עדכונים

וול סטריט נסגרה בעליות - אך השלימה שבוע שלישי של ירידות

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות על רקע התאוששות התשואות על האג"ח בארה"ב משפל של שלוש שנים, אולם עדיין השלימו ירידה שבועית שלישית ברציפות בצל חששות מהאטה בצמיחה ומהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

מדד נאסד"ק נסגר היום בעלייה של 1.7% אולם ירד ב-0.8% בשבוע כולו. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.2%, אך נסוג ב-1.5% בסיכום שבועי. מדד S&P 500 הוסיף 1.4%, אך איבד 1% בסיכום שבועי בדרכו לשבוע שלישי ברציפות של ירידות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.54%, לאחר שבמהלך המסחר אתמול (חמישי) ירדה מתחת לרף של 1.5% בראשונה זה שלוש שנים. עם זאת, בסיכום שבועי נפלה התשואה ב-0.19%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-30 שנה טיפסה היום ב-0.02% מעל לרמה של 2% שמתחתיה נפלה השבוע בראשונה מעולם, אולם צנחה בסיכום שבועי ב-0.24% - הנפילה השבועית החדה ביותר מאז אפריל 2013.

מניית אנבידיה קפצה ביותר מ-7% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית השבבים דיווחה אמש על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים. מניית דיר טיפסה בקרוב ל-4% לאחר שענקית המיכון החקלאי דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי, אך הודיעה כי תתמקד בצמצום הוצאותיה.

מניית ג'נרל אלקטריק זינקה בכ-10%, לאחר שרשמה אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה 11 שנים, אחרי שמנהל ההשקעות לשעבר הארי מרקופולוס - האיש שהתריע על הונאת ברני מיידוף - טען כי הקונצרן האמריקאי מסתיר את בעיותיו הפיננסיות בהונאה חשבונאית ארוכת שנים בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים.

אופ"ק הנמיך תחזית הביקוש העולמי; הנפט סגר שבוע חיובי

ארגון יצואניות הנפט אופ"ק הנמיך קלות את תחזית ביקוש הנפט העולמי לשנה הנוכחית, וצופה כעת צמיחה בביקוש של 1.1 מיליון חביות ביום ב-2019, ירידה של 40 אלף חביות לעומת תחזיתו בחודש שעבר. אופ"ק הותיר ללא שינוי את התחזית לגידול של 1.14 מיליון חביות ביום בביקוש ב-2020.

הקרטל גם הנמיך את תחזית היצע הנפט העולמי לשנה הנוכחית ולשנת 2020. אופ"ק צופה כעת גידול של 1.97 מיליון חביות ביום השנה - ירידה של 72 אלף חביות לעומת תחזית חודש יולי. ההיצע בשנת 2020 צפוי לצמוח ב-2.39 מיליון חביות ביום, ירידה של 50 אלף חביות לעומת התחזית בחודש שעבר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 54.87 דולר לחבית, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-0.7% - שבוע חיובי ראשון לאחר שבועיים של ירידות.

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות

בורסות אירופה נסגרו בעליות חדות ביום המסחר האחרון של שבוע הפכפך, על רקע ציפיות לתמריצים כלכליים ביבשת. מניות הבנקאות והתשתיות הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.7% לאחר שפתיחת יום המסחר התעכבה בתחילת היום ביותר משעה וחצי - פרק הזמן הארוך ביותר מאז שנת 2011 - בשל תקלה במערכת המסחר.

בורסת פרנקפורט קפצה ב-1.3%. פריז עלתה ב-1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 1.3%.

ירידה חדה מהצפוי בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים רשם ירידה חדה מהצפוי החודש ונסוג לרמתו הנמוכה ביותר השנה, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן נסוג באוגוסט לרמה של 92.1 נקודות לעומת רמה של 98.4 נקודות בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה קלה בלבד של המדד לרמה של 97 נקודות.

ירידה מפתיעה בהתחלות הבנייה בארה"ב

התחלות הבנייה בארה"ב ירדו במפתיע ביולי, נסיגה חודשית שלישית ברציפות, על רקע המשך הנפילה בהתחלות הבנייה של בתי דירות.

התחלות הבנייה נפלו בחודש שעבר ב-4% לקצב שנתי של 1.19 מיליון יחידות, לעומת קצב של 1.24 מיליון יחידות ביוני, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב התחלות בנייה של 1.26 מיליון יחידות.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת בהמשך למגמה החיובית אמש (ה') בוול סטריט בעקבות עלייה במכירות הקמעונאיות בארה"ב ביולי ודו"חות מוצלחים של ענקית הקמעונות וולמארט.

טוקיו עלתה ב-0.06%; הונג קונג עלתה ב-0.9%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סינגפור ירדה ב-0.3%; סיאול נחלשה ב-0.6% וסידני ירדה ב-0.05%.

סין הודיעה אתמול כי החלטת ארה"ב להטיל מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר מהווה הפרה של הסכם הפסקת האש שאליו הגיעו הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג, ואותתה בכך כי לא יהיה די בהודעת וושינגטון מוקדם יותר השבוע על דחיית הטלת חלק מהמכסים, כדי למנוע צעדי תגמול של בייג'ין.

הדולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המובילים והתשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-1.56%. הין יורד ב-0.3% ל-106.42 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.1% ל-7.041 יואן לדולר.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.8% ל-55.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-1.8% ל-59.2 דולר לחבית

סגירה חיובית בוול סטריט; GE ביום הגרוע זה 11 שנים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שתוצאות ותחזיות כספיות חזקות מהצפוי של ענקית הקמעונות וול-מארט, וזינוק במכירות הקמעונאיות בארה"ב ביולי, האפילו בהשפעתם על חששות מהסלמה נוספת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, ונפילת תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לרמתן הנמוכה ביותר זה שנים.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.4% לאחר שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר השנה. מדד S&P 500 הוסיף 0.3%. מדד נאסד"ק ירד ב-0.1%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים ירדה במהלך המסחר מתחת לרמה של 1.5% בראשונה מאז אוגוסט 2016. התשואה על האג"ח ל-30 שנים ירדה מתחת ל-2% בפעם הראשונה בתולדותיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 54.47 דולר לחבית, ירידה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

סין הודיעה היום כי החלטת ארה"ב להטיל מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר מהווה הפרה של הסכם הפסקת האש שאליו הגיעו הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג, ואותתה בכך כי לא יהיה די בהודעת וושינגטון מוקדם יותר השבוע על דחיית הטלת חלק מהמכסים, כדי למנוע צעדי תגמול של בייג'ין.

המכסים האמריקאים החדשים בשיעור של 10% הפרו את הנתיב של פתרון המחלוקת בין ארה"ב לסין באמצעות משא ומתן, נאמר בהודעה קצרה שפירסמה היום (חמישי) ועדת המכסים של מועצת המדינה של סין. לבייג'ין "אין ברירה אלא לנקוט בצעדי התגמול הנדרשים", נאמר בהודעה מבלי לפרט אלו צעדים יינקטו.

מניית ג'נרל אלקטריק צללה ב-11% במסחר בוול סטריט - הנפילה היומית החדה ביותר מזה 11 שנים - אחרי שהארי מרקופולוס, מנהל השקעות שהתריע על הונאת הפונזי של ברנרד מיידוף, טען כי הקונצרן האמריקאי מסתיר מהציבור את מצבו הפיננסי האמיתי, וכי GE היא "הונאה גדולה יותר מאשר אנרון".

מניית וול-מארט קפצה ב-6% לאחר שענקית הקמעונות דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, והעלתה את התחזית לשנה כולה.

מניית סיסקו צנחה בכמעט 9% - היום הגרוע ביותר זה קרוב לשש שנים - לאחר שענקית ציוד רשתות התקשורת סיפקה אמש תחזיות רווח והכנסות נמוכות מהצפוי לרבעון הנוכחי. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של סיסקו בקרוב ל-19 מיליארד דולר.

מסחר הפכפך בוול סטריט; תשואת האג"ח בארה"ב מתחת ל-1.5%

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית שלילית לאחר שתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נפלו לרמתן הנמוכה ביותר זה שנים, ועל רקע חששות מהסלמה נוספת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מוקדם יותר היום רשמו המדדים עליות בעקבות תוצאות ותחזיות כספיות חזקות מהצפוי של ענקית הקמעונות וול-מארט, וזינוק במכירות הקמעונאיות בארה"ב ביולי.

מדד דאו ג'ונס , שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר השנה, יורד ב-0.1%; מדד S&P 500 מאבד 0.2% - ירידה שלישית בארבעה ימים המסחר האחרונים. מדד נאסד"ק נסוג ב-0.4%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים ירדה מתחת לרמה של 1.5% בראשונה מאז אוגוסט 2016. התשואה על האג"ח ל-30 שנים ירדה מתחת ל-2% בפעם הראשונה בתולדותיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 54.47 דולר לחבית, ירידה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

סין הודיעה היום כי החלטת ארה"ב להטיל מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר מהווה הפרה של הסכם הפסקת האש שאליו הגיעו הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג, ואותתה בכך כי לא יהיה די בהודעת וושינגטון מוקדם יותר השבוע על דחיית הטלת חלק מהמכסים, כדי למנוע צעדי תגמול של בייג'ין.

המכסים האמריקאים החדשים בשיעור של 10% הפרו את הנתיב של פתרון המחלוקת בין ארה"ב לסין באמצעות משא ומתן, נאמר בהודעה קצרה שפירסמה היום (חמישי) ועדת המכסים של מועצת המדינה של סין. לבייג'ין "אין ברירה אלא לנקוט בצעדי התגמול הנדרשים", נאמר בהודעה מבלי לפרט אלו צעדים יינקטו.

מניית ג'נרל אלקטריק צוללת ב-12% במסחר בוול סטריט אחרי שהארי מרקופולוס, מנהל השקעות שהתריע על הונאת הפונזי של ברנרד מיידוף, טען כי הקונצרן האמריקאי מסתיר מהציבור את מצבו הפיננסי האמיתי, וכי GE היא "הונאה גדולה יותר מאשר אנרון".

מניית וול-מארט קופצת ב-5% במסחר בוול סטריט לאחר שענקית הקמעונות דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, והעלתה את התחזית לשנה כולה.

מניית סיסקו צונחת ב-9% לאחר שענקית ציוד רשתות התקשורת סיפקה אמש תחזיות רווח והכנסות נמוכות מהצפוי לרבעון הנוכחי. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של סיסקו בקרוב ל-20 מיליארד דולר.

אירופה נסגרה בירידות; לונדון נסוגה ב-1.1%

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, לאחר שבייג'ין איימה בצעדי תגמול בעקבות הודעת וושינגטון על הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.1%; פרנקפורט איבדה 0.7%; פריז נסוגה ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.3% לאחר נפילה של 1.7% ביום רביעי.

זינוק חד מהצפוי במכירות הקמעונאיות בארה"ב

מכירות הקמעונאיות בארה"ב רשמו ביולי את העלייה החדה ביותר מזה ארבעה חודשים, וטיפסו בשיעור חד מתחזיות הכלכלנים, הודות לזינוק במכירות באינטרנט.

מכירות הקמעונאיות גדלו בחודש שעבר ב-0.7% לאחר עלייה של0.3% ביוני, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזיות הכלכלנים היו לעלייה של 0.3%. היתה זו עלייה חודשית חמישית ברציפות במכירות הקמעוניות.

בניכוי המכירות של מכוניות ובנזין גדלו במכירות הקמעוניות בשיעור חד אף יותר של 0.9%. המכירות של קמעונאיות האינטרנט קפצו ב-2.8% ביולי.

וול-מארט היכתה התחזיות; זינוק של 37% במכירות המקוונות

ענקית הקמעונאות האמריקאי, וול-מארט דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, והעלתה את התחזית לשנה כולה. המכירות באינטרנט זינקו ב-37% ברבעון האחרון. מניית וול-מארט קופצת ביותר מ-6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה רשמה רווח נקי של 3.61 מיליארד דולר, או רווח של 1.26 דולר למניה, ברבעון שהסתיים בסוף יולי, לעומת הפסד נקי של 861 מיליון דולר, או הפסד של 29 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה וול-מארט על רווח של 1.27 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.22 דולר למניה.

בשנה כולה צופה החברה כי הרווח לפני סעיפים חד פעמיים יהיה בטווח שבין ירידה קלה לבין עלייה קלה לעומת השנה הקודמת. זאת לעומת תחזית החברה עד כה לירידה חד ספרתית נמוכה במונחים אחוזים ברווח השנתי המותאם. אנליסטים צפו ירידה של 1.6% ברווח בשנה הנוכחית.

בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות של 130.4 מיליארד דולר, צמיחה של 1.8% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 130.1 מיליארד דולר.

אמזון הקפיצה המכירות הקמעוניות בבריטניה

המכירות הקמעוניות בבריטניה עלו ביולי בשיעור חד מהצפוי, בין היתר ליום המכירות המיוחד של אמזון, פריים דיי.

המכירות עלו ב-3.3% ביולי בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה, לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. אנליסטים צפו עליה מתונה יותר של 2.6%. הלשכה דיווחה כי חל זינוק של 6.9% במכירות לא בחנויות.

הליש"ט מתחזקת כעת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.209 דולר לליש"ט, בעוד שמול היורו היא מתחזקת ב-0.2% לרמה של 1.084 דולר לליש"ט.

ירידות בבורסות אסיה; תשואות האג"ח של ארה"ב ל-30 שנה מתחת ל-2%

המסחר במרבית בורסות אסיה מתנהל בירידות שערים, לאחר שבורסות וול סטריט רשמו אתמול את היום הגרוע ביותר עד כה השנה על רקע התגברות החששות ממיתון עולמי. טוקיו יורדת ב-1.3%; הונג קונג עולה ב-0.1%; שנחאי יורדת ב-0.5%; סידני ירדה ב-2.7%; בורסת סיאול סגורה לרגל חג בדרום קוריאה.

הנפט ממשיך לרדת, לאחר שאתמול נפל ביותר מ-3% בניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר יורדים ב-0.5% לרמה של 54.95 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. הנפט מסוג ברנט יורד ב-0.6% ל-59.08 דולר לחבית בלונדון.

תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-30 שנה ממשיכות לרדת היום במסחר באסיה, לאחר שכבר הגיעו אתמול לשפל. התשואה ירדה היום אל מתחת ל-2% לראשונה, והיא כעת ברמה של 1.9836%.

אתמול נפלה התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים אל מתחת לתשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לשנתיים לראשונה מאז 2007. ההיפוך הזה בעקום התשואות ידוע כגורם שמבשר מיתון. לכך הצטרפו נתונים כלכליים מדאיגים מגרמניה וסין, אשר מגבירים את החששות מפני האטה עולמית.

סין קבעה היום את השער הרשמי של היואן ברמה של 7.0268 יואן לדולר – הפעם השישית ברציפות שבה נקבע שער היואן מתחת לרמה של 7 יואן לדולר.

בורסות וול סטריט ירדו ב-3%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות של 3%, לאחר שבשוק האג"ח התחוללה דרמה עם היפוך עקום התשואות, המאותתת על משבר כלכלי אפשרי.  מדד דאו ג'ונס ירד ב-3.1%, נאסד"ק איבד מערכו 3%, מדד S&P 500 ירד ב-2.9%.

תשואת אג"ח לעשר שנים בארה"ב ירדה היום מתחת לרמה של התשואה לשנתיים. זהו מצב של היפוך בעקום התשואות, שלא נראה מאז 2007, לפני המשבר הפיננסי. ההיפוך היה למשך זמן קצר, ובהמשך התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים נסגרה ברמה זהה לזו של התשואה על האג"ח לשנתיים - 1.58%. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תקף היום שוב את הבנק הפדרלי והגן על מדיניות המכסים שלו. בשני ציוצים בטוויטר, כתב טראמפ כי הבנק הפדרלי "איחר מאוד" בהורדת הריבית, וחזר בכך על הביקורת שכבר השמיע באחרונה לא פעם נגד הבנק המרכזי. הוא גם ציטט בדבריו מגיש ברשת פוקס ניוז, אשר אמר כי המכסים לא פגעו בכלכלה האמריקאית, והוסיף: "ואנחנו גורפים מיליארדים$!"

מניית מייסי'ס צנחה ב-13.2% לשפל של תשע שנים, בעקבות דו"חות מאכזבים. ענקית בתי הכלבו האמריקאית דיווחה היום כי מכירותיה ברבעון השני עלו ב-0.2% בלבד לעומת הרבעון המקביל. הרווח הרבעוני באותו רבעון היה נמוך מהתחזיות. בעקבות זאת הורידה מייסי'ס את תחזית הרווח שלה ל-2019. החברה צופה כעת רווח שנתי של 3.05 דולר למניה לכל היותר, לעומת התחזית הקודמת לרווח של 3.25 דולר למניה. 

מניית אובר ירדה ב-6.9% לשפל חדש, מה שמביא את שווי השוק של החברה אל מתחת ל-60 מיליארד דולר, יותר מ-10 מיליארד דולר מתחת לשווי השוק של החברה בסיום יום המסחר הראשון שלה בבורסה במאי. אובר דיווחה בשבוע שעבר על הפסד נקי של 5.24 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה. 

הנפט ירד ב-3%; הזהב בשיא של 6 שנים

מחיר הנפט צנח היום לראשונה לאחר חמישה ימי עליות, בעקבות דו"ח של הממשל האמריקאי שהראה עליה במלאי הנפט בארה"ב, זה השבוע השני ברציפות, ועל רקע החששות ממיתון. לירידות תורמים גם נתונים כלכליים מאכזבים בסין ובגרמניה, והיפוך בעקום התשואות בארה"ב. 

מנהל המידע של משרד האנרגיה האמריקאי דיווח היום על עליה של 1.6 מיליון חביות במלאי הנפט בארה"ב בשבוע שהסתיים ב-9 באוגוסט, וזאת לאחר עליה של 2.4 מיליון חביות בשבוע הקודם. 

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר ירדו ב-3.3% וננעלו ברמה של 55.23 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט בלונדון ירדו ב-2.9% למחיר של 59.50 דולר לחבית. אתמול נרשמה עליה של 4% במחירי הנפט - החדה ביותר עד כה השנה, על רקע התחדשות תקוות לרגיעה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. 

עוד בשוק הסחורות, הזהב ננעל ברמה הגבוהה ביותר מאז 2013, לאחר שמשקיעים ברחו אל המתכת היקרה כהשקעה בטוחה לנוכח הסימנים הגוברים למשבר. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר עלו ב-1% למחיר של 1,529 דולר לאונקיה בבורסת הסחורות של ניו יורק. 

בכיר בפד: "ריבית שלילית היא כלי שצריך לבחון"

ג'יימס בולארד, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, אמר היום כי מדיניות של ריבית שלילית היא אחד הכלים שהבנק הפדרלי צריך לבחון. "ישנם סוגים אחרים של מדיניות שכנראה לא דנים בהם מספיק. אחד מהם הוא מדיניות של ריבית שלילית, שנעשה בה שימוש באירופה וביפן", אמר בולארד בדברים מוקלטים שהועלו לאתר האינטרנט של הבנק הפדרלי. "המדיניות הזו לא פופולרית כל כך בארה"ב, אבל בהחלט צריך לבחון אותה". 

הבנק המרכזי של יפן הוריד את הריבית לרמה של מינוס 0.1% בינואר 2016. המשמעות של ריבית שלילית היא שבנקים מחויבים בתשלום ריבית על כסף שהם מחנים בבנק המרכזי. הבנק המרכזי של אירופה הציג לראשונה ריבית שלילית ביוני 2014, כשהוריד את הריבית על הפיקדונות למינוס 0.1% כדי לעודד את הכלכלה, וכעת אנליסטים צופים כי ה-ECB יוריד את הריבית למינוס 0.4%.

בורסות אירופה ננעלו בירידות של 2%

ירידות בבורסות אירופה לאחר פרסום נתוני הצמיחה הכלכלית ברבעון השני של גרמניה ושל האיחוד האירופי שהראו נסיגה בכלכלה הגדולה באירופה, ובעקבות הירידות החדות בוול סטריט על רקע החששות ממיתון.

לונדון ירדה ב-1.4%; פרנקפורט ירדה ב-2.2%, פריז ננעלה בירידה של 2.1%. מדד סטוקס 600 איבד 1.7% מערכו. היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.114 דולר ליורו. הליש"ט נסחרת ביציבות מול הדולר ברמה של 1.206 דולר לליש"ט.

היפוך בעקום תשואות שלא נראה כמותו מאז 2007

התשואה על אג"ח ממשלתיות לשנתיים של ממשלת ארה"ב 1.634%, עלתה מעל לתשואה ל-10 שנים, 1.6318%. זהו היפוך של עקום התשואות בנקודה קריטית שלו. זאת הפעם הראשונה שהיפוך כזה קורה מאז 2007.

כשאג"ח קצרות נסחרות בתשואות גבוהות יותר מארוכות, שוק האג"ח מאותת על חששות מחולשה כלכלית או מיתון. הסיבה שהמשקיעים מעניקים חשיבות גבוהה להיפוך מסוג זה היא משום שהוא קדם לכל מיתון בחמישים השנים האחרונות. התשואה על האג"ח נעה בכיוון הפוך לאג"ח. 

החוזים העתידיים בוול סטריט עברו לירידות חדות. על פי החוזים, המסחר צפוי להיפתח בירידות של כ-1% במדדים המובילים, נאסד"ק, דאו ג'ונס ו-S&P500. 

עלייה ברווח ובהכנסות של טנסנט ברבעון השני

ענקית האינטרנט הסינית טנסנט דיווחה היום על עלייה של 35% ברווח הנקי ברבעון השני, הודות להשקה של משחקי וידאו חדשים.

הרווח הנקי באפריל-יוני עלה ל-24.1 מיליארד יואן (3.4 מיליארד דולר) לעומת 17.9 מיליארד יואן בתקופה המקבילה בשנה שעברה. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 22.2 מיליארד יואן.

ההכנסות עלו ב-21% ל-88.8 מיליארד יואן, מתחת לתחזית האנליסטים ל-93 מיליארד יואן. בתקופה המקבילה ב-2018, עמדו ההכנסות על 73.7 מיליארד יואן.

המשחק הסלולרי "גיים פור פיס" נהפך ללהיט בסין לאחר השקתו במאי. המשחק, שידוע גם בשם "פיסקיפר אליט", דחף את ההכנסות בתחום זה ב-8% ל-27.3 מיליארד יואן לעומת שנה שעברה.

חטיבת העסקים החדשים, שכוללת פינטק ושירותים לעסקים, כמו שירות תשלומים בסלולר בפלטפורמת וויצ'אט, רשמה עלייה של 37% לעומת שנה שעברה ל-22.9 מיליארד יואן.

האטה בצמיחה בגוש היורו ובגרמניה

הצמיחה הכלכלית בגוש היורו נסוגה לקצב של 0.2% ברבעון השני לעומת הראשון, כך על פי הערכות של יורוסטאט. לעומת המקבילה ב-2018, צמחה ב-1.1%.

עוד עולה מנתוני יורוסטאט כי נרשמה ביוני ירידה של 1.6% בתפוקה התעשייתית של האיחוד האירופי, לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

גרמניה פיגרה אחת מדינות הגוש ורשמה נסיגה של 0.1% בתמ"ג לעומת הרבעון הקודם.

עליות באסיה על רקע דחיית מכסים על סין

עליות נרשמו בבורסות אסיה לאחר שארה"ב דחתה אתמול הטלת מכסים על חלק ממוצרי היבוא הסיניים.

שנגחאי עלתה ב-0.4%, טוקיו עלתה ב-1%, הונג קונג עלתה ב-0.1%, טייוואן עלתה ב-0.6%.

מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק יורד כעת ב-1.2% למחיר של 56.39 דולר לחבית, לאחר שאמש זינק ב-4%.

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות, לאחר שנציג הסחר של ארה"ב הודיע היום (שלישי) על דחייה עד לאמצע דצמבר של הטלת מכסים בשיעור של 10% על חלק מהמוצרים המיובאים סין, בהם טלפונים סלולריים ומחשבים ניידים.

הצמיחה הכלכלית בגרמניה התכווצה ברבעון השני

הכלכלה הגרמנית התכווצה ברבעון השני על רקע מלחמת הסחר והחשש מפני מיתון. הכלכלה הגדולה באירופה התכווצה ב-0.1% לעומת הרבעון הראשון, על רקע האטה בסחר - למרות עלייה בצריכה - כך עולה מהערכה ראשונית שפורסמה היום על ידי הסוכנות הלאומית לסטטיסטיקה בגרמניה, דסטטיס.

הכלכלה הגרמנית צמחה ברבעון ב-0.4%, לעומת הרבעון השני ב-2018.

השער היומי היציג של היואן: 7.0312 יואן לדולר

הבנק המרכזי של סין קבע היום שער יומי יציג למטבע היואן - 7.0312 יואן לדולר. שער זה הוא אמצע טווח המסחר היומי, והוא חלש יותר מהשער שנקבע אתמול ונמוך מתחזית האנליסטים.

זהו יום המסחר החמישי ברציפות שהבנק המרכזי של סין (PBOC) קובע את השער היומי היציג מעל לרמה של 7 יואן לדולר.

היואן עלה מעל הרף של 7 יואן לדולר בשבוע שעבר בפעם הראשונה מאז המשבר הפיננסי ב-2008. ממשל טראמפ הכריז בשבוע שעבר רשמית על סין כמניפולטורית מטבע.

מטבע חלש מוזיל את היצוא של המדינה והופך אותו לאטרקטיבי יותר בשווקים הבינלאומיים. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, קובל על כך ששער יואן נמוך יותר מעניק לסין יתרון סחר.

קצב הצמיחה התעשייתית ביולי בסין - האטי ביותר מאז פברואר 2002

הצמיחה בתפוקה התעשייתית של סין האטה יותר מהמצופה ביולי, ל-4.8%, לעומת יולי 2018 - כך עולה מנתונים רשמיים שפורסמו היום. ביוני הצמיחה התעשייתית בסין הגיעה ל-6.3%.

זהו האיתות האחרון שמראה על היחלשות ביקוש בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, על רקע הלחצים שמפעילה ארה"ב על סין בסוגיית הסחר.

קצב הצמיחה ביולי היה האטי ביותר מאז פברואר 2002. תחזית האנליסטים היתה לצמיחה של 5.8%.

דחיית הטלת מכסים על יבוא סיני הקפיצה את וול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות לאחר שנציג הסחר של ארה"ב הודיע היום (שלישי) על דחיית הטלתם של מכסים בשיעור של 10% על חלק מהמוצרים המיובאים סין, בהם טלפונים סלולריים ומחשבים ניידים, עד לאמצע דצמבר.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות. מדד נאסד"ק קפץ ב-2%. מניית אפל זינקה ביותר מ-4%; מניית אינטל עלתה בקרוב ל-3%. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.4%; מדד S&P 500 הוסיף 1.5%.

המדדים פתחו את יום המסחר בירידות לאחר ששוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התקרב לשידור האיתות הברור ביותר עד כה על כך שכלכלת ארה"ב נמצאת בדרכה למיתון. המרווח בין התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים לתשואה על האג"ח לשנתיים התכווץ במהלך המסחר היום לכדי 0.01% בלבד - עקום התשואות השטוח ביותר מאז שנת 2007.

מלבד זאת, הסלמה בהפגנות המחאה בהונג קונג וקריסת הפסו של ארגנטינה פגעו בתיאבון המשקיעים למניות.

תקוות סחר דחפו את הנפט ליום הטוב השנה

מחיר הנפט רשם את הזינוק היומי החד ביותר השנה לאחר שארה"ב הודיעה על דחיית הטלתם של מכסים בשיעור של 10% על חלק מהמוצרים המיובאים סין, ועוררה בכך תקוות להתקדמות בשיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

"חלק מהפסימיות לגבי הביקוש לנפט ומלחמת הסחר התפוגג מהשוק בעקבות ההודעה הזו", אמר מייקל לינץ', נשיא חברת המחקר סטרטג'יק אנרג'י אנד אקונומיק ריסרץ', לסוכנות הידיעות בלומברג.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 57.1 דולר לחבית, עלייה של 4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסחרים במחיר של 61.3 דולר לחבית, זינוק של 4.7%, בבורסת ICE בלונדון. היה זה הזינוק היומי החד ביותר השנה.

שוק האג"ח בארה"ב קרוב לאיתות החזק ביותר עד כה על מיתון

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות מתקרב לשידור האיתות הברור ביותר עד כה על כך שכלכלת ארה"ב צפויה לשקוע במיתון, לאחר שהמרווח בין התשואה על האג"ח ל-10 שנים לתשואה על האג"ח לשנתיים התכווץ לכדי 0.01% בלבד - עקום התשואות השטוח ביותר מאז שנת 2007, ערב המשבר הפיננסי.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים מטפסת ב-0.03% לרמה של 1.68%, והתשואה על האג"ח לשנתיים קופצת ב-0.08% לרמה של 1.67%.

היפוך חלקי בעקום התשואות בארה"ב כבר התרחש מוקדם יותר השנה, כאשר התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשלושה חודשים טיפסה מעל לתשואה על האג"ח ל-10 שנים. היפוך בעקום התשואות משמעותי מכיוון שהפער בין תשואות האג"ח הממשלתיות לפירעון במועדים שונים נחשב לאחד המדדים לחוסנה של הכלכלה האמריקאית, כפי שהיא נחזית על ידי שוק האג"ח.

היפוך בעקום התשואות בין האג"ח לשלושה חודשים ול-10 שנים נחשב לאינדיקטור חזק לכך שהכלכלה עתידה לשקוע במיתון בשנים הקרובות, אולם היפוך בעקום התשואות בין האג"ח לשנתיים ול-10 שנים מהווה איתות חזק אפילו יותר.

סגירה חיובית באירופה; פריז טיפסה ב-1%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שארה"ב הודיעה על דחיית הטלתם של מכסים בשיעור של 10% על חלק מהמוצרים המיובאים סין, ועוררה בכך תקוות להתקדמות בשיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%. פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.5%.

בתחילת יום המסחר רשמו המדדים ירידות לאחר שבטחון המשקיעים בגרמניה נפל באוגוסט לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2011, ובשיעור חד מהצפוי.

האינפלציה בארה"ב צברה תאוצה ביולי

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס בחודש יולי ב-0.3% לעומת החודש הקודם, בהתאם לתחזיות הכלכלנים, לאחר שטיפס ב-0.1% בחודשיים הקודמים.

לפי נתונים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי, מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, עלה אף הוא ב-0.3% לעומת יוני - מעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.2%. מחירי הדלק והשכירות רשמו עליות.

לעומת יולי 2018, טיפס המדד המרכזי ב-1.8%, יותר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 1.7%, לאחר שטיפס ב-1.6% ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני. מדד הליבה עלה ב-2.2% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, לאחר עלייה של 2.1% ביוני.

מחירי ההלבשה, כרטיסי טיסה, שירותי בריאות וריהוט ביתי הובילו את העליות במדד הליבה ביולי.

הונג קונג ננעלה בירידות של 2.1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות על רקע המשך המחאה בהונג קונג וקריסת הפסו הארגנטיני. בורסת טוקיו ננעלה בירידות של 1.1%; הונג קונג איבדה 2.1%; שנחאי נחלשה ב-0.6%; סינגפור וסיאול ירדו ב-0.9% וסידני ירדתה ב-0.3%.

הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובילים בעולם. הין עולה ב-0.1% ל-105.12 ין לדולר. היורו יורד ב-0.1% ל-1.1205 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.1% ל-1.2072 דולר. ממשלת סין מבצעת פיחות ביואן והמטבע הסיני יורד ב-0.1% ל-7.066 יואן לדולר.

התשואה על אג"ח ארה"ב לעשר שנים בשפל של כמעט שלוש שנים. התשואה על אג"ח ארה"ב לעשר שנים יורדת ל-1.62%. התשואה על אג"ח ארה"ב לשלושה חודשים עולה ל-1.99%. כך חל כעת היפוך חלקי בעקום התשואות של ארה"ב. היפוך בעקום התשואות על האג"ח לשלושה חודשים ולעשר שנים נחשב לאינדיקטור חזק לכך שהכלכלה עתידה לשקוע במיתון בשנים הקרובות.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-54.7 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.5% ל-58.3 דולר לחבית. הזהב עולה ב-1.7% ל-1,542 דולר לאונקייה.

ירידות בוול סטריט על רקע מתיחות הסחר והמחאה בהונג קונג

המסחר בוול סטריט התנהל בירידות על רקע המתיחות בהונג קונג וסכסוך הסחר. הדאו גו'נס ירד ב-1.5%;  S&P 500 ירד ב-1.2% והנאסד"ק ירד ב-1.1%. כל המגזרים הנסחרים רשמו ירידות, בהובלת מגזר הפיננסים.

מחיר הנפט גולמי עלה ב-0.5 % ל-54.76 דולר לחבית בעקבות חשש להחמרה נוספת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. הזהב הוסיף 1%. 

התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים צנחה ב-6% ל-1.63% אך התחזקה מעט לאחר מכן ל-1.645%.

הגירעון התקציבי ביולי בארה"ב: 120 מיליארד דולר

הגירעון התקציבי של ממשלת ארה"ב התרחב ביולי ל-120 מיליארד דולר, כך נמסר היום ממשרד האוצר האמריקאי. ביולי 2018 נרשם גירעון של 77 מיליארד דולר.  הגירעון התרחב ב-27% לעומת עשרת החודשים הראשונים של 2018. ממשל טראמפ צפה באחרונה גירעון של טריליון דולר בסוף השנה.

אירופה נסגרה ברידות בעקבות המחאה בהונג קונג

המסחר בבורסות אירופה התנהל בירידות בעקבות התרחבות המחאה בהונג קונג וסגירת שדה התעופה הבינלאומי בעיר. לונדון ירדה ב-0.2%; פרנקפורט ירדה ב-0.1%; פריז נחלשה 0.3% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3%.

מניית יצרנית מוצרי התאורה וחיישני התאורה אוסרם זינקה ב-9% בבורסת פרנקפורט לאחר ש-AMS, יצרנית החיישנים האוסטרית המספקת בין היתר חיישנים לאייפון, הודיעה אתמול כי היא מוכנה לרכוש את החברה הגרמנית ב-3.8 מיליארד דולר. המחיר גבוה ב-10% מההצעה שהגישו קבוצת משקיעים בראשות קרן הגידור ביין קפיטל וענקית ההשקעות קרלייל. מניית AMS צללה ב-11% בבורסת שווייץ.

הפסו הארנטינאי צונח; בורסת בואנוס איירס נופלת

הדולר מתחזק ב-32% מול הפסו הארנטינאי לרמה של 60 פסו לדולר. המסחר בבורסת בואנס איירס מתנהל בירידות חדות של 8% לאחר שמנהיג האופוזיציה בארגנטינה, אלברטו פרננדס, גבר הלילה (שני) על הנשיא המכהן מאוריסיו מאקרי בבחירות המקדימות בארצו. התשואה על אג"ח ממשלת ארגנטינה ל-10 שנים הנקובות ביורו זינקה ל-13.46%.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; קתאי פסיפיק נפלה ב-4.8%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע ההסלמה במחאה בהנוג קונג. בורסת טוקיו סגורה היום לרגל חג. בורסת הונג קונג ירדה ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-1.4%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.3% וסידני עלתה ב-0.1%. חברת התעופה קתאי פסיפיק נפלה ב-4.8% בעקבות סגירת שדה התעופה בהונג קונג לאחר הסלמה במאחה בעיר.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים לאחר שדונלד טראמפ נשיא ארה"ב אמר ביום שישי כי ייתכן שיבוטל סבב שיחות הסחר הבא עם סין המתוכנן לחודש הבא. הין עולה ב-0.5% ל-105.17 ין לדולר. היואן הסיניעולה ב-0.1% ל-7.05 יואן לדולר. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.69%.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.4% ל-53.7 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.8% ל-58 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker