הפעילות העסקית בארה"ב התכווצה בראשונה מ-2013; נאסד"ק צנח ב-1.8%

הזהב סגר השבוע הטוב מיוני - קפץ ב-4% לשיא של שבע שנים ■ תשואת האג"ח האמריקאיות ל-30 שנה ברמתה הנמוכה מעולם ■ סגירה שלילית בבורסות אירופה ואסיה בצל התפשטות וירוס הקורונה מחוץ לסין ■ הנפט נסוג משיא של ארבעה שבועות - אך סגר שבוע שני של עליות

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות הקורונה הפילו את וול סטריט; נאסד"ק צנח ב-1.8%

בורסות וול סטריט צנחו בדרכן לירידה שבועית ראשונה מאז ינואר, על רקע גידול במספר הנדבקים בוירוס הקורונה מחוץ לגבולות סין, ולאחר שהפעילות העסקית בארה"ב התכווצה בראשונה מאז 2013 בצל ההתפרצות.

מדד נאסד"ק נפל ב-1.8% בדרכו לירידה שבועית של 1.6%; מדד S&P 500 נסוג ב-1.1% ואיבד 1.3% בסיכום שבועי - ירידה שבועית ראשונה מזה שלושה שבועות; מדד דאו ג'ונס איבד 0.8% - ירידה חמישית בששת ימי המסחר האחרונים - ונסגר מתחת לרמה של 29,000 נקודות. בסיכום שבועי איבד מדד מניות הבלו צ'יפ 1.4%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט נסוג - אך סגר שבוע שני של עליות

מחיר הנפט נסוג משיא של כמעט ארבעה שבועות לאחר שגידול במספר הנדבקים בוירוס הקורונה מחוץ לגבולות סין, הגביר את החששות מפני פגיעה בביקוש האנרגיה העולמי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 53.38 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט בניו יורק ב-2% - שבוע שני ברציפות של עליות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגר במחיר של 58.5 דולר לחבית, ירידה של 1.4%, בבורסת ICE בלונדון, אולם טיפס ב-2.1% בסיכום שבועי בדרכו לשבוע חיובי שני ברצף.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב סגר השבוע הטוב מיוני; קפץ ב-4%

מחיר הזהב קפץ בדרכו לזינוק השבועי החד מאז יוני, לאחר שגידול במספר הנדבקים בוירוס הקורונה מחוץ לגבולות סין, הגביר את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,648.8 דולר לאונקייה, עלייה של 1.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הזהב ב-3.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות; היורו והליש"ט מתחזקים

בורסות אירופה נסגרו בירידות לאחר שגידול במספר הנדבקים בוירוס הקורונה מחוץ לגבולות סין, שב ועורר חששות מפני השלכות ההתפרצות על הכלכלה העולמית.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז איבדה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.5%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.0855 דולר ליורו, והליש"ט מוסיף 0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2967 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תשואת האג"ח האמריקאיות ל-30 שנה ברמתה הנמוכה מעולם

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-30 שנה נפלה לרמתה הנמוכה מעולם, לאחר שהפעילות העסקית בארה"ב התכווצה בפעם הראשונה מאז 2013 ועל רקע גידול במספר הנדבקים בוירוס הקורונה מחוץ לגבולות סין.

התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-30 שנה נופלת ב-0.07% לרמה של 1.89%, ומשלימה בכך נפילה של כ-0.5% מתחילת השנה. התשואה על האג"ח ל-10 שנים צונחת ב-0.06% לרמה של 1.46% - זו הפעם הראשונה מאז ספטמבר שהתשואה על אג"ח אלו נסוגה מתחת ל-1.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפעילות העסקית בארה"ב התכווצה בראשונה מ-2013

הפעילות העסקית בארה"ב התכווצה בפברואר בפעם הראשונה מאז שנת 2013 לאחר התפרצות וירוס הקורונה גרמה לשיבושים בשרשראות הפצה ולחברות לדחות הזמנות חדשות - עדות לכך שההתפרצות מתחילה לפגוע בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד מנהלי הרכש של מגזרי הייצור והשירותים בארה"ב נפל החודש לרמה של 49.6 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2013, לעומת רמה של 53.3 נקודות בינואר, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד נמוך מ-50 נקודות מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף צמיחה.

הירידה "נבעה בין השאר מהתפרצות וירוס הקורונה, ובאה לידי ביטוי בהיחלשות הביקוש לרוחב מגזרים כמו נסיעות ותיירות, וכן נפילה ביצוא ושיבושים בשרשראות הפצה", אמר כלכלן IHS מרקיט, כריס ויליאמסון, בעת פרסום הנתונים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בירידות; הונג קונג איבדה 1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים על רקע דיווחים על התרבות מקרי החולים בווירוס קורונה מחוץ לסין. טוקיו ירדה ב-0.4%; הונג קונג נחלשה ב-1%; שנחאי עלתה ב-0.3%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול איבדה 1.4% וסידני נחלשה ב-0.3%.

הין עולה ב-0.3% ל-111.72 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.49%. הוון הקוריאני יורד ב-0.9% ל-1,209.15 וון לדולר בעקבות דיווח על 52 אנשים נוספים שנדבקו בווירוס קורונה, ובעקבות נתונים ראשוניים המעידים על נפילה ביצוא מדרום קוריאה בפברואר.

הנפט נסחר בירידות חדות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.6% ל-53 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.7% ל-58.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחירי הזהב והנפט המשיכו בעליות

מחיר הזהב טיפס זה היום השישי ברציפות ונסגר בשיא של שבע שנים; המשקיעים ממשיכים לחפש מקלט במתכת היקרה בצל חששות מהשלכות התפרצות נגיף קורונה. 

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,622.6 דולר לאונקייה, לאחר עלייה של 0.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הנפט בניו יורק המשיך לעלות, על רקע דיווחים על ירידה נוספת בתפוקת הנפט של לוב, והאטה בקצב התפשטות נגיף קורונה אשר סייעה להרגיע את החששות מפני פגיעה בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 53.78 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 29 בינואר, לאחר עלייה של 0.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בירידות; מניות חברות הטכונלוגיה נחלשו

המסחר בוול סטריט מתנהל במגמה שלילית, לאחר שהמדדים שברו אמש שיאים. העליה במספר מקרי המוות מווירוס קורונה ממשיכה להרתיע את המשקיעים, וירידות במניות ענקיות הטכנולוגיה, כמו מיקרוסופט ואפל, בנוסף להיחלשות אינטל ו-UnitedHealth, גררו את הממדים מטה. 

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%; מדד S&P 500 נחלש ב-0.5% ומדד נאסד"ק איבד 0.7%. 

בגזרת המט"ח, נראה כי המשקיעים ממשיכים עם הבריחה אל עבר הדולר הבטוח. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחרי שער הדולר מול מטבעותיהן של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, עולה נכון לשעה 23:00 בכ-2%. הין היפני נחלש מול הדולר ב-0.6% לשער של 112.07 ין לדולר. 

מניית אי טרייד קפצה ב-22%, בעקבות הפרסום כי . מורגן סטנלי נחלשה ב-4.6%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בירידות; חברות התעופה והספנות מזהירות מסכנות הקורונה

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים - למרות ההאטה בקצב התפשטות הקורונה - על רקע אזהרות רווח שפירסמו מספר חברות. 

לונדון התנדנדה ולבסוף ננעלה בירידה של 0.3%; פרנקפורט איבדה 0.9% ופריז נחלשה ב-0.8%.

מניית אייר פראנס-KLM צנחה בפריז ב-3% אחרי שהחברה דיווחה על ירידה ברווח ב-2019, והזהירה מפני השפעות שליליות על תוצאותיה ברבעון הנוכחי בגלל ביטול הטיסות שגרם וירוס הקורונה. החברה דיווחה היום על רווח נקי של 290 מיליון יורו ב-2019, ירידה של 130 מיליון יורו לעומת 2018. החברה דיווחה גם על ירידה של 19% ברווח התפעולי, ועל עלייה בהכנסות ל-27.19 מיליארד יורו. החברה אמרה גם שהיא צופה ירידה של 150-200 מיליון יורו ברווח התפעולי בגלל הקורונה.

חברת הספנות הדנית מירסק, דיווחה היום על תוצאות חלשות מהמצופה לרבעון הרביעי של 2019, ורשמה בו הפסד של 72 מיליון דולר, לעומת רווח של 46 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2018. החברה הזהירה מפני פגיעה אפשרית בתוצאות שלה ב-2020 בגלל בהלת הקורונה ושיתוק ההובלה הימית לסין.

בתחום המקרו, חברת המחקר הגרמנית GFK אמרה היום כי צפויה ירידה בביטחון הצרכנים המדינה במארס על רקע האי ודאות העולמית. החברה צופה ירידה במדד ביטחון הצרכנים בחודש הבא ל-9.8 נקודות במארס, לעומת 9.9 נקודות בפברואר. ביום שישי פורסם כי כלכלת גרמניה צמחה ברבעון הרביעי של 2019 ב-0%, ירידה בהוצאות הצרכנים עשויה להוביל את גרמניה לצמיחה שלילית ולגידול בחששות ממיתון בכלכלה הגדולה באירופה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המכירות הקמעונאיות בבריטניה עלו בקצב הגבוה ביותר מאז מארס

המכירות הקמעונאיות בבריטניה עלו בינואר ב-0.9% לעומת החודש הקודם - הצמיחה הגבוהה ביותר מאז מארס 2019, לפי המשרד הלאומי לסטטיסטיקה במדינה. 

המכירות נתרמו מ"צמיחה בינונית" בתחום המזון, הטקסטיל וההנעלה. עם זאת, העליה במחירי הדלק במדינה הובילה לירידה במכירות בתחום, לפי המשרד. 

סמואל טומבס, כלכלן ראשי ב-Pantheon Macroeconomics לענייני בריטניה, אמר כי סיומה של האי-בהירות סביב הבחירות בדצמבר תרמה לעליה במכירות.

לפי נתונים של קונסורציום הקמעונאות הבריטי מחודש ינואר, 2019 הייתה השנה המתועדת הגרועה ביותר למגזר הקמעונאי בבריטניה - עם ירידה ראשונה בסך המכירות לאחר 24 שנים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שנחאי זינקה ב-1.8%; ירידה חדה בנדבקים בקורונה בסין

הבנק המרכזי בסין הודיע היום (חמישי) כצפוי על הורדת הריבית להלוואות, בניסיון להתמודד עם השלכות וירוס הקורונה. ההודעה התפרסמה ימים ספורים אחרי שהודיע על הורדת הריבית ל-3.15%. ואולם אנליסטים סוברים כי הצעדים של הבנק אינם מספיקים והבורסות ביבשת הציגו מגמות הפוכות, אך בשנחאי נרשמו עליות חדות. בנוסף, דווח היום בסין על ירידה חדה במספר הנדבקים בקורונה, בעוד ביפן דווח על 2 נוסעים מספינת דיאמונד פרינסס שחלו ומתו מהנגיף.

טוקיו עלתה ב-0.3%; שנחאי זינקה ב-1.8%; הונג קונג ירדה ב-0.3%; סיאול ירדה ב-0.7%; סידני עלתה ב-0.25%. בשוק המט"ח, הדולר עולה ב-0.3% מול הין ונסחר בשער של 111.67 ין לדולר.

לנובו פירסמה היום אח תוצאותיה לרבעון השלישי של שנת הכספים של החברה, שהיו טובים מתחזיות הכלכלנים. החברה דיווחה על רווח נקי של 258 מיליון דולר – עלייה של 11% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. תחזיות הכלכלנים בסקר של פאקט-סט היו לרווח נקי של 217 מיליון דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט נסגרה בשיא; גרופון צללה ב-44%

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא על רקע כי סין מתכננת תמריצים למגזרים שנפגעו מהתפרצות וירוס הקורונה, ובעקבות נתוני מקרו כלכליים איתנים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.9% ונסגר בשיא זה היום השני ברציפות; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.4% - עלייה ראשונה מזה ארבעה ימים; מדד S&P 500 הוסיף 0.5% ונסגר בשיא.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה השלימה זינוק דו-יומי של כמעט 15%, לאחר שבית ההשקעות פייפר סנדלר העלה את מחיר היעד למניה ל-928 דולר - מחיר היעד קצר הטווח הגבוה ביותר מבין האנליסטים המרכזיים בוול סטריט.

מניית גרופון צללה ב-44% לאחר שדיווחה על תוצאות כספיות גרועות באופן ניכר מתחזיות האנליסטים, והודיעה על כוונתה לבצע פיצול מניות הפוך (reverse stock-split).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט קפץ לשיא של שלושה שבועות

מחיר הנפט נסגר בניו יורק ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שלושה שבועות, על רקע דיווחים על ירידה נוספת בתפוקת הנפט של לוב, והאטה בקצב התפשטות נגיף הקורונה אשר סייעה להרגיע את החששות מפני פגיעה בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 53.29 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-29 בינואר, לאחר עלייה של 2.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב טיפס יום חמישי ברצף; נסגר בשיא של שבע שנים

מחיר הזהב טיפס זה היום החמישי ברציפות ונסגר בשיא של שבע שנים, לאחר שמשקיעים המשיכו לחפש מקלט במתכת היקרה בצל חששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,611.8 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-21 במארס 2013, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק הפדרלי: למרות הסיכונים, המדיניות הנוכחית תתאים לזמן מה

בכירי הבנק הפדרלי העריכו כי חל שיפור רב מהצפוי במצב כלכלת ארה"ב בשלהי ינואר, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי (FOMC) שהתקיימה ב-28 וב-29 בינואר. הסיכונים לתחזית היו פחות חמורים מכפי שנראו בישיבה הקודמת באמצע דצמבר.

מקבלי ההחלטות בפד גם העריכו כי המדיניות המוניטרית הנוכחית תהיה מתאימה "למשך זמן מה".

"המשתתפים דנו בכיצד שימור המדיניות הנוכחית לזמן מה עשוי לסייע לתמוך בפעילות הכלכלית ובתעסוקה בארה"ב אל מול התפתחויות גלובליות שמכבידות על החלטות על הוצאות".

בדיונים בישיבה הועלו חששות לגבי האיום הכרוך בהתפרצות וירוס הקורונה בסין, וכן לגבי מתיחות במזרח התיכון. עם זאת, בעת הישיבה היה עדיין מידע מוגבל על התפרצות הקורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בשיא; היורו בשפל של 3 שנים

בורסות אירופה נסגרו בשיא על רקע התאוששות מניות ההיי-טק מהנפילות שרשמו אתמול, ובעקבות דו"חות כספיים חזקים של פומה ודויטשה טלקום.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.8%; פריז הוסיפה 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.8% ונסגר בשיא לאחר ירידה של 0.4% שרשם אתמול בעקבות אזהרת הקורונה של אפל.

הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.2934 דולר לליש"ט; היורו נסחר ללא שינוי מול הדולר, ברמה של 1.0794 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר נסוג לשפל של שלוש שנים מול המטבע האמריקאי.

מניית פומה זינקה ב-11% בבורסת פרנקפורט לאחר שחברת בגדי הספורט הגרמנית דיווחה על רווח ומכירות שעלו על תחזיות האנליסטים, והגדילה את הדיווידנד למשקיעים.

מניית דויטשה טלקום קפצה בכ-4% במסחר בפרנקפורט לאחר שחברת הטלקום הגרמנית דיווחה על זינוק של 78% ברווחיה השנתיים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היתרי הבנייה בארה"ב בשיא של 13 שנים

התחלות הבנייה בארה"ב נפלו ב-3.6% בינואר, אולם היתרי הבנייה טיפסו לרמתם הגבוהה מאז 2007, משרד המסחר האמריקאי.

התלות הבנייה נסוגו בחודש שעבר לקצב שנתי של 1.57 מיליון יחידות, לאחר קצב של 1.63 מיליון בחודש הקודם שהיה שיא של 13 שנים. כלכלנים צפו ירידה חדה יותר בהתחלות הבנייה לקצב שנתי של 1.43 מיליון יחידות.

היתרי הבנייה זינקו ב-9.2% בינואר לקצב שנתי של 1.55 מיליון, הגבוה ביותר מאז מארס 2007.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחירים הסיטונאים בארה"ב בזינוק החד זה 15 חודשים

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס בינואר ב-0.5% לעומת החודש הקודם, הזינוק החד ביותר מזה 15 חודשים, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.2%.

לעומת ינואר 2019 טיפס המדד ב-2.1%, העלייה החדה ביותר מאז מאי, לאחר עלייה שנתית של 1.3% בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 1.6%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ב-0.4%, העלייה החדה מאז אפריל, לאחר עלייה של 0.2% בדצמבר. לעומת ינואר 2019 טיפס מדד הליבה ב-1.5%, ללא שינוי לעומת העלייה שרשם ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הייצוא מגרמניה לבריטניה נפל לרמה הנמוכה ביותר מאז 2013

התפתחות מעניינת ביחסי הסחר בין בריטניה והאיחוד האירופי: הייצוא הגרמני לבריטניה נפל ב-2019 ב-4.2%, והסתכם ב-78.7 מיליארד ליש"ט - הרמה הנמוכה ביותר מאז 2013. זוהי השנה הרביעית ברציפות בה חלה ירידה בייצוא לבריטניה מגרמניה.

במקביל לירידה בייצוא לבריטניה, הלקוחה החמישית בגודלה של גרמניה, כלל הייצוא של גרמניה עלה ב-0.8% בהשוואה ל-2018, והגיע לשיא. 

ברויטרס נכתב כי הליש"ט החלש הוריד את הביקוש, וכי האי-ודאות סביב הרגלוציות שייכנסו לתוקף לאחר הברקזיט הפריעו לשרשרת האספקה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה נסגרה בעליות; הקורונה לא הפיל את הייצוא היפני כפי שנחזה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, לאחר שנתוני הייצוא לינואר שפורסמו היום (ד') ביפן לא היו חמורים כפי שסברו אנליסטים. בנוסף, עוד ועוד מפעלים בסין חוזרים לפעילות בעוד שנרשמת ירידה במספר החולים החדשים בווירוס קורונה במדינה.

טוקיו עלתה ב-0.9%; הונג קונג הוסיפה לערכה 0.4%; שנחאי נחלשה ב-0.3%; סיאול התחזקה ב-0.1%; סידני עלתה ב-0.4%. בשוק המט"ח, הדולר מתחזק מול הין ב-0.15% ונסחר תמורת 110.04 ין.

לפי נתוני משרד האוצר היפני, היצוא מהמדינה ירד בינואר זה החודש ה-14 ברציפות לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. ואולם הירידה היתה חדה פחות מתחזיות הכלכלנים שחששו מההשפעות ההרסניות של נגיף קורונה בסין - שותפת הסחר הגדולה של יפן.

לפי הנתונים, היצוא מיפן ירד בחודש שעבר ב-2.6% לעומת ינואר 2019 ואחרי שנרשמה צניחה של 6.3% בדצמבר. תחזיות הכלכלנים בסקר של פאקט-סט היו לירידה חדשה של 7%. גירעון הסחר של יפן הגיע ל-1.313 טריליון ין (11.9 מיליארד דולר).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאסד"ק בשיא; טסלה קפצה ב-7%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעיקרה, אם כי מדד נאסד"ק הצליח לחלץ שיא סגירה, רקע אזהרת הכנסות של ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל ודו"חות כספיים של ענקית הקמעונות וול-מארט. 

מדד נאסד"ק טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר בשיא; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.6%; מדד S&P 500 איבד 0.3%. אתמול (ב') לא התקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום הנשיאים בארה"ב, וביום שישי נסגרו מדדי נאסד"ק ו-S&P בשיאים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח לעשר שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 1.56%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, מטפס ב-0.5%.

מניית אפל נסוגה ב-1.8% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית אייפון כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות הרבעונית מאחר שהתפרצות וירוס קורונה גרמה לשיבושים בשרשרת האספקה של החברה ופגעה בביקוש בסין.

מניית וול-מארט טיפסה ב-1.5%, לאחר שהחברה דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים נמוכים מתחזיות האנליסטים - אך הגדילה את הדיווידנד למשקיעים.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה קפצה ב-7.3%, לאחר שאנליסטים של בית ההשקעות ברנסטיין יותר מהכפילו את מחיר היעד למניה, ל-730 דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות; היורו בשפל של 3 שנים

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע שפורסמה בעקבות החששות מפני השלכות התפרצות נגיף הקורונה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7%; פרנקפורט נסוגה ב-0.8%; פריז איבדה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.0812 דולר ליורו - שפל של שלוש שנים. הליש"ט נסחר כמעט ללא שינוי מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.3006 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בראשונה מאז 2013: הזהב פרץ מעל 1,600 ד' לאונקייה

מחיר הזהב פרץ מעל רמה של 1,600 דולר לאונקייה, בראשונה זה כמעט שבע שנים, לאחר שחששות מההשלכות הכלכליות של התפרצות נגיף הקורונה הגבירו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסחרים במחיר של 1,601.9 דולר לאונקייה, עלייה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זוהי הרמה התוך יומית הגבוהה ביותר של הזהב מאז אפריל 2013.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רווח ומכירות וול-מארט איכזבו; סיפקה תחזית שנתית חלשה

וול-מארט דיווחה היום על רווח ומכירות נמוכים מהצפוי ברבעון האחרון, על רקע חולשה בביקוש לצעצועים, מוצרי הלבשה ומשחקי וידאו בעונת קניות החגים. ענקית הקמעונות גם סיפקה תחזית מאכזבת לשנה הנוכחית, ומנייתה נסוגה ביותר מ-1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

תוצאותיה הכספיות של החברה האמריקאיות ברבעון נפגעו גם כתוצאה מגל ההפגנות והמחאה הפוליטית בצ'ילה.

וול-מארט רשמה ברבעון הכספים שהסתיים בסוף ינואר רווח נקי של 4.14 מיליארד דולר, או רווח של 1.45 דולר למניה, לעומת רווח של 3.69 מיליארד דולר, או רווח של 1.27 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 1.38 דולר למניה - חמישה סנט פחות מתחזיות האנליסטים.

הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-141.7 מיליארד דולר, צמיחה של 2.1% לעומת הרבעון המקביל, אך נמוך מציפיות האנליסטים להכנסות של 142.5 מיליארד דולר. המכירות בחנויות וול-מארט בארה"ב הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-1.9%, פחות מהתחזיות לגידול של 2.3%. ההכנסות ממכירות באינטרנט זינקו ב-35%.

במבט קדימה, צופה וול-מארט רווח שנתי של 5-5.15 דולר למניה - פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 5.22 דולר למניה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפסימיות באירופה מורידה את היורו לשפל של שלוש שנים


היורו נחלש היום מול הדולר, לאחר שאתמול נגד בשפל של שלוש שנים, לקראת פרסום מדד בטחון המשקיעים ZEW החשוב בגרמניה. כלכלנים חוזים כי ירידה חדה במדד, שתוסיף דלק לפסימיות בנוגע לעתיד של הכלכלה הגדולה באירופה. 

היורו איבד השנה כ-3.4% מערכו מול הדולר, אחרי שנתוני ייצור חלשים ותוצר נמוך בגרמניה הצביעו על פגיעותו הרבה של גוש היורו, בזמן שכלכלת ארה"ב נותרה איתנה בהשוואה לשאר העולם. 

היורו יורד ב-0.05% לרמה של 1.0832 דולר. "ירידה מתחת לרף של 1.8 יורו לדולר היא שאלה של מתי ולא של האם", אמר פטר קרפאטה, אסטרטג מט"ח ראשי ב-ING. חולשתה של כלכלת אירופה העלתה חששות מפני הצורך בהשארת המדיניות המוניטרית המרחיבה על כנה לאורך זמן. 

היורו צלל בשבוע שעבר , והוא מוסיף להיחלש. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ירדו על רקע אזהרת הרווח של אפל

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות על רקע אזהרת רווח מצד חברת אפל, ולמרות סימנים להאטה במגמת ההתפשטות של וירוס הקורונה. כלכלנים חוזים כי האטת הפעילות הכלכלית בעקבות הפעילות סביב הנגיף תפגע בצמיחה באסיה, ללא קשר להשתלטות אפשרית עליו בזמן הקרוב. 

טוקיו ירדה ב-1.4%; הונג קונג איבדה 1.5%; שנחאי נסגרה ללא שינוי ניכר; סינגפור ירדה ב-0.5% וסיאול נחלשה ב-1.5%.

אפל , ואמרה כי היא אינה צפויה לעמוד ביעדי ההכנסות לרבעון השני בשנת הכספים של החברה. החברה תלתה את הירידה בהכנסות בפגיעה של וירוס הקורונה בשרשרת האספקה שלה, והביקוש הנמוך בסין. החברה אמרה בסוף ינואר כי היא מצפה להכנסות של 67-63 מיליארד דולר ברבעון השני, וטרם סיפקה תחזית מעודכנת. מניות הספקים של אפל נופלים בחדות במסחר הבוקר. 

מחירי הנפט יורדים לאור הדאגה המתמשכת של המשקיעים מפני הווירוס. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במארס ירדו ב-0.7% למחיר של 51.68 דולר לחבית; החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה באפריל ירדו ב-1% ל-57.08 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרווח של בנק HSBC הבריטי צנח ב-53% ב-2019

הרווח הנקי של בנק ההשקעות הבריטי HSBC ירד ב-2019 ב-53.1% - מ-12.61 מיליארד דולר ב-2018 ל-5.97 מיליארד דולר בשנה שעברה. בנוסף, הבנק הזהיר מפני פגיעה אפשרית ברווחים של 2020 לאור הפגיעה הכלכלית של וירוס הקורונה, והתסיסה האזרחית בהונג קונג. 

בעקבות כך, HSBC הודיע על תכנית התייעלות מקיפה שתכלול צמצום של הפעילות בארה"ב ובאירופה, חיתוך של כ-15% מכח העבודה - 35 אלף משרות - הפחתה שנתית של עלויות בגובה 4.5 מיליארד דולר ומכירה של נכסים בשווי 100 מיליארד דולר עד סוף 2022.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות קלות באירופה

המסחר בבורסות אירופה התנהל בעליות שערים אחרי שהבנק המרכזי בסין הודיע על הרודת הריבית ועל תוכנית תמריצים לשווקים בניסיון לבלום את הנזק הכלכלי מהתפשטות הקורונה. גם נגיד הבנק המרכזי ביפן רמז היום על העברת תמריצים לשוק, אחרי שהתברר שכלכלת המדינה התכווצה ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 6.3% - גבוה בהרבה מהתחזיות. היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום הנשיאים.

לונדון עלתה ב-0.4%; פרנקפורט עלתה ב-0.3%; פריז עלתה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.3%.

בשוק המט"ח, היורו מתאושש מול הדולר ועולה ב-0.1% ל-1.0845 דולרים. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במארס עולה ב-0.15% ל-52.13 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבונדסבנק מזהיר מהשפעות הקורונה

הבונדסבנק, הבנק המרכזי של גרמניה, פירסם היום אזהרה מיוחדת: נגיף הקורונה מאיים על כלכלת גרמניה. הבנק פירסם את האזהרה לאחר שביום שישי התפרסמו נתוני הצמיחה שהצביעו על כך שהכלכלה הגדולה באירופה צמחה ברבעון האחרון של 2019 ב-0%.

"אין כל סימנים לשינויים כלכליים משמעותיים ברבעון הראשון של 2020", הזהיר הבנק. הוא הוסיף כי יש סימנים מעודדים במגזר התעשייתי במדינה, "ואולם קיימים סיכונים כלכליים הקשורים להתפרצות נגיף הקורונה בסין".

גרמניה היא לא היחידה שחוששת מגלישה למיתון בעקבות הקורונה. יפן כי כלכלת המדינה התכווצה ברבעון האחרון של 2019 ב-6.3% - ואין סימנים מעודדים להתאוששות ברבעון הראשון של השנה. בנוסף, כלכלנים בבנק נומורה היפני פירסמו תחזיות שלפיהן כלכלת סין תצמח ב-3% בלבד ברבעון הראשון של 2020, לעומת צמיחה של 6% ברבעון המקביל אשתקד. אם התחזיות יתממשו, זו תהיה הצמיחה הרבעונית החלשה בסין מאז טבח כיכר טיין-אן-מן ב-1989.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פולקסווגן ממשיכה לייצר בסין

מניית פולקסווגן עולה ב-2.3% אחרי שיצרנית הרכב הגרמנית הודיעה שחלק ממפעליה בסין שבו לפעילות אחרי שסגרו אל שעריהם בקבות בהלת הקורונה. ואולם לא כל מפעלי החברה חזרו לפעול, והיא הודיעה על דחייה נוספת במועד הפעלתם.

לפולקסווגן שני מיזמים משותפים מרכזיים עם חברות סיניות מקומיות. מפעלי החברה בשיתוף FAW שבו לפעול, בעוד מפעלי החברה בשיתוף SAIC ישובו לפעילות ב-24 בפברואר.

"כשהייצור יימשך בכל המפעלים, נבטיח סביבה בטוחה ובריאה באמצעות צעדי מניעה כמו חיטוי קבוע של משטחי העבודה, חלוקת מסכות לעובדים ובדיקת חום לעובדים בעת הכניסה למפעל", אמרה החברה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות סין מתאוששות; טוקיו ירדה ב-0.7%

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת על רקע המשך התפשטות וירוס קורונה בעולם ונתוני צמיחה מאכזבים ביפן. טוקיו ירדה ב-0.7%; הונג קונג עולה ב-0.5%; שנחאי זינקה ב-2.3%; סידני וסיאול נחלשו ב-0.1%.

סין נוקטת צעדים לחיזוק הכלכלה, כאשר הבנק המרכזי של סין הוריד את הריבית לשנה עבור הבנקים - מ-3.25% ל-3.15%. הממשל המרכזי מאפשר לממשלות המקומיות במחוזות לגייס כסף באג"ח. בנוסף, הממשל הסיני מסר כי יתמוך בחברות שיחדשו את פעילות המפעלים במדינה.

כלכלת יפן התכווצה ב-6.3% בקצב שנתי ברבעון האחרון, לעומת הרבעון הקודם. תחזיות הכלכלנים היו לירידה של 3.8%. הירידה נובעת מהעלאת מסים שביצעה ממשלתו של שינזו אבה, טייפונים שהיכו ביפן והירידה בביקוש העולמי על רקע מלחמת הסחר.

הין יורד ב-0.1% ל-109.86 ין לדולר. היואן הסיני עולה ב-0.1% ל-6.976 יואן לדולר.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.1% ל-52 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.3% ל-57.1 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker