הפחד חזר לשווקים: נגיף הקורונה מחק את כל עליות השנה בוול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפחד חזר לשווקים: וול סטריט מחקה את כל עליות השנה

בורסות וול סטריט מחקו את כל העליות של השנה וסגרו את החודש הגרוע ביותר מאז אוגוסט, בצל התגברות החששות מפני התפשטות נגיף הקורונה. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקו.

מדד דאו ג'ונס נפל ב-2.1% - היום הגרוע ביותר מאז אוגוסט - תוך מחיקת כל העליות שרשם מתחילת 2020. מדד S&P 500 צנח ב-1.8% ומחק אף הוא את כל עליות השנה; מדד נאסד"ק נסוג ב-1.6%.

בסיכום חודשי, ירדו מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 בינואר ב-1% וב-0.2% בהתאמה, וקטעו בכך רצף של ארבעה חודשים חיוביים. מדד נאסד"ק טיפס ב-2% בינואר בדרכו לחודש חיובי חמישי ברציפות.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד", שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - קפץ בינואר ביותר מ-37%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.08% לרמה של 1.51%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-30 שנה נפלה מתחת לרמה של 2% בראשונה מאז אוקטובר.

הרשויות בסין דיווחו הלילה (ו') כי מספר המתים מווירוס הקורונה עלה ל-213 בני אדם וכי עד כה זוהו 9,100 חולים במחלת הריאות שלה גורם הנגיף, מהם 1,370 במצב קשה. בנוסף לכך, ישנם כ-12 אלף בני אדם החשודים כי נדבקו בנגיף ועד כה דווח על 163 שהתאוששו מהמחלה.

אמש הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום גלובלי בעקבות התפשטות הנגיף אל 18 מדינות מחוץ לסין, וכן בשל היקף מקרי ההידבקות בתוך המדינה עד כה - שתוארו כ"חסרי תקדים". לפי הארגון, עד כה ידוע על כ-130 חולים מחוץ לסין.

מניית אמזון קפצה ב-7.4% במסחר בוול סטריט לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם ניפצה אמש את תחזיות הרווח של האנליסטים. במהלך המסחר היום קפץ קופץ שווי השוק של אמזון מעל לטריליון דולר, אם כי בסופו של דבר נסגר מתחת לרף שיא. בה בעת, שווי אמזון עקף היום את שווי השוק של אלפבית, החברה האם של גוגל, שמנייתה נסוגה ב-1.5%.

מניית קטרפילר נסוגה ב-3% לאחר שענקית הציוד המכני הכבד דיווחה היום על הכנסות רבעוניות נמוכות מהצפוי וסיפקה תחזית שנתית מאכזבת, אך עלתה על תחזיות האנליסטים בשורת הרווח ברבעון הרביעי.

מניית אקסון מוביל נפלה ביותר מ-4% לאחר שחברת הנפט הגדולה בארה"ב דיווחה היום על רווח נמוך מהצפוי ברבעון הרביעי, אך הכנסותיה עלו על התחזיות.

מניית שברון צנחה בקרוב ל-4% לאחר שענקית הנפט דיווחה על מעבר להפסד נקי של 6.6 מיליארד דולר ועל הכנסות נמוכות מהצפוי ברבעון הרביעי.

מניית יבמ קפצה ביותר מ-5% בעקבות הודעת החברה אמש על החלפת המנכ"ל.

הנפט צלל ב-16% בינואר - החודש הגרוע מאז מאי

מחיר הנפט נסוג היום בדרכו לנפילה החודשית החדה ביותר מאז מאי, בצל חששות כי התפרצות וירוס הקורונה בסין תפגע בצמיחת הכלכלה העולמית ובביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 51.56 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז השביעי באוגוסט, לאחר ירידה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט בניו יורק ב-4.9%, ובחודש ינואר כולו צלל ב-15.6% - הנפילה החדה ביותר מאז מאי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 58.16 דולר לחבית, ירידה של 0.2%, בבורסת ICE בלונדון. בסיכום שבועי נפל הברנט ב-4.2% ובחודש כולו צנח ב-12%.

הזהב סגר חודש שני של עליות; קפץ ב-3.8% בינואר

מחיר הזהב נסוג היום משיא של כמעט שבע שנים, אולם השלים עלייה חודשית שנייה ברציפות לאחר שהתפרצות וירוס הקורונה הגבירה את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל, שנסגרו אתמול (ה') ברמתם הגבוהה ביותר מאז מארס 2013, נסוגו היום ב-0.1% ונסגרו במחיר של 1,587.9 דולר לאונקייה בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-0.6% ובחודש ינואר כולו קפץ ב-3.8%.

בורסות אירופה סגרו השבוע הגרוע מאוקטובר

בורסות אירופה סגרו את השבוע הגרוע ביותר מזה שלושה חודשים בצל התגברות החששות מפני התפשטות וירוס הקורונה, ולקראת יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי הלילה.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו ב-1.3% לקראת כניסתו לתוקף של ברקזיט. פריז איבדה 1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 1.1% בדרכו לנפילה שבועית של כ-3% - השבוע הגרוע ביותר מאז אוקטובר.

הליש"ט מתחזקת ב-0.8% מול הדולר לשער של 1.3193 דולר לליש"ט, והיורו מוסיף 0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1086 דולר ליורו.

בריטניה, הכלכלה החמישית בגודלה בעולם, תפרוש מהאיחוד האירופי בשעה 1:00 בלילה שעון ישראל, מהלך שמסמן את אחד השינויים הפוליטיים והכלכליים המשמעותיים ביותר באירופה המודרנית. לאחר הפרישה, יחלו בריטניה והאיחוד במשא ומתן על תנאי הסכם ברקזיט הסופי. השיחות עתידות להימשך לפחות עד סוף השנה, ובמהלכן לא יחולו שינויים ביחסי בריטניה והאיחוד.

בטחון הצרכנים בארה"ב בשיא של 8 חודשים

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן טיפס בינואר לרמתו הגבוהה ביותר מזה שמונה חודשים.

המדד טיפס החודש לרמה של 99.8 נקודות לעומת רמה של 99.3 נקודות בדצמבר, לפי נתונים סופיים של ינואר שפורסמו היום. נתונים ראשוניים הצביעו על ירידה של המדד בינואר לרמה של 99.1 נקודות.

רכיב המצב הנוכחי של המדד נסוג החודש לרמה של 114.4 נקודות לעומת רמה של 115.5 בדצמבר.

פעילות הייצור בארה"ב בשפל של 4 שנים

פעילות הייצור באזור שיקגו התכווצה בינואר לרמתו הנמוכה ביותר זה ארבע שנים, לפי נתונים שפירסמה היום חברת MNI אינדיקייטורס.

מדד מנהלי הרכש של שיקגו נפל החודש לרמה של 42.9 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2015, לעומת רמה של 48.9 נקודות בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה קלה של המדד לרמה של 48.5 נקודות.

המדד נמצא מתחת לרמה של 50 נקודות מאז יולי. מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות פעילות הייצור, ואילו מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות הכלכלית.

המדד המועדף על הפד לאומדן האינפלציה צובר תאוצה

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה בחודש שעבר ב-0.3% לאחר עלייה של 0.4% בנובמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. ההכנסה האישית צמחה ב-0.2% בדצמבר.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) טיפס בחודש שעבר ב-0.3%, העלייה החדה ביותר מאז אפריל. לעומת דצמבר 2018 טיפס המדד ב-1.6% - אולם עודנו נמוך מיעד הבנק הפדרלי של 2%.

רכיב הליבה של מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית - שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, ואשר נחשב למדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס בדצמבר ב-0.2% לעומת החודש הקודם, העלייה החדה ביותר מאז יולי.

לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת טיפס מדד הליבה ב-1.6%, לעומת עלייה שנתית של 1.5% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר, שהיה שפל של שישה חודשים.

אסיה ננעלו בירידות קלות; טוקיו עלתה ב-1%

בורסות אסיה ננעלו בירידות קלות לאחר שישה ימי מסחר רצופים של ירידות חדות בעקבות התפשטות וירוס הקורונה. כ-8,000 בני אדם נדבקו במחלת הריאות ויותר מ-170 איש מתו.

טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג ירדה ב-0.5%; בורסת שנחאי סגורה לרגל השנה הסינית החדשה; סינגפור נחלשה ב-0.5%; סיאול איבדה 1.2% וסידני עלתה ב-0.2%.

הין יורד ב-0.1% ל-109.04 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.56%. הזהב יורד ב-0.2% ל-1,580 דולר לאונקייה.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.4%% ל-52.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.4% ל-58.5 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בעליות; פייסבוק נחתכה ב-40 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) הגביר את מאמציו להיאבק במגפת וירוס הקורונה, ועל רקע דו"חות רבעוניים חזקים של חברות כמו מיקרוסופט, קוקה קולה וטסלה.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.4%; מדדי S&P 500 ונאסד"ק טיפסו ב-0.3%.

ארגון הבריאות העולמי הכריז היום על מצב חירום עולמי בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה, אולם מסר כי אין צורך במגבלות על נסיעות ומסחר, והסיר בכך זמנית את אחד האיומים על הצמיחה הכלכלית.

מניית קוקה קולה קפצה ביותר מ-3% לאחר שענקית המשקאות הקלים דיווחה היום על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה ברבעון הרביעי.

מניית ורייזון נסוגה ב-0.3% לאחר שחברת הסלולר דיווחה היום על רווח רבעוני של 1.13 דולר למניה - סנט אחד פחות מתחזיות האנליסטים, אך רשמה הכנסות גבוהות מהצפוי.

מניית אלטריה נפלה ביותר מ-4% לאחר שיצרנית סיגריות מרלבורו דיווחה על מכירות רבעוניות נמוכות מהצפוי ועל רווח שתאם את תחזיות האנליסטים. החברה גם הודיעה היום על מחיקת ערך של יותר מארבעה מיליארד דולר על השקעתה ביצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול.

מניית UPS צללה בכמעט 7% לאחר שענקית השילוח דיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי ועל רווח שתאם את התחזיות.

מניית מיקרוסופט קפצה בכ-3% ונסגרה בשיא, לאחר שחברת התוכנה הגדולה בעולם דיווחה אמש על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מהצפוי הודות לצמיחה איתנה של שירות מחשוב הענן אזור. בעקבות זינוק המניה היום פרץ שווי השוק של מיקרוסופט את רף 1.3 טריליון דולר בראשונה בתולדותיו, אם כי נסגר לבסוף מעט מתחת לרף זה.

מניית פייסבוק נפלה ביותר מ-6% לאחר שמפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם דיווחה אמש על זינוק חד בהוצאותיה ועל קצב צמיחת ההכנסות הנמוך בתולדותיה. בעקבות צניחת המניה היום נחתך שווי השוק של פייסבוק בקרוב ל-40 מיליארד דולר.

מניית טסלה קפצה ביותר מ-10% ונסגרה בשיא לשיא לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות דיווחה אמש על רווח רבעוני שני ברציפות והעריכה כי תמסור השנה ללקוחות יותר מ-500 אלף כלי רכב. בעקבות זינוק המניה טיפס שווי השוק של טסלה מעל ל-115 מיליארד דולר.

קמעונאית האינטרנט אמזון תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

הזהב בשיא של 7 שנים; הכסף קפץ ב-3%

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שבע שנים לאחר שהכרזת ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום עולמי בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה, הגבירה את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,589.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז הראשון באפריל 2013, לאחר עלייה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הכסף למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 17.992 דולר לאונקייה, לאחר זינוק של 2.9% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר.

הנפט צנח לשפל של 6 חודשים

מחיר הנפט הגולמי נפל לשפל של כמעט שישה חודשים לאחר שהכרזת ארגון הבריאות העולמי (WHO) על מצב חירום עולמי בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה, הגבירה את החששות מפני פגיעה בצמיחה הכלכלית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 52.14 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז השביעי באוגוסט, לאחר ירידה של 2.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 58.29 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז השמיני באוקטובר, לאחר ירידה של 2.6% בבורסת ICE בלונדון.

איתות על משבר? היפוך חלקי של עקוֹם התשואות בארה"ב

שוק האג"ח בארה"ב שיגר היום איתות על ציפיות למיתון או משבר כלכלי, לאחר שהתפשטות נגיף הקורונה בעולם הגבירה את החששות מפני פגיעה בצמיחה הכלכלית.

הפער בין התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים, לבין תשואת האג"ח לשלושה חודשים, התהפך בראשונה מאז אוקטובר. באופן נורמלי, ככל שמועד הפירעון רחוק יותר, התשואה גבוהה יותר, ולכן האג"ח לשלושה חודשים נסחרות בתשואה נמוכה יותר, אבל היום הפער הזה נהפך לשלילי.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה כעת ב-0.03% לרמה של 1.56% - ומרוחקת כעת ב-0.24% משפל של 1.32% שאליו נפלה ביוני 2016. בה בעת, התשואה על האג"ח לשלושה חודשים מטפסת ב-0.01% לרמה של 1.57%.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר אתמול (רביעי) כי התפרצות נגיף הקורונה צפויה לפגוע בכלכלת סין, והשפעותיה עשויות להיות מורגשות גם מחוץ לה. הוא הוסיף כי עדיין מוקדם מדי להעריך מה תהיה השפעתה על ארה"ב.

בקיץ שעבר, לאחר הסלמת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, התהפך עקוֹם התשואות על האג"ח ל-10 שנים והאג"ח לשנתיים.

נגיף הקורונה חותך את שווי קרניבל של אריסון ב-1.5 מיליארד ד'

שווי השוק של קרניבל קרוז, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם הנמצאת בשליטת משפחת אריסון, נחתך היום ב-1.5 מיליארד דולר, לאחר שאלפי בני אדם עוכבו באחת מספינותיה באיטליה בשל חשש להתפרצות נגיף הקורונה בקרב שניים מהנוסעים.

מניית קרניבל, שבראשה עומד מיקי אריסון - אחיה של שרי אריסון - צונחת כעת ב-4.7% במסחר בוול סטריט.

הספינה "קוסטה קרוצ'רה" בנמל צ'יוויטווקיה באיטליה, היוםצילום: GUGLIELMO MANGIAPANE/רויט

הספינה קוסטה קרוצ'רה עוגנת כעת בנמל צ'יוויטווקיה, אולם הרשויות האיטלקיות אינן מאפשרות, בשלב זה, לאף אחד מ-6,000 הנוסעים אסור לרדת מהסיפון, בשל חשש ששניים מנוסעיה, אזרחים סינים, נושאים את נגיף הקורונה. הזוג הגיע לאיטליה לפני חמישה ימים ועלה על הספינה בעיר הנמל סאבונה. הספינה ביקרה במרסיי שבצרפת, וגם בברצלונה ופלמה דה מיורקה שבספרד.

אירופה: לונדון ופרנקפורט נסוגו ב-1.4%

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע התגברות החששות כי מגפת וירוס הקורונה בסין תגרום להאטה בצמיחת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

בורסות לונדון, פרנקפורט ופריז ירדו ב-1.4%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1%. הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.3104 דולר לליש"ט, והיורו מוסיף0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1033 דולר ליורו.

הרשויות בסין מסרו היום כי מספר המתים בנגיף הקורונה במדינה עלה ל-170, וכי 7,736 נדבקו. לפי הנתונים העדכניים, 1,239 מהנדבקים מוגדרים במצב קשה.

מניית H&M זינקה ב-9.4% לאחר שקמעונאית האופנה הודיעה על חילופי תפקידים בהנהלה. המנכ"ל, קארל-יוהאן פרסון, יפרוש מיידית מהתפקיד וימונה ליו"ר החברה במקום אביו סטפן. סבו של קארל-יוהאן הוא מייסד החברה. H&M דיווחה על רווח של 4.21 מיליארד קרונות שוודיות ברבעון שהסתיים ב-30 בנובמבר, לעומת 3.54 מיליארד קרונות שוודיות ברבעון המקביל.

מניית ענקית הנפט רויאל דאץ'-של נפלה בכ-4% לאחר שדיווחה על ירידה ברווח הנקי. הרווח הנקי, בניכוי הוצאות חד פעמיות, ירד מ-5.9 מיליארד דולר ברבעון המקביל ל-2.9 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2019.

צמיחת כלכלת ארה"ב בשנה שעברה - הנמוכה מ-2016

כלכלת ארה"ב צמחה בשנה שעברה בקצב המתון ביותר מאז 2016, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב גדל ברבעון הרביעי בקצב שנתי של 2.1%, ללא שינוי לעומת הקצב ברבעון השלישי, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

בשנת 2019 כולה צמחה כלכלת ארה"ב ב-2.3% - הצמיחה הנמוכה מאז 2016 - לאחר גידול של 2.9% בשנת 2018.

משקאות דיאט הקפיצו את מכירות קוקה קולה ב-16%

ענקית המשקאות הקלים קוקה קולה דיווחה היום על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה ברבעון הרביעי, הודות לביקוש חזק מחוץ לארה"ב וצמיחה במכירות של משקאות דיאט בארה"ב. מניית קוקה קולה מטפסת ב-1.7% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה רשמה ברבעון הרביעי רווח נקי של 2.07 מיליארד דולר, או רווח של 47 סנט למניה, לעומת רווח של 870 מיליון דולר, או רווח של 20 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה קוקה קולה על רווח של 44 סנט למניה - בהתאם לתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה דיווחה החברה על מכירות רבעוניות של 9.07 מיליארד דולר, צמיחה של 16% לעומת התקופה המקבילה, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 8.89 מיליארד דולר. ההכנסות האורגניות הגלובליות צמחו ב-7% ברבעון.

במבט קדימה, צופה החברה צמיחה של 5% בהכנסות האורגניות בשנת 2020 ורווח לפני סעיפים חד פעמיים של 2.25 דולר למניה, צמיחה של 7% לעומת השנה הקודמת אך מעט נמוך מתחזיות האנליסטים לרווח של 2.26 דולר למניה.

הריבית בבריטניה ללא שינוי; הליש"ט מתחזקת

הבנק המרכזי של בריטניה השאיר היום את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.75%. ההחלטה התקבלה ברוב של 7 תומכים מול 2 מתנגדים.

הליש"ט מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.308 דולר לליש"ט בעקבות החלטת הריבית. בורסת לונדון נסוגה ב-1.2%.

"יתכן שיהיה צורך במדיניות שתחזק את ההתאוששות הצפויה בצמיחת התוצר המקומי הגולמי (GDP) של בריטניה במקרה שסימנים חיוביים שנרשמו לאחרונה באינדיקטורים של הפעילות הגלובלית והמקומית לא יימשכו או במקרה שהאינדיקטורים של האינפלציה המקומית ימשיכו להיות חלשים יחסית", נאמר בהודעת בנק אוף אינגלנד.

דוישטה בנק דיווח על הפסד שנתי זה שנה רביעית ברציפות

מניית דויטשה בנק עולה ב-1.6% בבורסת פרנקפורט לאחר שהבנק הגדול בגרמניה דיווח על הפסד שנה רביעית ברציפות. סבית הרבית השלישית גובה מחיק מהבנקים בגרמניה, ובנוסף, ההוצאות הבנק על ארגון מחדש הכבידו על התוצאות. הבנק מתכנן לקצץ 18 אלף משרות עד 2022.

ההפסד השנתי הנקי של הבנק גדל ל-5.3 מילארד יורו, לעומת 4.86 מיליארד דולר ב-2018. דויטשה בנק דיווח על הפסד נקי של 1.48 מיליארד דולר ברבעון האחרון. הכנסות הבנק ירדו ב-4% ב-2019 ל-5.35 מיליארד יורו.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 1.7%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות חדות על רקע החשש מכך שווירוס הקורונה יפגע בצמיחה העולמית. ארגון הבריאות העולמי שוקל להכריז על מצב חירום. טוקיו איבדה 1.7%; הונג קונג נפלה ב-2.6%; בורסת שנחאי עדיין סגורה לרגל השנה הסינית החדשה; סינגפור ירדה ב-0.6%; סיאול איבדה 1.7% וסידני ירדה ב-0.3%.

הין עולה ב-0.1% ל-108.9 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.57%. הזהב עולה ב-0.5% ל-1,578 דולר לאונקייה.

הנפט נחלש על רקע חשש לירידה בביקוש העולמי. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.8% ל-52.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-2% ל-58.6 דולר חבית.

סמסונג דיווחה על ירידה של 38% בשבבי הזיכרון; המניה יורדת ב-3%

מניית סמסונג יורדת ב-3% בבורסת סיאול לאחר שענקית הטכנולוגיה דיווחה על ירידה של 38% במכירות השבבי הזיכרון ברבעון האחרון של 2019. הרווח הנקי ברבעון האחרון הסתכם ב-5.23 טריליון וון קוריאני (4.4 מיליארד דולר) מתחת לתחזיות הכלכלנים לרווח נקי של 5.31 טריליון וון.

החברה מתמודדת עם ירידה במכירות שבבי הזיכרון, שהיא באופן מסורתי החטיבה הרווחית ביותר של סמסונג. בנוסף, חלה ירידה בביקוש למסכים על רקע ירידה בביקוש למסכי פרימיום של סמארטפונים והפסד בתחום מסכי הטלוויזיות, על רקע ירידת מחיר ה-LCD.

שווי אפל מעל 1.4 טריליון ד'; GE קפצה ב-10%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת על רקע מבול דו"חות רבעוניים, ולאחר שהבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי ואותת כי ישאיר אותה ברמתה הנוכחית בעתיד הנראה לעין. בה בעת, חששות מהתפשטות נגיף הקורונה המשיכו להכביד על הסנטימנט.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%; מדד דאו ג'ונס טיפס אף הוא בפחות מ-0.1%; מנגד, מדד S&P 500 נסגר בירידה של 0.1%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.07% לרמה של 1.59%.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט מתקרבת לשיאה, ובין החברות שיפרסמו את תוצאותיהן הכספיות היום לאחר סגירת המסחר נמנות מיקרוסופט, פייסבוק וטסלה.

מניית אפל עלתה ביותר מ-2% ונסגרה בשיא לאחר שיצרנית אייפון דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי וסיפקה תחזית חזקה לרבעון הנוכחי. שווי השוק של אפל טיפס מעל ל-1.4 טריליון דולר, ונמצא ברמתו הגבוהה ביותר מאז החלה אפל להיסחר בבורסה בשנות ה-80 של המאה הקודמת.

מניית ג'נרל אלקטריק זינקה ביותר מ-10% לאחר שקונצרן התעשייה דיווח היום על רווח רבעוני שעלה על התחזיות האופטימיות ביותר של האנליסטים.

מניית מקדונלדס הוסיפה כ-2% לאחר שרשת המזון המהיר דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי לאחר שייקור מחירים בארה"ב הגדיל את ההכנסות.

מניית בואינג המריאה ב-1.7% אף על פי שענקית התעופה-חלל והתעשיות הבטחוניות דיווחה היום על הפסד רבעוני מפתיע ועל הפסד שנתי ראשון זה למעלה משני עשורים.

מניית AMD צנחה ב-6% לאחר שיצרנית השבבים סיפקה אמש תחזית הכנסות מאכזבת לרבעון הנוכחי.

מניית AT&T נפלה ב-4% לאחר שענקית המדיה והטלקום דיווחה היום על ירידה חדה מהצפוי בהכנסותיה ברבעון הרביעי, אולם היכתה את התחזיות בשורת הרווח.

הפד הותיר הריבית בארה"ב ללא שינוי

הבנק הפדרלי הותיר הערב את הריבית בארה"ב ללא שינוי והמשיך לאותת כי ישאיר אותה ברמתה הנוכחית לעת עתה בשעה שארה"ב נכנסת לשנת בחירות לנשיאות.

הרמת הריבית הפדרלית הנוכחית של 1.5%-1.75% "הולמת כדי לתמוך בהתרחבות מתמשכת של הפעילות הכלכלית", נאמר בהודעת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) - ניסוח דומה לזה שהופיעה בהודעת הבנק המרכזי בתום ישיבתו בדצמבר.

בה בעת, הוכנס שינוי קל לעומת נוסח ההודעה הקודמת כאשר נכתב בהודעה כי המדיניות המוניטרית הנוכחית מתאימה כדי לתמוך ב"אינפלציה שתשוב ליעד הסימטרי של הוועדה של 2%". בהודעה הקודמת נכתב כי המדיניות תתמוך באינפלציה "קרובה" ליעד.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס ב-1.5% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר.

הפד גם העלה היום את הריבית שמשלם הבנק המרכזי לבנקים על יתרות שהם מחזיקים בחשבונו (IOER) מ-1.55% ל-1.6%. הצעד ננקט כדי להבטיח כי ריבית הבסיס הפדרלית תישאר במרכזו של טווח היעד שקבע הבנק המרכזי.

כמו כן, הודיע הפד כי ימשיך לפחות עד אפריל להזרים מימון כדי להוריד את הריבית היומית (overnight) בשוק הריפו (repo), החיוני למימון היומיומי של בנקים ומוסדות פיננסיים.

יום שני של עליות באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום השני ברציפות על רקע מרוץ נגד השעון שמנהלים מדענים ברחבי העולם בניסיון לפתח חיסון לנגיף הקורונה, שמספר בני האדם שמתו ממנו זינק ב-25% ביממה החולפת ליותר מ-130.

בורסת לונדון נסגרה בעליות קלות; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניותף הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.4% - יום שני ברציפות של עליות - לאחר שרשם שלשום את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט ארבעה חודשים.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1004 דולר ליורו, והליש"ט נסוג אף הוא ב-0.2% מול המטבע האמריקאי, לרמה של 1.3007 דולר לליש"ט.

אסיה מתאוששת מווירוס קורונה; טוקיו עלתה ב-0.7%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות, כשהשווקים מתאוששים מהשפעת נגיף הקורונה. הממשל האמריקאי הכחיש את הדיווחים כי הבית הלבן פנה לחברות תעופה וביקש מהן לבטל טיסות בין ארה"ב לסין.

טוקיו עלתה ב-0.7%; סינגפור מוסיפה 0.05%; סיאול התחזקה ב-0.5% וסידני עלתה ב-0.5%. בורסת שנחאי עדיין סגורה לרגל השנה הסינית החדשה. בורסת הונג קונג ירדה ב-2.8% לאחר חזרה מחופשת השנה החדשה.

הין עולה ב-0.1% ל-109.06 ין לדולר. היואן הסיני עולה ב-0.4% ל-6.91 יואן לדולר. הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.7% ל-53.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.8% ל-60 דולר לחבית.

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט; נאסד"ק קפץ ב-1.4%

בורסות וול סטריט התאוששו היום לאחר שאתמול רשמו את היום הגרוע ביותר מזה כשלושה חודשים בצל חששות מהתפרצות נגיף הקורונה שהתפשטה עד כה ל-17 מדינות לפחות וגרמה למותם של למעלה מ-100 בני אדם.

מדד נאסד"ק, שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-23 באוגוסט, נסגר היום בעלייה של 1.4%. מדדי דאו ג'ונס, ו-S&P 500, שרשמו אתמול את הנפילה היומית החדה מאז השני באוקטובר, טיפסו היום ב-0.7% וב-1% בהתאמה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.65%.

עונת הדו"חות הרבעוניים צוברת תנופה, ובין החברות שיפרסמו את תוצאותיהן הכספיות לאחר סגירת המסחר היום נמנות אפל, אי-ביי, AMD וסטארבקס.

מניית פייזר נפלה ביותר מ-5% לאחר שענקית התרופות דיווחה על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים, אך הכנסותיה תאמו את הציפיות.

מניית 3M צנחה בקרוב ל-6% לאחר שהחברה, המייצרת מגוון מוצרים החל מפתקיות Post-It וכלה במסכי מגע, דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים.

הנפט התאושש לאחר נפילה של 9% ב-5 ימים

מחיר הנפט התאושש מרמתו הנמוכה ביותר מאז אמצע אוקטובר ונסגר בעליות בראשונה מזה שישה ימים

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 53.48 דולר לחבית, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שצנח ביותר מ-9% בחמישה הימים הקודמים.

ביום שני נסגר הנפט במחיר של 53.14 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-15 באוקטובר. מתחילת ינואר נפל מחיר הנפט ב-12%, ונמצא בדרכו לירידה החודשית החדה ביותר מאז מאי.

הזהב נסוג משיא של 6 שנים; הנחושת ירדה יום 9 ברצף

מחיר הזהב נסוג משיא של יותר משש שנים לאחר שעליות בשוקי המניות צמצמו את הביקוש למתכת היקרה כשהשקעה חלופית. מחיר הכסף נפל ביותר מ-3% ומחיר הנחושת ברצף השלילי הארוך ביותר זה למעלה משלוש שנים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,569.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שטיפסו אתמול (ב') לרמתם הגבוהה ביותר מאז אפריל 2013.

החוזים על הכסף למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 17.458 דולר לאונקייה, נפילה של 3.3%.

החוזים על הנחושת למסירה במארס נסגרו במחיר של 2.5795 דולר לליברה, ירידה של 0.7%, בהמשך לנפילה של 3.3% אתמול. זה היום התשיעי ברציפות שבו נסוג מחיר הנחושת בניו יורק - רצף הימים השלילי הארוך ביותר מאז אוקטובר 2016.

שוקי אירופה התאוששו לאחר שנחתכו ב-200 מיליארד ד'

בורסות אירופה, שנחתכו אתמול בכ-180 מיליארד יורו (198 מיליארד דולר) בצל חששות מהתפרצות נגיף הקורונה שהתפשטה עד כה ל-17 מדינות לפחות וגרמה למותם של למעלה מ-100 בני אדם, התאוששו היום. מגזר הטלקום הוביל את העליות על רקע החלטת בריטניה לאפשר לענקית ציוד הטלקום הסינית וואווי להשתתף בהקמת רשת דור 5.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעליות של 0.9%; פריז טיפסה ב-1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שצנח אתמול ב-2.3% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט ארבעה חודשים - התאושש היום ב-0.8%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.1012 דולר ליורו.

הליש"ט נסוג מול המטבע האמריקאי ב-0.5% לרמה של 1.2993 דולר לליש"ט, לאחר שמישל ברנייה, ראש צוות המשא ומתן של האיחוד האירופי לשיחות הברקזיט, אמר כי בריטניה תזדקק ליותר מ-11 חודשים כדי להגיע להסכם על פרישתה מהאיחוד. ביום שישי הקרוב בריטניה תפסיק להיות חברה באיחוד האירופי ולאחר מכן תחל תקופת מעבר במסגרתה ינהלו האיחוד ובריטניה שיחות על ההסכם הסופי.

הצבא הקפיץ את ההזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב

הזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב זינקו ב-2.4% בדצמבר הודות להזמנות צבאיות, אולם השקעות העסקים האזרחיים שוב התכווצו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 0.3% בהזמנות למוצרים בני-קיימא. בניכוי הזמנות למוצרים בני-קיימא במגזר הצבאי, נפלו ההזמנות ב-2.5% בדצמבר.

ההזמנות למטוסי נוסעים צללו ב-75% על רקע המשבר שאליו נקלעה בואינג בעקבות קרקוע כל מטוסי דגם 737 מקס. ההזמנות לכלי רכב התכווצו בקרוב ל-1%. בניכוי ההזמנות של מכוניות ומטוסים, ירדו ההזמנות למוצרים בני-קיימא בדצמבר ב-0.1%.

נתוני ההזמנות של נובמבר תוקנו כלפי מטה לנפילה של 3.1% לעומת ירידה של 2.1% שעליה דווח במקור.

רווחי פייזר איכזבו; המניה נסוגה לפני הפתיחה

מניית פייזר נסוגה ב-1.6% מסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שענקית התרופות דיווחה על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים, אך הכנסותיה תאמו את הציפיות.

יצרנית התרופות האמריקאית דיווחה על הפסד נקי של 337 מיליון דולר, או הפסד של 6 סנט למניה, ברבעון הרביעי של 2019 - התכווצות לעומת הפסד של 394 מיליון דולר, או הפסד של 7 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה פייזר רווח של 55 סנט למניה - ירידה לעומת רווח של 63 סנט למניה ברבעון הרביעי של 2018, ופחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 58 סנט למניה.

מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-12.69 מיליארד דולר, ירידה של 9% לעומת הרבעון המקביל, ובהתאם לתחזיות האנליסטים.

בשנת 2020 צופה פייזר רווח מותאם של 2.82-2.92 דולר למניה - לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 2.9 דולר למניה. בשורה העליונה צופה החברה הכנסות שנתיות של 48.5-50.5 מיליארד דולר, לעומת תחזית האנליסטים להכנסות של 49.6 מיליארד דולר.

מנין ההרוגים מקורונה וירוס עלה ל-100; סיאול נפלה ב-3%

הבורסות באסיה ננעלו בירידות על רקע המשך התפשטות הקורונה וירוס. מניין ההרוגים מנגיף מחלת הריאות עלה ליותר מ-100. הבורסות בסין סגורות לרגל השנה הסינית החדשה. ראש עיריית ווהאן מסר היום כי 5 מיליון ברחו מעיר  לפני שהוטל עליה עוצר. טוקיו ירדה ב-0.5%; סיאול נפלה ב-3.2%; סינגפור איבדה 1.7% מערכה וסידני נחלשה ב-1.4%.

הין מתחזק ב-0.05% ל-108.83 ין לדולר. הנפט נחלש על רקע הציפיות להאטה בכלכלה העולמית בעקבות התפשטות הנגיף בסין. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-52.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.8% ל-58.8 דולר לחבית.

נגיף הקורונה הפיל גם את וול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר בירידות משמעותיות על רקע החששות הגלובליות מפני התפשטות נגיף הקורונה, שהרג עד כה לפחות 80 אנשים, והדביק 2,700 נוספים. השבוע נפתחת גם עונת הדו"חות לרבעון הרביעי של 2019.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.6%; מדד S&P 500 איבד 1.5% ונאסד"ק נחלש ב-1.9%. 

מחירי אג"ח אמריקאיות ירדו לשפל של שלושה חודשים וחצי בעקבות עליית הביקוש לנכסים שנחשבים בטוחים יותר. מחיר אג"ח ממשלתית של ארה"ב ל-10 שנים יורד ל-1.603%; מחיר אג"ח ממשלתית של ארה"ב ל-30 שנה יורד ל-2.055%.

נגיף הקורונה הזניק את הזהב לשיא של שש שנים; הנפט נפל

מחירי הזהב הגיעו היום לשיא של יותר משש שנים, לאחר שהחששות מפני ההשפעה הכלכלית של משבר נגיף הקורונה פגעו בתיאבון של המשקיעים למניות - ודחפו אותם לעבר נכסים שנחשבים בטוחים יותר.  

החוזים על הזהב למסירה באפריל עולים ב-0.5% למחיר של 1,586.10 דולר לאונקיה, לאחר שהגיעו היום למחיר של 1594 דולר לאונקיה. 

"מכירת המניות המהירה, שהוצתה על ידי החשש מפני הנגיף, תעלה היום כנראה את הביקוש לזהב לגבהים חדשים. קונים שחושבים לטווח הארוך יכולים לסמוך על המשך העליה, כשהנגיף יתפשט בקצב מהיר יותר בשבועות הקרובים" - כך אמר היום הסוחר סטיבן אינס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נפלו ב-2.2% למחיר של 53.02 דולר לחבית; החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה במארס ירדו ב-2.5% למחיר של 59.18 דולר לחבית.

מובילות את הירידות: מניות ענקיות הטכנולוגיה וחברות הנסיעות

מניות הקשורות לנסיעות - כמו חברות תעופה ובתי מלון - סופגות היום את המכה הקשה ביותר בוול סטריט, על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה. מניות בתי הקזינו יורדות גם הן בעקבות הימנעות המהרים מהגעה למקאו שבסין. גם מניות מניות ענקיות הטכנולוגיה סופגות ירידות. 

אפל יורדת ב-2.5%; מיקרוסופט מאבדת 1.2%; אלפאבית נחלשת ב-2.6% ואמזון יורדת ב-1.4%.

יונייטד איירליינס יורדת ב-5.3%; אמריקן איירליינס נחלשת ב-5.9%; ווין ריזורטס יורדת ב-6.7%; מלקו ריזורטס יורדת ב-4.3% ולאס וגאס סנדס מאבדת 6.1%.

חברות התעופה באירופה צנחו

הנפגעות העיקריות מבהלת נגיף הקורונה בשלב זה הן חברות בתחום התעופה והתיירות. לופטהנזה ירדה בפרנקפורט ב-4.4%; IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס ואיבריה, איבדה בלונדון 5.5%; טורקיש איירליינס ירדה באיסטנבול ב-3%; רינאייר נחלשה בלונדון ב-3.1%; אייר פראנס-KLM ירדה בפריז ב-5.6%. רשת בתי המלון אקור איבדה בפריז 3.5%; רשת בתי המלון אינטרקונטיננטל נחלשה בלונדון ב-4.9%.

מרכז התפרצות הנגיף בסין, והרשויות במדינה אסרו על הוצאת טיולים מאורגנים מהמדינה, אך ההשפעה של התפשטות הנגיף בינלאומית מכיוון שתיירים רבים הודיעו על ביטול חופשות ונסיעות לא הכרחיות. משרדי בריאות בכל העולם המליצו לבטל נסיעות שאין הכרחיות לסין.

משרד הבריאות בישראל פירסם אתמול אזהרה בנושא באתרו. "במסגרת הערכת מצב נוספת שקיימו היום במשרד הבריאות בנושא נגיף הקורונה, הוחלט להמליץ לציבור להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין", נכתב אתמול באתר המשרד. "במשרד ממליצים לא להגיע כלל למחוז חוביי בסין וכי יש לשים לב ולעקוב אחר מגבלות התנועה המוחלות על ידי השלטון הסיני בערים השונות בזמן אמת".

נגיף הקורונה פגע בבורסות אירופה

המסחר בבורסת אירופה נסגר בירידות חדות בעקבות התפשטות בהלת נגיף הקורונה והפגיעה האפשרית שלו בכלכלה העולמית. בנוסף, היום פורסמו בגרמניה נתונים שמצביעים על ירידה בביטחון העסקים בגרמניה.

לונדון ירדה ב-2.3%; פרנקפורט איבדה 2.7% ופריז נחלשה גם היא ב-2.7%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי השיל מערכו 2.3%. בשוק המט"ח, היורו יורד ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1013 דולר; הליש"ט יורד ב-0.2% ל-1.3051 דולר.  

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במארס יורד ב-2.7% ל-52.74 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט יורד ב-2.8% ל-58.99 דולר לחבית.

סין הודיעה היום כי תאריך את חופשת השנה החדשה במדינה עד 2 בפברואר כדי למנוע מאנשים לצאת מבתיהם. סינגפור הזהירה היום מפני פגיעה בכלכלתה בשל הנגיף. נכון לעדכון האחרון, יותר מ-2,700 אנשים נדבקו בנגיף בסין, מתוכם 400 במצב קשה, אך מומחים מזהירים כי ייתכן שמספר הנדבקים גבוה מ-100 אלף.

סגירה שלילית בת"א; מניית טבע ירדה ב-0.9%

המסחר בבורסה הסתיים הערב (ב') בירידות: מדד ת"א 35 ירד ב-1.5%, מדד ת"א 125 ירד ב-1.6% ומדד הבנקים ירד ב-1.1%. בין המניות שבלטו בעליות ניתן למנות את נייר חדרה שעלה ב-2.8%, פלסאון שעלה ב-2.8% ומניות הסלולר שעלו עד 1.2%.

בין היורדות ניתן למנות את מניית טבע שירדה ב-0.9%, בדומה לירידות במניות הפארמה בעולם. חלק מהספקולנטים הימרו על מניות הפארמה לנוכח התפרצות נגיף הקורונה, ונראה כי גם הן נסחפו בירידות, אם כי הן יורדות פחות מהירידות במדדים המובילים.

עוד ניתן למנות בין היורדות את מניות הביטוח וכן מניות של בתי ההשקעות שירדו עד 5%. את נקודת האור ניתן למצוא היום במחזור המסחר שהיה גבוה ועמד על 2.2 מיליארד שקל, מה שמראה כי במחירים נכונים יהיו קונים.

הדולר התחזק היום ב-0.09% לרמה של 3.455 שקל ליורו והיורו נחלש ב-0.2% לרמה של 3.81 שקל ליורו.

האג"ח הממשלתי הצמוד למדד ירדו לאורך כל העקום, כאשר האג"ח הארוך ירדו עד 0.2% ואילו הקצרים ירדו עד 0.06%. האג"ח הממשלתי הלא צמוד למדד נסחרו במגמה מעורבת כאשר האג"ח הקצרות ירדו עד 0.02% ואילו הארוכות עלו עד 0.03%.

ירידות לא פסחו גם על האג"ח הקונצרני שירדו עד 3%. מדד התל בונד 20 ירד ב-0.36%, מדד התל בונד 40 ירד ב-0.3% וכך גם מדד התל בונד 60.

בבריטניה אישרו בדצמבר יותר משכנתאות; הריבית עשויה להישאר על כנה

שוק הדיור בבריטניה חוזר לחיים: הבנקים במדינה אישרו בחודש דצמבר כ-46,815 משכנתאות - המספר הגבוה ביותר מאז אפריל 2015. בחודש נובמבר הבנקים אישרו כ-44,058 הלוואות משכנתא.

גוף הסחר שמייצג בנקים מרכזיים במדינה אמר כי ערך המשכנתאות עלה בצורה הדרסטית ביותר מאז מארס 2016, בכ-3.8 מיליארד ליש"ט. 

הנתונים מתפרסמים על רקע אפשרות של הורדת ריבית (שעומדת כעת על 0.75%) מצד הבנק המרכזי של בריטניה השבוע, לאחר שהאי-בהירות סביב הברקזיט דרדרה את הכלכלה במדינה בסוף 2019.

מוקדם יותר החודש פורסם כי המכירות הקמעונאיות בבריטניה צנחו באופן בלתי צפוי בדצמבר, וכי קצב האינפלציה ירד לשפל חדש. הנתונים החדשים עשויים להשפיע על החלטות הבנק המרכזי בנוגע לריבית.

בעקבות וול סטריט: מחריפות הירידות בבורסה בת"א

ירידות חדות בפתיחת המסחר בוול סטריט: מדד נאסד"ק מאבד כ-2%, דאו ג'ונס נופל ב-1.5% וכך גם מדד s&p 500.

במקביל מחריפות ירידות השערים גם בישראל. מדד ת"א 35 יורד ב-1.8%, מדד ת"א 125 נחלש ב-1.9% ומדד הבנקים מאבד 1.4% מערכו.

ירידות חדות גם בת"א

מחריפות הירידות בבורסה בת"א: מדד ת"א 35 יורד ב1.5%, מדד ת"א 125 מאבד 1.65% ומדד הבנקים יורד ב 1.1%. הדולר מתחזק ב-0.03% לרמה של 3.45 שקלים לדולר, והיורו נחלש ב-0.24% לרמה של 3.8 שקלים ליורו. שוק האג"ח נסחר במגמה מעורבת. החוזים העתידיים על וול סטריט יורדים בעד 2%, במדדים המובילים.

שווי השוק של ארמקו בשפל

הירידה במחירי הנפט בגלל בהלת נגיף הקורונה מובילה את מניית חברת הנפט הסעודית ארמקו לירידות של 0.4%. שווי השוק של ארמקו, החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם, ירד ל-1.82 טריליון דולר – הרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת המסחר במניית החברה בדצמבר.

הרשויות בסעודיה, שהיא גם יצרנית הנפט הגדולה בעולם, מסרו כי הן עוקבות מקרוב אחרי מצב שוק הנפט העולמי והתפשטות נגיף הקורונה. במדינה קיים חשש שהנגיף יפגע בפעילות הכלכלית בסין ובכל העולם, ולכן יוביל לירידה בביקוש לנפט.

הנסיך הסעודי עבדול-עזיז בן סלמן אמר כי מדינות החברות באופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) עשויות לפעול כדי לייצב את השוק. המשמעות של דבריו היא שהמדינות עשויות לקצץ בתפוקת הנפט, כדי להפחית את ההיצע העולמי ולהעלות את מחיר הזהב השחור. ואולם בן סלמן הדגיש כי הוא מאמין ברשויות בסין והשווה בין בהלת הסארס ב-2003 לבהלה הנוכחית, וטען כי ב-2003 לא חלה ירידה ניכרת בביקוש לנפט בסופו של דבר.

נגיף הקורונה מתפשט: טוקיו ירדה ב-2%

המסחר בטוקיו ננעל בירידות חדות של כ-2% לאור התגברות החשש מהתפשטות נגיף הקורונה במזרח. רוב הבורסות הנוספות באסיה נותרו סגורות בשל חגיגות ראש השנה הירחי בסין. מבין המניות הנסחרות בטוקיו, פאסט ריטיילינג, החברה האם של יוניקלו, צנחה ב-5.7%, וסופטבנק מאבדת כ-4.1%. בשוק המט"ח, הדולר מתחזק מול הין ב-0.2% ל-109.07 ין לדולר.

התחזקות הין פוגעת ביצואניות היפניות, אך החשש המרכזי בשווקים הוא כי הפחד מנגיף הקורונה יוביל לפגיעה בייצור התעשייתי בסין ולירידה בצריכה המקומית במדינה – וכך להעצים את ההאטה במדינה ולהוביל להתפשטות בהאטה בצמיחה העולמית.

מספר התיירים במקאו צנח ב-80%

נגיף הקורונה פוגע גם בעיר התיירות ובתי הקזינו מקאו, דווקא באחת מהעונות העמוסות ביותר בה – חגיגות ראש השנה הסיני. לפי משרד התיירות הרשמי של מקאו, מספר התיירים הסינים בעיר צנח ביום ראשון ב-80% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. בסך הכל, בשלושת ימי החג הראשונים, נרשמה צניחה של 66% במספר התיירים מסין בהשוואה לתקופה המקבילה.

כלכלת מקאו מסתמכת על תיירות ועל פעילות בתי הקזינו בה, והירידה במספר התיירים מסין פוגעת בחברות שמפעילות בה מלונות וקזינו כמו סנדס צ'יינה שנמצאת בבעלות לאס וגאס סנדס של שלדון אדלסון ווין ריזורטס. בשבוע שעבר צנחה מניית ווין בהונג קונג ב-13% ומניית סנדס צ'יינה צנחה בהונג קונג ב-8%. היום לא מתקיים מסחר בהונג קונג בשל החג, אך המניות עשויות להמשיך לרדת כשהשווקים ייפתחו ביום רביעי.

נגיף הקורונה מכה בתיירות של תאילנד

מדד SE תאי 50 של 50 החברות הגדולות בתאילנד צונח ב-3.3% בשל משבר נגיף הקורונה שעשוי לפגוע באופן חמור בתיירות במדינה – מענפי הכלכלה החשובים של תאילנד. זו הירידה החדה ביותר במדד מאז 2016 כשאת הירידות מובילות מניות חברות התיירות במדינה, שנפגעו מהאיסור של סין להוציא טיולים מאורגנים קבוצתיים. מניית איירפורטס אוף תאילנד, החברה שמפעילה את נמלי התעופה במדינה, יורדת בכמעט 6%.

סין היא מדינת המקור הגדולה ביותר של תיירים בתאילנד, והאיסור להוציא קבוצות טיולים מסין פוגע בתאילנד דווקא בעונת החגים בסין, שבה רבים יוצאים לחופשה. לפי נתוני משרד התיירות התאילנדי, בשנה שעברה הוציאו תיירים מסין 18 מיליארד דולר בתאילנד. ענף התיירות תרם בשנה שעברה 21% לתמ"ג התאילנדי, ולכן הפגיעה בכלכלה צפויה להיות קשה במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker