הפחד חזר לשווקים: וול סטריט ביום הגרוע מאוקטובר; מדד VIX נסק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

הפחד חזר לשווקים: וול סטריט ביום הגרוע מאוקטובר

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר, לאחר שגילוי מקרה שני בארה"ב של הידבקות בנגיף החדש הגורם למחלת ריאות, האפיל בהשפעתו על דו"חות רבעוניים חזקים של אינטל ואמריקן אקספרס.

מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול בשיא, ירד ב-0.9%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.6% ונסגר מתחת לרמה של 29 אלף נקודות; מדד S&P 500 איבד 0.9% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אקוטובר - לאחר שבתחילת היום עוד טיפס לשיא.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד", שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - פרץ במהלך המסחר מעל לרף של 15 נקודות, בראשונה מאז תחילת ינואר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.05% לרמה של 1.68% - שפל של שלושה חודשים.

המרכז האמריקאי לבקרה ולמניעה של מחלות (CDC) אישר היום כי מקרה שני של הידבקות בנגיף התגלה בארה"ב בעיר שיקגו. הנשא הוא תייר מהעיר ווהאן שבסין, שם החלה התפרצות הנגיף בחודש שעבר. המקרה הראשון של הידבקות בנגיף בארה"ב זוהה מוקדם יותר השבוע בעיר סיאטל.

מניית אמריקן אקספרס טיפסה ב-2.8% לאחר שחברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי של השנה ועל צמיחה בהכנסות שתאמה את תחזיות האנליסטים.

מניית אינטל קפצה ביותר מ-8% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2000, לאחר שיצרנית השבבים הגדולה ביותר בארה"ב והמעסיקה הגדולה ביותר בהיי־טק הישראלי, דיווחה אמש על רווח והכנסות גבוהים מהצפוי ברבעון הרביעי, וסיפקה תחזיות חזקות לרבעון הנוכחי ולשנת 2020 כולה.

הנפט סגר השבוע הגרוע מאז מאי; צלל ב-7.5%

מחיר הנפט השלים את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז מאי בצל חששות כי התפרצות הנגיף החדש הגורם למחלת ריאות, שאותרה בסין בחודש שעבר והתפשטה מאז ברחבי העולם, תפגע בצמיחת הכלכלה העולמית ובביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 54.19 דולר לחבית, ירידה של 2.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לנפילה שבועית של 7.5% - שבוע שלילי שלישי ברציפות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 60.69 דולר לחבית, ירידה של 2.2%, בבורסת ICE בלונדון, בדרכם לנפילה שבועית של 6.5% - ירידה שבועית שלישית ברציפות.

הזהב בשיא של שלושה שבועות

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסגר בשיא של כשלושה שבועות על רקע המשך התפשטות הנגיף החדש הגורם למחלת ריאות שאותר בחודש שעבר סין.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,571.9 דולר לאוקנייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז השביעי בינואר, לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב טיפס ב-0.4% גם בסיכום שבועי.

סגירה חיובית ראשונה השבוע באירופה; אריקסון נפלה ב-6%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בראשונה השבוע לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) החליט אמש שלא להכריז על התפרצות הנגיף החדש הגורם למחלת ריאות בסין כעל מגפה עולמית. מגזרי התעשייה והטכנולוגיה הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1%; פרנקפורט טיפסה ב-1.4%; פריז הוסיפה 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.9%, בדרכו לסגירה חיובית ראשונה מזה חמישה ימים.

מניית אריקסון נפלה ב-5.8% בבורסת שטוקהולם, לאחר שיצרנית ציוד הטלקום השוודית דיווחה על רווח רבעוני שהיה נמוך מתחזיות האנליסטים.

התאושושות במסחר באסיה; בורסות סין סגורות לרגל ראש השנה

המסחר באסיה התאושש הלילה לאחר נפילות שנרשמו אתמול בעקבות החששות מפני התפשטות וירוס הקורונה. בורסות סין סגורות היום לרגל ראש השנה הסינית, שמצוין בשבת.

טוקיו עלתה ב-0.1%. מומבאי עולה ב-0.3%. סידני עלתה ב-0.1%.

הנפט הגולמי עולה ב-0.4% ל-55.80 דולר לחבית.

הודעת WHO דחפה את וול סטריט לעליות; נאסד"ק בשיא

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעיקרה ומדד נאסד"ק שבר שיאים, לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) החליט היום שלא להכריז על התפרצות הנגיף החדש הגורם למחלת ריאות בסין כעל מגפה עולמית. המדדים פתחו את היום בירידות בצל חששות כי התפשטותה בעולם של התפרצות הנגיף שאותר בסין בחודש שעבר, עלולה לפגוע בצמיחת הכלכלה הגלובלית.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.2% ונסגר בשיא; מדד S&P 500 טיפס ב-0.1%. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1%.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט ממשיכה לצבור תנופה. מניית פרוקטר אנד גמבל ירדה ב-0.5% לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה היום צמיחה מתונה מהצפוי במכירות ברבעון האחרון, אולם עלתה על התחזיות בשורת הרווח.

ענקית השבבים אינטל תפרסם דו"חות לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

יום רביעי של ירידות באירופה; רנו נפלה ב-5%

בורסות אירופה נסוגו זה היום הרביעי ברציפות לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר כצפוי ללא שינוי את הריבית בגוש היורו, ובצל חששות מפגיעה בצמיחה עקב התפשטותה בעולם של התפרצות הנגיף המסתורי שאותר בסין בחודש שעבר. מניות חומרי הגלם הובילו את הירידות.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו ב-0.9%; פריז ירדה ב-0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.7% בדרכו ליום רביעי ברציפות של ירידות.

היורו נחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.1043 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3104 דולר לליש"ט.

מניית ST מיקרו זינקה ב-6.5% לאחר שיצרנית השבבים דיווחה על תוצאות כספיות חזקות ברבעון הרביעי וסיפקה תחזית הכנסות חזקה מהצפוי לרבעון הנוכחי.

מניית רנו נפלה ביותר מ-5% לאחר שאנליסטים של סיטיגרופ המליצו למשקיעים למכור את המניה והזהירו כי יצרנית המכוניות הצרפתית תזדקק לזריקת מימון משמעותית תוך 12 חודשים וכי היא לא תחלק דיווידנדים לבעלי המניות עבור 2019.

מכירות P&G איכזבו - המניה צונחת

ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית פרוקטר אנד גמבל דיווחה היום צמיחה מתונה מהצפוי במכירות ברבעון האחרון, אולם עלתה על התחזיות בשורת הרווח. מניית P&G נסוגה ב-2.4% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה, שעל מוצריה נמנים סכיני הגילוח ג'ילט ושמפו הד אנד שולדרס, דיווחה על רווח נקי רבעוני של 3.72 מיליארד דולר, או רווח של 1.41 דולר למניה - גידול של 17% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה P&G רווח של 1.42 דולר למניה - חמישה סנט יותר מתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה רשמה החברה מכירות של 18.24 מיליארד דולר, צמיחה של 5% לעומת הרבעון המקביל, אך פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 18.42 מיליארד דולר.

הריבית באירופה ללא שינוי; היורו נחלש מול הדולר

הבנק המרכזי באירופה (ECB) הותיר היום ללא שינוי את הריבית בגוש היורו ברמה של 0% והשאיר את הריבית על פיקדונות בשיעור של מינוס 0.5%, לפי הודעה שפורסמה עם סיום ישיבתו הראשונה ב-2020.

משמעות ההחלטה כי ECB ממשיך לנסות לעודד את הבנקים להעניק לציבור הלוואות בניסיון להמריץ את הכלכלה. היורו נחלש מול הדולר בפחות מ-0.1% לשער של 1.1088 דולר ליורו.

לפי הודעת הבנק, הריבית תישאר ברמות אלה עד שייראו סימנים ל"התאוששות באינפלציה לרמה שתהיה קרובה ל-2% אך עדיין נמוכה מרף זה". בנוסף, הבנק גם שב והודיע כי ימשיך בתוכנית רכישת הנכסים בשווי של 20 מיליארד יורו בחודש "ככל שיידרש".

עוד כצפוי, הודיע הבנק כי יערוך בחינה אסטרטגית מקיפה של מדיניותו המוניטרית - בראשונה מזה 17 שנים.

נשיאת הבנק המרכזי, כריסטין לגארד, תקיים מסיבת עיתונאים בשעה 15:30 שעון ישראל. לגארד החליפה בתפקיד את מריו דראגי בשלהי 2019.

אסיה ננעלה בירידות

בורסות אסיה ננעלו בירידות בהובלת הבורסות בסין בעקבות התגברות החשש מהתפשטות הנגיף הסיני. הרשויות הסיניות הודיעו על עוצר על ההעיר הוהאן שהיא ככל הנראה המקור לנגיף. טוקיו ירדה ב-0.9%; הונג קונג נחלשה ב-1.5%; שנחאי איבדה 2.7% מערכה; סיאול ירדה ב-1% וסידני ירדה ב-0.6%.

משרד הכלכלה של יפן דיווח אתמול כי היצוא מיפן בדצמבר ירד ב-6.3% בקצב שנתי. זהו החודש ה-13 ברציפות שהיצוא מיפן נחלש בעקבות ההאטה הגלובלית ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

הין עולה ב-0.2% ל-109.58 ין לדולר. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.74%.

הנפט נסחר בירידות של יותר מ-1%. מפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.5% ל-55.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.3% ל-62.3 דולר לחבית.

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט; נטפליקס נפלה ב-4%

בורסות וול סטריט נסגרו כמעט ללא שינוי לאחר שממשלת סין הודיעה על צעדים נוספים לבלימת התפרצות מחלת הריאות המסתורית שאותרה במדינה בחודש שעבר. מניות ההיי-טק עלו בעקבות דו"חות רבעוניים חזקים של יבמ.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.1% לאחר שבמהלך יום המסחר טיפס לשיא; מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1% - ירידה יומית שנייה ברציפות; מדד S&P 500 הוסיף פחות מ-0.1% לאחר שבמהלך המסחר טיפס לשיא.

עונת הדו"חות הרבעוניים ממשיכה לצבור תנופה, ולאחר סגירת המסחר היום תפרסם את תוצאותיה הכספיות חברת טקסס אינסטרומנטס.

מניית נטפליקס נפלה ב-3.6% לאחר שענקית הסטרימינג דיווחה אמש על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מהצפוי, אולם סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי.

מניית יבמ קפצה ב-3.4% לאחר שסיפקה אמש תחזית רווח שנתי שהיתה גבוהה מציפיות האנליסטים.

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון נסוגה ב-0.7% לאחר שענקית התרופות ומוצרי הצריכה דיווחה היום על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי, אולם ההכנסות היו נמוכות מתחזיות האנליסטים.

הנפט צנח ב-3% לשפל של שבעה שבועות

מחיר הנפט צנח לשפל של שבעה שבועות לאחר שחששות מעודף היצע בשוקי הנפט ומפני פגיעה בביקוש כתוצאה מהתפרצות מחלת הריאות המסתורית בסין, האפילו בהשפעתם על שיבושים באספקת הנפט מלוב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 56.74 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז השלישי בדצמבר, לאחר נפילה של 2.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 63.21 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז הרביעי בדצמבר, לאחר ירידה של 2.1% בבורסת ICE בלונדון.

אירופה נסגרה בירידות יום שלישי ברציפות

בורסות אירופה נסוגו זה היום השלישי ברציפות בצל חששות כי זינוק במספר הנדבקים במחלת הריאות המסתורית שאותרה בסין בחודש שעבר, עלול לבשר על תרחיש דומה לזה של להתפרצות מחלת סארס ב-2003.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.3% לאחר שבתחילת יום המסחר טיפסה לשיא תוך-יומי. בורסת לונדון נסוגה ב-0.5%. פריז איבדה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד זה היום שלישי ברציפות.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.3134 דולר לליש"ט, ואילו היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.1087 דולר ליורו.

מספר הבתים הקיימים המוצעים למכירה בארה"ב בשפל של 20 שנה

המכירות של בתים קיימים בארה"ב זינקו בדצמבר ב-3.6% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 5.54 מיליון בתים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR).

בשנת 2019 כולה נמכרו 5.34 מיליון בתים קיימים, כמעט ללא שינוי לעומת 2018, לאחר ששיפור במכירות בדרום ארה"ב הצליח לפצות על ירידה במכירות במערב ובאזור המערב התיכון.

מלאי הבתים המוצעים למכירה המשיך להתכווץ, ונפל בדצמבר להיצע שווה ערך לשלושה חודשים של ביקוש, לעומת 3.7 חודשים בנובמבר. זוהי רמת ההיצע הנמוכה ביותר מאז החל איגוד סוכני הנדל"ן לפרסם נתון זה ב-1999.

טראמפ מאיים במכסים על רכבים מהאיחוד האירופי

נשיא ארה"ב דונלד טראמם איים היום (ד') בכנס בדאבוס בהטלה של מכסים גבוהים על יבוא כלי רכב מהאיחוד האירופי, אם הגורמים באיחוד לא יאפשרו חתימה של הסכם סחר.

טראמפ איים בעבר שיטיל מכסים על תעשיית הרכב האירופית, במטרה לשפר את מצבה של ארה"ב ביחסי הסחר עם אירופה.

"נפגשתי עם ראשת הנציבות האירופית החדשה, שהיא נהדרת. הייתה לנו שיחה נהדרת", אמר טראמפ ל-CNBC. "אבל אמרתי לו, 'תראה, אם אנחנו לא נקבל משהו, אני אהיה חייב לפעול', והפעולה תהיה מכסים גבוהים מאוד על הרכבים שלהם ועל דברים אחרים שנכנסים למדינה שלנו".

בראש הנציבות עומדת שרת ההגנה לשעבר של גרמניה, אורסולה פון דר ליין - האישה הראשונה בתפקיד. 

ארה"ב גם איימה במכסים של עד 100% על סחורה צרפתית - משמפניה ועד תיקים - על רקע המס הדיגיטלי שמוטל במדינה, שלטענת וושינגטון פוגע בחברות הטכנולוגיה האמריקאיות. 

טראמפ: הווירוס הסיני נמצא "תחת שליטה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס היום לפרשת הווירוס הסיני ואמר כי המצב נמצא "תחת שליטה". הנשיא קיבל עדכון מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן במדינה. 

בשיחה עם CNBC, טראמפ אמר כי הוא איננו חושש שהווירוס יהפוך למגפה, ואמר כי האיש היחיד שנדבק במחלה בארה"ב הגיע בטיסה מסין. 

טראמפ גם אמר כי הבנק הפדרלי צריך להוריד ריביות משום שהדולר חזק. 

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.05%. 

אסיה נסגרה בעליות; הונג קונג הוסיפה 1.3%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות, לאחר שאתמול הבהלה מהתפשטות הנגיף הסיני הובילה לגל ירידות בשווקים. מספר ההרוגים מהנגיף עלה ל-9 לאחר שהגיע לארה"ב. טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג הוסיפה לערכה 1.3%; שנחאי טיפסה ב-0.3%; סינגפור עלתה ב-0.2%; סיאול הוסיפה ב-1.2% וסידני התחזקה ב-0.9%.

הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-110.01 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.05% ל-6.9 יואן לדולר.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.5% ל-58.34 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-64.3 דולר לחבית.

בואינג דחתה בחצי שנה את חזרתו לשירות של 737 מקס; המניה צנחה

יצרנית המטוסים האמריקאית בואינג הודיעה כי החזרתו לשירות של דגם 737 מקס לא תאושר לפני יוני או יולי, כמחצית השנה מאוחר יותר מכפי שהעריכה עד כה. בעקבות ההודעה צנחה מניית בואינג במהלך המסחר בוול סטריט ביותר מ-5% בטרם נסגרה בירידה של 3.4%.

החברה מסרה כי מטוסי דגם 737 מקס, המקורקעים בכל העולם מאז מארס 2019 לאחר ששני מקרי התרסקות קטלניים בתוך חמישה חודשים גרמו למותם של 346 בני אדם, צפויים לשוב לשירות "באמצע 2020". זאת לעומת הבטחותיו של המנכ"ל לשעבר דניס מולינברג כי קרקוע המטוסים יסתיים עד סוף 2019.

מולינברג פוטר בחודש שעבר והוחלף בתפקיד המנכ"ל על ידי חבר הדירקטוריון הוותיק דיוויד קלהון, לאחר שהחברה איבדה את תואר יצרנית המטוסים הגדולה בעולם.

הנגיף מסין הגיע לארה"ב; LVS של אדלסון נחתכה ב-2.5 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסוגו משיא על רקע גילוי מקרה ראשון של הנגיף הסיני בארה"ב, ובצל חששות כי זינוק במספר הנדבקים במחלת הריאות המסתורית עלול לבשר על תרחיש דומה לזה של להתפרצות מחלת סארס ב-2003.

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.5% - ירידה ראשונה מזה שישה ימים. מדד S&P 500 ירד ב-0.3% - סגירה שלילית ראשונה מזה ארבעה ימים. מדד נאסד"ק איבד 0.2% לאחר שטיפס בשלושת ימי המסחר הקודמים. אתמול (ב') לא התקיים מסחר בוול סטריט לרגל יום מרטין לותר קינג, לאחר שביום שישי נסגרו המדדים המרכזיים בשיאים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 1.77% - שפל של שישה שבועות. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1%.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב הודיע הערב כי תושב ארה"ב שביקר לאחרונה בסין אובחן כחולה במחלת הריאות הקטלנית שהתפרצה בחודש שעבר בסין, שם כבר גרמה למותם של שישה בני אדם לפחות.

מספר הנדבקים במחלת הריאות המסתורית שאותרה בסין בחודש שעבר עלה ליותר מ-200 בני אדם - פי שלושה משהיה ידוע עד כה. רוב החולים הם תושבי העיר ווהאן, שבה התגלה הנגיף, אך מוקדי הידבקות אותרו גם בבייג'ין, שנחאי ושנזן, וגם ביפן, תאילנד ודרום קוריאה.

מניות מפעילות בתי הקזינו צנחו בצל חששות כי התפרצות המחלה עלולה לפגוע בתיירות הבינלאומית. לאס וגאס סנדס שבבעלות שלדון אדלסון נפלה ביותר מ-5% ושווי השוק של החברה נחתך ב-2.5 מיליארד דולר.

הגז הטבעי צלל ב-5% לשפל של 4 שנים; הנפט נסוג

מחיר הנפט נסוג לאחר שחששות מפני עודף היצע בשווקים האפילו בהשפעתם על שיבושים באספקת הנפט מלוב ועיראק. מחיר הגז הטבעי ירד זה היום הרביעי ברציפות ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר זה כמעט ארבע שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 58.34 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים למסירה במארס, שיהפכו ממחר לחוזים הקובעים, נסגרו במחיר של 58.38 דולר לחבית, ירידה של 0.3%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 64.59 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת ICE בלונדון.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1.895 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), הסגירה הנמוכה ביותר מאז מארס 2016, לאחר נפילה יומית של 5.4%. אתמול לא התקיים מסחר בבורסת הסחורות של ניו יורק לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג.

הנגיף בסין הכביד על מניות היוקרה באירופה; UBS צנח ב-5%

בורסות אירופה נסוגו זה היום השני ברציפות בצל חששות כי התפרצות הנגיף בסין ועל רקע תחזית מאכזבת של UBS שגררה את מניית ענק הבנקאות השווייצי לנפילה של 4.5%.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בירידות של 0.5%; פרנקפורט רשמה עליות קלות. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג זה היום השני ברציפות.

מניות של יצרניות מוצרי יוקרה כמו LVMH, ברברי ורישמון ירדו בצל חששות כי זינוק במספר הנדבקים במחלת הריאות המסתורית בסין עלול לבשר על תרחיש דומה לזה של להתפרצות מחלת סארס ב-2003.

שיעור האבטלה בבריטניה ללא שינוי - 3.8%

התעסוקה בבריטניה צמחה ב-208 אלף משרות בשלושת החודשים עד נובמבר. שיעור האבטלה נותר 3.8%, על פי הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה.

הליש"ט מתזחקת ב-0.2% מול הדולר ל-1.3028 ליש"ט לאחר פרסום הנתונים. 

דו"ח איזיג'ט: עלייה בהכנסות למושב ברבעון הראשון

חברת התעופה המוזלת איזיג'ט הודיעה היום כי ההכנסות למושב ברבעון הראשון של השנה הפיסקלית 2020 עלו, וכי הצמיחה בקיבולת המושבים במחצית הראשונה של השנה תהיה אטית מהצפוי – 1.5%, בעיקר בשל השביתות של פקחי הטיסה הצרפתים.

החברה אמרה כי היא מצפה להתכווצות בהפסד לפני מסים במחצית הראשונה. ההפסד לפני מסים במחצית הראשונה של 2019 היה 275 מיליון ליש"ט (357.4 מיליון דולר).

ההכנסות למושב לשלושת החודשים שהסתיימו ב-31 בדצמבר עלו ב-8.8% ל-58.63 ליש"ט לעומת 53.89 ליש"ט בתקופה המקבילה ב-2019.

סך ההכנסות ברבעון הראשון היה 1.42 מיליארד ליש"ט לעומת 1.30 מיליארד ליש"ט בשנה שעברה.

החברה הודיעה כי 75% מהמושבים במחצית הראשונה כבר הוזמנו, וכי זאת עלייה של 1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

אסיה ירדה בעקבות הותרת הריבית ללא שינוי ביפן והתפרצות וירוס

ירידות נרשמו בבורסות אסיה בעקבות החלטת הבנק המרכזי של יפן להותיר את הריבית על כנה - ברמה של מינוס 0.1% - ובעקבות התפרצות נגיף מסתורי בסין.

טוקיו ירדה ב-0.9%; הונג קונג איבדה 2.8%, וכך גם שנחאי (1.4), שנזן (1.7%), סיאול (1%) וסינגפור (1.2%).

הבנק המרכזי של יפן העריך כי ב-2020 הכלכלה היפנית תצמח ב-0.8%, וב-0.9% ב-2021, לעומת תחזיות נמוכות יותר באוקטובר. הבנק העריך גם כי מדד המחירים לצרכן ללא מחירי מזון בשנה שמסתיימת במארס 2022 יעלה ב-1.4% לעומת השנה הקודמת. יעד האינפלציה של הבנק הוא 2%.

מספר הנדבקים במחלת הריאות המסתורית שאותרה בסין בחודש שעבר עלה ליותר מ-200 בני אדם – מספר גדול פי שלושה משהיה ידוע עד כה. רוב החולים הם תושבי העיר ווהאן, שבה התגלה הנגיף, אך מוקדי הידבקות אותרו גם בבייג'ין, שנחאי ושנזן, וגם ביפן, תאילנד ודרום קוריאה. החשש מהתפשטות המחלה התגבר בשל חגיגות ראש השנה הסינית המצוין השבוע, ואשר במסגרתו צפויים מאות מיליוני סינים לנסוע לחופשות מחוץ לארצם או לבקר קרובים בתוך המדינה.

במשרד הבריאות בישראל מסרו אתמול (ב') כי הם עוקבים אחר ההתפרצות ונמצאים בקשר עם ארגון הבריאות העולמי. המשרד קרא לנוסעים לאזור ווהאן להימנע ממגע עם בעלי חיים, ולא לבקר בשווקים שנמצאים בהם בעלי חיים. הרשויות באוסטרליה הודיעו הלילה כי יחלו לבדוק תיירים מסין המגיעים למדינה.

המחלה, שעוררה בתחילה השוואות להתפרצות מחלת הסארס, התגלתה בווהאן בדצמבר. עד כה מתו ארבעה בני אדם מהנגיף. ברשויות מעריכים שמקור הנגיף הוא בשוק מזון בפרברי העיר ווהאן, שנסגר בינתיים. בסין העריכו שהגורם למחלה החדשה הוא נגיף ממשפחת נגיפי קורונה (Coronavirus) - שלה שייך גם הנגיף הגורם לסארס. 

מודי'ס הורידה דירוג האשראי של הונג קונג

סוכנות הדירוג מודי'ס הורידה הלילה את דירוג האשראי של העיר הונג קונג מ-Aa3 ל-Aa2. היא תולה את האשמה בממשלת הונג קונג שלא מצליחה להתמודד עם התסיסה החברתית ששוטפת את העיר זה שבעה חודשים, ודוחפת את העיר למיתון. הבורסה נופלת ב-2.8%

סוכנות הדירוג גם שינתה את התחזית להונג קונג ליציבה משלילית - זאת על רקע החוב הנמוך של הממשלה ויתרות המט"ח הרבות שלה. 

ממשלת הונג קונג אמרה בהצהרה כי היא לחלוטין לא מסכימה עם ההערכה של מודי'ס, וכי הדירוג האחרון שלה "איננו מתואם עם בסיס האשראי החזק של הונג קונג".  

אירופה נסגרה בירידות; הנפט עולה

המסחר בבורסות אירופה נסגר ברובו בירידות, על רקע התחזקות מחירי הנפט. לונדון יורדה ב-0.3%; פרנקפורט עלתה ב-0.2%; פריז איבדה 0.4%, ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.1%.

הליש"ט עולה מעט לרמה של 1.3001 דולר, כאשר בריטניה והאיחוד האירופי מתכוננים לחידוש הדיונים על הברקזיט.

מחירי הנפט עולים על רקע שיבושים בייצור בלוב ובעיראק. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר עולים ב-0.4% למחיר של 58.8 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט עולים ב-0.8% ל-65.36 דולר לחבית. 

מניית BAE הבריטית עלתה ב-3.7%, לאחר שיצרנית מערכות הנשק הודיעה כי תרכוש את מערכות ה-GPS של חברת קולינס אירוספייס ואת מערכות הרדיו של רייתאון תמורת 2.2 מיליארד דולר. רייתאון ויונייטד טכנולוגי'ס, החברה האם של קולינס, הודיעה לפני כחצי שנה על תוכנית למיזוג.

מניית חברת הכרייה הבריטית סיריוס טיפסה ב-2.6% לאחר שענקית הכרייה אנגלו אמריקן הודיעה כי סיכמה על רכישת החברה תמורת 526.5 מיליון דולר. מניית אנגלו אמריקן ירדה ב-0.2%. סיריוס היא יריבה של כיל הישראלית בייצור פוליהלייט. פוליהלייט הוא דשן הכולל ארבעה מינרלים הנחוצים לצמח: גופרית (48%), אשלגן (14%), סידן (17%) ומגנזיום (6%).

קרן המטבע הנמיכה את תחזית הצמיחה של הכלכלה העולמית

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הנמיכה את תחזיות הצמיחה שלה לכלכלה העולמית - אבל גם מקווה שמגמה השלילית מגיעה כעת לכדי מיצוי, לפי דיווחים מכנס דאבוס. 

לפי התחזית האחרונה של הקרן, כלכלת העולם צפויה לצמוח ב-3.3% ב-2020 - זאת בהשוואה לתחזית של צמיחה ברמה של 3.4% לפני שלושה חודשים. התחזית ל-2021 ירדה מ-3.6% ל-3.4%. 

בנוסף, הקרן מעריכה כי התמ"ג העולמי צמח ב-2019 ב-2.9% בלבד - הצמיחה הנמוכה ביותר מאז משבר הכלכלי של 2008. ב-2017 הצמיחה בתמ"ג העולמי עמדה על 3.7%. 

הקרן טוענת שהמצב העגום נובע מ"מתיחות סוציאלית גוברת", ומצמיחה נמוכה מהצפוי בשווקים מתעוררים, כמו הודו. היא מאשימה גם את המתח הגאופוליטי בין ארה"ב ואיראן, ואת האפשרות המדאיגה של התלקחות של סכסוכי סחר בין ארה"ב ושותפותיה, כמו אירופה. 

אסיה ננעלה בעליות קלות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות קלות לאחר שבורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי האחרון בשיא נוסף. היום לא יתנהל מסחר בוול סטריט לרגל יום מרטין לותר קינג. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג נחלשה ב-0.9%; שנחאי התחזקה ב-0.6%; סינגפור ננעלה ללא שינוי ניכר; סיאול עלתה ב-0.7% וסידני הוסיפה 0.2%.

הנפט נסחר בעליות קלות לאחר שמוקדם יותר זינק ביותר מ-1% על רקע מתיחות בלוב ובעיראק. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.5% ל-58.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.7% ל-65.3 דולר לחבית. כוחות של הגנרל הלובי, חליפה חפתר, עצרו את היצוא מנמל הנפט של לוב, בעוד הצדדים השונים מתכנסים לשיחות שלום בברלין.

בעיראק הופסקה העבודה בשדה הנפט אל אחדב, בעקבות מחאתם של המאבטחים, שמונעים כניסה לשדה בדרישה לשיפור תנאי העסקתם. בנוסף, מחאות השיעים בעיראק מגבירות את החשש לשיבושים באספקת הנפט מאחת מהיצרניות הגדולות באופ"ק.

הדולר שומר על יציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.05% ל-110.19 ין לדולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker