 20 דולר לחבית לאחר שהשלים אתמול את הרבעון הגרוע בתולדותיו, על רקע גידול במלאי הנפט הגולמי בארה"ב זה השבוע העשירי ברציפות.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,591.4 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 20.56 דולר לחבית, עלייה של 0.4%. מחיר הנפט השלים אתמול נפילה של יותר מ-66% ברבעון הראשון של השנה - הנפילה הרבעונית החדה מעולם.

הבנקים הובילו הנפילות באירופה: לונדון ופרנקפורט צנחו בקרוב ל-4%

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות בצל המשך הגידול במניין הנדבקים והמתים ממגפת וירוס הקורונה ביבשת ומצדו השני של האוקינוס האטלנטי, בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. נפילת מדד פעילות הייצור בגוש היורו לשפל של 92 חודשים הכבידה אף היא על המדדים. מניות הבנקים צנחו.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 3.8%; פרנקפורט נפלה ב-3.9%; פריז צללה ב-4.3%. בורסות מילאנו מדריד איבדו 3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג בכ-3%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.9% לשער של 1.0939 דולר ליורו. הליש"ט מאבד 0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2395 דולר לליש"ט.

מניות המגזר הבנקאי צנחו במסחר היום באירופה, בהובלת הבנקים בבריטניה, לאחר שהאחרונים נענו לבקשת בנק אוף אינגלנד לעצור את חלוקת הדיווידנדים השנה. מניות ברקליס ולויד'ס צללו בכ-12%; מניית HSBC צנחה ב-9.5%.

ירידה מפתיעה בהוצאות הבנייה בארה"ב

הוצאות הבנייה בארה"ב ירדו בפברואר בקצב שנתי של 1.3% לרמה של 1.37 טריליון דולר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.7% בהוצאות הבנייה.

הנתונים אינם משקפים את מלוא השפעת מגפת הקורונה שכן עיקר ההגבלות בארה"ב בעקבות ההתפרצות הוטלו במארס.

בה בעת, נתוני חודש ינואר תוקנו כלפי מעלה לגידול של 2.8% לעומת עלייה של 1.8% בעליה דווח במקור.

הנפילה החדה זה 11 שנים בהזמנות חדשות במגזר הייצור בארה"ב

פעילות מגזר הייצור בארה"ב התכווצה בחודש מארס על רקע השבתת חלקים מהפעילות הכלכלית בשל מגפת וירוס הקורונה. ההזמנות החדשות במגזר רשמו את הנפילה החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי.

מדד פעילות הייצור נסוג בחודש שעבר לרמה של 49.1 נקודות לעומת רמה של 50.1 נקודות בפברואר, מסר היום מכון המחקר ISM. כלכלנים צפו נפילה חדה יותר של המדד לרמה של 44 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

רכיב ההזמנות החדשות במדד נפל לרמה של 42.2 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מזה 11 שנים.

"מגפת הקורונה וזעזועים בשוקי האנרגיה העולמיים השפיעו על כל מגזרי הייצור", אמר טימותי פיורה, יו"ר מכון ISM, בעת פרסום המדד.

בראשונה זה עשור: נפילה במשרות במגזר הפרטי בארה"ב

מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב התכווץ בחודש שעבר, בראשונה מזה 10 שנים, עקב השבתת חלקים מהפעילות הכלכלית בשל מגפת וירוס הקורונה.

המגזר הפרטי בארה"ב איבד 27 אלף משרות בראשית מארס לפי נתונים שפירסמו היום ספקית שירותי הסליקה ועיבוד התשלומים ADP וחברת המחקר מודי'ס. כלכלנים צפו נפילה חדה יותר של 125 אלף משרות. מרבית אובדן המשרות היה בעסקים קטנים, המעסיקים פחות מ-50 עובדים.

עם זאת, הנתונים שפורסמו היום נוגעים לשבוע שהסתיים ב-12 במארס, ועל כן קדמו להרחבה המשמעותית של המגבלות על הפעילות הכלכלית שהוטלו אחרי כן. מספר המשרות שאבדו במהלך החודש שעבר היה גבוה בהרבה, כפי שהעידו מיליוני תביעות אבטלה חדשות שהוגשו בארה"ב.

בסך הכל, איבד שוק התעסוקה האמריקאי 15-10 מיליון משרות במארס, העריך הכלכלן הראשי של מודי'ס, מארק זנדי, בעת פרסום הנתונים.

פעילות הייצור בגוש היורו ירדה לשפל של 92 חודשים

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בגוש היורו של IHS מרקיט לחודש מארס ירד ל-44.5 נקודות, לעומת 49.2 נקודות בפברואר, הרמה הנמוכה ביותר זה 92 חודשים. פעילות מגזר הייצור באיטליה ירדה ל-40.3 נקודות לעומת 48.7 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאפריל 2009. פעילות מגזר הייצור בספרד ירדה במארס ל-45.7 נקודות, לעומת 50.4 נקודות בפברואר. פעילות הייצור ביוון ירדה ל-4.25 נקודות.

"מדד מנהלי הרכש ירד לרמה הנמוכה ביותר זה שבע שנים וחצי, אך גם הירידה החמורה הזו מסווה את היקף הנזק למגזר הייצור, כיוון שהירידה בתוצאות כוללת את העיכובים בשרשרת האספקה שהעלו במעט את התוצאות", אמר כריס ויליאמסון, כלכלן ראשי ב-IHS מרקיט.

אסיה ננעלה בירידות: טוקיו איבדה 4.5%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות לאחר שאמש וול סטריט סגרה את הרבעון הגרוע ביותר מאז המשבר הכלכלי ב-2008. טוקיו איבדה 4.5%; הונג קונג ירדה ב-2.2%; שנחאי נחלשה ב-0.6%; סינגפור ירדה ב-1.7%; סיאול איבדה 4% וסידני עלתה ב-3.6%.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות חדות. החוזים על דאו ג'ונס יורדים ב-3.4%; החוזים על S&P 500 יורדים ב-3.5% והחוזים על נאסד"ק יורדים ב-3%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-107.65 ין לדולר.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.4% ל-20.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט נופל ב-5.8% ל-24.8 דולר לחבית.

וול סטריט ננעלה בירידות; הדאו סיים את הרבעון הגרוע ביותר מאז 1987

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות, על רקע העלייה במספר חולי הקורונה, ולמרות הדיווחים על ההתאוששות המהירה בפעילות הייצור והצריכה בסין.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8% - ורשם את הביצוע הרבעוני הגרוע ביותר מאז 1987; מדד S&P 500 נחלש ב-1.6% ומדד נאסד"ק איבד 1%.

הירידה במדד הדאו הובלה על ידי מניות אמריקן אקספרס ופרוקטנר אנד גמבל, שיורדות ב-5.3% וב-4.5%, בהתאמה.

בורסות וול סטריט רשמו בשבוע שעבר את הזינוק השבועי החד ביותר זה למעלה מעשור, ואתמול הן עלו ב-3% בעקבות ההודעה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על הארכת הצעדים לבלימת מגפת הקורונה.

הזהב ננעל בירידה; הנפט עלה מעט לאחר שאתמול נפל לשפל

הנפט ננעל בעליות קלות - אך נחתך ביותר מחצי במהלך חודש מארס בעקבות חששות לירידה עולמית בביקוש בעקבות מגפת הקורונה. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי עלה היום ב-2.4% למחיר של 20.54 דולר לחבית, לאחר שאתמול הגיע לשפל של 18 שנה; נפט מסוג ברנט למסירה במאי ירד ב-0.1% למחיר של 22.74 דולר לחבית.

החוזים על הזהב נפלו - אך רשמו עליה חודשית, בעקבות הנהירה של המשקיעים לעבר המקלט הבטוח בזמן משבר הקורונה. החוזים על הזהב למסירה ביוני ירדו ב-2.5% למחיר של 1,596.6 דולר לאונקיה. בהתסכלות חודשית נרשמה עליה של 1.6%, ממחיר של 1,571.8 דולר לאונקיה בסוף פברואר.

אירופה ננעלה בעליות; לונדון הוסיפה 2%

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה חיובית, על רקע הדיווחים על התאוששות הייצור בסין. לונדון עלתה ב-1.95%; פרנקפורט הוסיפה 1.2%; פריז התחזקה ב-0.4%; מילאנו עלתה ב-1% ומדריד ב-1.9%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.6%.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הזהיר כי המגפה באסיה רחוקה מסיום, זאת למרות שפורסמו נתונים מעודדים על האטה משמעותית בקצב ההדבקה בסין בשבועות האחרונים. ואולם מדינות כמו יפן והונג קונג חוששות מגל שני של הדבקה ומחמירות את ההנחיות לאזרחים.

מניית IAG, החברה שמפעילה בין היתר את חברות התעופה בריטיש איירווייז ואיבריה, עלתה ב-6.3% אחרי שהודיעה שתפסיק לחלוטין את הטיסות שלה מנמל התעופה גטוויק.

בשוק המט"ח, היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% ונסחר ברמה של 1.1004 דולר; הליש"ט עולה ב-0.1% לרמה של 1.2442 דולר.

470 אלף חברות גרמניות ביקשו סיוע ממשלתי בתשלומים לעובדים

כמעט חצי מיליון חברות גרמניות הגישו בקשות לתמיכה פיננסית מהממשלה בחודש מארס, לאחר שהמדינה סגרה מפעלים ועסקים רבים כדי להילחם בהתפשטות הקורונה.

במסגרת הסיוע, ממשלת גרמניה מסייעת לחברות שנאלצו לקצץ בשעות העבודה או להשבית ייצור לשלם שכר לעובדים - תוכנית שנחשבת לאחת מרשתות הביטחון המצליחות באירופה במהלך משברים כלכליים.

בין החברות שמתכננות להשאיר אלפי עובדים בבית נמצאות יצרנית הרכב פולקסווגן וחברת אופנת הספורט פומה. גופים פיננסיים כמו דויטשה בנק שוקלים מהלכים דומים.

הבנק הפדרלי יקים שירות ריפו חדש לבנקים מרכזיים

הבנק הפדרלי של ארה"ב אמר היום כי יקים שירות ריפו (אשראי קצר טווח) חדש עבור בנקים מרכזיים, על מנת להגביר את הנזילות הדולרית בתחומי השיפוט שלהם. במסגרת השירות, הבנקים יוכלו להחליף באופן זמני אג"ח אמריקאיות בדולרים.

"השירות צפוי לעזור לשוק האג"ח האמריקאיות לפעול בצורה חלקה על ידי מתן אלטלרנטיבה זמנית לאספקה של דולרים, בצורה שלא כוללת מכירת ניירות ערך בשוק הפתוח", נמסר מהבנק.

התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 עומדת על יורדת כעת ל-0.709%.

נפילת מחירי האנרגיה האטה את עליית האינפלציה באירופה

בגרמניה פורסמו נתוני אבטלה חלקיים עד ל-12 במארס שמצביעים על עלייה קטנה מהתחזיות במספר המובטלים במדינה ל-2.267 מיליון – עלייה של 1,000 מובטלים בלבד. שיעור האבטלה במדינה נותר 5%. ואולם בגלל שהנתונים לא כוללים את הימים מאז שהוחרף ההסגר במדינה, כלכלנים צופים שבחודש הבא תירשם עלייה חדה יותר.

עוד בגזרת המקרו, דווח היום על האטה בשיעור האינפלציה במארס בגלל הירידה במחירי האינפלציה. שיעור האינפלציה עלה במארס בקצב שנתי ב-0.7%, לעומת עלייה שנתית של 1.2% בפברואר. מחירי המזון עלו ב-2.4%, אבל מחירי האנרגיה צנחו ב-4.3%.

עליות בבורסות אסיה

בורסות אסיה עקבו אחרי העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט והתחזקו ברובן. לעליות תרמו נתונים שפורסמו היום בסין ומצביעים על התאוששות מגזר הייצור. בטוקיו נרשמו ירידות של 0.9% אחרי שנרשמו מוקדם יותר עליות; בסידני ננעל המסחר בירידות של 2%; סיאול עלתה ב-2.2%; הונג קונג עולה ב-1.1%; שנחאי מוסיפה לערכה 0.1%.

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק מול הין ב-0.7% ונסחר בשער של 108.5 ין לדולר.  בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי מתאושש משפל של 18 שנה שאליו הגיע אתמול ועולה ב-5% ל-21.1 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה במאי יורד ב-0.3% ל-22.7 דולר לחבית.

העליות נרשמו אחרי שהוועדה המוניטרית בסינגפור הודיעה על צעדים מרחיבים נוספים ואחרי שהבנק המרכזי בסין הוריד אתמול את הריבית. באוסטרליה התעוררו חששות שמדינה תאבד את דירוג האשראי המושלם שלה ברמה של AAA, אחרי שראש הממשלה סקוט מוריסון הכריז על תוכנית תמריצים של 320 מיליארד דולר אוסטרלי (198 דולר אמריקאי) שכוללת הגדלה משמעותית בגירעון של המדינה.

ביטחון הצרכנים בכל העולם צונח

משבר הקורונה פוגע בביטחון הצרכנים בכל העולם, ונתונים שפורסמו היום באוסטרליה ובבריטניה ממחישים עד כמה קשה הפגיעה. מדד ביטחון הצרכנים בבריטניה של חברת GfK הגיע במארס למינוס תשע נקודות – ירידה של שתי נקודות לעומת החודש הקודם שמשקפת את חששות הצרכנים מפני פגיעה נרחבת בכלכלת המדינה. בחודשיים הקודמים נרשם שיפור בביטחון הצרכנים בבריטניה אחרי שהמדינה יצאה באופן רשמי מהאיחוד האירופי, אך מגפת הקורונה הובילה לירידה מחודשת בביטחון. תת המדד שבוחן את עמדות הנסקרים על ביצועי הכלכלה ב-12 החודשים הבאים צנח למינוס 27 נקודות.

באוסטרליה צנח מדד ביטחון הצרכנים השבועי של בנק ANZ שצנח ב-9.8% לרמה הנמוכה ביותר מאז שהושק המדד ב-1973. כדי להרגיע את הצרכנים במדינה, הודיעה ממשלת אוסטרליה על הגדלת חבילת הסיוע הפיסקלית לשווקים ב-130 מיליארד דולר אוסטרלי (80 מיליארד דולר אמריקאי) שתתמקד בסבסוד משכורות כדי למנוע פיטורים.

לאחר השבוע הטוב מ-2009: וול סטריט קפצה ב-3%

בורסות וול סטריט, שרשמו בשבוע שעבר את הזינוק השבועי החד ביותר זה למעלה מעשור על רקע אישור חבילת התמריצים הכלכליים הגדולה בתולדות ארה"ב, המשיכו בתנופה החיובית לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הודיע על הארכת הצעדים שנועדו לבלום את מגפת הקורונה.

מדד דאו ג'ונס, אשר קפץ בשבוע שעבר ב-12.8% בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מאז 1938, עלה היום ב-3.2% נוספים. מדד נאסד"ק, שקפץ בשבוע שעבר ב-9% - השבוע הטוב ביותר מאז 2009 - טיפס ב-3.6%. מדד S&P 500, שאף הוא השלים ביום שישי את הזינוק השבועי החד מאז 2009 עם קפיצה של 10.3%, הוסיף היום 3.4% בדרכו לסגירה חיובית רביעית בחמישה ימים.

הנשיא טראמפ הודיע על הארכת ההגבלות שהוטלו בניסיון לרסן את התפרצות וירוס הקורונה במדינה עד ל-30 באפריל. זאת למרות שבהצהרות מוקדמות הביע תקווה שההגבלות יוסרו עד לחג הפסחא ב-12 באפריל.

הארכת ההגבלות התקבלה על רקע הערכות לפיהן מספר המתים מהווירוס בארה"ב עלול להגיע ל-200 אלף, גם תחת הגבלות מחמירות. בתפנית חדה מהמדיניות האופטימית אותה ניסה להציג עד לפני כמה ימים, הנשיא האמריקאי טען הלילה כי אם הממשל יוכל להבטיח כי בארה"ב לא ימותו יותר ממאה אלף חולים, הוא "יעשה עבודה טובה".

מניית אבוט לאבס קפצה ביותר מ-6% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית הציוד הרפואי הודיעה כי פיתחה ערכה ניידת קטנה לבדיקות קורונה בתוך חמש דקות. מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון זינקה ב-8% לאחר שהודיעה כי תחל בספטמבר בניסויים קליניים בבני אדם של חיסון ניסיוני לנגיף הקורונה.

מניית ג'פריס פייננשל נסוגה ביותר מ-2% לאחר שסמנכ"ל הכספים של בנק ההשקעות, פג ברודבנט, מת מנגיף הקורונה. מניית בואינג נפלה ב-6% לאחר זינוק של יותר מ-70% בשבוע שעבר.

הנפט בשפל של 18 שנים: צנח מתחת ל-20 דולר לחבית

מחירי הנפט, שהשלימו בשבוע שעבר ירידה שבועית חמישית ברציפות, המשיכו לצנוח בצל חששות מנפילה בביקוש העולמי לאנרגיה עקב מגפת הקורונה הגלובלית. מחיר הנפט הגולמי בניו יורק נפל מתחת לרמה של 20 דולר לחבית לשפל של 18 שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 20.09 דולר לחבית, נפילה של 6.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נפלו לרמה של 19.27 דולר לחבית - רמתם הנומינלית הנמוכה ביותר מאז פברואר 2002. במונחי מחירים ריאליים צלל הטקסס מתוק בפעם האחרונה מתחת לרף של 20 דולרים בשנת 1999, ולפני כן ב-1947.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 22.76 דולר לחבית, נפילה של 8.7%, בבורסת ICE בלונדון. הברנט נסחר כעת ברמתו הנומינלית הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2002, ונמצא בדרכו לנפילה החודשית החדה מעולם לאחר שמחירו נחתך ביותר ממחצית מתחילת מארס.

הדולר מתאושש מהשבוע הגרוע מ-2009; הזהב נסוג יום שני ברציפות

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסוג זה יום המסחר השני ברציפות על רקע העליות בשוקי המניות בעולם. התחזקות הדולר בעולם הכבידה אף היא על מחיר המתכת היקרה הנקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,643.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בהמשך לירידה של 0.4% ביום שישי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, מטפס ב-0.8%.

בשבוע שעבר צנח מדד הדולר של ICE בכ-4% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז מאי 2009. זאת לאחר שבשבוע הקודם קפץ ביותר מ-4% בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מאז אוקטובר 2008.

סגירה חיובית באירופה; מניות הבנקים צנחו

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעקבות העליות שנרשמות בוול סטריט, אולם מניות הבנקים צנחו לאחר שהבנק המרכזי של אירופה קרא לבנקים בגוש היורו להקפיא את חלוקת הדיווידנדים ורכישה חוזרת של מניות למשך השנה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.9%; פרנקפורט קפצה ב-1.9%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שקפץ בשבוע שעבר ביותר מ-6%, טיפס היום ב-1.3%.

מניות הבנקים צנחו היום באירופה: ABN אמרו ו-ING ההולנדים צללו בכ-9%; אוניקרדיט האיטלקי נפל ביותר מ-7%.

היורו נחלש מול הדולר ב-1.1% לשער של 1.1018 דולר ליורו. הליש"ט נסוגה ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.239 דולר לליש"ט.

לפני הקורונה: החוזים למכירת בתים בארה"ב בזינוק החד מ-2017

מספר החוזים למכירת בתים בארה"ב זינק בשיעור חד מהצפוי לפני פרוץ מגפת וירוס הקורונה בכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים למכירת בתים בארה"ב גדלו בפברואר ב-2.4% לעומת ינואר, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. העלייה היתה חדה מתחזיות הכלכלנים.

לעומת ינואר 2019 זינקו החוזים למכירת בתים ב-9.4% - העלייה החדה ביותר מזה שלוש שנים.

חיסון ניסיוני לקורונה של J&J מקפיץ את המניה בניו יורק

חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון האמריקאית הודיעה היום כי תחל בספטמבר בניסויים קליניים בבני אדם של חיסון ניסיוני לנגיף הקורונה. הצלחה של הניסויים עשויה לסלול את הדרך לאספקת החיסון לצרכי חירום בתחילת 2021.

בעקבות ההודעה, קופצת מניית J&J ב-5% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה מסרה עוד כי החלה להגדיל את כושר הייצור שלה ברחבי העולם ועל בניית מפעל חדש בארה"ב כדי להיערך לייצור והפצה מהירים של החיסון אם וכאשר יאושר לשימוש.

ירידה חדה בביטחון הצרכנים באירופה

ירידה חסרת תקדים בביטחון הצרכנים במארס: בגוש היורו הוא נפל מ-103.4 נקודות בפברואר ל-94.5 נקודות; באירופה הוא נפל מ-103 נקודות ל-94.8. זוהי הירידה החודשית החדה ביותר מאז התחיל המדד ב-1985.

מדד הסחורות של בלומברג יורד ב-0.7%. נפט גולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בארה"ב מאבד 5% ממחירו ונמכר כעת ב-20.4 דולר לחבית; נפט גולמי מסוג ברנט שנסחר בלונדון יורד ב-8% ונמכר ב-22.8 דולר לחבית.

הזהב יורד ב-0.3% ונמכר ב-1,648.5 דולר לאונקייה.

סופטבנק צנחה ב-4.5% לאחר שחברה שבבעלותה פשטה רגל

מניית תאגיד הענק היפני סופטבנק נפלה במסחר בטוקיו ב-4.5%, לאחר שמפעילת הלוויינים וואן ווב (OneWeb) – שמרבית המניות שלה מוחזקות על ידי סופטבנק – הגישה בקשה לפשיטת רגל ביום שישי.

מאז היווסדה, וואן ווב גייסה סכום של כ-3.3 מיליארד דולר במניות ובאג"ח ממשקיעים כמו סופטבנק ואיירבוס. לפחות מיליארד דולר הגיעו מסופטבנק, שאמרה שהתחילה להשקיע  בחברה בדצמבר 2016, אך סירבה למסור את סכום ההשקעה המדויק.

זוהי המכה האחרונה בשרשרת המכות שקיבל מסאיושי סון, הבעלים של סופטבנק, שבשבוע שעבר חשף תוכנית לגיוס 41 מיליארד דולר עבור רכישה חוזרת של מניות וצמצום חוב. ההודעה שלו שלחה את המניות לעליות של יותר מ-50% בתוך מספר ימים, אבל הראלי נקטע לאחר שמודי'ס הורידה את דירוג האשראי של החברה, בטענה שהתוכנית למכירת נכסים בזמן המשבר בשווקים מסכנת את השווי הכולל של החברה.

ירידות באסיה; טוקיו איבדה 1.6%

המסחר במרבית בורסות אסיה ננעל בירידות. טוקיו איבדה 1.6%; הונג קונג נחלשה ב-1.3%; שנחאי ירדה ב-0.9%; מומבאי מאבדת 3.5%; סינגפור צונחת ב-4.7% וסיאול ננעלה ללא שינוי ניכר.

הין נחלש ב-0.1% מול הדולר, ומגיע לרמה של 108.03 ין לדולר. מדד הדולר ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות - עולה ב-0.6%.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק ממשיכים לרדת ומאבדים 5%, למחיר של 20.44 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט יורדים ב-6.9% למחיר של 23.21 דולר לחבית.

החוזים על וול סטריט יורדים סביב 0.5%. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, החליט הלילה להמשיך את מדיניות הריחוק החברתי עד 30 באפריל. יותר מ-700 אלף בני אדם ברחבי העולם נדבקו בווירוס הקורונה.

איזיג'ט קירקעה את כל צי המטוסים שלה באירופה

איזיג'ט, חברת התעופה הרביעית בגדולה באירופה, אמרה היום כי היא קירקעה את כל צי המטוסים שלה בעקבות אמצעי החילוץ שנקטו הממשלות ברחבי היבשת להתמודדות עם הקורונה.

חברת הלואו-קוסט אמרה כי היא תמשיך לעבוד בשיתוף עם גופים ממשלתיים ולהפעיל טיסות חילוץ ככל שתתבקש. היא הוסיפה כי היא איננה יודעת מתי תשוב להפעיל טיסות מסחריות, וכי היא נוקטת כעת באמצעים לדילול העלויות כדי לאזן את הפגיעה הכלכלית שהונחתה עליה.

יחד עם איזיג'ט, חברות תעופה רבות מזהירות כעת מפני קריסה אפשרית, מצמצמות פעילות ומפטרות עובדים.

ג'יי.פי מורגן: הגרוע מאחורינו

האסטרטגים של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, הבנק הגדול בארה"ב, טוענים כי הגרוע מכל כבר עבר על השוק האמריקאי. נכסי סיכון - מניות ואג"ח - כבר רשמו את השפל במחזור המשבר הנוכחי.

על פי הקריטריונים של הבנק, התנאים הנדרשים להתייצבות והתאוששות השוק כבר מתקיימים: התמחור של המניות כבר מגלם את המיתון הכלכלי, והתמריצים התקציביים כבר הובטחו. לפי ג'ון נורמנד וצוות אסטרטגים שפירסמו את הדו"ח ביום שישי, הגורם שישחק תפקיד לא ידוע הוא קצב ההדבקה בארה"ב של וירוס קורונה, אך כעת יש האטה שנראית לעין - בארה"ב וגם באירופה.

"השווקים נושאי הסיכון יישארו תנודתיים כי ההדבקה מייצרת אי-ודאות לגבי משך ועומק מיתון הקורונה, אולם היה שינוי מהותי וטכני שמספק סיבה להגדיל סיכון בצורה סלקטיבית", כתב נורמנד. "רוב השווקים נושאי הסיכון כבר עברו את השפל, מלבד נפט וכמה מטבעות של שווקים מתעוררים".

בורסות המזה"ת ננעלו בירידות; כווית ירדה ב-3.4%

בורסות המזה"ת ננעלו היום (ראשון) בירידות. בורסת כוויית הובילה את הירידות, לאחר שחברת דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג החוב של המדינה בשבוע שעבר. בורסת סעודיה ננעלה בעליות של 0.6%; בורסת מצרים ננעלה בירידות של 1.5% ובורסת קטאר ירדה ב-0.6%.

בורסת כווית ירדה ב-3.4%. מניות הבנקים במדינה הובילו את הירידות לאחר ש-S&P הורידה את דירוג המדינה לרמה של AA- עם אופק יציב. מחירי הנפט הנמוכים ב-2020 והתחזית למחירי נפט נמוכים ב-2021 משפיעים לרעה על דירוג המדינה בהתחשב בתלות שלה בייצוא נפט, כתבה חברת דירוג האשראי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker