טראמפ לחברות בארה"ב - "חפשו חלופות לסין": נאסד"ק צנח ב-3%; מדד הפחד המריא ב-25%

וול סטריט מחקה את כל עליות השבוע בצל הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ■ בייג'ין הודיעה כי תטיל בראשונה מכס על יבוא נפט אמריקאי - הנפט צנח ■ עקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שוב התהפך ■ אפל נפלה בקרוב ל-5% ■ הזהב קפץ לשיא של 6 שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ לחברות בארה"ב - "חפשו חלופות לסין": נאסד"ק צנח ב-3%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות תוך מחיקת כל עליות השבוע, לאחר שסין הודיעה היום על הטלת מכסים חדשים על יבוא מארה"ב בהיקף של 75 מיליארד דולר, ואחרי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה בתגובה לחברות בארה"ב למצוא חלופות לפעילותן בסין. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות.

מדד נאסד"ק צלל ב-3%; מדד S&P 500 צנח ב-2.6%; מדד דאו ג'ונס נפל ב-2.4%.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, המריא ב-25%.

"אני מורה בזאת לחברות האמריקאיות המצוינות שלנו להתחיל באופן מיידי לחפש חלופה לסין, כולל החזרת החברות שלכם הביתה וייצור המוצרים שלכם בארה"ב", כתב טראמפ במסגרת סדרת ציוצים שפירסם היום בחשבונו בטוויטר.

מניות של חברות עם חשיפה גדולה לשוק הסיני הובילו את הירידות בוול סטריט. מניות אפל, אינטל ודיר נפלו ב-4%-5%.

מניית היולט פקארד צנחה בכ-6% לאחר שיצרנית המחשבים האישיים והמדפסות הודיעה אמש על מינוי מנכ"ל חדש ודיווחה על תוצאות רבעוניות מעורבות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עקום תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב שוב התהפך

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות והתשואות צונחות, על רקע הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, ולאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אותת בנאומו בכנס ג'קסון הול על אפשרות של הורדות ריבית נוספות בארה"ב.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים נופלת ב-0.09% לרמה של 1.53%, והתשואה על האג"ח לשנתיים צונחת ב-0.09% לרמה של 1.53%. מוקדם יותר היום התהפך עקום התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זו הפעם הרביעית מאז יום רביעי שעבר - אז טיפסה התשואה על האג"ח לשנתיים מעל לזו של האג"ח ל-10 שנים, בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי העולמי לפני עשור.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 100% לכך שהבנק הפדרלי יחליט על הורדת ריבית של 0.25% בפגישתו בחודש הבא, לעומת סיכוי של כ-90% לפני נאום פאואל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סין מטילה מכס על יבוא נפט מארה"ב; נמחקו כל עליות השבוע

מחיר הנפט מחק את כל עליות השבוע ונסגר בשפל של שבועיים בניו יורק, לאחר שסין הודיעה על הטלתו בראשונה של מכס על יבוא נפט מארה"ב - הסלמה נוספת במלחמת המסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, אשר גם הגבירה את החששות מפני האטה בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי בבורסת הסחורות של ניו יורק, מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 54.17 דולר לחבית - ירידה של 2.1%. נפילת מחיר הנפט היום מחקה את כל עליות השבוע, ובסיכום שבועי נסוג מחיר החוזים ב-1.2%.

בשנה שעברה, הסירה בייג'ין את הנפט מרשימת המוצרים שעליהם יוטל מכס - סימן לחשיבותו של הנפט האמריקאי בשווקים העולמיים. החלטתה היום לכלול את הנפט ברשימת המוצרים שעליהם יוטל מכס מצביעה על החרפה בסכסוך הסחר, אשר אילצה את הכלכלה הגדולה באסיה להשתמש במכסים על הסחורה האסטרטגית כתחמושת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשקיעים מחפשים מקלט: הזהב קפץ לשיא של 6 שנים

מחיר הזהב קפץ לשיא של יותר משש שנים והשלים שבוע חיובי רביעי ברציפות לאחר שהסלמה נוספת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הגבירה את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,537.6 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2013, לאחר זינוק של 1.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הקפיצה במחיר הזהב היום מחקה את כל ירידות השבוע, ובסיכום שבועי טיפס מחירו ב-0.9% - שבוע חיובי רביעי ברציפות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות סחר גררו את אירופה לירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות יצרניות המכוניות, לאחר שסין הודיעה על הטלת מכסים נוספים על יבוא מארה"ב, והנשיא טראמפ קרא לחברות אמריקאיות למצוא חלופות לפעילותן בסין - הסלמה נוספת במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט נפלה ב-1.2%; פריז איבדה 1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.8%, אך הצליח לחלץ עלייה שבועית קלה - הראשונה מזה שלושה שבועות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פוט לוקר צונחת ב-8.7% במסחר שלפני הפתיחה

פוט לוקר צונחת ב-8.7% במסחר שלפני הפתיחה בוול סטריט, לאחר שקמעונית הספורט דיווחה על רווחים והכנסות ברבעון השני שפיספסו את התחזיות.

הרווח הנקי הסתכם ב-60 מילון דולר, או 55 סנט למניה, לעומת 88 מיליון דולר או 75 סנט למניה, ב-2018.

רווח למניה מעודכן של 66 סנט למניה החציץ את התחזיות, על פי פקטסט.

המכירות הסתכמו ב-1.77 מיליארד דולר, לעומת 1.78 מיליארד דולר בשנה שעברה ומתחת לתחזיות של 1.82 מיליארד דולר.

המכירות של חנויות זהות. נתון סטטיסטי שמפרסמות רשתות קמעונות, שמטרתו להבחין בין צמיחה הנובעת מפתיחה של סניפים חדשים לבין צמיחה שמתרחשת בחנויות הקיימות, עלתה ב-0.8%, לעומת תחזית של 3.2%.

מניית פוט לוקר ירדה עד כה השנה ב-21.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסברו רכשה את אנטרטיימנט וואן ב-4 מיליארד דולר

ענקית הצעצועים הסברו תרכוש את אנטרטיימנט וואן בעבור 4 מיליארד דולר במזומן, כך הודיעה החברה אמש.

אנטרטיימנט וואן, או eOne, היא חברה קנדית שמייצרת את פפה פיג, מותג ליליד גן, מפיצה סרטים ומעורבת גם בעסקי המוזיקה. בכירי eOne הסכימו להיפך לעובדי הסברו, נמסר מהחברה. מניית אנטרטיימנט וואן מזנקת ב29.4% בבורסת לונדון. מניית הסברו נפלה אמש ב-4% אחרי המסחר בוול סטריט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באסיה על רקע הציפייה לדברי נגיד הבנק הפדרלי

עליות נרשמו בבורסות אסיה על רקע הציפייה לדברים שיישא היום יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, בכינוס השנתי בג'קסון הול, וויומינג. המשקיעים מצפים לשמוע אלת דברין על רקע החששות הגוברים מפני מיתון בארה"ב.

טוקיו עלתה ב0.4%. הונג קונג עלתה ב-0.6%. שנחאי הוסיפה 0.5%. סינגפור איבדה 0.5%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

HP החליפה מנכ"ל; המניה נופלת ב-7% לאחר הסגירה

מניית היולט פקארד נופלת ב-7% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט לאחר שיצרנית המחשבים האישיים והמדפסות הודיעה על מינוי מנכ"ל חדש ופירסמה את הדו"חות הרבעוניים.

HP הודיעה כי נשיא חטיבת ההדמיה, ההדפסה והפתרונות של החברה, אנריקה לורס, יחליף בתפקיד המנכ"ל את דיון וייסלר החל מתחילת נובמבר.

החברה דיווחה עם רווח של 58 סנט למניה ברבעון האחרון - שלושה סנט מעל לתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה נותרו הכנסות HP כמעט ללא שינוי לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, והסתכמו ב-14.6 מיליארד דולר - מעט פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 14.62 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עקום התשואות בארה"ב התהפך פעם 3 בשבוע; ההיי-טק הוביל הירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת ועקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התהפך זו הפעם השלישית בתוך כשבוע, לאחר שהתכווצות ראשונה זה עשור בפעילות הייצור בארה"ב הגבירה את החששות מפני מיתון בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד נאסד"ק נסוג ב-0.4%. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.2%. מדד S&P 500 איבד פחות מ-0.1%.

עקום התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התהפך זו הפעם השלישית מאז יום רביעי שעבר, לאחר שהתשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה מעל לזו של האג"ח ל-10 שנים. התשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.02% לרמה של 1.61%, והתשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.62%.

תשומת לב המשקיעים נתונה כעת לסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי שנפתח היום בג'קסון הול. הסימפוזיון נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויו"ר הפד ג'רום פאואל עתיד לנאום בג'קסון הול ביום שישי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט צנח ב-5% מתחילת החודש; הזהב בשפל של שבועיים

מחיר הנפט נסוג בצל המשך החששות מעודף היצע בשווקים, ומחיר הזהב נסגר בשפל של כמעט שבועיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 55.35 דולר לחבית, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט טיפס מתחילת השבוע בכ-1%, אולם נפל ביותר מ-5% מתחילת החודש.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד בשיעור מתון מהצפוי בשבוע שעבר, לפי נתונים שפירסם אתמול משרד האנרגיה האמריקאי, ואשר באו לאחר שבועיים רצופים של גידול במלאי הגולמי.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר ירדו בניו יורק ב-0.5% ונסגרו במחיר של 1,508.5 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז התשיעי באוגוסט. מתחילת השבוע נסוג מחיר הזהב ב-1.5%, אולם מתחילת החודש קפץ בכ-5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות; תקוות ברקזיט מקפיצות את הליש"ט

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל התגברות החששות מפני מיתון באירופה ובעולם. בורסת לונדון נסוגה ב-1.1%; פרנקפורט איבדה 0.5%; פריז ירדה ב-0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.5% והשלים נפילה של כ-3% מתחילת החודש.

הירידות באירופה נרשמו גם על רקע התגברות החששות מפני מיתון בארה"ב לאחר שעקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התהפך היום זו הפעם השלישית בתוך שבוע.

האג"ח הממשלתיות באירופה נסחרו בירידות לאחר שהבנק המרכזי של אירופה ((ECB הביע חשש כי המשקיעים מאבדים אמון ביכולתו לגרום להתגברות האינפלציה, ולאחר שנתוני ייצור בגרמניה הגבירו את החששות ממיתון.

הליש"ט מזנקת בעקבות איתותים מצד מנהיגים אירופים כי עדיין ניתן להשיג הסכם ליציאה מוסדרת של בריטניה מהאיחוד האירופי. המטבע הבריטי מתחזק ב-1% מול הדולר לשער של 1.2244 דולר לליש"ט, ומוסיף 1% מול היורו לרמה של 1.1043 יורו לליש"ט.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל העריכה בפגישה עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כי ניתן יהיה לפתור תוך 30 יום את הסוגיה השנויה במחלוקת של הגבול עם אירלנד. בפגישתם הראשונה מאז שג'ונסון מונה לראש ממשלה, אמרו השניים כי הם רוצים לראות את בריטניה יוצאת מהאיחוד האירופי במסגרת הסכם מסודר ב-31 באוקטובר. "אנחנו בבריטניה רוצים הסכם", אמר ג'ונסון. "אנחנו פועלים להשגת הסכם ומאמינים שנוכל לעשות זאת".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הייצור בארה"ב התכווץ בראשונה מאז 2009

פעילות מגזר הייצור בארה"ב התכווצה באוגוסט, זו הפעם הראשונה מאז ספטמבר 2009, בעקבות נפילה בהזמנות חדשות, ועל רקע האטה מתמשכת בייצור בכל רחבי העולם.

מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור של חברת המחקר IHS מרקיט נסוג החודש לרמה של 49.9 נקודות, לעומת 50.4 נקודות ביולי - לפי נתונים ראשוניים של אוגוסט שפורסמו היום. המדד היה נמוך מתחזיותיהם של כל הכלכלנים שנסקרו על ידי בלומברג.

במדד זה, רמה של 50 נקודות ומעלה משקפת צמיחה בייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה חדה מהצפוי בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-209 אלף, שפל של ארבעה שבועות, לעומת 221 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות השבועי, לרמה של 216 אלף, לעומת 220 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה הראשונות, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-500 ל-214,500.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות נפל ב-54 אלף, הירידה החדה ביותר מאז אפריל, לרמה של 1.674 מיליון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של אירופה נערך לחבילת תמריצים

מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של אירופה (ECB) הביעו חשש בישיבת המדיניות האחרונה כי חלק מהציבור מפקפק ביכולתם להחזיר את יציבות המחירים, ועקב כך החליטו להיערך לאפשרות של השקת חבילת תמריצים מוניטריים חדשה.

חברי מועצת הבנק הביעו דאגה ממגמת הירידה בתחזיות האינפלציה, והעריכו כי תקופת ההאטה בכלכלת גוש היורו עשויה להיות ממושכת יותר מהצפוי. גורמים חיצוניים כמו סכסוכי סחר גורמים להתכווצות פעילות הייצור, ועלולים להצביע על מגמה דומה במגזר השירותים, לפי פרוטוקול ישיבת הבנק המרכזי שהתקיימה ב-24-25 ביולי.

"יש למצוא איזון זהיר במסר שמשדרים, כאשר מצד אחד לא לאותת סימנים שליליים מוגזמים ביחס לכלכלה, ומצד שני להרגיע ביעילות את החששות בקרב חלק מהמשקיפים כי למועצת הבנק אין את הכלים הנדרשים כדי לגרום לאינפלציה להגיע ליעד שלה בטווח הבינוני", נכתב בפרוטוקול.

נשיא הבנק האירופי, מריו דראגי, ועמיתיו הכינו את הקרקע בישיבה לסבב נוסף של תמריצים מוניטריים כמענה להאטה בגוש היורו. המשקיעים צופים כי בישיבה הבאה ב-12 בספטמבר יחליט הבנק על הורדת ריבית, וחלק מהכלכלנים מעריכים כי גם יודיע על הפעלתה מחדש של תוכנית רכישת נכסים רחבת היקף.

"העמדה שהובעה היתה כי יש לראות במגוון האפשרויות בתור חבילה, כלומר שילוב של כלים משלימים וסינגרטים משמעותית, היות שהניסיון לימד כי חבילת מדיניות - כמו שילוב של הורדות ריבית ורכישות נכסים - היה יעיל יותר מאשר סדרה של פעולות סלקטיביות", נכתב בפרוטוקול.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפעילות הכלכלית בגוש היורו ממשיכה לצמוח

הפעילות הכלכלית באירופה צמחה בקצב מואץ יותר החודש, אך היא עדיין מתונה יחסית. מדד מנהלי הרכש של חברת מרקיט למגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו עלה לרמה של 51.8 נקודות לעומת 51.5 נקודות ביולי. הרמה הזו מעידה על צמיחה חלשה, אך מעט טובה יותר מאשר בחודש שעבר. מרקיט אמרה כי הנסיגה המתמשכת במפעלים בכל אירופה מכבידה על הכלכלה. בגרמניה עלה המדד ל-51.4 נקודות החודש לעומת 50.9 נקודות ביולי. כל רמה של יותר מ-50 נקודות במדד מעידה על צמיחה בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; היואן בשפל של 11 שנה

המסחר בבורסות אסיה התנהל היום (ה') במגמה מעורבת, לאחר יום של עליות בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג יורדת ב-0.9%; שנחאי עלתה ב-0.1%; סיאול ירדה ב-0.9%; סינגפור עלתה ב-0.3%; סידני עלתה ב-0.3%. 

היואן נחלש לרמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2008, על רקע המשך חוסר הוודאות בנוגע לסכסוך הסחר מול ארה"ב. המטבע, שבתחילת החודש פרץ את רף ה-7 יואן לדולר לראשונה מאז המשבר הכלכלי העולמי, נחלש ב-0.15% ל-7.0740 יואן לדולר, והשלים ירידה של 0.7% בשישה ימים.

נתונים ראשוניים שפורסמו היום ביפן הראו על נסיגה בפעילות הייצור במדינה, זה החודש הרביעי ברציפות. מדד מנהלי הרכש של בנק ג'יבון למגזר הייצור ביפן עלה לרמה של 49.5 נקודות באוגוסט, לעומת 49.4 נקודות ביולי. כל קריאה של פחות מ-50 נקודות מראה על ירידה בפעילות. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית בוול סטריט; דו"חות חזקים במגזר הקמעוני

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית זו הפעם הרביעית בחמישה ימים, על רקע דו"חות כספיים חזקים של הקמעונאיות טרגט ולווס, ולאחר שפרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק הפדרלי, שפורסם היום, לא כלל הפתעות מרעישות.

מדדי נאסד"ק ודאו ג'ונס נסגרו בעליות של 0.9%. מדד S&P 500 הוסיף 0.8%; שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.58%.

מניית טרגט קפצה ב-20% ונסגרה בשיא, לאחר שהקמעונאית המוזלת דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מהצפוי והעלתה את תחזית הרווח השנתי, הודות לצמיחה חזקה במכירות באינטרנט.

מניית לווס זינקה ב-10% לאחר שרשת חנויות עשה זאת בעצמך דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ חזר בו: "לא מתכוון להוריד מסים"

יממה לאחר שהכריז כי הוא שוקל הורדת מסים על שכר ורווחי הון בארה"ב, הנשיא דונלד טראמפ נסוג בו מכוונתו ואמר כי צעדים אלו אינם עומדים על הפרק. "אנחנו לא זקוקים לכך", אמר טראמפ, וציין כי את "הכלכלה החזקה" של ארה"ב.

"אני לא מתכוון לבצע הורדת מס עכשיו", אמר היום (רביעי) טראמפ לכתבים בבית הלבן. הנשיא גם התייחס לאפשרות של צמצום המס על רווחי הון על ידי קיזוז שלהם מול האינפלציה, ואמר "זה לא משהו שאני אוהב" מכיוון שזה עלול להתפרש כצעד שמיטיב רק עם העשירים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפד: "הורדת הריבית - ביטוח נגד סיכונים לצמיחה ולאינפלציה"

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי ראו בהורדת הריבית בחודש שעבר בתור פוליסת ביטוח נגד אינפלציה נמוכה מדי וסיכון להאטה חדה יותר בהשקעות העסקים בשל חוסר ודאות סביב מלחמת הסחר של הנשיא דונלד טראמפ.

"חברים שהצביעו בעד צעד המדיניות ביקשו להביא למיצוב טוב יותר של עמדת המדיניות הכוללת כדי לסייע להתמודד עם השפעות על התחזית של צמיחה כלכלית חלשה וחוסר ודאות במדיניות הסחר, כביטוח נגד סיכונים נוספים ממקורות אלו, ולקידום חזרה מהירה יותר של האינפלציה" ליעד של 2%, נכתב בפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), שהתקיימה ב-31-30 ביולי ואשר בסופה הוחלט על הורדת ריבית של 0.25% - הורדת הריבית הראשונה זה עשור.

"החברים הסכימו ככלל כי חשוב לשמור על אפשרויות בחירה בקביעה בעתיד של טווח היעד של הריבית הפדרלית", נאמר בפרוטוקול - איתות לכך שחברי הוועדה ראו בהורדת הריבית בחודש שעבר אירוע מבודד שאינו מהווה חלק ממחזור הורדות ריבית.

חברי הוועדה היו בבירור חלוקים בישיבה לגבי השאלה האם להוריד את הריבית. שניים ממקבלי ההחלטות תמכו בהורדת ריבית חדה יותר של 0.5%, ואילו "כמה" חברים תמכו בהשארת הריבית ללא שינוי.

עוד נכתב בפרוטוקול כי משתתפי הישיבה ציינו כי "חוסר ודאות בתחום הסחר ימשיך להוות רוח נגדית עיקשת לתחזית".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; מילאנו קפצה ב-1.8%

שוקי המניות של אירופה נסגרו בעליות חדות בהובלת בורסת מילאנו על רקע הערכות כי תוקם ממשלה רחבה באיטליה שתשים קץ לחוסר הוודאות הפוליטי בכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו.

בורסת מילאנו קפצה ב-1.8% לאחר הנפילות שנרשמו אתמול (שלישי) לאחר התפטרות ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. ואולם, כעת נראה כי המשקיעים מעריכים שתוקם קואליציה רחבה באיטליה - קונטה התפטר כדי למנוע בחירות חוזרות ואת התחזקות הימין הקיצוני במדינה.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-1.3%; פריז קפצה ב-1.7%. לונדון הוסיפה 1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-1.2%. הליש"ט נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.2143 דולר לליש"ט; מנגד, היורו מתחזק מול המטבע האמריקאי ב-0.1% לרמה של 1.1104 דולר ליורו.

מניית רנו קפצה ב-3.7% ומניית פיאט קרייזלר זינקה ב-3.3% לאחר שהעיתון האיטלקי ilsole24ore דיווח כי שתי יצרניות המכוניות עשויות לשוב לשולחן המשא ומתן כדי לדון באפשרות למיזוג.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גידול חד מהצפוי במכירות בתים בארה"ב בזכות ריבית המשכנתאות

המכירות של בתים קיימים בארה"ב צמחו בשיעור חד מהצפוי בחודש שעבר, לשיא של חמישה חודשים, לאחר שהריבית על המשכנתאות ירדה לרמתה הנמוכה ביותר זה כמעט שלוש שנים.

המכירות של בתים קיימים בארה"ב טיפסו ביולי ב-2.5% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 5.42 מיליון בתים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. לעומת יולי 2018 טיפסו המכירות ב-0.6%. כלכלנים צפו קצב מכירות מעט נמוך יותר ביולי של 5.4 מיליון.

מחיר המכירה החציוני טיפס ב-4.3% לעומת יולי 2018, ל-208,800 דולרים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת במחזורי מסחר קטנים. טוקיו ירדה ב-0.3%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; סינגפור ירדה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.2% וסידני ירדה ב-0.9%.

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, הודה אתמול (ג') כי מדיניות המכסים שלו עשויה לפגוע בכלכלה האמריקאית בטווח הקצר, אך טען כי הגישה התקיפה שלנו תוכיח את עצמה בטווח הארוך. הוא הוסיף כי לדעתו הכלכלה האמריקאית לא תיכנס למיתון.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים והתשואה על אג"ח ארה"ב עולה. הין יורד ב-0.3% ל-106.52 ין לדולר. היואן הסיני עולה ב-0.1% ל-7.064 יואן לדולר. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים עולה ל-1.59%.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.4% ל-56.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.7% ל-60.4 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנקים והשבבים הובילו הירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בפעם הראשונה מזה ארבעה ימי מסחר, לאחר שהתחדשות ירידת תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, שבה ועוררה חששות מפני שקיעת כלכלת ארה"ב במיתון. מניות הבנקים ויצרניות השבבים הובילו את הירידות.

מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס נסוגו ב-0.8% וב-0.7% בהתאמה, לאחר שרשמו עליות בשלושה ימי המסחר הקודמים. מדד נאסד"ק ירד ב-0.7%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 1.55%.

מניים הום דיפו קפצה ביותר מ-4% בוול סטריט לאחר שקמעונאית הציוד לבית דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי ברווח הרבעוני, אולם רשמה הכנסות חלשות מהצפוי, והנמיכה את תחזית המכירות השנתיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפטרות ראש ממשלת איטליה גררה את אירופה לירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות בראשונה זה שלושה ימים על רקע התפטרות ראש ממשלת איטליה - הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז ירדה ב-0.5%. מילאנו מאבדת 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.7% בדרכו לירידה ראשונה אחרי יומיים של עליות.

בורסת מילאנו נסגרה בירידה של 1.1% לאחר שראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הודיע היום (שלישי) כי הוא מתפטר בתפקידו - צעד שמסמן שיא במשבר הפוליטי שמטלטל את איטליה מזה שבועיים. הצעד של קונטה נועד למנוע בחירות חוזרות, שבהן צפויה מפלגת הימין הקיצוני בראשות מתאו סלביני להגדיל את כוחה.

ענקית הכרייה BHP ביליטון דיווחה על עלייה ברווח בשנת הכספים האחרונה בעקבות עלייה בביקוש לעופרות ברזל. החברה דיווחה על רווח של 8.31 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו בסוף יוני.

חברת אלנקו, המייצרת מוצרי בריאות ותרופות לחיות, מסרה כי תרכוש את חטיבת מוצרי בריאות החיות של ענקית הכימיקלים באייר תמורת 7.6 מיליארד דולר. אלנקו מסרה כי תגייס את הסכום בהנקפת אג"ח ומכירת מניות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אסיה; טוקיו הוסיפה 0.5%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע סימנים להתפתחויות חיוביות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והערכות גוברות כי מעורבות ממשלתית תגביר את הצמיחה בעולם.

טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג ירדה ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.3%; סיאול עלתה ב-1% וסידני התחזקה ב-1.2%.

שר המסחר של ארה"ב, וילבור רוס, אמר כי ארה"ב תדחה את הטלת מגבלות הסחר על וואווי וכי ענקית הטכנולוגיה הסינית תוכל להמשיך לרכוש מוצרים מתוצרת ארה"ב ב-90 הימים הבאים. הבנק המרכזי של סין הוריד את ריבית הפריים על הלוואות למשך שנה מ-4.31% ל-4.25% - מהלך שלמעשה משרת אותה מטרה כמו הורדת ריבית.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-106.31 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.2% ל-7.062 יואן לדולר. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.56%.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.2% ל-56.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.2% ל-59.8 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בעליות בהובלת מניות ההיי-טק; נאסד"ק הוסיף 1.4%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות חדות על רקע דבריו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפיהם החששות ממיתון מוגזמים.

דאו ג'ונס עלה ב-1%; S&P 500 עולה ב-1.2%; נאסד'"ק עלה ב-1.4%. מניות ההיי טק הובילו את העליות. מניית אפל עלה ב-1.8%; סיסקו עלתה ב-3.2% מניית יצרנית השבבים אנבידיה עלתה ב-7%. מניית אסתי לאודר עלתה ב-12.6% לאחר שיצרנית מוצרי הטיפוח דיווחה על עלייה במכירות בסין ברבעון השני. מניית ווייבו, הרשת החברתית הסינית, זינקה ב-13% לאחר שהחברה דיווחה כי עקפה את תחזיות האנליסטים לרבעון השני של 2019.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עדיין בשפל ועלתה ל-1.6%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.2%.

נשיא ארה"ב חזר ותקף את נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, ואמר כי הוא חסר חזון. פאואל ישתתף השבוע בכנס נגידי הבנקים המרכזיים המסורתי בג'קסון הול, ועשוי לרמוז על כוונתו להוריד ריבית בארה"ב בחודש הבא.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט עלה ב-2%; הזהב ירד בכ-1%

מחיר הנפט עלה ב-2% לאחר התבטאויות חיוביות של דונלד טראמפ נשיא ארה"ב וגורמים נוספים בממשל האמריקאי לגבי הכלכלה העולמית.החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עלו ב-2.4% וננעלו במחיר של 56.1 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט מסירה באוקטובר עלו ב-2% ל-59.7 דולר לחבית.

דונלד טראמפ נשיא ארה"ב אמר כי החששות מפני מיתון מוגזמות והפיג את חששות המשקיעים. פיטר נבארו, יועץ הסחר של טראמפ אמר כי העליות בשוק ימשיכו עד 2020. כך, מחיר הזהב ירד בהתאם, כאשר המשקיעים החליטו לחזור לשוק המניות ולוותר על ההשקעה הבטוחה בזהב. מחיר הזהב למסירה בדצמבר ירד ב-0.8% ל-1,511.6 דולר לאונקיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה ננעלו בעליות של יותר מ-1%

בורסות אירופה ננעלו בעליות אחרי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר שהחששות מפני מיתון מוגזמים ולאור תחזיות של משקיעים בגרמניה כי הממשלה תפרסם תוכנית תמריצים לכלכלה המקומית, אחרי שביום שישי פורסמו נתונים רשמיים שהצביעו על התכווצות הכלכלה. לפי שר האוצר הגרמני, המדינה עשויה להרחיב את המסגרת התקציבית ב-50 מיליארד יורו כדי להשיב את הכלכלה הגדולה באירופה למסלול צמיחה.

הבנק המרכזי של גרמניה הזהיר היום כי כלכלת המדינה עלולה לגלוש למיתון. הבנק פירסם את הסקירה הכלכלית החודשית שלו שבה נטען כי גם ברבעון הנוכחי תירשם צמיחה שלילית בכלכלה הכי גדולה באירופה בשל החשש מהאטה בפעילות המפעלים.

לפי הבונדסבנק: "הסיבה העיקרית לכך היא חולשת התעשייה. בעוד הצריכה המקומית ממשיכה לתמוך בכלכלה, ניתן כבר לראות סימנים של חולשה בשוק התעסוקה וירידה גם בביטחון במגזר השירותים".

לונדון עלתה ב-1%; פרנקפורט עולה ב-1.3%; פריז עלתה ב-1.3%; מילנו עלתה ב-1.9%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.1%. בשוק המט"ח, היורו עולה בפחות מ-0.1% מול הדולר ל-1.1096 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת מול הדולר ב-0.2% ונסחרת תמורת 1.213 דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אסיה; הנפט עולה ב-1.4%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות לאור העליות שנרשמו בסוף השבוע בוול סטריט ועל רקע מסרים מבלבלים של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בנוגע למגעים עם סין על הסכם סחר. בנוסף, אמר הנשיא האמריקאי כי החשש מפני מיתון מוגזם - ועודד את המשקיעים.

טוקיו עלתה ב-0.7%; הונג קונג מתחזקת ב-2.3%; שנחאי עלתה ב-2.1%; סיאול עלתה ב-0.7%; סידני עלתה ב-1%.

בשוק המט"ח, הדולר נסחר ללא שינוי ניכר מול הין בשער של 106.37 ין לדולר. בשוק הסחורות נרשמת עלייה במחירי הנפט בשל המתיחות המתמשכת במפרץ הפרסי. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עולה ב-1.4% ל-55.66 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באוקטובר עולה ב-1.4% ל-59.5 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ משגר מסרים מבלבלים

נשיא ארה"ב התייחס היום בטוויטר למגעים שמנהלת ארה"ב עם סין על הסכם סחר, אך המסרים שלו בנושא היו מבלבלים. "אנחנו במצב טוב מאוד עם סין ומדברים!" צייץ הנשיא כמה שעות אחרי שיועצו הכלכלי שרטט לוח זמנים אפשרי להשלמת הסכם סחר בין שתי הכלכלות הכי גדולות בעולם.

ואולם כשדיבר אתמול עם עיתונאים מחוץ לבית הלבן אמר טראמפ שוב שסין זקוקה להסכם הסחר יותר מארה"ב בהתחשב במצבה הכלכלי.

בהמשך צייץ טראמפ: "הכלכלה שלנו היא הטובה בעולם בפער ניכר. שיעור האבטלה הנמוך בהיסטוריה כמעט בכל הקטגוריות. אנחנו צפויים לצמיחה גדולה אחרי שיושלמו העסקות. מחירי היבוא ירדו, סין סופגת מכסים. זה עוזר להגיע לחקלאים מהכסף הגדול שנכנס מהמכסים. עתיד נהדר לארה"ב!"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker