וול סטריט בשבוע הגרוע מאז המשבר הפיננסי; דאו ג'ונס צלל ב-17%; הנפט ב-29%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט סגרה השבוע הגרוע מ-2008; דאו ג'ונס צלל ב-17%

בורסות וול סטריט צנחו היום (ו') לשפל של שלוש שנים וסגרו את השבוע הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי ב-2008, לאחר שתמריצים חסרי תקדים שעליהם הודיעו ממשלות ובנקים מרכזיים ברחבי העולם לא הצליחו להרגיע את חששות המשקיעים מפני ההשלכות הכלכליות של התפשטות נגיף קורונה. המסחר היום התאפיין במחזורים גבוהים מהרגיל בשל יום "הכישוף המרובע".

מדד נאסד"ק ירד היום ב-3.8% בדרכו לנפילה שבועית של 12.6%; מדד דאו ג'ונס איבד 4.6% וצלל בשבוע כולו ביותר מ-17%; מדד S&P 500 נסוג היום ב-4.4% לשפל של שלוש שנים. בסיכום שבועי צנח המדד ב-15% לאחר נפילה של 11.5% בשבוע הקודם.

עבור שלושת המדדים היה השבוע הנוכחי הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2008. מדד דאו ג'ונס נמוך כעת ביותר מ-35% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר, ומדד S&P 500 נפל ביותר מ-32% מהשיא.

מדד דאו ג'ונס צנח השבוע מתחת לרף של 20,000 נקודות בפעם הראשונה מאז פברואר 2017 בצל חששות כי לא יהיה די בתמריצים הכלכליים כדי למנוע ממגפת הקורונה לגרור את הכלכלה העולמית למיתון.

מחזורי המסחר היום בבורסות וול סטריט היו גבוהים מהרגיל על רקע יום "הכישוף המרובע" (quadruple witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט אם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

תקוות לסיוע ממשלתי לענפי התעופה ושיט התענוגות בארה"ב הקפיצו את מניות המגזרים הללו. מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, זינקה בכ-20% לאחר שנסגרה ביום רביעי ברמתה הנמוכה ביותר מאז יוני 1993. מניית חברת התעופה יונייטד איירליינס המריאה ביותר מ-15%.

הנפט בשבוע הגרוע מאז 1991: צלל ב-29%

יום לאחר שרשם את הזינוק היומי החד ביותר בתולדותיו, מחיר הנפט צלל מתחת לרמה של 20 דולר לחבית, בצל חששות מנפילה בביקוש לאנרגיה כתוצאה מהתפשטות נגיף קורונה בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 22.53 דולר לחבית, נפילה של 10.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר צללו מתחת לרמה של 20 דולר לחבית.

אתמול (ה') זינקו החוזים בקרוב ל-24% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז החלו להתפרסם נתונים של החוזים הקובעים ב-1983. זאת, לאחר שביום רביעי צלל מחיר הטקסס מתוק ב-24% - הנפילה היומית השלישית הכי חדה מעולם - לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2002. בסיכום שבועי צלל מחיר הנפט בניו יורק ב-29% - השבוע הגרוע ביותר מאז ינואר 1991.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו היום במחיר של 27.2 דולר לחבית, ירידה של 4.4%, בבורסת ICE בלונדון. ביום חמישי זינק מחיר הברנט ביותר מ-14% לאחר שביום רביעי צנח ביותר מ-13% ונסגר מתחת לרמה של 25 דולר לחבית בראשונה מאז 2003. בסיכום שבועי נפל מחיר הברנט ב-20.3% - שבוע רביעי ברציפות של ירידות.

מלבד השפעת מגפת הקורונה, סובלים שוקי הנפט ממלחמת המחירים המתחוללת בין ערב הסעודית לרוסיה. מחירי הנפט צללו בכ-40% בשבועיים שחלפו מאז קריסת השיחות על קיצוץ נוסף בתפוקה שניהלו ארגון אופ"ק ויצואניות נפט נוספות ובראשן רוסיה - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס. לאחר קריסת השיחות הגדילה סעודיה את תפוקתה משמעותית.

בורסות אירופה בדרך לחודש הגרוע מ-1987

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שתמריצים חסרי תקדים שעליהם הודיעו ממשלות ובנקים מרכזיים ברחבי העולם, הרגיעו במעט את חששות המשקיעים מפני ההשלכות הכלכליות של התפשטות נגיף הקורונה. מגזרי התיירות, הבידור, האנרגיה וההיי-טק הובילו את העליות היום.

בורסת פרנקפורט קפצה ב-3.7%; פריז זינקה ב-5%; לונדון טיפסה ב-0.8% בלבד על רקע זינוק שער הליש"ט. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-1.8% אולם נסוג ב-2% בסיכום שבועי, ונמצא בדרכו לחודש הגרוע ביותר מאז אוקטובר 1987 לאחר שצלל ב-22% מתחילת מארס.

הליש"ט מזנק ב-2.2% מול הדולר לרמה של 1.1738 דולר לליש"ט. היורו נחלש ב-0.1% מול האמריקאי לשער של 1.0688 דולר ליורו.

הבנק המרכזי של בריטניה הודיע היום על ביטול מבחני העמידות של שמונת הבנקים הגדולים בממלכה בניסיון להקל על פעילותם ולעודד אותם להעניק הלוואות כדי לשמו על רמת הביקוש במדינה.

הבנק הפדרלי מרחיב רכישות הנכסים גם לאג"ח מוניציפליות

הבנק הפדרלי בארה"ב הודיע היום (ו') על הרחבת רכישות הנכסים שהוא מבצע גם לאג"ח מוניציפליות קצרות טווח. עד כה, הבנק המרכזי רכש רק אג"ח ממשלתיות אמריקאיות ואג"ח מגובות משכנתאות בניסיון להזרים נזילות למערכת הפיננסית ולייצב את שוקי האשראי.

המהלך נועד "לשפר את הנזילות והתפקוד של שוקי אג"ח מוניציפליים ומדינתיים חיוניים", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי.

קרן הסל (ETF) פימקו Intermediate Municipal Bond Active, העוקבת אחרי מחירי אג"ח מוניציפליות בארה"ב, מטפסת ב-1.1% בעקבות הודעת הפד.

הדולר נסוג משיא של 17 שנים; תשואת האג"ח בארה"ב מתחת ל-1%

הדולר נסוג משיא של 17 שנים ונחלש בראשונה מזה תשעה ימים מול המטבעות המרכזיים בעולם. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים שבה ונפלה מתחת לרמה של 1%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, נסוג ב-0.7% וקוטע בכך רצף של שמונה ימי עליות.

המדד דולר טיפס אתמול (ה') לרמתו הגבוהה ביותר מזה 17 שנים ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של כ-3%, לאחר שהמשקיעים ביקשו מקלט במטבע האמריקאי בצל חששות נזילות ונפילות בשווקים עקב התפשטות נגיף הקורונה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.14% לרמה של 1.01%, לאחר שמוקדם יותר היום כבר נפלה מתחת לרף של 1%. התשואה זינקה שלשום (ד') מעל לרמה של 1.2%- כמעט כפליים מרמתה בתחילת השבוע, 0.65%.

מרקס אנד ספנסר מזהירה מפני השפעות הקורונה

מרקס אנד ספנסר, מהקמעונאיות הגדולות בבריטניה, הזהירה היום מפני "השפעה חמורה" של נגיף הקורונה על ביצועיה. החברה אמרה היום שהיא צופה שרווחיה לפני מסים בשנת הכספים 2020 יהיו בקצה הנמוך של טווח התחזית שפירסמה שהיה 440-460 מיליון ליש"ט או למטה מכך. הירידה המשמעותית ביותר צפויה להירשם בפעילות הביגוד והאביזרים לבית של החברה. החברה אמרה גם שהיא צפוה עלייה בפעילותה בתחום המזון בעקבות המשבר, והזהירה גם מפני השפעות הברקזיט על פעילותה בצרפת ובאירלנד.

החברה אמרה גם כי מוקדם עדיין לדת מה יהיו ההשלכות ל-2021, אך היא מוכנה ל"האטה מתמשכת" בביקוש.

עליות באסיה; סיאול מזנקת ביותר מ-5%

בורסות אסיה עלו היום על רקע הודעות בנקים מרכזיים וממשלות על תמריצים שיסייעו לשווקים ועל רקע העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. בטוקיו לא התקיים היום מסחר לרגל חג. שנחאי עולה ב-1.6%; הונג קונג מתחזקת ב-8.8%; סיאול זינקה ב-7.4%; סידני עלתה ב-0.7%; טייוואן קפצה ב-6.6%; מלזיה עלתה ב-6.1%; אינדונזיה עלתה ב-1.5% אחרי שזינק מספר חולי הקורונה במדינה.

בשוק המט"ח, היורו עולה ב-1% מול הדולר ל-1.08 דולרים ליורו; הין עולה ב-1% ל-109.66 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל עולה ב-5.7% ל-26.7 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה במאי עולה ב-4.7% ל-29.8 דולר לחבית. אתמול זינק הנפט ב-23% ורשם את העלייה היומית החדה מעולם.

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט; אובר נסקה ב-38%

בורסות וול סטריט, הנמצאות בעיצומה של תקופת המסחר התנודתית ביותר בתולדותיהן - יותר אפילו מקריסת השווקים ב-1929 - נסגרו בעליות בהובלת מגזר ההיי-טק ומניות החברות הקטנות, על רקע שורה של צעדים שעליהם הודיעו ממשלות ובנקים מרכזיים בעולם לצמצום הנזקים הכלכליים של התפשטות נגיף הקורונה.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 2.3%. מדד דאו ג'ונס הוסיף 1% לאחר שבתחילת יום המסחר כבר נפל בכמעט 4%. מדד מניות הבלו צ'יפ גם שב ונסגר מעל לרף של 20,000 נקודות שמתחתיו נסגר אתמול בראשונה מאז פברואר 2017. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 קפץ ב-6.8%.

מדד S&P 500, שהשלים אתמול נפילה של כמעט 30% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר, נסגר היום בעלייה של 0.5% אחרי שכבר צנח ביותר מ-3% בתחילת יום המסחר. מדד S&P 500 רשם תנודות יומיות של לפחות 4% בשמונה ימי מסחר הקודמים - הרצף הארוך מסוגו מעולם, ומעל לשיא הקודם של רצף בן שישה ימים שנרשם בנובמבר 1929, לפי נתוני LPL פייננשל.

מגזר הטכנולוגיה הוביל את העליות היום בוול סטריט. מניות פייסבוק ונטפליקס קפצו ב-4%-5%. מניית אובר נסקה ב-38% לאחר שחברת שירותי התחבורה מסרה כי תסיים את השנה עם לפחות ארבעה מיליארד דולר בקופת המזומנים שלה. מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה זינקה ב-18%.

עליות חדות נרשמו גם במגזר האנרגיה לאחר שמחיר הנפט רשם את הזינוק היומי החד מעולם. מניות אקסון מוביל ושברון קפצו בכ-4%.

הנפט קפץ ב-24% - היום הטוב מעולם

מחיר הנפט התאושש משפל של 18 שנים ורשם את הזינוק היומי החד ביותר בתולדותיו, לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי הודיע היום (ה') כי ירכוש עד 30 מיליון חביות נפט גולמי עבור מאגר הנפט האסטרטגי של ארה"ב עד סוף יוני - צעד ראשון ביישום הוראת הנשיא דונלד טראמפ להגדיל את המאגר ככל הניתן כדי לסייע ליצרניות הנפט המקומיות.

רכישות הנפט הגולמי עבור המאגר האסטרטגי, שבו נותר נכון לעכשיו מקום ל-77 מיליון חביות נוספות, יתמקדו ברכישה מיצרניות נפט קטנות ובינוניות, ציין משרד האנרגיה בהודעתו.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 25.22 דולר לחבית, זינוק של 23.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו הקפיצה היומית החדה ביותר מאז החלו להתפרסם נתונים של החוזים הקובעים בשנת 1983. אתמול צללה מחיר הנפט ב-24% - הנפילה היומית השלישית הכי חדה מעולם - לרמתם הנמוכה ביותר מאז 2002.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו במחיר של 28.47 דולר לחבית, עלייה של 14.4%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שצנחו אתמול ביותר מ-13% ונסגרו מתחת לרמה של 25 דולר לחבית בראשונה מאז שנת 2003.

הזינוק במחיר הנפט נרשם גם לאחר שרוסיה אותתה על רצונה כי בעליית מחירים. "כמובן שזהו מחיר נמוך, היינו רוצים לראותו אותו מטפס גבוה יותר", אמר אתמול דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אולם לא אותת על כך שצפוי הסכם תפוקה בין מוסקבה ויצואניות נפט נוספות לבין ארגון אופ"ק - קבוצה שזכתה לכינוי אופ"ק פלוס.

בתחילת החודש לא הצליחה הקבוצה להגיע להסכם על קיצוץ נוסף בתפוקת הנפט, ומאז מתחוללת מלחמת מחירים בשוקי הנפט בין ערב הסעודית לרוסיה.

הבנקים המרכזיים הקפיצו את בורסות אירופה ב-3%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע הודעת הבנק המרכזי של אירופה (ECB) כי יפתח בתוכנית חירום לרכישת אג"ח בהיקף של 750 מיליארד יורו, ולאחר שהבנק המרכזי של בריטניה הודיע על הפחתת הריבית, זו הפעם השנייה בתוך שמונה ימים, והרחבת רכישות האג"ח. הצעדים נועדו לצמצם את הנזק הכלכלי כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. מניות הטלקום הובילו את העליות היום.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; פרנקפורט טיפסה ב-2%; פריז זינקה ב-2.7%; מילאנו הוסיפה 2.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 התאושש ב-2.9% מנפילה של 3.9% אתמול, ולאחר שטיפס ב-2.3% ביום שלישי.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של מינוס 0.2%, ואילו התשואה על האג"ח המקבילות של בריטניה נסוגה ב-0.07% לרמה של 0.72%.

ועדת המדיניות המוניטרית של בנק אוף אינגלנד החליטה היום פה אחד על הפחתת הריבית בבריטניה מ-0.25% ל-0.1%, והגדלת תוכנית רכישות האג"ח של הבנק המרכזי ב-200 מיליארד ליש"ט נוספים להיקף כולל של 645 מיליארד ליש"ט (755 מיליארד דולר).

הדולר בשיא של 17 שנים בעולם; עליות בשוק האג"ח בארה"ב

הדולר מתחזק זה היום השמיני ברציפות ונסחר בשיא של 17 שנים מול המטבעות המרכזיים בעולם, בצל ביקוש מוגבר למטבע האמריקאי בצל מגפת הקורונה. האג"ח האמריקאיות מטפסות.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, מוסיף 0.6% לאחר שמוקדם יותר טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מזה 17 שנים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 1.12% לאחר שנסקה אתמול (ד') מעל לרמה של 1.2%- כמעט כפליים מרמתה בתחילת השבוע, 0.65%.

הפד מרחיב את אספקת הנזילות לבנקים מרכזיים בעולם

הבנק הפדרלי הודיע היום על אספקת נזילות נוספת לשווקים הבינלאומיים על ידי הרחבת קווי עסקות החלף (swap) דולריים עם בנקים מרכזיים נוספים בעולם, בהם הבנקים המרכזיים של כלכלות מתעוררות כמו ברזיל ומקסיקו, אך גם של מדינות אירופיות דוגמת שוודיה ודנמרק.

הסדרים דומים הופעלו כעת גם עם הבנקים המרכזיים של אוסטרליה, דרום קוריאה, סינגפור, נורווגיה וניו זילנד.

הבנק המרכזי של ארה"ב הפעיל עוד קודם לכן קווי swap דומים עם הבנק המרכזי של אירופה (ECB) והבנקים המרכזיים של יפן ובריטניה, אולם מרחיב אותם כעת בצל התפשטות נגיף הקורונה בעולם, אשר הקפיצה את הביקוש לדולר.

בעסקות כאלה, מוזרמים מהבנק הפדרלי דולרים לבנקים מרכזיים בעולם, והבנק המרכזי של ארה"ב מתחייב לרכוש אותם בחזרה בתוך פרק זמן ושער מוסכמים מראש.

מדד פעילות הייצור של פילדלפיה בנפילה החדה מעולם

ההרעה בפעילות הייצור באזור פילדלפיה בארה"ב החודש היתה המהירה מעולם, לפי נתונים שפורסמו היום, בצל התפשטות נגיף הקורונה בעולם.

מדד פעילות הייצור של פילדלפיה צלל בחודש מארס לרמה של מינוס 12.7 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2012, לעומת רמה של 36.7 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה. היתה זו הנפילה החודשית החדה מעולם של המדד.

מדד מעל לאפס מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד במארס לרמה של שמונה נקודות.

בעקבות הקורונה: תביעות האבטלה בארה"ב זינקו לשיא של שנתיים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב זינק לשיא של יותר משנתיים - עדות ראשונה בלבד להשפעת הפיטורים בשוק התעסוקה האמריקאי בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ל-281 אלף, המספר הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2017, לעומת 211 אלף תביעות בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

חברות בארה"ב רק החלו בסבבי פיטורים עקב מגפת הקורונה, והשפעת מהלכים אלו כנראה תבוא לידי ביטוי משמעותי יותר רק בנתוני תביעות האבטלה שיפורסמו בשבוע הבא ואשר יכללו את הנתונים עד לסוף השבוע הנוכחי.

דרום קוריאה: חבילת סיוע של 39 מיליארד דולר לבלימת משבר הקורונה

נשיא דרום קוריאה, מון ג'ה אין, הכריז על חבילת סיוע של 50 טריליון וון דרום קוריאני (39 מיליארד דולר) לעידוד הכלכלה הפגועה ממשבר הקורונה. הכסף יועבר להקלה על תנאי הלוואות לעסקים קטנים ולמתן הלוואות בריבית נמוכה.

הכלכלה הרביעית בגדולה באסיה כבר נקטה במספר צעדים לעידוד הכלכלה, כמו הורדת ריבית והקצאה של 9.7 מיליארד דולר שתועלו שיתועלו למערכת הבריאות, לטיפול בילדים ולשוקי חוצות.

8,565 אנשים נדבקו עד כה בווירוס במדינה, ו-92 מתו. 1,947 אנשים הבריאו מהמחלה.    

גרמניה: מדד ביטחון העסקים בנפילה החדה ביותר מאז 1991

המדד המקדים לבטחון העסקים של מכון Ifo בגרמניה צנח החודש ל-87.7 נקודות מ-96 נקודות בפברואר - הירידה החדה ביותר מאז 1991, שמפילה את המדד לרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2009. ההערכה המוקדמת מבוססת על כ-90% מכמות המשיבים הרגילה.

בגרמניה נדבקו כבר מעל ל-12 אלף אנשים בנגיף הקורונה, וקרוב ל-30 מתו. המדינה התחילה רק באחרונה לנקוט בצעדים משמעותיים לבלימת המגפה - ולפני כשבוע התפרסם שהבנק הממשלתי לפיתוח של גרמניה יעמיד הלוואות בהיקף של עד 600 מיליארד דולר כדי לסייע לעסקים לצלוח המשבר.

אסיה ננעלה בירידות: המסחר בסיאול הופסק

המסחר בבורסות אסיה ננעל תנהל בירידות, כשבדרום קוריאה הוא הופסק היום ל-20 דקות אחרי שמדד קוספי צנח ביותר מ-8%.

טוקיו ירדה ב-1%; סיאול נפלה ב-8.4%; סידני איבדה 3.4% אחרי הורדת ריבית נוספת של הבנק המרכזי במדינה; הונג קונג נחלשה ב-2.6%; שנחאי נחלשה ב-1% אחרי שבסין דווח כי לא נרשמו לראשונה מתחילת המשבר הדבקות מקומיות בקורונה - וכל המקרים שהתגלו יובאו למדינה על ידי שבים מחו"ל; בפיליפינים הבורסה צנחה ביותר מ-13% - לאחר שבמהלך המסחר מדד בורסת מנילה צנח ב-24%.

בשוק הסחורות, הנפט מתאושש מהירידות החדות שנרשמו אתמול: נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל עולה ב-9.8% ל-22.37 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה במאי עולה ב-3.9% ל-25.84 דולר לחבית.

הבנק המרכזי באוסטרליה מוריד את הריבית פעם שנייה בחודש

הבנק המרכזי של אוסטרליה הודיע על הורדת ריבית שנייה החודש כחלק מצעדי החירום של הבנק המרכזי במדינה למלחמה בנגיף הקורונה. הבנק אמר גם כי קיים חשש שהמשבר העולמי יגרור את המדינה למיתון ראשון מאז תחילת שנות ה-90 וכי הוא מתכוון להשתמש בצעדים לא קונבנציונליים כדי להילחם במשבר.

הבנק המרכזי הוריד את הריבית ל-0.25% מ-0.5% והנגיד פיליפ לאוו אמר כי הבנק יקבע מחיר יעד לאג"ח ממשלתיות כדי לנסות להוריד את הלחץ מהתשואה שעלתה בחדות בשבוע האחרון. הבנק הודיע שהוא "לא יעלה את הריבית עד שלא תירשם התקדמות לכיוון תעסוקה מלאה ויהיה ביטחון שהאינפלציה יציבה בטווח של 2%-3%".

דאו ג'ונס מתחת ל-20,000 נקודות; מחק את כל ראלי טראמפ

בורסות וול סטריט מחקו את כל העליות שרשמו מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, על רקע חששות המשקיעים כי תמריצים כלכליים שעליהם הודיעו הממשל האמריקאי והבנק הפדרלי לא יספיקו כדי למנוע מהכלכלה הגדולה בעולם לשקוע במיתון.

עם זאת, הירידות התמתנו משמעותית לקראת סגירת המסחר בניו יורק על רקע ההצבעה בסנאט האמריקאי על חבילת סיוע שאושרה בשבוע שעבר על ידי בית הנבחרים, ואשר כוללת בדיקות קורונה בחינם, חופשת מחלה בתשלום של עד שבועיים וסיוע נוסף על רקע התפרצות הנגיף. הצעת החוק אושרה בסנאט ברוב של 90 בעד ושמונה מתנגדים, ובכך נסללה הדרך להפיכתה לחוק בחתימתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

מדד דאו ג'ונס נפל היום ב-6.3% ונסגר מתחת לרמה של 20,000 נקודות בראשונה זה שלוש שנים, לאחר שבמהלך המסחר כבר צלל ביותר מ-10% תוך מחיקת כל העליות שרשם מאז השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב ב-20 בינואר 2017. באותו היום נסגר המדד ברמה של 19,827.25 נקודות, ומאז נסק בקרוב ל-50% לשיא סגירה של 29,551.42 נקודות ב-12 בפברואר השנה.

מדד נאסד"ק צנח היום ב-4.7%; מדד S&P 500 נסגר בירידה של 5.2% והשלים בכך נפילה של 30% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר. במהלך היום כבר צלל המדד בכמעט 10% והמסחר בוול סטריט אף הופסק ל-15 דקות בשל הנפילות החדות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.11% לרמה של 1.2%, לאחר שנסקה אתמול (שלישי) ב-0.36%.

מניית בואינג צללה ב-18% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית המטוסים הודיעה כי תבקש סיוע ממשלתי בהיקף של לפחות 60 מיליארד דולר. מתחילת השנה ועד אתמול צללה מניית בואינג ב-62% - המניה בעלת הביצועים הגרועים ביותר במדד דאו ג'ונס.

מניית טסלה נפלה ב-16%, לאחר שבשל התפשטות נגיף הקורונה, הורו רשויות החוק בקליפורניה על השבתת העבודה למינימום ההכרחי במפעל של יצרנית המכוניות החשמליות במדינה. זאת, בניגוד לכוונתו של מנכ"ל טסלה, אילון מאסק, להמשיך בעבודה במפעל כסדרה.

הזהב צנח מתחת ל-1,500 דולר; הכסף בשפל של 11 שנים

מחיר הזהב צנח ביותר מ-3% ונסגר מתחת ל-1,500 דולרים בראשונה השנה, לאחר שהמשך התחזקות הדולר בעולם פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם זה היום השביעי ברציפות. מחיר הכסף נפל לשפל של יותר מעשור.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,477.9 דולר לאונקייה, נפילה של 3.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב נסוג בשישה מתוך שבעה ימי המסחר האחרונים.

החוזים על הכסף למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 11.772 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2009, לאחר נפילה של 5.8%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, קופץ ב-1.6% ומשלים בכך זינוק של 4.8% בתוך חמישה ימים.

הנפט ביום השלישי הכי גרוע בתולדותיו: צלל ב-24% לשפל של 18 שנה

מחיר הנפט רשם את הנפילה היומית השלישית הכי חדה בתולדותיו ונסגר בשפל של 18 שנה, על רקע האטה בצמיחה הכלכלית העולמית בצל מגפת הקורונה, ובצל המשך מלחמת המחירים בין ערב הסעודית לרוסיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 20.37 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2002, לאחר שנפלו ב-24% בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זה היום השלישי הכי גרוע בתולדותיו של הטקסס מתוק, שבמהלך יום המסחר התקרב לכדי מרחק של שישה סנט בלבד מרמה של 20 דולר לחבית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו במחיר של 24.67 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז שנת 2003, לאחר נפילה של 14.1% בבורסת ICE בלונדון.

"קריסת הביקוש לנפט עקב התפשטות נגיף הקורונה נראית יותר ויותר חדה", כתבו אנליסטים של גולדמן סאקס בדו"ח שפירסמו מוקדם יותר היום ושבו העריכו כי מחיר הברנט עתיד לצנוח ל-20 דולר לחבית ברבעון השני של השנה, הרמה הנמוכה ביותר מאז ראשית 2002.

בורסות אירופה נפלו ב-4%; הליש"ט בשפל של 35 שנים מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו בירידות חדות על רקע חששות המשקיעים כי תמריצים כלכליים שעליהם הודיעו ממשלות ובנקים מרכזיים בעולם לא יספיקו כדי למנוע מיתון גלובלי. מגזר האנרגיה והתעופה הובילו את הנפילות היום. הליש"ט צוללת בקרוב ל-4% מול הדולר לשפל של 35 שנים.

בורסת פרנקפורט נפלה ב-5.6%; פריז צנחה ב-5.9%. לונדון נסגרה בירידה מתונה יחסית של 4% על רקע נפילת הליש"ט. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-3.9% לאחר שטיפס ב-2.3% ביום שלישי.

הליש"ט צוללת ב-3.7% מול הדולר לשער של 1.161 דולר לליש"ט - רמתו הנמוכה ביותר מאז 1985. היורו נחלש מול המטבע האמריקאי ב-1.4% לשער של 1.0845 דולר ליורו.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של בריטניה קפצה ב-0.2%, הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משש שנים, לרמה של 0.76%. התשואה על האג"ח המקבילות של גרמניה קפצה ב-0.16% לרמה של מינוס 0.27%, עלייה יומית שביעית ברציפות.

התנודתיות בוול סטריט - יותר מאשר ב-1929

בורסות וול סטריט, שנמצאות בעיצומה של תקופת המסחר התנודתית ביותר בתולדותיהן - יותר אפילו מקריסת השווקים ב-1929 - על רקע התפשטות נגיף הקורונה בארה"ב ובעולם.

מדד S&P 500 רשם תנודות יומיות של לפחות 4% זה שבעה ימי מסחר ברציפות - הרצף הארוך ביותר מעולם ומעל לשיא הקודם של רצף בן שישה ימים שנרשם בנובמבר 1929, לפי נתוני LPL פייננשל.

התנודתיות החריפה במסחר בוול סטריט גררה החודש הפסקות זמניות של המסחר בראשונה מאז שיאו של המשבר הפיננסי העולמי בדצמבר 2008. מנתק זרם, מנגנון שנקבע בעקבות המפולת של יום שני השחור ב-1987, קובע הפסקה של המסחר למשך 15 דקות במקרה של נפילה של 7% במדד S&P 500.

הפסקת מסחר נוספת בת 15 דקות מופעלת במקרה של נפילה של 13% במדד S&P 500. נפילות של 20% שוב גוררות הפסקת מסחר, ואם הדבר מתרחש ב-35 הדקות האחרונות של יום המסחר מופסק המסחר לשארית היום. עד היום, מעולם לא הופעל מנתק זרם לנפילות של 13% או 20%.

אסיה ננעלה בירידות; הונג קונג איבדה 4.2%

בורסות אסיה נסגרו בירידות, לאחר שבמהלך המסחר נרשמו עליות בעקבות התחזקות בורסות וול סטריט אמש - שם זינקו המדדים ב-6% לנוכח הבטחות הממשל לספק חבילת תמריצים של יותר מטריליון דולר לכלכלה.

טוקיו ירדה ב-1.7%; הונג קונג נחלשה ב-4.2%, שנחאי איבדה 1.8%; סינגפור נחלשה ב-1%; אוסטרליה צנחה ב-6.4%.

החוזים על מדדי וול סטריט מאותתים על פתיחה שלילית, עם ירידות של כ-4%. 

העליות החדות בדולר התמתנו הבוקר, והוא נסחר ב-107.32 ין דולר, ירידה של 0.4%; היורו נסחר ב-1.0988 דולר, ירידה של 0.1% מול הדולר; הליש"ט יורד ב-0.1% ל-1.2024 דולר.

הנפט הגולמי נגע הבוקר בשער הנמוך ביותר מאז 2003 - 26.20 דולר לחבית במסחר בחוזים על טקסס מתוק. כעת הוא יורד ב-2.5% למחיר של 26.27 דולר לחבית; החוזים על הפט מסוג ברנט יורדים ב-1.5% למחיר של 28.31 דולר לחבית.

לאחר היום הגרוע ביותר מאז 1987: וול סטריט זינקה ב-6%

בורסות וול סטריט התאוששו מהיום הגרוע ביותר מאז 1987 על רקע כוונת הממשל האמריקאי להציע תמריצים נוספים בסך 1.2 טריליון דולר לכלכלת ארה"ב, והודעת הבנק הפדרלי על סיוע לחברות המתקשות להשיג מימון לטווח קצר בשל התפשטות הקורונה.

מדד נאסד"ק, שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה מעולם, קפץ היום ב-6.2%; מדד דאו ג'ונס, שצלל ביום שני ב-12.9% והשלים בכך נפילה של 31.7% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר, זינק היום ב-5.2%.

מדד S&P 500, שרשם אתמול את הצניחה היותר החדה ביותר מאז מפולת "יום שני השחור" ב-1987 ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2018, נסק היום ב-6%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.33% לרמה של 1.07% תוך מחיקת כל הנפילה של 0.25% שרשמה אתמול.

הבנק הפדרלי הודיע היום כי יסייע לחברות בארה"ב המתקשות להשיג מימון לטווח קצר כדי לאפשר להן להמשיך לפעול. הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע כי ירכוש ניירות ערך מסחריים מגובי נכסים וללא בטוחות מחברות שמנפיקות את הניירות ערך אך מתקשות למוצא קונים בשוק הפתוח.

האינטרסנטים עם גילעד אלטשולר: מה יקרה לחסכונות שלנו

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: המכירות הקמעוניות ירדו במפתיע ב-0.5% בפברואר לעומת תחזית הכלכלנים לגידול של 0.1%, אולם התפוקה התעשייתית צמחה ב-0.6% בחודש שעבר, יותר מהציפיות לעלייה של 0.5%.

מה יקרה לחסכונות שלנו? האינטרסנטים מארחים את גילעד אלטשולר

הנפט צנח לשפל של ארבע שנים; הזהב טיפס בראשונה זה שבוע

מחיר הנפט נסוג זה היום השני ברציפות ונסגר בשפל של ארבע שנים על רקע האטה בצמיחה הכלכלית בצל מגפת הקורונה, והמשך מלחמת המחירים בין ערב הסעודית לרוסיה. מחיר הזהב טיפס בראשונה מזה שישה ימי מסחר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 26.95 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2016, לאחר נפילה של 6.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 28.73 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2016, לאחר ירידה של 4.4% בבורסת ICE בלונדון.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,525.8 דולר לאונקייה, עלייה של 2.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שביום שני נסגרו ברמתם הנמוכה ביותר מאז ה-20 בדצמבר.

סגירה חיובית באירופה; היורו והליש"ט צונחים ב-2% מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיוביות בתום יום מסחר הפכפך, על רקע תקוות לתמריצים נוספים מצד ממשלות ובנקים מרכזיים ברחבי עולם כדי לתמוך בצמיחה לנוכח מגפת הקורונה.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בעליות של 2.8%; פרנקפורט טיפסה ב-2.3%; מדריד זינקה ב-6.4% אולם עודנה נמוכה ב-35% מרמתה לפני חודש. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 2.3% לאחר שנפל בקרוב ל-5% ביום שני בדרכו לנפילה של יותר מ-30% בתוך חודש.

היורו צונח ב-2% מול הדולר לשער של 1.0963 דולר ליורו - הנפילה היומית החדה ביותר זה 21 חודשים. הליש"ט נחלשת ב-1.9% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2044 דולר לליש"ט.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ל-10 שנים טיפסה ב-0.03%, יום שישי ברציפות של עליות, לרמה של מינוס 0.43% - רמתה הגבוהה ביותר זה למעלה משלושה שבועות. התשואה על האג"ח הבריטיות המקבילות טיפסה ב-0.12% לרמה של 0.55% - שיא של יותר משלושה שבועות.

הבנק הפדרלי יסייע לחברות המתקשות במימון לטווח קצר

הבנק הפדרלי הודיע היום (ג') כי יסייע לחברות בארה"ב המתקשות להשיג מימון לטווח קצר כדי לאפשר להן להמשיך לפעול.

הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע כי ירכוש ניירות ערך מסחריים מגובי נכסים וללא בטוחות מחברות שמנפיקות את הניירות ערך אך מתקשות למוצא קונים בשוק הפתוח.

בהודעה שפירסם הפד נאמר כי הבנק יספק אשראי "כדי לתמוך במשפחות, עסקים ומשרות לכל רוחב הכלכלה".

כדי לספק את המימון, הבנק הפדרלי של ניו יורק מקים מנגנון פיננסי מיוחד עם ערבויות שאישר משרד האוצר האמריקאי בסך 10 מיליארד דולר.

רשת האופנה לורה אשלי פושטת רגל - המניה קורסת ב-64%

רשת בתי האופנה הבריטית לורה אשלי, שבגדיה המעוצבים היו מהחביבים ביותר על הנסיכה דיאנה בשנות ה-80, הודיעה היום (ג') כי תיאלץ להיכנס לכינוס נכסים לאחר שהתפרצות נגיף הקורונה פגעה מיידית ומשמעותית בעסקיה. מניית לורה אשלי קורסת ב-64% במסחר בלונדון.

לורה אשלי מצטרפת בכך לשורה של מותגי קמעונות בריטיים שנכנסו לכינוס נכסים, בהם רשתות בתי הכלבו דבנהמס והאוס אוף פרייזר.

החברה מתכוונת למנות את רוברט לואיס וזלף חוסיין ככונסי הנכסים, ומסרה כי לא בטוח שיהיו נכסים עודפים כלשהם עבור בעלי המניות.

הדולר ממשיך להתחזק בעולם - קפץ ב-3% תוך שבוע

התחזקות הדולר בעולם צוברת תאוצה על רקע נהירת המשקיעים למטבע באמריקאי בצל חששות מההשלכות הכלכליות של התפשטות נגיף הקורונה בעולם.

הדולר מזנק ב-1.6% מול היורו לשער של 1.1006 דולר ליורו, ומתחזק ב-1% מול הין היפני לרמה של 106.99 ין לדולר תוך מחיקת חלק גדול מהנפילה שרשם מולו אתמול. מול הליש"ט קופץ המטבע האמריקאי ב-1.5% לשער של 1.2093 דולר לליש"ט.

מול הדולר האוסטרלי, הרגיש במיוחד להאטה בצמיחה העולמית של יצוא חומרי הגלם מאוסטרליה, מזנק הדולר של ארה"ב ב-2% לשיא של 17 שנים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-1.3% לרמתו הגבוהה ביותר מאז ה-24 בפברואר, ומשלים בכך זינוק של יותר מ-3% בתוך חמישה ימים.

פולקסווגן סוגרת מפעלים למשך שבועיים; איירבוס מפסיקה את הייצור בספרד וצרפת

מניות יצרניות המכוניות וחברות התעופה נסחרות בתנודיות רבה. בעקבות התפשטות מגפת הקורונה, חלק מהחברות מפסיקות זמנית חלק מפעילותן העסקית.

פולקסווגן עולה ב-0.5% לאחר שמוקדם יותר ירדה ב-3%. יצרנית המכוניות הודיעה כי תסגור את רוב מפעליה באירופה למשך שבועיים. פולקסווגן הזהירה מפני השפעות הקורונה על ההכנסות ב-2020. "המגפה מציבה בפנינו אתגרים תפעוליים וכלכליים שאנו לא מכירים", אמר הרברט דיס, יו"ר החברה. החברה דיווחה על עלייה של 4.5% במכירות מכוניות נוסעים ב-2019.

מניית איירבוס נופלת ב-6.2% לאחר שיצרנית המטוסים האירופית הודיעה על הפסקת פעילות הייצור בספרד ובצרפת בעקבות התפשטות מגפת הקורונה.

מניית רנו עולה ב-3.4% בבורסת פריז. החברה הודיעה על הפסקת פעילות הייצור בספרד בעקבות הוראות הרשויות המקומיות. מניית פז'ו נופלת ב-4%. עמנואל מקרון, נשיא צרפת, הבטיח חבילת סיוע של 50 מיליארד יורו לכלכלת צרפת.

מניית לופטהנזה עולה ב-0.6% לאחר שמוקדם יותר נפלה ב-7.3%. מניית אייר פראנס-KLM עולה ב-1.5%. איזיג'ט נופלת ב-6.3%. ריינאייר יורדת ב-3.2%. IAG, החברה האם של בריטיש ואיבריה, יורדת ב-4.9%.

ירידות קלות באסיה; סידני מתאוששת ומתחזקת ב-5.8%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות קלות לאחר שאתמול נפלו הבורסות בוול סטריט עד 12%. טוקיו ננעלה בעליות של 0.05%; הונג קונג יורדת ב-0.2%; שנחאי ננעלה בירידות של 0.3%; סיאול איבדה 2.5%. בורסת סידני ננעלה בעליות של 5.8% לאחר שאתמול קרסה ב-9.7%.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בעליות של יותר מ-3% לאחר שאתמול קרסו דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק ב-12%.

הין יורד ב-0.8% ל-106.67 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת יפן ל-10 שנים יורדת לרמה שלילית לאחר שאתמול עלתה לרמה חיובית.

הנפט נסחר בעליות לאחר שאתמול קרס מחיר הזהב השחור ב-9% בעקבות חשש לירידה חדה בביקוש. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-3.5% ל-29.7 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.7% ל-30.5 דולר לחבית.

הנפילות בוול סטריט חדות יותר מהשפל הגדול ב-1929

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות החדות ביותר מאז 1987 באחוזים והירידה החדה ביותר בהיסטוריה בנקודות במדד דאו ג'ונס. הירידות התחזקו אחרי שטראמפ אמר כי הממשל האמריקאי שוקל לאסור התאספות של יותר מ-10 אנשים - והשבית למעשה תעשיות שלמות במדינה. טראמפ גם אמר שנגיף הקורונה צפוי לפגוע בארה"ב עד אוגוסט לפחות.

בנוסף, השווקים הגיבו בירידות חדות בעקבות הורדת הריבית הדרמטית של הבנק הפדרלי, שעוררה חשש בקרב משקיעים מפני מיתון קרוב. כך, חמשת ימי המסחר עם הירידות החדות בהיסטוריה בנקודות נרשמו בגלל נגיף הקורונה.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-12.9% ואיבד 2,999 נקודות. זו הירידה השנייה הכי חדה בהיסטוריה במדד וחדה יותר מהירידות שנרשמו בימי השפל הגדול ב-1929. רק ביום שני השחור ב-1987 נרשמו ירידות חדות יותר; מדד S&P 500 נפל ב-12%; מדד נאסד"ק נפל ב-12.3% - הירידה הכי חדה בהיסטוריה במדד.

הירידות הגיעו בפתיחה ליותר מ-9% - והמסחר הופסק אוטומטית ל-15 דקות, כפי שקרה בשני ימי מסחר בשבוע שעבר.

מניות מגזר הספנות והתעופה ריכזו עניין על רקע הדיווחים על נוסעים נוספים בספינות שנדבקו בווירוס קורונה וירידה במספר הטיסות ברחבי העולם. מפעילת הספנות קרניבל איבדה 17%; נורוויג'ן קרוז ירדה ב-0.5% לאחר שנפלה בחדות.

מניית בואינג קרסה ב-24%. מניית אמריקן איירליינס ננעלה בעליות של 11.25%, לאחר שירדה בחדות בתחילת המסחר; יונייטד איירליינס איבדה 14.8%.

אפל נפלה ב-12.9%, כשלתחזית הרווח העגומה של החברה נוסף גם קנס של 1.1 מיליארד יורו שהטילו הרשויות בצרפת על ענקית הטכנולוגיה בגין הפרת חוקי הגבלים עסקיים בחוזים עם ספקים.

מיקרוסופט ירדה ב-14.3%; ענקיות הנפט אקסון מובייל ושברון נפלה ב-9.5% וב-16.5% בהתאמה; בנק ג'י.פי. מורגן איבד 15%.

פייסבוק נפלה ב-14.2%; טסלה איבדה 18.6% ונטפליקס ירדה ב-11.1%.

הנפט צנח מתחת ל-30 דולר לחבית; הזהב המשיך בירידות

מחירי הנפט נסגרו בנפילות של 8%, לאחר שירדו באמצע המסחר ביותר מ-10% בעקבות ציפיות לירידה בביקוש על רקע החרפת המאבק במגפת הקורונה בעולם. לכך מתווספת מלחמת מחיר הנפט שפתחה סעודיה בשבוע שעבר.

מחיר נפט מסוג טקסס מתוק נסגר בירידה של 8.6% למחיר של 29 דולר לחבית. מחיר נפט מסוג ברנט צנח ב-11% ל-30.12 דולר לחבית.

חברת המחקר IHS מרקיט מסרה כי אם מלחמת מחירי הנפט בין סעודיה לרוסיה תמשיך גם כאשר העולם יגלוש למיתון, בעולם יהיה עודף היצע של 800 מיליון עד 1.3 מיליארד חביות נפט.

מניית ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, ירדה בבורסת ריאד ב-3.1% למחיר של 27.8 ריאל. עם זאת, החברה מבטיחה כי למשקיעים כי תעמוד בתשלום דיווידנדים של 75 מיליארד דולר השנה.

הזהב, הנחשב בדרך כלל למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, המשיך לרדת, לאחר שירד בשבוע שעבר בסך הכל ב-9.3% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז ספטמבר 2011.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,506.7 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אירופה ננעלה בירידות; מניות הבנקים ויצרניות הרכב נפלו

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות לאחר שהורדת הריבית הדרמטית של הבנק הפדרלי גרמה למשקיעים לחשוש מפני משבר נוסף בסגנון המשבר ב-2008. פרנקפורט איבדה 5.3%; לונדון נחלשה ב-4%; פריז נפלה ב-5.7%; מילאנו איבדה 6.1% ומדריד נפלה ב-7.8%.

החששות הורידו את מניות מגזר המכוניות ומגזר הבנקאות. מניית פולקסווגן וב.מ.וו צללו ב-12.1% וב-11.7% בהתאמה; מניית קונטיננטל, יצרנית הצמיגים והמערכות לרכב הגרמנית, איבדה 6.6%; רנו הצרפתית קרסה ב-12.8%; פז'ו איבדה 7.2% ופיאט קרייזלר ירדה ב-14.4% בבורסת מילאנו.

במגזר הבנקאות, מניית דויטשה בנק נחלשה ב-3.9%; מניות הבנקים הצרפתים קרידו אגריקול, סוסייטה ג'נרל ו-BNP פאריבה צללו בעד 15%; הבנק הבריטי ברקליס נפל ב-13%; אוניקרדיט האיטלקית נחלשה ב-12.5%, והבנקים הספרדים - בנקו דה סבדל, בנקיה, ובנק סנטאנדר - ירדו בעד 14%.

מניות חברות התעופה הבריטיות קורסות

מניות חברות התעופה הבריטיות קורסות, לאחר שדונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, הוסיף ביום שבת האחרון את בריטניה להגבלות הטיסות שהוטלו על שאר אירופה. מניית איזיג'ט קורסת ב-31%; מניית ICA, החברה האם של בריטיש איירווייז נופלת ב-27.7%; מניית ריינאייר מאבדת 18.5%; מניית חברת התיירות הבריטית TUI קורסת ב-32%, והחברה ביקשה סיוע מממשלת בריטניה.

"פייננשל טיימס" דיווח כי מנכ"ל בריטיש איירווייז יפנה היום במכתב לראש הממשלה בוריס ג'ונסון ויציין בפניו כי מגזר התעופה זקוק לסיוע של 9 מיליארד דולר.

מניית אייר פראנס-KLM מאבדת 18.5%.

פרימארק סוגרת 20% מהחנויות; המניה יורדת ב-10%

AB foods, החברה האם של פרימארק, הודיעה כי היא סוגרת עד 20% מחנויותיה עד שממשלת בריטניה תתיר את פתיחתן. מניית החברה יורדת כעת ב-10.7%. החברה הודיעה כי סגירת החנויות תגרום לאובדן הכנסות של 190 מיליון ליש"ט בחודש הקרוב. AB foods ביטלה את תחזיות הרווח שלה ל-2020 בגלל אי ודאות בעקבות מגפת הקורונה.

החברה מסרה כי בשבועות האחרונים חלה ירידה ניכרת במכירות שהתגברה בימים האחרונים בעקבות ירידה בתנועת הלקוחות. החברה מקבלת 40% מהמוצרים הנמכרים ברשת פרימארק מסין ומסרה כי המפעלים בסין נפתחו מחדש והיא צופה מסחור מינימלי באספקה מסין.

החברה מסרה כי היא לא רואה השפעה מהותית של מגפת הקורונה על עסקי הסוכר שלה, רשתות השיווק ומוצרי החקלאות אך, הוסיפה כי היא לא צופה שתוכל לכסות על ההפסדים בגלל סגירת החנויות.

הייצור האמריקאי מתרסק: מדד אמפייר סטייט בשפל

הייצור האמריקאי התרסק במארס: מדד אמפייר סטייט שאומד את מגזר הייצור בארה"ב ומפורסם על ידי הבנק הפדרלי בניו יורק, רשם את הירידה החדה ביותר בהיסטוריה בנקודות. המדד ירד בין פברואר למארס ב-34.4 נקודות והגיע למינוס 21.5 נקודות במארס. הנתון נמוך בהרבה מתחזיות כלכלנים בסקר של אקונודיי שצפו שהוא יגיע ל-4.8 נקודות. זה הנתון הנמוך ביותר של המדד מאז המשבר הכלכלי ב-2009.

מדובר באחד מנתוני המקרו הראשונים שמצביעים על היקף הפגיעה בכלכלה האמריקאית, שעשויה להיות עמוקה ממה שחשבו עד כה. גם רכיבי המדד השונים, שכוללים הזמנות חדשות, משלוחים ותעסוקה, ירדו בשיעור חד מהמצופה והצביעו על ירידה באופטימיות גם לחצי השנה הקרובה.

למנוע את הקטסטרופה: "רוב חברות התעופה בעולם יקרסו עד מאי"

ענקית התיירות הבריטית-גרמנית TUI השביתה את רוב פעילותה עד להודעה חדשה, והפסיקה לשווק חבילות טיולים וקרוזים. TUI גם עצרה את פעילות בתי המלון שלה בשל החשש מנגיף קורונה. בהודעה מטעם החברה נכתב כי היא הגישה בקשה לסיוע ממשלתי.

"באווירה המשתנה במהירות, בטיחות ורווחת האורחים והעובדים שלנו בכל העולם נותרות הבסיס שלנו ולכן קבוצת TUI החליטה, בהתאם להנחיות הממשלתיות, להשהות את רוב פעילות התיירות עד להודעה חדשה", נכתב. עוד נכתב כי החברה מבטלת את התחזיות הפיננסיות ל-2020, שפורסמו ב-11 בפברואר, וכי במסגרת המצב הנוכחי החברה לא תפרסם תחזיות חדשות.

לכתבה המלאה

אסיה ננעלה בירידות; סידני איבדה 9.7%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות חדות על רקע הצעדים הדרמתיים שעליהם הכריז הבנק הפדרלי בארה"ב לתמיכה בכלכלה על רקע מגפת הקורונה. הבנק הודיע על  הורדת הריבית ל-0% והרחבה כמותית של 700 מיליארד דולר.

טוקיו ננעלה בירידות של 2.5%; הונג קונג איבדה 4%; סיאול נחלשה ב-3.2%; שנחאי ב-3.4%; סינגפור ב-3.8% ומומבאי איבדה 5.8%. בורסת סידני קורסת ב-9.7%, ומניות מגזר התיירות - בתי המלונות וחברות תעופה - מובילות את הירידות.

הין מזנק ב-1.6% ל-105.83 ין לדולר. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים יורדת ל-0.7%. התשואה על אג"ח ממשלת יפן לעשר שנים עולה מרמה שלילית ל-0.01%. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.615 דולר. הזהב יורד ב-0.7% ל-1,505 דולר לאונקייה.

בת"א - המדדים נופלים ב-7%, הדולר מזנק

מדד תא 35 נופל ב-7%. נזכיר כי מאחר שלא הופעל מנתק זרם בפתיחת המסחר, ירידה של 8% תפעיל את מנתק הזרם. מדד תא 125 יורד ב7.5% וכך גם מדד הבנקים. הדולר עולה ב-2%, ומחזור המסחר נמוך יחסית, 300 מיליון שקל.

נסיגה חדה בכלכלת סין

סין סבלה מנסיגה עמוקה יותר ממה שחזו אנליסטים בחודשיים הראשונים של השנה בעקבות סגירת מפעלים, חנויות ומסעדות ברחבי הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. הנתונים שפירסמה הלמ"ס של סין היום ממחישים את המשבר הקשה שיצר וירוס הקורונה ועלול להעיב בצורה דומה על יתר העולם.

התפוקה התעשייתית צנחה ב-13.5% בחודשים ינואר ופברואר לעומת שנה קודם לכן. המכירות הקמעוניות נפלו ב-20.5%. השקעה בנכסים קבועים (כמו מפעלים ובתים) נפלה ב-24.5%. שיעור האבטלה זינק לשיא של 6.2% בפברואר, כשהמגפה הגיעה לשיאה ורוב הכלכלה הושבתה. נתוני התמ"ג אינם ידועים, אולם לפי הערכות של כלכלני בלומברג, הוא נפל בינואר-פברואר ב-20%.

מסר של פאניקה לשווקים: ירידות חדות בחוזים העתידיים בוול סטריט

הודעת הבנק הפדרלי על הורדת הריבית ב-1% לרמה אפסית, בפעם השנייה בתוך שבועיים, משדרת מסר של פאניקה לשווקים ומורידה את החוזים העתידיים בוול סטריט בחדות עד לגבול ירידה במסחר בחוזים עתידיים של 5%. זאת, על רקע ההודעה של ניו יורק על סגירת בתי הספר במדינה ועל רקע מסיבת העיתונאים שערכו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וסגנו, מייק פנס, שבהם אמר טראמפ כי השווקים צריכים להיות "נלהבים" מהורדת הריבית החדה.

החוזים העתידיים על דאו ג'ונס יורדים עם פתיחת המסחר בהם ב-4.6%; החוזים העתידיים על S&P 500 יורדים ב-4.8%; החוזים העתידיים על נאסד"ק יורדים ב-4.6%. חששות המשקיעים כי ההכרח של הבנק הפדרלי להודיע באופן מיידי על הורדת ריבית כמה ימים בלבד לפני הפגישה המתוכננת של הבנק מסתירה פגיעה חמורה בכלכלת ארה"ב.

יותר מהפד: הבנק המרכזי של ניו זילנד הוריד את הריבית מ-1% ל-0.25%

הבנק המרכזי של ניו זילנד חתך את הריבית ב-0.75% ל-0.25%, במהלך חירום, במטרה לבלום את הנזק שממיט וירוס קורונה על כלכלת ניו זילנד. "רמת הריבית תישאר ב-0.25% לפחות שנה", אמר הבנק בהודעתו. במקרה שתידרש פעולה נוספת לתמרץ את הכלכלה, רכישת אג"ח על ידי הבנק תהיה עדיפה על הורדת ריבית נוספת.

הבנק המרכזי של מדינת האיים אמר כי ממשלת ניו זילנד יצאה למהלכים של תמריצים כלכליים, כדי לרכך את ההשפעות הקשות של המגפה על הכלכלה. "הביקוש למוצרים ושירותים בניו זילנד ייפגע, וכך גם התפוקה המקומית", הודיע הבנק. כמו כן, צפויות ההשקעה והצריכה להיפגע לתקופה ממושכת בזמן שהמגפה מתפשטת.

ניו זילנד דורשת מרוב הנוסעים המגיעים מחוץ לגבולותיה להיכנס לבידוד של 14 יום. במדינה דווח על שמונה מקרים של קורונה בלבד, ללא מתים.

ירידות במזה"ת; איחוד האמירויות הכריז על חבילת תמריצים

המסחר בבורסות המזרח התיכון ננעל בירידות, לאחר שביום שישי זינקו בורסות אירופה וארה"ב בעקבות הכרזות הממשלות והבנקים המרכזיים על חבילות תמריצים לכלכלה, כדי למתן את השפעות וירוס קורונה.

מדד EGX 30 בבורסת קהיר ירד ב-9%. מדד תאדאוול בבורסת ריאד, סעודיה ירד ב-1.1%; מדד ADX בבורסת איחוד האמירויות ירד ב-1.8%. בורסת דובאי ירדה ב-3%.

איחוד האמירויות הודיע על חבילת תמריצים לכלכלה בשווי 100 מיליארד דירהם (27 מיליארד דולר). החבילה כוללת הלוואות בריבית נמוכה בשווי 50 מיליארד דירהם. בנוסף, הבנקים יורשו להוריד את רמות הרזרבות שהם מחזיקים, מה שיזרים לכלכלה 50 מיליארד דירהם נוספים.

הבנק המרכזי של סעודיה הודיע בשבוע שעבר על חבילת תמריצים בשווי 50 מיליארד ריאל סעודי (13.3 מיליארד דולר) לתמיכה במגזר הפרטי. מצרים הודיעה כי תקצה תקציב של 100 מיליארד לירות מצריות (6.4 מיליארד דולר) למאבק בווירוס קורונה.

ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה ירדה ב-1% לשפל של 29 ריאל למניה. החברה מתכננת קיצוץ בהשקעות ההון ב-2020 על רקע הירידה ברווחים. ארמקו מסרה כי השקעות ההון ב-2020 יסתכמו ב-30-25 מיליארד דולר לעומת תוכניות קודמות להשקעה של 40-35 מיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker