חששות סחר גררו את וול סטריט לשבוע שלילי ראשון מזה חודש

דיווח: "נציגי הסחר של סין קיצרו ביקורם בארה"ב" ■ תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות בנפילה השבועית החדה ביותר מזה חודש ■ הנפט בזינוק השבועי החד זה 8 חודשים ■ הזהב סגר שבוע חיובי ראשון מזה חודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות סחר גררו את וול סטריט לשבוע שלילי ראשון מזה חודש

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בהובלת מניות ההיי-טק, בדרכן לירידה שבועית ראשונה מזה חודש, בעקבות דיווח לפיו נציגי הסחר של סין החליטו לקצר את שהותם בארה"ב במסגרת שיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, שחודשו השבוע בראשונה מזה חודשיים.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.6% ואיבד 1.1% בסיכום שבועי; מדד  S&P 500,  שנסגר אתמול (חמישי) במרחק של פחות מ-1% משיא, נסוג היום ב-0.5% בדרכו לירידה שבועית בשיעור דומה. מדד נאסד"ק נסוג היום ב-0.8% וירד ב-0.7% השבוע.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 1.72% בדרכה לנפילה שבועית של 0.18% - הירידה השבועית החדה ביותר מזה חודש.

מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד של וול סטריט" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בארה"ב, זינק היום ב-9%.

המסחר בבורסות וול סטריט היום היה תנודתי מהרגיל ובמחזורים גבוהים מהממוצע על רקע יום "הכישוף המרובע" (quadruple witching), כפי שמכנים אותו הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט האם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בזינוק השבועי החד זה 8 חודשים

מחיר החוזים של נפט מסוג ברנט, שהם החוזים הנפוצים ביותר בעולם, השלים את הזינוק השבועי החד ביותר מזה שמונה חודשים לאחר שארה"ב הטילה היום סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ועל קרן המימון הלאומית של הרפובליקה האיסלאמית.

מחירי הנפט קפצו השבוע לאחר שמתקפת רחפנים על מתקני נפט בערב הסעודית בסוף השבוע שעבר הגבירו את החששות מפני מחסור בהיצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 64.28 דולר לחבית, ירידה של 0.2%, בבורסת ICE בלונדון, אולם קפצו בסיכום שבועי ב-6.7% - השבוע הטוב ביותר מאז ינואר. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 58.09 דולר לחבית, ירידה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לזינוק שבועי של 5.9% - השבוע הטוב מאז יוני.

בשיחה עם כתבים בבית הלבן היום כינה הנשיא דונלד טראמפ את הסנקציות החדשות "החריפות ביותר עד כה נגד איראן". לשאלת כתבים על האפשרות לפעולה צבאית נגד איראן השיב טראמפ כי ארה"ב "תמיד מוכנה לפעול".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב סגר שבוע חיובי ראשון מזה חודש

מחיר הזהב טיפס היום בדרכו לעלייה שבועית ראשונה מזה חודש על רקע התגברות הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, לאחר שארה"ב הטילה היום סנקציות נוספות על איראן - "החריפות ביותר עד כה" לדברי הנשיא דונלד טראמפ.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,515.1 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1% - שבוע חיובי ראשון מזה ארבעה שבועות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית בבורסות אירופה; הליש"ט נסוגה משיא של חודשיים

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית ביום המסחר האחרון של השבוע, לאחר שתמריצים מוניטריים מצד בנקים מרכזיים ברחבי העולם הרגיעו במעט את החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית. חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, שתי הכלכלות הגדולות בעולם, בראשונה מזה חודשיים, תמך אף הוא במדדים.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.2% לאחר שהליש"ט טיפסה לשיא של חודשיים מול הדולר בעקבות דבריו של נשיא הנציבות האירופית ז'אן פול יונקר. נשיא הנציבות אמר כי יש סיכוי להגיע להסכם על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי לפני 31 באוקטובר - המועד הסופי של הברקזיט. ואולם, שר החוץ של אירלנד הזהיר כי עדיין קיימים פערים משמעותיים בין הצדדים, ובעקבות דבריו מחקה הליש"ט את העליות שרשמה בעקבות דברי יונקר. הליש"ט נסוגה נסוגה משיא של חודשיים, ויורדת כעת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.249 דולר ליורו.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1006 דולר ליורו.

מניית רולס רויס ירדה ביותר מ-2% בלונדון לאחר שיצרנית מנועי המטוסים מסרה כי יידרש זמן רב לתקן את הבעיות במנועי טרנט 100 שהובילו לקרקוע של מטוסים. החברה מסרה כי היא צופה שמספר הבעיות במטוסים ירד לרמה חד ספרתית רק ברבעון השני של 2020. להבי מנועי טרנט 1000 נשחקים בקצב מהיר מאוד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות קלות; הוגנ קונג ירדה ב-0.1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות קלות במחזורי מסחר קטנים. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי הוסיפה 0.2%; סינגפור ננעלה ללא שינוי ניכר; סיאול עלתה ב-0.5% וסידני עלתה ב-0.2%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-107.96 ין לדולר. הנפט נסחר בעליות קלות, כאשר שוק הנפט ממשיך להתאושש מהמתקפה בשבוע שעבר על מתקני הזיקוק בסעודיה. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.6% ל-58.4  דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.6% ל-64.8 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בירידות קלות; הדולר נחלש

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות, לאחר שאתמול הוריד הבנק הפדרלי את הריבית בפעם השנייה השנה, אך לא אותת על הורדות נוספות שצפויות השנה. דאו ג'ונס ירד ב-0.2%; S&P 500 ננעל ללא שינוי ניכר; נאסד"ק עלה ב-0.1%.

שתי מניות היי טק זינקו ביומם הראשון במסחר. מניית פינג (סימול PING), ספקית תוכנות לעסקים, זינקה ב-31%  לאחר שאתמול מחירה נקע על 15 דולר. המניה ננעלה על 19.7 דולר. מניית דאטדוג (סימול DDOG) שמספקת פלטפורמה מבוססת ענן לניתוח נתוני שרתים וכלים אחרים זינקה ב-39% ממחיר של 27 דולר ל-40.3 דולר למניה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע בראיון לפוקס ניוז אי שביעות רצון מהורדת הריבית המתונה מדי, ואמר כי הוא "לא מתלהב" מצעדי הבנק הפדרלי. עם זאת, הנשיא הוסיף כי אינו צפוי לפטר את הנגיד ג'רום פאואל. "המשרה שלו בטוחה", אמר טראמפ, בתשובה לשאלה בנוגע לפאואל.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. מדד הדולר של ICE יורד ב-0.2%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.79%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט מחק את רוב העליות שנרשמו היום

מחיר הנפט ננעל בעליות קלות לאחר שבתחילת היום רשם עליות של עד 1% בעקבות המשך השפעת מתקפת הרחפנים בסעודיה על שוק הנפט. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר עלו ב-0.1% וננעלו על 58.1 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה בנובמבר ננעלו במחיר של 64.3 דולר לחבית. היום דווח כי סעודיה פנתה ליצרניות נפט אחרות בבקשה שיסייעו בשרשרת האספקה של הנפט.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר ירדו ב-0.6% ל-1,506 דולר לאונקייה בעוקבות הורדת הריבית בארה"ב והיחלשות הדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה ננעלו בעליות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים, לאחר החלטת הריבית בבריטניה. לונדון עלתה ב-0.6%; פרנקפורט הוסיפה 0.5%; פריז עלתה ב-0.7%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.6%.

הבנק המרכזי של בריטניה השאיר היום את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.75%, בשל אי הוודאות סביב הברקזיט והחרפת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. 

מניית נקסט ירדה ב-4% בבורסת לונדון, אף שקמעונאית האופנה דיווחה על עליה של 4% ברווחיה לפני מס במחצית הראשונה של השנה. הכנסות החברה עלו ב-2.7%. החברה הודיעה על דיווידנד של 57.5 פני למניה, עליה לעומת דיווידנד של 55 פני למניה בשנה שעברה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הריבית בבריטניה נותרה ללא שינוי

הבנק המרכזי של בריטניה השאיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.75%. ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי תשעת חברי מועצת הבנק. בהודעה שנלוותה להחלטת הריבית הזהיר הבנק כי מתיחות הסחר בעולם מחריפה. "מאז הישיבה הקודמת שלנו, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין החריפה, ותחזית הצמיחה העולמית נחלשה", נאמר בהודעה. "השינוי בציפיות לגבי המועד והאופי של הברקזיט ממשיך לייצר תנודתיות מוגברת במחירי הנכסים בבריטניה, ובמיוחד בשער הליש"ט, שהתחזק ביותר מ-3.5%".

כעת נחלשת הליש"ט ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.245 דולר לליש"ט; מול היורו נחלשת הליש"ט ב-0.5% לרמה של 0.888 ליש"ט ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט עולה על רקע דיווחים כי סעודיה ביקשה מעיראק נפט

מחיר הנפט מזנק בעקבות דיווח כי סעודיה ביקשה מעיראק לספק לה 20 מיליון חביות נפט עבור בתי הזיקוק שלה. הדיווח עורר מחדש את החששות כי מתקפת המל"טים על מתקני הנפט בסעודיה בסוף השבוע גרמה יותר נזק מכפי שהרשויות בסעודיה מוכנות להודות. אתמול אמר שר הנפט הסעודי, הנסיך עבד אל עזיז בן סלמאן כי סעודיה צפויה לשוב לתפוקה מלאה עד סוף ספטמבר.

החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר עולים ב-2% לרמה של 59.27 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט מזנקים ב-2.6% ל-65.27 דולר לחבית בלונדון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בניגוד לשאר הבנקים המרכזיים: נורווגיה מעלה ריבית

הבנק המרכזי של נורווגיה פרסם היום החלטת ריבית חריגה, ובתקופה שבה בנקים מרכזיים בכל העולם מורידים ריבית, הוא דווקא בחר להעלות אותה. מועצת הבנק המרכזי של נורווגיה החליטה להעלות את הריבית ב-0.25% ל-1.50%. הבנק המרכזי אמר כי התחזית לכלכלת נורווגיה מצדיקה ריבית גבוהה יותר, משום שהאינפלציה כבר קרובה ליעד, והצמיחה יציבה.

הבנק המרכזי של שווייץ פרסם אף הוא היום החלטת ריבית, אך בניגוד לבנק הנורווגי הוא החליט להשאיר את הריבית ללא שינוי, בשפל של מינוס 0.75%. שווייץ שומרת על ריבית שלילית בניסיון למנוע מהפרנק השווייצי להתחזק יותר מדי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טוקיו עלתה לאחר שהריבית ביפן נותרה ללא שינוי

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, על רקע הורדת הריבית בארה"ב ולאחר שהבנק המרכזי של יפן הותיר את המדיניות המוניטרית שלו ללא שינוי. טוקיו עלתה ב-0.4%; הונג קונג ירדה ב-1.1%; שנחאי עלתה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.4%; סידני עלתה ב-0.5%.

הבנק המרכזי של יפן השאיר היום את הריבית ברמה של מינוס 0.1% ושב על התחייבותו לשמור על ריביות נמוכות לפחות עד לשנה הבאה. הבנק המרכזי רמז כי הוא עשוי להוריד את הריבית עוד יותר בישיבתו הבאה בסוף אוקטובר. 

אתמול הוריד הבנק הפדרלי את הריבית בארה"ב בפעם השניה מזה למעלה מעשור ב-0.25%, ואמר כי הוא פתוח להורדה נוספת עד לסוף השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנקים הובילו את העליות בוול סטריט

יום מסחר הפכפך בבורסות וול סטריט הסתיים במגמה חיובית בעיקרה, לאחר שהמדדים מחקו את הירידות שרשמו אחרי שהבנק הפדרלי הוריד כצפוי את הריבית בארה"ב זו הפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי, אולם בכיריו העריכו כי לא יהיה צורך בצעדי הרחבה מוניטריים נוספים. מניות הבנקים הובילו את העליות. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1%. מדד S&P 500 נסגר בעליות קלות לאחר שבמהלך המסחר כבר היום בדרכו לנפילה היומית החדה ביותר מזה ארבעה שבועות. מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.1% לאחר שכבר נפל בכ-1% במהלך המסחר. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות זה היום השלישי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 1.79%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%.

הבנק הפדרלי הנמיך היום את ריבית הבסיס בארה"ב ב-0.25% לטווח של 1.75%-2%. תחזיות מעודכנות של בכירי הבנק המרכזי (Dot-Plot) שפורסמו היום הראו כי התחזית החציונית צופה כי לאחר ההורדה היום, תישאר הריבית ללא שינוי עד סוף שנת 2020.

מניית פדקס צנחה בכ-13% במסחר בוול סטריט - היום הגרוע ביותר מאז דצמבר 2008 - לאחר שחברת המשלוחים הנמיכה בחדות את תחזית הרווח השנתי בשל האטה בכלכלה העולמית, כתוצאה ממתיחות ביחסי הסחר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה מעורבת באירופה לקראת החלטת הריבית בארה"ב

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת לקראת החלטת הריבית הערב בארה"ב. בורסות פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.1%; לונדון נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף פחות מ-0.1%.

היורו נסוג מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.1065 דולר ליורו, והליש"ט נחלש מול המטבע האמריקאי ב-0.2% לרמה של 1.2479 דולר לליש"ט.

באירופה פורסמו היום נתונים שמצביעים על ירידה של 8.4% במכירות רכב. מתחילת השנה נרשמה ירידה של 3.2% במדינות האיחוד האירופי. יצרנית הרכב הגדולה באירופה היא עדיין קבוצת פולקסווגן, אך היא ספגה ירידה של 4.5% במכירות מתחילת השנה. אחריה מדורגות פיז'ו-סיטרואן-אופל, רנו, יונדאי, פיאט-קרייזלר ופורד. יצרניות הרכב היחידות באירופה שנהנו מעלייה במכירות מתחילת השנה הן דיימלר (החברה האם של מרצדס), טויוטה, וולוו ומיצובישי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התחלות הבנייה בארה"ב בשיא של 12 שנים

התחלות הבנייה בארה"ב זינקו בחודש שעבר לשיא של למעלה מתריסר שנים, הודות לעלייה בהתחלות הבנייה של בתים פרטיים ובנייני דירות גם יחד.

התלות הבנייה קפצו באוגוסט ב-12.3% לקצב שנתי של 1.364 מיליון יחידות, הגבוה ביותר מאז יוני 2007, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב התחלות בנייה נמוך יותר של 1.25 מיליון.

היתרי הבנייה זינקו באוגוסט ב-7.7% לקצב שנתי של 1.419 מיליון יחידות, הגבוה ביותר מאז מאי 2007.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליש"ט נחלשת בעקבות נתוני האינפלציה בבריטניה

הליש"ט נחלשת ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.245 דולר לליש"ט, לאחר שבבריטניה פורסמו נתוני אינפלציה חלשים מהצפוי. העליה השנתית במדד המחירים לצרכן בבריטניה הואטה באוגוסט לקצב של 1.7%, לאחר עליה של 2.1% ביולי, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. אנליסטים צפו עליה חדה יותר של 1.9%.

אינפלציית הליבה, שאינה כוללת את מחירי המזון והאנרגיה, עלתה ב-1.5%, לאחר עליה של 1.9% בחודש הקודם.

מועצת הבנק המרכזי של בריטניה תתכנס מחר על מנת לקבוע את הריבית, אך ההערכות הן כי היא תישאר ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגמה מעורבת באסיה

בבורסות אסיה נרשמים שינויים קלים כשרוב המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית שתפורסם הערב בארה"ב. רוב התחזיות גורסות כי הבנק הפדרלי יודיע היום על הורדת הריבית ב-0.25% בתום פגישת ועדת השוק הפתוח (FOMC) שנפתחה אתמול. בנוסף, יחפשו המשקיעים רמזים לגבי הורדת ריבית נוספת בעתיד.

טוקיו ירדה ב-0.2%; הונג קונג נסחרת בירידות של 0.1%; שנחאי עולה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.4%; סידני ירדה ב-0.2%. בשוק המט"ח, הדולר מתחזק מול הין בפחות מ-0.1% ל-108.23 ין. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק נסחר ללא שינוי ברמה של 59.35 דולר לחבית.

ביפן פורסמו היום נתונים שמצביעים על ירידה חדה מהצפוי ביצוא באוגוסט על רקע מלחמת הסחר שמנהלת המדינה מול דרום קוריאה ועל רקע ירידה בביקוש בסין. לפי נתוני משרד האוצר, היצוא בחודש שעבר ירד ב-8.2% לעומת החודש המקביל אשתקד. תחזיות הכלכלנים בסקר של פאקט-סט היו לירידה של 2.3% ביצוא.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית בוול סטריט לקראת החלטת הריבית

בורסות וול סטריט ושוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגרו במגמה חיובית לקראת החלטת הריבית בארה"ב מחר.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.4%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.3%. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1%. שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 1.8%.

ישיבת המדיניות בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) נפתחה היום (ג'), ובסופה עשוי הבנק המרכזי להודיע על הורדה נוספת של הריבית בארה"ב.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 47% להורדת ריבית של 0.25% מחר, לעומת סיכוי של 62% שהעניקו לכך אתמול, וסיכוי של 92% לפני שבוע, לפי נתוני CME.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"תפוקת סעודיה תתאושש תוך שבועיים"; הנפט צלל ב-6%

מחיר הנפט צלל היום ב-6% בעקבות דיווח שלפיו תפוקת הנפט של סעודיה תשוב מוקדם מהצפוי לרמתה לפני מתקפת הרחפנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 59.34 דולר לחבית, נפילה של 5.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול (ב') רשמו את הזינוק החד ביותר מאז 2008.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 64.55 דולר לחבית, נפילה של 6.5%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שבמהלך המסחר אתמול נסקו ב-19.5% - הזינוק החד ביותר מעולם.

מקורות סעודיים בכירים המעורים במצב מגזר הנפט בממלכה אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי תפוקת הנפט תשוב לרמתה הרגילה בתוך שבועיים עד שלושה שבועות. זאת לעומת הערכות קודמות לפיהן יחלפו מספר חודשים בטרם התפוקה תשוב לרמתה לפני המתקפה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות קלות; היורו והליש"ט מתחזקים

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעיקרה על רקע צניחת מחירי הנפט וירידות במניות הבנקים. בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בירידות של פחות מ-0.1%. פריז טיפסה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.1064 דולר ליורו. הליש"ט מוסיף 0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2491 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הביטחון בענף הבנייה בארה"ב בשיא של שנה

מדד הביטחון בענף הבנייה של איגוד הקבלנים בארה"ב (NAHB) ובנק ולס פרגו טיפס החודש לרמה של 68 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר השנה, לעומת רמה של 67 נקודות באוגוסט, לפי נתונים שפורסמו היום.

המדד היה גבוה מתחזיות הכלכלנים. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על הערכת מצב חיובית של הקבלנים, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף הערכה שלילית של המצב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפוקה התעשייתית בארה"ב בזינוק חד זה שנה

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה באוגוסט ב-0.6% - הגידול החד ביותר זה שנה - הודות להתאוששות בפעילות זיקוק הנפט הגולמי שנפגעה חודש קודם לכן כתוצאה מהשבתת קידוחי נפט במפרץ מקסיקו עקב סופת ההוריקן בארי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.4%.

נתוני יולי תוקנו כלפי מעלה לירידה של 0.1% לעומת ירידה של 0.2% שעליה דווח במקור.

ניצול כושר הייצור טיפס באוגוסט ל-77.9%, הרמה הגבוהה ביותר מזה חמישה חודשים, לעומת 77.5% בחודש הקודם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בירידות; הנפט נחלש ב-1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות על רקע הזעזוע בשוק הנפט. בורסת טוקיו ננעלה ללא שינוי ניכר; הונג קונג ירדה ב-1.2%; שנחאי איבדה 1.7% מערכה; סינגפור נחלשה ב-0.6%; סיאול ירדה ב-0.1% וסידני עלתה ב-0.3%.

הנפט נסחר בירידות לאחר שאתמול זינק ב-13% בעקבות מתקפת הרחפנים על מתקני נפט בסעודיה. נפט מסוג טקסס מתוק נחלש ב-1% ל-62.3 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט יורד ב-0.6% ל-68.6 דולר לחבית.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.05% ל-108.19 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.3% ל-7.088 יואן לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.683 דולר אמריקאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נעילה שלילית בוול סטריט; הנפט מזנק

המסחר בבורסות וול סטריט מתנהל בירידות, על רקע הזינוק במחירי הנפט והעלייה במחירי הזהב בשל המתקפה על מתקני ייצור נפט בסעודיה - שהובילו לקיצוץ תפוקת הנפט של המדינה בכ-50%. דאו ג'ונס ירד ב-0.5%; S&P 500 נחלש ב-0.3%; ונאסד"ק איבד 0.3%. בשוק המט"ח, היורו יורד ב-0.7% מול הדולר ונסחר תמורת 1.10 דולרים; הליש"ט יורדת ב-0.6% ונסחרת תמורת 1.243 דולרים.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התייחס היום למתקפה בסעודיה ואמר כי הוא סבור שאיראן עומדת מאחוריה. לטענתו, ארה"ב לא מעוניינת במלחמה, אך היא מוכנה לעימות. בתוך כך, הוא השאיר פתח לדיפלומטיה ואמר כי הוא מאמין שהאיראנים רוצים להגיע עם ארה"ב להסכם.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר עולה במסחר בניו יורק ב-12.6% ל-61.8 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בנובמבר עולה בלונדון ב-12.6% ל-67.8 דולר לחבית. הזהב עולה ב-0.5% ל-1,507 דולר לאונקיה. העליות במחירי הנפט מובילות לעליות במניות חברות האנרגיה: שברון התחזקה ב-2.1%; אקסון מוביל הוסיפה 1.4% לערכה.

מניית ג'נרל מוטורס צנחה ביותר מ-4% אחרי שאיגוד עובדי הייצור בתעשיית הרכב הכריז על שביתה כללית במפעלי החברה בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באירופה; מניות חברות הנפט זינקו

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות על רקע הזינוק במחירי הנפט. לונדון ירדה ב-0.6%; פרנקפורט נחלשה ב-0.7%; פריז ירדה ב-0.9% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.6%.

מניות חברת האנרגיה והמסחר בנפט מזנקות, לאחר שמתקפת הרחפנים בסעודיה פגעה במחצית מכושר ייצור הנפט של היצרנית השנייה בגודלה בעולם.  מניית יצרנית הנפט, רויאל דאץ'-של, עלתה ב-2%. מניית BP (בריטיש פטרוליום) עלתה ב-4%.

מניות חברות התעופה יורדות מחשש שעליית מחירי הנפט תוביל לעליית מחריי הדלק הסילוני. ריינאייר ירדה ב-0.8%; איירפראנס-KLM ירדה ב-3.2% ומניית IAG., החברה האם של בריטיש איירווייז ואיבריה, ירדה ב-2.7%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתוני ייצור מאכזבים בארה"ב

מדד הייצור במדינת ניו יורק רשם בספטמבר ירידה חדה מהצפוי, כך עולה מנתונים שפירסם היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. פרסום הנתונים בניו יורק נעשה בהמשך לפרסום נתונים מוקדם יותר, שהצביע על ירידה בתפוקה התעשייתית בסין בעקבות מלחמת הסחר מול ארה"ב.

מדד אמפייר סטייט, שעוקב אחרי צמיחת הפעילות העסקית במדינת ניו יורק, ירד ל-2.8 נקודות לעומת 4.8 נקודות באוגוסט. תחזיות הכלכלנים היו כי המדד יגיע ל-4 נקודות. במדד זה, כל נתון מעל ל-0 נקודות מסמל צמיחה בפעילות. תת המדד להזמנות חדשות, שמספק יכולת חיזוי לגבי הפעילות העסקית בעתיד, ירד ל-3.5 נקודות, לעומת 6.7 נקודות באוגוסט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; הנפט מזנק

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע הזינוק במחירי הנפט בעקבות התקפות רחפנים שהשביתו מחצית מכושר תפוקת הנפט של סעודיה. בורסת טוקיו סגורה היום. הונג קונג ירדה ב-0.8%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; סינגפור ירדה ב-0.3%; סיאול עלתה ב-0.4% וסידני עלתה ב-0.1%.

מתקפת הרחפנים על שני מפעלי נפט באבקאיק שבסעודיה, כולל מתקן עיבוד הנפט הגולמי הגדול בסעודיה, הובילה לצמצום היקף ייצור הנפט של סעודיה במחצית, לפי דיווחים. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-8% ל-59.2 דולר חבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-8.6% ל-65.4 דולר לחבית.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.25% ל-107.82 ין לדולר. היואן עולה ב-0.1% ל-7.07 יואן לדולר. הזהב עולה ב-0.5% ל-1,507 דולר לאונקייה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה בצמיחה בסין מגבירה את הלחץ על מקבלי ההחלטות

התפוקה התעשייתית בסין עלתה ב-4.4% באוגוסט, עומת אוגוסט 2018 - הרמה הנמוכה ביותר מאז 2002. המכירות הקמעוניות היו מתחת לתחזיות האנליסטים וההשקעות באג"ח ירדו ל-5.5% בשמונת החודשים הראשונים של 2019.

כל הנתונים הללו מעידים כי נסיונותיהם של מקבלי ההחלטות בסין להאיץ את הצמיחה אינם מספיקים, כאשר המדינה מתמודדת עם לחצים פנימיים, איום העלאת המכסים של ארה"ב ועליית מחירי הנפט.  

סיטיגרופ הוריד את תחזית הצמיחה לסין ל-6.2% ב-2019 ול-5.8% ב-2020. "אנחנו לא צופים התאוששות בצמיחה ברבעון הרביעי של 2019, וכעת התחזיות שלנו הם לצמיחה של 6.1% ברבעון הבא - ללא שינוי לעומת השנה שעברה", אמר יו שיאנגרונג כלכלן בסיטיגרופ הונג קונג.

הבנק המרכזי של סין הוריד בחודש האחרון את הדרישות לכמות הרזרבות שהבנקים המסחריים צריכים להחזיק בהם. מועד הפירעון של חלק מההלוואות שהעניק הבנק המרכזי לבנקים המסחריים בסין, בסך 37.5 מיליארד דולר, הוא השנה והבנק המרכזי ככל הנראה ימחזר חלק מהן וכך יוכל להוריד את הריבית שהוא גובה עליהן.

חלק מהכלכלנים מעריכים כי הבנק המרכזי יצטרך לתת לכלכלה תמריצים נוספים כמו הורדה של יחס הרזרבות של הבנקים המסחריים והרדת הריבית על הלוואות לטווח בינוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker