טראמפ הקפיץ את וול סטריט ב-9% - היום הטוב מאז 2008

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חזית הבורסה של ניו יורק השבועצילום: Mark Lennihan/אי־פי
עדכונים

טראמפ הקפיץ את וול סטריט ב-9% - היום הטוב מ-2008

יום לאחר שרשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז 1987, התאוששו בורסות וול סטריט עם הזינוק היומי החד ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008. זאת לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הכריז הערב על מצב חירום לאומי בארה"ב, והרגיע בכך חששות כי הממשל האמריקאי לא נוקט בצעדים הנדרשים כדי לבלום את התפשטות מגפת הקורונה. הדולר מתחזק בעולם זה היום הרביעי ברציפות, ותשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב טיפסה חזרה ל-1%.

מדד S&P 500 נסק היום ב-9.2% - היום הטוב ביותר מאז 2008 - אולם עדיין צנח בסיכום שבועי ב-8.8% לאחר שרשם אתמול (ה') את הנפילה היומית החדה ביותר מאז 19 באוקטובר 1987. מדד דאו ג'ונס קפץ היום ב-9.4% אולם צלל ב-10.4% השבוע. מדד נאסד"ק זינק ב-9.3% היום אך נפל ב-8.2% בסיכום שבועי. עבור שלושת המדדים הזינוק היום היה החד ביותר מאז אוקטובר 2008.

העליות בוול סטריט היום באו לאחר שאתמול רשמו המדדים את הנפילה היומית החדה ביותר מאז המפולת של יום שני השחור ב-1987, ונכנסו לשוק דובי - כלומר נפילה של יותר מ-20% מהשיא - בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי העולמי.

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 הצטרפו ביום חמישי למדד דאו ג'ונס ונכנסו לשוק דובי, לאחר שהשלימו נפילות של יותר מ-20% מהשיאים שאליהם טיפסו בחודש שעבר. שוק דובי בבורסות וול סטריט בישר בעבר על תקופות מיתון כלכלי בארה"ב, ובכלל זה המפולת של 1929 שקדמה לשפל הכלכלי הגדול, או השוק הדובי האחרון שהחל ב-2007 ובישר על המשבר הפיננסי העולמי.

בעקבות כניסתה אתמול לשוק דובי, וול סטריט גם קטעה את השוק הפרי (bull market) הארוך ביותר בתולדותיה שנמשך לא פחות מ-11 שנים, ואשר במהלכו נסק מדד S&P 500 ביותר מ-300%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.2% מעל לרמה של 1%. בתחילת השבוע צללה התשואה לשפל של פחות מ-0.4%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-1.3% ונמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מאז 2016.

מניית אפל זינקה ב-12% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית אייפון פתחה מחדש את כל חנויותיה בסין, על רקע דעיכת התפרצות נגיף הקורונה במדינה. ביום חמישי צללה מניית אפל בקרוב ל-10%.

טראמפ הכריז על מצב חירום בארה"ב: צפו במסיבת העיתונאים

הנשיא דונלד טראמפ הכריז היום בוושינגטון על מצב חירום לאומי בארה"ב בשל התפרצות נגיף הקורונה, וסלל בכך את הדרך להזרמת סיוע פדרלי רב יותר למאבק נגד המחלה בה נדבקו כמעט 140 אלף בני אדם ואשר גרמה למותם של מעל 5,000 בני אדם ברחבי העולם.

ההכרזה על מצב חירום בארה"ב, על פי חוק סטאפורד שנחקק ב-1988 כדי לסייע להתמודד עם אסונות טבע, תאפשר להקצות עשרות מיליארדי דולרים במשאבים הפדרליים למדינות ולרשויות מקומיות במקרה של אסון טבע.

הסיוע, שלדברי טראמפ יגיע להיקף של עד 50 מיליארד דולר, יועבר דרך הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA).

טראמפ נתון ללחץ גובר לנקוט בצעדים בזמן שמושלים וראשי ערים ברחבי ארה"ב מגבירים את מאמציהם להגביל את התפשטות הנגיף, וסוגרים בתי ספר ומבטלים אירועים ציבוריים.

הנפט סגר השבוע הגרוע מ-2008 - צלל ב-23%

מחיר הנפט נסגר בעליות קלות בניו יורק אולם סגר את השבוע הגרוע ביותר מאז דצמבר 2008 בצל חששות מנפילה בביקוש לנפט עקב התפשטות נגיף הקורונה בעולם, לצד הגדלת תפוקת הנפט של רוסיה וערב הסעודית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 31.73 דולר לחבית, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי צלל מחיר הנפט ב-23%.

הזהב כבר לא מקלט? סגר השבוע הגרוע מאז 2011

מחיר הזהב, הנחשב בדרך כלל למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, צלל השבוע יחד עם שאר השווקים - בניגוד להרגלו - בדרכו לנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה משמונה שנים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,516.7 דולר לאונקייה, נפילה של 4.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי צנח מחיר הזהב ב-9.3% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז ספטמבר 2011.

נפילת מחיר המתכת היקרה, הנקוב בדולרים, נרשמה השבוע על רקע התחזקות הדולר בעולם, שהפכה את הזהב ליקר יותר עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים. סיבה נוספת לצניחת מחיר הזהב השבוע היתה מכירות שביצעו משקיעים לצורך כיסוי הפסדים בשווקים אחרים.

"נראה כי המשקיעים מכרו זהב כדי לכסות הפסדים במקומות אחרים", כתבה קרוליין ביין, כלכלנית הסחורות הראשית של חברות קפיטל אקונומיקס, בדו"ח למשקיעים. "הנזילות בשוק הזהב מספיקה ולכן מכירת החזקות זהב נעשית במהירות ובקלות יחסית כדי לגייס מזומן בעת הצורך".

אירופה סגרה השבוע הגרוע מ-2008 - נפילות של 19%

יום לאחר שרשמו את הנפילה היומית החדה מעולם, בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע תמריצים חדשים לכלכלת היבשת הכורעת תחת נטל מגפת הקורונה. מניות חברות התעופה, חומרי הגלם, יצרניות הרכב והתשתיות הובילו את העליות היום.

בתחילת יום המסחר נסקו המדדים האירופים בקרוב ל-9% אולם בהמשך מחקו כמעט את כל העליות בצל דיווחים לפיהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכוון להכריז הערב על מצב חירום לאומי.

בסיכום שבועי, בורסות אירופה סגרו את השבוע הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי העולם, על רקע התגברות הספקות לגבי יעילות הצעדים שבהן נוקטות מדינות ברחבי העולם כדי לבלום את התפשטות מגפת הקורונה.

בורסת לונדון, שרשמה ביום חמישי את הנפילה היומית החדה ביותר מאז יום שני השחור ב-1987, התאוששה היום ב-2.5%. בורסת פרנקפורט, שזינקה במהלך המסחר היום ב-9%, נסגרה לבסוף בעלייה של 0.8%. בורסת פריז הוסיפה 1.8%.

בורסת מילאנו זינקה היום ביותר מ-7% לאחר שצללה בקרוב ל-17% ביום חמישי - היום הגרוע ביותר בתולדותיה. בורסת מדריד נסגרה בעלייה של 3.7% לאחר שצנחה ב-14% אתמול. העליות החדות היום בשוקי המניות של איטליה וספרד נרשמו על רקע הודעת הרשויות בשתי המדינות וכן בבריטניה על איסור על מכירה בשורט של מניות של חברות איטלקיות וספרדיות.

מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסגר היום בעלייה של 1.4% לאחר שכבר קפץ ב-8.8% במהלך יום המסחר - והיה בדרכו לזינוק היומי החד ביותר מאז מאי 2010 - לאחר שגרמניה הודיעה כי תעמיד הלוואות של מאות מיליארדי דולרים כדי לסייע לעסקים לצלוח את משבר הקורונה, והנציבות האירופית נתנה אור ירוק למדינות גוש היורו לפרוץ את גבולות תקציביהן כדי לממן צעדים להקלת נזקי הנגיף לכלכלה.

בסיכום שבועי נפל מדד סטוקס 600 האירופי בכמעט 18.5% - השבוע הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2008 בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

היורו נחלש כעת מול הדולר ב-1% לשער של 1.107 דולר ליורו, והליש"ט צונחת ב-1.8% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2348 דולר לליש"ט.

הבנק המרכזי של סין יזרים 79 מיליארד דולר לשווקים

הבנק המרכזי של סין הודיע כי יוריד את כמות המזומנים שהבנקים צריכים לשמור כרזרבות, ובך מזרים מזומנים לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. הבנק המרכזי מוריד את יחס הרזרבות שהבנקים המסחריים צריכים לשמור ב-1%-0.5% לעומת הרמה הנוכחית, כך נמסר באתר האינטרנט של הבנק. בסך הכל, המהלך ישחרר לשווקים נזילות בסך 550 מיליארד יואן (79 מיליארד דולר).

הבנק המרכזי יבדוק את איכות ההלוואות של בנקים מסחריים לעסקים ב-2019, ורק בנק שיעבור את הבדיקה יהיה זכאי להורדת יחס הרזרבות. הבנק המרכזי מסר כי המהלך יוריד את הריבית שהבנקים צריכים לשלם ב-2020 ב-8.5 מיליארד יואן. המהלך ייכנס לתוקף ב-16 במארס.

הבנק המרכזי של נורווגיה מוריד את הריבית ב-0.5%

במהלך חירום, הבנק המרכזי של נורווגיה מוריד את הריבית ב-0.5% ומאותת כי יתווספו לכך תמריצים נוספים. כלכלת נורווגיה מבוססת על נפט שמחירו ירד לשפל של כ-30 דולר לחבית.

"הורדת הריבית לא תמנע את השפעות מגפת הקורונה על כלכלת נורווגיה, אך היא יכולה למתן את ההשפעות על תחומים חיוניים כמו רמצת האבטלה", מסר היום הבנק. מטבע הקרונה הנורווגית, שנחלשה משמעותית בשבוע האחרון, התאושש ועלה ב-1.6% מול היורו - עם זאת הוא עדיין ברמות שפל היסטוריות.

הורדת הריבית מצטרפת לשורה של מהלכים של בנקים מרכזיים בעולם. הבנק הפדרלי הוריד את הריבית ב-3 במארס ב-0.5%. הבנק המרכזי של אירופה הוסיף נזילות לשווקים. כך גם הבנק המרכזי של שוודיה, שהוסיף נזילות לשווקים בצורה של הלוואות לבנקים המסחריים.

אסיה נופלת

בורסות אסיה ננעלו בירידות של עד 4% לאחר קריסת בורסות אירופה ו-וול סטריט אמש. בבורסת טוקיו נפל מדד ניקיי ב-6% לאחר שרשם ירידות של 10%, בעקבות נפילות של כ-10% במדדי וול סטריט אמש. ארה"ב נכנסה רשמית לשוק דובי, מה שמגדיל את הסיכויים למיתון כלכלי ל-80%.

טרודו ואשתו סופי באוטווה, בספטמברצילום: Patrick Doyle/רויטרס

בלילה הודיע ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו כי ייכנס לבידוד של 14 יום בעקבות הידבקות אשתו, סופי טרודו, בקורונה. החוזים על מדדי וול סטריט מראים כעת סימנים לעליות של 4%.

בתאילנד, אינדונזיה ודרום קוריאה הופסק המסחר וחודש. בורסת סיאול ירדה ב-3.3%; הונג קונג ירדה ב-1.1%; סידני עלתה ב-4.4%; סין (מדד CSI 300) ירדה ב-1.2%; מומבאי עלתה ב-4%. טוקיו השלימה נפילה של 29% תוך חודש.

בשוק המט"ח תנודות חדות. הין יורד ב-1.7% ל-106.42 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-1% ל-0.63 דולר. הוון הדרום קוריאני יורד ב-1% ל-1,219 וון לדולר.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-5.1% ל-33.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-5.8% ל-35.1 דולר לחבית. הזהב יורד ב-0.9% ל-1,576.4 דולר לאונקייה.

הירידות החדות בוול סטריט מאז 1987

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות חדות על רקע בהלת הקורונה וחוסר ההסכמה בין טראמפ לקונגרס האמריקאי על אישור חבילת תמריצים למשק.

מדד  דאו ג'ונס  צנח ב-10% ואיבד יותר מ-2,300 נקודות - הירידה היומית בנקודות החדה בהיסטוריה והירידה החדה ביותר באחוזים מאז יום שני השחור ב-1987;  S&P 500  נפל ב-9.5%;   נאסד"ק  איבד מערכו 9.4%. מדד נאסד"ק ו-S&P 500 נכנסו לשוק דובי. בורסות אירופה רשמו היום את הירידות החדות בהיסטוריה במסחר ביבשת. מניית בואינג נפלה ב-18%. הבורסה בברזיל צנחה ביותר מ-15%.

המסחר הופסק בפתיחתו באופן אוטומטי אחרי שירד ב-7%. אחרי 15 דקות הוא חודש - והירידות התגברו.

בהמשך התחייב הבנק הפדרלי להרחיב את התוכנית לרכישת אג"ח והוא מזרים למעשה מיליארדי דולרים לשוק. בנוסף, מתגברות ההערכות שהבנק הפדרלי יוריד ב-18 במארס את הריבית במשק ל-0%. לפי הודעת הבנק הפדרלי, הוא יזרים 500 מיליארד דולר בהלוואות קצרות טווח לשוק. ואולם אחרי כמה דקות חזרו המדדים המובילים לרשום ירידות חדות.

טראמפ הודיע אמש על שורה של צעדים למאבק בהתפשטות מגפת הקורונה, הראשון איסור על כניסת זרים מאירופה לארה"ב במשך חודש. בנוסף הנשיא הכריז על מתן הלוואות בריבית נמוכה לעסקים שנפגעו מהמגפה וקרא לקונגרס לאשר חקיקה להטבות מס למעסיקים. ואולם בית הנבחרים שנמצא בשליטה דמוקרטית הגיש הצעה משלו - וטראמפ אמר שהוא מתנגד לה.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל ירד ב-4.5% ל-31.5 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה במאי יורד ב-8.6% ל-32.7 דולר לחבית.

הליש"ט נחלשת ב-1.6% מול הדולר. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער המטבע מול מטבעות שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב, ביניהם הין, דולר ויורו, עולה ב-0.85%. היורו יורד מול הדולר ב-0.7% ל-1.1172 דולר ליורו.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה אחרי הודעת הבנק הפדרלי ל-0.886%, אחרי שמוקדם יותר ירדה התשואה בשיעור חד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker