וול סטריט שברה שיאים ביום "הכישוף המרובע"; השבוע הטוב מאז ספטמבר

הדולר מתחזק בעולם ■ הנפט סגר שבוע שלישי ברציפות של עליות ■ קרניבל של אריסון קפצה ב-8% בוול סטריט בעקבות דו"חות חזקים ■ הצמיחה והצריכה הפרטית בארה"ב צוברות תנופה ■ טסלה זינקה ב-13% השבוע - שווייה כפול מזה של פורד

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט בשיא; סגרה את השבוע הטוב מספטמבר

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים וסגרו את השבוע הטוב ביותר מאז ספטמבר, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ בחשבונו בטוויטר כי ניהל "שיחה טובה מאוד" עם נשיא סין שי ג'ינפינג לגבי הסכם הסחר בין שתי המדינות, וכי "סין כבר החלה ברכישות גדולות של מוצרים חקלאיים ואחרים" מארה"ב. הדולר התחזק.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% לשיא וקפץ ב-2.2% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.3% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם, בדרכו לעלייה שבועית של 1.1%. מדד S&P 500 הוסיף 0.5% ונסגר בשיא בדרכו לעלייה שבועית של 1.7% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז ספטמבר ושבוע חיובי רביעי ברציפות.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%.

המסחר בוול סטריט התנהל היום על רקע יום "הכישוף המרובע" (Quadruple Witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט אם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

מניית קרניבל קרוז קפצה בכ-7.5% במסחר בוול סטריט לאחר שחברת שיט התענוגות הגדולה בעולם, הנמצאת בבעלות מיקי אריסון, דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי, והעלתה את תחזית הרווח לשנה הבאה.

מניית טסלה טיפסה ב-0.4% ונסגרה בשיא זה היום השלישי ברציפות בדרכו לזינוק שבועי של 13%. שווי השוק של יצרנית המכוניות החשמליות עומד על 73 מיליארד דולר - כמעט כפליים משווי השוק של ענקית הרכב פורד, ו-20 מיליארד דולר מעל לשווי ג'נרל מוטורס, יצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט סגר שבוע חיובי שלישי ברציפות

מחיר נפט נסוג משיא של שלושה חודשים בעקבות זינוק חד במספר אסדות קידוח הנפט הפעילות בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 60.44 דולר לחבית, ירידה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שביום חמישי נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-16 בספטמבר.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-0.5% בדרכו לשבוע חיובי שלישי ברציפות, על רקע הסכם החסר הראשוני שאליו הגיעו ארה"ב וסין בשבוע שעבר ושיפור בתחזית הצמיחה של הכלכלה העולמית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסגרו בשיא

בורסות אירופה נסגרו בשיא על רקע תקוות לחתימת הסכם סחר בין ארה"ב לסין בשבועות הקרובים, ולאחר שהפרלמנט בבריטניה אישר היום בקריאה שנייה את הסכם הברקזיט של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, וסלל את הדרך לעזיבת האיחוד האירופי ב-31 בינואר 2020. מגזרי הכימיקלים, המזון והמשקאות הובילו את העליות היום בשוקי המניות של אירופה.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בעליות של 0.8%, וכך גם מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 שנסגר בשיא. בורסת לונדון נסגרה בעלייה מתונה יחסית של 0.1% על רקע התחזקות הליש"ט, שמטפסת ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.3047 דולר לליש"ט. היורו נחלש ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.1078 דולר ליורו.

היום נודע כי אנדרו ביילי, ראש הרשות להתנהלות פיננסיית, הגוף המפקח על השווקים, ימונה לנגיד הבנק המרכזי בבריטניה במקום מארק קרני. ביילי ייכנס לתפקיד ב-15 במארס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ציפיות האינפלציה של הצרכנים בארה"ב בשפל של 40 שנה

ציפיות האינפלציה של הצרכנים בארה"ב לטווח הארוך ירדו בדצמבר לרמתן הנמוכה מעולם, לפי מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן שפורסם היום.

משתתפי סקר הצרכנים צופים אינפלציה שנתית של 2.2% בחמש השנים הבאות, הרמה הנמוכה ביותר מאז שלהי שנות ה-70. ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה תוקנו כלפי מטה ל-2.3%, הנמוכות מאז סוף 2016, לעומת נתונים ראשוניים של 2.4%.

מדד בטחון הצרכנים טיפס בדצמבר לרמה של 99.3 נקודות, שיא של שבעה חודשים, לעומת רמה של 96.8 נקודות בנובמבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הצריכה הפרטית בארה"ב צוברת תנופה

הצריכה הפרטית בארה"ב צברה תנופה בנובמבר וההכנסה האישית גדלה בשיעור חד הצפוי, נתונים שהגבירו את הציפיות לעונת קניות חגים איתנה ואותתו על כך שהצריכה הפרטית תמשיך להיות מנוע הצמיחה העיקרי של הכלכלה בסוף השנה.

הצריכה הפרטית גדלה בנובמבר ב-0.3% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.1% באוקטובר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.4% בצריכה הפרטית.

ההכנסה האישית צמחה בנובמבר ב-0.5% לעומת החודש הקודם - מעל לתחזית הכלכלנים לגידול של 0.3%.

עם זאת, האינפלציה בארה"ב המשיכה להיות נמוכה מהיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי. מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס ב-1.5% לעומת נובמבר 2018, מעט יותר מתחזיות הכלכלנים.

מדד PCE ללא מחירי המזון והאנרגיה טיפס בנובמבר ב-1.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליש"ט מתחזקת לאחר שנסללה הדרך לברקזיט בחודש הבא

הליש"ט מתחזקת והיורו נחלש, לאחר שהפרלמנט בבריטניה אישר היום את הצעת הברקזיט של ראש הממשלה הנבחר, בוריס ג'ונסון, וסלל בכך את הדרך לעזיבת האיחוד האירופי בחודש הבא.

המטבע הבריטי מוסיף 0.2% מול הדולר לשער של 1.3039 דולר לליש"ט, ומתחזק מול היורו ב-0.6% לרמה של 1.1761 יורו לליש"ט. המטבע האירופי נחלש ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1085 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תאוצה קלה בצמיחה בארה"ב; התמ"ג גדל ב-2.1% ברבעון השלישי

צמיחת כלכלת ארה"ב צברה תאוצה קלה ברבעון השלישי של השנה, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 2.1%, שיפור קל לעומת צמיחה של 2% ברבעון השני, וללא שינוי מנתונים ראשוניים שפורסמו בחודש שעבר. הצמיחה ברבעון השלישי תאמה את תחזיות הכלכלנים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; טוקיו ירדה ב-0.2%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת לאחר שאמש המדדים המובילים בוול סטריט עלו לשיאים חדשים ועל רקע ציפייה לחתימת ארה"ב וסין על השלב הראשון בהסכם הסחר. טוקיו ירדה ב-0.2%; הוגנ קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי ירדה ב-0.4%; סינגפור עלתה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.3% וסידני ירדה ב-0.2%.

הין נסחר ללא שינוי ניכר ב-109.35 ין לדולר. היואן הסיני נסחר ברמה של 7 יואן לדולר.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-60.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-66.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט שוברת שיאים; מנוצ'ין: "הסכם הסחר ייחתם בראשית ינואר"

בורסות וול סטריט שברו שיאים לאחר ששר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר כי הסכם הסחר הראשוני בין ארה"ב לסין ייחתם בראשית ינואר, והגביר בכך את אופטימיות המשקיעים שצברה תנופה מאז פריצת הדרך בשיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% ונסגר מעל לרמה של 3,200 נקודות בראשונה בתולדותיו. מדד נאסד"ק הוסיף 0.7% בדרכו לשיא סגירה שישי ברציפות - רצף השיאים הארוך ביותר זה כשנתיים. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5% לשיא, בדרכו לסגירה חיובית שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 1.91%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג בפחות מ-0.1%.

מניית מיקרון קפצה בקרוב ל-3% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית שבבי הזיכרון דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, והעריכה כי הרבעון הנוכחי יסמן את התחתית של התקופה המאתגרת בה נמצאת החברה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בשיא של שלושה חודשים

מחיר הנפט נסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז אמצע ספטמבר על רקע תקוות כי הסכם הסחר החלקי בין ארה"ב לסין יגביר את הביקוש העולמי לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 61.22 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-16 בספטמבר, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 61.18 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בבורסת ICE בלונדון.

שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, אמר היום כי הסכם הסחר הראשוני שאליו הגיעו בשבוע שעבר שתי הכלכלות הגדולות בעולם, ייחתם בראשית ינואר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; הליש"ט ממשיכה להיחלש

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעיקרה לאחר שעליות במגזר הנפט האפילו בהשפעתן על ירידות במניות יצרניות הרכב. הליש"ט ממשיכה להיחלש לאחר הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז יולי.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4% על רקע היחלשות הליש"ט שנסוגה ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.3044 דולר לליש"ט. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.1%. פריז טיפסה ב-0.2%, וכך גם מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר בתחילת השבוע טיפס לרמתו הגבוהה מעולם.

בחזית המקרו כלכלית באירופה היום: הבנק המרכזי של שוודיה סיים חמש שנים שבהן הריבית במדינה היתה שלילית, לאחר שהעלה את הריבית ב-0.25% לרמה של 0%. בה בעת, בנק אוף אינגלנד הותיר את הריבית בבריטניה ללא שינוי ברמה של 0.75%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נפילה במכירות של בתים קיימים בארה"ב

המכירות של בתים קיימים בארה"ב ירדו בנובמבר על רקע התייקרות המחירים והיצע דל.

המכירות של בתים קיימים התכווצו ב-1.7% בחודש שעבר, לקצב שנתי של 5.35 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 0.4% בלבד.

מחיר המכירה החציוני טיפס בנובמבר ב-5.4% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ל-257,400 דולרים. מספר הבתים הקיימים המוצעים למכירה נפל ב-5.7% לעומת נובמבר 2018, ל-1.64 מיליון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התכווצות בגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב

הגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב התכווץ ברבעון השלישי של השנה ב-0.9% והסתכם ב-124.1 מיליארד דולר לעומת 125.2 מיליארד דולר ברבעון השני.

הירידה בגירעון נבעה בעיקר מהתכווצות גירעון הסחר של ארה"ב והתרחבות העודף במאזן ההכנסות הראשוניות.

הגירעון בחשבון השוטף היה שווה ערך ל-2.3% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) ברבעון השלישי, ירידה קלה לעומת הרבעון השני של השנה. בסוף 2018 טיפס הגירעון ל-2.8% מהתוצר - שיא של שש שנים.

הגירעון בחשבון השוטף ביחס לתוצר הגיע בשנת 2005 לרמתו הגבוהה מעולם, 6.3%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה חדה בייצור בארה"ב החודש

הצמיחה בפעילות הייצור באזור פילדלפיה בארה"ב נפלה בדצמבר לשפל של שישה חודשים.

מדד פעילות הייצור באזור פילדלפיה צנח בדצמבר לרמה של 0.3 נקודות לעומת רמה של 10.4 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה.

כלכלנים צפו ירידה מתונה של המדד לרמה של 8 נקודות בדצמבר. מדד מעל לאפס מצביע על שיפור בפעילות הייצור ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תביעות האבטלה בארה"ב נסוגו משיא של שנתיים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב צנח בשבוע שעבר ל-234 אלף לעומת 252 אלף בשבוע הקודם, שהיה המספר הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2017, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

כלכלנים צפו ירידה חדה אף יותר במספר התביעות בשבוע שעבר לרמה של 225 אלף.

עם זאת, הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-1,500 לרמה של 225,500.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הריבית בבריטניה נותרה ברמה של 0.75%

הבנק המרכזי בבריטניה הודיע היום כי הוא משאיר את הריבית ברמה הנוכחית של 0.75%. הליש"ט מגיבה להודעה בעליה של 0.3%, ומגיעה ל-1.3117 דולר. 

המהלך עבר למרות התנגדות של שני קובעי מדיניות בבנק, שרצו להוריד את הריבית לרמה של 0.5%. 

מוקדם יותר היום הבנק הודיע על פריצה של קרנות גידור לגרסת סטרימינג באיכות גבוהה ומהירה של מסיבת העיתונאים שהיתה אמורה להתקיים לאחר הכרזת הריבית, במטרה לשמוע את דבריו של מארק קרני, נגיד הבנק, רגע לפני שאר המשקיעים. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר חמש שנים: הריבית השלילית בשוודיה בוטלה

הבנק המרכזי בשוודיה, ריקסבנק, הודיע כי הוא העלה את הריבית לרמה של 0% ממינוס 0.25%, לאחר חמש שנים של ריבית שלילית. הסיבה למהלך היא הציפייה בקרב רוב קובעי המדיניות בבנק לעלייה באינפלציה בשנים הקרובות לעבר היעד הרשמי של 2%. הבנק אמר כי הוא חוזה שהריבית תישאר ברמה של 0% בשנים הקרובות.

בהקשר לצמיחה נמסר מהבנק כי "כמו כלכלות דומות אחרות, הכלכלה השוודית נכנסה לשלב של צמיחה נמוכה יותר". לדברי הבנק, ההאטה בשוודיה מגיעה "לאחר מספר שנים של צמיחה גבוהה והתקדמויות משמעותיות בשוק העבודה, ובסך הכל זה אומר שעכשיו אנחנו עוברים ממצב של צמיחה גבוהה מהרגיל למצב נורמלי יותר".  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה נסגרה בירידות; הריבית ביפן ללא שינוי

בורסות אסיה נסגרו בירידות על רקע החלטת הבנק המרכזי של יפן שלא לבצע שינויים במדיניות המוניטרית במדינה: הריבית ביפן נותרה ברמה שלילית של מינוס 0.1%, והריבית לטווח הארוך ממשיכה להיות סביב ה-0%. הבנק גם הוריד את תחזית הייצור התעשייתי במדינה.

ניכר כי החלטת בית הנבחרים בארה"ב אתמול להדיח את הנשיא דולנד טראמפ לא השפיעה באופן משמעותי על השווקים באסיה - שכן ההחלטה עוברת כעת לסנאט, שם יש לטראמפ רוב רפובליקני שסביר מאוד להניח שלא יתמוך בהדחתו. 

טוקיו נחלשה ב-0.3%; הונג קונג ירדה גם היא ב-0.3%; שנחאי וסינגפור נסגרו ללא שינוי ניכר וסיאול עלתה ב-0.1%; סידני איבדה 0.3%.  

הין היפני עולה במקצת לרמה של 109.57 ין לדולר.

באוסטרליה דיווחו על ירידה משמעותית מהצפוי באבטלה - מ-5.3% ל-5.2% אבטלה במדינה, עם 40 אלף משרות חדשות שנוספו בנובמבר. העליה במספר המשרות מגיעה אחרי אובדן של 25 אלף משרות באוקטובר.

הדולר האוסטרלי מגיב לנתונים החדשים בעלייה של 0.4% ל-0.6878 דולר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיקרון היכתה את התחזיות; המניה קופצת לאחר הסגירה

יצרנית שבבי הזיכרון מיקרון דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, והעריכה כי הרבעון הנוכחי יסמן את התחתית של התקופה המאתגרת בה נמצאת החברה. מניית מיקרון קופצת ביותר מ-3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט.

החברה האמריקאית רשמה ברבעון שהסתיים ב-28 בנובמבר הכנסות של 5.14 מיליארד דולר, נפילה של 35% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, אך מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 5.03 מיליארד דולר.

בשורה התחתונה דיווחה מיקרון על רווח נקי של 491 מיליון דולר, או רווח של 43 סנט למניה, לעומת רווח של 3.29 מיליארד דולר, או רווח של 2.81 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

החברה רשמה בתקופה המדווחת רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 48 סנט למניה - סנט אחד מעל לתחזיות האנליסטים.

במבט קדימה, צופה החברה לרשום ברבעון הנוכחי רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 29-41 סנט למניה על הכנסות של 4.5-4.8 מיליארד דולר. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 39 סנט למניה על הכנסות של 4.75 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאסד"ק ברצף השיאים הארוך זה שנתיים; פדקס צללה ב-10%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעיקרה על רקע דו"חות מאכזבים של ענקית השילוח פדקס ופתיחת הדיון בבית הנבחרים בארה"ב על הדחת הנשיא דונלד טראמפ. עם זאת, מדד נאסד"ק נסגר בשיא בדרכו לרצף השיאים היומי הארוך ביותר זה כמעט שנתיים.

מדד S&P 500 נסוג משיא ונסגר בירידה של פחות מ-0.1% - ירידה ראשונה זה שישה ימים. מדד נאסד"ק טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר בשיא זה היום החמישי ברציפות - רצף השיאים הארוך ביותר מאז ינואר 2018. מדד דאו ג'ונס נסוג משיא לאחר שאיבד 0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.92%.

בית הנבחרים החל לדון היום בהדחת הנשיא טראמפ מהבית הלבן. הדיון צפוי לארוך שעות ארוכות, והמחוקקים יצביעו על ההדחה רק בשעות הקטנות של הלילה (שעון ישראל). אם לא תהיינה הפתעות, ההדחה תאושר בבית הנבחרים, בו נהנים הדמוקטים מרוב. לאחר אישור ההדחה, הדיון יעבור לסנאט, שם שולטים הרפובליקאים.

מניית פדקס צללה ב-10% במסחר בוול סטריט. זאת, לאחר שענקית המשלוחים דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים חלשים מהצפוי והנמיכה את תחזית הרווח, זה הרבעון השני ברציפות.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה קפצה ב-3.7% ונסגרה בשיא, בראשונה מאז ספטמבר 2017.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר מתחזק על רקע דעיכת הציפיות להורדת ריבית ב-2020

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שנתוני מקרו כלכליים חיוביים בארה"ב הפחיתו את הציפיות להורדת הריבית בשנה הבאה.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2%.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, הפדרלית, מעניקים כעת הסתברות של 2.2% להורדת ריבית בינואר, סיכוי של 4.3% להורדת ריבית במארס והסתברות של 12% להורדה באפריל, לפי נתוני CME.

החוזים מצביעים על סיכוי של 50% לכך שהריבית תישאר ברמתה הנוכחית של 1.5%-1.75% עד סוף 2020.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק הקריפטו: אתריום מחק את כל עליות השנה

אתריום, המטבע הדיגיטלי השני הכי פופולרי בעולם, נסוג זה היום השלישי ברציפות תוך מחיקת כל עליות השנה, בניגוד למגמה החיובית בה נסחרים מרבית מטבעות הקריפטו האחרים.

מאז תחילת נובמבר, נסחר אתריום בירידות ב-64% מימי המסחר, לפי נתוני בלומברג. ערכו ירד ב-1.3% מתחילת 2019 לאחר שכבר הוכפל מוקדם יותר השנה.

אתריום אינו היחיד שנסוג השנה. המטבע הדיגיטלי השלישי הכי פופולרי בעולם, XRP, נפל ב-43% מתחילת השנה.

עם זאת, בניגוד להם, מרבית מטבעות הקריפטו הבולטים האחרים רשמו עליות השנה. ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר, קפץ ב-83% השנה למרות תנודתיות רבה, ולייטקוין טיפס ב-32% מתחילת 2019.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות ברקזיט הכבידו על בורסות אירופה; הליש"ט נחלשת

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זה היום השני ברציפות, והתרחקו מהשיא שאליו טיפסו שלשום, בצל המשך החששות מפני יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פריז נסגרה בירידה של 0.2%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1%.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.2% בדרכה ליום שישי ברציפות של עליות ונסגרה בשיא של כמעט 20 שבועות, לאחר שהמשך היחלשות הליש"ט הפכה את שוק המניות הבריטי להשקעה אטרקטיבית יותר עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים. הליש"ט נחלשת ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.3076 דולר לליש"ט.

מניית פז'ו טיפסה ב-1.4% בבורסת פריז, לאחר שיצרנית המכוניות הצרפתית הודיעה על אישור המיזוג עם פיאט-קרייזלר האיטלקית-אמריקאית. המיזוג ייצור את יצרנית המכוניות הרביעית בגודלה בעולם.

מניית פירסון עלתה ב-1.7% לאחר שההוצאה לאור הבריטית הודיעה כי המנכ"ל ג'ון פאלון מתכנן לפרוש בהמשך השנה. בנוסף החברה הודיעה כי פאלון ימכור את אחזקותיו בפינגווין רנדום האוס, 25%, לברטלסמן הגרמנית שהיא שותפה של פירסון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת. טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סינגפור עלתה ב-0.3%; סיאול ירדה ב-0.05% וסידני עלתה ב-0.1%.

היצוא מיפן ירד ב-7.9% בנובמבר לעומת נובמבר 2018 בעקבות ירידה ביצוא המכוניות ובציוד הכרייה, כך דיווח היום משרד האוצר של יפן. כלכלנים צפו ירידה של 8.9%. זהו החודש ה-12 ברציפות בו נרשמת ירידה ביצוא מיפן.

הבנק המרכזי של סין הודיע כי יזרים 200 מיליארד יואן כדי לסייע לשווקים ולתמוך בכלכלה, שסובלת מהאטה בעקבות מלחמת הסחר עם ארה"ב.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. הין נסחר ללא שינוי ניכר ב-109.46 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.1% ל-6.996 יואן לדולר.

הנפט נסחר בירידות קלות לאחר שאתמול עלה לשיא של שלושה חודשים. נפט מסוג טקסס מתוקר יורד ב-0.6% ל-60.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.3% ל-65.8 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט המשיכה לשבור שיאים; נטפליקס זינקה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית זה היום החמישי ברציפות והמשיכו לשבור שיאים, לאחר שנתוני בנייה ותפוקה תעשייתית איתנים שפורסמו היום בארה"ב הצטרפו להשפעתו החיובית של הסכם הסחר החלקי בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.1% ונסגר בשיא; מדד S&P 500 נסגר בעליות קלות - יום חיובי חמישי ברציפות - ואף הוא רשם שיא; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1% ונסגר בשיא. עבור מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 היה זה יום רביעי ברציפות בו נסגרו בשיא - רצף סגירות השיא הארוך ביותר מאז אוגוסט 2018.

מניית נטפליקס קפצה ב-3.7% לאחר שענקית שירותי הסטרימינג חשפה נתוני מנויים והכנסות שהצביעו על צמיחה איתנה באירופה ואסיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בשיא של שלושה חודשים

מחיר הנפט טיפס זה היום הרביעי ברציפות ונסגר בשיא של שלושה חודשים, על רקע ציפיות לצמיחה בביקוש האנרגיה העולמי בעקבות הסכם הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 60.94 דולר לחבית, רמתו הגבוהה ביותר מאז אמצע ספטמבר, לאחר עלייה של 1.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסוגו משיא; הליש"ט מחקה כל עליות הבחירות

בורסות אירופה נסוגו משיא בצל התגברות החששות מפני יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. הליש"ט צונחת.

מגמת המסחר השלילית נרשמה על רקע דיווחים כי ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, מתכוון לעצור כל ניסיון להאריך את תקופת המעבר לאחר הברקזיט מעבר לדצמבר 2020. עוד דווח כי ג'ונסון יעדכן את חוק הברקזיט כך שהארכת תקופת המעבר תהיה בניגוד לחוק. בריטניה צפויה לצאת מהאיחוד האירופי בסוף ינואר 2020.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.9%; פריז איבדה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שנסגר ביום שני ברמתו הגבוהה מעולם, נסוג היום ב-0.7%. מנגד, בורסת לונדון נסגרה בעליות קלות על רקע צניחת הליש"ט, שנחלשת ב-1.7% מול הדולר לשער של 1.3114 דולר לליש"ט, תוך מחיקת כל העליות שרשמה לאחר נצחון מפלגת השמרנים בבחירות בבריטניה בשבוע שעבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפוקה התעשייתית בארה"ב בזינוק החד זה שנתיים

התפוקה התעשייתית בארה"ב רשמה בחודש שעבר את הזינוק החד ביותר זה למעלה משנתיים בעקבות סיום שביתתם של עשרות אלפי עובדים ביצרנית המכוניות ג'נרל מוטורס.

התפוקה התעשייתית בארה"ב צמחה בנובמבר ב-1.1% לאחר ירידה של 0.8% בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 1.2% בתפוקה בנובמבר לאחר נפילה של 0.9% שעליה דווח במקור בחודש הקודם. לעומת נובמבר 2018 ירדה התפוקה ב-0.8%.

ניצול כושר הייצור נסוג בנובמבר לרמה של 77.3% לעומת 76.6% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לרמה של 77.4% בנובמבר לעומת רמה של 76.7% שעליה דווח במקור בחודש הקודם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היתרי הבנייה בארה"ב ברמה הגבוהה מאז 2007

התחלות הבנייה בארה"ב צמחו בקצב חד מהצפוי בנובמבר והיתרי הבנייה זינקו לשיא של יותר מ-12 שנים לאחר שריבית נמוכה על המשכנתאות המשיכה להמריץ את שוק הדיור האמריקאי.

התחלות הבנייה גדלו ב-3.2% בנובמבר לקצב שנתי של 1.37 מיליון יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים של רויטרס היתה לקצב נמוך יותר של 1.345 מיליון. לעומת נובמבר 2018 קפצו התחלות הבנייה ב-13.6%.

היתרי הבנייה גדלו ב-1.4% בנובמבר לקצב שנתי של 1.48 מיליון יחידות - הגבוה מאז מאי 2007.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפלדיום פרץ מעל 2,000 דולר לאונקייה

מחיר המתכת פלדיום פרץ בפעם הראשונה מעל למחיר של 2,000 דולר לאונקייה על רקע ביקוש עולמי מוגבר, והשלים זינוק של 57% מתחילת השנה.

החוזים על הפלדיום למסירה מיידית (ספוט) טיפסו בניו יורק ב-1.1% למחיר של 2,000.35 דולר לאונקייה בטרם שבו ונסוגו לרמה של 1,976.7 דולר לאונקייה, כמעט ללא שינוי.

הפלדיום נסחרת במחיר גבוה יותר מזהב ופלטינה, על רקע ביקוש רב למתכת המשמשת לצרכי מערכות ניקוי פליטות במכוניות. אנליסטים של סיטיגרופ צופים כעת כי מחיר הפלדיום עשוי להגיע להגיע לרמה של 2,500 דולרים לאונקייה במחצית הראשונה של 2020.

הפלדיום נכרית ברוסיה ובדרום אפריקה, בעיקר כתוצר לוואי של כריית פלטינה וניקל. הפסקות חשמל נרחבות בדרום אפריקה גרמו החודש להשבתת הפעילות במכרות רבים במדינה - דבר שהגביר את העליות במחיר המתכת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אסיה בהמשך לוול סטריט

בורסות אסיה ננעלו בעליות בהמשך לראלי אתמול בוול סטריט, והודות להתפוגגות המתיחות בסוגיית מלחמת הסחר.

טוקיו עלתה ב-0.5%. הונג קונג עלתה ב-1.2%. שנחאי הוסיפה 1.3%. מומבאיי עלתה ב-0.8%. 

התפוקה התעשייתית בסין בנובמבר עלתה ב-6.2% לעומת שנה שעברה, ולעומת עלייה של 4.7% באוקטובר, דיווחה הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בסין.

המכירות הקמעוניות טיפסו ב-8% בנובמבר לעומת שנה שעברה, ולעומת עלייה של 7.2% באוקטובר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליש"ט נחלשת ב-0.6%

הליש"ט נחלשת כעת ב-0.6% מול הדולר לרמה של 1.3259 ליש"ט לדולר, לאחר שדווח כי ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, יעדכן את חוק הברקזיט. לפי העדכון, תיאסר כל הארכה של תקופת המעבר שלאחר הברקזיט (שייכנס לפועל ב-31 בינואר) מעבר לדצמבר 2020. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט שברו שיאים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים כשהסוחרים מתמקדים עדיין בשלב הראשון של הסכם הסחר שנחתם בין ארה"ב לסין ביום שישי. המדדים המובילים ננעלו ברמות שיא נומינליות.  דאו ג'ונס עלה ב-0.4%;  S&P 500 עלה ב-0.7%; נאסד"ק עלה ב-0.9%.

בשוק המט"ח, מדד הדולר ICE שעוקב אחרי תנודות הדולר מול שש שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב יורד ב-0.1%. הלירה הטורקית צונחת ב-0.7% ונסחרת תמורת 5.848 לירה לדולר אחרי שנשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן איים לסגור בסיסים של נאט"ו בארצו.

מניית טסלה זינקה ב-6.4% אחרי שפורסמו דיווחים אופטימיים על פעילות מפעל החברה בסין. מניית בואינג צנחה ב-4.3% אחרי שדווח שהיא שוקלת לעצור את ייצור דגם 737 מקס.

נציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטיזר, התראיין אתמול לרשת CBS ואמר כי השלב הראשון "מוכן לחלוטין". לדבריו, ההסכם לא ממוקד רק בסיוע לחקלאים, כפי שטענו פרשנים רבים, אלא כולל מסגרת פעולה מעשית של סין למלחמה בהפרות של קניין רוחני – מהנושאים העיקריים שעומדים בלב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שיאים בבורסות אירופה

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.4% ושבר שיאים.מדד פוטסי 100, שכולל את 100 החברות הגדולות בבורסת לונדון עלה ב-2.25%; מדד פוטסי 350 שכולל חברות קטנות ובינוניות עלה ב-2.2% כשהמניות הנכללות בו הוסיפו לערכן 50 מיליארד ליש"ט. המשקיעים בבריטניה מתבשמים מתוצאות הבחירות שנערכו בממלכה ביום חמישי והעניקו לראש הממשלה בוריס ג'ונסון ניצחון גורף – מה שמגדיל את הוודאות ליציאה מסודרת מהאיחוד האירופי.

פרנקפורט עלתה ב-0.9%; פריז עלתה ב-1.2%. בשוק המט"ח, היורו עולה מול הדולר ב-0.2% ל-1.1145 דולר; הליש"ט יורדת בשיעור קל ונסחרת תמורת 1.3325 אחרי שעלתה מוקדם יותר במסחר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולה ב-0.2% ל-60.2 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בפברואר עולה ב-0.4% ל-65.5 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית בואינג צונחת

מניית בואינג צונחת ב-3% בעקבות הפרסום שהחברה שוקלת לעצור באופן זמני את ייצור מטוסי בואינג 737 מקס. החברה עוד לא הודיעה באופן רשמי על המהלך, אך המשקיעים מבינים שהחברה מכירה בכך שהמטוס, שמקורקע מאז מארס בעקבות שתי תאונות קטלניות, לא יקבל אישור לחזור לשירות כבר בחודש הבא.

בשלושת החודשים האחרונים נפלה מניית בואינג ב-12.7%, אך הצליחה לרשות מתחילת השנה עלייה של 8.4% - בעיקר הודות לעליות חדות שרשמה החברה בתחילת השנה. מדד דאו ג'ונס עלה מתחילת השנה ביותר מ-21%. העיכוב בחזרתו של המטוס לשירות עשוי לגרום לבואינג לשלם פיצויים מוגדלים ללקוחותיה וגורם לפגיעה במכירות של החברה ובאובדן של נתח שוק לטובת המתחרה איירבוס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגמה מעורבת באסיה; היואן נחלש מול הדולר

המסחר בבורוסות אסיה ננעל במגמה מעורבת, כשנראה כי המשקיעים אדישים להכרזת ארה"ב וסין על חתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר. טוקיו נסגרה בירידה של 0.3%; הונג קונג ירדה ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-0.5%; סינגפור ירדה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.1% וסידני זינקה ב-1.6%.

הין יורד ב0.05% ל-109.40 ין לדולר. היואן הסיני יורד 0.3% ל-7.0067 יואן לדולר. הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.1% ל-60.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.1% ל-65.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלות בבורסות אירופה; לונדון מזנקת ב-1.9%

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות . לונדון עולה ב-1.2%; פרנקפורט עולה ב-0.5% ופריז מטפסת ב-0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 מתחזק ב-1%.

הליש"ט ממשיכה להתחזק בעקבות זכיית המפלגת השמרנים בראשות ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. הליש"ט עולה ב-0.1% ל-1.33 דולר.

חברת IFF – הקבוצה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבורסה בת"א, שהשלימה באוקטובר 2018 את רכישת פרוטרום הישראלית – הודיעה על רכישת חטיבת תוספי המזון של ענקית הכימיה דופונט. עסקת הענק בשווי 26.2 מיליארד דולר צפויה להשפיע על מניות חברות הכימיקלים באירופה היום. העסקה היא חלק ממגמת מיזוגים בתחום חברות הטעמים שמגיעה על רקע האטה בצמיחה ומחירי חומרי גלם תנודתיים. 

בגרמניה, מדד מנהלי הרכש (PMI) שפורסם היום מצביע על התכווצות נוספת בייצור - המדד ירד ל-43.4 נקודות, מ-44.1 בתחילת החודש. 

המחיר הממוצע לבית בבריטניה יקפוץ ב-2% ב-2020, לפי תחזיות של אתר האינטרנט רייטמוב. לפי האתר, ניצחון השמרנים בבחירות בבריטניה בשבוע שעבר צפוי להביא לעלייה בפעילות שוק הדיור במדינה באביב הקרוב. העלייה הצפויה במחירי הדיור מגיעה לאחר נפילה גדולה בשוק ב-2019: מספר העסקות שנסגרו ירד ב-3% בהשוואה לשנה הקודמת, ומספר הבתים החדשים שנכנסו לשוק ירד ב-8%.

שגריר סין בגרמניה איים אתמול (ראשון) כי אם גרמניה לא תאפשר לחברת וואווי לפעול כספקית ציוד רשת 5G במדינה, סין תנקום על ידי פגיעה במיליוני הרכבים הגרמניים שנמכרים בסין. האיום מגיע לאחר שקובעי מדיניות בגרמניה הגישו הצעת חוק להטלת חרם על ספקי 5G "שלא ניתן לסמוך עליהם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker