טראמפ שוב הצית חששות מלחמת סחר - וול סטריט מחקה את כל עליות השבוע

מניות השבבים הובילו את הירידות בניו יורק לאחר שטראמפ אותת על אפשרות של ביטול סבב שיחות הסחר הבא עם סין ■ הנפט בזינוק היומי החד מזה חודש - יצא מ"שוק דובי" ■ הזהב סגר השבוע הטוב מיוני - קפץ ב-3.5%

עדכונים

וול סטריט מחקה את כל עליות השבוע; מניות השבבים צנחו

מניות יצרניות השבבים הובילו את הירידות בבורסות וול סטריט ביום המסחר האחרון של שבוע הפכפך, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שב והצית חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1% ונסוג בסיכום שבועי ב-0.6%. מדד S&P 500 איבד היום 0.6% בדרכו לירידה שבועית של 0.5%. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.3% ואיבד 0.8% בסיכום שבועי.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.4%.

מניית אובר צנחה בקרוב ל-7% בוול סטריט לאחר שחברת הזמנת הנסיעות הגדולה בעולם דיווחה אמש (ה') על הפסד רבעוני של יותר מ-5 מיליארד דולר, ועל הכנסות שהיו נמוכות מתחזיות האנליסטים. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של אובר בקרוב ל-6 מיליארד דולר.

מחיר הנפט הגולמי רשם את הזינוק היומי החד ביותר זה קרוב לחודש, ויצא מ"השוק הדובי" שאליו נכנס מוקדם יותר השבוע. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 54.5 דולר לחבית, עלייה של 3.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עם זאת, מחיר הנפט נסוג בסיכום שבועי ב-2.1% לאחר שביום רביעי צלל ב-4.7% לרמתו הנמוכה מאז ינואר בצל חששות כי הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, תפגע בביקוש העולמי לאנרגיה.

מוקדם יותר השבוע השלים מחיר הנפט נפילה של יותר מ-20% משיא הסגירה של 2019 - 66.3 דולר לחבית - שרשם ב-23 באפריל. ההגדרה המקובלת של "שוק דובי" היא נפילה של יותר מ-20% מהשיא המשמעותי האחרון.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 58.53 דולר לחבית, עלייה של 2%, בבורסת ICE בלונדון, אולם נפלו ב-5.4% בסיכום שבועי.

הזהב בשבוע הטוב מיוני; קפץ ב-3.5%

מחיר הזהב נסגר היום כמעט ללא שינוי בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר זה למעלה מחודש, לאחר שמשקיעים ביקשו מקלט במתכת היקרה בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,508.5 דולר לאונקייה, ירידה של פחות מ-0.1%, אולם טיפסו בסיכום שבועי ב-3.5% - הזינוק החד ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-21 ביוני. מחיר הכסף קפץ ב-4.1% בסיכום שבועי.

אירופה נסגרה בירידות; הליש"ט נחלש

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בהובלת מניות הבנקים באיטליה על רקע משבר פוליטי ברומא. מגזרי הרכב וחומרי הגלם הובילו את הירידות בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

בורסת פרנקפורט ירדה ב-1.3%; פריז נסוגה ב-1.1%; מילאנו צנחה ב-2.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.8%.

בורסת לונדון נסגרה בירידה מתונה יחסית של 0.4% על רקע היחלשות הליש"ט, לאחר שכלכלת בריטניה התכווצה בפעם הראשונה מאז שנת 2012. הליש"ט נסוג מול הדולר ב-0.5% לרמה של 1.2076 דולר לליש"ט. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1216 דולר ליורו.


המשבר הפוליטי באיטליה הפיל את מילאנו ב-2.5%; האג"ח צנחו גם הן

ירידות חדות נרשמו בשוקי המניות והאג"ח של איטליה לאחר שסגן ראש ממשלת איטליה מתאו סאלוויני קרא לפזר את הממשלה ולערוך בחירות כלליות בחודשים הקרובים.

קריאתו באה על רקע המשבר הקואליציוני שבין מפלגתו הימנית-קיצונית של סאלוויני, הלגה, לבין שותפתה בממשלה, מפלגת חמשת הכוכבים הפופוליסטית.

בורסת מילאנו נפלה היום ב-2.5%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים קפצה במהלך המסחר ב-0.29%, הזינוק החד ביותר מאז מאי 2018, לרמה של 1.82%.

ירידה ראשונה מ-2015 במדד הליבה של המחירים הסיטונאים בארה"ב

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס ביולי ב-0.2% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.1% ביוני, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%.

לעומת יולי 2018 עלה המדד ב-1.7%, ללא שינוי לעומת החודש הקודם, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, ירד ביולי ב-0.1% לעומת החודש הקודם - ירידה ראשונה מאז אוקטובר 2015 - לאחר שנותר ללא שינוי ביוני.

לעומת יולי 2018 עלה מדד הליבה ב-1.7% - האטה חדה לעומת עלייה של 2.1% ביוני.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע המשך המתיחות בין ארה"ב וסין. טוקיו עלתה ב-0.4%; הונג קונג ירדה ושנחאי ירדו ב-0.7%; סיאול עלתה ב-1% וסידני עלתה ב-0.3%.

בלומברג דיווח כי הבית הלבן דוחה את החלטתו בנוגע למתן אישור לחברות אמריקאיות לחדש את העסקים עם וואווי הסינית. הממשל האמריקאי אסר במאי על חברות טכנולוגיה אמריקאיות לבצע עסקים עם חברת הטכנולוגיה הסינית בגלל חשש לפגיעה בביטחון הלאומי.

הין עולה ב-0.2% ל-105.82 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.2% ל-7.057 יואן לדולר. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.7%.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.5% ל-52.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.8 ל-57.7 דולר לחבית.

כלכלת בריטניה התכווצה בראשונה מאז 2012

כלכלת בריטניה התכווצה ברבעון השני בפעם הראשונה זה יותר משש שנים, נתון בעייתי עבור ראש הממשלה החדש, בוריס ג'ונסון. התמ"ג ברבעון השני ירד ב-0.2% לאחר עלייה של 0.5% ברבעון הראשון של 2019, כך לפי משרד הסטטיסטיקה של בריטניה. הליש"ט יורדת ב-0.2% ל-1.2110 דולרים.

הירידה בצמיחה נובעת בין היתר מהידלדלות המלאי שבנו חברות רבות לקראת תאריך היציאה המקורי של בריטניה מהאיחוד האירופי - ה-29 במארס. רמת המלאי ירדה ב-4.4 מיליארד ליש"ט.

בנוסף, הכלכלה הבריטית נפגעה מהשבתה מתוכננת של מפעלי המכוניות במדינה לצורכי תחזוקה, שהוקדמה לאפריל כדי להימנע מבעיות בשרשרת האספקה במקרה של ברקזיט קשה - יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

מגזר הייצור של בריטניה, שנהנה מצמיחה ברבעון הראשון של 2019, ירד ב-2.3% ברבעון השני - הירידה החדה ביותר מאז 2009.

אובר החמיצה את התחזיות; המניה צוללת ב-12% לאחר הסגירה

מניית אובר צוללת ב-12% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט אחרי שחברת הזמנת הנסיעות הגדולה בעולם דיווחה על הכנסות רבעוניות שהיו נמוכות מתחזיות האנליסטים.

החברה רשמה ברבעון השני של השנה הפסד של 5.24 מיליארד דולר, או הפסד של 4.72 דולר למניה. ההפסד לפני ריבית, מס וסעיפים חד פעמיים יותר מהוכפל לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ל-656 מיליון דולר, אולם היה נמוך מתחזיות האנליסטים להפסד של 979 מיליון דולר.

בשורה העליונה דיווחה אובר על הכנסות רבעוניות של 3.17 מיליארד דולר - פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 3.3 מיליארד דולר.

אובר פירסמה את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בוול סטריט. מנייתה סיימה את שעות המסחר הרגילות בניו יורק בזינוק של יותר מ-8%.

וול סטריט ביום הטוב זה חודשיים; מחקה את כל ירידות השבוע

בורסות וול סטריט רשמו את הזינוק היומי החד ביותר זה חודשיים ומחקו את כל ירידות השבוע, לאחר שהבנק המרכזי של סין קבע שער יציג יומי של היואן שהיה חזק מהצפוי - צעד שהרגיע במעט את החששות מפני הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מניות ההיי-טק הובילו את העליות.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.2% וגבוה כעת ב-0.4% מרמתו מתחילת השבוע. מדד S&P 500 זינק ב-1.9% - היום הטוב ביותר זה חודשיים - והשלים עלייה של 0.2% מתחילת השבוע. מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.4% אולם עודנו נמוך ב-0.4% מרמתו בתחילת השבוע. שלושת המדדים נפלו בכ-3% ביום שני.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 1.74%, לאחר שנפלה במסחר אתמול (רביעי) מתחת לרמה של 1.6%, בראשונה מאז 2016.

מניית סיילספורס טיפסה ב-1.5% לאחר שחברת התוכנה האמריקאית הודיעה אמש כי תרכוש את חברת קליקסופטוור הישראלית מידי קרן פרנסיסקו פרטנרס האמריקאית תמורת 1.35 מיליארד דולר.

מניית ויאקום קפצה ב-3.7% לאחר שחברת המדיה דיווחה היום על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

מניית ליפט טיפסה ב-3% לאחר שחברת הזמנת הנסיעות דיווחה אמש על הכנסות רבעוניות גבוהות מתחזיות האנליסטים ועל הפסד נמוך מהצפוי. החברה גם דיווחה על מספר נוסעים פעילים גבוה מהתחזיות ברבעון, והעלתה את תחזית ההכנסות השנתיות.

אובר, החברה הגדולה בעולם להזמנת נסיעות, תפרסם דו"חות רבעוניים לאחר סגירת המסחר היום, ומנייתה זינקה ביותר מ-8%.

בורסות אירופה ביום הטוב זה חודשיים

בורסות אירופה רשמו את הזינוק היומי החד ביותר זה כמעט חודשיים, על רקע שובו של תיאבון המשקיעים לנכסים הנחשבים למסוכנים יחסית, כמו מניות. שוקי האג"ח האירופים נסחרו בירידות. שוקי המניות נהנו גם מרוח גבית בזכות תוצאות ותחזיות כספיות מעודדות של ענקית התעשייה הגרמנית תיסנקרופ ומבשלת הבירה הדנית קרלסברג.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.2%; פרנקפורט קפצה ב-1.7%; פריז זינקה ב-2.3%; מילאנו הוסיפה 1.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.7% - הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משבעה שבועות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ל-10 שנים, שנפלה אתמול לרמתה הנמוכה מעולם, טיפסה ב-0.02% לרמה של מינוס 0.56%, בדרכה לעלייה ראשונה מזה שבועיים. התשואה על האג"ח הממשלתיות המקבילות של בריטניה עלתה ב-0.05% לרמה של 0.53%.

מניית אדידס נסוגה ב-2% לאחר שדיווחה על מכירות מאכזבות ברבעון השני של השנה. יצרנית ביגוד הספורט דיווחה על רווח נקי של 531 מיליון יורו ברבעון השני לעומת 396 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2018. ההכנסות עלו ל-5.51 מיליארד יורו לעומת 5.26 מיליארד יורו ברבעון הקודם. אדידס הותירה את תחזיות הרווח לשנה כולה ללא שינוי - צמיחה של 5%-8% ברווחים.

סין מצילה את אסיה מנפילות

לאחר קאמבק דרמטי אמש בשעת הסגירה, בו מחקו בורסות וול סטריט ירידות של 2%, רושמות בורסות אסיה עליות הבוקר. התערבותה של סין במסחר ביואן, במטרה למנוע את נפילתו, עודדה את השווקים הבוקר. 

הונג קונג עלתה ב-0.8%; טייוואן עלתה ב-1%; טוקיו ב-0.4%; סיאול הוסיפה 0.6%. שנחאי עלתה ב-0.9%.

הנפט, שנכנס אמש לשוק דובי, עולה הבוקר בשיעור של כמעט 3% ל-52.56 דולר לחבית במסחר בחוזים על טקסס מתוק. הזהב למסירה מיידית נסוג בחצי אחוז ל-1500.38 דולר לאונקיה, לאחר שהמשקיעים המבוהלים נהרו אליו אמש.

>> המשחק ההרסני של טראמפ, המפלצת הסינית - ואיך זה ישפיע על ישראל

0:00
0:00

הבנק המרכזי של סין קבע את שער היואן היומי שלו ב-7.0039 יואן לדולר, שהוא אמנם השער היציג החלש ביותר מאז 2008, אולם סוחרים ואנליסטים ציפו לשער עוד יותר חלש, של 7.0156 יואן לדולר, לפי תחזית בלומברג. היואן התחזק ב-0.3% ל-7.0428 יואן לדולר. פיחות שביצעה סין ביום שני נתן את האות לטלטלת שווקים, לאחר שארה"ב הכריזה על מכסים של 10% על סחורות יבוא מסין בשווי של 300 מיליארד דולר. ארה"ב גם הגדירה את סין כמניפולטורית מטבע, ועוררה חששות כי תפעל להטיל סנקציות על סין.

וול סטריט: הקאמבק הדרמטי ביותר השנה

בורסות וול סטריט מחקו נפילות של 2% ונסו במגמה חיובית בעיקרה לאחר שהשלימו את הקאמבק היומי הדרמטי ביותר השנה. זאת לאחר שהתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התאוששה משפל של כמעט שלוש שנים אליו נפלה מוקדם יותר היום, לאחר שהורדות ריבית שביצעו היום בנקים מרכזיים בהודו, ניו זילנד ותאילנד, הגבירו את החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.1% לאחר שכבר צנח ב-2% מוקדם יותר היום - הקאמבק הדרמטי ביותר בשנת 2019. המדד רשם אתמול את היום הטוב ביותר מזה שמונה שבועות, זאת לאחר שביום שני צנח בשיעור החד ביותר השנה בצל חששות מהסלמת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מדד נאסד"ק נסגר היום בעלייה של 0.4% לאחר שנפל ב-1.7% במהלך יום המסחר. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.1% לאחר שכבר צלל ב-2.3% במהלך המסחר - הקאמבק התוך-יומי הגדול ביותר מאז ה-27 בדצמבר 2018.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נותרה כמעט ללא שינוי ברמה של 1.71%, לאחר שבמהלך יום המסחר צנחה מתחת ל-1.6%, בפעם הראשונה מאז סתיו 2016.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שב ותקף היום את הבנק הפדרלי, בסדרת ציוצים בחשבונו בטוויטר. הבנק מרכזי "חייב להוריד את הריביות בחדות ובמהירות רבה יותר, ולעצור את תוכנית הצמצום הכמותי המגוחכת מיד", כתב טראמפ.

מניית יצרנית התרופות הישראלית טבע התאוששה ביותר מ-3% בוול סטריט לאחר נפילה של כ-10% אתמול.

מניית וולט דיסני צנחה בכ-5% לאחר שענקית המדיה דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים, ובמקביל הודיעה על השקת שירותי הסטרימינג החדשים שלה, אשר יתחרו בנטפליקס. כתוצאה מנפילת מניית דיסני היום נחתך שווי השוק של החברה בקרוב ל-13 מיליארד דולר.

מניית ניו יורק טיימס צללה ב-12% לאחר שמו"לית העיתונות דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים.

הנפט נכנס ל"שוק דובי"; צלל ביותר מ-20% מאפריל

מחיר הנפט צולל בקרוב ל-5% ושב ונכנס ל"שוק דובי" בצל התגברות החששות מפני פגיעה בביקוש האנרגיה הגלובלי כתוצאה ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 51.09 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה מאז אמצע ינואר - לאחר נפילה של 4.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט נמוך כעת ביותר מ-20% משיא הסגירה של 2019 של 66.3 דולר לחבית שאליו טיפס ב-23 באפריל. ההגדרה המקובלת לשוק דובי היא נפילה של יותר מ-20% מהשיא המשמעותי האחרון.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 56.23 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ינואר, לאחר ירידה של 4.6% בבורסת ICE בלונדון, והשלימו אף הם נפילה של יותר מ-20% מהשיא השנתי שאליו טיפסו בשלהי אפריל.

נפילת מחירי הנפט היום נרשמה גם על רקע גידול מפתיע במלאי הגולמי בארה"ב, עלייה ראשונה זה שמונה שבועות.

הזהב מעל 1,500 ד'; הכסף בזינוק החד מ-2016

מחיר הזהב נסגר מעל לרף של 1,500 דולר לאונקייה בפעם הראשונה מאז שנת 2013, לאחר שחששות מהאטה בצמיחה הגלובלית ושורה של הורדות ריבית בעולם הגבירו את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,519.6 דולר לאונקייה, עלייה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. היה זה הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-20 ביוני.

החוזים על הכסף למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 17.196 דולר לאונקייה לאחר זינוק של 4.6% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז שנת 2016.

סגירה חיובית ראשונה השבוע באירופה; תשואת האג"ח הגרמניות בשפל

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה ארבעה ימים, על רקע סימנים כי נבלמה ההסלמה בסבב האחרון במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.2% - סגירה חיובית ראשונה לאחר שלושה ימים של ירידות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ירדה לרמתה הנמוכה מעולם לאחר שהתפוקה התעשייתית בכלכלה הגדולה בגוש היורו רשמה את הנפילה החדה ביותר זה כמעט עשור, ועל רקע בריחת המשקיעים לנכסים הנחשבים לפחות מסוכנים. התשואה על האג"ח הממשלתיות הגרמניות (בונד) ל-10 שנים נפלה ב-0.05% לשפל של מינוס 0.58%. התשואה על האג"ח הממשלתיות המקבילות של בריטניה ירדה אף היא לשפל, לאחר שנסוגה ב-0.04% לרמה של 0.48%.

מניות הבנקאות באירופה נפלו לשפל של שנה על רקע מבול דו"חות כספיים שפורסמו במגזר. מניות קומרצבנק הגרמני ואויקרדיט האיטלקי צנחו ב-5%-6% בעקבות תוצאות רבעוניות שאיכזבו את המשקיעים. מניית הבנק ההולנדי ABN אמרו נסגרה בעליות קלות בעקבות דו"חות כספיים מעורבים.

מגמה מעורבת באסיה; היואן נחלש

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, לאחר ניסיון של הבנק המרכזי של סין להרגיע את החששות ממלחמת סחר כוללת. טוקיו ירדה ב-0.3%; הונג קונג ללא שינוי;  שנחאי עולה ב-0.1%; סיאול ירדה ב-0.4%; סידני עלתה ב-0.6%. 

הבנק המרכזי של סין קבע היום ליואן נקודת ייחוס של 6.9996 יואן לדולר, מעט מתחת למצופה. הבנק בדרך כלל מאפשר למטבע להיסחר בטווח של 2% מעל או מתחת לנקודה שקבע. החששות ממלחמת סחר גברו ביום שני, כשהיואן חצה את הרף של 7 יואן לדולר, מה שהוביל לירידות חדות בשווקים בעולם. ארה"ב הכריזה על סין כמניפולטורית של המטבע. היואן נחלש כעת ב-0.4% לרמה של 7.047 יואן לדולר. 

הבורסה בניו זילנד עלתה ב-1.8% לאחר שהבנק המרכזי של ניו זילנד הוריד את הריבית ב-0.5% לשפל של 1%, בעקבות החמרה בתחזית הכלכלית. הורדת הריבית היתה חדה מהתחזיות. 

וול סטריט ביום הטוב זה 8 שבועות; אמזון קטעה הרצף השלילי הארוך מ-2006

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הנפילה החדה ביותר השנה, התאוששו היום (ג') ורשמו את הזינוק החד ביותר זה שמונה שבועות, לאחר שסין נקטה בצעדים לייצוב שער היואן, וסייעה להרגיע חששות מהתרחבות מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין למלחמת מטבעות.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 1.3% - היום הטוב ביותר מזה שמונה שבועות. מדד נאסד"ק הוסיף 1.4%; ומדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.2% ונסגר מעל לרמה של 26,000 נקודות בראשונה מאז ה-18 ביוני.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות בראשונה זה למעלה משבוע, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.03% לרמה של 1.74%. זאת לאחר שביום שני נסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016.

מניות יצרניות התרופות הגנריות הישראלית טבע צללה בכ-10% בוול סטריט בעקבות דיווח לפיו חברות ההפצה הגדולות ביותר של תרופות בארה"ב הציעו לשלם 10 מיליארד דולר כדי ליישב תביעות שהוגשו נגדן בארה"ב בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים.

מניית אמזון טיפסה ב-1.3% - עלייה ראשונה מזה תשעה ימי מסחר - וקטעה בכך את רצף הימים השלילי הארוך ביותר מזה 13 שנים. מניית אפל עלתה ב-1.9%, לאחר שצנחה ב-9.2% בשלושת ימי המסחר הקודמים.

ענקית המדיה והבידור וולט דיסני תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

חששות סחר גררו את הנפט לשפל של 7 חודשים

מחיר הנפט הגולמי צנח והנפט מסוג ברנט נסגר בשפל של שבעה חודשים, על רקע חששות כי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תפגע בביקוש העולמי לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 53.63 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-17 ביוני, לאחר ירידה של 1.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחירם נמוך כעת ב-19% מהשיא של 2019, של 66.3 דולר לחבית, שאליו טיפסו ב-23 באפריל.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 58.94 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-8 בינואר, לאחר ירידה של 1.4% בבורסת ICE בלונדון. מתחילת השבוע נפט מחיר הברנט ב-4.7%, והוא גבוה כעת ב-9.5% בלבד מרמתו בתחילת השנה.

הזהב בדרך ל-1,500 ד'; נסגר בשיא של 6 שנים

מחיר הזהב טיפס זה היום השלישי ברציפות ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה שש שנים לאחר שחששות מפני הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - הגבירו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,484.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז שנת 2013, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

מאסטרקארד ברכישה הגדולה בתולדותיה

חברת כרטיסי האשראי האמריקאית מאסטרקארד הודיעה היום על רכישת פלטפורמת תשלומים אלקטרונית שפיתחה חברת נטס (Nets) מדנמרק תמורת 2.85 מיליארד יורו (3.2 מיליארד דולר).

באמצעות העסקה, שהיא הרכישה הגדולה ביותר בתולדות מאסטרקארד, מקווה החברה להציע ללקוחות שירותי תשלומים בזמן אמת שהם מעבר לערוצי התשלום המסורתיים שלה באמצעות כרטיסי אשראי.

סגירת העסקה צפויה במחצית הראשונה של שנת 2020. מניית מאסטרקארד קופצת ביותר מ-2% במסחר בוול סטריט.

אירופה נסגרה בירידות; תשואת האג"ח בגרמניה בשפל

בורסות אירופה ירדו זה היום השלישי ברציפות בצל המשך החששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.7%; פרנקפורט איבדה 0.8%; פריז נסגרה בירידה של 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.5% - יום שלישי ברציפות של ירידות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה (בונד) ל-10 שנים נסוגה ב-0.02%, יום שמיני ברציפות של ירידות, לרמה של מינוס 0.54% - רמתה הנמוכה מעולם.

בחזית המקרו כלכלית היום באירופה - נרשמה התאוששות בהזמנות מבתי חרושת בגרמניה. הזמנות המפעלים ביוני עולה ב-2.5% לעומת החודש הקודם ולעומת תחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.5% בלבד. עם זאת, נתוני הזמנות המפעלים בגרמניה נוטים להיות תנודתיים והנתונים האחרונים אינם מעידים על שינוי מגמה בהאטה בצמיחה באירופה.

מניית ויוונדי קפצה ב-4% בפריז לאחר שחברת המדיה הצרפתית הודיעה על ניהול משא ומתן למכירת נתח של 10% ממניות יוניברסל מיוזיק - חברת התקליטים הגדולה בעולם - לענקית האינטרנט הסינית טנסנט, לפי שווי של 34 מיליארד דולר.

מניית רולס רויס צללה בכמעט 7% בלונדון למרות שיצרנית מנועי המטוסים הבריטית דיווחה על צמצום הפסדיה במחצית הראשונה של 2019 והותירה את תחזיות הרווח לשנה כולה ללא שינוי. החברה דיווחה על הפסד של 791 מיליון ליש"ט לפני מס, לעומת הפסד של 1.23 מיליארד ליש"ט בתקופה המקבילה. החברה הותירה את התחזית לרווח של 700 מיליון ליש"ט ב-2019 ללא שינוי.

אסיה ננעלה בירידות: טוקיו נחלשה ב-0.6%

אסיה ננעלה בירידות לאחר שארה"ב הכריזה על סין מניפולטורית מטבע. טוקיו והונג קונג ירדו ב-0.6%; שנחאי נחלשה ב-1.5%; סינגפור ירדה ב-0.6%; סיאול איבדה ב-1.5% מערכה וסידני נפלה ב-2.4%.

משרד האוצר של ארה"ב הכריז אמש רשמית על סין כמניפולטורית מטבע. ההכרזה אמנם יותר סמלית, כיוון שהענישה שגוררת עמה הכרזה זו חלשה יחסית לפעולות אחרות של טראמפ. ואולם ההכרזה מסמלת את ההידרדרות הנוספת במלחמת הסחר.

הבנק המרכזי של סין מסר היום כי ינקוט צעדים לעצירת היחלשות המטבע. הבנק קבע ליואן שער יומי יציג חזק יותר, לעומת אתמול, וכן הכריז על תוכנית למכירת אג"ח ממשלתיות נקובות ביואן בהונג קונג.

היואן יורד ב-0.2% ל-7.03 יואן לדולר. הין יורד ב-0.4% ל-106.42 ין לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.5% ל-0.678 דולר אמריקאי.

מחיר הנפט מתאושש מהירידות שנרשמו אתמול. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.7% ל-55.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.5% ל-60.1 דולר לחבית.

ירידות חדות בוול סטריט: נאסד"ק איבד 3.5%

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות שערים חדות, בהמשך לירידות שנרשמו היום בכל שוקי העולם לאחר שסין איפשרה ליואן להיחלש לשפל של יותר מעשור מול הדולר ועל רקע החרפת מלחמת הסחר. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, תקף את סין ואמרה שהיא מנהלת "מניפולציית מטבעות"

דאו ג'ונס יורד ב-2.9%;  S&P 500 ירד ב-3%; נאסד"ק נפל ב-3.5%. ביום שישי השלימו S&P 500 ונאסד"ק את הירידה השבועית ביותר שלהם עד כה ב-2019. מדד הפחד מזנק ביותר מ-30%. במקביל, מחיר הזהב מטפס ב-1% ל-1,472 דולר לאונקיה. מדד דאו ג'ונס רושם את הירידה השישית בגודלה בנקודות בהיסטוריה. רוב הירידות החדות יותר בנקודות נרשמו בשנה שעברה בשל החששות ממלחמת הסחר.

פרשנות: צעדי הפיל שמטלטלים את השווקים - היואן צונח, וטראמפ מפסיד

בשוק המט"ח, היורו מזנק מול הדולר ב-0.9% ונסחר תמורת 1.1206 דולר. השוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-55.45 דולר לחבית.

המשקיעים פונים לנכסים סולידיים יותר כמו אג"ח ממשלתיות, מה שמוריד את תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים יורדת ב-0.10% ל-1.74%, לאחר שביום שישי כבר הגיעה לרמתה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016.

מניית אמזון ירדה ב-3.2% במסחר המוקדם, והשלימה יום שמיני ברציפות של ירידות. מניית אפל ירדה ב-5.2%.

אירופה ננעלה בירידות של יותר מ-2%

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, בהמשך לירידות החדות שנרשמו באסיה הבוקר ועל רקע הירידות החדות בוול סטריט. לונדון יורדת ב-2.8%; פריז מאבדת 2.2%; פרנקפורט יורדת ב-1.8%; מילנו יורדת ב-1.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-2.3%. 

מניית HSBC ירדה בלונדון ב-2.4% לאחר שהבנק הודיע היום במפתיע כי ג'ון פלינט יסיים את תפקידו כמנכ"ל שלו לאחר שנה וחצי בלבד. פלינט יוחלף על ידי נואל קווין, ראש חטיבת הבנקאות המסחרית, שישמש כמנכ"ל זמני.

מגזר השירותים בארה"ב צומח בקצב האטי מ-2016

נתוני מקרו שפורסמו היום בארה"ב מוסיפים לאווירה השלילית בוול סטריט. מדד מנהלי הרכש של ISM במגזר השירותים בארה"ב הגיע לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2016 והיה נמוך בהרבה מהערכות האנליסטים. המדד אמנם הצביע על המשך צמיחת המגזר, אך בקצב אטי יותר מהציפיות המדד ליולי הגיע ל-53.7 נקודות. במדד זה, כל נתון מעל ל-50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. תחזיות הכלכלנים הסקר של בלומברג היו כי המדד יגיע ל-55.5 נקודות.

תת המדד לפעילות העסקית צנח ביותר מ-5 נקודות ל-53.1 נקודות – הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2016.

בשבוע שעבר פורסם המדד של ISM במגזר הייצור שהצביע על חודש רביעי ברציפות של האטה בצמיחה במגזר הייצור. הנתונים שפורסמו היום ממחישים את הסיכונים הכלכליים שאליהם התייחס הבנק הפדרלי בשבוע שעבר כשהחליט להוריד את הריבית.

ירידות חדות בבורסה: אג"ח דסק"ש וקבוצת דלק צונחות

המסחר בבורסת תל אביב מתנהל בירידות, שהחריפו החל משעות הצהריים - בדומה למגמה בבורסות העולם. הירידות נרשמות על רקע ההחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מדד ת"א 35 יורד ב-1.5%, ומדד ת"א 125 נחלש ב-1.6%. מדד הבנקים יורד ב-1.5%, ומדד הביטוח מאבד 2.8%. מדד הגז והנפט נחלש ב-2.2%, ומדד ת"א 90 יורד ב-1.8%.

בשוק המניות, לידר השקעות, המחזיקה בעקיפין בילין לפידות, יורדת בכ-12%. הזדמנות ישראלית יורדת ב-9%, ואמות יורדת 3% לאחר פרסום הדו"חות. מנגד, ערד עולה ב-10% ברקע להפצת המניות הענקית שמתבצעת בשוק.

ירידות חדות גם באג"ח הקונצרניות: מדד תל בונד שקלי מאבד 0.2%, מדד תל בונד תשואות נופל ב-0.4%. ירידות חדות של עד 1.7% באג"ח מסדרה לד' של קבוצת דלק - האג"ח בתשואה של 5.7%. ירידות חדות גם באג"ח של דסק"ש - סדרה י' יורדת ב-1.6%, והתשואה עליה עולה ל-8.67%.

בשוק המט"ח, השקל ממשיך להתחזק מול המטבעות המרכזיים. הדולר נחלש ב-0.4%, ושערו היציג נקבע על 3.49 שקלים. היורו עולה 0.2% ושערו היציג נקבע על 3.9 שקלים. הליש"ט מאבדת 0.2% ושערה היציג נקבע על 4.24 שקלים. סל המטבעות המשיך להיחלש, וסיכם פיחות של כ-8% מתחילת 2019 מול השקל.

בורסות אסיה בשפל של שישה חודשים; טוקיו ירדה ב-1.8%

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות חדות על רקע ההידרדרות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו נפלה ב-1.8%; הונג קונג מאבדת 2.8%; שנחאי יורדת ב-1.1%; סיאול איבדה 2.6% מערכה וסידני ירדה ב-2%.

מדד MSCI אסיה-פסיפיק יורד ב-1.4% לאחר שמוקדם יותר רשם את הירידה החדה ביותר מאז מארס, בהמשך לירידות שנרשמו ביום שישי בשווקים בעולם לאחר שדונלד טראמפ נשיא ארה"ב הודיע על כוונתו להטיל מכסים על מוצרים סיניים בשווי 300 מיליארד דולר.

הדולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המובילים, והתשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-1.77% - הרמה הנמוכה ביותר מאז סוף 2016. היואן הסיני נופל ב-1.2% ל-7.024 יואן לדולר - כשאנליסטים מעריכים כי ירידה של היואן מתחת לרמה של 7 יואן לדולר תוביל להתערבות של הבנק המרכזי של סין בשוק המט"ח במטרה למנוע בריחת הון מהמדינה.

הין עולה ב-0.7% ל-105.84 ין לדולר. הין נתפס כהשקעה בטוחה בתקופות של ירידות בשוק המניות. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.3% ל-0.67 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker