וול סטריט בשבוע חיובי שני ברצף; הנפט ותשואות האג"ח בארה"ב בשבוע הטוב מיולי

דו"ח התעסוקה בארה"ב והתבטאויות של ג'רום פאואל ביססו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יוריד בישיבתו עוד שבועיים את הריבית זו הפעם השנייה ברציפות ■ פאני מיי ופרדי מאק צנחו בוול סטריט ■ בורסות אירופה סגרו שבועי חיובי שלישי ברצף ■ הליש"ט זינקה ביותר מ-2% השבוע

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט סגרה שבוע חיובי שני ברציפות

בורסות בוול סטריט נסגרו במגמה מעורבת אולם השלימו שבוע חיובי שני ברציפות, על רקע הערכות כי נתוני תעסוקה מעורבים שפורסמו היום בארה"ב ודברים שאמר היום יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, סללו את הדרך לכך שהבנק הפדרלי יחליט בעוד שבועיים על הורדת ריבית נוספת.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.3% בדרכו לעלייה שבועית של 1.5%, ומרוחק כעת ב-2.1% מהשיא שבו נסגר ב-15 ביולי. מדד נאסד"ק נסוג ב-0.2% אולם עלה בסיכום שבועי ב-1.8%, ומרוחק ב-2.7% מהשיא שבו נסגר ב-26 ביולי. מדד S&P 500 הוסיף 0.1% ומרוחק ב-1.6% בלבד מהשיא בו נסגר ב-26 ביולי. מדד S&P 500 עלה בסיכום שבועי ב-1.8% בדרכו לשבוע חיובי שני ברצף.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 1.55%. בסיכום שבועי טיפסה התשואה על אג"ח אלו ב-0.05% - העלייה השבועית החדה ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-12 ביולי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסחר כמעט ללא שינוי לאחר שטיפס מוקדם יותר היום, לפני פרסום דו"ח התעסוקה.

מניות פאני מיי ופרדי מאק צנחו ביותר מ-8% בוול סטריט לאחר שממשל טראמפ הציג את חזונו לשחרור ענקיות המשכנתאות משליטת הממשל הפדרלי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט סגר השבוע הטוב מאז יולי

מחיר הנפט טיפס בניו יורק בדרכו לעלייה השבועית החדה מאז יולי, על רקע ירידה שבועית שלישית ברציפות במספר אסדות קידוח הנפט הפעילות ובמלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 56.52 דולר לחבית, עלייה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, ועלו ב-2.6% בסיכום שבועי - הזינוק השבועי החד ביותר מאז יולי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 61.54 דולר לחבית, עלייה של 1%, בבורסת ICE בלונדון, בדרכם לעלייה שבועית של 1.8%.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,515.5 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לירידה שבועית של 0.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה סגרה שבועי חיובי שלישי; הליש"ט זינקה ב-2% השבוע

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בדרכן לשבוע שלישי ברציפות של עליות, למרות חוסר בהירות סביב גורל יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2% בצל המשבר הפוליטי בבריטניה סביב יציאת הממלכה מהאיחוד האירופי, בדרכה לעלייה שבועית של כ-1%.

הליש"ט נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.2305 דולר לליש"ט, אולם נמצא בדרכו לזינוק שבועי של יותר מ-2% לאחר שהפרלמנט הבריטי נקט בצעדים למניעת יציאה לא מוסדרת של הממלכה מהאיחוד האירופי.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.5%. פריז הוסיפה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3% בדרכו לשבוע שלישי ברציפות של עליות. היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.1042 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סין מספקת תמריצים לבנקים על רקע מלחמת הסחר

הבנק המרכזי של סין הודיע היום כי יוריד את דרישות ההון מהבנקים - הסכומים שהבנקים צריכים להחזיק כרזרבות - לרמה הנמוכה ביותר מאז 2007. בכך הבנק המרכזי יגדיל את הנזילות בשווקים על רקע ההטה הכלכלית בסין ומלחמת הסחר עם ארה"ב.

יחס הרזרבות לכל הבנקים יירד ל-0.5% החל מה-16 בספטמבר. הורדת יחס הרזרבות תשחרר לשווקים 126  מיליארד דולר, מסר הבנק המרכזי של סין. זוהי הפעם השלישית השנה שהבנק המרכזי מוריד את יחס הרזרבות לבנקים והדבר עשוי להחליש עוד את היואן הסיני.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות; סופטבנק ירדה ב-2%

בורסות אסיה ננעלו בעליות בהמשך למגמה החיובית אמש (חמישי) בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-0.5%; הוגנ קונג הוסיפה 0.6%; שנחאי עלתה ב-0.4%; סינגפור ירדה ב-0.1%; סיאול טיפסה ב-0.4% וסידני עלתה ב-0.5%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים כשהתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.58%. הין נחלש מעט מול הדולר ונסחר ברמה של 106.97 ין לדולר.

מניית ענקית ההשקעות בטכנולוגיה סופטבנק ירדה ב-2.2% בבורסת טוקיו לאחר דיווחים כי WeWork, סטארט-אפ חללי העבודה המשותפים, יבצע הנפקה ראשונה לציבור לפי שווי של 30-20 מיליארד דולר - נמוך משמעותית מהערכות שווי קודמות של החברה שעמדו על 47 מיליארד דולר. סופטבנק היא המשקיעה הגדולה ביותר ב-WeWork ומחזיקה בנתח של 29% ממניות החברה.

הנפט בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.1% ל-56.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.1% ל-60.9 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט נסגרה בעליות חדות; תשואת האג"ח בארה"ב בזינוק החד מ-2016

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של חמישה שבועות בעקבות ההודעה על כך שארה"ב וסין יקיימו בחודש הבא סבב שיחות נוסף בניסיון לסיים את מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. נתוני מקרו חיוביים בתחומי התעסוקה והשירותים שפורסמו היום בארה"ב תמכו אף הם במדדים.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.8%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.4%; מדד S&P 500 טיפס ב-1.3% ונסגר בשיא של חמישה שבועות. היתה זו עלייה חמישית בשישה ימי המסחר האחרונים של מדד S&P 500, המרוחק כעת ב-2% מרמתו הגבוהה מעולם.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות מחק את כל עליות השבוע, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.11% לרמה של 1.57% - הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2016. התשואה על האג"ח לשנתיים נסקה ב-0.11% לרמה של 1.54% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז פברואר 2015.

המשקיעים ממתינים לשני אירועים משמעותיים בארה"ב מחר: פרסום דו"ח התעסוקה החודשי של משרד העבודה האמריקאי, ודברים שעתיד לשאת יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל.

מניית טבע הישראלית נפלה ב-3% במסחר בוול סטריט, על רקע צלילה של 39% שרשמה מניית מלינקרודט - היצרנית הגדולה בארה"ב של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים). זאת, על רקע הערכות כי מלינקרודט שוקלת להגיש בקשה לפשיטת רגל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב ביום הגרוע מאז 2016

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שלוש שנים לאחר שהודעה על חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין ונתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו בארה"ב, פגעו בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,525.5 דולר לאונקייה, נפילה של 2.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. במונחים דולריים, היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר 2016. עם זאת, במונחי אחוזים היתה זו רק הנפילה החדה ביותר מאז יוני 2018, לפי נתוני דאו ג'ונס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזר הרכב הוביל את העליות באירופה; לונדון נסוגה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום השני ברציפות, בהובלת מניות יצרניות המכוניות, בעקבות ההודעה על כך שארה"ב וסין יקיימו בחודש הבא סבב שיחות נוסף בניסיון לסיים את מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.9%; פריז טיפסה ב-1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.7%. בניגוד למגמה, בורסת לונדון נסוגה ב-0.6% על רקע העמקת המשבר הפוליטי בבריטניה סביב יציאת הממלכה מהאיחוד האירופי.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.2332 דולר לליש"ט, לאחר שבית הנבחרים הבריטי דחה אמש (ד') את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לקיים בחירות בזק ב-15 באוקטובר, ואישר את השלב הראשון של החוק לדחיית ברקזיט, שנועד למנוע מבריטניה לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר.

היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.1042 דולר ליורו, על רקע נתונים שפורסמו היום שהצביעו על ירידה חדה מהצפוי בהזמנות מבתי חרושת בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחה חדה מהצפוי במגזר השירותים בארה"ב

הפעילות במגזר השירותים בארה"ב צמחה בשיעור חד מהצפוי באוגוסט, וההזמנות מבתי חרושת צמחו זה החודש השני ברציפות, לפי נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים בארה"ב טיפס באוגוסט לרמה של 56.4 נקודות, שיא של שלושה חודשים, לעומת רמה של 53.7 נקודות בחודש הקודם, שהיתה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2016, מסרה היום חברת המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה קלה בלבד של המדד לרמה של 54 נקודות.

בנפרד, מסר היום משרד המסחר האמריקאי כי ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב גדלו ביולי ב-1.4%, עלייה חודשית שנייה ברציפות. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 1.2%. נתוני יוני תוקנו כלפי מטה לעלייה של 0.5% לעומת גידול של 0.6% שעליו דווח במקור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זינוק חד מהצפוי במשרות במגזר הפרטי בארה"ב

195 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב באוגוסט, מסרה היום ספקית שירותי הסליקה ועיבוד התשלומים הממוחשבים ADP, הרבה מעל לתחזיות הכלכלנים לגידול של 140 אלף משרות, והגידול החד ביותר מאז אפריל. עם זאת, נתוני חודש יולי תוקנו כלפי מטה לגידול של 142 אלף משרות לעומת תוספת של 156 אלף משרות שעליה דווח במקור.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם מחר את דו"ח התעסוקה הרשמי של אוגוסט, וכלכלנים צופים תוספת של 160 אלף משרות, לאחר גידול של 164 אלף משרות ביולי. שיעור האבטלה צפוי להישאר ללא שינוי ברמה של 3.7% וקצב עליית השכר השעתי הממוצע צפוי להאט ל-3%, לפי תחזיות הכלכלנים.

בנפרד, דיווח היום משרד העבודה האמריקאי כי מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-217 אלף לעומת 216 אלף בשבוע הקודם. הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-1,500 ל-216,250.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דו"חות ראשונים של אפליקציית הצ'טים סלאק; המניה צוללת ב-13%

מניית סלאק (Slack) צוללת ב-13% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שאפליקציית הצ'טים הארגוניים פירסמה את דו"חותיה הרבעוניים הראשונים מאז הנפקתה.

החברה אמנם עלתה את תחזיות האנליסטים בשורות הרווח וההכנסות ברבעון האחרון, אולם סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי.

סלאק דיווחה על הפסד לפני סעיפים חד פעמיים של 14 סנט מניה ברבעון שהסתיים בסוף יולי - נמוך מתחזיות האנליסטים להפסד של 18 סנט למניה. בשורה העליונה רשמה הכנסות רבעוניות של 145 מיליון דולר - זינוק של 58% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל תחזיות האנליסטים להכנסות של 141 מיליון דולר.

במבט קדימה, צופה החברה לרשום ברבעון הנוכחי הפסד תפעולי לפני סעיפים חד פעמיים בטווח של 47-49 מיליון דולר על הכנסות של 154-156 מיליון דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באסיה לאחר שסין וארה"ב החליטו לחדש שיחות הסחר

עליות נרשמו הבוקר בבורסות איסה לאחר שסין וארה"ב הסכימו לחדש את שיחות הסחר. טוקיו עלתה ב-2.1%. הונג קונג ירדה ב-0.4%. שנחאי מהסיפה 1%. סינגפור עלתה ב-0.5%. 

הין מתחזק כעת ב-0.2% מול הדולר. הנפט הגולמי נסחר בירידה של 0.1%.

ממשרד המסחר הסיני נמסר היום כי האחראים על שיחות הסחר מטעם ארה"ב וסין ערכו שיחת טלפון הבוקר והסכימו להיפגש בתחילת אוקטובר לסבב נוסף של משא ומתן לגבי הסכם סחר חדש.

ליו הה, נציג הסחר הסיני, שוחח עם נציג הסחר האמריקאי רוברט לייטהייזר, ועם שר האוצר, סטיב מנוצ'ין, כך נמסר ממשרד המסחר הסיני.

לדברי בייג'ין, שני הצדדים החליטו לערוך סבב נוסף של שיחות בוושינגטון בתחילת אוקטובר, ובאמצע ספטמבר ישוחחו שוב כהכנה לפגישה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נפילה בהזמנות ממפעלים בגרמניה ביולי

הזמנות ממפעלים בגרמניה נפלו ביולי ב-2.7% לעומת יוני, אז נרשמה עלייה של 2.7% , בשל ירידה בהזמנות מחוץ לגוש היורו.

משרד הכלכלה הגרמני אמר כי "לאור סכסוכי הסחר הבינלאומיים וציפיות מתונות ממגזר הייצור, לא צפוי שיפור במומנטום בחודשים הקרובים".

הממשלה הגרמנית אותתה על נכונותה לספק תמריצים כלכליים, אם התנאים ידרדרו, אך עד כה לא פעלה בכיוון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליש"ט מזנקת לאחר אישור חוק שימנע ברקזיט ללא הסכם

הליש"ט ממשיכה להתחזק מול הדולר והיורו לאחר שהפרלמנט בבריטניה אישר הצעת חוק שנועדה למנוע את עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם.

הליש"ט מתחזקת ב-1.2% מול הדולר לשער של 1.2223 דולר לליש"ט, לאחר שנפלה אתמול לרמתה הנמוכה ביותר מול המטבע האמריקאי מאז אוקטובר 2016, אולם עודנה נמוכה ב-4.2% מרמתה בתחילת השנה. הליש"ט מטפסת ב-0.6% מול היורו לשער של 1.1081 יורו לליש"ט.

הפרלמנט הבריטי אישר היום את השלב הראשון של חוק לדחיית הברקזיט, שנועד למנוע מבריטניה לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר. הצעד הוא מכה לראש הממשלה בוריס ג'ונסון, שהבטיח למצביעים שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר - עם או ללא הסכם.

לאחר ההצבעה, ג'ונסון הודיע כי הוא קורא להקדמת הבחירות ל-15 לאוקטובר. לשם כך הוא זקוק לתמיכת האופוזיציה, שהודיעה כי לא תצביע בעד המהלך לפני אישורו הסופי של החוק לדחיית הברקזיט.

327 מחוקקים בבית הנבחרים הצביעו בעד החוק, ו-299 התנגדו לו, וכעת צפוי החוק לעלות להצבעה בבית הלורדים. אם יאושר באופן סופי, החוק יחייב את הממשלה לבקש מהאיחוד האירופי לדחות את מועד הברקזיט אם הצדדים לא יגיעו להסכם עד 19 באוקטובר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית בוול סטריט; היפוך עקום התשואות בארה"ב הסתיים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בהמשך לעליות בבורסות אירופה ואסיה, על רקע דעיכת המתיחות הפוליטית במדינות ברחבי העולם, החל מהונג קונג וכלה באיטליה, ולאחר שהפרלמנט בבריטניה אישר הצעת חוק שנועדה למנוע את עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם. מגזרי ההייטק והפיננסים הובילו את העליות בניו יורק.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.3%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.9%; מדד S&P 500 טיפס ב-1.1%.

ההיפוך בעקום התשואות בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שהחל בחודש שעבר,  הסתיים היום. התשואה על האג"ח ל-10 שנים נותרה ללא שינוי ברמה של 1.46%, לאחר שנפלה אתמול לשפל של יותר משלוש שנים, וגבוהה כעת מהתשואה על האג"ח לשנתיים, שנסוגה ב-0.03% לרמה של 1.43%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

מניות ההיי-טק הובילו את העליות. יצרניות השבבים אינטל ומיקרון קפצו ביותר מ-4%. יצרנית אייפון אפל טיפסה ב-1.7%. מניות הבנקים בלטו אף הן לטובה לאחר סיום היפוך עקום תשואות האג"ח בארה"ב. בנק אוף אמריקה הוסיף 1.6%; סיטי וגולדמן סאקס עלו ב-1.4%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בזינוק החד זה חודשיים: קפץ ביותר מ-4%

מחיר הנפט רשם את הזינוק היומי החד ביותר זה כמעט חודשיים על רקע נתוני מקרו כלכליים חזקים מהצפוי שפורסמו היום בסין - יבואנית הנפט הגדולה בעולם. תחזיות להמשך ירידת מלאי הנפט הגולמי בארה"ב תומכות אף הן במחירים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 56.26 דולר לחבית, עלייה של 4.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לזינוק היומי החד ביותר מאז ה-10 ביולי.

משרד האנרגיה האמריקאי יפרסם מחר את נתוני מלאי הנפט השבועיים, וכלכלנים צופים כי הללו יצביעו על ירידה שבועית שלישית ברציפות במלאי הגולמי בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק הפדרלי: העסקים בארה"ב אופטימיים למרות מלחמת הסחר

מרבית העסקים בארה"ב ממשיכים להיות אופטימיים לגבי עתידם בשעה שנמשכת הצמיחה הכלכלית, ולמרות חששות מפני השפעת מכסים ומדיניות הסחר של הממשל. כך עולה מ"הספר הבז'", הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית, שפורסם היום.

"למרות המשך החששות ביחס למכסים וחוסר ודאות לגבי מדיניות הסחר, מרבית העסקים המשיכו להיות אופטימיים ביחס לתחזיות בטווח הקצר", נכתב בדו"ח. הפעילות הכלכלית והתעסוקה המשיכו לצמוח בקצב מנוע בשלהי יולי ובאוגוסט, התקופה שאליה התייחס הדו"ח.

הדו"ח שפורסם היום ישמש את מקבלי ההחלטות בפד לקראת ישיבתם הבאה ב-17 וב-18 בספטמבר, אשר בה צפוי הבנק המרכזי להחליט על הורדת ריבית נוספת של 0.25%. זאת לאחר שביולי הנמיך הפד את הריבית בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי לפני עשור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; הליש"ט מזנקת; מילאנו קפצה ב-1.6%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע התגברות ההערכות כי הפרלמנט הבריטי יצליח למנוע את יציאה ללא הסכם של הממלכה מהאיחוד האירופי (ברקזיט), ולאחר שהסתיים המשבר הפוליטי באיטליה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6%; פרנקפורט טיפסה ב-1%; פריז הוסיפה 1.2%. מילאנו קפצה ב-1.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.9%.

הליש"ט, שנפלה אתמול לרמתה הנמוכה ביותר מול הדולר מאז אוקטובר 2016, מתחזקת מול המטבע האמריקאי ב-1% לשער של 1.2204 דולר לליש"ט, לאחר שהפרלמנט הבריטי עשה צעד חיוני ראשון בדרך למניעת יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון נחל אתמול מפלה בהצבעה בפרלמנט, ששבה והגבירה את התקוות כי בריטניה לא תפרוש מהאיחוד ללא הסכם בסוף אוקטובר. הפרלמנט הצביע ברוב של 328 תומכים מול 301 מתנגדים בעד צעד ראשון בדרך לעיכוב הברקזיט בשלושה חודשים. ג'ונסון, שכבר הפסיד אתמול את הרוב שלו בפרלמנט, איים להכריז על בחירות בזק.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גירעון הסחר של ארה"ב התכווץ; ירידה בגירעון מול סין

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ ביולי ב-2.7% לרמתו הנמוכה מזה שלושה חודשים, הודות לצמיחה בייצוא של תרופות, נפט ומכוניות, אולם גירעון הסחר השנתי עודנו גבוה מזה של שנה שעברה למרות מאמצי הנשיא דונלד טראמפ לצמצם אותו.

גירעון הסחר התכווץ ביולי ל-54 מיליארד דולר לעומת גירעון של 55.5 מיליארד דולר בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון נמוך יותר של 53.4 מיליארד דולר.

גירעון הסחר של ארה"ב עם סין הסתכם ביולי ל-29.6 מיליארד דולר, ירידה של 1.9% לעומת גירעון של 30.2 מיליארד דולר בחודש הקודם, ואילו הגירעונות מול שותפות סחר גדולות אחרות דוגמת מקסיקו, גרמניה, קנדה ודרום קוריאה התרחבו.

הירידה בגירעון הסחר עם סין באה על רקע ירידה כללית בהיקף המסחר עם ארה"ב בצל מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. היצוא מארה"ב לסין נפל ב-2.7% ביולי, והיבוא מסין התכווץ ב-1.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו בעליות; הונג קונג בשיא של 8 שנים

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, על רקע נתונים חיוביים מכיוון הכלכלה הסינית ודיווחים על ביטול חוק ההסגרה בהונג קונג. טוקיו עלתה ב-0.1%; שנחאי עלתה ב-0.9%; סיאול עלתה ב-1.2%; סידני ירדה ב-0.3%. 

בהונג קונג, מדד הנג סנג של הבורסה מזנק ב-3.8%. מדד MSCI הונג קונג מזנק ב-4.6% בדרכו להשלים את העליה החדה ביותר מאז אוקטובר 2011, בעקבות דיווחים לפיהם מנהיגת הונג קונג קארי לאם תחזור בה באופן רשמי מחוק ההסגרה שהוביל להפגנות הסוערות באי. 

מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בסין של חברת קאישין עלה באוגוסט לרמה של 52.1 נקודות, לעומת 51.6 נקודות ביולי. המדד הראה כי הביקוש המקומי היה גבוה מהביקוש הזר, ותת המדד של התעסוקה זינק. 

מניותיהן של יצרניות הרכב היפניות יורדות בעקבות דו"ח שהראה ירידה חדה במכירות הרכב בדרום קוריאה על רקע חרם צרכנים על מכוניות יפניות. ניסאן יורדת ב-1.6; מיצובישי יורדת ב-2.5%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנקים הובילו את הירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הזהיר את סין מפני הקשחת עמדותיו בשיחות הסחר, ועל רקע התכווצות מפתיעה בפעילות מגזר הייצור בארה"ב, בפעם הראשונה מאז 2016.

מדדי דאו ג'ונס ונאסד"ק נסוגו ב-1.1%; ומדד S&P 500 איבד 0.7%. אתמול לא התקיים מסחר לרגל חופשת לייבור דיי, לאחר שביום ראשון נכנסו לתוקף מכסי יבוא שהטילו זו על זו שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 1.47% - רמתה הנמוכה ביותר מאז יולי 2016.

מניות הבנקים הובילו את הירידות בוול סטריט על רקע נפילת תשואות האג"ח האמריקאיות. גולדמן סאקס נפל ב-2.4%; בנק אוף אמריקה נסוג ב-1.7%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ ונתוני מקרו הפילו את הנפט ב-2%

מחיר הנפט נסגר ברמתו הנמוכה ביותר מזה שבוע לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הזהיר את סין מפני הקשחת עמדותיו בשיחות הסחר, ועל רקע התכווצות מפתיעה בפעילות מגזר הייצור בארה"ב, בראשונה מזה שלוש שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגור במחיר של 53.94 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-26 באוגוסט, לאחר ירידה של 2.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב בשיא של 6 שנים; הכסף קפץ ב-5%

מחיר הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, קפץ לשיא של יותר משש שנים לאחר שהתכווצות מפתיעה בפעילות מגזר הייצור בארה"ב באוגוסט, בראשונה מאז ינואר 2016, הגבירה את החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,555.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2013, לאחר עלייה של 1.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב קפץ ב-6.3% באוגוסט.

החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 19.237 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2016, לאחר שזינקו היום ב-4.9%. מחיר הכסף נסק בקרוב ל-11% באוגוסט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות ברקזיט גררו את בורסות אירופה לירידות

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע חוסר ודאות לגבי גורל יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

בורסת לונדון נסגרה בירידה קלה יחסית של 0.2% לאחר שהליש"ט נפלה במהלך היום לרמתה הנמוכה ביותר מאז 2016. פרנקפורט איבדה 0.4%. פריז נסוגה ב-0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.2%.

המפלגה השמרנית בבריטניה, מפלגתו ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, איבדה את הרוב ממנו נהנתה בפרלמנט בעקבות עריקתו של חבר המפלגה השמרנית פיליפ לי לשורות המפלגה הליברל דמוקרטית - מהלך שמגדיל את הסיכוי לכך שהפרלמנט יצליח למנוע יציאה ללא הסכם של בריטניה מהאיחוד האירופי בסוף אוקטובר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליש"ט מתאושש משפל של 3 שנים; היורו משפל של שנתיים

הליש"ט מתאושש משפל של שלוש שנים לאחר שממשלתו של בוריס ג'ונסון איבדה את הרוב שלה בפרלמנט הבריטי בעקבות עריקתו של חבר המפלגה השמרנית פיליפ לי לשורות המפלגה הליברל דמוקרטית - מהלך שמגדיל את הסיכוי לכך שהפרלמנט יצליח למנוע יציאה ללא הסכם של בריטניה מהאיחוד האירופי.

מוקדם יותר נפל הליש"ט מתחת לרמה של 1.2 דולר לשפל של שלוש שנים, לאחר שפגישתו של ג'ונסון עם חברי הפרלמנט המורדים במפלגתו נכשלה. זאת לאחר שראש הממשלה איים להקדים את הבחירות כדי למנוע מהפרלמנט לקדם חקיקה שתמנע יציאה של הממלכה מהאיחוד האירופי ללא הסכם בסוף אוקטובר. מוקדם יותר, גם נחלש היורו לשפל של שנתיים מול הדולר.

הליש"ט מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.2089 דולר ללליש"ט, לאחר שמוקדם יותר נפל המטבע הבריטי לשער של 1.1968 דולר לליש"ט - רמתו הנמוכה ביותר מאז מפולת הבזק שרשם המטבע הבריטי באוקטובר 2016, אז צלל ב-6% בתוך דקות ספורות בטרם שב והתאושש. למעט המפולת של 2016, היה זה שערו הנמוך ביותר של הליש"ט מול הדולר זה 34 שנים.

היורו נחלש קלות מול המטבע האמריקאי לשער של 1.0966 דולר ליורו, לאחר שמקודם יותר נסוג מול הדולר לרמתו הנמוכה ביותר מאז מאי 2017.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בראשונה מ-2016: פעילות הייצור בארה"ב התכווצה

פעילות מגזר הייצור בארה"ב התכווצה באוגוסט בפעם הראשונה מזה שלוש שנים.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור נפל באוגוסט לרמה של 49.1 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2016, לעומת רמה של 51.2 נקודות, ביולי, מסר היום מכון המחקר ISM. המדד היה נמוך מתחזיותיהם של כל הכלכלנים שהשתתפו בסקר של בלומברג. מדד מתחת לרמה של 50 נקודות מצביע על התכווצות בפעילות הייצור, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף צמיחה.

מוקדם יותר היום, פורסם המדד המקביל של חברת המחקר IHS מרקיט, אשר ירד באוגוסט בשיעור מתון מההערכות המוקדמות. מדד נסוג בחודש שעבר לרמה של 50.3 נקודות לעומת רמה של 50.4 נקודות ביולי. נתונים ראשוניים שפורסמו בחודש שעבר הצביעו על ירידה חדה יותר של המדד באוגוסט לרמה של 49.9 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע החששות המתמשכים בעולם מהשפעת מלחמת הסחר על כלכלות סין וארה"ב אחרי שביום ראשון נכנסו לתוקף מכסים חדשים שהוטלו על ידי הצדדים. בנוסף, באירופה גובר החשש מברקזיט ללא הסכם אחרי שראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, אמר אתמול כי ייצא לבחירות בזק אם לא תהיה תמיכה מספיקה בפרלמנט לתוכניתו לעזיבת האיחוד האירופי.

טוקיו ננעלה ללא שינוי ניכר; הונג קונג ירדה ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.2%; סידני ירדה ב-0.1%. הין עולה ב-0.1% ל-106.07 ין לדולר. היואן יורד ב-0.15% ונסחר ברמות שפל של 7.1821 יואן לדולר.

"יש הרבה בעיות מסביב לעולם, החל ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והברקזיט. אבל נראה כאילו המשקיעים התרגלו לחשיפה אליהן", אמר הירויוקי יואנו, אסטרטג בכיר בחברת ניהול הנכסים סאמיטומו מיצוי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באירופה: לונדון עולה ב-1.2%; הליש"ט נופלת ב-0.7%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות למרות ההחמרה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. הליש"ט יורדת בשיעור חד על רקע ההערכות כי ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, יכריז הערב על בחירות בזק במדינה. המסחר בוול סטריט ובאג"ח אמריקאיות לא יתקיים היום בגלל לייבור דיי, אך בחוזים העתידיים נרשמות ירידות.

לונדון עלתה ב-1%; פרנקפורט עלתה ב-0.1%; פריז עלתה ב-0.2% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.3%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. היורו יורד ב-0.15% ל-1.0974 דולר ונסחר ברמות שפל של 16 חודשים מול המטבע האמריקאי. הליש"ט נופלת ב-0.8% ל-1.2063 דולר לאחר שמדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בבריטניה ירד לשפל של שבע שנים באוגוסט האחרון ולאור הדיווחים על בחירות במדינה.

מניית ענקית התקשורת הצרפתית אליאד ירדה ב-0.25%, לאחר שהחברה הודיעה על בחירתה בנוקיה לאספקת תשתיות רשת 5G בצרפת. "החלטנו להעדיף טכנולוגיה אירופית ועצמאות אסטרטגית", מסרה החברה. ההחלטה מגיעה לאחר שארה"ב הפעילה לחץ על מדינות בעולם להימנע משימוש בטכנולוגיה של וואווי הסינית לרשת 5G.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזר הייצור בבריטניה התכווץ בקצב המהיר ביותר זה שבע שנים

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בבריטניה ירד ל-47.4 נקודות, לעומת 48 נקודות ביולי. כל תוצאה הנמוכה מ-50 נקודות מעידה על התכווצות הכלכלה והאטה כלכלית. תחזיות הכלכלנים היו לתוצאה של 48.3 נקודות. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ירד באוגוסט האחרון לרמה הנמוכה ביותר זה שבע שנים.

המשך התכווצות מגזר הייצור נבעה מירידה במספר ההזמנות ממפעלים. אי ודאות פוליטית וכלכלית בבריטניה ובשווקים הגלובליים ממשיכה להכביד על מגזר הייצור הבריטי.

חברת המחקר IHS מרקיט מסרה כי חלק מהחברות האירופיות החלו להסיט את שרשרת האספקה מחוץ לבריטניה בגלל חשש מהברקזיט. בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי בסוף אוקטובר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת; שנחאי עלתה ב-1.3%

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, לאחר שאתמול נכנסו לתקופם מכסים שהטילה ארה"ב על מוצרים מסין. טוקיו ירדה ב-0.4%; הונג קונג נחלשה ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-1.3%; סינגפור ירדה ב-0.8%; סיאול עלתה ב-0.1% וסידני ירדה ב-0.3%.

סין וארה"ב החלו אתמול באכיפה הדדית של מכסים על סחורות יבוא, בהסלמה נוספת של מלחמת הסחר הקשה בין שתי המדינות, למרות טענות כי המו"מ ביניהן יתחדש החודש. ממשל טראמפ הטיל אתמול מכס של 15% על סחורות יבוא מסין, בשווי של כ-125 מיליארד דולר.

בייג'ין מטילה מכסים של 5% על נפט גולמי מארה"ב, בפעם הראשונה שבה הסחורה הזו סומנה כיעד במלחמת הסחר. המכס על יבוא פולי סויה מארה"ב עלה ב-5% ל-30%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-106.29 ין לדולר. היואן נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 7.15 יואן לדולר.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.3% ל-54.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-59 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker