וול סטריט מחקה את כל ירידות השבוע; אפל וגוגל שברו שיאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט מחקה את כל ירידות השבוע; אפל וגוגל בשיא

בורסות וול סטריט מחקו את כל ירידות השבוע בעקבות דו"ח התעסוקה החזק מהצפוי שפורסם היום בארה"ב, ועל רקע תקוות להתקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.2%; מדד נאסד"ק טיפס ב-1%; מדד S&P 500 הוסיף היום 0.9%, ומרוחק כעת ב-0.3% בלבד משיא שאליו טיפס ב-27 בנובמבר. בסיכום שבועי טיפס מדד S&P 500 ב-0.2%, ואילו מדדי דאו ג'ונס ונאסד"ק נסוגו ב-0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.84%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%.

מניות אפל ואלפבית - החברה האם של גוגל, נסגרו בשיאים. מניית אובר נפלה ב-2.7% לאחר שחברת שירותי הנסיעות דיווחה על אלפי מקרי תקיפה מינית שהתרחשו בנסיעותיה. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של אובר ב-1.3 מיליארד דולר.

הזהב מחק את עליות השבוע בעקבות דו"ח התעסוקה

מחיר הזהב מחק היום את כל עליות השבוע על רקע העליות שנרשמו בשוקי המניות בעקבות דו"ח התעסוקה החזק מהצפוי שפורסם בארה"ב, ואשר פגעו בביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,465.1 דולר לאונקייה, ירידה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ב-0.5%, ונמוך כעת ביותר מ-6% משיא של שש שנים שאליו טיפס בספטמבר.

עוד בשוק המתכות: החוזים על הכסף למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 16.596 דולר לאונקייה, נפילה של 2.7%, בדרכם לירידה שבועית של 3%.

אירופה נסגרה בעליות חדות; היורו נחלש

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות לאחר שדו"ח תעסוקה חזק מהצפוי שפורסם היום בארה"ב. היורו נחלש מול הדולר בעקבות הנפילה החדה ביותר מזה עשור בתפוקה התעשייתית בגרמניה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.9%; פריז הוסיפה 1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.2%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.1054 דולר ליורו.

התפוקה התעשייתית בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו - צנחה באוקטובר ב-5.3% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, הנפילה החדה ביותר מאז שנת 2009, מסרה היום הלשכה לסטטיסטיקה הפדרלית של גרמניה.

מניית סוויס רה קפצה ב-3% לאחר שחברת ביטוח המשנה הודיעה על מכירת חטיבתה הבריטית תמורת 4.1 מיליארד דולר.

בטחון הצרכנים בארה"ב בשיא של שבעה חודשים

בטחון הצרכנים בארה"ב טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מזה שבעה חודשים.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בדצמבר לרמה של 99.2 נקודות לעומת רמה של 96.8 נקודות בחודש הקודם. היה זה חודש רביעי ברציפות של עלייה במדד לאחר שבאוגוסט נפל לשפל של כמעט שלוש שנים בצל חששות מהשפעת מלחמת הסחר עם סין על הכלכלה האמריקאית.

רכיב המצב הנוכחי של המדד טיפס החודש לרמה של 115.2 נקודות, שיא של שנה. רכיב הציפיות העתידיות טיפס לרמה של 88.9 נקודות, רמתו הגבוהה מאז יולי.

עליות באסיה לאור אופטימיות בנוגע להסכם הסחר

עליות נרשמו הבוקר במסחר בבורסות אסיה על רקע אופטימיות מחודשת לגבי הסכם הסחר בין ארה"ב לסין. 

שר המסחר הסיני, גאו, פנג, אמר אתמול כי מנהלי המשא ומתן של ההסכם נמצאים "בקשר הדוק", למרות המתיחות שהוצתה באחרונה לאחר דברי הנשיא דונלד טראמפ לגבי דחיית גיבוש ההסכם עד אחרי הבחירות בנובמבר 2020.

משרד האוצר הסיני הודיע כי סין תבטל את המכסים על יבוא חלק מפולי הסויה והחזיר מארה"ב. לדברי המשרד, ביטול המכסים מבוסס על בקשות של חברות בודדות, אך ההודעה לא פירטה מעבר לכך. 

טוקיו עלתה ב-0.2%. הונג קונג עלתה ב-1%. שנחאי הוסיפה 0.4%. סינגפור עלתה ב-0.4%. 

המשקיעים מצפים לדו"ח התעסוקה בארה"ב, כשהתחזית היא לשיעור אבטלה של 3.6%. 

הין היפני נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 108.69 ין לדולר. הנפט נחלש ב-0.2% למחיר של 58.33 דולר לחבית.

וול סטריט ננעלה בעליות קלות

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות קלות לאחר יום מסחר הפכפך ועל רקע ההתקדמות בהליך ההדחה של דונלד טראמפ בקונגרס. דאו ג'ונס עלה ב-0.1%; נאסד"ק ננעל ללא שינוי ניכר וS&P 500 עלה ב-0.2%.

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הודיעה היום (חמישי) שהיא הורתה לוועדת המשפט בבית הנבחרים לנסח את סעיפי ההדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ. "פעולות הנשיא הפרו בצורה חמורה את החוקה", אמרה פלוסי לכתבים בגבעת הקפיטול בוושינגטון. טראמפ, אמרה יו"ר בית הנבחרים, מהווה איום על החוקה ועל המדינה.

שר המסחר הסיני אמר היום כי אם סין וארה"ב רוצות להגיע להסכם ראשוני, חייבת להתבצע הורדה במכסים. בתוך כך, סין אמרה אתמול כי החקיקה האמריקאית להעצמת התגובה נגד הדיכוי של המיעוט המוסלמי בסין צפויה להשפיע על הסכם הסחר בין המעצמות.

מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר הגדולות - יורד ב-0.2%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.79%.

מחיר הנפט ננעל בעליות קלות על רקע צפי לקיצוץ בתפוקה

מחיר הנפט ננעל בירידות קלות על רקע דיווחים כי אופ"ק ויצרניות הנפט שאינן חברות בארגון המליצו על קיצוף נוסף של 500 אלף חביות ליום בתפוקת הנפט.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתור למסירה בינואר ננעלו ללא שינוי ניכר במחיר של 58.43 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה בפברואר עלו ב-0.6% וננעלו במחיר של 63.39 דולר לחבית.

"וול סטריט גו'רנל" דיווח כי וועדה של יצרניות נפט, בהובלת סעודיה ורוסיה, המליצה כי אופ"ק והיצרניות שאינן חברות בארגון יורידו את תפוקת הנפט בעוד 500 אלף חביות ליום. במקביל היום השלמיה ארמקו גיוס של 25 מיליארד דולר שמעניק לה שווי שוק של 1.7 טריליון דולר.

אירופה ננעלה בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות. לונדון ירדה ב-0.7%; פרנקפורט ירדה ב-0.6%; פריז ננעלה ללא שינוי ניכר. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.1%.

בלונדון, מדד ה-FTSE 100  סגר את השבוע הגרוע ביותר שלו זה חודשיים, אחרי שסקרים מצביעים על אפשרות לניצחון של המפלגה השמרנית בראשות בוריס ג'ונסון בבחירות בשבוע הבא. בתוך כך, הליש"ט עולה ב-0.4% ל-1.316 דולרים. היורו עולה ב-0.2% ל-1.1103 דולרים.

בצרפת התחילה ביום רביעי בלילה שביתה כללית, בה שותפים בין היתר עובדי תחבורה, עורכי דין, רופאים ומורים. המוחים מתרעמים על שינויים במערכת הפנסיה שמוביל נשיא צרפת עמנואל מקרון. שביתה זו מסתמנת כגדולה ביותר בתקופת כהונתו של מקרון, ולא ידוע מתי תסתיים.

בגרמניה, הזמנות למפעלי ייצור ירדו באוקטובר לעומת החודש שקדם לו, לפי המשרד הפדרלי לסטטיסטיקה במדינה. עובדה זו מרמזת על המשך האטה בפעילות העסקית של מגזר התעשייה. הירידה בגובה 0.4% הגיעה לאחר עלייה של 1.5% בחודש ספטמבר – ובניגוד לתחזית של הוול סטריט ג'ורנל, שצפה עלייה של 0.2%. מזווית שנתית, ההזמנות נפלו ב-5.5%.    

ירידה בתביעות האבטלה ועלייה בהזמנות המפעלים בארה"ב

ירידה מפתיעה בתביעות האבטלה השבועיות בארה"ב לרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל, נתון המאותת על חוזקו של שוק העבודה לקראת דו"ח התעסוקה החודשי שיפורסם מחר. מספר תביעות האבטלה בשבוע שהסתיים ב-30 בנובמבר ירד ב-10,000 ל-203 אלף, לפי נתוני משרד התעסוקה. ממצוע תביעות האבטלה בארבעת השבועות האחרונים ירד ל-217,750.

הזמנות המפעלים בארה"ב עלו ב-0.3% באוקטובר, כך מסר ביום משרד המסחר של ארה"ב. הזמנות המפעלים לחודש ספטמבר עודכנו מטה לירידה של 0.8%. כלכלנים צפו עלייה של 0.2% בלבד באוקטובר. הזמנות מוצרים בני קיימא עלו ב-0.5%.

אסיה נסגרה בעליות; סידני הוסיפה לערכה 1.1%

העליות בוול סטריט מגיעות גם לאסיה בעקבות אופטימיות בשווקים בנוגע לסיכויים לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין סין לארה"ב. זאת, אף שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בימים האחרונים כי ייתכן שההסכם ייחתם רק אחרי הבחירות בארה"ב שייערכו בעוד פחות משנה.

בורסות אסיה נסגרו בעליות. טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג עלתה ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-0.7%; סיאול נסגרה בירידה של 0.4%; וסידני הוסיפה לערכה 1.1%. בשוק המט"ח, הין נסחר ללא שינוי ניכר מול הדולר בשער של 108.92 ין לדולר.

מניית יצרנית המכוניות יונדאי יורדת בסיאול ביותר מ-3% אחרי שהחברה הודיעה כי תשקיע 52 מיליארד דולר בחמש שנים בפיתוח מכוניות חשמליות.

ירידה במכירות הקמעונאיות בגוש היורו

הצמיחה בגוש היורו הגיעה ברבעון השלישי ל-0.2% לעומת הרבעון הקודם, כך לפי נתונים עדכניים שפורסמו על ידי יורוסטאט, רשות הסטטיסטיקה של הנציבות האירופית. הצמיחה בכלל האיחוד האירופי היתה 0.3%. הצמיחה השנתית בגוש היורו היתה 1.2%.

כצפוי, מדינות מרכז ומזרח אירופה רשמו את הנתונים הגבוהים ביותר. הצמיחה השנתית בפולין הגיעה ברבעון השלישי ל-4.1%, שיעור צמיחה זהה נרשם גם באסטוניה, ואילו בהונגריה הגיעה הצמיחה ל-4.8% בקצב שנתי. שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מבין מדינות האיחוד האירופי נרשם באיטליה - 0.3%. בגרמניה נרשמה צמיחה של 0.5%.

באירופה פורסמו היום גם נתונים מטרידים שמצביעים על ירידה של 0.6% במכירות הקמעונאיות באוקטובר לעומת החודש הקודם בגוש היורו – נתון שעשוי להצביע על האטה בביקוש המקומי לקראת פתיחת עונת החגים. לעומת אוקטובר 2018, נרשמה עלייה של 1.4% במכירות הקמעונאיות. הנתונים נמוכים מתחזיות הכלכלנים בסקר של פאקט-סט, שציפו לעלייה שנתית של 2.3% במכירות.

עליות בוול סטריט; אקספדיה זינקה ב-6%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים אחרי שיומיים רצופים של ירידות לאור דיווחים כי סין וארה"ב מתקדמים לחתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר לפני 15 בדצמבר – המועד שבו אמורים להיכנס לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על יצוא סיני.

דאו ג'ונס עלה ב-0.6%; S&P 500 עלה ב-0.6%; נאסד"ק עלה ב-0.5%. מדד הדולר ICE שעוקב אחרי התנודות של הדולר מול ששת המטבעות של שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב יורד ב-0.1%. התשואה על אג"ח ממשלתיות של ארה"ב עולה ב-0.05% ל-1.772%. נפט מסוג טקסס מתוק למסיקה בינואר עולה ב-4% ל-58.4 דולר לחבית.

מניית אקספדיה, שמפעילה אתרים למכירת כרטיסי טיסה והזמנת מלונות תחת מותגים כמו טריווגו ואורביטז, זינקה ב-6.53% אחרי שהחברה הודיעה על הדחת המנכ"ל בשל חילוקי דעות אסטרטגיים.

בורסות אירופה ננעלו בעליות; הליש"ט בשיא של 8 חודשים

המסחר באירופה ננעל בעליות שערים. לונדון עלתה ב-0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-1.2%; פריז עלתה ב-1.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.2%.

הליש"ט הבריטית עולה ב-0.75% לשווי של 1.3092 דולר לליש"ט - הגבוה ביותר מאז מאי - בעקבות סקרים המצביעים על סבירות גבוהה לניצחון המפלגה השמרנית של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בבחירות ב-12 בדצמבר. 

אתמול הודיעה ארה"ב כי היא עשויה להטיל מכסים על מוצרים מצרפת בשווי 2.4 מיליארד דולר - והפילה את פריז בסוף המסחר ב-1%. מאוחר יותר חזר בו הנשיא דונלד טראמפ וקרא לעימות בנוגע להטלת מס צרפתי על שירותים דיגיטליים "מינורי", והוסיף כי הוא ייפתר. 

הנפט בזנק ב-3.5%

מחירי הנפט עולים בחדות בשל התקוות להסכם סחר בין סין לארה"ב ועל רקע פגישת ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) עם יצואניות נפט גדולות שאינן חברות בארגון, כדי לדון בהגבלת התפוקה. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולה ב-3.7% ל-58.2 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בפברואר עולה ב-3.5% ל-63 דולר לחבית.

אם סין וארה"ב יצליחו לחתום על השלב הראשון בהסכם הסחר, שוק הנפט העולמי צפוי ליהנות מעלייה בביקוש, ומשקיעים מתמחרים את העלייה כבר עתה. מצד ההיצע, עיראק לוחצת על מדינות אופ"ק להגביל את תפוקת הנפט כדי להעלות את מחירו, ובכך להגדיל את הכנסות המדינות המייצאות.

האטה בצמיחת מגזר השירותים בארה"ב

הצמיחה של מגזר השירותים בארה"ב האטה בנובמבר – כך לפי מדד מנהלי הרכש (PMI) של ISM שפורסם היום. הנתונים המאכזבים במגזר השירותים מצטרפים לנתונים שפורסמו לפני יומיים והצביעו על התכווצות מגזר הייצור. החשש בשווקים הוא שהאטה בשני המגזרים תוביל להאטה גם בצמיחה של כלכלת ארה"ב.

מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים הגיע בנובמבר ל-53.9 נקודות, לעומת 54.7 נקודות באוקטובר. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות מסמל צמיחה בפעילות. תחזיות הכלכלנים בסקר של בלומברג היו כי המדד יגיע החודש ל-54.5 נקודות. תת המדד שבוחן את הפרודוקטיביות של עסקים במגזר השירותים ירד ל-51.6 נקודות – הנתון הנמוך ביותר מאז 2010 שמסמל ירידה חדה של 5.4 נקודות. ואולם תת המדד לתעסוקה עלה ל-55.5 נקודות לעומת 53.7 נקודות באוקטובר. העלייה מייצגת בעיקר תגבור כוח אדם לקראת עונת החגים בארה"ב.

שוק התעסוקה האמריקאי "מאבד מזוהרו"

נתוני תעסוקה שפורסמו היום בארה"ב מצביעים על האטה חדה בקצב יצירת המשרות החדשות, וזה עלול לשמש סימן מקדים להאטה כללית בארה"ב. לפי דו"ח התעסוקה של ADP שסוקר את המגזר הפרטי, בנובמבר נוספו 67 אלף משרות חדשות למגזר הפרטי, לעומת תחזיות לתוספת של 156 אלף משרות חדשות.

המגזרים החלשים ביותר היו הייצור, הבנייה והכרייה קיצצו 18 אלף משרות – עדות לפגיעה במפעלים האמריקאים בשל מלחמת הסחר. ענף השירותים הוסיף 85 אלף משרות חדשות. מארק זנדי, הכלכלן הראשי של מודי'ס אנליטיקס התייחס לנתונים שפורסמו היום ואמר: "שוק התעסוקה מאבד מזוהרו".

ביום שישי יתפרסמו נתוני התעסוקה המלאים של משרד העבודה בארה"ב. תחזיות הכלכלנים לפני פרסום הדו"ח של ADP היו לתוספת של 189 אלף משרות חדשות, אך ייתכן שתחזיות אלה יעודכנו. באוקטובר נוספו 128 אלף משרות חדשות בארה"ב. ואולם נתוני נובמבר יכללו גם את חזרתם לעבודה של עובדי ג'נרל מוטורס ששבתו במשך יותר מחודש עד שהגיעו להסכם חדש עם הנהלת החברה.

קצב צמיחת הוצאות ההון בסין – הנמוך ביותר זה שלוש שנים

קצב צמיחת הוצאות ההון של החברות הסיניות ירדו לרמה הנמוכה ביותר שלו זה שלוש שנים, לפי רויטרס. זאת לאור היחלשות הכלכלה, הריבית הגבוהה ומלחמת הסחר עם ארה"ב. הנתונים מראים גם כי החברות מנסות להפיק רווחים קטנים על ידי מכירת מלאים.

הכלכלה בסין צומחת כעת בקצב האיטי ביותר זה כמעט שלושה עשורים, ואנליסטים רבים צופים כי מגמת ההאטה אף תתעצם. העתיד של כלכלת סין היטשטש עוד יותר ביום שלישי האחרון, אחרי שנשיא ארה"ב טראמפ אמר כי עסקת הסחר עם סין אולי תיאלץ להמתין עד אחרי הבחירות בארה"ב הצפויות להיערך ב-2020.

האם כלכלת בריטניה בדרך לנסיגה?

נתונים חדשים מראים כי ביצועי מגזר השירותים החזק של בריטניה בנובמבר היו החלשים ביותר מאז חודש מארס. מדד מנהלי הרכש (PMI) במגזר, המופק על ידי IHS Markit, נפל בחודש האחרון ל-49.3 נקודות. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל כיווץ בפעילות.

"מדדי מנהלי הרכש של נובמבר מעידים על נסיגה של בריטניה ברבעון האחרון", אמר טים מור מ-IHS. בנוסף, החברה אמרה כי "מספר חברות העידו כי חוסר הבהירות סביב הבחירות והברקזיט גרם לעיכובים בהחלטות עסקיות מצד שותפים מחו"ל". 

הליש"ט עלה אחרי ההודעה של IHS ועומד על 1.3052 דולר לליש"ט.

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות; הונג קונג איבדה 1.2%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות. זאת, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר ביום שלישי כי הוא מעדיף שהסכם הסחר עם סין ייחתם לאחר הבחירות בארה"ב, שצפויות להיערך בנובמבר 2020. הבית העליון בבית הנבחרים ביפן אישר עסקת סחר עם ארה"ב, שצפויה לצאת לדרך בתחילת 2020 ולחתוך תעריפי מכסים.

טוקיו נחלשה ב-1%; הונג קונג איבדה 1.2%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סינגפור נחלשה ב-0.5%; וסיאול נסגרה בירידה של 0.7%. בסידני נסגר המסחר בירידה של 1.6%, בעקבות נתונים המצביעים על האטה בכלכלה במדינה ברבעון השלישי, על אף ההרחבה הפיסקלית שבוצעה.   

טראמפ: הסכם הסחר - אחרי הבחירות; ירידות בוול סטריט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום כי הוא מעדיף שהסכם הסחר עם סין ייחתם לאחר הבחירות בארה"ב ב-2020. 

המדדים בוול סטריט ננעלו בירידות. הדאו ג'ונס נחלש ב-1%;  S&P 500 ירד ב-0.7% וה נאסד"ק איבד 0.5%.

"במובן מסוים, אני אוהב את הרעיון של לחכות עם הסכם הסחר עם סין עד אחרי הבחירות, אבל הם רוצים לעשות עסקה עכשיו, אז אנחנו נראה אם העסקה תהיה נכונה כעת", אמר טראמפ לכתבים בפסגת נאט"ו בלונדון. הבחירות בארה"ב צפויות להיערך בנובמבר 2020. טראמפ הוסיף כי מבחינתו אין לעסקה תאריך יעד. "אני חושב שעדיף לחכות לאחרי הבחירות, אם לומר את האמת".

אירופה ננעלה במגמה מעורבת; לונדון ירדה ב-1.7%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת על רקע איומי ארה"ב להטיל מכסים על מוצרים מצרפת ומתיחות הסחר בין ארה"ב לסין. לונדון איבדה 1.8%; פרנקפורט עלתה ב-0.2%; פריז נחלשה ב-1%; ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.6%. 

ארה"ב הודיעה היום כי היא עשויה להטיל מכסים על מוצרים מצרפת בשווי 2.4 מיליארד דולר, בתגובה למס שירותים דיגיטליים שהטילה צרפת ביולי האחרון. עם זאת, מאוחר יותר חזר בו הנשיא דונלד טראמפ וקרא לעימות בנוגע להטלת מס צרפתי על שירותים דיגיטליים "מינורי" והוסיף כי הוא ייפתר. 

התשואה על האג"ח לעשר שנים נופלת

 התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים נופלת ב-0.132% ל-1.704%, ונמצאת בדרכה לנפילה היומית החדה ביותר מטז ה-24 ביוני, 2016, על פי פקטסט. 

הירידה בתשואה באה בעקבות אמירתו של הנשיא דונלד טראמפ כי אולי עדיף לדחות את החתימה על הסכם סחר עם סין עד אחרי הבחירות ב-2020. 

טראמפ ממעיט בערך הירידות בוול סטריט

הנשיא דונלד טראמפ פטר את הירידות היום בשוקי המניות בוול סטריט כ"שטויות" עלומת החשיבות הכלכלית של הסכם סחר עם סין שייטיב עם ארה"ב ולעומת העליות בשווקים מאז שנבחר לתפקיד.

"מדד דאו ג'ונס עמד על 16,000 או 15,000 וכעת הוא כמעט ב-30 אלף נקודות", אמר טראמפ בפסגת נאט"ו בלונדון. "הוא יגיע לשם".

טראמפ הוסיף כי "אם זה לא יהיה הסכם טוב, לא אחתום עליו. הירידות כיום הן שטויות. הגענו לשיאים כך שזה בסדר. כך אני מרגיש".

שיא במכירות בחודש נובמבר לטויוטה צפון אמריקה

יצרנית המכוניות היפנית טויוטה אמרה היום כי חטיבת צפון אמריקה שלה רשמה את חודש נובמבר הטוב ביותר אי פעם מבחינת מכירות.

המכירות בחודש שעבר עלו ב-9.2% לעומת נובמבר 2018 ל-207,857 כלי רכב. מכירות מוכניות עלו ב-8.6%, מכירות SUV עלו ב-14.1%, מכירות הטנדרים עלו ב-8.3% ומכירות כלי רכב הייברידים עלו ב-68.4%. המכירות בחטיבת לקסוס עלו ב-13.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. 

אסיה ננעלה בירידות; סידני איבדה 2.2%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות לאחר שאתמול (ב') הודיע דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, על הטלת מכסים על ברזיל וארגנטינה. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג נחלשה ב-0.2%; שנחאי עלתה ב-0.3%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול נחלשה ב-0.5%.

בורסת סידני איבדה 2.2% והדולר האוסטרלי עולה ב-0.4% ל-0.684 דולר אמריקאי לאחר שהבנק המרכזי של אוסטרליה הותיר את הריבית ברמה של 0.75%. הבנק המרכזי של אוסטרליה הוריד את הריבית שלוש פעמים מאז יוני, וממתין שהשפעות הורדות הריבית יחלחלו לתחומים אחרים בככלה מלבד מגזר הנדל"ן.

טראמפ הודיע אתמול על הטלת מכסי יבוא על אלומיניום ופלדה מארגנטינה וברזיל. המהלך מגביר את המתיחות ביחסי הסחר בין ארה"ב וסין. אתמול אמר שר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס כי ארה"ב תטיל את הגל הבא של המכסים על תוצרת סין ב-15 בדצמבר במידה ושיחות הסחר לא יתקדמו.

הין עולה ב-0.1% ל-108.85 ין לדולר. הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.3% ל-56.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.2% ל-61 דולר לחבית.

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר בירידות, לאחר שמזכיר הסחר האמריקאי, וילבור רוס, אמר כי אם לא ייחתם הסכם סחר בין סין וארה"ב בקרוב, טראמפ יטיל מכסים על סחורות נוספות מהמדינה. סיבה נוספת לירידה היא ההתכווצות בפעילות הייצור בארה"ב כפי שנשקפת ממדד מנהלי הרכש (PMI) שפורסם היום.  דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.9%; נאסד"ק נפל ב-1.1%; S&P 500 ירד ב-0.9%. 

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, היין והליש"ט - יורד ב-0.4%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.827%.

טראמפ הודיע בחשבון הטוויטר שלו על השבת מכסי היבוא על אלומיניום ופלמה המיוצאים לארה"ב מארגנטינה וברזיל. הוא האשים את שתי המדינות הגדולות בדרום אמריקה כי הם מבצעות פיחות במטבע ופוגעות בחקלאים האמריקאים. טראמפ גם חידש את המתקפה שלו על הבנק הפדרלי, וקרא לראשי הבנק להוריד את הריבית.

לגארד: נפעל בנחישות לייצוב מחירים בגוש היורו

כריסטין לגארד, הנשיאה הנכנסת של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), אמרה כי בתקופת כהונתה הבנק "יפעל בנחישות" לייצוב המחירים בגוש היורו. היא הדגישה כי בקרוב תיבחן תוכנית לגיבוש אסטרטגיה חדשה, שתכלול נושאים רבים, ובהם משבר האקלים והאינפלציה – שעדיין לא הגיעה ליעד הרצוי של "קצת מתחת ל-2%".

בהופעתה הפומבית הראשונה בפרלמנט האירופי כנשיאה היא אמרה כי "העמדה המרחיבה של הבנק המרכזי הייתה גורם משמעותי בעידוד הביקוש המקומי במהלך ההתאוששות של הכלכלה, והיא נותרת בעינה". לגארד תערוך ישיבה בנושא המדיניות המוניטרית של הבנק ב-12 בדצמבר.  

היא אמרה כי מוקדם עדיין להכביר במילים לגבי התוכנית החדשה, וסירבה לומר מתי היא תצא לדרך. היא הדגישה כי תהליך גיבוש התוכנית יתנהל לפני שני עקרונות: "ניתוח מעמיק וראש פתוח".

היא גם הכירה בתופעות הלוואי של המדיניות המרחיבה, אולי מדי, של הבנק, ואמרה כי התוכנית גם תנסה להבין מה הם הגורמים ארוכי-הטווח שיתנו לבנק שליטה יציבה יותר.   

אירופה ננעלה בירידות של כ-2%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות של כ-2% על רקע חולשה של מגזר הייצור באירופה. לונדון נחלשה ב-0.8%; פרנקפורט ירדה ב-0.2%; פריז גם היא ירדה ב-0.2% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד כ-1.5%. הירידות מגיעות למרות התוצאות הגבוהות מהצפוי של מדד מנהלי הרכש (PMI) באירופה, שעם זאת עדיין עומד על מתחת ל-50 נקודות (46.9 נקודות) - מה שמעיד על התכווצות הכלכלה.

היורו עולה ב-0.5% ל-1.107 דולר. הליש"ט נסחרת לא שינוי ניכר ב-1.293 דולר.

כלכלת טורקיה צמחה ב-0.9% ברבעון השלישי של 2019, לעומת הרבעון המקביל ב-2018, בהתאם לתחזיות הכלכלנים ועל רקע מאמצי ממשלתו של ארדואן לחזק את הכלכלה. הכלכלה הטורקית צמחה ב-0.4% ברבעון השלישי לעומת הרבעון השני של 2019. הצריכה הפרטית עלתה ב-1.5% ברבעון השלישי, בעוד הוצאות הממשלה עלו ב-7%.

מחירי הנפט עולים

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולה ב-1.7% ל-56.1 דולר לחבית, בעקבות התאוששת מגזר הייצור בסין, וסימנים לכך שארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) ובעלות בריתו יסכימו על המשך ההאטה בייצור הנפט. הוול סטריט ג'ורנל פירסם כי סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה ביותר בארגון, היא זו שדוחפת את הארגון ואת בעלות בריתו להמשיך להגביל תפוקת נפט עד אמצע 2020 - כדי להפעיל לחץ על השוק ולהעלות את מחיר הנפט. 

העלייה במחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק מגיעה לאחר ירידה של 5% ביום שישי, שנבעה מהאי ודאות בנוגע להסכם הסחר בין ארה"ב לסין, ותמיכת ארה"ב במפגינים בהונג קונג.

נפט גולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר עולה ב-1.3% ל-61.28 דולר לחבית – גם הוא מתאושש מירידה חדה ביום שישי.

פעילות הייצור בארה"ב מתכווצת

מדד מנהלי הרכש (PMI) שפורסם היום בארה"ב על ידי ISM מצביע על התכווצות בפעילות הייצור בארה"ב בנובמבר זה החודש הרביעי ברציפות. המדד הגיע בחודש שעבר ל-48.1 נקודות, לעומת תחזיות של 48.3 נקודות באוקטובר. המדד נמוך בהרבה מהתחזיות בסקר כלכלנים של בלומברג שחזו שיגיע ל-49.2 נקודות. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות.

הירידה במדד מגבירה את החשש מפני האטה בהשקעות של מפעלים על רקע הפגיעה בתעשייה כתוצאה ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. בנוסף, הירידה במדד עשויה לסמל האטה בשוק התעסוקה בארה"ב בשל הרצון של מפעלים לצמצם העסקת עובדים.

ואולם מדד מנהלי רכש אחרי במגזר הייצור שפורסם היום על ידי מרקיט, הראה שיפור בביצועים. המדד של מרקיט הגיע ל-52.6 נקודות בנובמבר.

אסיה ננעלה בעליות

בורסת שנחאיצילום: BLOOMBERG NEWS

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות, בעקבות סימנים להתאוששות הכלכלה הסינית. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג עלתה ב-0.4%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; סינגפור ירדה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.2% וסידני עלתה ב-0.2%

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-109.63 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.85% והתשואה על אג"ח ממשלת יפן ל-10 שנים עולה ל-0.048%, ומתקרבת לרמה חיובית.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין לחודש נובמבר הגיע ל-50.2 נקודות, מעבר לתחזיות הכלכלנים שחזו 49.5 נקודות. כל תוצאה מעל 50 נקודות מעידה על התרחבות הכלכלה. בנוסף למדד הרשמי של הממשל הסיני, גם מדד מנהלי הרכש של קאישין למגזר הייצור בסין הניב תוצאה של 51.8 נקודות, לעומת 51.7 נקודות באוקטובר.

הנפט נסחר בעליות חדות לאחר שעיראק אותתה כי היא שוקלת קיצוץ חד יותר בתקופת הנפט לקראת ועידת אופ"ק +, ארגון יצואניות הנפט והיצרניות שאינן חברות בארגון. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-2.5% ל-56.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-2.3% ל-61.9 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker