וול סטריט ביום הגרוע מזה חודש; המשקיעים נמלטו לזהב, ין ואג"ח אמריקאיות

ההתנקשות בחייו של סולימאני הקפיצה את הנפט לשיא של שבעה חודשים ■ הזהב בשיא של ארבעה חודשים ■ תשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב צנחה מתחת ל-1.8% ■ מדד פעילות הייצור בארה"ב - ברמתו הנמוכה מ-2009

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשקיעים נמלטו לזהב, ין ואג"ח אמריקאיות

המשקיעים חיפשו מקלט בנכסים שנחשבים לבטוחים יחסית בעתות משבר, כמו זהב, הין היפני ואג"ח ממשלתיות אמריקאיות, על רקע חששות מפני הסלמה בעימות בין ארה"ב לאיראן בעקבות ההתנקשות בחייו של מפקד כוח קודס האיראני.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,552.4 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז הרביעי בספטמבר, לאחר עלייה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הזהב ב-2.3% בהמשך לזינוק של 2.5% בשבוע הקודם.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.09% לרמה של 1.79% - שפל של חודש.

הין היפני מתחזק ב-0.5% מול הדולר לשער של 108.04 ין לדולר, ומוסיף 0.6% מול היורו לרמה של 120.61 ין ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיסול סולימאני גרר את וול סטריט ליום הגרוע זה חודש

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מזה חודש בצל חששות מהסלמה בעימות בין ארה"ב לאיראן, לאחר שהצבא האמריקאי התנקש בחייו של מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, מחוץ לשדה התעופה הבינלאומי בבגדד.

מגמת המסחר השלילית נרשמה גם לאחר שמדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז סיום תקופת המיתון האחרונה לפני עשור.

מדדי נאסד"ק ודאו ג'ונס נסוגו ב-0.8%; מדד S&P 500 איבד 0.7%. היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר מזה חודש עבור שלושת המדדים, אשר נסגרו בשיאים יום קודם לכן.

מדד התנודתיות (VIX) של בורסת האופציות של שיקגו, הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" - שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - קפץ בכ-12%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיסול סולימאני הקפיץ את הנפט לשיא של 7 חודשים

מחיר הנפט נסגר בשיא של יותר משבעה חודשים בצל חששות מהסלמת הימות בין וושינגטון לטהרן, לאחר שארה"ב התנקשה בחייו של מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, מחוץ לנמל התעופה הבינלאומי בבגדד.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 63.05 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-20 במאי, לאחר זינוק של 3.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-2.2%.

מחיר הנפט עשוי לזנק ל-80 דולר לחבית במקרה שהעימות בין וושינגטון לטהרן יתרחב לשדות הנפט של דרום עיראק או במקרה של החרפה בצעדים האיראנים לשיבוש נתיבי שייט מסחריים, העריך היום האנליסט הנרי רום מיורואסיה גרופ.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות; פרנקפורט נסוגה ב-1.3%

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעיקרה בצל חששות מהסלמה בעימות בין ארה"ב לאיראן, לאחר שהצבא האמריקאי התנקש בחייו של מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, מחוץ לשדה התעופה הבינלאומי בבגדד. מניות חברת התעופה הובילו את הירידות בעקבות זינוק מחירי הנפט.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 1.3%. מנגד, בורסת לונדון טיפסה ב-0.2% בהובלת מגזר הנפט ועל רקע היחלשות הליש"ט. פריז נסגרה בעליות קלות, ואילו מילאנו נסוגה ב-0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.3%.

הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.309 דולר לליש"ט; היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.1174 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד פעילות הייצור בארה"ב - ברמתו הנמוכה מ-2009

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב נפל בדצמבר לרמתו הנמוכה ביותר מאז סיום תקופת המיתון האחרונה לפני עשור.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ירד בדצמבר לרמה של 47.2 נקודות - הרמה הנמוכה מאז יוני 2009 - לעומת רמה של 48.1 נקודות בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של המדד לרמה של 48.8 נקודות.

זה החודש החמישי ברציפות שמדד הייצור נמצא מתחת לרמה של 50 נקודות. מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות פעילות הייצור, ואילו מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט מזנק ב-4%; אסיה ננעלה בירידות

מחיר הנפט מזנק בעקבות חיסולו של בכיר במשמרות המהפכה של איראן. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-3.9% ל-63.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-4% ל-68.9 דולר לחבית.

הפנטגון אישר הלילה (שישי) כי מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, חוסל בתקיפה אמריקאית בבגדאד. לפי הפנטגון, סולימאני עומד מאחורי ההתקפות על השגרירות האמריקאית בבגדאד ותקיפת הטילים שבה נהרג חייל אמריקאי השבוע. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי "ארה"ב תישא באחריות לכל ההשלכות של ההרפתקנות שלה". המשקיעים חוששים כי עימות בין איראן וארה"ב יפגע באספקת הנפט באזור המזה"ת.

בורסות אסיה ננעלו ברידות קלות. בורסת טוקיו סגורה היום. הונג קונג ירדה ב-0.3%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; סינגפור נחלשה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.1% וסידני עלתה ב-0.6%.

הין עולה ב-0.4% ל-108.07 ין לדולר ומחיר הזהב עולה ב-1.4% ל-1,549 דולר לאונקייה, כאשר הין והזהב נתפסים כהשקעות בטוחות בעת משבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט שברה שיאים בפתיחת 2020; שווי אפל טיפס ל-1.3 טריליון ד'

בורסות וול סטריט פתחו את 2020 ברגל ימין לאחר שרשמו בשנה שעברה את הזינוק השנתי החד ביותר מאז 2013. המדדים המרכזיים שברו שיאים היום על רקע תמריצים חדשים של הבנק המרכזי בסין, ודעיכה במתחים סביב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין. מניות ההיי-טק הובילו את העליות. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק קפץ ב-1.3% - הזינוק היומי החד ביותר מזה קרוב ל-12 שבועות; מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.2% - היום הטוב ביותר מזה כמעט ארבעה שבועות; מדד S&P 500 הוסיף 0.8% - הזינוק החד ביותר מזה שלושה שבועות. שלושת המדדים נסגרו בשיאים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 1.88%, הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שלושה שבועות.

מדד הדולר של ICE, שעוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5%.

מניית אפל, שזינקה ב-86% בשנת 2019, מטפסת היום ביותר מ-2% ונסגרה בשיא, ושווי השוק של יצרנית אייפון הגיע בראשונה ל-1.3 טריליון דולר. מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, נסגרה אף היא בשיא. מניית יצרנית השבבים AMD זינקה ב-7% בעקבות העלאת המלצה מצד אנליסטים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מתיחות במזרח התיכון דחפה את הנפט לעליות

הנפט פתח היום את שנת 2020 עם עליות קלות על רקע מתיחות במזרח התיכון ולאחר שרשם ב-2019 את הזינוק השנתי החד ביותר מזה שלוש שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 61.18 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 66.25 דולר לחבית, עלייה של 0.4%, בבורסת ICE בלונדון.

מחיר טקסס מתוק קפץ ב-34.5% ב-2019 ומחיר ברנט טיפס ב-22.7%, ועבור שניהם היתה זו השנה הטובה ביותר מאז 2016.

שר ההגנה של ארה"ב, מארק אספר, אמר היום (ה') כי הפנטגון ישלח חיילים נוספים לעיראק במקרה הצורך. זאת לאחר שאתמול הודיע כי ארה"ב תשלח 750 חיילים לעיראק בעקבות ההתקפה על שגרירות ארה"ב בבגדד שלשום.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב טיפס יום שביעי ברצף; נסגר בשיא של שלושה חודשים

מחיר הזהב טיפס זה יום המסחר השביעי ברציפות ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה מעלה משלושה חודשים, לאחר שרשם בשנה שעברה את הזינוק השנתי החד ביותר מאז 2010.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,528.1 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-24 בספטמבר, לאחר עלייה של 0.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. הזהב לא רשם רצף של שבעה ימי עליות זה שבעה חודשים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אירופה בראשונה מזה שלושה ימים

מניות הבנקים, הכרייה וההיי-טק הובילו את העליות בבורסות אירופה שנסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה שלושה ימים. תמריצים חדשים של הבנק המרכזי בסין והתפוגגות מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין תמכו במדדים ביבשת.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.8%; פרנקפורט הוסיפה 1%; פריז עלתה ב-1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.9% - עלייה ראשונה מזה שלושה ימים.

מניות הבנקים הגרמניים דוישטה בנק וקומרצבנק זינקו ביותר מ-6%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הבנקים באירופה עולות על רקע הקלה בדרישות הלימות ההון

מניות הבנקים באירופה הגיעו לרמתם הגבוהה ביותר מאז מאי 2019 מוקדם יותר במסחר היום, כשמדד סטוקס 600 הכלל-אירופי עלה ב-2.2%. העליות התמתנו בינתיים, אבל המדד עדיין עולה ב-1%.

הראלי מגיע על רקע ציפיות המשקיעים לייצוב בדרישות הלימות ההון מ-10 הבנקים הגדולים בגוש היורו שנסחרים בבורסה, לאחר 20 שנה של העלאת הדרישות מהבנקים. הלימות הון הוא מונח המתייחס לכמות ההון העצמי שעל הבנקים להחזיק כבטוחה למקרה של הרעה כלכלית.

המצב החדש עשוי להביא לחלוקה של דיווידנדים גבוהים יותר עבור המשקיעים, להוביל לקניה חוזרת של מניות מצד הבנקים ולחזק את מניות הבנקים, שסיפקו ביצועים נמוכים יחסית ב-8-10 השנים האחרונות.

מאז המשבר הכלכלי של 2008, הרגולטורים חייבו את הבנקים להחזיק הון עצמי גבוה יותר על מנת שיוכלו לספוג הפסדים מבלי שמשלמי המסים יצטרכו לחלץ אותם. בעקבות כך הבנקים הפכו לחזקים יותר, אבל המשקיעים נפגעו, בגלל שהרווח של הבנקים הלך לחיזוק המלאים, ולא בחזרה אל המשקיעים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

על רקע פוליטי: סין חסמה הנפקות של חברות בריטיות

בזמן שהיחסים בין ארה"ב וסין השתפרו - לפחות מספיק כדי להודיע על חתימה על שלב ראשון בהסכם סחר בין המדינות - נראה שהיחסים בין סין ובריטניה מתקררים. 

לפי דיווח של רויטרס, סין חסמה באופן זמני פרויקט של הנפקות הדדיות שתוכננו בין בורסות שנחאי ולונדון, על רקע מתח פוליטי עם בריטניה. הסכסוך נוגע לעמדות של בריטניה על המחאה בהונג קונג. 

השהיית הקשרים בין הבורסות מטילה צל על עתיד הפרויקט, שאמור היה לבנות גשרים בין בריטניה וסין, לעזור לחברות סיניות להרחיב את בסיס המשקיעים שלהם ולתת למשקיעים סיניים גישה לחברות הרשומות בבריטניה. 

משרד החוץ של סין אמר כי הוא "מקווה שבריטניה תוכל לספק סביבה עסקית הוגנת ונטולת פניות לחברות הסיניות שמשקיעות בבריטניה, וליצור את התנאים המתאימים שיאפשרו לשתי המדינות להוציא לפועל שיתוף פעולה פרקטי בצורה חלקה ובמגוון תחומים". 

לידיעה ברויטרס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סינגפור: צמיחה שנתית נמוכה בהשוואה ל-2018

התמ"ג בסינגפור גדל ב-0.8% ברבעון הרביעי של 2019, נתונים שעולים על התחזיות. עם זאת, הצמיחה השנתית, המסתכמת ב-0.7%, היתה נמוכה בהשוואה ל-3.1% שנרשמו ב-2018.

נתוני משרד הסחר והתעשייה במדינה מראים גם כי התוצר במגזר השירותים עלה ברבעון הרביעי ב-1.4% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. זאת, לעומת עלייה של 0.9% ברבעון השלישי בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

תוצר מגזר הייצור ירד ב-2.1% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לאותו הרבעון שנה לפני כן, לאחר ירידה נוספת של 0.9% ברבעון שלפניו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה נסגרה בעליות על רקע הזרמת כסף מהבנק המרכזי בסין

מרבית בורסות אסיה פתחו את 2020 בעליות, על רקע שינוי מדיניות מצד הבנק המרכזי של סין שנועד להזרים כסף לכלכלה. בורסת טוקיו סגורה היום; הונג קונג עלתה ב-1.1%; שנחאי הוסיפה 1.2% לערכה; סינגפור טיפסה ב-0.8%; סיאול נחלשה ב-1%; וסידני נסגרה בעלייה של 0.1%.

הבנק המרכזי של סין הוריד את יחס הרזרבות שעל הבנקים להחזיק, ובכך הוא מאפשר לבנקים להלוות כסף נוסף לעסקים ולמעשה מזרים כסף לכלכלה הסינית. הבנק המרכזי הוריד את יחס הרזרבות ב-0.5%, והמהלך ישחרר לכלכלה במדינה 115 מיליארד דולר.

הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובילים - מדד הדולר של ICE עולה ב-0.2%. הין נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 108.8 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.94%.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.5% ל-61.35 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.6% ל-66.38 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בעליות בתום שנה ועשור של עליות שיא

עליות נרשמו בבורסות וול סטריט לאחר שהנשיא דונלד טראמפ צייץ היום כי תאריך החתימה על שלב ראשון בהסכם סחר עם סין יהיה ב-15 בינואר בבית הלבן.

הדאו עלה ב-0.3%. S&P500  עלה ב-0.2%. הנאסד"ק עלה ב-0.3%.

הדאו רשם את העלייה השנתית הגדולה מאז 2017, 21.8%. S&P500 רשם את העלייה השנתית הגדולה ביותר מאז 2013, 28.4%. הנאסד"ק עלה השנה ב-35% - העלייה הגדולה ביותר מאז 2013.

מניות הטכנולוגיה, הטלקום והקמעונות הובילו את העליות השנה. מניית אפל היתה אחת המניות המשפיעות של 2019. המניה עלתה השנה ב-85.3%. מיקרוסופט עלתה השנה ב-54.7% - המניות בעלות הביצועים הטובים ביותר במדד דאו ב-2019, ואחראיות על עלייה של 15% במדד S&P500 . 

S&P500 עלה בעשור האחרון ביותר מ-188%. התשואה הכוללת של המדד הנרחב, שכולל דיווידנדים, עלתה ביותר מ-255%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט רשם השנה את העלייה השנתית הגדולה מאז 2016

החוזים העתידיים על הנפט הגולמי ננעלו בירידה ביום האחרון למסחר של השנה, אך רשמו את העלייה השנתית הגדולה ביותר מזה שלוש שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר ננעלו בירידה של 1% למחיר של 61.06 דולר חבית. הנפט הגולמי מסוג ברנט נפל ב-1% למחיר של 66 דולר לחבית. 

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בארה"ב עלה ב-2019 ב-34.5% - העלייה הגדולה ביותר מאז 2016 אז נרשמה עלייה של 45%. הברנט, שנסחר בלונדון, עלה השנה ב-22.7% - העלייה הגדולה ביותר מא 2016 אז עלה המחיר ב-52.4%. 

מחירי הנפט עלו גם בדצמבר, כשטקסס מתוק עלה ב-10.7% והברנט ב-5.7%, העלייה הגדולה ביותר מאז אפריל. 

הסכם מדינות אופ"ק להמשיך לקצץ בתפוקת הנפט וגיבוש שלב ראשון על הסכם סחר בין ארה"ב לסין, שאמור ליחתם ב-15 בינואר בבית הלבן תרמו למגמה החיובית, לצד התפוגגות החששות מפני האטה בצמיחה הגלובלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביטחון הצרכנים בארה"ב ירד מעט בדצמבר

ביטחון הצרכנים בארה"ב ירד מעט בדצמבר, על פי נתונים של חברת המחקר קונפרנס בורד. ביטחון הצרכנים הגיע לרמה של 126.5 נקודות, לעומת 126.8 בנובמבר. תחזית הכלכלנים היתה לקריאה של 128.2 נקודות. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסות אירופה; לונדון נחלשה ב-0.6%

יום המסחר האחרון של 2019 בבורסות אירופה התנהל בירידות, כאשר הבורסות בגרמניה ואיטליה סגורות לרגל חגיגות השנה החדשה. לונדון ירדה ב-0.6%; פריז ירדה ב-0.1%  ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נבארו: "שלב ראשון של הסכם סחר בכיס שלנו"

"זאת עסקה גמורה, זה בכיס שלנו", אמר אתמול (ב) יועץ הסחר של הנשיא דונלד טראמפ, פיטר נבארו, ברשת "פוקס ניוז", בהתייחסו לשלב הראשון של הסכם הסחר בין ארה"ב לסין.

עם זאת, הוא לא אישר את הדיווח בעיתון הסיני "סאות צ'יינה מורנינג פוסט" כי נציגים סינים בהובלת ראש הממשלה, ליו הה, יגיעו לוושינגטון בסוף השבוע לחתום על ההסכם.

"וושינגטון שלחה הזמנה ובייג'ין קיבלה אותה", נכתב בעיתון הסיני. נבארו אמר כי החתימה תתבצע כנראה בשבוע הבא, אך הוסיף שטראמפ הוא שאמור לאשר זאת.

"אל תאמינו לדיווחים של מקורות אנונימיים. חכו לטראמפ", הוא אמר.

לדבריו, ההסכם יפורסם "מהר ככל האפשר", והוא אינו צופה מכשולים כלשהם. "אנחנו מחכים לתרגום לסינית של ההסכם ולבדיקת הגרסאות".

ההסכם בן 86 העמודים כולל גם פירוט לגבי הקניין הרוחני, ומהווה "התחלה טובה" בסוגיית ההעברות של טכנולוגיות ומניפולציה של המטבע", אמר נבארו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רוב הבורסות באסיה סגורות; הונג קונג ירדה ב-0.4%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות קלות, כאשר רוב הבורסות סגורות היום לרגל חגיגות השנה האזרחית החדשה. הונג קונג ירדה ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-0.3% וסינגפור נננעלה ללא שינוי ניכר. בורסות טוקיו, סיאול וסידני סגורות לרגל החג.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-108.57 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.9%.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס  מתוק יורד ב-0.1% ל-61.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.1% ל-66.7 דולר לחבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ביום הגרוע זה ארבעה שבועות

בורסות וול סטריט נסוגו משיא ורשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה ארבעה שבועות ביום המסחר לפני האחרון של השנה. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והדולר נחלש בעולם זה היום השלישי ברציפות.

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500, שנסגרו בשיאים יום שישי, נסוגו ב-0.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז השלישי בדצמבר. מדד נאסד"ק, שקטע ביום שישי את רצף סגירות השיא היומי הארוך ביותר מאז 1997, ירד ב-0.7%.

מתחילת השנה ועד יום שישי זינק מדד נאסד"ק ב-35.7%, ומדד דאו ג'ונס הוסיף 22.8%. מדד S&P 500 קפץ ב-29.3% ונמצא בדרכו לשנה הטובה ביותר מאז 2013 ולחודש חיובי רביעי ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 1.89%. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

מדדי המניות בוול סטריט שברו שיאים בשבוע שעבר על רקע "ראלי סנטה קלאוס" (Santa Claus Rally), תנופת העליות המסורתית בשוק המניות בארה"ב, המורגשת במיוחד בשבוע שבין חג המולד לראש השנה האזרחית.

מאז 1950, מדד המניות S&P 500 טיפס בממוצע ב-1.3% בחמישה ימי המסחר האחרונים של השנה ושני ימי המסחר הראשונים של השנה החדשה, ובעשור האחרון ירד רק בשתיים מתוך 10 שנים. ב-2014 ירד ב-3% וכעבור שנה איבד 2.3% בתקופת ראלי סנטה קלאוס. בשנה שעברה טיפס המדד ב-4.1% בתקופה זו, העלייה החדה ביותר בעשור האחרון למעט 2008, אז קפץ ב-7.4%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט נסוג משיא של שלושה חודשים

מחיר הנפט נסוג בראשונה מזה חמישה ימים לאחר שבמהלך המסחר טיפס לשיא של שלושה חודשים על רקע תקיפות שביצע אתמול צבא ארה"ב נגד מטרות של מיליציה הנתמכת בידי איראן בעיראק ובסוריה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 61.68 דולר לחבית, ירידה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסו לרמתם הגבוהה ביותר מאז אמצע ספטמבר.

מחיר הנפט טיפס בשבוע שעבר ביותר מ-2% - שבוע חיובי רביעי ברציפות, ורצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז אפריל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב ברצף העליות הארוך מזה שישה חודשים

מחיר הזהב טיפס זה היום החמישי ברציפות, רצף הימים החיובי הארוך ביותר מזה שישה חודשים, ונסגר קרוב לשיא של שלושה חודשים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,518.6 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

העלייה במחיר הזהב באה על רקע היחלשות הדולר בעולם, שהגבירה את הביקוש למתכת היקרה -  שמחירה נקוב בדולרים - מצד בעלי מטבעות אחרים. ירידות שנרשמות היום בוול סטריט הגבירו אף הן את הביקוש לזהב בתור השקעה חלופית.

אנליסטים ציינו כי גורם נוסף שתמך במחיר הזהב היו תקיפות שביצע צבא ארה"ב אתמול נגד מטרות של מיליציה הנתמכת בידי איראן בעיראק ובסוריה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסוגו משיא; היורו והליש"ט מתחזקים

בורסות אירופה נסוגו משיא ביום המסחר לפני האחרון של שנת 2019. היורו והליש"ט מתחזקים מול הדולר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8%; פרנקפורט איבדה 0.7%; פריז נסוגה ב-0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג היום ב-0.9%. ביום שישי, נסגר המדד האירופי בשיא בדרכו לעלייה של 24% מתחילת 2019 - העלייה השנתית החדה ביותר זה עשור.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1217 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3142 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסות באסיה הגיעו לשיא של 18 חודשים; מדד הניקיי עלה ב-18% השנה

מדד MSCI אסיה הוסיף לערכו היום 0.5% והגיע לרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2018, בעקבות העליות בהונג קונג ובסין במסחר היום.

מדד ניקיי (מדד המניות המרכזי של יפן, שעוקב אחר 225 החברות עם שווי השוק הגבוה) ירד מעט ביום המסחר האחרון של השנה, אך הצליח לסיים את 2019 בעלייה מסחררת של 18%. עם זאת, הניקיי עדיין נמצא הרבה מתחת לשיא כל הזמנים שלו, שנקבע ב-1989.  

באופן כללי, ניתן כבר לומר כי 2019 הייתה טובה לשווקי המניות. מדדים רבים עלו ביותר מ-20% בזכות מדיניות מוניטרית מרחיבה; הקלה בחששות מפני מיתון; ותקוות להפסקת אש ביחסי הסחר בין סין וארה"ב. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליה מפתיעה במספר אישורי המשכנתאות בבריטניה

מספר הלוואות המשכנתא שאושרו על ידי הבנקים בבריטניה לצורכי קניית דירה עלה בנובמבר ב-6.8% לעומת השנה הקודמת. מספר האישורים למיחזורי משכנתא קפץ ב-12.7%.

גוף המסחר UK Finance דיווח גם שההוצאות בכרטיסי האשראי ירדו ב-3.3% בהשוואה לנובמבר של שנה שעברה - לרמה של 10.9 מיליארד דולר.

אנדרו מונטלייק מבנק המשכנתאות הבריטי Coreco סבור כי בעלי בתים מסוימים החליטו "להדק" את המשכנתא שלהם לפני הבחירות: "בשביל משקי בית בריטיים רבים, נובמבר היה מקרה קלאסי של 'עדיף השטן שאתה מכיר על השטן שאתה לא מכיר'. הם העדיפו להבטיח לעצמם משכנתא לפני תוצאות הבחירות, שיכלו להיות הרסניות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המיתון בהונג קונג צפוי להחמיר

שר האוצר של הונג קונג הודיע כי הצמיחה בעיר המדינה התכווצה ברבעון האחרון של 2019 - נתון שמעיד על העמקה של המיתון בו שרויה הונג קונג. 

המזכיר הפיננסי של הונג קונג, פול צ'אנג, האשים את המפגינים ששיתקו את העיר במשך חודשים - והפכו לאלימים יותר ויותר - ואמר כי הם פגעו בכלכלה בצורה משמעותית. הוא כתב כי "בהתחשב במצב בחודשים האחרונים, המשך ההאטה בצמיחה הוא בלתי נמנע. זה אומר שהממשלה תהיה גמישה פחות בנוגע לשימוש במשאבים לאור המיתון הכלכלי".  

הונג קונג נכנסה למיתון באופן רשמי ברבעון השלישי של 2019, עם תמ"ג שהתכווץ ב-3.2% ביולי-ספטמבר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה נסגרה במגמה מעורבת; טוקיו ירדה ב-0.8%

המסחר באסיה נסגר במגמה מעורבת על רקע העלייה במתיחות מול צפון קוריאה, וחתימת השלב הראשון בהסכם הסחר בין סין לארה"ב. טוקיו נסגרה בירידות של 0.8%; הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי עלתה ב-1.2%; סיאול ירדה ב-0.3%; סידני נסגרה בירידה של 0.2%.

בתקשורת בצפון קוריאה דווח היום (ב') כי שליט המדינה, קים ג'ונג און, אמר במהלך פגישת המפלגה הקומוניסטית כי על הדיפלומטים ואנשי הצבא להתכונן ל"צעדים תוקפניים". עם זאת, קים לא פירט מהי כוונתו. מוקדם יותר השנה קבע קים את סוף 2019 כתאריך היעד לוויתורים של ארה"ב אם ברצונה לחתום על הסכם עם המדינה.

בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין ב-0.3% ונסחר תמורת 109.13 ין.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הייצוא בתיאלנד ירד ב-7.7% בנובמבר; היבוא נפל ב-13.9%

העודף בחשבון השוטף בתיאלנד עמד בנובמבר על 3.38 מיליארד דולר, לאחר שבאוקטובר עמד על 2.91 מיליארד דולר, לפי הבנק המרכזי של המדינה - זאת בעקבות ירידה גדולה בייבוא.  

הייצוא ירד ב-7.7% בנובמבר בהשוואה לאותו החודש בשנה שעברה. באוקטובר הוא ירד ב-5%. הייבוא ירד בנובמבר ב-13.9% בהשוואה לאותו החודש בשנה שעברה, לאחר שבאוקטובר הוא ירד ב-9.2%. 

הצריכה הפרטית ירדה בנובמבר ב-0.4% בהשוואה לחודש הקודם, וההשקעה הפרטית התכווצה ב-1.6%.הצמיחה במדינה ברבעון הרביעי צפויה לעלות ב-2.5%  בהשוואה לרבעון הרביעי ב-2018, לפי בכיר בבנק המרכזי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker